علائم، علل، تشخیص و درمان کشکک بی ثبات زانو

کسب اطلاعاتی پیرامون آناتومی کشکک بی ثبات به درک جزئیات آن، کمک می‌کند. در برخی افراد کشکک زانو به سمت خارج از شیار تروکلئار کشیده می‌ شود. با بروز این اتفاق، کشکک زانو به صورت متمرکز در شیار خود حرکت نمی‌کند و کشکک بی ثبات شکل می گیرد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی کشکک بی ثبات زانو و درمان کشکک بی ثبات زانو می پردازیم.

کشکک بی ثبات

کشکک بی ثبات و آناتومی زانو

پاتلا یا کشکک زانو یکی از سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو است. هر کدام از این استخوان‌ ها در محل تماس شان به یکدیگر لایه ی محافظی به نام غضروف دارند. پاتلا نیز توسط یک تاندون احاطه شده است. این تاندون عضله چهار سر ران را به استخوان درشت نی (تیبیا) در زیر زانو متصل می کند.

وقتی زانو خم می شود کناره پاتلا در شیاری در انتهای استخوان ران، بالا و پایین می ‌رود. این شیار تروکلئار نامیده می ‌شود. کشکک زانو برای تناسب در وسط این شیار طراحی شده ‌است و به طور متوازن داخل شیار حرکت می کند.

چه کسانی تحت تأثیر کشکک بی ثبات زانو قرار می گیرند؟

بی ثباتی پاتلار یکی از شایع ترین صدمات زانو در جمعیت کودکان و نوجوانان است.

داده ها شامل موارد زیر است:

 • شیوع دررفتگی اولیه پاتلار 5.6 نفر در هر 100000 نفر است.
 • در بیماران سنین 10 تا 17 سال می تواند تا 29 نفر افزایش یابد.
 • عوامل خطر ایجاد شده در بی ثباتی پاتلار، زن جوان با سابقه دررفتگی قبلی است.
 • میزان عود دررفتگی 15 تا 44 درصد است (معمولا 17 درصد).
 • اگر دررفتگی دیگری وجود داشته باشد، میزان عود آن به 50 درصد افزایش می یابد.

 علائم کشکک بی ثبات زانو

بسته به شدت کشکک بی ثبات حرکت نامناسب پاتلا ممکن است هیچ علامتی را برای فرد ایجاد نکند، یا ممکن است منجر به دررفتگی پاتلا شود (جایی که کشکک زانو به طور کامل از شیار تروکلئار خارج می شود). به طور معمول، این بی ثباتی باعث ایجاد مشکل در انجام فعالیت و بروز درد در اطراف کشکک زانو می شود که به آن سندرم درد پاتلوفمورال یا PFPS گفته می شود.

بسیاری از مبتلایان به علائم درد کشکک زانو با کشکک بی ثبات یا حرکت نامناسب کشکک تشخیص داده می شوند. تصور بر این است که این مسائل، همراه با مکانیک چگونگی خم شدن مفصل زانو، یک دلیل شایع نشانه ‌های بیماری زانو برای دررفتگی استخوان کشکک زانو است.

علل کشکک بی ثبات زانو

در علت کشکک بی ثبات ده ها عامل دخیل اند. نکته مهم این است که چندین عامل منجر به کشکک بی ثبات زانو می شوند. عوامل احتمالی شامل لگن بزرگ تر، شیار کم عمق کشکک زانو و ناهنجاری در راه رفتن فرد است. در سال ‌های اخیر علاقه زیادی به مطالعه چگونگی هدایت کشکک زانو توسط عضلات به هنگام خم شدن کشکک در مفصل زانو وجود داشته ‌است.

تصور می شود که عضلات ‌دور هیپ مهم‌ ترین عضلات در کنترل مکانیک مفاصل و نحوه حرکت کشکک زانو به هنگام خم شدن مفاصل هستند. به طور معمول، درد مرتبط به کشکک بی ثبات به PFPS نسبت داده می شود. از دیگر دلایل درد کشکک زانو می توان به آرتریت زانو، تاندونیت پاتلا (زانوی جامپر) و سندرم پلیکا اشاره کرد. مهم است بدانید که تمامی دلایل درد کشکک زانو فقط نتیجه بی ثباتی پاتلاست و عوامل دیگر برای تعیین علت درد و درمانی که باید توصیه شود ممکن است مهم باشد.

تشخیص کشکک بی ثبات زانو

ارائه دهنده خدمات به احتمال زیاد با اخذ سابقه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی بی ثباتی پاتلا را تشخیص می دهد. به احتمال زیاد اشعه ایکس گرفته می شود، اما در صورتی که زانو در حال حاضر به وضعیت عادی خود برگشته باشد ممکن است نتیجه اشعه ایکس طبیعی باشد. همچنین ممکن است از زانوی فرد MRI گرفته شود تا آسیب احتمالی غضروف ناشی از دررفتگی پاتلار را ارزیابی کند. با این حال، معمولاً تا زمانی که کوچکترین امیدی برای بهبودی زانویتان دارید، MRI  انجام ندهید.

کشکک بی ثبات


بیشتر بخوانید: درباره بیماری التهاب غضروف چه میدانید


درمان کشکک بی ثبات زانو

چندین روش درمانی برای اصلاح بی ثباتی پاتلا وجود دارد و مناسب ترین گزینه به شدت بیماری و علت قرار گرفتن غیر طبیعی کشکک زانو بستگی دارد. در ابتدا باید از عدم دررفتگی کشکک اطمینان حاصل شود. پزشک می تواند با معاینه زانو و گرفتن اشعه X مشخص کند که آیا زانو در خارج از شیار آن است یا خیر. در افراد مبتلا به دررفتگی کشکک زانو، ممکن است نیاز به کشیدن کشکک زانو به محل اصلی آن وجود داشته باشد.

وضعیت کشکک زانو نه تنها به عضلاتی که به طور مستقیم در اطراف مفصل زانو قرار دارند، بلکه به عضلاتی که موقعیت کل اندام را کنترل می کنند نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، هنگامی که استخوان ران به داخل می چرخد، کشکک زانو تمایل به کشش به سمت بیرون از تروکلئار خواهد داشت. این مهم دقیقاً به این دلیل است که بهبود پایداری هسته و هیپ برای بهبود مکانیک مفصل زانو و تسکین بی ثباتی پاتلا بسیار مهم است.

فیزیوتراپی

درمان شامل فیزیوتراپی مرسوم است، که نه تنها برای تقویت عضلات اطراف زانو، بلکه برای کل اندام تحتانی نیز استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که تقویت عضلات چهار سر ران عامل مهمی در از بین بردن مشکلات کشک زانو نیست. در عوض، تمرکز روی ابداکتورهای هیپ و فلکسورهای لگن (به اصطلاح تمرینات تثبیت لگن) با تثبیت عملکرد کل اندام، کنترل بهتر کشکک زانو را فراهم می کند.

بریس (آتل ‌بندی) و نواربندی

استفاده از بریس و نواربندی در کشکک زانو نیز یک موضوع بحث برانگیز در توان بخشی مشکلات کشکک زانوست. این موارد اغلب تسکین علامتی دارند اما مطمئناً راه حل ماندگاری نیستند. اما اگر بیمار با پوشیدن بریس و نوار تسکین علامتی داشته باشد، مطمئناً ادامه این کار به عنوان یک روش درمانی مناسب، توصیه می شود.

انتخاب کفش

کفش در چرخه راه رفتن فرد نقش مهمی دارد. کفش های کنترل کننده حرکت نیز ممکن است به کنترل گام های فرد به هنگام دویدن و کاهش فشار روی کشکک زانو کمک کننده باشند.

کشکک بی ثبات

 جراحی کشکک بی ثبات زانو

برخی از بیماران با روش های درمانی ساده قابل درمان نیستند و ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند- خصوصاً در بیمارانی که درد قابل توجه یا دررفتگی های مکرر دارند. جراح با مراجعه به زانو با آرتروسکوپ، می تواند مکانیک مفصل زانو را ارزیابی کند تا مشخص شود که مشکل مربوطه قابل اصلاح است یا خیر.

برخی از گزینه های درمان جراحی عبارت اند از:

رهاسازی جانبی

رهاسازی جانبی یک عمل جراحی است که برای شل شدن کشش رباط های محکم و کپسول مفصل در قسمت بیرونی زانو انجام می شود. در حالی که این روش اغلب ساده ترین روش جراحی است، با این حال کمترین اثر را در بهبودی تراز پاتلار ایفا می کند.

بازسازی رباط میانی

ترمیم یا بازسازی رباط های موجود در قسمت داخلی زانو که باعث کشیدن زانو به داخل می شوند به یک روش درمانی رایج تبدیل شده است. این عمل جراحی معمولاً برای ترمیم رباط پاتلوفمورال میانی (MPFL) در قسمت داخلی زانو انجام می شود.

هم ترازی مجدد استخوان

در شرایط بحرانی ممکن است هم ترازی مجدد استخوان لازم باشد. انواع مختلفی از این هم ترازی مجدد وجود دارد. آن ها معمولاً موقعیت توبرکول تیبیا – که مشخص کننده جهت کشش زانو است – را تغییر می دهند. در حالی که عمل جراحی می تواند ابزار مفیدی برای کمک به مدیریت مشکلات کشکک زانو باشد، با این حال مهم است که به طور واضح بفهمید که هدف از جراحی چیست و چگونه این روش به اصلاح مشکل اساسی شما کمک می کند.

به مدت چندین سال، جراحی آرتروسکوپی و همچنین روشی به نام رهاسازی جانبی برای درمان مشکلات مبهم در کشکک زانو انجام می شد. در حالی که برخی از بیماران با عمل جراحی بهبود می یافتند، برخی دیگر بهتر نمی شدند. به طور ساده، انجام یک عمل جراحی، بدون درک مشکل خاصی که برای اصلاح در نظر گرفته شده است، منجر به نتایج رضایت بخشی نخواهد شد.

اگر این چیزی است که پزشک تان توصیه می کند در مورد این گزینه بحث کنید تا مطمئن شوید که بهترین گزینه برای درمان وضعیت شما کدام است.

مراقبت های بعد از عمل

اگر آرتروسکوپی برای از بین بردن اجسام شل در زانو و به دنبال دررفتگی انجام شود، بهبودی نسبتاً سریع خواهد بود که تفاوت چندانی با درمان غیرجراحی هم ندارد. فیزیوتراپی به مدت چند ماه و برای اینکه بیماران بتوانند دامنه حرکتی و قدرتی خود را بازیابند، ضروری خواهد بود.

کشکک بی ثبات

بهبودی بیمار پس از جراحی تثبیت کننده پاتلار بسیار زمان بر خواهد بود، زیرا این روش ها به طور معمول به جراحی باز با برش بزرگ تری نیاز دارند. پس از عمل جراحی، ترمیم یا بازسازی رباط باید انجام گیرد. اگر برش استخوانی برای توبرکول تیبیا انجام شود، یک دوره زمانی لازم خواهد بود که استخوان ها به هم جوش بخورند. اگرچه بسته به جراحی خاص انجام شده، تغییراتی وجود خواهد داشت، اما بهبودی پس از اجرای این روش ها معمولاً ماه ها طول خواهد کشید.

خطرات و عوارض جراحی کشکک بی ثبات زانو

خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با جراحی شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن توانایی کشش زانو
 • دررفتگی های مکرر یا نیمه دررفتگی
 • آرتروفیبروز (تشکیل مواد فیبری ضخیم در اطراف مفصل)
 • درد مداوم

بیمارانی با بی ثباتی پاتلوفمورال در تراز کردن کشکک زانو مشکل دارند. بنابراین، در این بیماران برای جاافتادگی کشکک زانو به تراز طبیعی خود درمان بیشتری لازم است. جراح شما تصمیم خواهد گرفت که کدام روش برای وضعیت شما مناسب تر است.

تا بهبودی کشکک بی ثبات زانو چه مدت طول می کشد؟

بدون جراحی

اگر جراحی نداشته باشید، بهبودی شما با درمان های اصلی چهارگانه زیر شروع می شود.

 • استراحت
 • اعمال یخ
 • فشرده سازی
 • بالا نگه داشتن زانو

در ابتدا، شما نباید خود را تحت فشار قرار دهید تا بیش از آنچه در توان شماست حرکت کنید. پزشک شما ممکن است عصایی را برای کاهش فشار وزن از روی زانوها تجویز کند. احتمالاً ظرف چند روز پس از جراحت دوباره با پزشک خود ملاقات خواهید کرد. آن ها به شما خواهند گفت که وقت آن رسیده است که میزان فعالیت خود را افزایش دهید یا خیر.

شش هفته ی اول- دو یا سه بار در هفته- تمرینات فیزیوتراپی به شما اختصاص داده می شود. فیزیوتراپیست در ارزیابی اینکه آیا شما برای انجام ورزش و سایر فعالیت های پرتحرک آماده اید یا خیر کمک تان خواهد کرد.

با عمل جراحی

اگر جراحی داشته باشید، روند بهبودی تان طولانی تر خواهد شد. ممکن است چهار تا نه ماه قبل از اینکه بتوانید ورزش را از سر بگیرید، طول بکشد، اگرچه باید بتوانید فعالیت های سبک را طی دو تا شش هفته بعد از عمل از سر بگیرید.

نحوه پیش گیری از کشکک بی ثبات

برخی از تمرینات ممکن است به تقویت عضلات ساق پا و کاهش احتمال آسیب دیدگی زانو از جمله کشکک بی ثبات کمک کنند.

برای کاهش خطر ابتلا به این نوع آسیب، برخی از تمرین های زیر را به برنامه روزمره خود اضافه کنید:

 • تمرین هایی که عضلات چهار سر ران شما را تقویت می کنند مانند اسکات و لیفت پا
 • انجام تمریناتی برای تقویت ران داخلی و خارجی خود
 • تمرینات حلقوی همسترینگ

کشکک بی ثبات

اگر قبلاً دچار آسیب دیدگی در ناحیه کشکک زانو هستید، پوشیدن یک بریس می تواند به جلوگیری از عود آن کمک کند. استفاده از وسایل محافظتی مناسب در ورزش های تماسی یکی دیگر از روش های مهم در پیش گیری از انواع آسیب دیدگی کشکک زانوست.

کشکک زانو برای حرکت طبیعی زانو بسیار مهم است و وقتی در موقعیت مناسب خود قرار نگیرد، افراد می توانند درد و ناتوانی قابل توجهی داشته باشند. اصلاح کشکک بی ثبات و دررفتگی آن به طور معمول با درمان غیرجراحی قابل انجام است و اصلی ترین روش درمانی، فیزیوتراپی با هدف بهبود حرکت اندام تحتانی است. با این وجود شرایطی وجود دارد که ممکن است عمل جراحی برای فرد ضروری باشد. در این شرایط انتخاب عمل جراحی مناسب برای رسیدن به موفقیت در درمان بسیار مهم است.

چه زمانی به جراحی نیاز است؟

افرادی که بیش از یک دررفتگی را تجربه کرده اند برای ثبات کشکک زانو به جراحی نیاز دارند. دکتر استریکلند اظهار داشت: “هدف از این جراحی این است که نه تنها زانو تثبیت شود تا بیمار بتواند به ورزش یا فعالیت های روزانه برگردد، بلكه مهم تر از همه، این است که از غضروف زیر زانو محافظت به عمل آید تا از ابتلا به آرتریت در این بیماران جوان جلوگیری گردد.

آسیب غضروف می تواند با هر رویداد بی ثباتی رخ دهد و آمارها نشان می دهد که در بیش از 117 مورد این آسیب ها در MRI آشکار می شوند. بسته به عوامل خطر اساسی برای کشکک بی ثبات، جراح ارتوپدی ممکن است فرآیند بافت نرم یا استخوانی را انجام دهد. مراحل بافت نرم شامل ترمیم (یا بیشتر بازسازی) رباط پاتلوفمورال پاره شده داخلی (MPFL) است.

اگر بیمار به سرعت معالجه را انجام دهد و هیچ دررفتگی قبلی را تجربه نکرده باشد، ترمیم رباط ممکن است امکان پذیر باشد. اما در بیشتر موارد، جراح ارتوپدی بافت را از ناحیه دیگری (معمولاً یک تاندون همسترینگ) یا از یک اهدا کننده یا از بدن خود بیمار خارج می کند و رباط جدیدی را ایجاد می کند.

کشکک بی ثبات

در صورتي كه بيمار دچار ناهنجاري آناتوميك شود و تاندون پاتلا به استخوان تیبیا وصل شده باشد- به روشي كه کشیدگی سختی روی قسمت جانبی یا پهلویی پاتلا وجود داشته باشد- روش هاي استخواني يا جراحي هم ترازی مجدد توصيه مي شود.

به منظور اصلاح تراز، جراح ارتوپدی قسمت کوچکی از استخوانی را که تاندون به آن متصل شده را مجددا به مکانی روی تیبیا منتقل می کند تا فشار جانبی را از بین ببرد و به تاندون اجازه دهد که پاتلا را به طور مؤثر به داخل شیار هدایت کند. به این عمل جراحی استئوتومی یا انتقال توبرکول تیبیا گفته می شود. استئوتومی همچنین به جبران خطر مرتبط با پاتلا آلتا کمک می کند.

