همه چیز درباره ناتوانی جنسی مردان

رابطه جنسی -1

ناتوانی جنسی مردان چیست؟

ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد قادر به انجام و حفظ حالت نعوظ erection برای برقراری یک رابطه جنسی موفق نیست. اگر گاه و بیگاه این مشکل بطور موقتی پیش بیاید، لزوما سبب نگرانی نمی شود ولی اگر ناتوانی جنسی یک مسئله مستمر و ادامه دار باشد، منجر به استرس شده و اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قرار می دهد و به بروز اختلال در روابط اجتماعی می انجامد. متاسفانه در بسیاری موارد فرد مبتلا بیماری خود را پنهان کرده و به دلیل احساس شرم و خجالت از بازگویی این مشکل، راه حل مناسبی نیز برای آن پیدا نمی کند. در بیشتر موارد، ناتوانی جنسی می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای نهفته باشد که با مراجعه به موقع به پزشک و درمان مناسب، می توان از پیشرفت و وخامت آن بیماری که اغلب بیماری های قلب و عروق، دیابت و غیره هستند، نیز جلوگیری کرد.

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی

 • اختلال در وقوع نعوظ erection
 • اختلال در حفظ حالت نعوظ erection به مدت مناسب
 • کاهش میل جنسی

علل ناتوانی جنسی در مردان

با بالا رفتن سن، شيوع ناتوانی جنسی در مردان افزايش می يابد و در سنین 40 تا 65 سالگی بیش از 55% مردان به درجاتی از ناتوانی جنسی دچار هستند. برانگیختگی جنسی مرد یک مکانیسم پیچیده ای است که در آن هماهنگی چندین اعضا و ارگان مهم مانند مغز، هورمون ها، احساسات، اعصاب، عضلات و رگ های خونی نقش اصلی دارند. اختلال در هر یک از قسمت های نامبرده بدن، می تواند منجر به بروز مشکل ناتوانی جنسی شود. سابقاً علت عمده ناتوانی جنسی مردانه را مسائل روحی- روانی می پنداشتند، ولی امروزه با پیشرفت علم پزشکی و توانایی چشمگیر در تشخیص انواع بیماری های جسمانی، مشخص شده است که تنها در 15% موارد علت ناتوانی جنسی مردان مشکلات روحی- روانی است و در 85% موارد یک بیماری زمینه ای در فرد وجود دارد که مسئول ایجاد اختلال در عملکرد جنسی است. البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که گاهی اوقات مجموعه ای از عوامل فیزیکی و عوامل روحی- روانی سبب ناتوانی جنسی هستند. به این صورت که یک بیماری خفیف جسمی که سبب آهسته شدن پاسخ جنسی شده، ممکن است بیمار را مضطرب کرده و نهایتاً این اضطراب به پدید آمدن یا شدت بخشیدن به ناتوانی جنسی منجر شود. بطور کلی از علل جسمانی ناتوانی جنسی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

پایین بودن میزان تستوسترون خون، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد فشارخون، مسدود کننده های سمپاتیک (کلونیدین، گوانیتیدین، متیل دوپا)، اسپیرونولاکتون، مدرهای تیازیدی، کتوکونازول، سایمتیدین، تامسولوسین، بیماری های قلبی، اختلالات عروق خونی مانند آترواسکلروزیس و فشارخون بالا، بیماری دیابت و نوروپاتی دیابتی، مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، چاقی و کلسترول بالا، سندرم پای بیقرار، اسکلروز سیستمیک، معالجات سرطان پروستات و بزرگی خوش خیم پروستات، فیبروز و انحنای آلت تناسلی، مشکلات سیستم عصبی مانند پارکینسون، صدمه نخاعی، آلزایمر، ام اس، تومورهای سیستم عصبی، صرع، اختلالات غدد درون ریز مانند پرکاری و کم کاری تیروئید، هیپرپرولاکتینمی، کوشینگ و آدیسون، سوءتغذیه، اختلالات خواب و خستگی مزمن، جراحی ها و صدمات ناحیه لگن و نخاع.

ازجمله علل روحی روانی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افسردگی، اضطراب یا سایر اختلالات سلامت روانی
 • استرس
 • مشکلات برقراری ارتباط ناشی از استرس، ضعف در روابط احتماعی یا موارد مشابه

رابطه جنسی

مشکلاتی که به دنبال ناتوانی جنسی در زندگی شخص ایجاد می شوند

نارضایتی از زندگی جنسی، استرس یا اضطراب، احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس، اختلال در روابط و ناباروری

پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از ناتوانی جنسی، داشتن یک زندگی سالم و کنترل هرگونه بیماری جسمانی و برطرف کردن هر شرایطی است که در سلامت عمومی شخص اختلال ایجاد کند. به زبان ساده یعنی اینکه مثلا اگر شخصی دیابت دارد باید ابتدا بیماری دیابتش را درمان کند، یا اگر به اختلالات هورمونی و غدد درون ریز مبتلاست، حتما باید به متخصص مربوطه کرده و معالجه شود.

درمان ناتوانی جنسی

رایج ترین دارویی که در درمان ناتوانی جنسی و اختلالات نعوظ تجویز می شود سیلد نافیل یا ویاگراست که نیم ساعت قبل از آمیزش مصرف می شود و اثر موقت دارد. سیلد نافیل دارویی با عوارض جانبی مهم و فراوان است که در بسیاری افراد نیز منع مصرف دارد.  شایع ترین عوارض جانبی مصرف سیلدنافیل شامل سردرد، گرگرفتگی، سوء هاضمه، اختلالات بینایی از جمله تاری دید و از دست دادن ناگهانی بینایی است. برخی پس از مصرف سیلدنافیل همه چیز را با سایه آبی رنگ می‌بینند(cyanopsia)  و برخی دیگر دچار از دست رفتن دید محیطی می‌شوند. عوارض جانبی نادر ولی جدی شامل نعوظ پایدار priapism، افت شدید فشار خون، سکته قلبی، آریتمی‌های بطنی، سکته مغزی، افزایش فشار داخل چشمی و از دست رفتن ناگهانی شنوایی هستند.

به دلیل وسعت و شدت عوارض جانبی ناشی از این دارو و همچنین موارد متعدد ممنوعیت مصرف آن، امروزه استفاده از داروهای طبیعی کم خطر توسط پزشکان ارجحیت یافته است.

داروهای طبیعی

همزمان با آشکار شدن خطرات و عوارض فراوان ناشی از داروهای شیمیایی، امروزه توجه و تمرکز عمده مراکز نحقیقاتی و درمانی سراسر جهان بر یافتن ترکیبات و مواد موثره طبیعی است که بتوانند بدون برجا گذاشتن عوارض جانبی، اختلالات و بیماری ها را برطرف کنند. در حوزه درمان ناتوانی جنسی نیز خوشبختانه پیشرفت های مهمی صورت گرفته و داروهای طبیعی جانشین بسیار موثر و در عین حال ایمن برای داروهای شیمیایی شده اند.

ترادامیکس Tradamix

ترادامیکس یک محصول 100% طبیعی برای بهبود مشکلات و ناتوانی جنسی در آقایان است که توسط شرکت داروسازی ترادافارما سوئیس تولید می شود. ترادامیکس اولین محصول طبیعی برای مردان است که از اثر تقویتی سه ماده موثره با نقش تقویت هورمون مردانه و اثر ضد پیری در سلول های دستگاه تناسلی- ادراری مردان بهره گرفته است (ساپونین های  تریبولوس ترستریس، چیتوزان الیگوساکارید محلول در آب از بایوویس و فلوروتانین های جلبک اِکلونیا بیسیکلیس).

