اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟ + راهنمایی کامل

ما نظرات دکتر متخصص در مورد علائم، روش های درمانی و سایر نکات و حقایقی را که می تواند در بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان به ما کمک کند گرد هم آورده ایم. اگر به تازگی بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان برای شما تشخیص داده شده است یا نگران داشتن این عارضه هستید، احتمالا عصبی، گیج و شاید کمی ترسیده باشید. این طبیعی است و هر کسی که به یک بیماری مزمن مبتلا باشد حس شما را خواهد داشت. اما ما برای شما این جاییم. این این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام را مطالعه کنید تا درباره حقایق و چالش هایی که هنگام این بیماری با آن رو به رو هستید، بهترین روش های درمانی، تغییرات مفید در سبک زندگی، چگونه و کجا پیدا کردن جامعه اسپوندیلیت آنکیلوزان و اطلاعات حیاتی درباره این که چگونه این شرایط را مدیریت کنید یاد بگیرید. ما مطمئنیم شما سوالات زیادی دارید و اینجاییم تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

اولین چیزی که باید درباره اسپوندیلیت آنکیلوزان باید بدانیم چگونه گفتن آن است. این کلمه شبیه به یکی از کلمات جادویی در داستان های هری پاتر می باشد. حتی گفتن آن از کلمه جادویی اسپکتوپاترونوم در هری پاتر دشوارتر است. خوشبختانه از آنچه به نظر می رسد آسان تر خوانده می شود: آنک – یی – لو – زان – اس – پو – ندی – لیت. ما با نامیدن آرتریت مزمن و التهابی که در درجه اول بر روی ستون فقرات تاثیر می گذارد به نام AS می خواهیم این کار را برای تان آسان تر هم بکنیم.

بدین صورت ابتدا می خواهیم درباره جزئیات صحبت کنیم: اولین علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) درد در پایین کمر و گرفتگی است که معمولا در بزرگسالان مشاهده می شود. این درد به مرور زمان بدتر می شود زیرا استخوان های به هم پیوسته ستون فقرات (مهره ها) به هم جوش می خورند و حرکت عقب را محدود می کنند.

آنکیولیزان اصطلاحی است که برای توصیف این هم جوشی استخوانی استفاده می شود. آنکیلوزان به التهاب در مفاصل مهره ها اشاره دارد. اسپوندیلیت آنکیلوزان عضوی از یک خانواده شش نفری با علائم مشابه است که به عنوان اسپوندیلوارتریت (SpA) یا اسپوندیلیت شناخته می شود. بریم تا در مورد این بیماری بیشتر یاد بگیریم. ا

اما قبل از این کار، برای ادامه درس واژگان آماده هستید؟

اولین مفاصلی که ملتهب می شوند معمولاً مفاصل ساکروایلیاک (SI) بین استخوان لگن (ilia) و پایه ستون فقرات (sacrum) است که به نام بیماری ساکروایلئیت شناخته می شود. به تدریج التهاب می تواند از ستون فقرات به مهره ها گسترش یابد. روند بهبودی و ترمیم مجدد پس از التهاب، منجر به تشکیل استخوان اضافی در ستون فقرات می شود. هنگامی که این اتفاق به طور مکرر در طی سالها بیفتد، توده اضافی استخوانی به رباط ها و مفاصل پیوند می خورد و حرکت را محدود می کند.

همچنین ممکن است ستون فقرات به طور دائم در یک موقعیت خمیده رو به جلو پیوند بخورد و باعث ایجاد قوز شود. اگرچه پیشرفت های جدید درمانی این اتفاق را بسیار محدود کرده است. التهاب می تواند بر مفاصل دیگر از جمله باسن، شانه ها، زانو، و مفاصل کوچک دست ها و پاها نیز تاثیر بگذارد و منجر به مشکلات بیشتر شود. در حدود 40٪ از بیماران،AS می تواند به نوعی التهاب حاد چشم معروف به iritis منجر شود (که به آن یوئیت نیز میگویند).

در موارد نادر قلب نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. طبق اعلام انجمن اسپوندیلیت آمریکا، التهاب در اطراف قلب گاهی اوقات می تواند منجر به فشار خون بالا (HBP) و سایر بیماریهای قلبی عروقی شود. با این حال این عارضه زیاد رایج نمی باشد و حدود 2 تا 10 درصد مبتلایان به AS را تحت تأثیر قرار می دهد.

دیگر قسمت های بدن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. التهاب در ریه ها هنگام تنفس عمیق باعث درد می شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان هم چنین می تواند در سیستم گوارش و روده شما اختلال ایجاد کند. در حالی که محققان هنوز به دنبال علت آن هستند التهاب می تواند به دستگاه گوارش گسترش یابد و منجر به نفخ، اسهال و سایر مشکلات در دستگاه گوارش شود. در حقیقت، عفونت های مکرر دستگاه گوارش یک عامل خطرناک شناخته شده برای AS است.

و به دلیل اینکه همپوشانی ژنتیکی بین اسپوندیلیت آنکیلوزان و بیماری التهابی روده (IBD) وجود دارد حدود 10٪ از بیماران AS به هر دو بیماری مبتلا هستند. یک نکته دیگر وجود دارد که باید بدانید: اسپوندیلیت آنکیلوزان آرتروز مادربزرگ شما نیست. آرتزوزهای سنتی با افزایش سن به وجود می آیند و به عنوان اُستئوآرتريت شناخته می شوند. غضروفی که میان استخوان ها قرار می گیرد از بین می رود وباعث درد مفاصل می شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان در سنین بسیار جوانی – معمولاً در نوجوانان و 20 سالگی – ایجاد می شود، به دلیل التهاب مزمن به وجود می آید و به عنوان پسرعموی بیماری خود ایمنی، روماتیسم مفاصل شناخته می شود. در هر دو بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان و RA، درد و گرفتگی در صبح به بیشترین مقدار می رسد و با گذشت زمان و انجام حرکت ورزشی بهتر می شوند. در مقابل آرتروز به استراحت نیاز دارد و با تمرین ورزشی بدتر می شود. شناخت این علائم برای تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان ضروری است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان


بیشتر بخوانید: در مورد بیماری خود ایمنی بیشتر بدانید


دلیل اصلی مبتلا شدن به این بیماری چیست؟

اگرچه اغلب در لیست بیماری های خود ایمنی قرار می گیرد اما اسپوندیلیت آنکیلوزان کمی متفاوت است. احتمالاً می دانید که یک بیماری خود ایمنی شرایطی است که سیستم ایمنی بدن، قسمتی از بدن تان (مانند مفاصل، پوست یا سیستم عصبی) را به عنوان مهاجم اشتباه تشخیص می دهد و به آن حمله می کند.

در بیشتر بیماری های خود ایمنی، پروتئین هایی به نام آنتی بادی به سلول های سالم حمله می کنند. اما در چند بیماری مرتبط با سیستم ایمنی، از جمله بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان و Crohn (یک بیماری التهابی روده یا IBD)، هیچگونه آنتی بادی تولید نمی شود، بنابراین هنگام توصیف این شرایط، بسیاری از متخصصان اصطلاح خود التهابی را ترجیح می دهند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی این است که 80 درصد افرادی که به بیماری خود ایمنی مبتلا هستند خانم ها می باشند که در بیماری AS این گونه نیست. در گذشته بر این باور بودند که AS بر مردان حدود دو برابر زنان تاثیرمی گذارد اما شواهد در حال افزایش نشان می دهد که ممکن است در زنان تشخیص داده نشود شاید به این دلیل که علائم خفیف تری دارند و تحمل شان زیاد است. نسبت واقعی مردان به زنان ممکن است. نزدیک به 1:1 باشد.

مطمئنا می توان گفت که اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری تحت سلطه زنانه نیست بلکه فقط در مردان زودتر تشخیص داده می شود و به آن ها بیشتر از زنان آسیب می زند. مانند دیگر بیماری های خود ایمنی، اعتقاد بر این است که دلایل بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان به چندین عامل بستگی دارد به این معنا که احتمالا بیش تر از یک نوع محرک وجود دارد. هرچند به نظر می رسد اسپوندیلیت آنکیلوزان یک عامل ژنتیکی نیز داشته باشد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان و ژن HLA-B27

محققان یک ژن به نام HLA-B27 کشف کرده اند که ممکن است حدود یک سوم از خطر ابتلا به بیماری AS را توضیح دهد. ژن HLA-B27 در 90٪ افراد اهل قفقاز مبتلا به AS یافت شد، در حالی که تنها 8٪ قفقازان که به اسپوندیلیت آنکیلوزان مبتلا نیستند دارای این ژن بودند. در دیگر جمعیت ها مانند آفریقایی–آمریکایی یا آسیایی ها، وجود ژن HLA-B27 در افراد مبتلا به AS نزدیک به 60٪ است.

اگرچه داشتن ژن HLA-B27 یک عامل خطر برای AS محصوب می شود به این معنی نیست که در صورت داشتن این ژن حتما به بیماری مبتلا خواهید شد. در حقیقت حدود 80٪ كودكانی كه ژن HLA-B27 را از والدین مبتلا به AS به ارث برده اند هر گز به این بیماری مبتلا نبودند.

بنابراین، چرا بعضی از محققان معتقد اند این ژن در بعضی جمعیت ها فعال شده و در دیگر جمعیت ها نه؟

ظاهراً تغییرات در ژنهای دیگر که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند در بیماران مبتلا به AS مشاهده شده است اما هنوز مشخص نیست که چگونه آنها (یا HLA-B27) ممکن است بر احتمال مبتلا شدن به بیماری تاثیر بگذارند. محققان در این باره تحقیقاتی انجام داده اند. یکی از این تحقیقات این است که ژن HLA-B27 ممکن است اجازه دهد باکتری های خاصی حمله کنند و مستقر شوند که احتمالا منجر به نوعی التهاب که باعث تولید استخوان جدید در ستون فقرات در قسمتی که در حالت طبیعی وجود ندارد می شود.

یکی دیگر از احتمالات این است که HLA-B27 ممکن است با دیگر پروتئین ها واکنش نشان دهد و باعث واکنش سیستم ایمنی بدن شود. محققان درباره نقش میکروبیوم روده – که می توانید از آن به عنوان یک اکوسیستم پیچیده و همزیستی باکتریها که به بدن شما در حفظ سلامتی کمک می کند نام برد، در اسپوندیلیت آنکیلوزان فرضیاتی دارند.

دو تحقیق اخیر این نظریه را تایید کرده اند که تغییرات در میکروبیوم ممکن است باعث التهابی که منجر به اسپوندیلیت آنکیلوزان می شود شود. اما تحقیقات بیشتری برای این که مشخص شود کدام نوع باکتری مقصر اصلی است لازم است. یک تئوری مرتبط اظهار دارد که ممکن است وقتی مکانیسم دفاعی روده از کار می افتد، باکتری ها را وارد جریان خون کرده و باعث پاسخ ایمنی شدید می شود بدین ترتیب اسپوندیلیت آنکیلوزان ایجاد می شود. با توجه به داشتن رابطه با بیماری مانند کرون، این نظریه به نظر درست می آید. برای تأیید با ما همراه باشید.

آیا من علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان را دارم؟

کسی را می شناسید که کمردرد داشته باشد؟ تقریبا همه دارند درسته؟ استفاده از داروهای مسکن برای رهایی از درد یک راه حل رایج و آسان است مخصوصا برای خانم ها که علائم خفیف تری از بیماری AS را بروز میدهند و تحمل کردن علائم برای شان راحت تر است. زن یا مرد، تفاوت هایی وجود دارد که می توانید اسپوندیلیت آنکیلوزان و کمردرد معمولی (a.k.a.) که معمولا به دلیل آسیب دیدگی یا صدمه مانند دیسک کمر اتفاق می افتد از هم تشخیص دهید.

برای جوانان علائم AS معمولاً در سنین پایین تر ظاهر می شود. تشخیص بیماری AS در هر سنی امکان پذیر است اما این بیماری معمولاً بین سنین 17 تا 45 سالگی و به ویژه در نوجوانان در 20 سالگی مشاهده می شود. کمردرد رایج معمولا کوتاه و دردناک است، اما درد AS معمولا طولانی تر است و به مدت سه ماه یا بیشتر دوام دارد.

دوره اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. مانند دیگر بیماری های خود ایمنی، بیماران ممکن است بیماری شاد عود کند – دوره ای که علائم بدتر می شود – یا دوره بهبودی زمانی که درد و علائم بیماری کاهش می یابد یا از بین می رود داشته باشند. ممکن است شما بر اساس شدت بیماری تان بعضی یا همه علائم را تجربه کنید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

در ادامه بعضی از علائم اولیه آورده شده است

– شما صبح با درد کمر در نواحی پایین که حداقل به مدت سی دقیقه طول می کشد بلند می شود. این درد با فعالیت های فیزیکی یا در روز با گذشت زمان بهتر می شود. از طرف دیگر کمردرد مکانیکال با فعالیت بدتر می شود.

– درد معمولا پراکنده و مبهم است و مانند کمردرد مکانیکال ناگهانی و شدید نیست.

– ممکن است در یک یا دو ناحیه باسن تان یا گاهی اوقات پست ران ها درد داشته باشید که ممکن است ناگهانی، شدید و سخت باشد.( کمردردهایی با علائم مشابه نیز وجود دارد به همین دلیل است که برای تشخیص باید تمام علائم را بشناسیم)

– درد ممکن است از یک طرف یا طرف دیگر شروع شود اما در نهایت در هر دو سمت حس می شود.

– درد مبهم و گرفتگی ممکن است شما را از خواب بیدار کنید. شما باید بلند شوید و حرکت کنید تا درد کمرتان کم شود. احتمال این که کمردرد مکانیکال شما را از خواب بیدار کند کم است، دردش مزمن نیست و نیاز به حرکت ندارد. بلکه باید بیشتر استراحت کنید.

– هم چنین ممکن است در صورت نداشتن فعالیت درد گردن، شانه، باسن یا ران نیز داشته باشید. مثل هنگاهی که پشت میز برای مدتی نشسته اید.

– درد، گرفتگی یا ورم در زانو یا مچ پایتان نیز ممکن است حس شود.

– احتمالاً دچار خستگی خواهید شد زیرا بدن برای مقابله با التهاب در حال صرف انرژی است. ممکن است تب خفیف و از دست دادن اشتها نیز داشته باشد.از آن جایی که التهاب توانایی بدن برای تولید گلبول قرمز سالم خون را محدود می کند احتمال مبتلا شدن به کم خونی نیز وجود دارد.

دیگر علائمی که ممکن است تجربه کنید

 • درد در پاشنه پا یا قوس کف پای شما.
 • درد و تورم در انگشت یا انگشتان پا.
 • درد در استخوان لگن که نشستن را دردناک می کند.

درد قفسه سینه یا فشار که به تدریج به وجود می آید و باعث درد در دنده ها می شود و تنفس را هنگام فعالیت های شدید مشکل می کند. سرفه یا عطسه نیز ممکن است دردناک باشد و تنفس عمیق را سخت کند. مشکلات دستگاه گوارش از جمله اسهال، گرفتگی و درد شکم. حداکثر 10٪ از مبتلایان به اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز مبتلا به IBD هستند مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو (UC).

یووئیت که التهاب چشم است. اولین علائم معمولاً درد چشم، قرمزی و حساسیت به نورهای روشن است. اگر این علائم را در یک یا هر دو چشم خود تجربه کردید، یا در بینایی خود تغییراتی از قبیل از دست دادن جزئی بینایی، تاری دید یا شناور بودن اجسام را دارید در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از این علائم بیش از سه ماه ماندگار داشت وقت آن است که به یک روماتولوژیست، دکتری که بیماری های عضلانی– بیماری هایی که بر روی مفاصل، ماهیچه ها، تاندون ها، لیگامان ها، بافت همبند و استخوان ها تأثیر می گذارد و بیماری های خود ایمنی سیستماتیک – را درمان می کند. از پزشک خود در بخواهید یک متخصص به شما معرفی کند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان چگونه تشخیص داده می شود؟

درد مفاصل می تواند با بسیاری از بیماری ها همراه باشد که به طور قطع وضعیت را دشوار می کند. و مانند دیگر بیماری های خود ایمنی هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. یک معاینه کامل فیزیکی، آزمایشات تصویربرداری، تاریخچه پزشکی فردی و خانوادگی و همچنین آزمایش خون (از جمله آزمایش برای ژن HLA-B27) همگی در تشخیص مفید می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد اولین سرنخ هایی که پزشک شما جستجو می کند عبارتند از:

 • شروع قبل از 45 سالگی و به خصوص در اواخر نوجوانان و 20 سالگی
 • گرفتگی و درد در اوایل صبح که با فعالیت بهتر و با استراحت بدتر می شود.
 • علائمی که به مدت سه ماه تا بیش تر دوام داشته باشد.

معاینه فیزیکی

پزشک شما برای بررسی درد و گرفتگی در کمرتان، استخوان لگن، مفاصل ساکروایلیاک قفسه سینه و پاشنه فشار وارد می کند. از شما خواسته می شود در جهات مختلف حرکت کنید و خم شوید تا ببیند ستون فقرات شما چقدر انعطاف پذیر است.هم چنین باید نفس عمیق بکشید تا ببیند درد در دنده های تان چقدر عمیق است. هم چنین از شما درباره پیشینه التهاب چشم، مشکلات دستگاه گوارشی، سابقه خانوادگی بیماری AS و خسته شدن در طول روز می پرسد.

آزمایش خون

شما برای ژن HLA-B27 مورد آزمایش قرار می گیرید، که یکی از علائم بیماری در قفقازها می باشد. احتمال وجود آن در سایر گروه های قومی کمتر است اما داشتن این ژن یکی دیگر از علائم این بیماری است و بدین صورت باید عکس برداری انجام شود.

آزمایش خون هم چنین برای نشان دادن التهاب های خاص که ممکن است بیش تر از حد معمول باشد از جمله موارد زیر مفید است:

میزان رسوب گلبول های قرمز

گلبول های قرمز به طور طبیعی به آرامی ته نشین می شوند اما هنگام ایجاد التهاب سرعت رسوب بیشتر می شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

پروتئین واکنشی سی

این پروتئین ها هنگامی که التهاب در بدن وجود داشته باشد از سلول خارج می شوند.

آزمایش خون شما ممکن شامل آزمایش فاکتور روماتوئید، که یک آنتی بادی مرتبط با RA است و هم چنین آزمایش آنتی بادی های ضد هسته ای که در بیماری لوپوس مشاهده می شود باشد تا دلیل التهاب مشخص شود.

عکس برداری

مشخصه تشخیص بیماری AS، فرسایش در مفاصل SI (ساکروایلیاک) است که به عنوان به عنوان ساکروایلیت شناخته می شود و گاهی اوقات با عکس برداری با اشعه ایکس از ستون فقرات و لگن شما قابل مشاهده است. حقیقت این است که ممکن است سالها طول بکشد تا این آسیب روی اشعه ایکس نشان داده شود بنابراین علائم بیماری حتی اگر علائم داشته باشد اغلب مشخص نیست.

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) تصویر بهتری ارائه می دهد اما بسیار پرهزینه تر است. بسته به نوع بیمه شما، پزشک ممکن است برای معاینه تصمیم به عکس برداری با MRI، یا اگر خیلی به اسپوندیلیت آنکیلوزان مشکوک باشد درمان اولیه را بدون عکس برداری با اشعه ایکس آغاز کند.