با جابجایی مجدد تاندون به جای مطلوب تر، جراح می تواند پاتلا را به سطح مناسبی ببرد (پایین تر)، در نتیجه پاتلا را به شیار تروکلئار فوقانی نزدیک تر می کند و فاصله لازم برای حرکت آن برای ورود به شیار را کاهش می دهد. این امر خطر بی ثباتی یا دررفتگی پاتلوفمورال را در مراحل اولیه خمیدگی آن به حداقل می رساند. این نوع جراحی نتایج خوبی را به همراه دارد اما روشی نیست که در افراد جوان دارای صفحات رشد کننده ی باز انجام شود.

برای این بیماران، جراح ممکن است تا زمانی که صفحات رشد بیمار به هم نزدیک تر نشده، از بریس استفاده کند و یا در صورتی که جراح احساس کند که بیمار در معرض خطر قابل توجه دررفتگی های مکرر قرار دارد، ممکن است تصمیم بگیرد که عمل بافت نرم را برای کاهش خطر انجام دهد و سپس منتظر بماند تا صفحات رشد برای انجام انتقال توبرکول تیبیا (جراحی استخوان) به هم نزدیک شوند. در بعضی از بیماران، هم بافت نرم و هم روش استخوانی ممکن است مناسب باشد.

دکتر شوبین استین خاطر نشان کرد که هر دو عمل نتایج بسیار قابل قبولی در تثبیت زانو با میزان موفقیت 85 تا 90 درصد دارند. بیماران مبتلا به ناپایداری پاتلا به دلیل هم ترازی معمولاً در هر دو زانو دچار مشکل هستند، خواه دررفتگی داشته باشند یا خیر. اگر بیمار در هر دو زانو دررفتگی را تجربه کرده باشد، متخصص ارتوپدی زانویی را که در ابتدا به شدت آسیب دیده و سپس دیگری را تثبیت می کند تا از آسیب غضروف جلوگیری شود.

تمرینات کشکک بی ثبات

ممکن است بلافاصله همه این تمرینات را انجام دهید. کشش عضلات در قسمت پشت و طرفین پا مهم است. تقویت عضلات در هیپ و بالای ران نیز حائز اهمیت است تا کشکک زانوی شما دوباره جابجا نشود.

کشش همسترینگ ایستاده

پاشنه پای زانوی آسیب دیده خود را روی یک بلندی با ارتفاع 15 اینچ قرار دهید. پای خود را صاف نگه دارید. به جلو خم شوید. هیپ خود را خم کنید، تا زمانی که احساس کشیدگی خفیفی در قسمت پشت ران خود داشته باشید. هنگام انجام این کار شانه های خود را نچرخانید یا به کمر خم شوید یا به جای پای خود، کمرتان را دچار کشش کنید. این کشش را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. و در هر نوبت 3 بار تکرار کنید.

کشکک بی ثبات و کشش عضلات چهارسر ران

روی زمین بنشینید و پای مصدوم خود را صاف نگه دارید و پای دیگرتان را خم کنید. با محکم کردن عضلات بالای ران خود، پشت زانوی آسیب دیده خود را در مقابل کف زمین فشار دهید. این موقعیت را 10 ثانیه نگه دارید. شل کنید. دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

بلند کردن پای راست

روی پشت خود دراز بکشید و پاهایتان را مستقیماً در مقابل خود بالا ببرید. زانوی سالم خود را خم کنید و پا را صاف بر روی زمین قرار دهید. عضله ران را در قسمت آسیب دیده خود سفت کنید و پای خود را حدود 8 اینچ از زمین بلند کنید. پای خود را صاف و عضله ران خود را محکم نگه دارید. به آرامی پای خود را به پایین بیاورید. دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

کشکک بی ثبات

بالا آوردن پا در حالت خوابیده به پهلو

روی پهلوی آسیب دیده خود دراز بکشید. عضلات جلویی ران در پای آسیب دیده خود را سفت کنید و آن پا را 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالاتر از پای دیگر نگه دارید. پا را صاف نگه دارید و آن به آرامی پایین بیاورید. دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

کشش هیپ به حالت درازکش

روی شکم تان دراز بکشید و پاهایتان را به پشت خود دراز کنید. بازوهای خود را به سمت داخل بپیچانید و سر خود را روی بازوهایتان قرار دهید. ناف خود را داخل بکشید و عضلات شکم خود را محکم کنید. عضلات باسن و ران سمت زانوی آسیب دیده خود را سفت کنید و پا را حدود 8 اینچ تا کف زمین پایین بیاورید. پای خود را صاف نگه دارید. به مدت 5 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید. سپس پای خود را پایین آورده و شل کنید. دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

کشکک بی ثبات و بالا رفتن از استپ

روی پای زانوی آسیب دیده خود بیاستید و پایتان را روی استپ 3 تا 5 اینچی (8 تا 13 سانتی متر) – مثل یک بلوک – قرار دهید. پای دیگر خود را به صورت صاف روی زمین نگه دارید. وزن خود را روی پای آسیب دیده ای که بر روی تکیه گاه قرار داده اید منتقل کنید. پای مصدوم خود را صاف کنید تا پای دیگر از کف زمین بلند شود. با خم کردن پای مصدوم خود به حالت شروع برگردید و به آرامی پای سالم خود را تا زمین پایین بیاورید. دو ست ۱۵ تایی از این حرکت را انجام دهید.

اسکات با تکیه به دیوار با کمک توپ

بایستید و پشت، شانه ها و سر خود را مقابل دیوار قرار دهید. مستقیما به جلو نگاه کنید. شانه ها را شل کنید و پاهای خود را به فاصله 90 سانتی متر از دیوار و به اندازه عرض شانه ها از یکدیگر باز کنید. توپی به اندازه یک توپ فوتبال یا بسکتبال در پشت خود قرار دهید.

پشت خود را در مقابل دیوار نگه دارید، به آرامی در یک زاویه 45 درجه به پایین حرکت کنید. ران های شما هنوز با کف زمین موازی نخواهند شد. این موقعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به وضعیت پشت به دیوار برگردید. 10 بار از این حرکت و حداکثر 2 ست 15 تایی از آن را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: درباره آب آوردن زانو بیشتر بدانیم


ثبات زانو

تکه ای از یک باند الاستیک را در اطراف مچ پای زانوی سالم خود بپیچید. گرهی در انتهای دیگر کش بزنید و آن را به دربی در حدود ارتفاع مچ پا ببندید.

کشکک بی ثبات

حرکت اول

 • روبروی در روی پای سالم تان بایستید و زانوی خود را کمی خم کنید و ماهیچه های ران خود را سفت نگه دارید.
 • در حالی که پای آسیب دیده خود را به سمت عقب حرکت می دهید.
 • دو ست ۱۵تایی از این تمرین را انجام دهید.

حرکت دوم

 • 90 درجه بچرخید تا پای بدون کش تان نزدیک درب قرار گیرد.
 • پای کش دار خود را از بدن دور کنید.
 • دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

حرکت سوم

 • دوباره 90 درجه بچرخید تا پشت شما به سمت درب باشد.
 • پای کش دارتان را به سمت جلو (جهت مخالف در) بکشید.
 • دو ست ۱۵ تایی از این تمرین را انجام دهید.

حرکت چهارم

 • دوباره 90 درجه بچرخید تا پای کش دارتان نزدیک درب باشد.
 • پای کش دارتان را در جهت مخالف بدن خود حرکت دهید.
 • این تمرین را نیز در ۲ ست ۱۵ تایی انجام دهید.

اگر به تعادل کمکی نیاز دارید، یک صندلی را با دست خود نگه دارید. با ایستادن روی بالش محکم یا فوم هنگام حرکت دادن پای کش دار، می توان این تمرین را چالش برانگیزتر کرد.

تمرین مقاومتی مفصل زانو

با تکه ای از یک باند الاستیک حلقه ای درست كنید و دو سر آن را گره بزنید. گره را به ارتفاع زانوی خود به یک درب ببندید. پای آسیب دیده خود را وارد حلقه کنید تا حلقه پشت آن قرار گیرد. پای دیگر خود را از زمین بلند کرده و در صورت لزوم از یک صندلی کمک بگیرید.

زانویی که کش دارد را در حدود 45 درجه خم کنید و به آرامی پای خود را صاف کنید و عضلات ران خود را سفت نگه دارید. 15 بار این حرکت را تکرار کنید. این تمرین را در ۲ ست ۱۵ تایی انجام دهید. اگر به روش ساده تری برای انجام این حرکت احتیاج دارید، در حین انجام تمرین، برای حمایت بهتر روی هر دو پا بایستید.

کشش ساق پا در حالت ایستاده

دستان خود را در مقابل چشمان خود روی دیوار تکیه دهید. پای آسیب دیده خود را در حالیکه پاشنه پایتان روی زمین است عقب ببرید. پای دیگر خود را خم کنید و به جلو ببرید. پای عقب خود را کمی به سمت داخل خم کنید (گویی انگشت پای کبوتر است). بدن خود را به آرامی به سمت دیوار بکشید تا در پشت ساق پای خود کششی احساس کنید. کشش را به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. به موقعیت شروع بازگردید. این تمرین را هر روز چندین بار- سه بار در هر ست- تکرار کنید.

تمرین صدف و کشکک بی ثبات

به سمت زانوی آسیب ‌دیده‌ی خود دراز بکشید باسن و زانوهایتان را خم کرده و پاها را در کنار هم قرار دهید. به آرامی پای بالایی خود را به سمت سقف بلند کنید در حالی که پاشنه هایتان یکدیگر را لمس کنند. به مدت 2 ثانیه این وضعیت را نگه دارید و به آرامی پایین بیاورید. این تمرین را در دو ست ۱۵تایی انجام دهید.

خم شدن به طرف پهلو (کشش تاندون ایلیوتیبیال)

یک پا را از جلوی پای دیگر عبور داده و به حالت ضربدری درآورید. در حالی که این کار را انجام می دهید، دستی که در طرف پای عقبی قرار دارد را بالا ببرید و بکشید. این موقعیت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. به موقعیت شروع بازگردید. 3 بار این حالت را تکرار کنید و سپس جای پاها را عوض کرده و تمرین را تکرار کنید.

تصورات غلط در مورد ورزش برای درمان اختلالات کشکک بی ثبات

ضرر ورزش بیشتر از منفعتش است.

در ابتدا، به دنبال آسیب دیدگی یا درد سوزناک ناشی از اختلال ﺗﺮﺍﻛﻴﻨﮓ پاتلار و یا بی ثباتی و دررفتگی کشکک زانو، بهتر است حرکات زانو کاهش یابد. با این حال، شما باید بعد از برطرف شدن علائم خود، ورزش را شروع کرده و آن را تحت نظر پزشک یا فیزیوتراپی انجام دهید. علاوه بر برنامه ورزشی، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که از یک بریس یا نوار استفاده کنید تا زانوی شما در تراز صحیح قرار بگیرد.

استفاده از بریس زانو می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

اگر نگران بی ثباتی زانو یا دررفتگی مجدد آن هستید، سعی کنید در طول روز و در حالی که ورزش می کنید، یک بریس زانو بپوشید تا جلوی آسیب دیدگی زانو را بگیرد. بریس زانو در حالی که تثبیت زانو در حین بهبود را تقویت می کند هرگونه حرکات مضر را نیز محدود می کند.

 

درمان های خانگی کشکک بی ثبات

بعد از اصلاح موفقیت آمیز دررفتگی کشکک زانو، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند.

استراحت

ایستادن، پیاده روی یا خم شدن های مکرر خود را محدود کنید.

یخ

برای کاهش تورم روی زانوی خود یخ بگذارید.

فشرده سازی

سعی کنید زانو را با باند بپیچید.

بالا بردن

سعی کنید زانو را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.

بریس اضافی

در هنگام بهبودی زانو ممکن است در یک تثبیت کننده یا بریس قرار گیرد.

فیزیوتراپی و کشکک بی ثبات

به دنبال درمان دررفتگی کشکک زانو، بیشتر افراد از یک دوره فیزیوتراپی و توان بخشی برای تقویت عضلات اطراف زانو و بهبود نتایج حاصل بهره مند می شوند.

به چه نوع فیزیوتراپی نیاز دارم؟

کلیه متخصصان فیزیوتراپی به واسطه آموزش و تجربه خود بی ثباتی پاتلار را درمان می کنند.  یک فیزیوتراپی را برگزینید که در معالجه افراد مبتلا به بی ثباتی پاتلار تجربه بیشتری دارد. چرا که برخی از فیزیوتراپ ها بر تمرینات ارتوپدی یا اسکلتی-عضلانی تمرکز دارند. فیزیوتراپی را برگزینید که دارای بورد تخصصی و مجوز است، یا اقامت و بورس تحصیلی را در ارتوپدی یا فیزیوتراپی ورزشی را تکمیل کرده است. این درمانگر دارای دانش، تجربه و مهارت های پیشرفته لازم برای درمان شماست.

به توصیه های ارائه شده توسط افراد خانواده و دوستان یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی عمل کنید. وقتی برای یک قرار ملاقات با درمانگاه فیزیوتراپی تماس می گیرید، درمورد تجربیات فیزیوتراپیست در کمک به افرادی که بی ثباتی پاتلا دارند، سوال کنید. در اولین ملاقات با فیزیوتراپیست، آمادگی این را داشته باشید که علائم خود را با جزئیات هرچه بیشتر شرح دهید و توصیف کنید که چه مواردی علائم شما را بدتر می کنند.

کشکک بی ثبات


بیشتر بخوانید: پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن


سوالات متداول پیرامون کشکک بی ثبات زانو

 چرا دررفتگی کشکک زانو به یک مشکل مکرر تبدیل می شود؟

در یک کشکک بی ثبات به محض دررفتگی کشکک از محل خود، رباط هایی که آن را در محل نگه داشته بودند پاره می شوند. پس از این پارگی رباط معمولاً به کشش مناسب اولیه خود برنمی گردد، بنابراین متعاقباً و به راحتی دررفتگی پیش می آید.

چه کسانی دچار کشکک بی ثبات زانو می شوند؟

به نظر می رسد کشکک بی ثبات زنان را بیشتر از مردان و نوجوانان را بیشتر از افراد گروه های سنی بالاتر و جوان تحت تأثیر قرار می دهد. ورزشکاران و کارگران نیز بیشتر دچار کشکک بی ثبات می شوند.

آیا دارویی برای درمان درد آن وجود دارد؟

برای کاهش درد و تورم ناشی از کشکک بی ثبات زانو می توانید از NSAID ها به ویژه آسپرین مصرف کنید.

 

نوروبلاستوما چیست؟ + علل، مراحل، علائم و درمان نوروبلاستوما

نوروبلاستوما نوعی سرطان است که از سلول های عصبی نابالغ در بخش های مختلفی از بدن به وجود می آید. نوروبلاستوما اغلب در داخل و اطراف غدد فوق کلیوی بروز می کند که سلول های عصبی یکسانی دارند و در قسمت فوقانی کلیه ها قرار گرفته اند. با این حال، نوروبلاستوما می تواند در سایر نواحی شکم و در قفسه سینه، گردن و اطراف ستون فقرات نیز بروز کند، در جایی که مجموعه ای از سلول های عصبی وجود دارند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام، ما علل و نشانه ‌های نوروبلاستوما را مورد بحث قرار می‌دهیم.

نوروبلاستوما

نوروبلاستوما چیست؟

نوروبلاستوما یک تومور است که در اوایل دوران کودکی بروز می کند که معمولا شامل بافت عصبی است و در زیر میکروسکوپ، سلول های نوروبلاستوما شبیه سلول هایی کوچک، گرد و آبی رنگ دیده می شوند. نوروبلاستوما اغلب در شکم (از غدد فوق کلیوی، که در بالای کلیه ها قرار دارند) بروز می کند، اما همچنین می تواند در گردن، قفسه سینه یا لگن نیز شروع به رشد کنند. نوروبلاستوما معمولا به غدد لنفاوی، کبد، ریه ها، استخوان ها یا مغز استخوان نیز پخش می شود.

نوروبلاستوما در اغلب موارد بر روی کودکان 5 سال یا کوچک تر تاثیر می گذارد، هرچند که به ندرت ممکن است در کودکان بزرگ تر بروز کند. تعدادی از انواع نوروبلاستوما خود به خود از بین می روند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به درمان‌ های متعددی نیاز داشته باشند. گزینه‌های درمانی نوروبلاستوما در کودک شما به چند عامل بستگی دارد.

چه عواملی باعث بروز نوروبلاستوما می شوند؟

نوروبلاستوما یک سرطان نادر در دوران کودکی است که به آن “سیستم عصبی سمپاتیک” نیز می گویند، شبکه ای از اعصاب که پیام هایی را از مغز شما به سایر نقاط بدن منتقل می کند. سرطان اغلب در اطراف غدد فوق کلیوی بروز می کند، اندام ‌های تولید کننده هورمونی که در بالای کلیه‌ ها قرار دارند و سلول ‌هایی شبیه به سلول‌های عصبی دارند. اما نوروبلاستوما همچنین می‌تواند در قسمت ‌های دیگری از بدن که در آن مجموعه ای از سلول های عصبی قرار دارند نیز بروز کند.

پزشکان اغلب این بیماری را در کودکان زیر ۵ سال تشخیص می‌دهند. این بیماری به ندرت در کودکان بزرگ تر از ۱۰سال دیده می‌شود. چندین نوع درمان وجود دارد که می توانند به بسیاری از کودکانی که به نوروبلاستوما مبتلا هستند، کمک کنند تا زنده بمانند و زندگی سالم داشته باشند. والدین نیز منابعی دارند که می‌توانند بعد از تشخیص بیماری به آنها مراجعه کنند.