موارد مصرف

 • افزایش قوا و عملکرد جنسی در آقایان
 • تقویت میل جنسی
 • بهبود اختلالات نعوظ
 • بهبود الاستیسیته بافت کورپوس کاورنوزوم
 • افزایش نشاط و هیجان جنسی مردانه
 • افزایش سطح انرژی فیزیکی و کاهش خستگی در مردان
 • بهبود عملکرد دستگاه تناسلی- ادراری

محصول شرکت TRADAPHARMA سوئیس

دارای فرمولاسیون انحصاری و گواهی ثبت اختراع بین المللی

نماینده انحصاری: شرکت آرین سلامت سینا

تلفن مشاوره دارویی 22658561، 40883629-021

از عمل پیوند قرنیه نافذ چه می دانید؟

بیماری های چشم و صدمات ناگهانی می تواند به قرنیه آسیب برساند. مواردی از قبیل کراتوکونوس، که در آن قرنیه بجای شکل گنبدی محصور شده است، دیستروفی فوچس، جایی که سلولهای لایه داخلی قرنیه به طور مؤثر کار نمی کنند، عفونت های چشم یا صدماتی که باعث زخم شدن قرنیه می شوند و جراحی قبلی قرنیه یا سایر جراحی های چشم که به قرنیه آسیب رسانده است، چندین مشکل شایع چشم هستند که می تواند به آسیب قرنیه منجر شود. در ادامه این مقاله ار بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره عمل پیوند قرنیه نافذ پرداخته و با آن آشنا می شویم.

تشخیص مشکلات قرنیه و پیوند قرنیه

در صورت بروز هرگونه علائم ترشح قرنیه، باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. اومعاینه کامل چشم را برای تعیین میزان آسیب دیدگی انجام می دهد. چشم پزشک بیشتر به دنبال این است که بفهمد این آسیب یک آسیب جزئی یا کامل است. برای بررسی ترشح قرنیه، چشم پزشک ممکن است قطره های بی حسی را در چشم بریزد تا بتواند برای معاینه باز بماند. او همچنین ممکن است آزمایش لکه های چشم فلورسئین را انجام دهد. این تستی است که از رنگ نارنجی (فلورسئین) و یک نور آبی برای تعیین میزان آسیب به قرنیه می باشد.

پیوند قرنیه

آناتومی چشم

پیوند قرنیه اغلب برای بازگرداندن بینایی به شخصی که دارای قرنیه آسیب دیده است، استفاده می شود. پیوند قرنیه همچنین ممکن است درد یا سایر علائم مرتبط با بیماری های قرنیه را تسکین دهد.

تعدادی از مشکلات چشم را می توان با پیوند قرنیه درمان کرد، از جمله:

 • قرنیه ای که به بیرون برآمدگی داشته باشد (کراتوکونوس)
 • دیستروفی فوکس
 • نازک شدن قرنیه
 • زخم قرنیه، ناشی از عفونت یا آسیب دیدگی
 • پوشاندن قرنیه
 • تورم قرنیه
 • زخمهای قرنیه، از جمله مواردی که در اثر عفونت ایجاد می شود
 • عوارض ناشی از جراحی قبلی چشم

خطرات پیوند قرنیه

پیوند قرنیه روشی نسبتاً بی خطر است. با این وجود، خطرات و عوارضی مانند موارد زیر را به همراه دارد:

 • عفونت چشم
 • افزایش خطر تار شدگی لنز چشم (آب مروارید)
 • افزایش فشار در ناحیه چشم (گلوکوم)
 • مشکل در بخیه هایی که برای تأمین امنیت قرنیه اهدا کننده استفاده می شود
 • رد قرنیه
 • تورم قرنیه

پیوند قرنیه


بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل درباره آب مروارید (Cataract)


چگونه برای عمل پیوند قرنیه آماده می شوید

 قبل از عمل پیوند قرنیه، شما تحت این مراقبت ها خواهید بود:

معاینه دقیق چشم

چشم پزشک به دنبال تشخیص شرایطی است که ممکن است بعد از عمل باعث ایجاد عوارض شود.

اندازه گیری چشم شما

چشم پزشک تعیین می کند که چه اندازه به قرنیه اهدا کننده نیاز است.

مروری بر تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید

ممکن است لازم باشد قبل یا بعد از پیوند قرنیه، مصرف برخی از داروهای خاص یا مکمل ها را متوقف کنید.

درمان سایر مشکلات چشم

مشکلات نامربوط چشم مانند عفونت یا التهاب ممکن است احتمال موفقیت در پیوند قرنیه را کاهش دهد. چشم پزشک قبل از جراحی برای درمان این مشکلات تلاش خواهد کرد. پزشک شما درمورد آنچه در طول عمل انتظار دارید اتفاق بیفتد توضیح داده و خطرات این روش را توضیح می دهد.

یافتن اهدا کننده قرنیه برای پیوند قرنیه

بیشتر قرنیه های مورد استفاده در پیوندهای قرنیه از اهدا کنندگان متوفی بدست می آیند. برخلاف اندام هایی مانند کبد و کلیه، افراد نیاز به پیوند قرنیه به طور کلی نیازی به تحمل انتظار طولانی ندارند.  دلیل این امر این است که بسیاری از افراد بطور خاص درخواست می کنند که قرنیه های آنها بعد از مرگ برای اهدا در دسترس باشد، مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشند، بنابراین قرنیه های زیادی برای پیوند در دسترس هستند.

قرنیه ممکن است از اهداکنندگانی که شرایط مختلفی دارند، از جمله برخی شرایط خاص سیستم عصبی مرکزی، عفونت ها، و جراحی های قبلی چشم یا شرایط خاص چشم یا افرادی که به علت نامعلومی فوت می کنند، گرفته نشود.

پیوند قرنیه

انواع پیوند قرنیه

نوع پیوند قرنیه ای که به شما پیشنهاد می شود به قسمت هایی از قرنیه که باید تعویض شوند بستگی دارد. بیشتر عملیات پیوند قرنیه شامل پیوند کامل قرنیه است. اما پیشرفت های اخیر در فن آوری بدان معنی است که گاهی اوقات فقط پیوند بخشی از قرنیه ممکن است.

پیوندهای کامل قرنیه

یک پیوند با ضخامت کامل، کراتوپلاستی یا پیوند قرنیه نافذ (PK) نامیده می شود. در طی انجام این روش، یک قطعه دایره ای از قرنیه آسیب دیده از مرکز چشم شما برداشته می شود و با قرنیه اهدا شده جایگزین می شود. در بیشتر موارد، از یک ابزار برش مدور (شبیه به دستگاه برش کوکی) به نام ترفین برای از بین بردن قرنیه آسیب دیده استفاده می شود. قرنیه جدید توسط بخیه های ریز و درشت نگه داشته شده است، که بعضی اوقات الگوی ستاره مانندی را در اطراف لبه ها تشکیل می دهند. ممکن است بعد از عمل بخیه ها بصورت ضعیفی دیده شوند.

این عمل ممکن است با بی حسی موضعی یا بی حسی عمومی انجام شود و معمولاً حدود 45 دقیقه طول می کشد. اگر از بی حسی موضعی استفاده شود، نمی توانید در حین عمل از طریق چشم چیزی را ببینید زیرا بی حسی به طور موقت عملکرد چشم را متوقف می کند. بیشتر افراد پس از پیوند کامل قرنیه مجبورند یک شب در بیمارستان بمانند.

پیوندهای بخشی از قرنیه

به تازگی، تکنیک هایی کشف شده اند که امکان پیوند فقط قسمت هایی از قرنیه را دارند. این تکنیک ها برای همه افراد نیاز به پیوند قرنیه مناسب نیستند و می توانند مدت بیشتری طول بکشند، اما اغلب دارای زمان بهبودی سریع تر و عوارض کمتری هستند. بسته به اینکه کدام لایه از قرنیه پیوند شود، چندین روش مختلف وجود دارد که جراح شما ممکن است از آن استفاده کند. بطور کلی، این تکنیک ها را می توان در پیوندهایی که شامل قسمت جلوی قرنیه و آنهایی که قسمت پشتی را درگیر می کنند، تقسیم کرد.

بیشتر این روشها با استفاده از ابزارهای برش مانند ترفین انجام می شود، اگرچه بعضی اوقات از لیزر نیز استفاده می شود. این روش ها می توانند با استفاده از بی حسی موضعی یا عمومی انجام شوند و ممکن است شخص همان روز انجام عمل به منزل برود.