تشخیص تان را طبقه بندی کنید

در ابتدا به یاد بیاورید که گفتیم اسپوندیلیت آنکیلوزان بخشی از خانواده بیماری هایی است که با نام اسپوندیلوآرتریت (SpA) یا اسپوندیلیت شناخته می شوند. در این جا همه چیز کمی پیچیده می شود زیرا ممکن است بیش از یک مورد وجود داشته باشد. ابتدا شش بیماری به صورت تصادفی از این خانواده را انتخاب کنید. همه آنها تفاوت هایی با هم دارند اما کمردرد و گرفتگی در میان آنها مشترک است.

آرتریت انتروپاتیک

آرتروز التهابی مرتبط با بیماری التهابی روده از جمله بیماری کرون و UC می باشد. هیچ کس نمی داند چرا بعضی از افراد بد شانس به هر دو بیماری مبتلا می شوند اما این به فرضیه میکروبیوم برمیگردد. ممکن است که التهاب مزمن روده که با IBD همراه است به روده آسیب برساند و به باکتریها اجازه عبور از دیواره روده و گردش در جریان خون را بدهد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

واکنش بدن به این باکتریها ممکن است باعث مشکلات دیگری از جمله التهاب در مفاصل و یا ستون فقرات، زخم های پوستی و التهاب چشم ها شود. این موارد توسط علم تایید نشده است اما در حال حاضر بهترین اطلاعاتی است که به دست آورده ایم.

آرتریت پسوریاتیک (PsA)

آرتروز التهابی که اغلب با پوست پوسته پوسته شده به نام پسوریازیس همراه است. بیشتر از سی درصد مبتلایان به پسوریازیس به آرتزور پسوریاتیک نیز مبتلا می شوند. معمولا و نه همیشه، پسوریازیش اول به وجود می آید و به دنبال آن آرتریت ایجاد می شود.

آرتریت واکنشی (ReA)

تصور می شود که این شکل از ورم مفاصل به عنوان واکنشی در برابر عفونت اغلب در دستگاه تناسلی یا دستگاه گوارش رخ می دهد. بر خلاف AS، معمولاً بر روی مفاصل ستون فقرات یا ساکروایلیک تأثیر نمی گذارد.

اسپوندیل آرتریت تمایز نیافته (USpA)

بیماران مبتلا به USPA بسیاری از علائم مشابه را دارند اما در هیچ یک از خانواده های اسپوندیل آرتریت قرار نمی گیرند.

اسپوندیل آرتریت در نوجوانان (JSpA)

این بیماری مانند سایر انواع اسپوندیلوآرتریت به نظر می رسد. تفاوت در این است که علائم قبل از 16 سالگی شروع می شود.

هنوز همراه ما هستید؟ در راس این بیماری های دهن پرکن یک طبقه بندی جدید تری از اسپوندیل آرتریت وجود دارد که درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد. در این طبقه بندی این شش نفر عضو خانواده در دو گروه مجزا به نام های اسپوندیاوارتریت محوری (AxSpA) و اسپوندیلوآرتریت محیطی (pSpA) طبقه بندی شده اند.

کسانی که به اسپوندیاوارتریت محوری مبتلا هستند دارای التهاب در محور ستون فقرات و مفاصل ساکروایلی می باشند. افراد مبتلا به AS و همچنین افراد مبتلا به آرتریت واکنشی، آرتریت انتروپیک، آرتریت پسوریاتیک و آرتریت تمایز نیافته در دسته اسپوندیاوارتریت محوری قرار می گیرند. در حقیقت، بسیاری از متخصصان اکنون از اصطلاح اسپوندیلیت آنکیلوزان به جای آنکونزیلیت اسپوندیلیت برای AS استفاده می کنند.

به جای مفاصل ستون فقرات و ساکروایلیاک، بیماران مبتلا به pSpA در مفاصل دیگر مانند دست،مچ دست، آرنج، شانه ها، زانوها، مچ پا و پا دچار التهاب می شوند. تقریباً همه افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک در بعضی موارد در این گروه قرار می گیرند و افراد مبتلا به آرتریت واکنشی، آرتریت انتروپاتی و آرتریت تمایز نیافته نیز ممکن است در گروه pSpA قرار بگیرند.

اکنون پرتو ایکس که در ابتدا به آن اشاره کردیم که ممکن است مفید باشند یا نباشند را به یاد دارید؟ اینجا جایست که مفید واقع می شوند. بیماران مبتلا به اسپوندیلوآرتریت محوری به دو گروه دیگر تقسیم می شوند. اسپوندیاوارتریت محوری (AxSpA) رادیوگرافی به معنای این است که آسیب یا پیوستگی اسپوندیلیت آنکیلوزان با اشعه ایکس قابل مشاهده است. اسپوندیاوارتریت محوری غیر قابل مشاهده با رادیوگرافی به این معنی است که هیچ گونه آسیب دیدگی یا به هم پیوستگی اسپوندیلیت آنکیلوزان با اشعه ایکس قابل مشاهده نیست.

افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان در رده اسپوندیاوارتریت محوری رادیوگرافی قرار دارند، در حالی که افراد مبتلا به آرتریت واکنشی، آرتریت انتروپاتیک،آرتریت پسوریاتیک و آرتریت تمایز نیافته ممکن است در دسته قابل مشاهده با رادیوگرافی یا غیرقابل مشاهده با رادیوگرافی قرار بگیرند. به عبارت دیگر، فرقی ندارد که چه علائم دیگری داشته باشید اگر آسیب خاصی با عکس برداری اشعه ایکس مشخص نشدف نمی توان به طور قطعی برای شما تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان داد.

عکس برداری با MRI تصویر بهتری از التهاب فعال در مفاصل ساکروایلیاک وقتی جواب اشعه ایکس منفی است به ما می دهد اما این التهاب می تواند دلایل دیگری نیز مانند فعالیت شدید ورزشی داشته باشد. در حالی که همه بیماران اسپوندیلیت آنکیلوزاندر ابتدا در گروه اسپوندیاوارتریت محوری(AxSpA) غیر قابل مشاهده با رادیوگرافی قرار می گیرند اما همه افراد این گروه هر گز به بیماری AS پیشرفته مبتلا نمی شوند.

مطالعات نشان داده است که میزان پیشرفت بیماری AS طی یک دوره 2 تا 30 ساله بین 5 تا 30 درصد است. با این حال شواهدی وجود دارد که جدید ترین طبقه بندی دارو – که به عنوان بیولوژیک – شناخته می شود از آسیب دیدگی بیشتر مهره ها جلوگیری می کند بنابراین بیمارانی که در گروه اسپوندیاوارتریت محوری غیر قابل مشاهده با رادیوگرافی قرار می گیرند احتمالا تحت درمان مشابه قرار می گیرند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

بهترین روش های درمانی چیست؟

خبرهای خوبی براتون دارم. درمان های درجه یک برای بیماری AS وجود دارد که به آسانی قابل دسترس می باشند.

این درمان ها شامل:

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)

خبر خوب این است که شما این داروها را در کابینت خود دارید. داروهای بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن)، Aleve (ناپروکسن) و آسپیرین اغلب گزینه های ارزان و موثری برای درمان درد و رفع گرفتگی می باشند. بسیاری از بیماران متناوبا قبل از این که به سراغ روش های دیگری بروند این روش درمانی را امتحان می کنند. نکته قابل توجه این است که ممکن است در صورت مصرف دوزهای بالاتر به معده درد و مشکلات گوارشی مبتلا شوند.

گروه دیگری از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که با عنوان مهارکننده های COX-2 شناخته می شود، ممکن است عوارض جانبی دستگاه گوارش را کاهش دهد. بیمارانی AS که به التهاب روده مبتلا هستند نباید از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی استفاده کنند زیرا می تواند عوارض این بیماری را تشدید کند.

ورزش و درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان

معمولا وقتی نوبت به بیماری های مزمن می رسد یک روش درمانی تکمیلی مد نظر گرفته می شود. ورزش کردن در صف اول روش های درمانی بیماری AS قرار دارد. زیرا فعالیت بدنی برای شل شدن مفاصل، تسکین درد و انعطاف پذیری ستون فقرات شما بسیار مهم است. هرچند تمام ورزش ها این کار را انجام نمی دهد. بهترین گزینه ها شامل تمرینات کششی، ورزش های هوازی و قدرتی می باشد. شنا برای بیماران AS عالی می باشد. دوچرخه سواری یوگا و تای چی نیز برای این بیماران مفید است.

از انجام ورزش های سنگین مانند دویدن یا فوتبال یا ورزش هایی که خطر افتادن دارند مانند اسکی روی کوه یا اسب سواری خودداری کنید. تمرینات کششی آرام اما منظم نیز مهم هستند. هنگامی که برای اولین بار بیماری تشخیص داده شد، از پزشک خود در مورد فیزیوتراپی سوال کنید تا به شما در یادگیری تمرینات کششی مؤثر، تکنیک مناسب و همچنین راههای بهبود وضعیت بدن کمک کند.


بیشتر بخوانید: ایروبیک یا ورزش های هوازی از مزایا تا عوارض


دارو های بایولوژیک

وقتی داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی و ورزش به اندازه کافی برای کنترل علائم موثر نیستند یا عوارض جانبی این داروها خیلی زیاد است، دکترتان ممکن است نوع داروهای شما را تغییر دهد. داروهای بایولوژیک از آنتی بادی های موجودات زنده که در آزمایشگاه کشت داده می شوند ساخته می شوند. می توان آنها را تزریق کرد که حتی در خانه هم انجام می شود یا در مطب دکتر تزریق کرد. اولین انتخاب معمولا فاکتور نکروز دهنده ی تومور آلفا (TNFi) می باشد.

(TNFi) های تایید شده برای درمان AS شامل:

 • سیمزیا (certolizumab)
 • انبرل (etanercept)
 • هومیرا (adalimumab)
 • رمیکید (infliximab)
 • سیمپونی (golimumab)

گروه دوم داروهای بایولوژیک که ممکن است برای شما ( اگر فاکتور نکروز دهنده ی تومور آلفا موثر واقع نشود یا نتوانید عوارض جانبی را تحمل کنید) تجویز می شود به عنوان مهار کننده های IL-17 شناخته می شود. دو مورد تأیید شده برای درمان بیماری AS عبارتند از Cosentyx و Taltz.

هر داروی بایولوژیکی عوارض جانبی خودش را دارد. رایج ترین آن ها افزایش خطر ابتلا به عفونت (زیرا آنها سیستم ایمنی را سرکوب می کنند)، سوزش ( التهاب، قرمزی، درد) در محل تزریق،سردرد، تب، لرز،کهیر و سایر بثورات. اما مزایای آن بیشتر است. داروهای بایولوژیک ثابت کرده اند که در درمان آرتریت مهره ها و مفاصل و هم چنین الهتاب در روده و چشم بسیار موثر می باشند.

کورتیکواستروئیدها

این گروه از داروها که به طور خلاصه به نام استروئیدها شناخته می شود در درمان التهاب می توانند موثر باشند. استروئیدها به صورت خوراکی داده نمی شوند، زیرا می توانند در صورت مصرف طولانی مدت (بیش از سه ماه) عوارض جانبی شدید به وجود آورند، از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا، پوکی استخوان،آب مروارید و روان پریشی یا سایرعلائم روانپزشکی.

بلکه آن ها را مستقیم به مفاصل ملتهب به عنوان یک مسکن موقت تزریق می کنند. تزریق های استروئیدی برای مفاصل محیطی مانند زانو یا لگن استفاده می شود. با این حال برای ستون فقرات قابل استفاده نیست. دو داروی قدیمی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است با آن ها مواجه شوید. اگرچه هیچ یک در درمان ستون فقرات موثر نیست. هر دوی آنها به نام داروی ضد روماتسیمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARDs) شناخته می شوند و آسیب بافتی ناشی از التهاب را کاهش می دهند.

 1. آزولفیدین (sulfasalazine)
 2. روماتکس (methotrexate). یک داروی شیمی درمانی

از این دو دارو به دلیل موثر نبودن در درمان AS استفاده نمی شود. انجمن اسپوندیلیت آمریکا فقط استفاده از آنها را در موارد خاص یا هنگامی که درمان بیولوژیکی در دسترس یا مناسب نیست، توصیه می کند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

جراحی برای درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان

در موارد بسیار شدید از جراحی ستون فقرات برای درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می شود زیرا این یک عمل پر خطر است. فقط در موارد نادر که تنفس دچار مشکل شده ممکن است برای صاف کردن ستون فقرات که به حالت خمیده به جلو خم شده است عمل جراحی انجام شود. در این مواقع جراح ستون فقرات را می برد و آن را مجدداً در حالت ایستاده تر،در حالت مناسب قرار می دهد.

میله های فلزی، سیم و پیچ برای نگه داشتن ستون فقرات ترمیم شده در محل استفاده می شود. بعضي از بيماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان ممکن است در نهايت به جراحي – معمولاً در زانوها يا باسن – نياز داشته باشند. در طی این روش جراح مفصل آسیب دیده را برداشته و آن را با یک مفصل ساخته شده از فلز، پلاستیک یا سرامیک جایگزین می کند.

آیا اسپوندیلیت آنکیلوزان عوارض خطرناک دارد؟

جدی ترین عارضه اسپوندیلیت آنکیلوزان خود آنکیلوز است، زیرا یک ستون فقرات به هم چوش خورده می تواند تحرک را به شدت محدود کند و در صورتی که قفس سینه نیز درگیر شود تنفس را مشکل می کند. التهاب مزمن چشم (اریتس یا یوئیت) نیز مانند التهاب روده عارضه شایع دیگری است. افراد مبتلا به AS همچنین در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز هستند زیرا التهاب باعث از بین رفتن مواد معدنی استخوان و همچنین حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

التهاب مزمن در پایه قلب و اطراف آئورت – بزرگترین شریان قلب – توانایی آن را برای حمل مقادیر کافی خون به بقیه بدن محدود می کند و منجر به فشار خون بالا می شود. آئورت نیز ممکن است بزرگ شود، شکل دریچه آئورت تغییر کند و منجر به بازگشت خون به قلب شود. همه ما می دانیم که این ها بسیار ترسناک است به همین دلیل با درمان به موقع AS می توان از مبتلا شدن به تمام این عوارض جلوگیری کرد.

زندگی برای بیماران مبتلا به این بیماری چگونه است؟

شکی نیست که زندگی با بیماریی که باعث درد مزمن می شود دشوار است اما راهکارهای بسیاری برای کمک به مدیریت بیشتر آن وجود دارد.

صبح ها

بیرون آمدن از تخت خواب هرگز آسان نیست اما برای افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان به طور قابل توجهی سخت تر است. شما با درد و گرفتگی از خواب بیدار خواهید شد و شل شدن مفاصل تا چند ساعت طول می کشد. با این که تمرینات روزانه مهم است اما احتمال این که بتوانید تمام و کمال در ادامه روز این کار را انجام دهید کم است. در عوض با یک حمام آب گرم شروع کنید و تمرینات کششی ملایم انجام دهید.

کار کردن

اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان به کار کردن ادامه می دهند اما تغییراتی باید انجام شود. از کارفرمای خود بخواهید که اگر می شود کارتان دیرتر شروع کنید تا بتوانید در صبح کمی نرمش کنید. اگر یک کار رسمی دارید به دنبال روش هایی برای نرمش در طول روز بگردید. ممکن است یک میز ایستاده خیلی مفید باشد یا حدقل سعی کنید ایستادن یا راه رفتن را جایگزین نشستن کنید.

تمرینات کششی ساده در طول روز انجام دهید یا در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید. کارهای فیزیکی با بیماری AS می توانند چالش بزرگ تری باشند اگر حرکت شما محدود باشد. در مورد راه های گسترش مهارت های خود در زمینه های دیگر یا تغییرات شغلی با کارفرمای خود صحبت کنید تا بتوانید به کار خود ادامه دهید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

زندگی جنسی

درد، خستگی و گرفتگی همه می تواند بر روی زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد اما تسلیم نشوید! یافتن راه هایی برای برقراری رابطه جنسی به شما کمک می کند تا با همسر خود در ارتباط باشید و اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید. با تغییر حالت یا زمان – کمی دیرتر وقتی انعطاف پذیری شما بیشتر شده – شروع کنید.

نشستن بر روی صندلی با همسرتان یا ایستادن میتواند راحت تر از خوابیدن برای شما باشد. استفاده از بالش می تواند به مفاصل شما هنگام رابطه جنسی کمک کند. انواع دیگر کارها مانند نوازش، بغل کردن، ماساژ نیز می تواند هنگامی که شما برای رابطه آماده نیستید مفید باشد.

بارداری

باردار بودن نیز یک “کار” است. هیچ مدرکی دال بر این که اسپوندیلیت آنکیلوزان بر باروری تأثیر می گذارد وجود ندارد. هرچند داروی سولفاسالازین باعث کاهش تعداد اسپرم ها می شود و باید چند ماه قبل از شروع بارداری متوقف شود و متوترکسات نیز می تواند باعث نقص و مرگ در جنین شود، بنابراین نباید در دوران بارداری مصرف شود.

با این حال، هر دو دارو کمتر در درمان AS استفاده می شوند. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی معمولاً در دوران بارداری توصیه نمی شود، اما بعضی از داروهای بایولوژیکی ممکن است بی خطر باشد. آنها در زنان باردار مبتلا به AS گاهی اوقات مصرف می شود زیرا علائم بیماری AS در دوران بارداری تشدید شده و منجر به عوارض دیگری مانند دیابت حاملگی، پره اکلامپسی،عفونت و زایمان زودرس می شود.

مطالعات نشان می دهد که بیشتر زنان مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان دارای حاملگی طبیعی و نوزادان سالم هستند، اگرچه برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به دلیل کم بودن سن بارداری کوچک نوزاد کوچک باشد. نکته ای که باید به یاد داشته باشید: علائم AS لزوماً در دوران بارداری مانند آرتریت روماتوئید بهبود نمی یابد و بیماری اغلب در سه ماه اول پس از زایمان تشدید می شود این امر ممکن است به دلیل کمبود خواب، ورزش کمتر و استرس بیشتر باشد.

سلامت روان

از آنجا که اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب در سنین جوانی تشخیص داده می شود می تواند ضربه بزرگی به عزت نفس و اعتماد به نفس فرد درست هنگامی که می خواهد به عنوان یک بزرگسال وارد جامعه شود وارد کند. نوجوان، دانشجو یا تازه کار بودن به اندازه کافی استرس زا است. شما با یک وضعیت دردناک روبرو هستید و نمی دانید که چگونه زندگی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به یک روانپزشک مراجعه کنید کسی که در درمان بیماری های مزمن تخصص دارد. پیدا کردن یک گروه پشتیبانی محلی یا آنلاین می تواند در این راه به شما کمک کند.

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان

 


بیشتر بخوانید: کورتیکوستروئیدها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی


سوالات رایج

آیا اسپوندیلیت آنکیلوزان قابل درمان است؟

نه، درمانی برای اسپوندیلیت آنکیلوزان وجود ندارد. این یک بیماری مزمن و مادام العمر است. به گفته متخصصان تعدادی روش درمانی موثر وجود دارد و بیماری بسیاری از افراد خفیف تا متوسط می باشد و پیشرفت نمی کند. نتیجه گیری: با درمان مناسب می توانید علی رغم داشتن اسپوندیلیت آنکیلوزان،زندگی طولانی،پربار و نسبتاً عاری از درد را تجربه کنید.