به طور کلی، سرطان با نوعی جهش ژنتیکی در برخی از سلول‌ های بدن فرد شروع می‌شود. این تغییرات به این سلول‌ ها اجازه می‌دهند که از کنترل خارج شوند. آنها می‌توانند تومورهایی را شکل دهند و اغلب سلول ‌ها را از انجام کاری که قرار است انجام دهند، باز دارند.

در نوروبلاستوما، این جهش ها بر روی سلول های عصبی نابالغ بر روی یک نوزادی که هنوز در رحم است، اثر می گذارد. این سلول ها نوروبلاست نامیده می شوند. همانطور که نوزاد قبل از تولد، رشد می کند، نوروبلاست ها به سلول های عصبی بالغ تبدیل می شوند.


بیشتر بخوانید: تاثیرات منفی خواب ناکافی شبانه بر سلول های عصبی


نشانه های وجود نوروبلاستوما

آنها بسته به موقعیت مکانی که تومور در آن واقع شده است، تا چه اندازه بزرگ هستند و میزان رشد آن تا چه حد است، بسیار متفاوت هستند. بسیاری از این علائم ممکن است به شرایطی غیر از نوروبلاستوما اشاره کنند.

 • وجود توده یا تورم در شکم
 • درد معده یا احساس سیری مداوم که می تواند منجر به کاهش وزن شود.
 • تورم در پاهای کودک یا در کیسه بیضه که به دلیل فشار تومورها بر روی رگ های خونی و عروق لنفاوی است
 • مشکل در ادرار کردن و یا حرکات روده

وجود نوروبلاستوما در گونه یا گردن، ممکن است باعث بروز موارد زیر شود:

 • ورم صورت، گردن، بازوها و قفسه سینه
 • سردرد و سرگیجه
 • سرفه و یا مشکل در تنفس و یا بلعیدن
 • تغییراتی در چشم‌ها، از جمله افتادن پلک ها و اندازه ‌های متفاوت مردمک چشم

نوروبلاستومایی که پخش و گسترش پیدا کرده است، می تواند باعث بروز علائمی شود، از جمله:

بزرگ شدن غدد لنفاوی

ین غدد به صورت توده هایی سفت در زیر بغل، گردن و یا کشاله ران حس می‌شوند. اگر چه اغلب نشانه عفونت است اما می‌تواند ناشی از سرطان باشد که به سیستم لنفاوی سرایت کرده ‌است.

درد، ضعف و کبودی 

درد استخوان، ضعف در پاها و بازوها و کبودی در اطراف چشم‌ها که ممکن است ناشی از سرطان باشد که به استخوان‌ها رسیده ‌است.

سلول های خونی

اگر نوروبلاستوما بر روی مغز استخوان تاثیر بگذارد و باعث ایجاد سلول های خونی شود، کودک ممکن است خسته، زود رنج، ضعیف شده و به کبودی ها و عفونت های زیادی مبتلا شود.

یک نوع خاص از نوروبلاستوما که تنها در طول چند ماه اول اتفاق می افتد و اغلب باعث بروز برآمدگی هایی به رنگ های آبی یا بنفش می شود که شبیه زغال اخته های کوچکی به نظر می رسند. این نشانه ای از سرطان است که احتمالا به پوست سرایت کرده است. این حالت بسیار قابل درمان است و اغلب به خودی خود از بین می رود. نوروبلاستوماها هورمون هایی را آزاد می کنند که ممکن است باعث بروز علائم دیگری نظیر اسهال دائم، تب، فشار خون بالا، تعریق و قرمزی پوست شود.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر کودک شما علائم یا نشانه‌ هایی دارد که باعث نگرانی شما می شود، با پزشک کودک خود تماس بگیرید. به هر گونه تغییر در رفتار و یا عادات کودک خود اشاره کنید.

نوروبلاستوما

عوامل خطرزا برای نوروبلاستوما

کودکانی با سابقه خانوادگی نوروبلاستوما، ممکن است به احتمال بیشتری به این بیماری مبتلا شوند. با این حال، نوروبلاستومای فامیلی، تعداد بسیار کمی از موارد نوروبلاستوما را شامل می شود. در اغلب موارد، علت بروز نوروبلاستوما ناشناخته است.

عوارض نوروبلاستوما

مشکلات و عوارض مربوط به نوروبلاستوما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گسترش سرطان (متاستاز)

نوروبلاستوما ممکن است به دیگر نقاط بدن مانند غدد لنفاوی، مغز استخوان، کبد، پوست و استخوان سرایت کند.

فشردگی نخاع

تومورها ممکن است رشد کرده و به نخاع فشار بیاورند و باعث ایجاد فشردگی نخاع شوند. فشردگی نخاع ممکن است باعث درد و فلجی شود.

علائم و نشانه های ناشی از ترشحات تومور

سلول های نوروبلاستوما ممکن است مواد شیمیایی خاصی را ترشح کنند که موجب تحریک دیگر بافت های طبیعی شده و در نتیجه باعث ایجاد علائمی به نام سندرم پارانئوپلاستیک یا نشانگان منتج از سرطان خواهد شد. از علائم این سندرم که به ندرت در افراد مبتلا به نوروبلاستوما ایجاد می شوند، می توان به حرکت سریع چشم ها و اختلال در توازن و هماهنگی، تورم شکم و اسهال اشاره کرد.

مراحل نوروبلاستوما

پزشکان چندین گروه خاص از نوروبلاستوما را که در مراحل مختلفی گروه بندی می شوند را تشخیص می دهند. مرحله بندی به این معنا است که تومور تا چه حد در بدن گسترش پیدا کرده است. مراحل مختلف نوروبلاستوما، درمان های مختلفی نیز دارد، زیرا با خطرات دیگری همراه هستند. عوامل دیگری که ممکن است بر پیش آگهی کودک شما اثر بگذارد، سن آنها و نتایج چندین آزمایش آزمایشگاهی است که در طول دوره بررسی اولیه انجام خواهند شد.

مراحل 1 و 2 (L1)

در این مرحله، سرطان در یک محل قرار دارد و شیوع پیدا نکرده است و ممكن است بتوان آن را کاملا با عمل جراحی برداشت.

مرحله 3 (L2)

در این مرحله، سرطان در یک محل قرار دارد، اما به بخش های دیگر بدن گسترش پیدا نکرده است.

مرحله 4

در این مرحله، سرطان به سایر بخش های بدن هم سرایت کرده است.

مرحله S4

این مرحله به گروه خاصی از تومورها بستگی دارد که در کودک زیر 12 ماه تشخیص داده می شود. اگرچه ممکن است به کبد یا پوست سرایت کرده باشد، اما چشم انداز نسبتا خوبی دارد. از آنجایی که علائم اولیه مبهم هستند، نوروبلاستوما اغلب تا زمانی که در بدن گسترش پیدا نکرده است، تشخیص داده نمی‌شود ( مرحله ۴ ).

نوروبلاستوما

تشخیص نوروبلاستوما

از این آزمایشات و روش ها برای تشخیص نوروبلاستوما استفاده می شود:

معاینه فیزیکی

پزشک کودک شما با معاینه فیزیکی، هرگونه علائم و نشانه ای را مورد بررسی قرار می دهد. پزشک در مورد عادات و رفتارهای کودکتان از شما سوال می پرسد.

آزمایش ادرار و خون

این آزمایشات ممکن است نشان دهنده دلیل بروز هرگونه علائمی در کودک شما باشد. آزمایشات ادرار ممکن است به منظور بررسی سطح بالای تعدادی از مواد شیمیایی ویژه استفاده شود که ناشی از تولید بیش از اندازه کاتکولامین ها توسط سلول های نوروبلاستوما می باشد.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری ممکن است توده ای را نشان دهد که می تواند نشان دهنده یک تومور باشد. آزمایشات تصویربرداری ممکن است شامل اسکن اشعه ایکس، سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)، اسکن متایودوبنزیل گوانیدین (MIBG) و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

نمونه برداری از بافت برای انجام آزمایش

در صورتی که توده ای یافت شود، پزشک کودک شما ممکن است نمونه ای از بافت محل را برای آزمایشات آزمایشگاهی (بیوپسی) بردارد. آزمایشات ویژه بر روی این نمونه، می تواند نشان دهنده نوع سلول های درگیر در تومور و ویژگی های ژنتیکی خاص سلول های سرطانی باشد. این اطلاعات به پزشک کودک شما کمک می کند که یک برنامه درمانی فردی را تنظیم کند.

برداشت نمونه ای از مغز استخوان به منظور آزمایش

پزشک ممکن است نمونه ای از مغز استخوان کودک شما را بگیرد و روش آسپیراسیون مغز استخوان را انجام دهد تا ببیند که آیا نوروبلاستوما به مغز استخوان گسترش یافته است یا خیر – ماده اسفنج مانندی در داخل استخوان های بزرگ که در آن سلول های خونی شکل می گیرند. به منظور برداشتن مغز استخوان برای آزمایش، سوزنی در استخوان باسن یا پائین کمر کودک شما فرو برده می شود تا مغز استخوان بیرون کشیده شود.

درمان نوروبلاستوما چطور ممکن است؟

از آنجایی که نوروبلاستوما، بیماری نسبتا نادری می باشد، باید به بهترین شکل ممکن، در مراکزی که پزشکان با تجربه ای دارند، درمان شود. در صورت امکان، کودکان باید در یک پروتکل بالینی گروه تعاونی تحت درمان قرار بگیرند. پزشک کودک شما یک برنامه درمانی را براساس چندین عامل انتخاب می‌کند که بر پیش آگهی کودک تاثیر می‌گذارند.

این عوامل عبارتند از سن کودک، مرحله سرطان، نوع سلول‌های درگیر در سرطان و امکان بروز اختلالاتی در کروموزوم‌ ها و ژن ‌ها. پزشک کودک شما از این اطلاعات به منظور تعیین میزان ریسک سرطان استفاده می کند و آنها را به سه دسته سرطان با ریسک پائین، متوسط یا بالا تقسیم می کند. نوع درمان یا ترکیبی از روش های درمانی، بستگی به گروه ریسک دارد.

ریسک پائین

کودکان مبتلا به بیماری با ریسم پائین معمولا به عمل جراحی نیاز دارند، زیرا در این دسته از بیماران باید تمام تومورهای قابل رویت و میکروسکوپی را از بدن بیمار خارج کرد. با این حال، برای آن تعداد از کودکانی که ممکن است علائم بیماری را داشته باشند، شیمی درمانی یا پرتودرمانی ممکن است برای کنترل علائم مورد نیاز باشد.

ریسک متوسط

کودکانی که به بیماری با ریسک متوسط مبتلا هستند، باید ۴ تا ۸ سیکل ( ۱ یا ۲ دوره ) شیمی‌درمانی را قبل و یا بعد از جراحی برای کنترل بیماری، معمولا به عنوان ترکیبی از عوامل، دریافت کنند. داروهای معمول استفاده‌ شده در نوروبلاستوما عبارتند از: سیکلوفسفامید، دوکسوروبیسین، سیس پلاتین، کربوپلاتین، و اتوپوسید.

تکرار عمل جراحی بعد از انجام شیمی درمانی و یا پرتودرمانی به منظور بررسی نتایج درمانی و از بین بردن هرگونه بافت سرطانی باقیمانده و یا پرتودرمانی ممکن است در بعضی مواقع لازم باشد.

نوروبلاستوما

ریسک بالا

کودکان مبتلا به بیماری‌ دارای ریسک بالا، نیاز به شیمی‌درمانی بسیار شدید و فشرده ای دارند. این بیماری معمولا با برداشتن تومور اولیه دنبال می‌شود و پس از آن شیمی ‌درمانی بیشتری صورت می‌گیرد. اغلب، این دومین دوره شیمی‌درمانی، که دوره تثبیت نامیده می‌شود به اندازه کافی فشرده است که به کمک سلول های بنیادی محیطی نیاز دارد ( به این معنی که بیمار سلول ‌های بنیادی خودش را دریافت می‌کند تا سیستم ایمنی بدن را به دلیل انجام شیمی‌درمانی نجات دهد)

پس از بازیابی از دوره تثبیت شیمی ‌درمانی، بیماران معمولا به پرتو درمانی خارجی نیاز دارند که پس از آن با عوامل بیولوژیکی مثل اسید رتینوئیک 13و آنتی ‌بادی درمان می شوند. MIBG که اغلب به عنوان بخشی از تشخیص و مرحله بندی برای نوروبلاستوما مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاهی اوقات می‌تواند برای درمان نیز استفاده شود.

ام اس (MS)

کودکان مبتلا به بیماری ام اس را می توان اغلب بدون درمان فعال مشاهده کرد، چرا که بیماری ام اس می تواند بدون هیچ درمانی برطرف شود. اگر بیمار مبتلا به بیماری ام اس، نسخه های اضافی از ژن MYCN را در تومور خود داشته باشد، این بیماری معمولا با درمان ریسک بالا درمان می شود. حتی بدون تقویت و افزایش ژن MYCN، برخی از بیماران مبتلا به بیماری ام اس، برای بیماری مداوم یا بیماری که موجب بروز علائم می شود، به شیمی درمانی و یا پرتو درمانی نیاز دارند.


بیشتر بخوانید: چه مواد غذایی در به وجود آمدن بیماری ام اس تاثیر دارد؟


درمان های بیماری نوروبلاستوما

عمل جراحی

جراحان از چاقوی کوچک و سایر وسایل جراحی سلول های سرطانی را بر می دارند. در کودکان مبتلا به نوروبلاستوما با ریسک پائین، با استفاده از عمل جراحی تومور برداشته می شود و این تنها روش درمانی مورد نیاز است. این که آیا تومور می‌تواند به طور کامل برداشته شود یا خیر، به موقعیت و اندازه آن بستگی دارد. برداشتن تومورهایی که به اندام های حیاتی متصل هستند، کاری دشوار و سخت است مانند ریه ها و یا نخاع.

در صورتی که سرطان دارای ریسک متوسط و ریسک بالایی باشد، جراح سعی می کند تا جایی که امکان دارد، تومور را بردارد و از درمان ‌های دیگری مانند شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی برای نابودی سلول ‌های سرطانی باقی مانده استفاده نماید. جراح کودک شما تلاش می‌کند تا تمام تومور و یا مقدار بیشتری از آن را خارج کند. نوع دقیق عمل جراحی به محلی که تومور در بدن قرار دارد بستگی دارد.

زمانی که کودک شما به عمل جراحی نیاز دارد

بیشتر کودکان مبتلا به نوروبلاستوما در طول دوره درمان، عمل جراحی را انجام می دهند. برای آن دسته از تومورهایی که پخش نشده اند و امکان برداشتن همه آنها وجود دارد، عمل جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز کودک شما باشد. کودک شما ممکن است ابتدا شیمی‌درمانی را انجام دهد تا تومور به اندازه کوچک ‌تری شکسته شود.

هدف از شیمی درمانی این است که عمل جراحی، آسان ‌تر و بدون خطر تر انجام شود.کودک شما بعد از عمل جراحی در بیمارستان می‌ماند و مدت زمان بستری شدن به نوع عمل جراحی بستگی دارد، اما این مدت ممکن است در حدود ۷ تا ۱۰ روز باشد.

بلافاصله بعد از عمل جراحی، کودک شما ممکن است در بخش مراقبت های ویژه بستری شود. بیشتر کودکان در اینجا تحت مراقبت یک پرستار قرار می گیرند که می تواند تبدیل به مکانی کاملا شلوغ و پر سر و صدا باشد، اما کودک توسط یک تیم پرستاری و جراحی تحت مراقبت و کنترل قرار می گیرد و به محض اینكه پزشكان از بهبودی کودک مطمئن شوند، آنها را به بخش کودکان بر می گردانند.

نوروبلاستوما

عوارض جانبی جراحی

جراح با شما در مورد خطرات و مزایای عمل جراحی نوروبلاستوما صحبت می کند.

عوارض جانبی اصلی شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت
 • خونریزی
 • درد

عوارض جانبی احتمالی دیگر به این بستگی دارد که نوروبلاستوما درکجای بدن قرار دارد.

شیمی درمانی

در شیمی ‌درمانی از داروهایی برای کشتن سلول‌ های سرطانی استفاده می شود. کودکانی که در معرض نوروبلاستوما با خطر متوسط یا بالا قرار دارند،به شیمی ‌درمانی نیاز دارند. کودکانی که به نوروبلاستوما با ریسک پائین قرار دارند، کمتر به شیمی درمانی نیاز دارند. این کار ممکن است به این دلیل باشد که علائم آنها موجب بروز مشکلات خاصی می شود، مانند ایجاد مشکلانی در کبد آنها و یا اینکه تومور ممکن است نفس کشیدن را با مشکل روبرو کند.

چه اتفاقی رخ می دهد

پزشکان معمولا ترکیبی از دارو های شیمی درمانی، معمولا 2 نوع یا بیشتر را ارائه می دهند.

دارو های شیمی درمانی که کودک شما ممکن است برای نوروبلاستوما به آنها نیاز داشته باشد عبارتند از:

 • سیکلوفسفامید
 • ایفوسفامید
 • بوسولفان
 • ملفالان
 • وینکریستین

قبل از شروع درمان، لوله ای در یکی از رگ ‌های بزرگ قفسه سینه کودک کار گذاشته می شود که می‌توانند دارو های شیمی‌ درمانی خود را از طریق این لوله دریافت کند و پزشکان نیز بتوانند از طریق همین لوله، از کودک خون بگیرند. به این معنی که سوزن کمتری استفاده می شود. این لوله در تمام طول درمان در محل نگهداری می‌شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی

پزشک با شما و خانواده تان درباره خطرات و فواید شیمی‌درمانی برای نوروبلاستوما صحبت خواهد کرد. عوارض جانبی به داروهایی بستگی دارد که کودک شما مصرف می کند. هر کسی به اثرات جانبی بد ناشی از داروهای شیمی ‌درمانی دچار نمی شود و تیمی که مراقبت از کودک شما را بر عهده دارند، در مدیریت اثرات جانبی شیمی ‌درمانی بسیار تجربه هستند.