پیوند قسمت جلوی قرنیه

روشهای اصلی برای پیوند قسمتهای جلوی قرنیه عبارتند از:

کراتوپلاستی لاملار قدامی (ALK)

از بین بردن و جایگزینی لایه های بیرونی (جلویی) قرنیه

کراتوپلاستی لاملار قدام عمیق قدام (DALK)

از بین بردن و جایگزینی لایه های بیرونی و میانی قرنیه، لایه های داخلی (پشتی) دست نخورده باقی می مانند

پیوند قسمت پشتی قرنیه

تکنیک های اصلی برای پیوند قسمت های عقب قرنیه عبارتند از:

کراتوپلاستی اندوتلیال سلب شده (Descemet (DSEK

جایگزینی پوشش داخلی قرنیه به همراه حدود 20٪ بافت پشتی قرنیه (استروما قرنیه)

کراتوپلاستی اندوتلیال غشایی (Descemet (DMEK

جایگزینی لایه داخلی سلولهای قرنیه

این تکنیک ها باعث بهبود سریع تر بینایی می شوند و عوارض کمتری دارند. در هیچکدام از این روشها از بخیه استفاده نمی شود. در عوض، بافت اهدا شده با استفاده از حباب موقت هوا در محل نگهداری می شود.

پیوند قرنیه

اهدای قرنیه جهت پیوند قرنیه

قرنیه مورد استفاده در پیوند قرنیه از چشم سالم فردی که درگذشته خارج می شود. این مجوز باید قبل از مرگ توسط خود شخص یا خانواده او داده شود. قبل از پیوند، قرنیه به شدت از نظر بیماری و عفونت بررسی می شود.

در هنگام پیوند قرنیه چه انتظاری دارید؟

چشم پزشک در مورد جراحی پیوند قرنیه با شما صحبت خواهد کرد. او در مورد اینکه چرا به این جراحی نیاز دارید و این عمل چگونه می تواند به شما در دید بهتر کمک کند و آنچه در طول و بعد از عمل انتظار دارید، کمک خواهد کرد. هنگامی که تصمیم به پیوند قرنیه گرفتید، تاریخی برای جراحی انتخاب می شود. اگر یک قرنیه دهنده خوب در آن زمان آماده نبود، ممکن است این تاریخ تغییر کند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به چشم پزشک خود اطلاعات بدهید.  او به شما خواهد گفت كه آیا می توانید قبل از عمل آنها را مصرف كنید یا خیر.

ممکن است شما استفاده از رقیق کننده خون قبل از عمل را متوقف کنید.  ممکن است لازم باشد برای معاینه بدنی و شاید آزمایش های دیگر به پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کنید.  این به این دلیل است که مشخص شود شما به اندازه کافی سلامتی و آمادگی برای جراحی پیوند را دارید. بلافاصله بعد از عمل پیوند قادر به رانندگی نخواهید بود بنابراین باید ترتیبی ببینید که شخصی پس از عمل شما را به خانه برگرداند.

روز عمل پیوند

پیوند قرنیه به عنوان یک عمل سرپایی انجام می شود. در زیر آنچه در قبل و حین عمل پیوند قرنیه اتفاق خواهد افتاد آمده است. قطره های چشمی در چشم شما ریخته می شود.  ممکن است داروی دیگری برای آرامش استفاده شود. جراح چشم از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده می کند تا احساس درد نکنید. او سپس دستگاهی را روی چشم قرار می دهد تا آن را باز نگه دارد. حتی اگر چشم باز باشد، به دلیل بیهوشی، دید بسیار کمی خواهید داشت یا اصلاً چیزی نخواهید دید.

جراح چشم بر اساس نیاز خاص شما، روش پیوند قرنیه متناسب با شما را انتخاب کرده است. در بعضی موارد، او ممکن است یک قسمت دایره ای از قرنیه شما را برداشته و آن را با قسمت مطابق قرنیه اهدا کننده جایگزین کرده و آن را در جای خود بخیه کند. بعضی اوقات او فقط یک لایه بسیار نازک از سلولهای جلوی قرنیه را خارج می کند و آنها را با اهدا کننده جایگزین می کند و آن را به محل خود بخیه می زند. در موارد دیگر، فقط لایه داخلی آسیب دیده قرنیه برداشته می شود و یک دیسک نازک از بافت سالم چشم اهداکننده در سطح پشتی قرنیه قرار می گیرد.

سپس یک حباب هوا در چشم قرار می گیرد تا این لایه سلولی جدید در جای خود قرار گیرد تا قرنیه بتواند به درستی التیام یابد. بعضی اوقات ممکن است چشم پزشک در همان عمل جراحی سایر مشکلات چشم مانند آب مروارید را ترمیم کند. بعد از جراحی، چشم پزشک معمولاً یک حفاظ را روی چشم شما قرار می دهد تا با خیال راحت آن را پوشانده باشد. شما بعد از عمل تحت نظر قرار خواهید گرفت تا مطمئن شوید که از بیهوشی بهبود می یابید و می توانید با خیال راحت به خانه بروید.

چشم پزشک به شما توضیح می دهد که چه کاری باید انجام دهید تا در خانه بعد از عمل از چشم خود مراقبت کنید.

بعد از پیوند

روز بعد از عمل جراحی پیوند قرنیه، باید به مطب چشم پزشک مراجعه کنید تا چشمانتان معاینه شود. ممکن است بخیه های ناشی از عمل جراحی حذف شود. این بستگی به سرعت بهبودی شما، سلامت چشم و نوع بخیه های مورد استفاده دارد.

پیوند قرنیه

همانطور که در حال بهبودی پس از عمل هستید، مواردی وجود دارد که باید برای مراقبت از چشم آنها را رعایت کنید:

 • دقیقاً مطابق آنچه چشم پزشک تجویز کرده است از قطره چشم استفاده کنید.
 • چشم خود را فشار یا مالش ندهید.
 • در صورت لزوم، داروی ضد درد مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که کدام یک را می توانید مصرف کنید.
 • برای محافظت از چشم خود از عینک یا محافظ چشم استفاده کنید.
 • در مورد اینکه چه زمانی می توانید به انجام کارهای روزمره عادی خود بازگردید، با چشم پزشک خود صحبت کنید.

در صورت نگرانی یا سؤال درباره مراقبت از خود در خانه، با چشم پزشک خود تماس بگیرید. بسته به نوع پیوندی که انجام داده اید، بهبودی کامل این جراحی می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد.


بیشتر بخوانید: بینایی و مواد غذایی مفید و موثر برای تقویت آن


مشکلات احتمالی در پیوند قرنیه

رد شدن از طرف بدن

هنگامی که سیستم ایمنی بدن بافت پیوند شده را به عنوان چیزی که نباید در آنجا باشد مشاهده می کند سعی در خلاص شدن از شر آن را دارد. در هر 10 نفر بیمار پیوند قرنیه برای 3 بیمار این مشکل ایجاد می شود.

 علائم هشدار دهنده بدن شما برای رد پیوند قرنیه شامل موارد زیر است:

 • چشم درد
 • نسبت به نور بسیار حساس است
 • قرمزی چشم
 • دید ابری یا مه آلود

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به چشم پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است بتواند جلوی مصرف دارو را بگیرد.

 پیوند قرنیه گاهی اوقات می تواند باعث مشکلات دیگر چشم مانند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • شبکیه جدا شده (جایی که بافت پشت چشم از چشم خارج می شود)
 • گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)

حتی وقتی پیوندهای قرنیه همانطور که باید عمل می کنند، سایر مشکلات چشم می تواند کیفیت بینایی شما را محدود کند. به عنوان مثال، قرنیه جدید ممکن است خمیدگی طبیعی نداشته باشد (آستیگماتیسم) یا ممکن است شما یک بیماری چشمی مانند دژنراسیون ماکولا، گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی داشته باشید. برخی از افراد ممکن است به بیش از یک پیوند قرنیه احتیاج داشته باشند. در اولین پیوند ممکن است بدن این پیوند را رد کند یا سایر مشکلات رخ دهد. با این حال، در پیوند تکراری احتمال رد کردن پیوند توسط بدن از نمونه اول بیشتر است.

پیوند قرنیه برای دید بهتر

اگر قرنیه آسیب دیده دارید، با چشم پزشک خود در مورد گزینه هایی برای بهبود بینایی صحبت خواهید کرد. برای افرادی که زخم قرنیه عمیق یا قرنیه متورم دارند، عمل جراحی پیوند می تواند بینایی بهتر را به شما بازگرداند.