بهرین روش درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

بهترین روش درمانی تمرین منظم است. این کار باعث کاهش درد، گرفتگی و خستگی می شود و حالت بدن و تنفس شما را بهبود می بخشد. در عین حال به ستون فقرات و سایر مفاصل آسیب دیده کمک می کند تا انعطاف پذیری را افزایش دهد.

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان چقدر شایع است؟

رایج تر از آن است که فکرش را بکنید. انجمن اسپوندیلیت آمریکا تخمین می زند که از هر 200 بزرگسال در ایالات متحده یک نفر مبتلا باشد. 1.1 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.

آیا رژیم بر بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان تاثیر دارد؟

تحقیقات اندکی در مورد نقش رژیم در بیماری AS وجود دارد اما مشخص شده است که مصرف زیاد قند، چربی های ناسالم و غذاهای فرآوری شده منجر به التهاب و دیسبیوسیس- عدم تعادل در باکتری های روده – می شود که هر دوی انها باعث بدتر شدن علائم می شوند. به همین دلیل، اکثر متخصصان پیروی از رژیم ضد التهابی مدیترانه ای را توصیه می کنند که بر مصرف غلات، سبزیجات، میوه ها، چربی های سالم، گوشت بدون چربی، ماهی، لوبیا و تخم مرغ تأکید دارد. پیروی از یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش به شما نیز کمک خواهد کرد که وزن خود را تحت کنترل داشته باشید که بسیار حائز اهمیت است زیرا وزن بالا باعث افزایش فشار به مفاصل می شود.

چگونه بلیط اتوبوس را آنلاین بخریم؟


چگونه بلیط اتوبوس را آنلاین بخریم؟

اتوبوس یکی از وسایل نقلیه‌ی قدیمی است که طی سال‌ها جایگاه خود را در بین مردم به عنوان وسیله‌ای برای سفرهای بین شهری به خوبی پیدا کرده است. سالانه افراد زیادی با خرید بلیط اتوبوس از پایانه‌های اتوبوسرانی سفر خود را آغاز می‌کنند. اتوبوس‌ها به مرور زمان پیشرفته‌تر شده و امکانات جدیدی را به مسافران ارائه می‌دهند، در همین راستا سامانه‌های فروش بلیط هم راحت‌تر شده و دیگر به مراجعه‌ی حضوری برای خرید بلیط نیازی نیست. خرید بلیط اتوبوس از عادی تا وی‌آی‌پی به صورت آنلاین، یکی از خدماتی‌ست که فرآیند سفر را راحت‌تر کرده است. برای مثال، برای تهیه بلیط اتوبوس تهران مشهد علی بابا کافی‌ست همین لحظه به سایت و یا اپلیکیشن علی بابا مراجعه کنید تا هم از ساعت‌های مختلف، ظرفیت‌های باقیمانده و مدل و امکانات اتوبوس‌ها با خبر شوید.

چگونه بلیط اتوبوس را آنلاین بخریم؟

از کجا بخرید؟

برای خرید آنلاین بلیط اتوبوس دو راه پیش رو دارید. یک اینکه به سایت‌های شرکت‌های معتبر مراجعه کنید و یا از سامانه‌های معتبر فروش آنلاین، بلیط بخرید. برای خرید بلیط اتوبوس همسفر، می‌توانید سایت همسفر را باز کرده و اطلاعات هر سفر را به تفکیک ببینید و اگر ساعت حرکت اتوبوس‌ها با شرایط هم‌خوانی داشت، بلیط تهیه کنید. اما در این مورد یک محدودیت دارید که با ورود به سامانه‌های آنلاین این محدودیت هم برداشته خواهد شد.

وبسایت‌ها و سامانه‌های فروش آنلاین معتبر

محدودیتی که در خرید بلیط از سایت شرکت‌ها گفته شد، با خرید بلیط از سامانه‌های معتبر اینترنتی برطرف خواهد شد. وارد سامانه شوید، مبدا و مقصد سفرتان را همراه با تاریخ رفت و برگشت مشخص کنید. لیستی از شرکت‌های اتوبوسرانی در همان تاریخ، همراه با نام شرکت‌ها، ساعت حرکت، پایانه‌ی اتوبوسرانی و تعداد ظرفیت باقیمانده نمایش داده می‌شود. انتخاب‌های بیشتری خواهید داشت و دیگر نیاز نیست برای خرید بلیط اتوبوس همسفر حتما به سایت این شرکت مراجعه کنید. تامین کننده‌ی بلیط‌ها شرکت‌های اتوبوسرانی هستند که بلیطشان را از طریق سامانه‌های خرید اینترنتی بلیط، به فروش می‌رسانند. برای خرید بلیط اتوبوس سفرهای خارجی هم می‌توانید از سایت‌های معتبر کمک بگیرید و به صورت آنلاین بلیط بخرید.

چه نکاتی در خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین مهم است؟

پس از اتمام مراحل خرید و دریافت پیامک مبنی بر تکمیل فرآیند خرید، بلیط را چاپ کنید. برای این کار می‌توانید به پایانه‌ی منتخب مراجعه کنید و با اعلام کد رهگیری خرید، بلیط خود را تحویل بگیرید. بدون داشتن کد رهگیری، بلیطی صادر نمی‌شود و سفر شما کنسل خواهد شد.

در هنگام خرید به پایانه‌ای که انتخاب کرده‌اید دقت کنید. اکثر شهرهای بزرگ، چندین پایانه در نقاط مختلف شهر دارند. سعی کنید پایانه‌ای را انتخاب کنید که به مقصد نهایی و یا مبدا شما برای حرکت نزدیک‌تر است. برای مثال اگر قصد خرید بلیط اتوبوس تهران مشهد علی بابا را دارید و ساکن غرب تهران هستید، پایانه‌ی آزادی (غرب) به عنوان مبدا و یا مقصد، انتخاب مناسب‌تری نسبت به ترمینال جنوب و یا شرق است.

ساعت بلیط را با دقت انتخاب کنید تا هم هنگام حرکت به مشکل برخورد نکنید و هم در لحظه‌ی رسیدن به مقصد، به راحتی بتوانید خودتان را به خانه یا هتل برسانید.

در خرید آنلاین بلیط اتوبوس می‌توانید با یک کلیک صندلی دلخواهتان را انتخاب کنید و روی همان صندلی که مورد نظرتان است، بنشینید. برای برخی مسافران نشستن کنار پنجره و یا موقعیت صندلی در بین ردیف‌های اتوبوس مهم است. برای خرید بلیط‌های دسته‌جمعی و یا سفرهای خانوادگی می‌توانید از این امکان استفاده کنید و صندلی‌های قرار گرفته در یک ردیف و نزدیک به هم را انتخاب کنید.

نام، نام خانوادگی، جنسیت و شماره تماس مسافر یا مسافران را به درستی وارد کنید. این اطلاعات در موقعیت‌های خاص و شرایط ضروری کاربرد دارند و ورود اطلاعات تقلبی به این معناست که فردی با نام و مشخصات شما در این سفر حاضر نبوده است.

قیمت بلیط اتوبوس در خرید آنلاین بلیط

قیمت بلیط اتوبوس در خرید آنلاین بلیط

اگر تا کنون بلیط اتوبوس خود را آنلاین نخریده باشید شاید این ذهنیت برای شما هم به وجود آمده باشد که خرید آنلاین هزینه‌ی بیشتری دارد. در حالیکه اصلا این‌طور نبوده و گاهی خرید اینترنتی بلیط شما با توجه به تخفیف‌های اعمال شده، ارزان‌تر هم محاسبه می‌شود. علاوه بر این با خرید آنلاین نیازی به مراجعه حضوری و صرف وقت و انرژی و هزینه نیست.

برای خرید بلیط اتوبوس همسفر و یا هر شرکت اتوبوس‌رانی دیگری کافی‌ست سایت‌ها و سامانه‌های فروش را چک کنید (مثل سایت خارجی https://www.comparabus.com/en-gb/ و سایت علی بابا در ایران) و با انتخاب بلیط مناسب، سفر خود را آغاز کنید. برای سفر با اتوبوس باید مقدماتی را به همراه داشته باشید که در طی سفر احساس راحتی بیشتری را تجربه کنید. اگر مسیر شما طولانی‌ست و ساعت‌های زیادی را در راه هستید، بالش‌های سفری همراهان مناسبی برای شما هستند تا با خیال راحت بخوابید و با انرژی بیشتری به مقصد برسید. اگر از جمله افرادی هستید که با سفر جاده‌ای دچار حالت تهوع و سرگیجه می‌شوید، همراه داشتن قرص ضد تهوع را فراموش نکنید. سفر با اتوبوس، سفری مقرون به صرفه و مناسب به لحاظ اقتصادی‌ست که خاطرات شیرینی را برای شما رقم خواهد زد.

کتاب داستان کودکان یا بازی دیجیتالی؟ مسئله این است

راه های مختلفی وجود دارند که والدین برای آموزش کودک خود انتخاب می کنند. تجربه ثابت کرده است که هرچه این راه ها غیر دستوری تر و اصطلاحاً غیر محسوس باشند، نتیجه بهتری نیز خواهند داشت. یکی از این راه های غیر محسوس که روی ذهن و ساختار روحی کودکان تاثیر می گذارد، داستان کودکان است. حوزه داستان نویسی برای کودکان در طول سالهای مختلف تغییرات فراوانی کرده‌است. بسیاری از داستان های کودکان از همان روزهای اولیه در باب حیوانات محبوب و قهرمان هایی شکل گرفته است که رفته رفته ماهیت فوق ماورائی پیدا کرده اند. ممکن است برای برخی والدین کمی گیج‌کننده باشد، اما به طور کلی، هر نوع کتاب داستانی که بچه‌ها مطالعه می‌کنند یا بازی هایی که برای پرکردن اوقات فراغت انتخاب می کنند، به طور مشخص روی ذهن شان تاثیر خواهد گذاشت.

کتاب داستان کودکان
داستان کودکان

مقایسه کتاب داستان کودکان و بازی های دیجیتالی در یادگیری آنها

موضوعی که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد، توجه بیشتر والدین به بازی های مختلفی است که روی تبلت یا کامپیوتر کودکان نصب می شود؛ تا فقط آنها را سرگرم کند. در حقیقت هر نوع بستری که در اختیار کودکان قرار می گیرد، باید جنبه آموزشی داشته باشد و تغییری در باور و ذهنیت آنها ایجاد کند. اختصاص وقت مشخصی برای خواندن کتاب داستان کودکان در کنار بازی های آنلاین و غیره، بخش موثر و مفیدی است که می بایست به آن توجه نمود.

در حقیقت، بازی های مختلف مبتنی به برنامه های قابل نصب روی موبایل و تبلت سهم بزرگی از جایگاه کتاب خواندن کودکان را به خود اختصاص داده است. این برنامه ها عموماً شامل مینی بازی ها و بازی های آنلاین گروهی هستند که اتفاقا جذابیت بالایی نیز دارند؛ اما ایجاد توازن از لحاظ جذابیت موضوعی کتاب ها در مواجهه با این دست بازی ها باعث می شود کودکان زمانی را هم برای یادگیری بهتر در اختیار داشته باشند و از دنیای دیجیتالی سبقت گرفته و از ورود به مراحل بالاتر و یا استرس های مرتبط با آن خارج شوند و به آرامش ذهنی و سکون دست یابند.

کتاب داستان کودکان ذهن آنها را رشد خواهد داد

تحقیقات جدید در مورد توسعه ذهن کودکان نشان می‌دهد که کتاب‌ داستان ها می توانند بیشتر از نشستن کودک در گوشه و بازی مداوم با تبلت و گوشی یا کامپیوتر، کارساز باشند. این مطالعه در جلسه انجمن های علمی کودکان اعلام شده است، اما گزارش های اولیه آن توسط دکتر جان س. هاوتون، یکی از نویسندگان، در حال حاضر نشان دهنده ناکارآمدی محتوای انیمیشنی بازی ها در ابعاد وسیع تر از یادگیری و تاثیرگذاری بر روی ذهن آنها است.

کتابهای داستانی مخصوص کودکان، آنها را ترغیب به جستجو بیشتری خواهد کرد. با اینکه کتاب خواندن نیز امری منفعلانه از نظر جسمی است اما در پرورش ذهن کودکان بسیار موثر خواهد بود. کودکان با کمک بازی چیز های بیشتری یاد خواهند گرفت، اما داستان صوتی کودکانه یا نسخه نوشتاری آن به یادگیری لغات، ارتقا توانایی روخوانی، پرورش خلاقیت و یادگیری غیر محسوس کمک خواهد کرد. کودکان تمرکز بیشتری پیدا می کنند، بهتر گوش می دهند و آموخته های بیشتری از یک خانه، مهد کودک، مدرسه یا در ارتباط با دوستانشان خواهند داشت.

کتاب های مصور کودکان روی مغز آنها تاثیر دو برابر می گذارند

یافته اصلی مطالعات انجام شده نشان می دهد که مغز کودکان بسته به نحوه ارائه مطالب، متفاوت است؛ یعنی فقط پخش کتاب صوتی یا خواندن آن بدون اینکه کودک به دیدن یا نگه داشتن کتاب نیازی داشته باشد، به وی اجازه می دهد تا دقت بیشتری را برای توجه و تمرکز بیشتر به کار بگیرد.

اگر کتاب مورد نظر فقط متنی نباشد و حاوی عکس های بیشتر برای یادگیری بهتر باشد، بسیار عالی است. بسته به سن کودکان، بیشتر آنها ترجیح می دهند به واسطه تصویر سازی ها و عکس های چشم نواز چیزی را یاد بگیرند. پس وقتی یک جمله خبری در کتاب داستان کودکان ارائه می شود، آنها فقط آن جمله را می خوانند، اما تصویر سازی های درج شده در کتاب به آنها اجازه می دهد تا درک بهتری از آن جمله داشته باشند. شما می توانید این موضوع مطرح شده را در حین تهیه کتاب مورد نظر به راحتی از کودک خود بپرسید و بهترین گزینه مورد نظر را بیابید.

کتاب داستان کودکان
کتاب داستان کودکان

کتاب های الکترونیک در دسترس ترند

تعامل بهتر کودکان با تبلت ها و کامپیوتر ها باعث شده است تا ترجیح بسیاری از والدین و خود این کودکان به کتاب های الکترونیک یا کتاب های داستان صوتی باشد؛ مثلا کتاب صوتی برای زمان خواب کودک بهترین انتخاب است. یا کتاب های الکترونیک به راحتی قابل دانلود هستند و کودک هر وقت که بخواهد می تواند کتاب را باز کرده و از روی آن بخواند، یا از والدین خود برای روخوانی کمک بگیرد.

مقایسه این حالت با بازی دیجیتالی تقریبا یک حالت برد برد را در اختیار کودک قرار می دهد. کودکان امروزی دوست دارند تا هر چیز را بدون محدودیت و با چند بار کلیک کردن دریافت کنند؛ پس این امکان را در اختیارشان قرار دهید. اگر ترجیح شان بر انتخاب کتاب الکترونیک است به سراغ سایت کتابچین بروید و از بین دسته بندی مرتبط با داستان کودک و نوجوان کتاب مورد نظر را دانلود کنید و بخوانید.

اگر به فکر تضعیف چشم های کودک خود هستید هم جای نگرانی نیست. بسیاری از امکانات تعبیه شده در تبلت ها و گوشی های هوشمند طوری طراحی شده اند که با ایجاد یک پس زمینه غیر سفید برای خواندن راحت تر و امکان مرور بین خطوط بدون ایجاد خستگی در چشم، از ضعیف شدن و ناراحتی چشم ها جلوگیری به عمل می آورند.

جمع بندی نهایی مطلب

درست است که بازی کودکان و مطالعه کتابهای کودکان، هر کدام جایگاه خاص خودشان را در یادگیری غیر دستوری دارند؛ اما شما به عنوان یک مادر و یا پدر مسئول می توانید یک حد تعادل و یک حالت برد برد بین آنها ایجاد کنید و از اعتیاد دائم کودکان به بازی های دیجیتال خودداری به عمل آورید. با اینکه مزایای خواندن کتاب داستان یا شنیدن داستان صوتی کودکان کم نیست، اما بهتر است برای آن هم یک وقت مشخص اختصاص دهید و کتاب های مناسب رده سنی کودک خود را تهیه کنید. با ایجاد چنین حالتی، از یکنواخت شدن اولویت های کودک خود در پر کردن اوقات فراغت و یادگیری کاسته و به او این امکان را می دهید تا باهوش تر و خلاق تر عمل کند.

سوالات متداول در مورد بیماری کرونا

در مورد بیماری کرونا چقدر اطلاعات دارید؟ این بیماری توسط ویروسی از خانواده ویروس کرونا، ایجاد شد و هرگز بیماری دیگری ناشی از آن گزارش نشده بود. همانند دیگر ویروس های کرونا، منشا آن از حیوانات می باشد. بسیاری از این حیوانات در فروشگاه های غذایی یوهان که شهری در مرکز چین است، به فروش می  رسید. برخی از این حیوانات به صورت زنده یا تازه قصابی شده در این فروشگاه در دسترس عموم قرار داشتند.

آیا قبلا انواع دیگری از ویروس کرونا وجود داشته است؟

سندروم تنفسی شدید ( سارس ) و سندروم تنفسی خاورمیانه ( مرس) هر دو توسط ویروس های کرونا که از حیوانات منتقل شده اند، به انسان ها سرایت کرده اند. در سال 2002 سارس به صورت غیر قابل کنترل به 37 کشور سرایت کرد و موجب وحشت جهانی شد. این بیماری ها 8 هزار فرد را به عفونت مبتلا کردند و بیش از 750 نفر کشته شدند. بیماری مرس به نظر می رسد که به راحتی از انسان به انسان منتقل نمی گردد اما آمار مرگ و میر آن زیاد است و تقریبا 35 درصد از 2500 نفری که به آن مبتلا شدند را کشت.

بیماری کرونا

علائم ویروس کرونا

این ویروس می تواند موجب ذات الریه گردد. افرادی که با این ویروس آلوده شده اند گزارش کرده اند که از سرفه، تب و تنگی نفس رنج می برند. در موارد شدید موجب نارسایی اندام های بدن بیمار می گردد. چون این بیماری ویروسی است پس استفاده از آنتی بیوتیک در جلوگیری از پیشروی بیماری مفید واقع نخواهد شد. داروهای ضد ویروسی آنفولانزا قابلیت مبارزه با این ویروس را نخواهند داشت. بازیابی و بهبود مجدد بیمار به مقاومت سیستم ایمنی او مربوط است. افراد زیادی که توسط این ویروس از بین رفته اند دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی بوده اند.

آیا اگر دچار سرفه شدیم به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشکان انگلیسی مسافرانی که از چین، تایلند، ژاپن، کره، هنگ کنک، تایوان، سنگاپور و مالزی طی 14 روز گذشته به انگلستان سفر کرده اند را مورد معاینه قرار دادند و هر کدام از آن ها که علائمی نظیر سرفه، تب یا تنگی نفس داشتند را در حالت قرنطینه قرار دادند حتی اگر علائم آن ها خفیف بود.