شیمی ‌درمانی به تقسیم سلول ‌ها خسارت وارد می‌کند. سلول ‌های سرطانی خیلی بیشتر از سلول‌ های طبیعی تقسیم می‌شوند. بنابراین شیمی‌درمانی به سلول ‌های سرطانی آسیب وارد می‌کند و می‌تواند آنها را از بین ببرد. اما برخی از انواع سلول ‌های معمولی نیز اغلب اوقات بسیار تقسیم می‌شوند.

این امر در بافت های طبیعی که به تامین مداوم سلول ‌های جدید نیاز دارند رخ می دهد، مانند:

شیمی ‌درمانی همچنین می‌تواند به این سلول ‌ها آسیب برساند و این امر موجب بروز اثرات جانبی شود. اما بافت‌ های طبیعی آسیب ‌دیده می‌توانند خود را ترمیم و بازیابی کنند.

عوارض جانبی اصلی شیمی‌ درمانی عبارتند از:

 • خستگی و ضعف
 • افزایش خطر ابتلا به عفونت
 • زخم دهان
 • نازک شدن مو یا ریزش مو
 • احساس بیماری و یا بیمار بودن
 • تنگی نفس و رنگ پریدگی پوست
 • یبوست یا اسهال

شیمی درمانی با دوز بالا و پیوند سلول های بنیادی

برخی از کودکان نیازمند شیمی درمانی با دوز شدیدتر یا زیادتری هستند. دوزهای بالای شیمی درمانی می توانند به مغز استخوان آسیب وارد کرده و سلول های سازنده سلول های خونی را بکشند. این سلول ها، سلول های بنیادی نامیده می شوند. بنابراین، به عنوان بخشی از این درمان با دوز بالا، آنها درمان می شوند تا این سلول های بنیادی خون را جایگزین کنند.

زمانی که کودک شما ممکن است به پیوند سلول بنیادی نیاز داشته باشد

اگر فرزند شما نوروبلاستوما با ریسک بالا داشته باشد، ممکن است به شیمی درمانی با دوز بالا و پیوند سلول های بنیادی نیاز داشته باشد. در ابتدای درمان، پزشکان برخی از سلول ‌های بنیادی خون را جمع‌ آوری می کنند و آنها را برای بعد از انجام شیمی درمانی با دوز بالا، ذخیره می کنند. سپس بعد از درمان با دوز بالا، سلول‌ های بنیادی به صورت قطره قطره به بدن برگشت داده می شوند.

نوروبلاستوما

عوارض جانبی

عوارض جانبی به دلیل پیوند سلول های بنیادی ناشی از انجام شیمی‌ درمانی با دوز بالا می باشد و این عوارض جانبی می‌توانند بسیار شدید باشد. اما تیم مراقبت از کودک شما، در مدیریت این عوارض جانبی تخصص دارند. آنها هر کاری را برای پیشگیری از بروز هر گونه مشکلی و یا حمایت از فرزندتان،انجام می‌دهند.

عوارض جانبی اصلی این نوع درمان شدید و فشرده عبارتند از:

 • افزایش خطر ابتلا به عفونت
 • افزایش خطر کبودی یا خونریزی ناشی از کم بودن سلول های خونی
 • بیماری و اسهال
 • زخم دهان
 • بروز مشکل در خوردن و نوشیدن
 • احساس خستگی و تنگی نفس

عوارض جانبی بیشتری برای شیمی‌درمانی شدید و فشرده وجود دارد. تیم پزشکی، این عوارض جانبی را با شما در میان خواهد گذاشت. شما وقت دارید که هر سوالی که ممکن است داشته باشید را بپرسید.

پرتو درمانی

در پرتو درمانی از پرتوهایی با انرژی بالا استفاده می شود مانند اشعه ایكس تا سلول های سرطانی از بین بروند.

زمانی که کودک شما ممکن است به پرتو درمانی نیاز داشته باشد

کودک شما ممکن است پس از عمل جراحی، به پرتو درمانی نیاز داشته باشد تا خطر برگشت سرطان را کاهش دهد.اگر کودک شما نوروبلاستومایی با ریسک متوسط و یا ریسک بالا داشته باشد، احتمال این وجود دارد که پرتو درمانی انجام شود. به ندرت ممکن است کودکانی که نوروبلاستوما با ریسک پائین دارند، نیاز به پرتو درمانی داشته باشند. اما این تنها در صورتی است که علائم آنها باعث بروز مشکلات زیادی برای آنها شود، به عنوان مثال نفس کشیدن را با مشکل روبرو می کند.

چه اتفاقی رخ می دهد

پرتو درمانی معمولا سرطان خارج از بدن را هدف قرار می دهد. به این نوع پرتو درمانی، پرتو درمانی پرتوی خارجی گفته می شود. کودک شما در بخش پرتو درمانی درمان می‌شود. دستگاه های پرتو خیلی بزرگ هستند و از لحاظ ظاهری و نحوه کارکرد، کمی متفاوت هستند.کودک شما روی یک تخت دراز می کشد و دستگاه، درمان را شروع می کند.

این دستگاه با کودک شما تماسی ندارد و در طول درمان چیزی حس نمی کنند. متخصصان بازی درمانی اغلب در دسترس هستند تا در طی پرتو درمانی، به کودک شما کمک کنند. این تیم در بیمارستان برای درمان کودکان مبتلا به سرطان، فعالیت می کنند و همه چیز را به طور واضح برای شما و کودک شما توضیح می دهند.

پرتو درمانی مولکولی

اگر کودک به نوروبلاستوما با ریسک بالا مبتلا باشد، ممکن است به پرتو درمانی هدفمند یا مولکولی نیاز داشته باشد.

پرتو درمانی مولکولی ممکن است در موارد زیر انجام شود:

 • قبل از پیوند سلول های بنیادی
 • به دلیل موثر نبودن شیمی درمانی
 • اگر نوروبلاستوما بعد از درمان اولیه، برگشت کند.

پرتو درمانی مولکولی شبیه به اسکن mIBG است که برای تشخیص نوروبلاستوما مورد استفاده قرار می گیرد، اما دوز بالاتری از ید رادیواکتیو را تولید می کند. سلول های نوروبلاستوما ماده ای به نام mIBG را جذب می کنند. به وسیله اسکن mIBG، سلول های سرطانی برداشت می شوند.

نوروبلاستوما

دوز ید رادیواکتیو متصل به mIBG به اندازه کافی بالا است تا سلول های نوروبلاستوما را بکشد، اما باعث ایجاد اثرات جانبی جدی به بافت های اطراف نمی شود. اما، این نوع درمان می تواند به مغز استخوان آسیب رسانده و سلول های سازنده سلول های خونی را بکشد. بنابراین کودکانی که از این روش درمانی استفاده می کنند، ممکن است به پیوند سلول های بنیادی نیز نیاز داشته باشند.

کودکانی که تحت درمان با اسکن mIBG قرار می گیرند، به دلیل ید رادیواکتیو باید مراقب خود باشند. طبیعی است که در ابتدا کمی نسبت به این موضوع عصبی شوید. تیم متخصص این امکان را می دهد که بدانید انتظار چه چیزی را باید داشته باشید و چگونه می توانید به بهترین وجه ممکن، از عهده آن برآیید.

پیوند مغز استخوان

کودکانی که دارای نوروبلاستوما با ریسک بالا هستند، ممکن است با استفاده از سلول ‌های بنیادی جمع ‌آوری‌شده از مغز استخوان ( پیوند سلول بنیادی جنینی ) یک پیوند را انجام دهند. قبل از پیوند مغز استخوان، که به پیوند سلول بنیادی نیز مشهور است، کودک شما تحت یک عمل جراحی قرار می‌گیرد و سلول ‌های بنیادی را از خون خود جمع‌آوری می‌کند.

سلول ‌های بنیادی برای استفاده بعدی ذخیره می‌شوند. سپس از دوز بالایی از شیمی‌درمانی برای کشتن هر گونه سلول‌ سرطانی باقی مانده در بدن کودک استفاده می‌شود. سپس سلول ‌های بنیادی کودک به بدن کودک تزریق می‌شوند، جایی که می‌توانند سلول ‌های خونی جدید و سالمی را تشکیل دهند.

ایمونوتراپی

درمان آنتی بادی مونوکلونال نوعی از ایمونوتراپی است. آنتی بادی های مونوکلونال نسخه های ساخته دست انسان از پروتئین هایی است که سیستم ایمنی بدن ما را می سازند. برخی از آنتی بادی های مونوکلونال می توانند پروتئین های خاصی را بر روی سلول های نوروبلاستوما تشخیص دهند و به آنها متصل شوند که می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا سلول های نوروبلاستوما را تشخیص دهد و آنها را بکشد.

درمان آنتی بادی مونوکلونال که برای نوروبلاستوما استفاده می شود، آنتی GD2 نامیده می شود. محققان نوعی از آن را با عنوان دینوتوکسیماب بتا را آزمایش کرده اند. دستورالعمل ‌های موسسه ملی بهداشت و درمان (NICE) می‌گوید که کودکانی که بیشتر از 1 سال سن دارند، به شیمی‌درمانی با دوز بالا و پیوند سلول بنیادی واکنش نشان داده اند و می‌توانند داروی ایمونوتراپی دینوتوکسیماب بتا را در اختیار داشته باشند.

NICE می گوید که این درمان برای کودکانی است که:

 • ریسک بالایی برای عود مجدد سرطان دارند.
 • قبلا ایمونوتراپی آنتی GD2 را نداشته اند.

چگونه کودک شما از درمان آنتی GD2 برخوردار می شود

کودک شما از طریق تزریق به جریان خون، ایمونوتراپی را انجام می دهد. بیشتر کودکان از طریق لوله ای که درون یکی از رگ های بزرگ قفسه سینه کار گذاشته شده است، این درمان را انجام می دهند. آنها معمولا در حدود ۱۶ هفته (حدود ۴ ماه) تحت درمان هستند.

عوارض جانبی درمان آنتی GD2

عوارض مهم آنتی GD2 عبارتند از:

این عوارض جانبی هم به خاطر حرکت سیال در بدن و یا به خاطر واکنش آلرژیک رخ می‌دهند. پرستاران در زمانی که درمان انجام می شود، مراقب کودک شما خواهند بود. برای کمک به سیستم ایمنی بدن، کودک شما ممکن است به تزریق فاکتورهای رشد سلول های خونی نیاز داشته باشد تا سلول های بیشتری برای حمله به سلول های نوروبلاستوما تولید کند.

تحقیقات برای تلاش و بهتر شدن درمان در کودکان مبتلا به نوروبلاستوما با ریسک بالا در حال انجام است. این تحقیقات شامل نحوه پیشگیری و یا مدیریت اثرات جانبی درمان است. بنابراین، تیم متخصص شما ممکن است از شما بخواهند که درمان را به عنوان بخشی از یک کارآزمایی کلینیکی در نظر بگیرید.

نوروبلاستوما

درمان سلول CAR-T

یک نوع آزمایش ایمونوتراپی تجربی وجود دارد که از سلول‌های سیستم ایمنی بدن کودک استفاده می‌کند. سلول‌ها در یک آزمایشگاه تغییر داده می‌شوند که با عنوان سلول ‌های CAR-T شناخته می شوند. محققان درول های CAR-T را مورد بررسی قرار می دهند تا ببینند که آیا می‌توانند به کودکان مبتلا به نوروبلاستوما کمک کنند یا خیر.


بیشتر بخوانید: ۱۰ ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن را بالا می برد


پیگیری های مراقبتی نوروبلاستوما

بعد از درمان سرطان در دوران کودکی، بیمار از نزدیک تحت نظارت قرار می گیرد تا از عود مجدد سرطان پیشگیری شود و به آنها کمک شود تا از اثرات جانبی مداوم التیام یابند و به بقاء و زندگی خود ادامه دهند. اغلب در ابتدا، معاینه می شوند و آزمایشاتی به صورت مداوم ‌برای نظارت بر چگونگی سلامت آنها انجام خواهد شد. با گذشت زمان، این معاینات و آزمایشات کمتر انجام می گیرد. تیم تومورشناسی درباره هر برنامه پیگیری فردی، با بیمار بحث و گفتگو خواهد کرد.

بازماندگان معمولا نگران این هستند که پس از سرطان چه مراحلی را می‌توانند برای داشتن یک زندگی سالم تر طی کنند. هیچ نوع مکمل یا غذای ویژه‌ ای که بتواند شما را از نظر سلامتی، مطمئن و مجاب کند، وجود ندارد، اما کارهایی وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید تا سالم تر زندگی کنید، از بروز بیماری‌ های دیگر پیشگیری کنید، از بروز هرگونه سرطان در آینده جلوگیری کنید و آن را شناسایی کنید و خود را درگیر مسائل اجتماعی و عاطفی کنید.

نوروبلاستوما

مانند بیمه، اشتغال، روابط خویشاوندی، عملکرد جنسی و باروری. تیم تومورشناسی شما برای پشتیبانی و حمایت از شما در کنارتان هستند و می‌تواند به شما کمک کنند تا منابع پشتیبانی را پیدا کنید. مهم است که یک برنامه داشته باشید که چه کسی به شما مراقبت های پیگیری متمرکز بر سرطان را ارائه می دهد (پزشک متخصص سرطان، پزشک و یا پزشک مراقبت‌ های اولیه). با تیم تومور شناسی خود درباره توسعه برنامه مراقبت از بقاء، صحبت کنید.

آیا می‌توانم شانس کودکم را از لحاظ ابتلا به نوروبلاستوما کاهش دهم؟

در درصد کمی از موارد نوروبلاستوما، کودکان یک مشکل ژنتیکی را از والدین خود به ارث می برند که به آنها شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری داده می شود. با این حال، هیچ چیز دیگری وجود ندارد که نشان دهد چه چیزی باعث نوروبلاستوما می شود. بر خلاف بسیاری از سرطان های افراد بزرگسال، مسائلی مانند وزن بدن، رژیم غذایی، ورزش و قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی تصور نمی شوند که با این بیماری مرتبط باشند.

 

در مورد بیماری کرونا ویروس چه می دانید؟

ويروس کرونا انساني موجب سرماخوردگي شده و در گاستروانتريت نوزادان دخالت دارند.  ویروس کش خاصی براي عفونت هاي کرونا ويروس وجود ندارد. فیلم پیشرفت کرونا گویا این واقعیت است. دستورالعمل مراقبت بیمار مشکوک به کورونا ویروس جدید را وزارت بهداشت و درمان منتشر نموده است.

يک کرونا ويرا باعث شيوع جهاني و سندروم تنفسي حاد بسيار سخت(SARS) در سال 2002 شد. کرونا ويروس هاي جانوري موجب بيماري در حيوانات اهلي مي شوند که از نظر اقتصادي اهميت دارند و در حيوانات پست باعث عفونت هاي پايدار در ميزبانهاي طبيعي خود مي گردند. چون کشت کرونا ويروس هاي انساني مشکل است ، به همين علت خصوصيات آنها به خوبي شناخته نشده است. به گزارش “ورزش سه” تعدادی ورزشکار نیز به این بیماری دچار شده بودند.

دو گروه آنتي ژني از کرونا ويروس هاي انساني به نام نژاد 229EوOC43 وجود دارند. کرونا ويروسي که در سال 2002 از مبتلا به سندروم حاد تنفسي (سارس) جدا شد ، در گروه 2 به عنوانOC43 قرار دارد. کرونا ويروس هاي حيوانات اهلي و جوندگان در اين دو گروه قرار دارند. گروه متمايز آنتي ژني ديگري (سومين گروه) يافت شده است به نام ويروس برونشيت عفوني مرغ ها که به خوبي مورد بررسي قرار گرفته است .

به نظر مي رسد که نا هم تيپي عمده آنتي ژني در بين نژادهاي يک گروه يعني نژاد 229E وجود دارد. واکنش متقاطع بين برخي از نژادهاي انساني با بعضي از نژادهاي جانوري وجود دارد. بعضي از اين ويروس ها داراي هماگلوتينين مي باشند

در آزمایشگاه ویروس شناسی جهت تشخیص آن از تست سریع ویرال به روش مولکولار استفاده می شود. در آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری تست های تشخیص بیماریهای ویروسی با تعرفه دولتی انجام می شوند.زمان جوابدهی تستها از بیست و چهار ساعت لغایت هفتاد و دو ساعت می باشد.

در آزمایشگاه ویروس شناسی پزشکی مسیح دانشوری بیماری آنفلوانزا به روش تست ویروسی مولکولار سه روزه و با تعرفه دولتی انجام می شود.در تست تشخیصی مربوط به نمونه های اورژانسی مانند نمونه مایع نخاع یاCSF زمان جوابدهی به کمتر از زمان بیست و چهار ساعت کاهش می یابد.