اقدامات قبل ازجراحی

قبل از عمل پزشک احتمالاً یک معاینه و برخی آزمایشات آزمایشگاهی را انجام می دهد تا از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید.  ممکن است مجبور شوید چند هفته قبل از عمل مصرف برخی از داروهای خاص مانند آسپرین را متوقف کنید. معمولاً شما باید یک روز قبل از پیوند خود از قطره های آنتی بیوتیکی در چشم استفاده کنید تا از بروز عفونت کمک کند. بیشتر اوقات، این جراحی ها به عنوان روش های سرپایی تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

این بدان معناست که شما به هوش می آیید، اما مشکلی ندارید، منطقه بی حس است و در همان روز قادر خواهید بود به خانه بروید. پزشک با استفاده از یک میکروسکوپ، تمام جراحی را انجام می دهد. این عمل به طور معمول 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

پیوند قرنیه

در طول عمل

در روز پیوند قرنیه،استفاده از آرام بخش کمک می کند تا به آرامش و یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم دست پیدا کنید.  شما در حین عمل بیهوش نیستید، اما نباید احساس درد کنید. در طی متداول ترین نوع پیوند قرنیه (کراتوپلاستی نافذ)، جراح کل قسمت قرنیه غیر طبیعی بیمار را برش می دهد تا یک دیسک دکمه مانند از بافت قرنیه برداشته شود. ابزار دقیق و خاصی برای انجام این برش دایره ای مانند استفاده می شود. قرنیه اهدا کننده نیز، بصورت متناسب برش داده میشود تا در چشم دیگری قرار گیرد.

جراح از نخ خوب استفاده می کند تا قرنیه جدید را در جای خود بخیه کند سپس با مراجعه به پزشک چشم بخیه ها برداشته می شود. در بعضی موارد، اگر افراد واجد شرایط پیوند قرنیه از یک اهدا کننده نباشند، پزشکان ممکن است یک قرنیه مصنوعی (کراتوپروتز) در چشم آنها قرار دهند.

بعد از عمل

آنچه پس از انجام پیوند قرنیه می توانید انتظار داشته باشید:

چندین دارو دریافت کنید

استفاده از داروهای خوراکی بلافاصله پس از پیوند قرنیه و در طی بهبودی به کنترل عفونت، تورم و درد کمک می کنند.

محافظ چشم را بزنید

محافظ چشم ممکن است از چشم شما محافظت کند زیرا بعد از عمل جراحی بهبود می یابد.

چشم خود را از آسیب دیدگی محافظت کنید

برنامه ریزی کنید تا پس از پیوند قرنیه کارها را راحت انجام دهید  و به آرامی فعالیتهای عادی خود، از جمله ورزش را انجام دهید.  برای بقیه عمر خود باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا از آسیب دیدگی چشم خود جلوگیری کنید.

بصورت مکرر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

در یک سال اول پس از عمل مکررا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک عوارض احتمالی پس از عمل را بررسی کند.

بیشتر افرادی که پیوند قرنیه دریافت می کنند، بینایی خود را حداقل تا حدی ترمیم می کنند.  آنچه شما می توانید بعد از پیوند قرنیه انتظار داشته باشید بستگی به علت جراحی و وضعیت جسمی شما دارد. عوارض و رد قرنیه سالها پس از پیوند قرنیه نیز ادامه دارد.  به همین دلیل، سالانه برای معاینه به پزشک چشم خود مراجعه کنید.  رد قرنیه اغلب با داروها قابل درمان است.

بهتر شدن بینایی بعد از عمل

با مجهز شدن چشم شما به قرنیه جدید، ممکن است در ابتدا بینایی شما بدتر از قبل از عمل جراحی باشد.  ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دید شما بهبود یابد.

هنگامی که لایه بیرونی قرنیه شما بهبود یافت چند هفته تا چند ماه بعد از عمل پزشک چشم برای ایجاد تنظیماتی که می تواند بینایی شما را بهبود بخشد، کارهایی انجام خواهد داد مانند:

اصلاح ناهمواری در قرنیه (آستیگماتیسم)

بخیه هایی که قرنیه اهدا کننده را بر روی چشم شما نگه داشته باشد، ممکن است باعث ایجاد برآمدگی در قرنیه شما شود  و باعث شود دید شما در نقاط مختلف تار شود.  پزشک ممکن است با آزاد کردن برخی از بخیه ها و سفت کردن برخی دیگر، بعضی از این موارد را اصلاح کند.

تصحیح مشکلات بینایی

خطاهای انکساری مانند نزدیک بینی و دور بینی را می توان با عینک، لنزهای تماسی یا در بعضی موارد جراحی لیزر چشم اصلاح کرد.

بهبود

پس از این عمل، شما احتمالاً حداقل یک روز و  شاید تا 4 روز، باید از محافظ چشم استفاده کنید تا لایه بالای قرنیه بهبود یابد.  چشم شما به احتمال زیاد قرمز و حساس به نور خواهد شد. ممکن است برای چند روز احساس درد یا آسیب دیدگی داشته باشید، اما برخی از افراد هیچ ناراحتی را احساس نمی کنند.

پیوند قرنیه


بیشتر بخوانید: مقابله با عفونت و بیماری های چشمی


چه افرادی به انجام پیوند قرنیه نافذ نیاز دارند ؟

نمی توان این سوال را به جواب های کوتاه محدود کرد. جمعیتی که در برابر این سوال قرار دارند زیاد است و افراد زیادی بنا به دلایل مختلفی می توانند واجد شرایط پیوند قرنیه باشند و این پیوند را در چشم های خود انجام دهند. اگر فرد بینایی خود را در اثر ورم قرنیه یا کدورت قرنیه از دست دهد یا کاهش پیدا کند، باید حتما پیوند قرنیه را در خود انجام دهد وگرنه ممکن است این ورم یا کدورت به بخش های دیگر چشم هم نفوذ پیدا کند و عملا راه درمان را غیرممکن سازد .

عموما عفونت های قرنیه باید به کمک آنتی بیوتیک ها و کارهایی که چشم پزشک برای شما مشخص می کند، از بین بروند. حال در همین میان همیشه افرادی وجود دارند که آنتی بیوتیک نمی تواند عفونت قرنیه آنها را مداوا کند و همین دردسر ساز می شود. قرنیه معیوب خود می تواند زمینه ساز نابینایی و بیماری های مختلف را در چشم فراهم سازد و باعث نابودی کامل چشم شود. پیوند قرنیه می تواند چنین مشکلی را برطرف کند و فرد را از مراقبت های سخت و لازم، دور کند.

چشم های هر شخصی ارتباط مستقیمی با عصبیه چشم و شبکیه دارند. هر چشمی برای فعالیت خود نیاز دارد که با این دو ارتباط برقرار کند و پیام ها را از طریق همین دو چیز دریافت می کند. حال هنگامی که ارتباط میان چشم و این دو چیز قطع می شود و در کنار آن چشم دچار بیماری آب سیاه در خود می شود، پیوند قرنیه برای شخص لزوم پیدا می کند و آن شخص باید این پیوند را انجام دهد زیرا خطر نابینایی برای شخص وجود دارد و ممکن است درد زیادی را متحمل شود.

اگر التهاب های چشم، پلک زدن و اشک هایی که در چشم جاری می شوند، حالتی غیر طبیعی داشته باشند، پیوند قرنیه به سراغ آن شخص می آید و چشم شخص را درمان می کند. هرکدام از این نشانه ها بیانگر یک عیب در سیستم چشم هستند و به علت حساسیت شدید چشم، نمی توان تمام عیب ها را به طور دقیق بررسی کرد و تنها می توان گمانه های لازم را زد. به همین دلیل زمانی که چنین عیب هایی مشاهده می شود شخص نیاز دارد که فورا پیوند و جراحی لازم را انجام دهد تا خطرات احتمالی دیگری وی را تهدید نکند.

گاهی تنها دید نامناسب و تار دیدن خود علتی است که پیوند قرنیه را برای شخص ضروری می کند. افراد زیادی در جهان وجود دارند که دید نامناسبی دارند و در بیشتر مواقع جلوی خودشان را تار می بینند. عینک و لنز هم در چنین افرادی تاثیر زیادی ندارد و نمی تواند کمک زیادی به آن ها کند. به همین دلیل یکی از راه لاز م برای شخص انجام پیوند قرنیه است که باید به درستی روی چشم عمل شود. چشم از تمام اعضای بدن حساس تر است و باید دقت بسیار زیادی بر روی هرگونه کاری روی آن داشت.