آیا این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد؟

کمیته ملی بهداشت چین تایید کرد که انتقال از فردی به فرد دیگر امکان پذیر است و این انتقال تا کنون از جاهای دیگر گزارش شده است.

آیا واکسنی با مقابله با ویروس کرونا وجود دارد؟

خیر. در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت در برابر کرونا ویروس وجود ندارد.

آیا واکسن آنفولانزا می تواند ما را در برابر عفونت ویروسی کرونا محافظت کند؟

خیر. واکنس آنفولانزا هیچ نوع ایمنی و محافظتی در برابر ویروس کرونا ایجاد نمی کند.

بیماری کرونا

چه روش هایی برای درمان کرونا وجود دارد؟

در حال حاضر برای اکثر مبتلایان به عفونت ویروس کرونا درمان خاصی وجود ندارد. بیشتر افراد مبتلا به این ویروس کرونا مشترک بین انسان و حیوان خود به خود بهبود پیدا می کنند. با اینکه فعلا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد اما پزشکان برای کاهش و تسکین علائم بیماری از داروهای مختلفی استفاده می کنند. در صورت بروز موارد زیر حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر درباره علائمتان نگران هستید
 • اگر سابقه مسافرت به مناطق آلوده به این ویروس را دارید

ویروس کرونا چطور منتقل می شود؟

ویروس های کرونای انسانی باعث عفونت بینی، گلو و ریه ها می شوند. این ویروس از طریق موارد زیر به افراد سالم منتقل می شود:

 • قطرات بزاق منتشر شده در هوا هنگام عطسه یا سرفه کردن
 • تماس نزدیک با فرد آلوده مثل دست دادن یا لمس کردن
 • تماس با اشیاء و سطوحی که به ویروس آلوده هستند و سپس لمس دهان، بینی و چشم ها بدون شستن دست ها

دوره کمون یا نهفته ویروس کرونا چقدر طول می کشد؟

اطلاعات موجود نشان می دهند که ممکن است علائم بیماری بعد از 14 روز آلودگی توسط ویروس بروز کنند.

بیماری کرونا

چطور می توانیم از خودمان در برابر کرونا محافظت کنیم؟

برای سالم ماندن و پیشگیری از ابتلا به کرونا و شیوع عفونت نکات زیر را رعایت کنید:

 • دست هایتان را مرتب و حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید
 • از لمس کردن چشم، بینی و دهان قبل از شستن دست ها خودداری کنید
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید
 • موقع سرفه یا عطسه کردن سرتان را در آرنج دستتان فرو ببرید یا در آستین لباستان سرفه و عطسه کنید
 • در صورت بیمار شدن برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران در خانه بمانید

آیا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا حتما باید از ماسک استفاده کرد؟

اگر سالم هستید استفاده از ماسک ضروری نیست. اما اگر علائم بیماری را دارید، استفاده از ماسک به جلوگیری از انتقال کرونا به دیگران کمک می کند. ماسک درست یک مانع عمل می کند و موقع عطسه یا سرفه کردن جلوی انتشار قطرات تنفسی شما در هوا را می گیرد. اگر پزشک به شما توصیه کرده است که از ماسک استفاده کنید حتما این کار را انجام بدهید. استفاده از ماسک بخش مهمی از اقدامات پیشگیرانه و کنترلی عفونت هستند و مانع از انتقال عفونت های تنفسی از فرد بیمار به دیگران می شوند.

اگر از شخص بیماری مراقبت می کنید و یا در تماس مستقیم و نزدیک با یک بیمار هستید استفاده از ماسک در جلوگیری از ابتلای شما به ویروس موثر است اما این خطر را کاملا برطرف نمی کند. هنگام استفاده از ماسک حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • دهان و بینی تان را کاملا بپوشانید
 • به محض اینکه ماسک را روی صورتتان گذاشتید از دست زدن به آن خودداری کنید
 • بعد از هر با استفاده صحیح از ماسک آن را دور بیندازید
 • بعد از برداشن ماسک دست هایتان را کاملا بشویید

به طور کلی توصیه نمی شود که افراد سالم و یا کسانی که در مواجهه با ویروس نبوده اند از ماسک استفاده کنند. اگر بیمار نباشید و یا در معرض خطر ابتلا به کرونا نباشید، استفاده از ماسک احساس امنیت کاذب در شما ایجاد می کند. علاوه بر این ماسک ها به راحتی و خیلی زود آلوده می شوند و نیاز به تعویض مداوم دارند. همچنین ماسک ها فقط در صورت استفاده صحیح می توانند از شما محافظت کنند.

آیا تماس با محصولات و یا بسته هایی که از چین وارد شده اند می تواند ما را به ویروس کرونا آلوده کند؟

هیچ خطر شناخته شده ای درباره انتقال ویروس از طریق محصولات و بسته هایی که از چین می آیند وجود ندارد. با اینکه هنوز اطلاعات زیادی در مورد ویروس نوظهور کرونا و نحوه انتشار آن در دسترس نیست اما می توان با بررسی دو ویروس دیگر یعنی ویروس سارس و مارس به نتایج خوبی دست یافت. به طور کلی از آنجایی که شانس زنده ماندن ویروس کرونا روی سطوح خشک بسیار کم است بنابراین احتمال انتقال آن از طریق بسته ها و محصولات دریافتی از چین نیز پایین است. ویروس کرونا معمولا از طریق قطرات بزاق پخش شده انتقال پیدا می کند و در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این ویروس از طریق کالاهای وارداتی در دسترس نیست و هیچ موردی در این زمینه گزارش نشده است.

بیماری کرونا

آیا ممکن است شخصی که هیچ علائمی ندارد ویروس کرونا را به دیگران انتقال بدهد؟

این مورد هنوز در حال بررسی است. با اینکه کارشناسان معتقدند کرونا ممکن است از طریق اشخاص به ظاهر سالم و بدون علامت هم انتقال پیدا کند اما این مساله نادر تلقی می شود. چیزی که با قطعیت می توان گفت این است که ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار (فرد علامت دار) منتقل می شود. بر اساس آخرین اطلاعات موجود، عامل اصلی انتقال ویروس کرونا تماس با افراد علامت دار است. این مساله به این معناست که برای مهار رشد و انتقال ویروس باید از قرار گرفتن در معرض مواجهه با ویروس از راه تماس نزدیک با اشخاص بیمار خودداری کرد.

موثرترین راه برای کنتر شیوع کرونا اقدامات بهداشتی مناسب مثل شستشوی مرتب و صحیح دست ها، رعایت آداب سرفه و عطسه کردن و همینطور ماندن در خانه در صورت ابتلا به بیماری و همچنین اقدامات دقیق پیشگیری کننده و کنترلی در محیط های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس در بیمارستان ها و مراکز پزشکی است.

در صورت لمس و تماس سطوحی که به طور بالقوه به ویروس کرونا آلوده شده اند خطر ابتلا به عفونت کرونا وجود دارد؟

به طور کلی ویروس کرونا در آن دسته ویروس هایی است که ماندگاری ضعیفی در محیط دارد و عموما تصور می شود که این ویروس از راه عطسه و سرفه و تماس نزدیک با فرد آلوده انتقال پیدا می کند. در حال حاضر محققان در تلاش برای بررسی راه های شیوع این بیماری هستند اما همانطور که قبلا هم اشاره شد بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و سایر بیماری های تنفسی واگیر دار شامل موارد زیر می شود:

 • از دست زدن به بینی، چشم و دهانتان خودداری کنید
 • به طور مرتب اقدامات بهداشتی که شامل شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون و حداقل به مدت 20 ثانیه است را رعایت کنید. در صورت عدم دسترسی به صابون از الکل برای ضد عفونی کردن دست ها استفاده کنید
 • از نحوه صحیح عطسه و سرفه کردن اطلاع داشته باشید. موقع سرفه یا عطسه کردن دهانتان را با دستمال بپوشانید یا در آستین لباستان سرفه و عطسه کنید. حتما بعد از هر بار عطسه یا سرفه کردن دست هایتان را با آب و صابون بشویید یا با الکل ضد عفونی کنید.
 • به طور مرتب سطوحی که مکرر لمس می شوند مثل توالت، میز کنار تختخواب، دستگیره در، تلفن و کنترل تلویزیون را با پاک کننده های معمولی خانگی یا با سفید کننده رقیق شده با آب ضد عفونی کنید.

بیماری کرونا

نکات ایمنی مهم برای مسافران به خارج چیست؟

توصیه می شود تا حد امکان از سفرهای غیر ضروری به خارج از کشور و به خصوص چین خودداری کنید. در صورتی که حتما باید به کشور خارجی سفر کنید با پزشکتان در این خصوص صحبت کنید یا حداقل 6 هفته قبل از سفر به یک کلینیک بهداشت سفر مراجعه کنید. علاوه بر این پس از ورود به چین نکات زیر را رعایت کنید:

 • دست هایتان را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید
 • در صورت عدم دسترسی به آب و صابون از ضد عفونی کننده های الکلی استفاده کنید
 • همیشه هنگام مسافرت ضد عفونی کننده مخصوص دست حاوی الکل همراه داشته باشید
 • از مصرف مواد غذایی خام و یا گوشت خام و نیم پز خودداری کنید
 • از نزدیک شدن به مناطق پر خطر مثل مزارع، محل نگهداری حیوانات زنده و کشتارگاه ها خودداری کنید
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار به خصوص کسانی که علائم تنفسی، تب و یا سرفه دارند خودداری کنید
 • از تماس با حیوانات ( زنده یا مرده) مثل خوک، مرغ، اردک، پرندگان وحشی و سطوح آلوده به مایعات بدن و یا فضولات آنها خودداری کنید

من قصد بازگشت از استان هوبی چین را دارم، چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

اگر در 14 روز گذشته به استان هوبی چین سفر کرده اید تا 14 روز باید تماستان با دیگران را محدود کنید و در خانه بمانید. علاوه بر این به کلیه مسافران چین توصیه می شود که برای کنترل و بررسی علائم ویروس کرونا و یا در صورت احساس بیماری هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند. حتی اگر در سرزمین اصلی چین نبوده اید و تا 14 روز پس از بازگشت دچار علائمی مثل تب، سرفه، مشکلات تنفسی و یا هر علامت دیگری شدید هر چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید.

هنگام بازگشت به کشور از سفر خارجی چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشم؟

اگر متوجه علائم بیماری کرونا در خودتان شده اید به هیچ وجه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید و به پزشک مراجعه کنید. اگر در طول پرواز متوجه علائم بیماری شدید به خدمه پرواز اطلاع بدهید تا در صورت لزوم شما را قرنطینه کنند. اگر هیچ نوع علامت خاصی ندارید اما می دانید که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اید هنگام ورود به کشور این مساله را به خدمات مرزی اطلاع بدهید.

طی 14 روز اول بعد از بازگشت از خارج چه اقداماتی لازم است انجام دهم؟

اگر در این مدت دچار علائم کرونا شدید بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید. باید علائم و نشانه هایتان را برای پزشک شرح بدهید و تاریخچه سفرتان را در اختیار او قرار بدهید. اگر در طی این مدت تماستان با دیگران را محدود نکرده اید لازم است که قرنطینه شوید و هیچ تماسی با افراد دیگر نداشته باشید.

بیماری کرونا

چرا از مسافرانی که از استان هوبی چین برمی گردند خواسته می شود تا 14 روز با دیگران ارتباط نداشته باشند؟

از آنجایی که مقامات بهداشتی هر کشوری آخرین داده ها و اطلاعات مربوط به ابتلای موارد جدید به کرونا را ثبت می کنند، از تمام افرادی که از استان هوبی چین بازگشته اند توصیه می شود تا 14 روز با دیگران هیچ ارتباطی نداشته باشند تا کاملا مطمئن شوند که سالم هستند. علاوه بر این لازم است در 24 ساعت اول ورودتان به کشور به پزشک مراجعه کنید و اطلاعات سفرتان را در اختیار او قرار بدهید. هدف از این کار، کنترل و مهار شیوع ویروس کرونا در ابعاد گسترده تر است.

من قصد سفر به کشورهای غیر آسیایی را دارم. چطور می توانم خطر ابتلا به کرونا را کاهش بدهم؟

مهم نیست که قرار است به کجا سفر کنید؛ به هرحال باید تمام اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به کرونا را به دقت پیگیری کنید. در صورت بازگشت از هر کشوری و چنانچه علائم بیماری را در خود مشاهده کردید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

من به خارج از کشور سفر کرده ام و دچار علائم کرونا شده ام، چه کار باید کنم؟

خیلی از افرادی که به خارج از کشور سفر می کنند ممکن است به کرونا مبتلا شوند. در صورت ابتلا به این بیماری موارد زیر را رعایت کنید:

 • اکثر هتل های مهم گردشگری پزشکان داخلی دارند که مراقبت های پزشکی ارائه می دهند بنابراین حتما به پزشک مراجعه کنید
 • در صورت نیاز به مراقبت های فوری، بهترین راه مراجعه به نزدیک ترین بیمارستان است. ممکن است در برخی کشورها استفاده از آمبولانس معمول نباشد بنابراین برای رسیدن به بیمارستان از وسایل حمل و نقل دیگر استفاده کنید
 • به محض مشاهده علائم بیماری از تماس با افراد دیگر خودداری کنید و اقدامات مهار کننده برای جلوگیری از شیوع بیماری را به عمل بیاورید.

برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا در فرودگاه ها و مرزهای کشورهای مختلف چه اقداماتی انجام می شود؟

در اکثر کشورها مثل کانادا  اقدامات اساسی و مهمی برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به کشورشان انجام می شود که عبارتند از:

 • شناسایی هر بیماری که قصد ورود به کشور را دارد
 • آگاهی بخشی و بالا بردن سطح معلومات مسافران درباره اقداماتی که هنگام بیمار شدن باید انجام بدهند
 • درخواست از مسافران برای اطلاع رسانی به افسران خدمات مرزی در خصوص مشاهده هر نوع علامت بیماری در خودشان
 • غربالگری مسافران از نظر وجود علائم و نشانه های ویروس کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) به طور جدی در حال پیگیری و بررسی وضعیت کرونا در جهان است و به طور مرتب اطلاعات مرتبط با این بیماری را به روز می کند. این سازمان به همه افراد در هر کجای دنیا توصیه می کند که با رعایت نکات و روش های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و همچنین خودداری از هر نوع سفر غیر ضروری به مناطق پر خطر به کاهش شیوع این بیماری کمک کنند.

چند نفر تاکنون آلوده شده اند؟

چین گزارش کرده است که تاکنون 1868 نفر به دلیل آلودگی به کوید-19 جان خود را از دست داده اند. سازمان سلامتی تایید کرده است که 72436 نفر در چین به این ویروس مبتلا شده اند. بیش از 12 هزار نفر به حالت عادی بازگشته اند. ویروس کرونا حداقل به 28 کشور دیگر منتقل شده است. در ژاپن 607 نفر به این ویروس آلوده  شده اند 542 نفر از مسافران کشتی یوکوهاما حامل این ویروس بوده اند و این کشور گزارش کرده که یک نفر جان خود را از دست داده است. همچنین در هنگ کنگ، تایوان، فرانسه و فیلیپین گزارش هایی ناشی از مرگ افراد مبتلا به این ویروس منتشر شده است.

در انگلیس 9 مورد گزارش شده است که تاکنون هیچ کدام جان خود را از دست نداده اند. از 17 فوریه تا کنون 4501 نفر در انگلیس مورد آزمایش قرار گرفته اند که جواب آزمایش 4492 نفر منفی بوده است.

چرا این بیماری بدتر از آنفولانزای معمولی است و متخصصان چقدر نگران این بیماری هستند؟

ما هنوز نمی دانیم که ویروس کرونا چقدر خطرناک است، و این را نخواهیم دانست تا زمانی که اطلاعات بیشتری بدست آوریم. در مقایسه با بیماری آنفولانزای فصلی که نرخ مرگ و میر آن کمتر 1 درصد است و تصور می شود که در کل جهان هر ساله 400 هزار نفر به دلیل آنفولانزای فصلی جان خود را از دست می دهند، نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری 2.5 درصد است. نرخ مرگ و میر ناشی از سارس بیش از 10 درصد بود.

دیگر فاکتوری که هنوز در مورد آن اطلاعات زیادی در دسترس نمی باشد میزان مسری بودن ویروس کرونا می باشد. تفاوت مهم ویروس کرونا در مقایسه با آنفولانزا این است که هنوز هیچ واکسنی برای این ویروس وجود ندارد بدین مفهوم که کنترل آن در مبتلا کردن انسان ها بسیار مشکل است بخصوص در افراد سالمند، افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی می باشند یا سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند. شستن دست ها و خودداری از دست دادن با دیگر افراد اگر احساس می کنید که حال خوبی ندارند بسیار حائز اهمیت است.

یک اقدام مهم این است که نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنید زیرا به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و خطر سرایت بیماری ها را کاهش خواهد داد.

آیا این بیماری همه گیر است؟

زمانی به بیماری همه گیر بودن را اطلاق می کنند که در تمام کشور ها گسترده شده باشد. وجود ویروس کرونا در بیرون از چین تایید شده است اما به این معنی نیست که تمام 195 کشور عضو WHO درگیر این ویروس می باشند. تا کنون به جز چند کشور، هیچ گزارشی از این که تمام کشور ها به این ویروس مبتلا شده اند منتشر نشده است. در هر حال بزرگترین عامل انتقال این ویروس مسافرانی می باشند که از چین به دیگر کشور ها وارد شده اند.

آیا باید نگران باشیم؟

خیر. ویروس کرونا در بیرون از چین مشاهده شده است اما گسترش آن زیاد و غیر قابل انتظار نمی باشد. WHO اعلام کرده است که انتشار این بیماری یک نگرانی بین المللی است. فاکتور مهم این است که بدانیم چگونه این ویروس بین انسان ها منتقل می گردد و چه گروهی از انسان ها به شدت تحت خطر ابتلا به این بیماری می باشند. غالبا ویروس هایی که به راحتی گسترش می یابند تاثیرات خفیف تری دارند. به طور کلی، ویروس کرونا افراد مسن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در مواردی کودکان را آلوده کرده است.

 

آخرین اخبار از وضعیت کرونا ویروس در ایران

کرونا ویروس

کرونا ویروس در ایران – 30 بهمن 98

به نقل از دو تن از مقام‌ های وزارت بهداشت ایران ، دو نفر بیمار مبتلا به کرونا ویروس در قم در گذشتند. طبق گفته ی علی رضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران؛ این دو بیمار به دلیل کهولت سن و نقص سیستم ایمنی نتوانستند با این ویروس مبارزه کرده و جان خود را از دست دادند.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم در توئیتر خود اعلام کرد که این دو بیمار به خاطر مشکلات ریوی و تنفسی و ضعیف بودن سیستم ایمنی شان، دار فانی را وداع گفتند.

مشاور وزیر بهداشت اظهاد داشت که یکی از این دو بیمار جانباز شیمیایی بوده است.

گزارش‌ها حاکی است که افراد مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا قرنطینه شده ‌اند. بعضی از رسانه های غیر رسمی خبر از تعطیلی مدارس در قم را می دهند اما هنوز خبر رسمی اعلام نشده است.