بيماری زایی کرونا ویروس

کرونا ويروس ها به مقدار زياد ، اختصاصي گونه هستند . پاتوژنز بيماري هاي آنها در انسان به خوبي شناخته نشده است. اکثر کرونا ويروس هاي حيواني به سلولهاي اپي تليال مجراي تنفسي و گوارشي حيوانات گرايش دارند. عفونت هاي کرونا ويروس در انسان معمولا به مجاري فوقاني تنفسي محدود مي شود.

اپيدمي سال 2003 ويروس  SARS، توسط بيماري تنفسي جدي ، شامل پنومي و نقص تنفس پيش رونده مشخص شد. به نظر مي رسد که ويروس از ميزبان غير انسان منشا گرفته و قابليت عفوني کردن انسان را به دست آورده باشد. در مناطق روستايي جنوب چين که اپيدمي از آنها آغاز شد ، انسان ، خوک و ماکيان اهلي در کنار هم زندگي مي کردند و بسياري از گونه هاي وحشي جهت مصارف غذايي و طب سنتي مورد استفاده قرار مي گرفتند. اين شرايط باعث بروز سويه هاي جديد ويروس گرديد.

به نظر ميرسد که برخي کرونا ويروس ها عامل گاستروانتريت در انسان هستند ولي تا بحال جدا نشده اند.

يافته هاي بالينی در مورد این بیماری

کرونا ويروس هاي انساني معمولا موجب سرماخوردگي بدون تب، در بزرگسالان مي شوند. علائم عفونت هاي کرونا ويروس تنفسي در انسان مشابه عفونت هاي راينوويروس مي باشد و به صورت آبريزش بيني و بي قراري ظاهر مي شود. دوره کمون اين بيماري حدود 2 تا 5 روز است و بيماري حدود 1 هفته ادامه دارد. مجراي تحتاني تنفسي به ندرت گرفتار مي شود ، اگر چه پنوموني در سربازان به عفونت با کرونا ويروس ها نسبت داده شده است. کودکان مبتلا به آسم ، از حملات زياد عطسه رنج مي برند. بيماري ريوي مزمن در بزرگسالان ممکن است علائم تنفسي را تشديد کند.

کرونا ويروس جديد شناخته شده به نام سارس، باعث بيماري هاي تنفسي سختي مي شود. دوره انکوباسيون حدود 6 روز است. علائم اوليه شامل تب لرز ، بي حالي ، سرگيجه ، سرفه و گلودرد هستند و پس از چند روز تنگي نفس پديدار مي شود. بسياري از بيماران راديوگرافي غير عادي قفسه سينه دارند. برخي موارد به سرعت به سوي ديسترس تنفسي حاد پيشرفت مي کنند و نياز به حمايت هاي تنفسي (تنفس مصنوعي) پيدا مي کنند. مرگ ، حاصل نقص تنفسي پيش رونده است که حدود 10درصد موارد ميزان مرگ و مير بين ميانسالان بالاتر است.

علائم باليني انتريت همراه با کرونا ويروس هنوز به خوبي مشخص نشده است. به نظر مي رسد که اين عفونت ها ، مشابه عفونت هاي روتاويروس باشند.

تشخيص آزمايشگاهي کرونا ويروس

تست هاي آزمايشگاهي، به طور معمول براي تشخيص عفونت هاي کرونا ويروس ها (مگر در مورد بيماريSARS) صورت نمي گيرند. روش موجود براي تشخيص کرونا ويروس ها از جملهSARS – Cov ، رديابي ژنومRNA ويروس در مجراي تنفسي و نمونه هاي مدفوع به کمکRT-PCR مي باشد. جداسازي کرونا ويروس ها، مشکل مي باشد و در مورد  SARS-Cov به شرايط(( biosafety level 3نياز مي باشد. آزمايش نمونه هاي مشکوک به وجودSARS-Cov، بايد با در نظر داشتن شرايطBSL-2 در آزمايشگاه هاي ويروس شناسي صورت گيرد. آزمايش سرولوژي با بهره گيري از آزمايش اليزا ، مي تواند در ارزيابي سرم هاي حاد و بهبود يافته، کمک کننده باشد. ميکروسکوپ الکتروني ، در رديابي ذرات مشابه کرونا ويروس در نمونه هاي مدفوع به کار مي رود.

کشکک بی ثبات

علائم اصلی بیماری کرونا

از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

نحوه انتقال بیماری کرونا ويروس

هنوز اطلاعات در مورد نحوه انتقال این بیماری کامل نیست ولی روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده‌است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس.

منشأ ویروس

هنوز منشأ این ویروس مشخص نیست اما پژوهشگران احتمال می‌دهند، این ویروس در اثر جهش در بدن جانوران یا پرندگان ایجاد شده باشد. عوامل مختلفی به عنوان منشأ این بیماری مطرح شده‌است که میمون و شتر از جمله آن‌ها هستند.

وضعیت مبتلایان به کرونا ويروس در چین

براساس اعلام مقامات کمیته طبی در چین تا ساعت 24 چهارشنبه شب به وقت محلی، 17 تن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و 571 تن دیگر هم به این ویروس مبتلا شده اند که حال 95 تن آنها نیز وخیم است.

ویروس کرونا در حال گسترش به 25 ولایت و شهرهای مرکزی وابسته به چین است.

طی یک روز گذشته، 131 مورد جدید از عفونت و هشت مرگ در چین ثبت شده است. بیشترین مبتلایان افراد بالای 65 سال هستند.

همچنان در 13 ولایت نیز 257 مورد ثبت شده که مشکوک به نوع جدیدی از ویروس کرونا استند.

یک مورد در هنگ کنگ، ماکائو و تایوان نیز شناسایی شده است. همچنان یک مورد در امریکا، جاپان، کوریایی جنوبی و سه مورد هم در تایلند تا به حال شناسایی شده است.

این کمیته می‌گوید که چهار هزار و 928 نفر که ارتباط نزدیکی با مبتلایان داشتند، تحت نظای طبی قرار گرفته اند.

در اواخر ماه دسمبر سال گذشته، مقامات چینایی از شیوع ذات الریه با منشا ناشناخته در شهر ووهان خبر دادند. موارد اول مربوط به بازار غذاهای دریایی بود. کارشناسان قبلاً دریافتند که عامل ایجاد کننده بیماری نوع جدیدی از ویروس کرونا سال 2019 است که از یک فرد به فرد دیگر سرایت می‌کند.

ویروس جدیدی به نام کرونا در چین جان دست‌کم ۱۷ نفر را گرفته و صدها نفر دیگر در کمتر از ۳ هفته به این ویروس آلوده شده اند.

شیوع سریع و خطرناک این ویروس باعث شده مقامات سازمان جهانی بهداشت با همکاری بین‌المللی این ویروس را مهار کنند تا از تکرار تجربه دردناک ویروس سارس جلوگیری کنند. سارس در سال ۲۰۰۲ جان بیش از ۷۷۰ نفر را گرفت.

چند نفر در چین  آلوده شده‌اند؟

در بازه زمانی بین ۳۱ دسامبر تا ۲۲ ژانویه مقامات کشور چین از شناسایی بیش از ۴۰۰ نفر که به این ویروس مبتلا شده‌اند خبر دادند. تایلند دو مورد و ژاپن، کره جنوبی و تایوان هم هر کدام یک مورد ابتلا گزارش کرده‌اند. تمامی این بیماران اخیرا به چین سفر داشته‌اند.

در خارج از آسیا ، ایالات متحده نیز اولین مورد ابتلا به این ویروس را در بیمارانی که اخیراً از ووهان در چین برگشته گزارش کرده است.

اولین مبتلا به کرونا ويروس در چین؛ این بیماری از کجا آمد؟

بیشتر موارد در ووهان ، شهری با ۱۱ میلیون نفر در استان مرکزی هوبئی چین گزارش شده است.

مركز اروپایی پیشگیری و كنترل بیماری (ECDC) در بیانیه‌ای در این خصوص می‌گوید:‌«بعد از بازدید از بازار عمده‌فروشی‌های دریایی ووهان در چین اکثر موارد بیماری نوعی سینه پهلو تشخیص داده شده است.»

بسیاری از نخستین موارد گزارش شده افرادی بوده‌اند که از محصولات یک فروشگاه مواد غذایی دریایی در شهر ووهان مصرف کرده بودند.

ضمن اینکه در مواردی، افراد بعد از ابتلا به این ویروس جان خود را هم از دست داده‌اند. سرایت این بیماری از انسان به انسان شیوع آن را تسریع می‌کند. کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شوند.

ویروس جدیدی به نام کرونا در چین جان دست‌کم ۱۷ نفر را گرفته و صدها نفر دیگر در کمتر از ۳ هفته به این ویروس آلوده شده اند.

شیوع سریع و خطرناک این ویروس باعث شده مقامات سازمان جهانی بهداشت با همکاری بین‌المللی این ویروس را مهار کنند تا از تکرار تجربه دردناک ویروس سارس جلوگیری کنند. سارس در سال ۲۰۰۲ جان بیش از ۷۷۰ نفر را گرفت.

آیا کرونا می‌تواند در سراسر جهان گسترش می یابد؟

مقامات چین روز دوشنبه تأیید کردند که سویه جدید این بیماری می‌تواند از انسان به انسان دیگر منتقل شود که احتمال شیوع ویروس را افزایش می‌دهد.

چین بیش از همه تحت تأثیر شیوع این بیماری قرار دارد. ووهان، مرکز این بیماری است اما در دیگر شهرهای بزرگ چین همچون پکن و شانگهای هم مواردی گزارش شده که نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده است.

اما مقامات بهداشتی در سرتاسر جهان نگرانند جشن‌های سال نو چینی ممکن است به افزایش موارد ابتلای بین‌المللی این ویروس منجر شود. صدها میلیون شهروند چینی برای تعطیلات در داخل کشور سفر می‌کنند، از سوی دیگر میلیون‌ها چینی به خارج از کشور می‌روند و می توانند این بیماری را با خود به دیگر نقاط دنیا منتقل کنند.

آیا بیماری کرونا ويروس به ایران هم وارد شده است؟

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تا به امروز هیچ موردی مبنی بر ابتلای مردم کشورمان به ویروس «کرونا» مشاهده نشده است.

رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: ویروس «کرونا» در کشور چین به دلیل جهش های احتمالی در حال رشد است و تاکنون  تعدادی از مردم این کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند.

بیماریابی افراد مبتلا به ویروس «کرونا» به معنای انتشار این ویروس در کشور نیست

عرفانی تاکید کرد: به دلیل تردد مردم کشورمان به چین یا برعکس، هماهنگی‌های لازم انجام شده تا پایگاه بهداشت مراقبت مرزی فرودگاه امام خمینی که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران است، کار بیماریابی مسافران چین را انجام دهند. در صورت شناسایی احتمالی فرد مبتلا به ویروس «کرونا»، قبل از انتشار آن در جامعه؛ در سریع‌ترین زمان کار درمان بیمار مد نظر قرار می‌گیرد.

او بیان کرد: بیماریابی افراد مبتلا به ویروس «کرونا» به معنای انتشار این ویروس در کشور نیست.

عرفانی افزود: منشا ویروس «کرونا» حیوانی است، اما به عنوان عفونت تنفسی این احتمال وجود دارد که از انسان به انسان منتقل شود.

درمان بیماری کرونا ويروس

گروهی از دانشمندان به رهبری «ادوارد تریبالا» از دانشگاه گوتنبرگ سوئد و «ولکر تیل» از دانشگاه برن آلمان ماده‌ای به نام «K22» کشف کردند که به نظر می‌رسد توانایی این ویروس‌ها را برای گسترش در انسان‌ها مسدود می‌کند. «K22» تکثیر کروناویروس را در سلول‌های پوششی دستگاه تنفسی انسان مهار می‌کند. «K22» در مقابله با کروناویروس‌های بی‌ضرری که در انسان علائم سرماخوردگی ایجاد می‌کنند و کروناویروس‌های عامل بیماری سارس و مرس مؤثر است. ویروس‌ها برای تولیدمثل باید غشای سلول‌های انسانی جداگانه‌ای در اختیار بگیرند تا در آن نوعی پایه نگهدارنده درست کنند و ماشین تولید ویروس خود را در آن مستقر کنند و ماده «K22» این روند را غیرممکن می‌کند.

احتیاط

این بیماری واکسنی ندارد بنابراین بهترین راه پیشگیری کردن است.  همانگونه که قبلا ذکر شد بهتر است افراد در سفرهای خارجی خود این بیماری را در کشورهای هدف مد نظر داشته باشند . این مورد به خصوص در مورد ایرانیان که زیاد به عربستان سعودی و دبی سفر می کنند باید مورد توجه مردم و دولت قرار گیرد . همچنین لازم است افراد در برخورد با بیمارانی که علایم شبیه سرما خوردگی و آنفلاآنزا دارند و از اخیرا به کشورهای عربی و فرانسه مسافرت داشته اند احتیاط نمایند و موارد حفاظتی را مد نظر داشته باشند .

دندانپزشکی زیبایی در کلینیک دندانپزشکی نوین 

دندانپزشکی زیبایی توسط کلینیک دندانپزشکی نوین 

سلامتی و زیبایی دندان ها را میتوان تنها به بخش وسیع و بزرگی از تخصص های رشته دندانپزشکی (دندانپزشکی زیبایی) نسبت داد. اما باید بدانید که علاوه بر آن طیف وسیعی از درمان های مربوط به دندان شامل ترمیم پیشگیرانه و محافظه کارانه تا بازسازی دندان هایی که به میزان زیاد دچار تخریب شده اند و گذاشتن روکش ایمپلنت را شامل می شود و از سوی دیگر در تصحیح ناهنجاری زیبایی دندانهای جلو از جمله بدرنگی‌ها، منظم کردن دندانها، بستن فاصله بین دندانها، صاف کردن دندانهای کج رویش یافته و … را در بر می‌گیرد.

اما همه ی ما تقریبا با شنیدن نام دندانپزشکی (دندانپزشکی زیبایی) تنها به یاد لبخندی زیبا می افتیم. و برای داشتنلبخندی زیبا تمام تلاش خود را به کار می بریم. اما همانطور که می دانید سلامتی و زیبایی دندان ها یکی از راه های رسیدن به این خواسته می باشد. در دنیای امروزه افراد زیادی هستند که از خندیدن فرار می کنند و حاضر نیستند برای لحظه ای که شده دندان های خود را به نمایش بگذارند و این مسئله باعث آزار و ناراحتی آنها شده است. در واقع وجود فرم نامناسب دندان هایشان به نوعی آنها را خجالت زده نموده و این موضوع از لحاظ روانشناسی احتمال سرخوردگی و عدم حضور در اجتماع را خواهد داشت.

امروزه در خصوص زیبایی دندان ها با عملیات زیباسازی حرکت های زیادی به سوی داشتن یک لبخند زیبا انجام شده است. یکی از شایع ترین مسائلی که افراد با آن پیش رو هستند رنگ نامناسب دندان های آنان می باشد که برای رفع این مسئله و سفید کردن دندان ها اغلب دندانپزشکان از روش های مختلفی استفاده می کنند که یکی از روش هایی که در این خصوص دیده می شود روکش نمودن دندان است که خود شامل متدهایی از قبیل تاج گذاری دندان، پل زدن دندان و یا استفاده از مواد کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت یا ونیر لمینیت) می باشد.

در دندانپزشکی زیبایی برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم روش های مختلف و متفاوتی وجود دارد. که در این مقاله به معرفی برخی از آنان می پردازیم.

-افرادی که دندان هایی بد شکل یا کوچکتر از حد طبیعی دارند و یا به صورت مادرزادی یک دندان، دندان مجاور در محل غیر طبیعی رویش می یابد باعث میشود تا از باز کردن دهان خود و یا لبخند زدن امتناع کنند. اما امروزه با توجه به پیشرفت های بسیاری که در زمینه های مختلف از جمله دندانپزشکی رخ داده است باعث شده تا با حداقل تراش یا بدون تراش با استفاده از پوشش از جنس کامپوزیت (مانند کامپوزیت ونیر) یا سرامیک (مانند لمینیت سرامیکی)شکل و اندازه مناسب را ایجاد و لبخند طبیعی و زیبا برای بیمار فراهم نمود.

– شاید برای شما هم این موضوع پیش آمده باشد که فضای زیادی بین دو دندان شما وجود داشته و از مسئله ابراز ناراحتی کرده باشید. اما می توان گفت که با وجود متخصصین دندانپزشکی زیبایی دیگر نیازی به نگرانی و ناراحتی نیست. زیرا امروزه میتوان به راحتی با استفاده از کامپوزیت یا لامینیت سرامیکی (صفحه چینی ) که در دنیای دندانپزشکی پدید آمده است فضاهای موجود را بست و ظاهری بسیار زیباتر ایجاد نمود.

– همچنین ممکن است برخی افراد به دلایل مختلف از داشتن دندان های زیبای خود بی بهره باشند به این صورت که فضای خالی زیادی بین دو دندان آنها وجود داشته باشد در واقع بی دندانی و فضای خالی ناشی از آن هم دارای ظاهری نامناسب هم در جویدن غذا مشکل‌ساز است. اما در دندانپزشکی زیبایی و درمانی با استفاده از روش ایمپلنت میتوان به طرح لبخند زیبا رسید. در روش ایمپلنت با استفاده از ابزار های مختلف یک دندان بسیار زیبا جایگزین فضای خالی خواهد شد و به آرامش خواهید رسید.