پیوند قرنیه

گاهی پزشک نامناسب باعث می شود که تار دیدن و دید شما بدتر شود و درمانی روی چشم شما صورت نگیرد. اشک فراوان هم یکی از دلایل پیوند قرنیه است. برخی افراد حتی در هنگام خنده های کوچک هم اشک از چشمان شان سرازیر می شود و نمی توانند چشم خود را کنترل کنند. همین باعث می شود که دیگران حس ناراحت کننده و احساسات گونه ای در برابر شخص داشته باشند و احساس کنند که او دائما ناراحت یا افسرده است.

برای رفع چنین مشکلی باید حتما پیوند قرنیه بر روی چشم شخص صورت بگیرد تا بتواند وضعیت بهتری برای چشم خود پیدا کند و همچنین اعتبار بیشتری در جامعه داشته باشد. با این پیوند دیگر بقیه شخص را احساساتی و افسرده خطاب نمی کنند و شخص می تواند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

غدد و متابولیسم کودکان و نوجوانان

هورمون ها در واقع مولکول های هشداردهنده ای هستند که پیام های شیمیایی خاص را در کل بدن جابه جا می کنند. آن ها از طریق سیالات بافتی همانند جریان خون عبور می کنند تا بتوانند سلول ها یا بافت های خاصی را تحریک کرده و تاثیرگذار باشند. بدن، انواع مختلفی از هورمون ها را تولید می کند. هورمون ها در کنار یکدیگر تقریبا بر روی تمامی سلول ها، اندام ها، فرآیندها و کارکردهای بدنی تاثیر می گذارد. در ادامه این مقاله ار بخش پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره هورمون ها، غدد و متابولیسم کودکان و نوجوانان پرداخته و با آن آشنا می شویم.

هورمون ها و متابولیسم

هورمون ها در تعدیل رشد، توسعه، فرآیندهای شناختی، گرسنگی/تشنگی و تولید مثل و کارکردهای جنسی نقش حائز اهمیتی را ایفا می کنند. چنین فرآیندهایی، برای رشد عادی، در کودکان کم و سن سال، بسیار حیاتی است. هورمون ها به وسیله سلول هایی که آن ها را با نام غده می شناسیم تولید شده و وارد جریان خون می شوند (غدد، با یکدیگر سیستم غدد مترشحه داخلی را تشکیل می دهند).

متابولیسم

غدد اصلی سیستم مترشح داخلی بدن انسان شامل موارد زیر می شود:

هیپوتالاموس و نقش آن در متابولیسم کودکان

که به عنوان بافت مترشحه داخلی عصبی شناخته می شود. هیپوتالاموس در واقع گروهی از سلول ها است که در پایه مغز قرار گرفته و هورمون هایی را تولید می کند که سایر قسمت های مترشحه داخلی همانند هیپوفیز را تحت کنترل در می آورد

هیپوفیز

زیر هیپوتالاموس قرار گرفته است. این غده در واقع جزئی حیاتی از سیستم مترشحه داخلی است زیرا چندین هورمون، برای بازه خاصی از کاربردها را ترشح می کند. برای مثال هورمون رشد را تولید می کند که برای رشد و توسعه مورد نیاز است و در کنار آن، هورمون تحریک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد تخمدان (LH)، از هیپوفیز به منظور کنترل رشد بلوغ آزاد می شود

تیروئید و تاثیر آن بر متابولیسم کودکان

که جایگاه آن در گردن است. غده تیروئید، دو هورمون را در خون، به نام تیروکسین (T4) و تریودوتیرونین (T3) تولید و آزاد می کند. این هورمون ها برای کنترل کردن فرآیندهای متابولیک، همانند هضم غذا و ضربان قلب بسیار مهم بوده و از هورمون رشد پشتیبانی می کنند

فوق کلیوی

غدد فوق کلیوی چندین هورمون، شامل کورتیزول را تولید می کنند. کورتیزول، نقشی حیاتی در متابولیسم، رشد و پاسخ به تنش در بدن دارد.

تخمدان ها

هورمون های جنسی خانم ها با نام های استروژن و پروژسترون را تولید می کند که در رشد اندام های جنسی زن، عادت ماهانه، باروری و رشد سینه، در طول زندگی نقش دارند.

بیضه ها

هورمون جنسی مرد با نام تستوسترون را تولید می کند که برای تولید اسپرم، رشد و ایجاد انبوه عضله و هم چنین ویژگی های ثانویه جنسی، همانند موی بدن و صورت نیاز می باشد.


بیشتر بخوانید: نقش غدد فوق کلیوی در بلوغ


نقش هیپوفیز در متابولیسم

هیپوفیز را با نام غده اصلی نیز میشناسند. دقیقا پشت پل بینی قرار گرفته و مسئولیت تولید چندین هورمون که در رشد نقش دارند را بر عهده دارد. هم چنین کارکرد سایر غدد (فوق کلیوی، تیرویید، بیضه ها و تخمدان ها) را تعدیل می کند که برخی از آن ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، بر فرآیندهای رشد دخیل هستند. غده هیپوفیز به طور عمده توسط هیپوتالاموس کنترل می شود که در واقع خود، بخشی از مغز است که در کنترل اعصاب و هورمون ها در کل بدن دخیل می باشد

هورمون هایی که غده هیپوفیز باعث تولید آن ها می شود موارد زیر می باشند:

هورمون رشد

فرآیندهای رشدی را تعدیل می کند.

هورمون جسم زرد تخمدان (LH)

نوعی از هورمون جنسی که در طول بلوغ، ترشح می شود (فراتر از آن). در طول این زمان می تواند رشد اندام های جنسی را بیشتر نماید. هورمون های جنسی باعث جهش رشدی، در طول بلوغ می شوند.

هورمون تحریک فولیکول (FSH)

نوعی از هورمون جنسی است که در طول بلوغ ترشح می شود (و فراتر از آن). در طول این زمان باعث حمایت از رشد اندام های جنسی می شود. هورمون های جنسی باعث ایجاد جهش رشدی، در طول بلوغ می شود.

هورمون تحریک تیروکسین (TSH)

غده تیرویید را به منظور تولید تیروکسین تحریک می کند.

هورمون آدرنوکورتیکوتروفیک (ACTH)

غدد فوق کلیوی را به منظور تولید کورتیزول تحریک می کند.

متابولیسم

عدم تعادل هورمون ها در متابولیسم کودکان

هورمون ها در رشد و سلامت کلی کودک، نقش حائز اهمیتی ایفا می کنند و آن چه گفتیم یعنی کارکرد غیرطبیعی هر غده مترشحه داخلی در بدن که می تواند دلالت های فاحشی داشته باشد. بیشتر اختلالات مرتبط با عدم تعادل هورمونی در واقع با رشد غیرطبیعی و هم چنین توسعه جنسی در ارتباط هستند. برای مثال در طول رشد عادی بلوغ، هیپوتالاموس،هورمون آزادسازی کورتیکوتروپین (CRH) را ترشح می کند که FSH و LH را تحریک می کند تا از هیپوفیز ترشح شوند و به صورت متعاقب باعث می شود که تخمدان ها یا بیضه ها، هورمون های جنسی را تولید نمایند.

علاوه بر آن در صورتی که هر کدام از غدد مترشحه داخلی دخیل در این فرآیند، عملکردی غیرمعمولی داشته باشند و بیش از حد یا کمتر از حد، هورمون ترشح نمایند، این پدیده می تواند بر رشد بلوغ تاثیری مستقیم داشته باشد. برای مثال بلوغ زودهنگام، هنگامی اتفاق می افتد که شروع بلوغ، در مراحل اولیه زندگی کودکان کم سن و سال باشد. در حالی که برخی از نوجوانان ممکن است شروع بلوغ خود را با تاخیر تجربه نمایند. هر دوی این اختلال ها می تواند توسط ترشح غیرطبیعی هورمون ایجاد شود.

کودکانی که چنین اختلال ایجاد شده توسط عدم تعادل هورمون، در آن ها بروز کند نیاز به توجه متخصص کودکان غدد مترشحه داخلی دارند که در واقع در تعیین و تشخیص درمان بیماری هایی که سیستم غدد مترشحه داخلی، در آن دخیل است، خبره هستند.