جواب آزمایش بقیه نفراتی که مشکوک هستند تا فردا (پنجشنبه) مشخص خواهد شد.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: فوت دو نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا نشان می دهد که احتمالا افراد دیگری ار نزدیکان آنها نیز به این ویروس مبتلا شده‌ و باید قرنطینه شوند و تعداد بیماران احتمالا بیشتر است.

مسعود مردانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اطلاعات بنده در مورد وضعیت ویروس کرونای جدید در ایران بر اساس گزارش های وزارت بهداشت است و بنابر اعلام وزارت بهداشت تاکنون دو نفر به این ویروس مبتلا شده اند و بر اثر این بیماری فوت کرده اند و قرار است در اطلاعیه های بعدی وزارت بهداشت اطلاعات دقیق تری در این مورد به مردم اعلام شود.

وی افزود: افرادی که با این دو نفر در ارتباط بوده اند تحت نظر هستند و باید در قرنطینه باشند و از آنها هم آزمایش گرفته شده است. از دو نفر فوتی هم آزمایش گرفته شده و نتیجه مثبت بوده است اما آزمایش تخصصی ویروس کرونای جدید برای تایید نهایی به انستیتو پاستور تهران که کیت تشخیص این ویروس را دارد فرستاده شده است.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت گفت: ظاهرا قبل از فوت این دو بیمار از آنها آزمایش گرفته شده است اما جواب آزمایش نهایی بعد از فوت آنها مشخص می شود.

وی افزود: با توجه به دوره این بیماری ۱۰۰ درصد موارد دیگری از این بیماری وجود دارد و مردم باید مراقبت و پیشگیری از این بیماری را جدی بگیرند.

مردانی ادامه داد: کیت تشخیصی ویروس جدید کرونا به تعداد معدود در اختیار انستیتو پاستور وجود دارد و برای موارد معدودی که آزمایش اولیه کرونا مثبت باشد و پزشک عفونی تایید کند این آزمایش انجام می شود.

این متخصص عفونی گفت: برای جلوگیری از همه گیری این بیماری باید راه ارتباط افراد مشکوک با افراد دیگر گرفته شود. افرادی که با دو فرد فوت شده در تماس بوده اند باید به سرعت شناسایی شوند. این افراد حتما باید جداسازی شوند و تحت درمان قرار بگیرند تا این بیماری به دیگران منتقل نشود.

کرونا ویروس در بندر عباس و کرمان، گیلان و بوشهر 

اخباری در فضای مجازی مبنی بر مشاهده کرونا ویروس در بندر عباس و کرمان، گیلان و بوشهر پخش شده است که طبق گفته علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت شایعه بوده و این خبر کاملا تکذیب می شود. این ویروس تا امروز (30 بهمن 98) فقط در شهر فم دیده و تایید شده است.

کرونا ویروس در ایران – 29 بهمن 98

طبق خبرگذاری های رسمی کشور، مقامات ایران دو مورد از کرونا ویروس COVID-19 جدید را که برای اولین بار در کشورمان وارد شده اند، تأیید کرده اند.

به نقل از یکی از مقامات وزارت بهداشت کشور، کیانوش جهانپور، اظهار داشت: ‘طی دو روز گذشته’ 2 نفر مظنون به کروناویروس جدید ‘ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. جهانپور گفت: این دو مورد بیمار تایید شده، در استان مرکزی قم کشف شد.

وی گفت: ‘آزمایش های بعدی در حال انجام است و پس از نهایی شدن، نتیجه این آزمایشات را به مردم اطلاع خواهیم داد. ایشان اظهار داشتند: ‘تیم های پزشکی در قم مستقر شده اند و افراد مظنون نیز قرنطینه شده اند.’

ایران برای کنترل شیوع احتمالی ویروس، در پروازهای ورودی در فرودگاه های خود اقدامات ایمنی اعمال کرده است.

کورونا ویروس ممکن است سریعتر از پیش بینی های  سازمان بهداشت جهانی گسترش یابد

تحقیقات جدید میزان تولید مثل اولیه (RO)  کرونا ویروس جدید یعنی شاخص میزان انتقال ویروس را بررسی می کند و نشان می دهد که  این میزان بسیار بالاتر از تخمین های فعلی است. در حال حاضر بسیاری از افراد از ماسک پزشکی استفاده می کنند و سعی می کنند از عفونت جلوگیری کنند. دانشمندان از زمان شیوع  این بیماری در دسامبر سال 2019 با کورونا ویروسی بسیار مسری که آن را 2019-nCoV نامیده اند، دست و پنجه نرم می کنند و این ویروس  اکنون با نام جدید SARS- CoV- 2 شناخته می شود.

“منشا این ویروس از کجاست؟” ، ” نحوه انتقال آن به انسان ها چگونه بوده است ؟ ” و ” این ویروس تا چه زمانی توان زندگی بر روی سطوح را دارد؟” این سوالات فقط تعداد کمی از پرسش هایی است که محققان برای پاسخ به آن تلاش کرده اند.

اکنون، بررسی مطالعات موجود در تلاش برای پاسخ به سؤال دیگری است که برای کنترل بیماری اپیدمیک بسیار مهم است. پاسخ به این سوال که: ” سرعت گسترش این بیماری چقدر می باشد؟” این سؤال از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به ویژه با توجه به جدیدترین تلفات: 42708 مورد تأیید شده و 1017 کشته که در 11 فوریه 2020 در چین رخ داده است. برای یافتن پاسخ، تیمی از محققان بررسی چندین مطالعه علمی در مورد ویروس جدید و نتایج به دست آمده را در مجله Travel Medicine.منتشر کردند. Joacim Rocklöv که استاد بهداشت پایدار در دانشگاه Umeå سوئد است، نویسنده این تحلیل جدید است.

تخمین های بالاتر از پیش بینی  سازمان بهداشت جهانی

همانطور که راکلیف و تیمش در مقاله خود توضیح می دهند RO پایه تعداد متوسط ​​عفونت های جدیدی را که یک فرد آلوده می تواند در جمعیتی که قبلاً در معرض ویروس نبوده اند ایجاد کند، توصیف می کند.

RO بیشتر از یک نشان می دهد که تعداد افراد آلوده در حال رشد است، در حالی که RO کمتر از یک نشانگر این است که انتقال ویروس “احتمالاً از بین می رود.”

نویسندگان مقاله اظهار داشتند: ” میزان تولید مثل اولیه یک مفهوم اصلی در اپیدمیولوژی بیماری های عفونی است و خطر ابتلا به عامل عفونی، با توجه به شیوع بیماری همه گیر را نشان می دهد.” بنابراین محققان به چندین مطالعه واجد شرایط که به RO اولیه می پرداختند، از پایگاه داده های PubMed، bioRxiv و Google Scholar دسترسی پیدا کردند.

این مطالعات بین تاریخ 1 ژانویه 2020 تا  7 فوریه 2020 مشاهده شد و Rocklöv و تیمش برای تجزیه و تحلیل، 12 مطالعه را که کیفیت آنها به اندازه کافی بالا بود، انتخاب کردند. مطالعات انتخاب شده RO اولیه ویروس را در چین و خارج از کشور تخمین می زدند. این برآوردها از عدد 1.4 تا 6.49 متغیر بود و میانگین آن 3.28 و میانه آ« 2.79 بود. هر دو این اعداد به طور قابل توجهی بالاتر از اعداد پیشنهادی WHO  یعنی 1.4-2.5 بود.

نویسندگان توضیح می دهند که مطالعات اولیه مقادیر کمتر RO را نشان داده و سپس جهش کرده و مجدد به تخمین های اولیه بازگشته است. محققان توجه داشتند که روش های تخمین مورد استفاده در مطالعات در ایجاد این اختلافات نقش داشته اند.

“مطالعات با استفاده از روش های تصادفی و آماری برای به دست آوردن RO ، تخمین هایی را ارائه می دهد که از نظر منطقی قابل مقایسه هستند. با این حال مطالعات با استفاده از روش های ریاضی، تخمین هایی را ارائه می دهد که به طور متوسط ​​بالاتر هستند. ”

 

طبق تحقیقات دانشمندان؛ کروناویروس  سریعتر از SARS گسترش می یابد

Rocklöv عنوان می کند که “بررسی های ما نشان می دهد که کروناویروس حداقل به اندازه ویروس SARS قابل انتقال است که در واقع نشانگر شدت جدیت اوضاع است. وقتی به دنبال پیشرفت اپیدمی کورونا هستیم، در محاسبات ما واقعیت با بالاترین رشد اپیدمی مطابقت دارد. علیرغم کلیه اقدامات مداخله ای و کنترل، کرونا ویروس در حال حاضر به میزان قابل توجهی با وسعت بالاتری از SARS گسترش یافته است. ”

دانشمندان در مقاله خود اذعان می کنند که به دلیل شیوع جدید ویروس و عدم وجود داده های کافی، برآوردهای فعلی برای RO می تواند مغرضانه باشد.

نویسندگان با بیان اینکه ” انتظار می رود با افزایش داده های در دسترس، خطای تخمین کاهش یابد و تصویری شفاف تر ایجاد شود ”   نتیجه می گیرند که “براساس این ملاحظات، انتظار می رود RO برای 2019-nCoV ، حدود 2-3 باشد  که کاملاً مطابق با برآورد WHO است.”

 

هفت سین ۹۹ | زیباترین ایده چیدن سفره هفت سین (۴۴ مدل)


هر جشنی آداب و رسوم خودش را دارد که باید جدی گرفته شود و با شوق و ذوق انجامش داد و مهم ترین ، اولین و  زیبا ترین آن رسم زیبای چیدن سفره هفت سین است . این است که ما دست به کار شدیم و از میان صدها مدل هفت سین ، ۴۴ مدل از زیباترین و خاص ترین ایده های تزیین سفره هفت سین را برای شما گرد آوری کرده ایم و اینجا تحت عنوان هفت سین ۹۹ تقدیم حضور شما میکنیم . با این آرزو که سفره دلتان مثل سفره هفت سین پر از برکت و شادی و امید باشد. آمین.

زیبا ترین و خاص ترین مدل های سفره هفت سین که تا به حال دیده اید.

هفت سین ۹۸ (۱)

هفت سین ۹۹ 

برای چیدن سفره هفت سین انقدر ایده های بکر و جذاب و متعدد هست که نمیتوان همه آن ها را نام برد یا دسته بندی کرد . به همین خاطر فکر کردم بهترین کار این است که تعدادی از زیباترین مدل های هفت سین را که در فضای مجازی مثل اینستراگرام دیده ام را گلچین کنیم و اینجا برای شما بازنشر کنم. اینطوری با دیدن تصاویر و راهنمایی ها و نکات ریز و درشتی که به شما خواهم گفت میتوایند سفره هفت سین سال ۹۹ را زیباتر و خاص تر از هر سال بچینید .

اما پیش از این که به سراغ این تصاویر و مطالب آموزشی همراه آن برویم لازم است بگویم برای چیدمان یک هفت سین زیبا لازم نیست حتما حتما شبیه عکس های کارت پستالی اینستاگرامی هفت سین بچینید کافی است به ذوق و قریحه خود اعتماد کنیدو با ساده ترین وسایلی که در خانه دارید به علاوه مقداری زیادی سلیقه خاص بانوان ایرانی و البته عشق به مقدار لازم دست به کار شوید و هفت سین امسال را باب میل خودتان بچینید و بعد در کنار خانواده از آن لذت ببرید . با ما همراه باشید.

عکس هفت سین ۹۹
مدل هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۲)

سفره هفت سین ۹۹

یکی از اولین سوال هایی که در چیدمان سفره هفت سین مطرح میشود این است :

سفره هفت سین را کجا پهن کنیم ؟ 

 • روی اپن ؟
 • روی میز خاطره ؟
 • روی میز نهار خوری ؟
 • روی زمین ؟
 • روی میز کنسول ؟

مدل سفره هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۶)

تزیین سفره هفت سین ۹۹

در گذشته سفره هفت سین مثل همه سفره ها روی زمین پهن میشد ، بعد همه در لحظه سال تحویل کنار آن می نشستند و با قرائت قرآن و آرزو های خوب سال نو را آغاز میکردند بعدها کوچک شدن خانه ها و فرهنگ مبل و میز نهار خوری بساط سفره ها را جمع کرد .

ایده برای سفره هفت سین ۹۸

هفت سین ۹۸ (۸)

سفره هفت سین سال ۹۹

اما چند نکته در مورد محل چیدن  سفره هفت سین :

تزیین هفت سین ۹۸

هفت سین ۹۸ (۳)
هفت سین سال ۹۹

در چیدمان سفره های هفت سین همیشه سبزه و تنگ ماهی و آینه و قرآن و تخم مرغ رنگی و … حضور دارد اما اگر میخواهید هفت سین خاص تری داشته باشید سراغ مواردی بروید که سفره هفت سین شما را از دیگرام متمایز میکند. درست مثل عکس پایین که استفاده زیاد از انواع گل های شاخه بریده و گل های آپارتمانی در کنار هفت سین نمایی سرسبز و شاداب به هفت سین داده است.

به طور کلی مهمان کردن چند شاخه گل تازه یا یک گلدان گل سنبل یا اگر فضای کافی دارید چند گلدان گل آپارتمانی در کنار هفت سین ، زیبایی آن را چند برابر میکند. چرا که گل ها و برگ ها و گیاهان نمادی از رویش و طراوت بهاری هستند و به دکوراسیون سفره هفت سین شما زندگی و شادابی میبخشند.

طرح هفت سین ۹۸

هفت سین ۹۸ (۴)
ایده هفت سین ۹۹

نکته مهم دیگری که در چیدمان هفت سین باید به آن توجه کنید این است که تلاش کنید ، سفره هفت سین را بخشی از دکوراسیون خود کنید .

به این معنی که در انتخاب خود سفره ( حالا چه پارچه های سنتی مثل گلیم و ترمه و سفره قلمکار اصفحان یا هر نوع پارچه دلخواه دیگر ) و هم در انتخاب ظروف و آینه و شمعدان و غیره بهتر است از ترکیب رنگی استفاده کنید که متناسب با رنگ بندی مورد استفاده در دکوراسیون شما باشد . درست مثل عکس پایی که در آن همانگی زیبایی بین رنگ بندی سفره هفت سین  دکوراسیون خانه مشاهده میشود.

دیزاین سفره هفت سین ۹۸

هفت سین ۹۸ (۵)

سفره هفت سین ۹۹ 

این عکس هم نمونه دیگری است که نشان میدهد چقدر استفاده از گل ها در زیبا تر کردن و شاداب تر کردن سفره هفت سین موثر هستند . به علاوه ابتکار استفاده از لامپ های ریسه ای که از ترند های این سال ها در خوشگل سازی خانه ها ،بخصوص اتاق خواب و پرده است هم ایده خوب و کاربردی و کم هزینه ای برای خاص تر کردن سفره هفت سین شماست.

تزیین سفره هفت سین 
مدل سفره هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۷)

تزیین سفره هفت سین سال ۹۹

با دیدن این تصویر به این فکر افتادم که با هم انواع پارچه هایی که میتوانید از آن به عنوان سفره در چیدامان هفت سین از آن استفاده شود صحبت کنیم:

 • پارچه های ترمه 

از قدیمی ترین و اصیل ترین انواع پارچه ایرانی هستند که به خاطر سنتی بودن کاملا با هفت سین تناسب دارند به علاوه در انواع رنگ ها و طرح و کیفیت ها و قیمت ها رد بازار وجود دارند که میتوانید به سادگی به ان دسترسی داشته باشید.

 • پارچه قلمکار 

پاچره قلمکار هم مثل پارچه های ترمه قدیمی و سنتی و اصیل است و به خاطر این موضوع که کار دست است حس و حال خوبی در خود دارد این سفره ها هم به راحتی از بازار های سنتی یا از طریف فروشگاه های اینترنتی در انواع طرح ها و رنگ ها و سایز ها قابل فرش هستند.

 • پارچه های ساتن

پارچه های ساتن به خاطر شکل براق و زیبایی که دارد خیلی جاها مثل رومیزی ، یا سفره های خاص مثل سفره عقد مورد استفاده قرار میگیرد. برای میز های خاطره میتوانید از لایه ساتن گرد و از روی آن یک رومیزی ترمه یا هر پارچه دلخواه استفاده کنید.

 • پارچه های با دوخت سنتی 

دوخت های سنتی انقدر زیاد و متنوع و زیادند که شمردن آنها کار سختی است اما برای سفره هست سین میتوانید از پارچه های ترمه ملیله دوزی شده ، پارچه های سفید گلدوزی یا سوزن دوزی شده ، شال های پته دوزی شده  همین طور از دوخت های جدیدی مثل شماره دوزی یا روبان دوزی برای تزیین پارچه ای که قرار است سفره هفت سین شما باشد استفاده کنید. همینطور رومیزی های میل بافت یا قلاب بافی شده میتواند از روی یک پارچه مثل ساتن مورد استفاده قرار بگید.

 • پارچه های خاص برای هفت سین 

از دیگر پارچه هایی که با جنس خاص خود میتوانند زینت دهنده سفره هفت سین شما باشد میتوان با پارچه های طرح گلیم ، پارچه های پولیش ( مثل عکس پایین ) ، پارچه های چهل تکه و مخمل های قدیمی و پارچه های طرح کاشی سنتی که این روز ها رانر ها و کوسن هایش را در فضای مجازی زیاد میبینیم میتوان استفاده کرد.

سفره هفت سین نمدی 

هفت سین ۹۸ (۹)
سفره هفت سین ۹۹ جدید

 همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم بعضی وسایل هستند که سفره هفت سین شما را خص و منحصر به فرد میکنند مثلا همین صندوقچه قدیمی که ممکن است در خانه مادر ها و مادر بزگر های خیلی از ما باشند میتوانند گزینه خاص و آنتیکی برای چیدن هفت سین باشند. همچنین استفاده از ظروف مسی و روحی و بلور قدیمی میتواند جلوه زیبایی به هفت سین شما ببخشد و آن را از دیگران متمایز کند.

جدیدترین سفره هفت سین ۹۸

هفت سین ۹۸ (۱۰)

مدل هفت سین ۹۹

چند سالی است که ماه اسفند که میشود مغازه ها پر میشوند از انواع و اقسام ظروف هفت سین جور واجور که با قیمت ها رو رنگ ها و طرح های متعدد . استفاده از این ظرف ها در عین حال که باعث میشود شما هفت سین متفاوت تر و زیباتری داشته باشید در عین حال اصلا تضمین کننده خوشگل تر بودن هفت سین شما نیست . حتی ممکن است بتوان در همان ظرف های ساده و قدیمی خانه هفت سین زیبا تری چید ، خیلی وقت ها زیبایی واقعا فقط در سادگی است. اما به هر حال اگر در خانه ظرف مناسبی برای چیدن هفت سین ندارید میتوانید با ایده گرفتن از عکس های این نوشته ظرف های مناسب با سلیقه خود را برای هفت سین انتخاب و خریداری کنید.

مدل سفره هفت سین 
مدلهای هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۱۶)

جدیدترین و زیباترین مدل هفت سین ۹۹

اما در مورد ظرف های مناسب برای سفره هفت سین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

از محبوب ترین ظروف برای هفت سین هستند که هم قیمت مناسبی دارند هم تنوع بالایی و هم به خاطر رنگ بندی سنتی و زیبا برای هفت سین بسیار مناسبند.

ظروفی که این روزها دوباره بعد سال های به خاطر خاصیت آن محبوب شده و میتوان برای چیدمان هفت سین یا استفاده از ظروف قدیمی مسی در کنار آن ( مثل سماور مسی و … ) استفاده کرد.