طراحی لبخند با لمینت دندان

آیا می دانید لمینت دندان چیست؟ لمینت دندان یا همان ونیر veneers در اصل لایه‌ای همرنگ دندان است که قسمت جلویی دندان را برای بهبود زیبایی آن می‌پوشاند. لمینت دندان یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای زیباسازی دندان‌ها است و بسیاری از پزشکان برای ساختن لبخندی زیبا برای مراجعین خویش از آن استفاده می‌کنند. ونیر دندان به سطح جلوی دندان متصل شده و رنگ، شکل، اندازه و طول دندان را تغییر می‌دهد. امروزه هزاران نفر برای زیباسازی لبخند خود اقدام به استفاده از انواع لمینت دندان می‌کنند و به وسیله‌ی آن به نتیجه‌ی دلخواه خود در این مورد می‌رسند. فواید لمینت دندان موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد که در ادامه‌ی مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. هزینه لمینت دندان با توجه به زیبایی که به لبخند شما می‌بخشد چندان زیاد نیست و برای استفاده از ونیر دندان شما نیاز به انجام یک عمل سخت روی دندان خود و تحمل درد خاصی ندارید.

داشتن خنده‌ای زیبا تنها به داشتن یک چهره‌ی جذاب کمک نمی‌کند بلکه بیش‌تر از آن، می‌تواند شما را یک قدم به رؤیاهایتان نزدیک‌تر سازد. شما با داشتن خنده‌ای زیبا می‌توانید به موفقیت در کسب و کار خود، پیدا کردن دوستان جدید و یا دست پیدا کردن به مرد یا زنی که دوستش دارید، نزدیک‌تر شوید.

لبخند شما می‌تواند نشانگر اعتماد به نفس و احساسات شما باشد. چنین عنصر مهمی از چهره اگر چندان زیبا نباشد، نمی‌تواند تأثیر خود را به خوبی داشته باشد. شما با لبخند زدن حتی می‌توانید خود را به شکلی مهم خوشحال‌تر سازید. چنین موضوع پر اهمیتی، قاعدتاً نیازمند توجه بسیار زیادی است.

موضوع مهم آن است که همه‌ی افراد دارای یک لبخند رؤیایی نیستند. بسیاری از مشکلات دندان می‌تواند زیبایی لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی دارای دندان‌های بد رنگ بوده و گاهی نیز دارای دندان شکسته هستند. فاصه‌ی میان دندان‌ها و نامنظم بودن آن‌ها نیز می‌تواند تأثیر بسیار مخربی را روی زیبایی دندان‌ها داشته باشد.

زمانی که افراد متوجه شدند که لبخند آن‌ها آنقدرها هم که مایل هستند زیبا نیست و از مشکلی در دندان‌های خود رنج می‌برند، بهترین قدم مراجعه به یک دندان‌پزشک است. با مراجعه به دندان‌پزشک و معاینه شدن می‌توانید تصور بهتری از مشکلات دندان خود و راه‌حل‌های پیش‌رو داشته باشید. یکی از روش‌های مرسوم برای حل بسیاری از مشکلات دندان که ممکن است دندان‌پزشک شما پیشنهاد دهد لمینت دندان است.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با لمینت دندان، فواید لمینت دندان، معایب لمینت دندان، هزینه لمینت دندان و دیگر موارد مرتبط با این موضوع آشنا سازیم. همچنین به صورت کامل درباره‌ی تمامی مراحل فرآیند استفاده از لمینت دندان و جایگذاری آن توسط دندان‌پزشک خواهید خواند. موضوع دیگری که در این مقاله به صورت مفصل با آن آشنا خواهید شد دلایل استفاده از لمینت دندان است. با ما همراه باشید.

لمینت دندان از مواد مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. اغلب مواد اولیه برای ساخت ونیر دندان شامل پرسلان (فرآورده‌ی سرامیکی سفید) و یا کامپوزیت رزین Resin Composite است. ماده‌ی پرسلان در ونیر در برابر تغییر رنگ مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت رزین دارد. همچنین ونیر ساخته شده با استفاده از ماده‌ی پرسلان با انعکاس بهتر نور می‌تواند شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی داشته باشد. اما در نهایت با توجه به شرایط برای انتخاب بهترین ماده‌ی اولیه برای لمینت دندان باید با پزشک خود مشورت کنید. اما در نهایت باید به این موضوع توجه کرد که تمامی مواد اولیه‌ی مورد استفاده در لمینت دندان دارای استحکام اولیه و اساسی هستند و از این بابت شما نیاز به نگرانی خاصی ندارید.

معایب لمینت دندان

هیچ روش درمانی بدون مشکل نیست. در این میان لمینت دندان استثناء نبوده و مشکلاتی نیز در رابطه با این روش درمانی وجود دارد. در ادامه درباره‌ی معایب لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند. با اطلاع یافتن از معایب لمینت دندان قادر خواهید بود تصمیم بهتری را با توجه به امتیازها و معایب آن بگیرید.

عدم بازگشت‌پذیر بودن لمینت دندان

فرآیند استفاده از لمینت دندان دیگر قابل بازگشت نبوده و پس از انجام آن نمی‌توانید آن را از بین برده و به شرایط قبلی به صورت دقیق دست ‌یابید. از این رو بهتر است پیش از اقدام به استفاده از لمینت دندان تصمیم خود را به صورت دقیق بگیرید.

لمینت دندان و بررسی نحوه استفاده از آن در دندانپزشکی زیبایی کلینیک آلما

فواید لمینت دندان

اگر شما نیز می‌خواهید به تصمیم نهایی درباره‌ی استفاده از کامپوزیت و ونیر دندان دست یابید، بهتر است از فواید لمینت دندان اطلاع پیدا کنید. در ادامه درباره‌ی فواید لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند.

ظاهر طبیعی دندان

یکی از اساسی‌ترین فواید لمینت دندان آن است که با استفاده از آن می‌توانید به ظاهر طبیعی دندان خود دست‌ یابید. به این ترتیب امکان داشتن لبخندی زیبا را خواهید داشت و ظاهری بهتر از خود در مقابل افراد مختلف به دست خواهید آورد.

قیمت لمینت دندان بسته به جنس و تجربه پزشک متفاوت است. بهتر است برای معاینه به دندانپزشکی نیاوران یا دندانپزشک خود مراجعه کنید

افزایش اشتها با پودر گیاهی جنرال تونيك دینه

برخی از افراد به دلایل جسمی و روحی دچار بی اشتهایی می شوند. بی اشتهایی یا کم اشتهایی باعث اختلال در عملکرد طبیعی بدن و از دست رفتن مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز می شود. این عارضه به دلایل مختلفی ایجاد می گردد و اغلب با کم شدن تمایل به مصرف غذا، احساس تهوع یا بروز عفونت در دستگاه گوارش در بدن شخص پدید می آید.

دلایل شایع از دست دادن اشتها

سرماخوردگی، آنفلوآنزا، عفونت های تنفسی یا گوارشی، باکتری ها یا عفونت های ویروسی، یبوست، ناراحتی معده، اختلالات گوارشی مانند رفلاکس معده، مسمومیت غذایی، آلرژی، بارداری، عدم تعادل هورمونی، فشار خون و یا بسیاری عوامل دیگر باشند.

از دست دادن اشتها به تدریج سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. سیستم ایمنی بدن مجموعه ی شکل یافته از ارگان های مرتبط با یکدیگر هستند که وظیفه ی حفاظت از بدن را برعهده دارند. شبکه ی دفاعی بدن، مکانیزم پیچیده ای از سلول ها، بافت ها و اندام هایی است که با یک اتحاد منظم برای محافظت از بدن در برابر مهاجمین به ساز و کارهای عدیده ای مجهز شده اند. در اثر بی اشتهایی، عوامل بیماری زا مانند میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و حتی قارچ ها از پتانسیل بیماری زایی بیشتری برخوردار می شوند و بالفعل شدن توانایی این مهاجمین به سطح بازدارندگی سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.

گاهی ممکن است کم اشتهایی یا بی اشتهایی فرد ناشی از عدم علاقه به غذا باشد، ولی عوامل دیگری نیز باعث کاهش اشتها و حس عدم تمایل به خوراک درافراد می شوند.

استرس و فشارهای روحی : فشارهای روانی و احساسی تاثیر مستقیمی بر اشتها می گذارد. به همین دلیل شرایط استرس زایی مانند: از دست دادن شغل، امتحان پایان ترم و مشاجره باعث تاثیر منفی بر اشتهای فرد می شود. هم چنین شادی، ازدواج، ترفیع شغلی و احساس آرامش موجب افزایش اشتهای انسان می شود.

بارداری : بسیاری از زنان در چند ماه اول بارداری و بعد از وضع حمل با اختلال در گوارش و کاهش اشتها رو به رو می شوند.

عفونت : برخی از عفونت های ویروسی باعث کاهش اشتها و اختلال در عملکرد طبیعی دستگاه گوارش و معده می شوند. عفونت‌هایی نظیر آنفولانزا، سینه‌پهلو، عفونت‌های کبدی مانند هپاتیت A و B، التهابات کبد، عفونت‌های ریه مانند سل، عفونت‌های کلیه مانند پیلونفریت، ایدز و کولیت زخمی می‌توانند باعث بی اشتهایی در کودکان و بزرگسالان باشند.

بیماری های سخت : بیماری های جدی نظیر نارسایی کلیه، مشکلات قلبی، اختلال دستگاه گوارش و زخم معده نیز باعث بروز کم اشتهایی می شود. انواع سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، سرطان خون، سرطان کلیه، سرطان ریه و سرطان معده نیز می‌توانند علت بی اشتهایی فرد باشند. این بیماری‌ها به‌ندرت اتفاق می‌افتند ولی علائمی دارند که نباید از آنها چشم‌پوشی کرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود بی اشتهایی مداوم را نادیده نگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

پودر گیاهی جنرال تونيك دینه

درمان بی اشتهایی

در صورتی که کم اشتهایی برای مدت کوتاه و به ندرت در شما ایجاد می شود جای نگرانی نیست. اما در صورتی که پس از مدت چند روز بی اشتهایی هم چنان باقی ماند باید به پزشک متخصص مراجعه کرد و ترجیح آن است که در مرحله ی اول از فرآورده های گیاهی نظیر جنرال تونیک دینه برای بهبود و درمان کم اشتهایی استفاده نمایید.

آشنایی با پودر گیاهی جنرال تونیک دینه ایران

پودر گیاهی جنرال تونیک مجتمع صنایع دینه ایران برای درمان کم اشتهایی و افزایش اشتها و تقویت بدن مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این پودر برای کودکان، بیماران و سالمندان باعث تقویت بدن و بهبود اشتها می شود. هم چنین از پودر جنرال تونیک به عنوان مکمل غذای کودک نیز استفاده می شود.

فواید شگفت انگیز استفاده از پودر جنرال دینه

 •     مؤثر در درمان کاهش وزن ناشی از بی‌اشتهایی بعد از عمل جراحی
 •     اشتهاآور، از بین برنده ضعف عمومی و ترمیم قوا در دوران نقاهت و بعد از بیماری‌
 •     مکمل غذایی کودکان، سالمندان، زنان شیرده و ورزشکاران
 •     حاوی جوانه جو، هویج، کاسنی، نخود، سویا و شنبلیله
 •     در سه طعم مختلف موز، توت‌فرنگی و کاکائو
 •     مکمل گیاهی برای تقویت عمومی بدن

نحوه اثر بخشی این مکمل گیاهی

پودر گیاهی جنرال تونيك دينه مجموعه مناسبي از پودر ميوه و ريشه چند گياه داروئي و جو جوانه زده مي باشد كه به علت وجود آنزیم های آمیلاز و پروتئاز در جوانه جو باعث تجزیه نشاسته به قندهای ساده و پروتئین ها به اسیدهای آمینه شده و باعث سهولت هضم و جذب این مواد در کودکان و سالخوردگان و بیماران در دوره نقاهت می شود .

همچنین به علت وجود ترکیبات سزکویی ترپن ریشه کاسنی که باعث افزایش ترشحات معده می گردد کمک به هضم و از بین بردن سوء هاضمه می نماید و بر اثر خاصیت کاهندگی قند خون شنبلیله ، باعث افزایش اشتها می گردد . به علاوه جنرال تونیک دینه با دارا بودن مقادیر فراوان املاح معدنی ، آلی ، ویتامین ها ، اسيدهاي چرب لينولئيك (امگا-6) و لينولنيك (امگا-3) و اندوخته هاي اختصاصي در هر يك از تركيبات آن موجب تقويت عمومي بدن و افزایش نيرو شده بدون آنكه زيان هاي مصرف مکمل های سنتتيك را داشته باشد.

پودر گیاهی جنرال تونيك دینه

نحوه مصرف پودر جنرال تونیک دینه

 • بزرگسالان روزانه 1 تا 3 بار و در هر بار یک ساشه پودر جنرال تونیک را با یک لیوان شیرگرم، آب یا آبمیوه و مقدار دلخواه شکر یا عسل مخلوط کرده به عنوان میان وعده به منظور افزایش اشتها مصرف کنند.
 • کودکان 3 تا 12 سال نیز روزانه می توانند نیمی از دوز بزر گسالان را با یک لیوان  شیر گرم، آب یا آبمیوه به همراه محلول عسل یا شکر استفاده نمایند.

دانستنی های مهم درباره پودر جنرال تونیک دینه

 • به دلیل گیاهی بودن این محصول در دوز پیشنهاد شده عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.
 • در صورت مصرف داروهای دیگر، بهتر است جنرال تونیک با رعایت فاصله زمانی با آن دارو مصرف گردد.
 • بیماران مبتلا به دیابت قبل از مصرف این مکمل به دلیل وجود ساکارزدر ترکیب آن ، با پزشک متخصص مشورت نمایند.
 • استفاده از پودرجنرال تونیک دینه در زمان بارداری توصیه نمی گردد.

گل استرومانتا | نگهداری از گل استرومانتا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)


این نوشته از دلبرانه را به آموزش نگهداری از گل زیبا و خوش رنگ و لعابی به نام ” گل استرومانتا ” اختصاص داده ایم که اگر علاقمند به پرورش و نگهداری از گل های های خاص باشید این نوشته حتما برای شما مفید خواهد بود. با ما همراه شوید تا در مورد شرایط مناسب رشد این گل مثل آبیاری ، کود دهی ، نور و خاک و دمای مناسب و… در مورد این گیاه بیشتر بدانید.

نگهداری گل استرومانتا در آپارتمان راحته ؟ سخته ؟ 

نگهداری از گل استرومانتا

 

معرفی کوتاه گل استرومانتا

 • نام انگلیسی  : never never plant
 • نام علمی : stromanthe sanguinea
 • فارسی  : استرومانتا
 • خانواده : Marantaceae
 • خاستگاه : امریکای جنوبی

 

گل استرومانتا (۱)

 

هرآنچه باید در مورد گل استرومانتا بدانید:

 • گل استرومانتا یک گیاه خانگی است که هم در محیط داخل خانه و هم در محیط بیرونی رشد می‌کند. این گیاه بومی جنگل‌های بارانی برزیل است. برگ های این گیاه شب‌ها رو به بالا جمع شده و در روز به سمت پایین باز می‌شوند. در زبان انگلیسی این گل به Never never plant معروف است.
 • برگ های این گیاه بیضی و براق و  رنگ آنها سبز تیره با سایه‌ای از رنگ صورتی، قرمز، سفید یا سبز و دارای ساقه زیر زمینی است، به هر حال تنوع رنگ برگ در این گیاه به فراوانی مشاهده می‌شود.
 • در محیط داخلی این گیاه میتواند تا یک متر رشد داشته باشد اما اگر این گیاه در محیط بیرون کاشته شود ارتفاع آن تا یک متر و نیم می‌رسد. این گیاه در فصل بهار گل‌های قرمز مایل به صورتی تولید می‌کند. نگهداری از استرومانتا سخت است و برای افراد مبتدی پیشنهاد نمی شود. این گیاه برای استفاده در تراریوم ها بسیار عالی است.

 

گل استرومانتا (۲)

 

شرایط مناسب نگهداری از گل استرومانتا

نور لازم برای گیاه استرومانتا:

استرومانتاهای داخل خانه باید نور متوسط دریافت کنند. از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید، خصوصا در ماه‌­های فصل تابستان، خودداری کنید. می­‌توانید در فصل تابستان، گیاه را به خارج از خانه منتقل کنید. در خارج از خانه، گیاه را در محلی که نیم سایه تا سایه­‌ی کامل باشد، قرار دهید. برگ‌های این گیاه اگر در معرض نور مستقیم قرار بگیرند، می­‌سوزند. در فصل پاییز، زمانی‌که درجه حرارت هوا به زیر ۱۰ درجه سانتی­‌گراد می­‌رسد، گیاه را به داخل خانه منتقل کنید. گلدان استرومانتا را برای رشد بهتر، در جلوی پنجره­‌ی شمالی یا شرقی خانه، قرار دهید.

آبیاری مورد نیاز گیاه استرومانتا :

خاک گلدان را به صورت کامل ابیاری کنید. برای اطمینان از اینکه آبیاری کافی است یا نه انگشت خود را تا ۲ یا ۳ سانتی متر در خاک فرو ببرید اگر خاک خشک بود باید استرومانتا را با آب کافی آبیاری کنید اما اگر مرطوب بود آبیاری لازم نیست. هر روز در اطراف گیاه آب اسپری کنید. این گیاه نسبت به خشکی مقاومت کمی داشته در نتیجه نباید بگذارید که محیط زندگی گیاه خشک شود.کمبود رطوبت باعث لوله شدن برگها ،خشکی برگها و غیره میشود.