هورمون رشد (سوماتوتروپین)

هورمون رشد در واقع هورمون پروتئینی است که حدود 190 آمینواسید در آن وجود دارد و توسط سلول هایی با نام سوماتروپا، در هیپوفیز پیشین، ترکیب و ترشح می شود. کارکرد این هورمون، مشارکت عمده ای در کنترل چندین فرآیند فیزیولوژیکی پیچیده دارد (شامل رشد و متابولیسم). هورمون رشد نیز به عنوان داروی مورد استفاده هم در انسان ها و هم در حیوانات توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

اثرات فیزیولوژیکی هورمون رشد

یک مفهوم حیاتی، در درک فعالیت هورمون رشد، این است که دو تاثیر متمایز دارد:

تاثیر مستقیم

در واقع نتیجه برقراری اتصال دریافت کننده هورمون رشد، در سلول های هدفش می باشد. سلول های چربی (آدیپوسایدها)، دریافت کننده های هورمون رشد دارند و هورمون های رشد، آن ها را تحریک می کند تا در واقع تری گلیسریدها را تجزیه کرده و توانایی های آن ها به منظور جذب کردن و تجمع لیپیدهای چرخان را سرکوب میکند.

متابولیسم

تاثیر غیز مستقیم

در واقع به طور عمده توسط فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1)، میانجی گری می شود. هورمونی که از کبد و سایر بافت ها، در واکنش به هورمون رشد، قابل ترشح است. عمده تاثیرات ترویج رشد هورمون رشد، در واقع به دلیل تاثیر IGF-1، بر سلول های هدفش است. با در نظر گرفتن این تمایز می توانیم به نقش اصلی هورمون های رشد و گماشته آن، IGF-1، در فیزیولوژی را به بحث و بررسی بگذاریم.

تاثیر بر رشد

رشد در واقع فرآیندی بسیار پیچیده است و نیاز به اِعمال هماهنگ چندین هورمون مختلف دارد. نقش اصلی هورمون رشد، تحریک رشد بدن است تا بتوان کبد و سایر بافت ها را تحریک کرد تا IGF-1 را ترشح کند. IGF-1 در واقع تکثیر کوندریوسایدها (سلول های غضروفی) را تحریک می کند که منجر به رشد استخوان خواهد شد. هورمون رشد به نظر، اثری مستقیم بر رشد استخوان در تحریک تمییز دادن کوندریوسایدها دارد

IGF-1 هم چنین عامل کلیدی در رشد عضله است. می تواند تمییزده و تکثیر میوبلاست ها را تحریک کند. هم چنین جذب آمینواسید و سنتز پروتئین، در عضلات و سایر بافت ها را نیز تحریک می کند.

تاثیر متابولیک

هورمون رشد، تاثیری مهم، بر متابولیسم پروتئین، لیپید و کربوهیدرات دارد. در برخی از موارد، اثر مستقیم هورمون رشد، به صورت واضح مشخص شده است و در سایر موارد، بر این باور هستیم که IGF-1، یک میانجی گر مهم است و در برخی از موارد دیگر به نظر می رسد که تاثیر مستقیم و غیر مستقیم آن، در حال ایفای نقش می باشد.

متابولیسم پروتئین

به طور کلی، هورمون رشد می تواند آنابولیزم پروتئین را در بسیاری از بافت ها تحریک کند. این اثر، جذب آمینواسید بیشتر، سنتز پروتئین بیشتر و اکسیداسیون کمتر پروتئین را نشان خواهد داد.

متابولیسم چربی

هورمون رشد می تواند استفاده از چربی، توسط تحریک تجزیه تریگلیسریدها و اکسیداسیون آدیپوسایدها را افزایش دهد

متابولیسم کربوهیدرات

هورمون رشد، یکی از باتری های هورمونی است که در خدمت حفظ گلوکز خونی، در یک بازه مشخصی عمل می کند. اغلب گفته می شود که هورمون رشد، فعالیت ضد انسولین دارد به دلیل این که توانایی انسولین، در زمینه تحریک جذب گلوکز، در بافت های جانبی را سرکوب کرده و سنتز گلوکز در کبد را بهبود می بخشد. باعث تعجب است که تجویز کردن هورمون رشد باعث تحریک ترشح انسولین شده که خود منجر به بروز بیماری پُرانسولینی می شود.

بلوغ، هورمون رشد و متابولیسم کودکان

برخی از کودکان، هورمون رشد طبیعی کافی، به منظور رشد تا قد کامل خود را ندارند. دریافت کردن هورمون رشد مصنوعی می تواند به آن ها کمک کند تا بهقد کامل خود برسند. برای مثال می توان در برخی از موارد رشد ضعیف، به کودکان، هورمون رشد انسانی تجویز کرد که دلیل آن، کمبود هورمون رشد، سندروم تِرنِر و نارسایی کلیوی می باشد.

با این وجود تحقیقات نشان می دهد کودکی که سطوح نرمال هورمون رشد را در خود دارد و از نسخه مصنوعی آن استفاده می کند، به هیچ عنوان به نسبت میزان طبیعی خود، رشد بیشتری نخواهد داشت مگر این که میزان بسیار زیادی از این هورمون، برای او تجویز شود. کودکانی که رشد کم یا کُندی دارند باید برای آن ها بررسی سطوح هورمون رشد طبیعی، توسط متخصصان پزشکی، قبل از تجویز دارو برای بیماریشان، انجام شود.

بیش-رشدی و هورمون رشد

بیش-رشدی، اختلالی است که توسط سطوح بیش از حد هورمون رشد ایجاد شده و به طور عمده، نتیجه توموری است که در غده هیپوفیز شخص قرار گرفته است. می تواند باعث بیش رشدی غیر قابل برگشت استخوان ها، به خصوص استخوان های صورت، دست و پا شود. پوست فرد نیز تحت تاثیر قرار گرفته و زبر و پرمو خواهد شد. سایر اثرات جانبی، شامل فشار خون بالا و بیماری های قلبی می باشد. در صورتی که این تومور، در کودکی شکل بگیرد، رشد بیش از حد قد اتفاق افتاده و منجر به غول پیکری خواهد شد.

استفاده بلند مدت از هورمون رشد مصنوعی می تواند باعث بیش-رشدی شود اما نه غول پیکری. دلیل آن، این است که یک بزرگسال نمی تواند با استفاده از هورمون رشد مصنوعی، قدش را بلندتر کند. سر انتهایی استخوان های بلند (اپیفیسِس)، در اسکلت بالغ، در بزرگسالان، بسته می شود. دُز بالای هورمون رشد، تنها به جای طولانی تر کردن استخوان ها، آن ها را ضخیم تر خواهد کرد.

هر گونه افزایش در سایز عضله به دلیل استفاده از هورمون مصنوعی رشد، در واقع نتیجه افزایش، در بافت اتصالی خواهد شد که در واقع هنیچ نقشی در قدرت عضله ندارد. به همین دلیل، استفاده از هورمون رشد مصنوعی، منجر به افزایش قدرت عضلانی نمی شود. در حقیقت در بلند مدت، ضعف عضلانی (شامل ضعیف شدن قلب) حاصل خواهد شد.

متابولیسم

بلوغ چیست؟

بلوغ در واقع زمانی در زندگی فرد است که یک کودک، رشد کرده و در میان سایر عوامل تغییرات فیزیکی، بزرگسالی برای او اتفاق می افتد. تغییرات فیزیکی، اغلب حداقل از 8 سالگی و حداکثر از 13 سالگی در دتران و حداقل از 9سالگی و حداکثر 14سالگی برای پسران ایجاد خواهد شد. هورمون هایی که در طول بلوغ افزایش می یابند می توانند باعث ایجاد آکنه بر روی پوست و بدن شده و تعرق را افزایش دهد. در این زمان، تخمدان های دختر و بیضه های پسر، کار خود را شروع می کنند.