 • ظروف بلوری مثل جام ها :

از دم دستی ترین ظروف که در اغلب خانه ها پیدا میشود و به خاطر بی رنگ بودن به راحتی میتواند با انواع چیدمان و سفره های رنگ مختلف ست شود. در عین سادگی شیک و زیباست.

 • ظروف آنتیک قدیمی :

ظروفی که میتوانید نشانه هایش را خانه های مادر ها و مادر بزرگ ها پیدا کنید که با وجود قدیمی بودن همچنان خاص و زیبا و بخصوص برای سفره هفت سین که یک رسم اصیل و قدیمی است عالی هستند.

 • ظروف چینی ( چینی گل قرمزی ) :

این ظرف ها هم با وجودی که هیچ وقت از مد نیافتند ولی این روزها دوباره محبوب و معروف شده و برای چیدمان سفره های سنتی مثل هفت سین تناسب عالی دارد به علاوه انواع آن در اغلب خانه های ایرانی پیدا میشود.

 • ظروف حصیری و چوبی :

ظروفی که به خاطر این که از طبیعت برآمده اند همخوانی و هماهنگی فوق العاده ای با بهار دارند و در کنار گل ها وگلدان های طبیعی میتواند هفت سینی منحصر به فرد خلق کند.

 • ظروف بلور رنگی قدیمی :

این بلور های قدیمی رنگی ( اغلب به رنگ آبی و سبز ) در خانه های قدیمی همیشه وجود دارند و برای چیدمان یک سفره هفت سین سنتی و خاص ایده دلپذیری محسوب میشود.

مدل هفت سین سال 

هفت سین ۹۸ (۱۲)
مدل هفت سین جدید ۹۹

در ادامه نظر شما عزیزان و همراهان دلبرانه را به مدل هایی از زیباترین و خاص ترین مدل های سفره هفت سین مناسب سال جدید یعنی ۱۳۹۹ جلب میکنم. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد. خوشحال میشوم نظرات شما در مورد این مطلب بدانم .

مدل هفت سین سنتی 

هفت سین ۹۸ (۱۳)
مدل چیدمان هفت سین ۹۹ 
مدلهای سفره هفت سین 
هفت سین ۹۸ (۱۴)

مدل چیدن سفره هفت سین برای سال ۹۹
مدل جدید سفره هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۱۵)

عکس هفت سین ۹۹ 

عکس سفره هفت سین 
عکس هفت سین سال ۹۹
هفت سین ۹۸ (۱۱)

عکس های مدل هفت سین سال ۹۹
عکس سفره هفت سین سال ۱۳۹۹

هفت سین ۹۸ (۱۷)

ایده هفت سین ۹۹

ایده برای سفره هفت سین 
ایده سفره هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۱۸)
ایده هفت سین سال ۹۹
ایده تزیین سفره هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۱۹)

ایده دیزاین سفره هفت سین ۹۹
ایده برای هفت سین 

هفت سین ۹۸ (۲۰)

هفت سین 

هفت سین جدید ، هفت سین سفالی ، هفت سین ایرانی

هفت سین ۹۸ (۲۱)

هفت سین نوروز
هفت سین instagram
سفره هفت سین instagram

هفت سین ۹۸ (۲۲)
تزیین سفره هفت سین 
چیدمان سفره هفت سین اینستاگرام 
عکس سفره هفت سین اینستا 

هفت سین ۹۸ (۲۳)

سفره هفت سین 

سفره هفت سین سنتی ، سفره هفت سین مدرن ، سفره هفت سین عروس

هفت سین ۹۸ (۲۴)
مدل سفره هفت سین
چیدمان سفره هفت سین امسال
تزیین سفره هفت سین سادل جدید 

هفت سین ۹۸ (۲۵)
جدیدترین سفره هفت سین 
زیاترین سفره هفت سین
خاص ترین مدل های سفره هفت سین

هفت سین ۹۸ (۲۶)

مدل هفت سین 

مدل هفت سین ۹۹
مدل هفت سین ۱۳۹۹

هفت سین ۹۸ (۲۷)
مدل هفت سین با جام
مدل هفت سین با ساتن 
مدل سفره هفت سین با ترمه 

هفت سین ۹۸ (۲۸)
مدل سفره هفت سین با ظرف سفالی
مدل هفت سین با ظرف مسی 
مدل هفت سین با ظرف قدیمی

هفت سین ۹۸ (۲۹)
مدل هفت سین روی اپن
مدل هفت سین روی میز خاطره 
مدل هفت سین روی میز کنسول

هفت سین ۹۸ (۳۰)

عکس سفره هفت سین 

عکس هفت سین جدید
عکس هفت سین فانتزی
عکس هفت سین عید

هفت سین ۹۸ (۳۱)
عکس هفت سین برای پروفایل
عکس هفت سین زیبا
عکس هفت سین لاکچری

هفت سین ۹۸ (۳۲)
عکس پروفایل سفره هفت سین 
عکس های سفره هفت سین امسال
عکسهای هفت سین شیک 

هفت سین ۹۸ (۳۳)
تصاویر هفت سین اینستاگرامی 
عکس سفره هفت سین جالب 
عکس سفره هفت سین خاص 

هفت سین ۹۸ (۳۴)

ایده هفت سین 

 ایده هفت سین با نمد
ایده هفت سین جدید

هفت سین ۹۸ (۳۵)
ایده هفت سین با جام
ایده هفت سین اینستاگرام
ایده هفت سین برای سال جدید

هفت سین ۹۸ (۳۶)
ایده هفت سین با پارچه ترمه 
ایده هفت سین با پارچه قلمکار 
ایده سفره هفت سین با پارچه ساتن 

هفت سین ۹۸ (۳۷)
ایده برای هفت سین خاص
ایده های هفت سین جدید 
ایده های سفره هفت سین زیبا 

هفت سین ۹۸ (۳۸)

ایده برای هفت سین با ظرف سفالی 
ایده های هفت سین با ظرف بلور

هفت سین ۹۸ (۳۹)
ایده سفره هفت سین با ظرف چینی 
ایده های سفره هفت سین با ظرف مسی 

هفت سین ۹۸ (۴۰)

هفت سین لاکچری 

هفت سین لاکچری عروس
سفره هفت سین لاکچری
هفت سین های لاکچری

هفت سین ۹۸ (۴۱)

مدل سفره هفت سین لاکچری
عکس هفت سین لاکچری
مدل هفت سین لاکچری

هفت سین ۹۸ (۴۲)

چیدمان هفت سین 

چیدمان هفت سین جدید
چیدمان هفت سین سنتی
چیدمان هفت سین اینستاگرام

هفت سین ۹۸ (۴۳)
چیدمان هفت سین روی میز نهار خوری
چیدمان هفت سین روی میز خاطره
چیدمان هفت سین با ظروف مسی

هفت سین ۹۸ (۴۴)
چیدمان سفره هفت سین ۲۰۱۹
چیدمان سفره هفت سین ۲۰۲۰

بیشتر بخوانید : 

مدل سفره هفت سین | ۴۰ مدل برای چیدن هفت سین زیبا سال ۱۳۹۹

هفت سین سنتی | ۲۰ مدل سفره هفت سین سنتی زیبا با سفال و ترمه

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین ۹۹

تزیین سفره هفت سین | ۳۳ مدل هفت سین زیبا برای عید نوروز

هفت سین با ویترای | ۱۲ مدل تزیین ظرف هفت سین با ویترای + آموزش

هفت سین جدید | آموزش چیدن سفره هفت سین با جام و ساتن

مدل سفره هفت سین نوروز ۱۳۹۹ | ۲۲ مدل تزیین سفره هفت سین نوروز ۹۹

هفت سین | عکس هایی از مدل سفره هفت سین عید نوروز ۹۹

سفره هفت سین | عکس مدل های تزیین سفره هفت سین ۹۸ هنرمندانه

2 بیمار مبتلا به کرونا ویروس در قم فوت کردند

در مورد آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا ویروس در ایران چه می دانید؟ آیا می دانید 2 بیمار مبتلا به این بیماری در قم در گذشتند؟ دکتر سلام اطلاع پیدا کرد دو بیمار بستری در یکی از بیمارستان های قم که تست اولیه کرونای وی امروز مثبت اعلام شد، متاسفانه در اثر شدت عوارض بیماری و عارضه ریوی در گذشته است.

تست اولیه از این بیمار روز دوشنبه گرفته و به تهران ارسال شده بود، که نتیجه اولیه آن امروز مشخص و اعلام شد اما بیمار یاد شده پیش از معلوم شدن نتیجه تست درگذشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از مثبت بودن تست اولیه دو بیمار نسبت به کرونا در قم خبر داد و گفت: دو بیمارستان در قم برای مقابله با بیماری‌های ویروسی آماده شده است.

خبرگزاری مهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از مثبت بودن تست اولیه دو بیمار نسبت به کرونا در قم خبر داد و گفت: دو بیمارستان در قم برای مقابله با بیماری‌های ویروسی آماده شده است.

محمدرضا قدیر بعد از ظهر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران که در محل دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شد، با بیان اینکه طی ۴ روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم، گفت: طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد.

وی با بیان اینکه پاسخ تست دوم که مربوط به ژنتیک است هنوز اعلام نشده، گفت: با مردم صادق هستیم و هر مسئله‌ای را با آنها در میان می‌گذاریم و به محض اعلام تست اول آن را اعلام کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه یک بیمارستان برای مقابله با بیماری‌های ویروسی در قم آماده شده است، گفت: یک بیمارستان دیگر هم در حال تخلیه است که در صورت لزوم به عنوان بیمارستان پشتیبان استفاده خواهد شد.

وی در ادامه از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند زیرا جای نگرانی نیست فقط موارد بهداشتی را رعایت کنند و از حضور در مراکز پرجمعیت و مسافرت‌های غیر ضروری پرهیز کنند.

قدیر همچنین از وجود تعداد کافی ماسک تنفسی در قم خبر داد و گفت: استفاده از ماسک برای همه افراد ضروری نیست و فقط افراد مستعد و سالمند و یا مبتلایان به بیماری‌های خاص باید از ماسک استفاده کنند.

منبع: برترین ها

سفره هفت سین | ۱۲۰ عکس و ایده برای چیدن سفره هفت سین


با نزدیک شدن به سال جدید یکی از دغدغه های در کنار خانه تکانی و خرید عید چیدن سفره هفت سین با بهترین و زیباترین و خاص ترین دیزاین هاست ما در این جا ۱۲۰ عکس و مدل و ایده زیبا از صفحات اینستاگرامی جمع آوری کرده ایم که در ادامه این مطلب تقدیم حضور شما خواهیم کرد. امیدوارم بتوانید مدل ۷سین مورد علاقه تان را در میان این تصاویر پیدا کنید و ایده های خوبی از آنها بگیرید.

تزیین هفت سین 

سفره هفت سین (۱)

تزیین سفره هفت سین

این روزها ظرف زیبا و شیکی برای چینش سفره هفت سین در بازار به فروش میرسد ، ظروف سفالی مخصوص، چینی های گل قرمزی و گل سرخی با طرح های قدیمی ، ظروف بلور و مسی و چوبی مخصوص که بازار آن ها در روزهای قبل از عید داغ میشود . استفاده از این ظروف برای چینش هفت سین به دکوراسیون نوروزی شما هارمونی و هماهنگی زیبایی میدهد.

سفره هفت سین (۲) 

تزیین سفره هفت سین با جام

بجز اجزای ثابت سفره هفت سین مثل سیب و سیر و سمنو و سماغ و سرکه و سبزه و سنجد و …اشیایی هستند که زیبایی هفت سین نوروزی ما را دو چندان میکنند و به آن حس و حالی معنوی و آسمانی میدهد . مثل آینه که ادبیات و فرهنگ ایرانی همیشه نفش روشنایی و نور را دارد ، ماهی قرمز که به هفت سین حیات و زندگی میدهد ، تخم مرغ های رنگی که رنگ و لعاب هفت سین هستند و البته و صد البته قرآن کریم که وجود آن در سر سفره هفت سین به آن برکت میدهد و به ما حس آرامش زیبایی میدهد.

سفره هفت سین (۳)
تزیین هفت سین عروس

یک توصیه دیگر این که اگر دوست دارید هفت سین رنگ رنگی تر شلوغ تر و مفصل تری داشته باشید میتوانید بجز اجزای معمول از ظرف های شیرینی و شکلات و نقل و میوه آجیل هم استفاده کنید. اگر هفت سین رو روی یک میز بزرگ مثل میز غذاخوری یا اپن تزیین میکنید میتوانید همه خوراکی هایی که برای پذیرایی از مهمان ها آماده کرده اید روی میز بچینید و هنگام آمدن مهمان ها از این خوراکی ها ی آماده و دیزاین شده جلو مهمان ها بگذارید.

سفره هفت سین (۴)

تزیین هفت سین با گل و شمع

همانطور که قبلا هم در مطالب مربوط به دیزاین هفت سین گفتیم بهترین و تاثیر گذارترین وسیله برای تزیین و زیبا سازی سفره هفت سین گل ها هستند . گل ها حیات و شادابی را به هفت سین میاورند و رنگ ها را مهمان سفره های ما میکنند. بخصوص گل های بهاری مثل سنبل و نرگس و لاله یا یک دسته از گل های وحشی میتواند جلوه ای به مراتب زیبا تر به سفره هفت سین شما بدهد.

سفره هفت سین (۵)

تزیین هفت سین مدرن

در کنار همه این توصیه ها فراموش نکنید بهتر است برا رنگ سفره و ظروف هفت سین از رنگ هایی متناسب با دکوراسیون خانه استفاده کنید. مثلا اگر در رنگ بندی خانه از رنگ های سرد یا گرم یا یک رنگ به صورت غالب استفاده شده است میتوانید ظروف و ظروف یا خود سفره یا رومیزی هفت سین را از همان رنگ یا رنگ های مشابه آن انتخاب کنید.

سفره هفت سین (۶)

تزیین هفت سین با وسایل دور ریختنی

در ادامه نظر شما را به مدل های سفره هفت سین زیبا و جذابی که با دقت از میان صدها تصاویر اینستاگرامی ۷ سین جمع آوری شده اند توجه فرمایید امیدوارم ایده های خوب و مفیدی از آنها بگیرید.

سفره هفت سین (۷)
تزیین هفت سین با مروارید

سفره هفت سین (۸)
تزیین هفت سین با ترمه 

سفره هفت سین (۹)

تزیین هفت سین با نمد

سفره هفت سین (۱۰)
تزیین هفت سین با وسایل سنتی 

سفره هفت سین (۱۱)
تزیین هفت سین با مس

سفره هفت سین (۱۲)

تزیین هفت سین با جام 

سفره هفت سین (۱۳)
تزیین هفت سین سفید

سفره هفت سین (۱۴)
تزیین هفت سین صورتی

سفره هفت سین (۱۵)
تزیین هفت سین با سفال

سفره هفت سین (۱۶)
تزیین هفت سین با حصیر 

سفره هفت سین (۱۷)

تزیین هفت سین با چوب 

سفره هفت سین (۱۹)
تزیین هفت سین با چینی گل سرخی

سفره هفت سین (۱۸)
تزیین هفت سین با گل

سفره هفت سین (۲۰)

تزیین هفت سین با شمع

سفره هفت سین (۲۱)
تزیین هفت سین عید نوروز

سفره هفت سین (۲۲)
تزیین هفت سین اینستاگرام 
تزیین هفت سین instagram

سفره هفت سین (۲۳)

تزیین هفت سین اینستا

سفره هفت سین (۲۴)
تزیین هفت سین ۱۳۹۹
تزیین هفت سین ۱۴۰۰

سفره هفت سین (۲۵)
تزیین هفت سین شیک 

سفره هفت سین (۲۶)

تزیین هفت سین مدل جدید

سفره هفت سین (۲۷)
تزیین هفت سین خاص 

سفره هفت سین (۲۸)
تزیین هفت سین لاکچری 

سفره هفت سین (۲۹)

تزیین هفت سین ۹۹
تزیین هفت سین سال ۹۹

سفره هفت سین (۳۰)

مدل هفت سین 

سفره هفت سین (۳۱)

مدل سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۳۲)

مدل چیدن هفت سن روی زمین شیک و جدید 

سفره هفت سین (۳۳)

چیدن هفت سین با درخت خشک تزیین شده 

سفره هفت سین (۳۴)

مدل هفت سین جدید

سفره هفت سین (۳۵)

مدل هفت سین ۹۹
مدل هفت سین سال ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۳۶)
مدل هفت سین نمدی

سفره هفت سین (۳۷)
مدل هفت سین با جام

سفره هفت سین (۳۸)

مدل هفت سین سال جدید
مدل های هفت سین جدید 

سفره هفت سین (۳۹)
مدل هفت سین سنتی

سفره هفت سین (۴۰)
مدل هفت سین.com
www.مدل هفت سین

سفره هفت سین (۴۱)

مدل هفت سین لاکچری

سفره هفت سین (۴۲)
مدل هفت سین شیک و جدید

سفره هفت سین (۴۳)
مدل هفت سین امسال

سفره هفت سین (۴۴)
مدل هفت سین سال روی اپن 

سفره هفت سین (۴۵)

مدل هفت سین روی زمین 

سفره هفت سین (۴۶)
جدیدترین مدل هفت سین روی میز نهار خوری

سفره هفت سین (۴۷)
مدل های هفت سین روی میز عسلی 

سفره هفت سین (۴۸)
مدل چیدن هفت سین روی میز خاطره 

سفره هفت سین (۴۹)
مدل هفت سین سال ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۵۰)
مدل هفت سین اینستاگرامی 
مدل هفت سین اینستا

سفره هفت سین (۵۱)
مدل هفت سین با ایده جدید 

سفره هفت سین (۵۲)
مدل هفت سین خاص و تک 

سفره هفت سین (۵۳)
بهترین مدل سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۵۴)
جدیدترین مدل هفت سین ۲۰۲۰
جدیدترین مدل هفت سین ۲۰۲۱

سفره هفت سین (۵۵)
زیباترین مدل هفت سین 
سفره هفت سین (۵۶)

عکس سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۵۷)

عکس هفت سین جدید

سفره هفت سین (۵۸)
عکس هفت سین قرآنی

سفره هفت سین (۵۹)
عکس هفت سین کودکانه

سفره هفت سین (۶۰)
عکس هفت سین شیک 

سفره هفت سین (۶۱)
عکس هفت سین فانتزی

سفره هفت سین (۶۲)
عکس هفت سین نمدی

سفره هفت سین (۶۳)
عکس هفت سین خاص

سفره هفت سین (۶۴)
عکس هفت سین سنتی 
عکس هفت سین مدرن

سفره هفت سین (۶۵)
عکس هفت سین عروسکی

سفره هفت سین (۶۶)
عکس هفت سین با گل و شمع

سفره هفت سین (۶۷)
عکس هفت سین با جام و ساتن

سفره هفت سین (۶۸)

عکس هفت سین در اینستاگرام 

سفره هفت سین (۶۹)
عکس هفت سین با سفال

سفره هفت سین (۷۰)
عکس هفت سین با چینی گل سرخی

سفره هفت سین (۷۱)

عکس هفت سین با گندم

سفره هفت سین (۷۲)
عکس سفره هفت سین برای امسال 

سفره هفت سین (۷۳)
عکس هفت سین شیک و لاکچری

سفره هفت سین (۷۴)