 

دما مناسب برای استرومانتا:

این گیاه از نظر دمایی فقط به همان دمای داخل منزل نیاز دارد  و ازین نظر محدودیتی ندارد. در زمستان نهایتا ده درجه سرمای هوا را تحمل می کند و لازم است به فضای داخل منتقل شود یا اطراف آن گرم شود. اگر هوای اتاق گرم است رطوبت را بالا ببرید. البته توجه کنید گرما و رطوبت بالا و عدم تهویه مناسب بهترین شرایط  برای رشد قارچ است. پس گلدان را در اتاق گرمی که تهویه مناسب ندارد نگهداری نکنید.

 

رطوبت لازم برای استرومانتا:

این گیاه ببه رطوبت بالایی احتیاح داره .در کل محدودیت نگهداری این گل برای افراد مبتدی فقط همین بحث رطوبت بالا هستش که باعث میشه هرکسی نتونه این رو نگهداری کنه. اگه دستگاه رطوبت ساز یا بخور سرد رو دارید ین گل رو نگهداری کنید.این گل برای داخل تراریوم بسیار مناسب هست و مخصوصا توی تراریوم های بزرگ خیلی رنگش تو چشم میاد و کار رو قشنگ میکند.

 

تغذیه و کوددهی لازم برای استرومانتا:

بهترین کود برای این گل با توجه به برگساره ای بودن آن، تغذیه با کودهای کامل ۲۰-۲۰-۲۰  یکبار در ماه می باشد که اینکار باعث بهبود رنگ برگهای گیاه می شود. می توانید از ورمیکمپوست نیز برای تغذیه آن استفاده کنید. به هیچ عنوان از کود حیوانی در خاک گلدان استفاده نکنید. زیرا این مواد باعث پوکی و تهویه خاک شده و تخم هزار پا و علف هرز را نیز وارد خانه شما می کند. در ماههای گرم سال گیاهان دچار کمبود آهن و عناصر میکرو میشوند. بنابراین در تابستان علاوه م بر کود ۲۰-۲۰-۲۰ کودهای میکرو  را نیز به گلدانتان تزریق کنید.

 

خاک مناسب برای گیاه استرومانتا :

خاکی که ترکیبی از پیت داشته باشد مانند خاک بنفشه آفریقایی بهترین خاک برای گیاه استرومانتا است. به دلیل اینکه استرومانتا گیاه بومی جنگل است خاک آن بایستی اسیدی باشد.

 

تامین رطوبت گل استرومانتا:

این گیاه اپارتمانی احتیاج شدیدی به رطوبت به خصوص رطوبت دائمی و پایدار دارد،مقداری سنگریزه در داخل زیر گلدانی ریخته و به ان آب اضافه کنید،جهت جلوگیری از باتلاقی شدن خاک گلدان دقت فرمائید که ته گلدان با اب در تماس نباشد، در روزهای گرم تابستان غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

جا به جایی گلدان استرومانتا:

این گیاه به خاطر نوع سیستم ریشه بندی به گلدانهای کوچیک و کم عمق نیاز دارد. تعویض گلدان را زمانی انجام دهید که ریشه های گیاه از زیر گلدان بیرون زده و برگهای بالایی آن نیز از لبه های گلدان بیرون زده باشد. بهتر است که تعویض در اواخر بهار یا تابستان صورت بگیرد.

 

گل استرومانتا (۳)

 

تکثیر استرومانتا:

روش اول :

 • توده‌های پرتراکم را از هم جدا کنید.
 • آنها را با دقت در گلدان های مجزا دیگر بکارید .
 • تمامی قسمت‌های جدا شده توانایی رشد مجدد را خواهند داشت.

روش دوم :

 • این گیاه دارای ساقه های زیر زمینی است که روی آنها ریشه وجود دارد.
 • با دقت ریزوم هایی که دارای دو یا سه برگ هستند از گیاه اصلی جدا کنید .
 • آنها را در عمق ۶ تا ۸ سانتی متری در گلدانی که پایه آن پیت مرطوب است قرار بدهید.
 • البته مقداری شن هم به ترکیب خود اضافه کنید.
 • گیاه را توسط یک کیسه پلاستیکی محصور کنید
 • گلدان را در مکانی گرم که دارای نور متوسطی است قرار بدهید.
 • این کار تا زمانی که ریشه های جدید ظاهر شوند ادامه دارد.
 •  سپس گیاه جدید را جدا کرده و به عنوان یک گیاه بالغ از آن استفاده کنید.

 

گل استرومانتا (۴)

 

انواع آفات و مشکلات استرومانتا و درمان آن:

 • گیاه خود را انداخته است:

عوامل متضادی عامل ان است،یا بی ابی کشیده است،و یا ابیرای بیش از اندازه است،شرایط را بازدید کنید  و نارسایی ها را بر طرف کنید.

 • برگها رنگ پریده و ریز هستند :

گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج میبرد،طبق دستور عمل کنید.

 • برگها رنگ خود را از دست داده اند :

نور کافی نیست،اگر چه گیاه به نور کمتری نیاز دارد،ولی سایه هم برای ان مطلوب نیست

 • برگها چروکیده و پژمرده هستند :

هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید و غبارپاشی را شروع نمایید.

 • لکه های زنگ مانند روی برگها مشاهده میشوند :

اگر از مواد براق کننده شمیایی استفاده میکنید،از این به بعد با غبارپاشی برگها را تمیز نمایید.

 • برگها خم میشوند و میریزند :

هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منتقل و غبارپاشی را شروع کنید.

 • برگ ها به صورت لوله باقی مانده اند و باز نمیشوند :

هوا خیلی سرد و یا نور زیاد است،گیاه را از معرض نور قوی خارج کنید و به محل گرمتری منتقل نمایید.

 • لکه های قهوه ای روی ساقه ها و زیر برگها مشاهده میشود :

عامل ان حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

 • برگها رنگ پریده وتار عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود:

کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید تا علائم رفع شوند.

 

گل استرومانتا (۵)

بیشتر بخوانید : 

گل تولمئیا | نگهداری از گل تولمئیا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل پاچیرا | نگهدرای از گل پاچیرا – درخت پول (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

 ونوس حشره خوار | نگهداری از گل ونوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل کلومنه آ | نگهداری از گیاه goldfish (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل زبرینا | نگهداری از گل زبرینا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

 

گل استرومانتا (۶)

گل تولمئیا | نگهداری از گل تولمئیا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)


این نوشته از دلبرانه به معرفی یک گل جدید اختصاص دارد که شاید کمتر با آن اشنا باشید گلی زیبا به نام تولمئیا ، اگر طرفدار گل ها و گیاهان خاص هستید برای آموزش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه آبیاری ، نور و خاک و دمای مناسب این گل با ما همراه شوید.

نگهداری از گل تولمئیا سخته ؟

نگهداری از گل تولمئیا (۲)

معرفی کوتاه گل تولمئیا :

 • نام علمی : Tolmiea Menziesii
 • نام لاتین :  Piggy back plant
 • نام فارسی:  تولمئیا – کولی ده – هزار مادر – برگ زا
 • خانواده : Saxifragaceae
 • خاستگاه:  سواحل غربی آمریکای شمالی

نگهداری از گل تولمئیا (۱)

 

معرفی گیاه تولمئیا

 • تولمئیا  از تیره‌ی ساکسیفراگاسه (Saxifragaceae) و بومی سواحل غربی آمریکای شمالی است.  یک گیاه بسیار جالب توجه و  مقاوم با برگ‌هایی قلبی شکل ، شبیه برگ‌های افرا، دندانه‌‌ای، کرک‌دار و با پنج‌ تا هفت لوب کم‌عمق می‌باشد.
 • در اوایل هر سال در محل اتصال برگ و دمبرگ آن برگ‌های جدید و کوچکی تشکیل میشود. این برگ های کوچک در صورت قرار گرفتن در خاک می‌توانند به یک گیاه جدید تبدیل شوند. برگها به رنگ سبز روشن و دارای لکه های زرد و نارنجی هستند.
 • به دلیل ویژگی برگ زایی در زبان انگلیسی با اسامی مختلفی چون جوان‌سال (youth on age)، گیاه کولی یا کولی‌دِه -از آنجا که گویی برگ‌های بزرگ به کوچکترها کولی می‌دهند! (Piggyback plant) و گیاه هزار مادر (thousand mothers) شناخته می‌شود.
 • تولمئیا گیاهی چندساله و همیشه‌سبز و نسبت به تغییرات محیطی بسیار مقاوم است  .الگوهایی تزیینی آن و پرپشتی بوته منظره‌ای چشم‌نواز ایجاد می‌کند.
 • جذاب‌ترین خصوصیت این گیاه طرز تولید مثل آن است که از طریق تشکیل گیاهچه‌های کوچکی در انتهای دمبرگ برگ‌های بالغ صورت می‌گیرد .
 • به واسطه این ظاهر غیر معمول و در کنار هم قرار گرفتن برگ‌های کوچک و درشت در کنار هم خصوصیت شگفت‌انگیزی به این گیاه می‌بخشد.
 • گیاهچه‌های جدید به مرور و با رشد بیشتر برگ‌ها را خم می‌کنند و این مسئله در کنار رونده بودن تولمئیا،آنرا به گزینه‌ای مناسب جهت کشت در گلدان‌های آویز  تبدیل کرده است.
 • همچنین شکل و رنگ برگها در کاشت گروهی و در مقایسه با رنگ برگ گیاهان دیگر بسیار زیبا است.
 • معمولا در اواخر مهرماه، روی شاخه‏های باریک گیاه که در حدود ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر طول دارد گل‏های لوله‏ای سبز- سفید با رگه‏های قرمزبه طول ۵/۱ سانتیمتر ظاهر می‌شوند.
 • گل‌ها ارزش زینتی چندانی برای تولمئیا ندارند و برگ‌های آن هستند که نقش مهمی در زیبایی گیاه دارند.

 

نگهداری از گل تولمئیا (۴)

 

شرایط مناسب رشد گل تولمئیا : 

مقدار نور مورد نیاز تولمئیا :

تولمئیا به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارد. محیطی با نور نیم سایه – نیم افتاب مناسبت ترین مکان برای آن است. اگر چه این گیاه انعطاف پذیری زیادی برای تحمل نور دارد  ولی تابش مستقیم نور خورشید باعث صدمه به برگهای آن می شود و محیطی بیش از اندازه سایه هم باعث رنگ پریدگی برگ ها می شود.

 

دمای مورد نیاز گیاه تولمئیا :

حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل آن در فصل زمستان ۵ درحه و در فصل تابستان حداکثر۲۴ درجه است. اگر دمای محیط گرمتر از این مقدار است برای تعدیل گرما از غبارپاشی استفاده کنید. در صورتی که دما از حد تحمل آن کمتر است دفعات آبیاری را کمتر کنید.

 

مقدار مناسب آبیاری تولمئیا :

در بین دو آبیاری باید سطح خاک گیاه خشک باشد. این قائده ای کلی است که در مورد اکثر گلهای آپارتمانی صدق میکند به این صورت که با انگشت چند سانتی متر بالای خاک را تست کنید اگر خشک بود وقت آبیاری مجدد رسیده است .

 

رطوبت لازم برای تولمئیا :

این گیاه به رطوبت پایدار محیط نیاز دارد. برای این منظور  به زیر گلدانی  آن سنگریزه و آب اضافه کنید. میزان سنگریزه ها باید به اندازه ای باشد که کف گلدان باآب در تماس نباشد. تبخیر آب موجود در زیرگلدانی رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم می کند.

 

تغذیه مناسب خاک تولمئیا :

به منظور رشد بهتر گیاه هر دو هفته یکبار خاک  آن را  با نصف میزان توصیه شده کودهای شیمیایی مخصوص تغذیه کنید.

 

خاک مناسب تولمئیا :

خاک برگ یا خاک هوموسی با کمی ماسه و شن برای پرورش تولمئیا مناسب است.

 

زمان مناسب برای تعویض گلدان تولمئیا :

هر ساله در بهار از برگها قلمه بگیرید و  گیاه اصلی را به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

 

روش تمیز نمودن برگها:

برای تمیز نمودن برگها از غبار پاشی استفاده کنید. استفاده از مواد براق کننده شیمیایی به برگ ها آسیب می رساند.

تکثیر گل تولمئیا :

برای تکثیر تولمئیا از گیاهچه هایی که متصل به پهنک برگها هستند استفاده کنید.

برای انی کار بهتر است به این ترتیب عمل کنید:

 1. بهتر است در فصل بهار یا اوایل تابستان اقدام به تکثیر کنید .
 2. در گلدان های با اندازه کوچک مخلوطی از خاک برگ و شن بریزید.
 3.  گیاه چه هایی که دارای یک برگ بزرگ هستند را انتخاب کنید.
 4. سپس دمبرگ آنها را از ۳ سانتیمتری قطع کنید.
 5. با یک مداد یا وسیله ای مشابه سوراخ هایی در خاک ایجاد کنید  .
 6.  با دقت دمبرگ را درون آن قرار دهید.
 7. به طوری که سطح زی برگ با خاک در تماس باشد.
 8. گلدان را  آبیاری کنید و آنرا در میحطی با نور مناسب قرار دهید.
 9. برگهای جدید پس از ۳ هفته ظاهر می شوند.
 10.  بعد از شش هفته گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید.

 

نگهداری از گل تولمئیا (۳)

مشکلات و بیماری های گل تولمئیا  و درمان آنها:

 

لکه های سوخته روی برگها :

گیاه را در معرض نور مستقیم افتاب قرار داده اید. گلدان را به محل پرنور و دور از تابش مستقیم خورشید منتقل کنید.

 

پوسیدگی برگ ها و ساقه ها در زمستان :

یکی از دلایل آن می تواند سردی هوا باشد. در این صورت گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید . دلیل دیگر  آبیاری گلدان  بیش از اندازه نیاز آن است. در این صورت ،اجازه دهید سطح گلدان بین دو ابیاری خشک شود و از آب ولرم برای آبیاری استفاده  کنید.

 

وجود حشره روی خاک :

این حشرات ریشه خوار هستند. با یک سم حشره کش تماسی طبق دستور فروشنده ،گیاه را با محلول سم آبیاری کنید. سم را رقیق کنید.

دربهار رشد گیاه متوقف شده و برگ های آن بسیار ریز است:

این دو دلیل را بررسی کنید. خاک گلدان فاقد مواد مغذی برای تغذیه و رشد گیاه است. در این صورت هر دوهفته یک بار از کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.ریشه های گیاه را بررسی کنید. اگر ریشه ها متراکم هستند و از زیر گلدان بیرون زده اند گلدان را یک سایز بزرگتر کنید.

 

برگها قهوه ای و لوله ای :

دمای محیط از اندازه قابل تحمل گیاه بیشتر است. گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

 

لکه های قهوه ای سوخته تیره رنگ روی برگها :

از مواد براق کننده شیمیایی برای تمیز کردن برگ ها استفاده نکنید. استفاده از غبارپاشی برای این موضوع کافی است.

 

برگها لوله شده  و تار عنکبوتی :

عامل آن کنه قرمز است.  هر دو هفته یک بار تا برطرف شدن علائم گیاه را سم کنه کش سمپاشی کنید. همچنین پشت برگها راهم با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید. با استفاده از غبار پاشی حتما رطوبت محیط را برای کاهش آفت ها افزایش دهید.

 

Piggyback-plant-

 

بیشتر بخوانید : 

گل پاچیرا | نگهدرای از گل پاچیرا – درخت پول (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل آشیانتوس | نگهدرای از گل آشینانتوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

 ونوس حشره خوار | نگهداری از گل ونوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل کلومنه آ | نگهداری از گیاه goldfish(آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل زبرینا | نگهداری از گل زبرینا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل پاچیرا | نگهدرای از گل پاچیرا – درخت پول (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)


در میان گلهای آپارتمانی بعضی رمز و راز و داستان های عجیبی در گذشته خود دارند ، یکی از گیاهان گل پاچیرا است که به پول و شانس شهرت دارد . در ادامه در مورد تاریخچه این گل زیبا بیشتر خواهیم خواند اما آنچه ما در این نوشته به آن تمرکز خواهیم کرد نحوه نگهداری از این گل آپارتمانی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مناسب رشد آن مثل کود و نور و دما و رطوبت و آبیاری است. اگر شما هم دوست دارید از زیبایی این گل جذاب در فنگ شویی خانه هایتان استفاده کنید با من در دلبرانه همراه باشید.

گل پول یا گل ثروت کدام گل است ؟ گل پاچیرا شانس می آورد؟؟

نگهداری از گل پاچیرا

معرفی کوتاه گیاه پاچیرا : 

 • نام انگلیسی :  Money tree/lucky tre
 • نام علمی :  : Pachira Aquatica
 • فارسی رایج : پاچیرا
 • خانواده: Malvacea
 • خاستگاه : آمریکای مرکزی و جنوبی

گل پاچیرا (۲)

 

تاریخچه پاچیرا  : گل شانس و ثروت

یک داستان قدیمی نقل می کند مردی فقیر برای ثروتمند شدن دعا میکند و در راه ، بوته یک گیاه عجیب را پیدا می کند. آن را به عنوان نشانه‌ای نیک و مقدس به خانه برده و بعد از مدتی، از فروش گیاهانی که توسط دانه‌های آن گیاه رشد کرده است ثروتمند می شود. نام آن گیاه عجیب پاچیرا بود.

شاید به همین خاطر باشد که گل زیبای پاچیرا به درخت پول و یا درخت شانس مشهور است  . و در انگلیسی به آن Money tree میگویند.