بلوغ هنگامی اتفاق می افتد که قسمتی از مغز، با نام هیپوتالاموس، تولید هورمون گونادروپین را شروع کند که بر روی بیضه ها و تخمدان ها تاثیر گذاشته و باعث افزایش هورمون جنسی خواهد شد (استروژن در دختران و تستوسترون در پسران). ارائه دهندگان خدمات مراقبت از سلامت، بلوغ را در 5 مرحله، هم در دختران و هم در پسران، وابسته بر توسعه تولید مثل، اندازه گیری می کنند. در دختران، نشانه اول بلوغ، جوانه زدن سینه است که در واقع بافتی تقریبا سفت و در برخی مواقع لطیف، زیر نوک سینه می باشد.

دختران سپس بافت و شکلدهی بیشتری را در سینه خود خواهند داشت. قاعدگی (عادت)، اغلب در کودکان، 2 سال پس از شروع رشد سینه آغاز می شود که میانگین آن، سن 12.5 می باشد. رشد موی شرمگاهی و بوی بدن در دختران، بیشتر مرتبط با غدد فوق کلیوی است. این پدیده قبل از شروع بلوغ، در دختران عادی آغاز خواهد شد.

در پسران، نشانه اول بلوغ، رشد بیضه می باشد سپس رشد موی شرمگاهی و آلت تناسلی را خواهند داشت. پسران، موی صورت، بوی بدن و صداهای زیر را در طول بلوغ تجربه خواهند کرد. برخی از پسران ممکن است جوانه های کوچک سینه را در طول مراحل اولیه بلوغ داشته باشند که اغلب عادی است و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

سایر تغییرات فیزیکی در دوره بلوغ:

 • جهش رشدی استخوان ها و عضلات و افزایش سریع قد
 • تغییرات در شکل و سایز بدن

مغز بالغ و هورمون ها

تغییرات نمادین بلوغ (همانند رشد موی صورت در پسران و شروع قاعدگی در دختران)، توسط سیلی از هورمون ها ایجاد می شود. در طول این زمان، مغز بالغ، به شیوه ای حائز اهمیت، در حال تغییر است. دانشمندان اکنون می توانند نحوه ایفای نقش هورمون ها در برخی از این تغییرات را درک کنند. هورمون های اصلی مدنظر در واقع استروژن و تستسترون می باشد که اغلب همراه با یکدیگر، آن ها را به اسم استروید جنسی یا هورمون های گونادی می شناسیم به دلیل این که در گوناد (غده ای که در انسان یاخته های جنسی تولید می کند)، تولید می شود.

این هورمون ها قبل از تولد حضور داشته اما سطوح آن ها در طول بلوغ، افزایش چشمگیری دارد. دانشمندان قبلا این درک را داشتند که هورمون های مذکور می توانند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارند. برای مثال تستوسترون، نقش بدیهی در تحریک میل جنسی داشته و مدارکی وجود دارد مبنی بر این که سطوح استروژن می تواند بر نوعی از یادگیری و حافظه اثر بگذارد. اما دانشمندان عصبی، اکنون توجه روزافزونی به نقشی که افزایش تستوسترون و استروژنی که توسط بلوغ، در پیشبرد تغییرات دائمی و بنیادی در آناتومی مغز دارد، بروز می دهد.

مطالعات، در حیوانات و انسان ها نشان می دهد که در طول نوجوانی، این هورمون ها به دریافت کننده های موجود روی سلول های مغزی می چسبند و فعالیت آن ها را تغییر داده و در تشکیل مدارهای مغزی، نقش ایفا می کنند.


بیشتر بخوانید: توصیه هایی به والدین در مورد بلوغ نوجوانان


ساختن ماشین ذهنی بالغ

برای مثال مدارکی وجود دارد که نشان می دهد هنگام رسیدن این هورمون ها به مغز، هورمون های ترشح شده توسط گونادها می توانند به تحریک رشد آکسون های جدید کمک کنند که در واقع این آکسون ها، تعمیم های شبه سیم، از اعصاب است که به آن ها توانایی فرستادن سیگنال به سایر اعصاب را می دهد. در طول بلوغ، آکسون ها را می توان مشاهده کرد که اتصالات جدیدی را درون قسمت های مختلفی از مغز و بین آن ها ایجاد می کند.

هم چنین مطالعات اخیر، هم در حیوانات و هم در انسان ها نشان داده که در طول بلوغ، استروژن و تستوسترون می تواند به تحریک و شکلدهی تولید ماده سفید کمک کند. ماده سفید، متشکل از سلول های پشتیبان (گِلیا) و آکسون هایی است که در مواد چربی، به نام مایلین پوشش داده شده اند. گلیا، مایلین را می سازد که پیرامون آکسون ها رشد کرده و آن ها را در خود قرار دهد تا از آن ها محافظت کرده و انتقال عصبی را سرعت ببخشد.

این رشد ماده سفید، با نام مایلین سازی، در زمینه پیشرفت های شناختی نوجوانان، اهمیت زیادی دارد زیرا به آکسون ها توانایی انتقال اطلاعات، به میزان 100 برابر سریع تر، به نسبت آکسون هایی که در آن ها، مایلین ساخته نشده، میدهد. دانشمندان همچنین اخیرا به این نتیجه رسیدند که مایلین سازی می تواند زمان بندی و هماهنگ سازی سیگنال ها در مفز را نیز تغییر دهند که می تواند به مغز، توانایی مشارکت در فرآیندهای پیچیده تر ذهنی را بدهد.

متابولیسم

افزایش هورمون-محور، در واقع در کمک به بلوغ رسیدن مغز، حائز اهمیت فراوانی است زیرا جریان اطلاعات، میان قسمت های مختلف مغز را به طرز فاحشی بهبود می بخشد. این در واقع عقیده جی گاید، پروفسور روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا –سندیگو است که از تصویربرداری مغز، برای مطالعه رشد مغزی نوجوانان استفاده می کند. او می گوید که این فرآیند به ما توانایی یکپارچه سازی و پردازش اطلاعات، از چندین منبع را می دهد: احساسات، حافظه و محیط پیرامون ما.

در حالی که مغز در حال بلوغ، برخی از اتصالات را اضافه کرده و تقویت می کند، باعث ایجاد اتصالات دیگری می شود.  براین باور هستیم که استروژن و تستسترون، نقشی حیاتی  در این فرآیند، با نام هرس سینَپتینگ ایفا می نمایند. این فرآیند می تواند سیناپس ها را از بین ببرد. سیناپس ها در واقع نقاط اتصال، میان عصب ها هستند که اطلاعات، در آن ها از یک عصب به دیگری منتقل می شود. مدارک موجود، برای هرس سیناپتیک، از مطالعاتی می آید که افزایش در سیناپس ها در مراحل اولیه زندگی و پس از آن، کاهش یکنواخت و مستند

در جوانی را یافته اند که سپس در بلوغ، تعادل آن ها برقرار می شود. دانشمندان اکنون بر این باور هستند که هرس سیناپتیک در واقع روشی است که مغز با استفاده از آن، تبدیل به یک ماشین ذهنی بالغ بهره ورتر می شود. فرانسیس جنسن که یک متخصص اعصاب در دانشگاه پنسیلوانیا است و بر مغز در حال بلوغ مطالعه می کند، بر این باور است. اتصلات ضعیف، هرس شده است در حالی که اتصالات قوی تر باقی مانده و توسط افزایش مایلین تقویت می شود.

افزایش ظرفیت ذهنی

ذهن نوجوان به شیوه های مختلفی در حال تغییر است اما دقیقا این تغییرات در کجا اتفاق می افتند؟ مطالعات انجام شده بر روی جوندگان و هم چنین گونه های نخستین غیرانسانی (میمون ها) نشان داده که قسمت های خاصی از مغز، در برگیرنده تعداد قابل توجهی از دریافت کننده ها، برای استروژن و تستسترون می باشد.

هنگامی که این هورمون ها به طور انفجاری افزایش می یابد، ما به مناطقی از مغز نگاه می کنیم که در قبال حضورشان حساسیت بالایی داشته و تغییرات زیادی را می بینیم (به خصوص نوعی از رشد که آن را با نام افزایش توانایی مغز، در زمینه مشارکت در تفکر عمیق تر، پیچیده تر و دقیق تر، تداعی می کنیم؛ این نظر گید می باشد).