عکس هفت سین روی اپن

سفره هفت سین (۷۵)
عکس هفت سین روی زمین 

سفره هفت سین (۷۶)
عکس هفت سین روی میز خاطره

سفره هفت سین (۷۷)

عکس هفت سین سال ۱۳۹۹
عکس هفت سین ۱۴۰۰

سفره هفت سین (۷۸)
عکس پروفایل هفت سین 
عکس  هفت سین برای پروفایل 

سفره هفت سین (۷۹)
عکس هفت سین ۲۰۱۹
عکس هفت سین ۲۰۲۰
عکس هفت سین ۲۰۲۱

سفره هفت سین (۸۰)

چیدن سفره هفت سین

سفره هفت سین (۸۱)

چیدن هفت سین  روی میز خاطره

سفره هفت سین (۸۲)

چیدن هفت سین روی اپن

سفره هفت سین (۸۳)
چیدن هفت سین روی زمین

سفره هفت سین (۸۴)
چیدن هفت سین با جام

سفره هفت سین (۸۵)

چیدن هفت سین روی میز گرد

سفره هفت سین (۸۶)
چیدن هفت سین روی استند

سفره هفت سین (۸۷)
چیدن هفت سین در جام

سفره هفت سین (۸۸)

چیدن هفت سین در سبد گل

سفره هفت سین (۸۹)
چیدن هفت سین روی میز نهارخوری

سفره هفت سین (۹۰)
چیدن هفت سین روی میز عسلی

سفره هفت سین (۹۱)

مدل چیدن سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۹۲)
چیدن هفت سین ۹۹
مدل چیدن هفت سین ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۹۳)
چیدن سفره هفت سین ۹۹
مدل چیدن هفت سین ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۹۴)
طرز چیدن هفت سین 

سفره هفت سین (۹۵)
آموزش چیدن هفت سین 

سفره هفت سین (۹۶)
نحوه چیدن هفت سین 

سفره هفت سین (۹۷)

عکس پروفایل سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۹۸)

پروفایل هفت سین 

سفره هفت سین (۹۹)
پروفایل هفت سین زیبا

سفره هفت سین (۱۰۰)
پروفایل هفت سین جدید

سفره هفت سین (۱۰۱)
پروفایل هفت سین عاشقانه

سفره هفت سین (۱۰۲)
پروفایل هفت سین عید

سفره هفت سین (۱۰۳)
پروفایل هفت سین ۹۹
پروفایل هفت سین ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۱۰۴)
پروفایل هفت سین قرآنی

سفره هفت سین (۱۰۵)
پروفایل هفت سین شیک

سفره هفت سین (۱۰۶)
عکس پروفایل سفره هفت سین

سفره هفت سین (۱۰۷)
عکی پروفایل هفت سین 

سفره هفت سین (۱۰۸)
پروفایل هفت سین قشنگ 

سفره هفت سین (۱۰۹)
پروفایل هفت سین نوروزی

سفره هفت سین (۱۱۰)

دیزاین سفره هفت سین 

سفره هفت سین (۱۱۱)

دیزاین هفت سین ۹۹
دیزاین هفت سین ۱۳۹۹

سفره هفت سین (۱۱۲)
دیزاین هفت سین شیک 

سفره هفت سین (۱۱۴)
دیزاین هفت سین لاکچری

سفره هفت سین (۱۱۳)
دیزاین هفت سین عروس

سفره هفت سین (۱۱۵)
دیزاین هفت سین برای عروس 

سفره هفت سین (۱۱۶)
دیزاین هفت سین با جام

سفره هفت سین (۱۱۷)
دیزاین هفت سین تازه عروس
دیزاین هفت سین جدید 

سفره هفت سین (۱۱۸)
دیزاین هفت سین مدل جدید 
دیزاین هفت سین اینستاگرامی 

سفره هفت سین (۱۱۹)
دیزاین هفت سین آتلیه ای
دیزاین هفت سین برای عکاسی 

سفره هفت سین (۱۲۰)

افسانه جالب و زیبای هفت سین 

همه ما میدانیم قرار گرفتن خوراکی ها و اشیاء مختلف در سفره هفت سین که در ظاهر هیچ شباهت و تناسبی با هم ندارند فلسفه خاصی دارد و قدیمی ها برای قرار دادن هر کدام از انها دلیل و معنی خاصی قائل بوده اند اما من در سایت خوب تبیان به یک داستان شیرین کودکانه در با موضوع « افسانه هفت سین » برخوردم که به نظرم شنیدنش هم برای بزرگتر ها شیرین است و هم میتواند برای کوچکتر ها خیلی جذاب باشد. بد نیست خودتان این داستان را بخوانید و برای این که کودکان  هم تعریف کنید تا با آداب و رسوم کهن ایرانی بیشتر آشنا شوند . و اما افسانه :

داستان کودکانه زیبا در مورد چیدن سفره هفت سین 

چند هزار سال پیش، در تمام دنیا هیچ شهری وجود نداشت فقط هفت آبادی بود و همه ی مردم دنیا اهل این هفت آبادی بودند. آن وقتها مردم کشاورزی می کردند و زندگی خودشان را با کاشت چیزهای لازم می گذراندند. در آن زمان، فصل ها فقط زمستان و تابستان بودند. فصل پاییز و بهار وجود نداشت. هوا یا گرم گرم بود یا سرد سرد. شش ماه سرما بود و شش ماه گرما. مردم در تابستان کشاورزی می کردند و از محصولات خودشان، هم می خوردند و هم برای زمستان ذخیره می کردند.

داستان چیدن هفت سین برای کودکان 

اما یکسال فصل زمستان، خیلی طولانی شد شش ماه سرما گذشته بود ولی هنوز خورشید قدرت گرم کردن زمین را نداشت. هفت آبادی همچنان اسیر برف و یخبندان بودند. سرمای طولانی مردم را خانه نشین و بی حوصله کرده بود. آنها دیگر دلشان نمی خواست در خانه هایشان بمانند و فقط قصه تعریف کنند. دوست داشتند دوباره در مزرعه هایشان شروع به کار کنند. ذخیره های غذایی شان نیز تمام شده بود و جز اندکی نمانده بود. اما زمستان قصد رفتن نداشت.

داستان عمو نوروز برای بچه ها 

آن وقت ها در تمام هفت آبادی فقط یک نفر بود که همه ی مردم او را به عنوان بزرگتر خودشان قبول داشتند و به حرفش گوش می کردند. او کسی بود به نام عمو نوروز . عمو نوروز پیرمرد مهربان و دانایی بود. او می خواست مشکل مردم را حل کند. عمو نوروز خیلی فکر کرد تا بفهمد چرا طبیعت با مردم قهر کرده است. بعد از مدتی به این نتیجه رسید که رفتار مردم باعث قهر طبیعت شده است. زیرا مردم نسبت به هم بی محبت شده بودند. آنها به بهانه های مختلف با هم دعوا می کردند. مهمانی ها کم شده بود. کسی غذایش را با دیگری تقسیم نمی کرد و به مهمان روی خوش نشان نمی داد.

فلسفله چیدن هفت سین و آمدن نوروز برای کودکان 

عمو نوروز به مردم خبر داد که در ده وسطی دور هم جمع شوند. وقتی مردم جمع شدند، عمو نوروز حرفهایش را زد. مردم از شنیدن این حرفها اخم کردند. بعضی ها با هم قهر بودند و دوست نداشتند آشتی کنند. بعضی ها با اقوامشان رفت و آمد نمی کردند. بعضی ها میهمان دوست نداشتند. عمو نوروز گفت این زمستان طولانی نتیجه ی کینه و بی مهری است. محبت، گرم است با محبت کردن گرما را دوباره برگردانید.

افسانه هفت سین برای بچه ها 

مردم که از زمستان خیلی خسته بودند کم کم راضی شدند به حرفهای عمو نوروز گوش دهند. قرار شد یک جشن بزرگ در روستای وسطی برپا شود و هر که هر خوراکی که در روستایش دارد بیاورد و سر سفره بگذارد تا همه مردم خوراکیهایشان را با هم تقسیم کنند.

افسانه عمو نوروز و ۷ آبادی برای کودکان 

اکثر خوراکی ها تمام شده بود. در یک آبادی هیچ چیز جز سیب پیدا نمی شد . در آبادی دیگر هیچ چیز جز سرکه نبود. به ترتیب هفت آبادی هر چه داشتند آوردند . و سر سفره گذاشتند. یکی از آبادی ها هیچ چیزی جز مقداری سبزه که در لابلای دیوارها سبز شده بود نداشتند. مجبور شدند همان را بیاورند. مردم دیدند همه چیزهایی که آورده اند با حرف سین شروع می شود:

سیب ،

سرکه ،

سمنو،

سبزه،

سنجد،

سماخ،

سکه.

مردم این قضیه را به فال نیک گرفتند و به کمک الهی امیدوار شدند. هوا شروع به گرم شدن کرد. از زمین سبزه و گل درآمد اما چیزی که عجیب بود این بود که هوا به یکباره گرم و داغ نشد. گرم بود اما نه مثل تابستان. هوا خیلی عالی بود. زمین خیلی زود پر از گل و گیاه شد. برفها آب شدند و آبشار ها راه افتادند. مردم طبق قولی که به عمو نوروز دادند شروع به دید و بازدید از اقوام خود کردند. هر که با دیگری قهر بود آشتی کرد.

داستان جالب در مورد چیدن سفره ۷ سین 

مردم غرق در خوشحالی بودند و تا دو هفته این جشن و شادی ادامه داشت ؛ چون مهمانی و دید و بازدید از اقوام و گشت و گذار در طبیعت بسیار لذت بخش بود و مردم تا به حال این چیزها را تجربه نکرده بودند. خلاصه انقدر به همه خوش گذشت که تصمیم گرفتند هر سال بعد از رفتن زمستان همین سفره را بیندازند و همین کارها را تکرار کنند. آنها اسم اولین روزهای بعد از زمستان را نوروز گذاشتند و تصمیم گرفتند هر سال در نوروز با هم مهربانتر باشند.

بیشتر بخوانید 

عکس سفره ی هفت سین | ۱۰۰ ایده از بهترین و سفره های ۷سین

هفت سین ۹۹ | زیباترین ایده های چیدن سفره ی هفت سین ( ۴۴ مدل خاص)

مدل سفره ی هفت سین | ۴۰ مدل برای چیدن هفت سین زیبا سال  ۱۳۹۹

هفت سین جدید | آموزش چیدن سفره ی  هفت سین با جام و ساتن

هفت سین سنتی | ۲۰ مدل سفره ی هفت سین سنتی زیبا با سفال و ترمه

تزیین سفره ی هفت سین | ۳۳ مدل هفت سین زیبا برای عید نوروز

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین ۹۹ 

هفت سین با ویترای | ۱۲ مدل تزیین ظرف هفت سین با ویترای + آموزش

مدل سفره ی هفت سین نوروز  | ۲۲ مدل تزیین سفره ی هفت نوروز ۹۹ 

عکس سفره هفت سین | ۱۰۰ ایده از بهترین سفره های ۷سین نوروزی


سفره هفت سین مهم ترین و اصیل ترین و زیباترین نماد عید نورز در میان ما ایرانیان است که هر سال با ذوق و شوق زیادی چیده میشود . ما برای دادن ایده های خوبو بکر ۱۰۰ عکس سفره هفت سین شیک و خاص و زیبا از میان بهترین سفره های هفت سین چیده شده اینستاگرامی جمع آوری کرده ایم که در این نوشته با عشق تقدیم حضور شما خواهیم کرد. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. پیشاپیش نوروزتان پیروز باد.

عکس سفره هفت سین (۱)

عکس سفره هفت سین

به نظرم برای این که هفتسین دلخواه تان را بچینید هیچ چیز به اندازه دیدن یک عالمه عکس سفره هفت سین زیبا به شما کمک نخواهد کرد . با دیدن این تصاویر متوجه خواهید شد چیدن هفت سین زیبا و خاص آنقدر ها هم کار سختی نیست و گاهی با ساده ترین وسایل و با استفاده از گل و گیاه خانگی ، پارچه های سنتی مثل ترمه و سفره قلمکار و استفاده از ظرف و ظروف قدیمی و آنتیک میتوانید زیبا ترین و خاص ترن سفره هفت سین ها را بچینید و در کنار خانواده از دیدن آن لذت ببرید. با ما برای دیدن این مدل های ۷ سین زیبا و چشم نواز اینستاگرامی همراه شوید.

عکس سفره هفت سین جدید
عکس سفره هفت سین شیک 

عکس سفره هفت سین (۳)

عکس سفره هفت سین سنتی

زیبایی سفره هفت سین تا حدود زیادی به رنگارنگی و همنشینی زیبای رنگ های مختلف در کنار هم بستگی دارد . این ام حتی اگر تلاش چندانی نکنیم با کنار هم قرار گرفتن سبز خوشرنگ سبزه ، سرخی سیب ، و رنگی های طبیعی و برک سیر و سرکه و سکه و سمنو و سماغ و … ایجاد میشود اما اگر تلاش کنیم و به رنگ بندی اجزای موجود در سفره توجه کنیم این زیبایی چند برابر خواهد شد. برای خو رنگ و لعاب تر شدن سفره هفت سینتان به این موارد توج کنید :

 1. برای سفره از استفاده پارچه های سنتی ترمه و قلمکار و ساتن در رنگ های زیبا و شاد و سرزنده استفاده کنید.
 2. از گل های طبیعی مثل سنبل ، گل نرگس ، گل لاله و یا انواع گل های زیبا و رنگارنگ در چینش سفره هفت سین استفاده کنید.
 3. از ظروف رنگارنگ سنتی مثل ظروف سفالی آبی رنگ که امسال در بازار به وفور پیدا میشود یا از ظرف های قدیمی مثل چینی های گل سرخی که در خانه های خیلی ها پید میشود یا بلور های رنگی آنتیک قدیمی برای چیدمان هفت سین استفاده کنید.
 4. اگر همه اینها را در دسترس ندارید و سفره تان خیلی بی رنگ و رو شده است بهترین کار این است که مثل بچگی ها دست به کار درست کردن تخم مرغ های رنگی با رنگ های شاد و شفاف و دلنواز شوید. همین تخم مرغ های برای دادن روح و رنگ به سفره هفت سین کافی هستند.

عکس سفره هفت سین برای پروفایل

عکس سفره هفت سین (۲)

عکس سفره هفت سین با گل طبیعی

شاید با دیدن عکس های سفره هفتسین در این نوشته به این فکر کنید که چرا با این که شما کلی برای خرید ساتن و ترمه و ظرف های گران قیمت هفت سین و خرت و پرت هزینه میکنید اما هفت سین تان مثل این عکس ها کارت پستالی نمیشود ؟ اگر دقت کنید رد چینش بیشتر این هفت سین های زیبا از گل های طبیعی ( هم گل های آپارتمانی و هم گل های شاخه بریده ) کمک گرفته شده است . استفاده از گل های طبیعی در دیزاین سفره هفت سین به آن روح و شادابی بهاری میدهد و زیبایی آن را صد چندان میکند. امتحان کنید.

عکس سفره هفت سین با ترمه

عکس سفره هفت سین (۴)

عکس سفره هفت سین ایرانی

هفت سین یک رسم اصیل و کهن ایرانی است پس هر چه در چیدمان آن از وسایل آنتیک تر ، قدیمی تر و سنتی تری استفاده کنید زیبا تر خواهد بود. چیزهایی مثل ظرف و ظروف (سفال های فیروزه ای ، چینی های گل سرخی ، ظروف قدیمی و آنتیک ، گلدان های بلور رنگی یا تنگ های بلور رنگی ، ظروف مسی و روحی و برنجی قدیمی و …) ، سفره ( ترمه ، قلمکار ، پارچه های ملیله دوزی شده ، مخمل های قدیمی کار شده ، پارچه های پته دوزی یا گل دوزی شده ، سفره های قلمکار اصفهان و …)  چیزهایی از این دست بهتر است سنتی و قدیمی طور باشد. اینطوری هفت سین شما حس و حال بهتری و اصیل تری خواهد داشت.

 عکس سفره هفت سین با تور و ساتن

عکس سفره هفت سین (۹۸)

عکس سفره هفت سین اصیل

نظر شما در مورد یک سفره هفت سین اصیل چیست؟ شما چطور هفت سین میچنید ؟ یه نظر ما چقدر اهمیت دادن به این رسم و رسوم کهن به بهتر و شادتر برگزار شدن آن کمک میکند ؟

عکس سفره هفت سین راحت

عکس سفره هفت سین (۵)

عکس سفره هفت سین سال ۱۳۹۹

اما اگر از آن دسته آدم هایی هستید که دلتان میخواهد همه چیزتان خاص و تک و منحصر به فرد باشد . باید سراغ ایده هایی نصبتا عجیب و غریب بروید . مثل ایده زیر که به جای میز خاطره یا اپن و میز نهارخوری هفت سینش را روی یک گاری قدیمی چیده و به جای ظروف بلور یا سفال و … از جعبه های کوچک میوه استفاده کرده است .

عکس پروفایل سفره هفت سین ۱۴۰۰

عکس سفره هفت سین (۱۰۰)

عکس سفره هفت سین امسال 

به علاوه میتوانید مثل عکس پایین برای ۷سینتان یک تم رنگ جذاب و جدید انتخاب کنید و همه چیز را با همان تم رنگی تهیه کنید. این کار میتواند به داشتن یک هارمونی و هماهنگی رنگی در اجزای سفره هفت سین به شما کمک کند. رنگ های مثل آبی فیروزه ای ( با کمک ظرف های سفالی ۷ سین ) زرد ( مثل عکس پایین ) سبز ( با کمک گل و گیاه و گلدان های آپارتمانی ) سرخ ( با کمک ترمه سرخ ) و … پیشنهاداتی در این خصوص هستند.

عکس سفره هفت سین ۹۹

عکس سفره هفت سین (۶)

عکس سفره هفت سین باستانی ایرانی

اگر چه رسوم نوروزی مثل هفت سین به خاطر کهن بودن ، باستانی و اصیل بودن و … بهتر است چیدمان سنتی داشته باشند اما اگر سلیقه و دکوراسیون خانه شما مدرن و ساده است میتوانید از مدل هایی مثل این برای یک سفره هفت سین مدرن و ساده و شیک کمک بگیرید.

عکس سفره هفت سین با جام

عکس سفره هفت سین (۹)

عکس سفره هفت سین رنگی رنگی

خودتان را محدود نکنید ، شما میتوانید از ترکیب رنگی که دوست دارید برای چیدن هفت سین کمک بگیرید درست مثل عکس پایین که مثل این روزهای خرید جهیزیه و وسایل از چیدمان عروسکی و فانتزی به رنگ صورتی استفاده کرده است.

عکس سفره هفت سین با رنگ های شاد

عکس سفره هفت سین (۸)

عکس سفره هفت سین با چینی

مثل خیلی چیزهای قدیمی که الان دوباره روی بورس است ( مثل دکوراسیون سنتی ، لباس های سنتی ، کیف و کفش سنتی ، زیرآلات سنتی و … ) ظرف و ظروف قدیمی مثل همین چینی های گل قرمزی یا گل سرخی که در خانه خیلی هایمان به عنوان جهیزیه مادر ها و مادر بزرگ ها پیدا میشود الان به عنوان ظروف دکوری در دکوراسیون منزل استفاده میشود مثل عکس هفت سین پایین که برای چینش آن از ظرف های چینی قدیمی استفاده شده است. اگر شما هم یک انبار پر از ظرف های آنتیک قدیمی ( مثل تنگ های بلور ، ظروف چینی ، سینی ها ی مسی و ظرف های رنگی بلور) دارید  حتما در چیدمان هفت سین از آنها استفاده کنید . نتیجه معرکه خواهد شد.