استفاده ازاین گیاه در فنگ شویی هم کاربرد زیادی دارد . طبق فرهنگ و سنت کشور چین این گیاه را برای چشم‌روشنی خرید خانه نو یا فرصت‌های کلان کاسبی به یکدیگر هدیه می‌دهند. آنها اعتقاد دارند این گیاه در رشد، پیشرفت و کسب درآمدشان مهم است؛ به‌طوری‌که در بیشتر مغازه‌ها، ادارات و خانه‌ها این گیاه به چشم می‌خورد.

 

گل پاچیرا (۳)

 

هر آنچه باید در مورد گل پاچیرا (درخت پول یا ثروت) بدانید:

 • پاچیرا گیاهی از خانواده پنیرکیان است.
 • این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است و در باتلاق و علفزارهای آن مناطق ساکن است.
 • شاخه های این گل را می توان به صورت بامبو به هم بافت .
 • به این ترتیب ظاهری متفاوت و جذاب به گیاهتان بدهید.
 • یکی از اقلام صادارتی کشور تایوان  گیاه پاچیرا است.
 • پاچیرا یکی از گیاهانی است که به راحتی می توانید در منزل نگهداری کنید.
 • حتی اگر آپارتمانی کم نور دارید میتوانید به داشتنا این گل در خانه فکر کنید.
 • همچنین گیاهی مناسب بونسای کردن برای علاقه مندان به این درختچه های مینیاتوری است.
 • این گیاه مثل بامبو به تازگی وارد ایران شده و با قیمت بالایی به فروش میرسد.
 • همانطور که گفته شد این گل در فنگ شویی کاربرد دارد و به کاربردن آن در دکوراسیون خانگی محبوب است.

 

گل پاچیرا (۴)

 

شرایط مناسب برای نگهداری گل پاچیرا :

 

مقدار آبیاری مناسب پاچیرا :

 • یکبار آبیاری در هفته برای پاچیرا کافی است. به همین آسانی!!!
 • آبیاری بیش از حد نیاز این گل باعث زردی وسیاهی نوک برگها می شود.
 • دقت داشته باشید که بین دو آبیاری سطح خاک شود، مثل خیلی گلهای دیگر .
 • این گل محیط مرطوب رو می پسنند اما نباید اجازه دهیم خاک دائم خیس و غرقابی باشد.
 • خاک همیشه خیس و غرقابی باعث بروز بیماری های قارچی و پوسیدگی میشود.
 • با توجه به اینکه رشد گیاه در زمستان کمتر می شود حتما آبیاری را به کمتر از یک هفته کاهش دهید.
 • هنگام آبیاری گیاه مراقب باشید آب روی برگها و ساقه های آن نریزد ، زیرا باعث پوسیدگی گیاه می شود.
 • ضمنا گفته میشود پاچیرا را بهتر است با آب تصفیه شده آبیاری کنید. 

 

نور مناسب برای گل پاچیرا:

 • خوشبختانه پاچیرا جزو گلهایی است که از نظر سازگاری خوبی با محیط آپارتمان دارد.
 • می توانید این گل را در اتاق یا پذیرایی هایی با نور معمولی هم به راحتی از آن مراقبت کنید.
 • پنجره های شمالی و شرقی مکان کاملا مناسبی برای این گیاه است.
 • پاچیرا به نور متوسط نیاز دارد و تا چندین روز هم سایه را تحمل میکند.
 • در واقع میتوان گفت این گیاه نور دوست است ولی از آفتاب مستقمی بیزار است .
 • پس میتوانید آن را در آپارتمان در معرض نور غیر مستقمی قرار دهید.
 • خلاصه اگر به دنبال بک گل برای آپارتمان ، محل کار ، لابی ، رستوران و کافه ، دفتر کار و بانک هستید میتوانید روی این گل حساب کنید.

دمای مناسب برای پاچیرا:

 • همانطور که گفتیم این گل با شرایط خانگی سازگار است پس میتواند دمای معمول خانه را تاب بیاورد.
 • اما مناسب ترین دما برای رشد این گیاه بازه ۱۶ درجه سانتی گراد تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.
 • بهتر است از قرار دادن در سرما یا گرمای شدید پرهیز شود.

 

رطوبت لازم برای گل پاچیرا:

 • گفته میشود این گل زیبا رطوبتی در حدود پنجاه درصد را در اطراف خود میپسنند.
 • اما چون ساقه هایش به پوسیدگی حساس هستند استفاده از روش اسپری برای تامین رطوبت دشوار است.
 • به همین خاطر برای افزایش رطوبت اطراف گلدان از روش جزیره استفاده کنید.
 • به این طریق که زیر گلدانی را پر از سنگ ریزه کرده و رد آن آب بریزید ، سپس گلدان را روی آن قرار دهید.
 • دقت کنید آب نباید با خاک گلدان در تماس باشد.
 • تبخیر آب زیر گلدانی محیط اطراف گلدان را مرطوب میکند.
 • در صورت اسپری آب فقط برگ ها را اسپری کنید که ساقه ها قارچی نشوند.

تغذیه لازم برای پاچیرا :

 • توصیه برایا گل استفاده از کود کامل به صورت مایه یکبار است .
 • به علاوه میتوانید از قطره تقویتی بنسای یا بامبو هم برای این گل استفاده کنید.
 • از این قطره ها میتوانید هر ۲-۳ هفته یکبار به صورت محلول به گلتان بدهید.

 

ترکیب مناسب خاک برای گل پاچیرا :

 • ترکیب پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت به صورت ۶۰ به ۴۰ مناسب است.
 • بهتر است پرلیت خاک بیشتر باشد تا گلدان تهویه مناسب تر و زهکشی بهتری داشته باشد.
 • از خاک های معمولی کمپوست برای این گیاه استفاده نکنید.
 • این خاک ها آب را در خود نگه داشته و باعتث پوسیدگی ریشه های گیاه می شوند.

 

نکته مهم در مورد پاچیرا : این گل برای حیوانات خانگی و انسان سمی میباشد!! بنا براین دقت کنید سهوا خورده نشود.

 

گل پاچیرا (۵)

 

تکثیر گل پاچیرا (درخت پول):

این گیاه را می توانید به دو روش زیر میتوانید تکثیر کنید. یکی به روش کاشت بذر و دیگری از طریق قلمه زدن .

 

۱- تکثیر از طریق بذر :

 •  ۲۴ تا ۴۸ ساعت بذر را در آب ولرم قرار دهید.
 • سپس در خاکی نرم و مرطوب به عمق ۱ سانت بکارید .
 • روی لبه گلدان را به وسیله پلاستیکی شفاف کاور کنید.
 • گلدان را در اتاقی روشن با دمای ۲۴ درجه قرار دهید و منتظر سبز شدن بذرها باشید.
 • بعد از سبز شدن  آنها ، کاور را بردارید و گلدان آن را به کنار پنجره شمالی انتقال دهید.

 

۲- تکثیر از طریق قلمه:

 • ساقه های جدید را در اواخر فصل پاییز  با دقت جدا کنید .
 • به طوری که حداقل ۲ گره داشته باشند .
 • این قلمه ها را در خاک پرلیت یا پیت ماس فرو کنید.
 • بعد از چند هفته قلمه ها ریشه زده و جوانه های آن سبز می شوند.
 • بعد از ریشه دهی آن را به گلدان شماره ۶ حاوی خاکی سبک و پر انرژی انتقال دهید.

 

گل پاچیرا (۶)

 

چرا برگ های پاچیرا زرد میشود؟

علت زرد شدن برگ ، خشک شدن و ریختن برگ پاچیرا  چیست ؟ دلیل های احتمالی که باعث زرد شدن برگهای پاچیرا میشن عبارت از موارد زیر است که ممکن است به خاطر یکی از آنها دچار مشکل شده باشید تک تک موارد را چک کنید و از ایده آل بوده شرایط محیطی گلتان اطمینان حاصل کنید.

 1. آبیاری زیاد
 2. زهکشی ضعیف خاک وخارج نشدن آب اضافه از گلدون
 3. جمع شدن آب در زیر گلدونی
 4. دمای پایین یا کوچیک بودن گلدون برای ریشه ها و فضای کم داشتن
 5. نور کم ونامناسب
 6. کمبود ازت ومواد غذایی مفید خاک
 7. تهویه نامناسب خاک
 8. آفات موجود در خاک
 9. خشکی هوا

 

گل پاچیرا (۷)

 

تعویض گلدان پاچیرا :

 • پاچیرا ها معمولا دیر به دیر نیاز به تعویض گلدان دارند.
 • بهترین زمان برای تعویض خاک پاچیرا و گلدان پاچیرا زمانی است که گیاه به خواب رفته باشد.
 • به عبارت بهتر زمان مناسب تعویض گلدان اواخر پاییز تا اواخر زمستان است.
 • چرا که در این موقع سال پاچیرا رشد قابل توجهی ندارد و به حالت سکون در امده است .
 •  بنابراین براحتی میتوان اقدام به تعویض خاک اطراف ریشه و گلدان نمود.
 • برای تعوض گلدان ، از گلدان یک سایز بزگرتر استفاده کنید نه گلدان خیلی بزرگ .

 

گل پاچیرا (۸)

نگهداری از گل پاچیرا در خانه سخته ؟

بیشتر بخوانید : 

 ونوس حشره خوار | نگهداری از ونوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل کلومنه آ | نگهداری از گیاه goldfish (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل زبرینا | نگهداری از گل زبرینا در خانه (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل آشیانتوس | نگهدرای از  آشینانتوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گل ته نانته | نگهدرای از گل سته نانته (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

 

گل پاچیرا (۹)

چه طور می‌توان با اتوبوس سفری راحت را تجربه کرد؟


اتوبوس‌ها یکی از وسایل نقلیه‌ی بسیار پرکاربرد در حمل و نقل کشور است. علت‌های زیادی وجود دارد که اتوبوس‌ها جز وسایل پرطرفدار در بین وسایل نقلیه هستند. این روزها خرید بلیط اتوبوس VIP از علی بابا، رزرو بلیط را از همیشه ساده‌تر کرده است.

در گذشته اتوبوس‌های مسافربری، مسافران مشکلات زیادی را در راحتی خود داشتند که با وجود پیشرفت تکنولوژی بسیاری از این مشکلات حل شده است. صندلی‌های راحت، فضای مناسب، آب سرد و آب جوش، مانیتورهای اختصاصی هر مسافر و…. باعث شده است تا بتوانید در طول سفر خود هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشید.

این امکانات باعث شده است تا درطول سفر احساس راحتی داشته باشید و بتوانید از مسیرتان لذت ببرید. با خرید بلیط اتوبوس سیر و سفر می‌توانید از تمامی این امکانات استفاده کنید.

چه طور می‌توان با اتوبوس سفری راحت را تجربه کرد؟

چه طور می‌توان با اتوبوس سفری راحت را تجربه کرد؟

اتوبوس‌های شرکت سیر و سفر از امنیت ویژه‌ای برخوردار هستند که شما با خرید بلیط اتوبوس علی بابا می‌توانید یک سفر لذت‌بخش را تجربه کنید. به یاد داشته باشید که با رزرو بلیط اتوبوس از سایت علی بابا می‌توانید در وقت و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

بسیاری از افراد به‌خاطر نداشتن برنامه درطول سفر با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که ممکن است سفر و مسیر را برای‌شان سخت و کسل‌کننده رقم بزند. در این مطلب سعی می‌کنیم راه‌کارهایی را بیان کنیم تا به کمک آن بتوانید یک سفر دلچسب را تجربه کنید. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز بلیط اتوبوس سیر و سفر را از سایت علی بابا تهیه کنید.

بسیاری افراد فکر می‌کنند که از مسیر نمی‌توان لذت برد و صرفا منتظر هستند تا به مقصد خود برسند اما جالب است بدانید که شما می‌توانید از مسیر و طبیعت مسیر هم لذت ببرید.

سعی کنید برای سفر خود برنامه داشته باشید و درصورت امکان یک سرگرمی کوچک مانند کتاب به‌همراه خود در اتوبوس داشته باشید. البته با خرید بلیط اتوبوس سیر و سفر می‌توانید از امکانات ویژه‌ی آن مانند مانیتور‌های اختصاصی استفاده کنید.

جالب است بدانید یکی از پرطرفدارترین‌ کارها درطول مسیر اتوبوس، خوابیدن است. درگذشته اتوبوس‌ها به علت استاندارد نبودن صندلی‌ها مشکلات زیادی داشتند که امکان خوابیدن در آن‌ها به‌سختی فراهم بود اما با بهتر شدن و استاندارد شدن اتوبوس‌ها مسافران به‌راحتی‌ می‌توانند از مسیرشان لذت ببرند. خرید بلیط اتوبوس از علی بابا این امکان را به شما می‌دهد که اتوبوس‌هایی با بالاترین کیفیت را با قیمتی مناسب در سریع‌ترین زمان ممکن رزرو کنید.

طولانی بودن مسیر اتوبوس

اگر مسیر سفر شما طولانی است بهتر است برای خود یک هم‌صحبت پیدا کنید. ممکن است نفر کناری شما ویژ‌گی‌های مشترک زیادی با شما داشته باشد که شما می‌توانید درطول سفر با او هم‌صحبت شوید و مسیر را برای خودتان لذت‌بخش‌تر کنید.

یکی از موضوعات دیگری که می‌توانید درطول سفر از آن استفاده کنید بازی‌های تلفن همراه‌تان است که می‌تواند کمک زیادی به لذت‌بخش‌تر شدن مسیر کند.

بازی‌های تلفن همراه امروزه برای هر قشر و سنی طراحی شده‌اند و می‌توانند سرگرمی خوب و جالبی برای طول سفر باشند. بعد از رزرو بلیط اتوبوس علی بابا و سوار شدن به اتوبوس می‌توانید از بازی‌های آماده در مانیتور اختصاصی اتوبوس‌های سیر و سفر نیز استفاده کنید.

البته اگر به بازی‌های تلفن همراه علاقه‌ای ندارید می‌توانید از کتاب‌های الکترونیک و ای‌بوک‌ها استفاده کنید. این کتاب‌ها نیز می‌توانند سختی مسیر را برای شما کم کنند و سفر لذت‌بخشی را برای شما به‌وجود بیاورند.

اگر شما به قصد گردش‌گردی قرار است به مقصد خود سفر کنید یکی از کارهای مفید و جالب دیگر آن است که سعی کنید اطلاعاتی را از مقصد خود بدست بیاورید و مطالعه کنید.

موضوعات مهمی مانند نقاط جذاب و گردش‌گری شهر مقصد، هتل‌ها و پارک‌های آن شهر می‌تواند از جمله موضوعاتی باشد که شما درطول سفر مطالعه کنید. شما پس از خرید بلیط اتوبوس از علی بابا می‌توانید اطلاعاتتان درباره شهرها را هم افزایش دهید.

طولانی بودن مسیر اتوبوس

یکی دیگر از جذاب‌ترین کارها درطول سفر مشاهده‌ی مناظر اطراف است. ممکن است دیگر فرصت این مشاهده برای شما پیش نیاید. پس سعی کنید پرده‌ی اتوبوس را کنار بزنید و از پنجره، طبیعت را نگاه کنید و لذت ببرید.

نکاتی قبل از خرید بلیط اتوبوس vip و درباره سفر با آن

اگر قرار است بیش‌تر از ۳ ساعت در اتوبوس باشید بهتر است یک پاوربانک (شارژر همراه) به‌همراه خودتان ببرید. درطول جاده به‌خاطر آن‌که حوصله‌تان بیشتر سر می‌رود احتمالا بیش‌تر هم از تلفن همراه‌تان استفاده خواهید کرد.

پس در نتیجه ممکن است با تمام شدن باتری آن مواجه شوید. سعی کنید تلفن همراه خود را در حالت ذخیره انرژی قرار دهید تا مدت زمان بیشتری شارژ نگه‌ دارد.

البته اگر بلیط اتوبوس سیر و سفر را از علی بابا خریداری کنید پس از سوار شدن به اتوبوس می‌توانید از پورت شارژ کنار مانیتور نیز تلفن همراه‌تان را شارژ کنید.

قبل از حرکت سعی کنید مقداری خوراکی برای خود تهیه کنید تا درطول مسیر بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. ممکن است مسیر شما از آن‌چه برنامه‌ریزی کرده‌اید طولانی‌تر شود؛

موضوعاتی مانند شرایط آب‌ و هوایی، مشکلات اتوبوس، توقف بیش‌‌ازحد در مسیر و دیگر موضوعات باعث می‌شود که سفر شما طولانی‌تر از حد ممکن شود. پس سعی کنید به اندازه کافی خوراکی داشته باشید.

البته با خرید بلیط اتوبوس علی بابا پس از سوار شدن یک پک کامل پذیرایی به شما داده می‌شود.

همچنین اگر قصد خوابیدن در اتوبوس را دارید به شما توصیه می‌کنیم که از بالش‌های پشت گردنی استفاده کنید تا دچار درد گردن نشوید. البته می‌توانید از چشم‌بند هم استفاده کنید تا نور روز موجب آزار شما نشود.

مسیر جاده می‌تواند لذت‌بخش باشد. امروزه اتوبوس‌ها دارای امکانات رفاهی فراوانی هستند که می‌توانند سختی‌های مسیر را به حداقل برسانند. نکاتی که در این مطلب عنوان شد می‌توانند در لذت‌بخش‌تر شدن مسیر نقش مهمی را داشته باشند.