عکسهای سفره هفت سین با ظرف سنتی

عکس سفره هفت سین (۱۳)

دانلود عکس سفره هفت سین با حصیر
عکسهای سفره هفت سین با ظرف سفال

عکس سفره هفت سین (۲۱)

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین 

با دیدن تصویر بالا متوجه میشویم چقدر داشتن تخم مرغ رنگی های رنگی رنگی با رنگ های شاد میتواند سفره هفت سین ما را زیباتر و دلبر تر کند . اینجا مجموعه نوشته هایی دلبرانه ای در مورد رنگ کردن تخم مرغ های عید + عکس، را برای شما جمع آوری کرده ام امیدوارم مفید باشد.

تزیین تخم مرغ هفت سین | ۳۰ مدل تخم مرغ رنگی شیک به روش دکوپاژ و ساده

تخم مرغ رنگی | مدل های تخم مرغ رنگی هفت سین عید ۲۰۱۸

رنگ کردن تخم مرغ | ۵۰ مدل زیبا برای نقاشی روی تخم مرغ عید

تخم مرغ فانتزی | ۲۵ مدل تزیین تخم مرغ فانتزی و رنگی رنگی

مدل تخم مرغ رنگی نوروز | آموزش تهیه تخم مرغ رنگی ساده + تصاویر

نقاشی هفت سین | ۶۰ نقاشی و رنگی آمیزی عید نوروز و سفره هفت سین کودکانه

عکس زیبای پروفایل هفت سین برای تلگرام
عکس پروفایل هفت سین 

عکس سفره هفت سین (۷)

عکس سفره هفت سین با ظرف ویترای
عکس سفره ی هفت سین با ظرف بلور

عکس سفره هفت سین (۱۲)

عکس سفره هفت سین با ظرف چوبی
عکس سفره ی هفت سین با ظرف مسی

عکس سفره هفت سین (۱۱)

عکس هفت سین برای پروفایل
عکس هفت سین برای عکس پروفایل

عکس سفره هفت سین (۱۰)

عکس هفت سین برای اینستاگرام
عکس هفت سین برای استوری

عکس سفره هفت سین (۱۴)

عکس هفت سین کودکانه
عکس هفت سین ساده و شیک

عکس سفره هفت سین (۱۶)

عکس هفت سین عید
عکس هفت سین عید نوروز

عکس سفره هفت سین (۱۵)

عکس هفت سین با وسایل ساده
عکس سفره هفت با وسایل ارزان

عکس سفره هفت سین (۲۲)

عکس هفت سین امسال
عکس هفت سین مدل جدید برای امسال

عکس سفره هفت سین (۲۵)

عکس هفت سین با قرآن
عکس سفره هفت سین با حافظ

عکس سفره هفت سین (۲۴)

ایده سفره هفت سین

ایده سفره هفت سین ۹۸
ایده سفره هفت سین ۹۹

عکس سفره هفت سین (۲۳)

ایده سفره هفت سین شیک و ساده
ایده سفره هفت سین با سفره قلمکار

عکس سفره هفت سین (۲۶)

ایده سفره هفت سین خاص و تک 
ایده سفره هفت سین جدید

عکس سفره هفت سین (۳۰)

ایده سفره هفت سین نمدی
ایده سفره هفت سین با جام

عکس سفره هفت سین (۲۸)

ایده سفره هفت سین با ترمه
ایده سفره هفت سین سفید

عکس سفره هفت سین (۲۷)

ایده سفره هفت سین صورتی
ایده سفره هفت سین خاص

عکس سفره هفت سین (۲۹)

ایده برای سفره هفت سین لاکچری
ایده های سفره هفت سین با کلاس

عکس سفره هفت سین (۳۳)

ایده برای سفره هفت سین مدل جدید
ایده های سفره هفت سین اصیل ایرانی

عکس سفره هفت سین (۳۲)

ایده تزیین سفره هفت سین زیبا و ساده
ایده برای سفره هفت سین با وسایل ارزان

عکس سفره هفت سین (۳۱)

مدل سفره هفت سین

مدل سفره هفت سین ۹۸
مدل سفره هفت سین ۹۹

عکس سفره هفت سین (۳۴)

مدل سفره هفت سین طراحی شده
مدل سفره هفت سین جدید

عکس سفره هفت سین (۳۷)

مدل سفره هفت سین با دیزاین خاص
مدل سفره هفت سین نمدی

عکس سفره هفت سین (۳۶)

مدل سفره هفت سین ساده
مدل سفره هفت سین سنتی

عکس سفره هفت سین (۳۵)

مدل سفره هفت سین با ترمه
مدل سفره هفت سین با تور و ساتن

عکس سفره هفت سین (۴۰)

مدل سفره هفت سین سال ۱۴۰۰
مدل سفره هفت سین سال ۱۳۹۹

عکس سفره هفت سین (۳۹)

مدل سفره ی هفت سین ساده و شیک
مدل سفره هفت سین روی اپن

عکس سفره هفت سین (۳۸)

مدل سفره هفت سین روی میز نهارخوری
مدل سفره هفت سین روی میز خاطره

عکس سفره هفت سین (۴۱)

مدل های تزیین سفرهفت سین روی میز گرد
مدل سفره هفت سین روی زمین

عکس سفره هفت سین (۴۳)

مدل سفره هفت سین با سفره قلمکار
مدل سفره هفت سین با ظروف آبی

عکس سفره هفت سین (۴۲)

مدل سفره هفت سین با ظروف بلور
مدل سفره هفت سین با جام بلور

عکس سفره هفت سین (۴۴)

مدل سفره هفت سین لاکچری
مدل سفره هفت سین گل آرایی شده

عکس سفره هفت سین (۴۶)

مدل سفره هفت سین با تزیین گل طبیعی
مدل سفره هفت سین با چینی گل سرخی

عکس سفره هفت سین (۴۷)

مدل سفره هفت سین با تزیین ساده
مدل سفره هفت سین راحت و دم دستی

عکس سفره هفت سین (۴۹)

مدل سفره هفت سین ارزان
مدل سفره هفت سین گران

عکس سفره هفت سین (۵۰)

مدل سفره هفت سین با وسایل سنتی
مدل سفره هفت سین گل ساده و راحت

عکس سفره هفت سین (۴۵)

چیدن سفره هفت سین

چیدن سفره هفت سین روی میز
چیدن سفره هفت سین روی اپن

عکس سفره هفت سین (۴۸)

چیدن سفره هفت سین روی میز گرد
چیدن سفره هفت سین روی میز مربع

عکس سفره هفت سین (۵۱)

چیدن سفره هفت سین با فنگ شویی
چیدن سفره هفت سین روی میز نهارخوری

عکس سفره هفت سین (۵۲)

چیدن سفره هفت سین روی زمین
چیدن سفره هفت سین روی میز عسلی

عکس سفره هفت سین (۵۴)

چیدن سفره هفت سین با وسایل دور ریختنی
چیدن سفره هفت سین روی کرسی

عکس سفره هفت سین (۵۶)

چیدن سفره هفت سین روی میز کوچک
چیدن سفره هفت سین خاص

عکس سفره هفت سین (۵۳)

چیدن سفره هفت سین شیک
چیدن سفره هفت سین ساده

عکس سفره هفت سین (۵۷)

چیدن سفره هفت سین راحت
چیدن سفره هفت سین سال با کلاس

عکس سفره هفت سین (۵۵)

طرز چیدن سفره هفت سین
چیدن سفره ی هفت سین

عکس سفره هفت سین (۵۸)

نحوه چیدن سفره هفت سین
آموزش چیدن سفره هفت سین سال

عکس سفره هفت سین (۶۴)

دیزاین سفره هفت سین 

دیزاین سفره هفت سین ۹۸
دیزاین سفره هفت سین ۹۸

عکس سفره هفت سین (۶۳)

دیزاین سفره هفت سین باکلاس
دیزاین سفره هفت سین شیک

عکس سفره هفت سین (۶۲)

دیزاین سفره هفت سین جدید 
دیزاین سفره هفت سین سنتی 

عکس سفره هفت سین (۶۱)

دیزاین سفره هفت سین عروس
دیزاین سفره هفت سین برای عروس

عکس سفره هفت سین (۶۰)

دیزاین سفره هفت سین با کلاس 
دیزاین سفره هفت سین لاکچری 

عکس سفره هفت سین (۵۹)

دیزاین سفره هفت سین روی میز گرد
دیزاین سفره هفت سین روی میز خاطره 

عکس سفره هفت سین (۶۵)

دیزاین سفره هفت سین instagram
دیزاین سفره هفت سین در اینستاگرام 

عکس سفره هفت سین (۶۷)

دیزاین سفره هفت سین روی اپن 
دیزاین سفره هفت سین روی زمین 

عکس سفره هفت سین (۶۸)

دیزاین سفره هفت سین سال ۱۳۹۹
دیزاین سفره هفت سین سال ۱۴۰۰

عکس سفره هفت سین (۶۶)

دیزاین سفره هفت سین سال با مدل های جدید 
دیزاین سفره ی هفت سین با ترمه 

عکس سفره هفت سین (۶۹)

دیزاین سفره هفت سین با ساتن و تور 
دیزاین سفره هفت سین با سفره قلمکار

عکس سفره هفت سین (۷۳)

دیزاین سفره هفت سین با گل طبیعی 
دیزاین سفره هفت سین با گل و شمع 

عکس سفره هفت سین (۷۲)

دیزاین سفره هفت سین با گل مصنوعی 
دیزاین سفره هفت سین با ظرف سفال

عکس سفره هفت سین (۷۱)

دیزاین سفره هفت سین با ظرف مسی 
دیزاین سفره هفت سین با جام بلور

عکس سفره هفت سین (۷۰)

تزیین سفره هفت سین 

تزیین سفره هفت سین ۹۸
تزیین سفره هفت سین ۹۸

عکس سفره هفت سین (۷۴)

تزیین سفره هفت سین با وسایل دور ریختنی
تزیین سفره هفت سین با وسایل ساده 

عکس سفره هفت سین (۷۸)

تزیین سفره هفت سین لاکچری 
تزیین سفره هفت سین باکلاس

عکس سفره هفت سین (۷۷)

تزیین سفره هفت سین با ساتن و تور
تزیین سفره هفت سین با ترمه 

عکس سفره هفت سین (۷۶)

تزیین سفره هفت سین با سفره قلمکار
تزیین سفره هفت سین با ظروف سنتی

عکس سفره هفت سین (۷۵)

تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۰
تزیین سفره هفت سین ۱۳۹۹

عکس سفره هفت سین (۷۹)

تزیین سفره هفت سین شیک و جدید 
تزیین سفره هفت سین سال ساده 

عکس سفره هفت سین (۸۴)

تزیین سفره هفت سین سال مدل جدید 
تزیین سفره ی هفت سین خاص 

عکس سفره هفت سین (۸۲)

تزیین سفره هفت سین برای سال ۱۳۹۸
تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۰

عکس سفره هفت سین (۸۱)

تزیین سفره هفت سین برای تازه عروس 
تزیین سفره هفت سین عروس 

عکس سفره هفت سین (۸۰)

تزیین سفره هفت سین روی اپن 
تزیین سفره هفت سین سال روی تاقچه 

عکس سفره هفت سین (۸۳)

تزیین سفره هفت سین روی میز عسلی 
تزیین سفره هفت سین روی میز خاطره 

عکس سفره هفت سین (۸۷)

تزیین سفره هفت سین روی میز غذاخوری
تزیین سفره هفت سین روی میز گرد

عکس سفره هفت سین (۸۶)

تزیین سفره هفت سین اینستاگرام 
تزیین سفره هفت سین instagram

عکس سفره هفت سین (۸۵)

تزیین سفره هفت سین با گل 
تزیین سفره هفت سین با شمع

عکس سفره هفت سین (۸۸)

تصاویر سفره هفت سین 

تصاویر سفره هفت سین شیک
تصاویر سفره هفت سین دست ساز

عکس سفره هفت سین (۹۱)

تصاویر سفره هفت سین سنتی
تصاویر سفره هفت سین مدرن

عکس سفره هفت سین (۹۰)

تصاویر سفره هفت سین جدید
تصویر سفره هفت سین ساده

عکس سفره هفت سین (۸۹)

تصاویر سفره هفت سین خاص
تصاویر سفره هفت سین با کلاس

عکس سفره هفت سین (۹۲)

تصاویر سفره هفت سین لاکچری
تصاویر سفره هفت سین با کیفیت 

عکس سفره هفت سین (۹۵)

تصاویر سفره هفت سین اصیل 
تصاویر سفره هفت سین ایرانی 

عکس سفره هفت سین (۹۴)

تصاویر سفره هفت سین سال ۱۳۹۸
تصاویر سفره هفت سین سال ۱۳۹۹

عکس سفره هفت سین (۹۳)

تصاویر پروفایل سفره هفت سین 
تصاویر سفره هفت سین برای پروفایل 

عکس سفره هفت سین (۹۶)

تصاویر سفره هفت سین برای اینستاگرام 
تصاویر سفره هفت سین برای استوری

عکس سفره هفت سین (۹۹)

تصاویر سفره هفت سین instagram
 com .تصاویر سفره هفت سین www

عکس سفره هفت سین جدید (۱)

تصاویر سفره ی هفت سین 
تصاویر عکس سفره هفت سین ۹۹
عکس سفره هفت سین (۹۷)

تصاویر عکس سفره هفت سین عید
تصویر زیبای سفره هفت سین عید نووز ایرانی

عکس سفره هفت سین جدید (۲)

تصاویر سفره هفت سین عید نوروز
تصاویر سفره هفت سین عید نوروز باستانی 

 تصاویر این نوشته برگرفته از صفحات مختفل اینستاگرایم هستند که امکان ذکر نام همه صفحات نیست ولی اغلب آنها را میتوانید در هشتک هفتسین با نیاز پیدا کنید.

در مورد ۷سین بیشتر بخوانید : 

هفت سین | زیباترین ایده های چیدن سفره هفت سین ( ۴۴ مدل خاص)

مدل سفره هفت سین | ۴۰ مدل برای چیدن هفت سین زیبا سال ۱۳۹۹

هفت سین جدید | آموزش چیدن سفره هفت سین با جام و ساتن

هفت سین سنتی | ۲۰ مدل سفره هفت سین سنتی زیبا با سفال و ترمه

تزیین سفره هفت سین | ۳۳ مدل هفت سین زیبا برای عید نوروز

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین 

هفت سین با ویترای | ۱۲ مدل تزیین ظرف هفت سین با ویترای + آموزش

مدل سفره هفت سین نوروز ۱۳۹۸ | ۲۲ مدل تزیین سفره هفت نوروز 

هفت سین | تصاویری از مدل سفره هفت سین عید نوروز 

سفره هفت سین |  مدل های تزیین سفره هفت سین هنرمندانه

شناسایی دو بیمار مبتلا به کرونا ویروس در قم

آمیلوئیدوز

کرونا به ایران آمد! این روزها صحبت از ویروس کرونا بر سر زبان هاست و همه افراد راهکارهای پیشگیری از آن را به کار بسته اند. طبق گفته وزارت بهداشت ایران، ظاهرا این ویروس به ایران هم رسیده و آزمایشات لازم در حال انجام و بررسی است. دکتر سلام پیشنهاد می کند برای پیشگیری از این ویروس، تا می توانید ویتامین C بخورید، فرقی ندارد طبیعی یا قرص آن را مصرف کنید. ویتامین C باعث می شود که سیستم ایمنی بدنتان قوی تر گردد.

به گزارش رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران آزمایش اولیه بعمل آمده از نمونه‌های ارسالی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا جدید در قم، در دو مورد مثبت گزارش شده است.

 رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران گفت: آزمایش اولیه بعمل آمده از نمونه‌های ارسالی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا جدید در قم، در دو مورد مثبت گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل وزارت بهداشت ایران، کیانوش جهانپور افزوده است: ظرف دو روز گذشته موارد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در شهر قم مشاهده شد که به محض دریافت گزارش، تیم های شناسایی و مدیریت بیماریهای واگیر و تیم های واکنش سریع در شهر قم مستقر شده و طبق پروتکل های موجود افراد مشکوک تحت ایزولاسیون قرار گرفته و از آنها نمونه آزمایشگاهی اخذ شد، در میان نمونه های ارسالی، آزمایشگاه مرجع ، دقایقی پیش نتایج آزمایش اولیه دو مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش کرده و برخی موارد نیز آنفلوآنزای تیپ B اعلام شده است.

وی افزود: مراحل بعدی آزمایشات در حال انجام است و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید.

جهانپور تاکید کرد: تیم های مدیریت و کنترل بیماریهای واگیر در شهر قم مستقر شده اند، بخش ایزوله منفی برای ایزولاسیون موارد مشکوک، تجهیز و آماده ارایه خدمت است.

براساس آخرین خبرها، تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا به 74هزار و 185 نفر اعلام شد که وضعیت 11 هزار و 977 تن از آنان وخیم است.

گفتنی است ویروس جدید کرونا (2019-nVoC) برای اولین بار 12 دسامبر در شهر ووهان چین شناسایی شد. کمیسیون بهداشت و درمان شهرداری ووهان در 31 دسامبر، اعلام کرد که 27 نفر که با بازار غذاهای دریایی شهر در ارتباط بودند، به این “بیماری مرموز” مبتلا شده و این بازار بسته شده است. ویروس کرونا در بیشتر شهرهای چین مشاهده شد. دولت چین به منظور پیشگیری از گسترش آن حمل و نقل عمومی در 13 شهر را موقتا متوقف کرد.

همچنین تعداد زیادی از مراکز توریستی مانند اماکن تاریخی و موزه‌ها در پکن نیز به روی گردشگران بسته شده است. وزارت دارایی چین پیشتر اعلام کرد که 144 میلیون دلار برای پیشگیری از شیوع این ویروس اختصاص داده است.

– ویروس کرونا

علائم این ویروس 80 درصد شبیه به سندرم حاد تنفسی «سارس» بوده و از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت می کند. در حالی که اولین علائم ویروس کرونا به تب بالا، گلودرد، سرفه، تنگی نفس و اسهال ظاهر می شود، در مراحل بعدی باعث ذات الریه و نارسایی کلیه شده و در نهایت ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

واکسنی برای این ویروس تاکنون وجود ندارد و تنها راه نجات از آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار زیر نظر پزشکان در قرنطینه است. مقامات چینی از شهروندان این کشور خواسته‌اند از حضور در اماکن شلوغ و عمومی خودداری کنند. این ویروس از طریق مسافران به خارج از چین نیز سرایت و نگرانی‌هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده‌ است.

دکتر سلام توصیه می کند مقاله در مورد بیماری کرونا ویروس چه می دانید؟ را حتما مطالعه کنید تا مراقبت های لازم برای پیشگیری از این ویروس را آموزش دیده و بدانید برای مراقبت از مبتلایان به کرونا ویروس چه کارهایی باید انجام دهید.