مطالعات تصویربرداری، برای مثال نشان داده که آکسون ها در حال افزایش بوده و ماده سفید در آمیگدالا رشد می کند که در واقع ناحیه ای است که در احساسات دخیل است. اتصال آمیگدالا با سایر قسمت های مغز، در طول بلوغ تقویت می شود و این تغییرات به نظر به مغز نوجوان، توانایی تجربه احساسات پیچیده تر، به طور فزاینده می دهد.

دقیقا کنار آمیگدالا، هیپوکمپوس را داریم که خود، ناحیه ای بسیار مهم برای حافظه است. مطالعات در حیوانات نشان داده است که شروع بلوغ، افزایش شدیدی در رشد سلول را ایجاد می کند که برای ظرفیت برتر مغز نوجوان، در زمینه یادگیری و نگهداری اطلاعات، نقش حیاتی ای دارد. در وهله اول، کورتکس جلوی مغزی را داریم که خود، ناحیه ای از مغز است که همانند مرکز پردازش عمل کرده و داده ها را از سایر قسمت های مغز مرتب نموده و ترکیب می کند.

مطالعات تصویربرداری نشان می دهد که این ناحیه در طول بلوغ، تغییرات زیادی را متوجه خود میبیند که در واقع مرتبط با ظرفیت بیشتر، برای برنامه ریزی، حفظ خاطرات، صبر و کنترل احساسات می باشد. تغییرات ایجاد شده توسط بلوغ، پایه لازم برای ایجاد مغزی بزرگسال و بالغ را می گذارد (این تغییرات، توسط حضور استروژن و تستسترون، تحت تاثیر قرار می گیرد).

متابولیسم

بیماری ها و اختلالات هورمونی در متابولیسم کودکان

چه چیزی باعث بروز مشکلات رشدی می شود؟

علت بروز مشکل رشدی، وابسته بر اختلال نوع رشدی مدنظر است. برخی از مشکلات رشدی، ژنتیک بوده در حالی که مواردی ممکن است توسط اختلالات هورمونی یا تغذیه ضعیف ایجاد شود.

علل مشکلات رشدی، اغلب در طبقه بندی زیر قرار می گیرد:

قد کوتاه خانوادگی

قد کوتاه خانوادگی در واقع گرایش پیروی از قد کوتاه موروثی خانوادگی است (کوتاه قدی).

تاخیر رشد بنیادی، با بلوغ موخر یا نوجوانی موخر

کودکی که اغلب از میانگین، قد کوتاه تری داشته و به نسبت میانگین، دیرتر وارد بلوغ می شود اما با نرخ نرمالی رشد می کند، ممکن است تاخیر رشدی داشته باشد

بیماری ای که بر کل بدن اثر می گذارد

سوتغذیه مداوم، بیماری های سیستم گوارشی، بیماری های کبد، بیماری قلبی، بیماری شش، دیابت و تنش شدید می تواند باعث بروز مشکلات رشدی شود.

بیماری های غدد مترشحه داخلی

تولید مناسب هورمون تیرویید، برای رشد نرمال استخوان، الزامی است. سندروم کوشینگ که خود یک بیماری نادر است میتواند توسط فراوانی ناهنجاری هایی ایجاد شود که منجر به بیش-ترشحی کورتیکوستروییدها، توسط غدد فوق کلیوی می شود. کمبود هورمون رشد می تواند در واقع مرتبط با مشکلی در غده هیپوفیز باشد (غده کوچک در پایه مغز). غده هیپوفیز چندین هورمون را ترشح می کند (شامل هورمون رشد).

مشکلات مادرزادی در بافت هایی که رشد در آن ها اتفاق می افتد

با بیماری ای به نام محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR)، رشد کُند در رحم، در طول حاملگی اتفاق می افتد. این پدیده، دلایل زیادی دارد (شامل سیگار کشیدن در طول حاملگی). کودک، وزن و قد کمتری به نسبت حالت نرمال دارد. با این وجود متناسب با قد کوتاهش می باشد.

داشتن تعداد زیاد یا کم کروموزوم میتواند منجر به بروز مشکلات سلامتی، شامل مشکلات رشدی شود. یک ناهنجاری کروموزومی مرسوم که از تعداد کم کروموزوم ایجاد می شود را در زیر می خوانیم. سندروم تِرنِر، یک اختلال ژنتیکی است که در دختران دیده می شود و باعث می شود به نسبت سایرین، قد کوتاه تری داشته و نتوانند در طول بلوغ، رشد کنند. شدت این مشکلات، در میان افراد تحت تاثیر، متفاوت است. سایر مشکلات سلامتی نیز می تواند وجود داشته باشد. مشکلات دیگری در زمینه سلامتی، شامل سیستم کلیوی یا قلبی نیز می تواند دخیل باشد (کلیه و ..).

متابولیسم

بسیاری از بیماری ها را می توان توسط درمان پزشکی، مدیریت یا اصلاح کرد. سندروم تِرنِر، در یک مورد از 2500 دختر متولد شده اتفاق می افتد. ویژگی های سندروم ترنر، از نداشتن یک کروموزوم ایکس، در هر سلول بدن ایجاد می شود بیماری های استخوانی مختلفی وجود دارد که بر قد و رشد اثر می گذارند و بسیاری از آن ها، ژنتیکی هستند. مرسوم ترین آن ها آکوندوآبلاسیا است که نوعی از کوتاه قدی است که  در آن، پاها و دست های کودک، در تناسب با طول بدن، کوتاه تراست.

علاوه برآن، سر اغلب بزرگ بوده و بدن، سایز نرمالی دارد. برخی از دختران در صورتی که والدینشان قد بلند باشند ممکن است به نسبت سنشان، قدی بلند داشته باشند علاوه برآن، یک اختلال رشد که آن را با نام بلوغ زودهنگام می شناسیم، توسط شروع زودهنگام نوجوانی اتفاق می افتد که در آن، کودک به نسبت سنش، در آغاز، بیش  از حد، بلند قد است اما به دلیل بلوغ سریع استخوان، رشد در مراحل اولیه متوقف شده و ممکن است به عنوان فردی بزرگسال، قدی کوتاه داشته باشند.

هم چنین چندین بیماری ژنتیکی وجودد ارد که با وجود سایر مشکلات سلامتی می تواند منجر به قد بلند شود. هم چنین چندین اختلال رشدی وجود دارد که علت آن ها مشخص نیست و هیچ دلیل شناخته شده ای، برای مشکل رشدی، در آن ها به چشم نمی خورد.

نشانه های مشکلات رشدی و متابولیسم کودکان چیست؟

برخی از مشکلات رشدی را می توان در لحظه تولد، خیلی سریع تشخیص داد به دلیل اینکه نوزاد ممکن است به نسبت سنش، بیش از اندازه کوچک باشد. با این وجود بسیاری از مشکلات رشدی، بعدها تشخیص داده خواهد شد (هنگامی که کودک به نسبت همکلاسی هایش کوچکتر به نظر می رسد یا هنگامی که رشد، در طول بازه ای از یک سال، ناچیز است).

نشانه اصلی ای که می تواند مشکل رشدی را نشان دهد، هنگامی است که یک کودک، کمتر از 2 اینچ در سال، پس از سومین تولدش رشد دارد. علائم مشکلات رشدی ممکن است با سایر مشکلات یا بیماری های پزشکی، مشابه باشد. همیشه به دکتر کودک خود، برای تشخیصی درست مراجعه کنید.

متابولیسم

نحوه تشخیص مشکل رشدی چگونه است؟

تشخیص مشکل رشدی باید توسط دکتر کودکتان انجام شود. روش مورد استفاده برای تشخیص، وابسته به نوع اختلال رشدی موجود است.

علاوه بر یک سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، آزمایشات تشخیصی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشاهده رشد و سلامت کودکتان در طول چند ماه اول
 • اشعه ایکس استخوان ها (انرژی الکترومغناطیسی مورد استفاده، برای تولید تصاویری از استخوان و اندام های داخلی، بر روی فیلم، تا بتوان بلوغ و پتانسیل رشد استخوان ها را تعیین کرد)
 • بررسی کارکرد غده هیپوفیز که هورمون رشد و سایر هورمون ها را تولید و ترشح می کند.

روش درمان مشکلات رشدی چیست؟

درمان های خاص، برای مشکلات رشدی، توسط دکتر کودکتان تعیین خواهد شد. برنامه ها از پایه موارد زیر طرح ریزی می شود:

 • سابقه پزشکی و وضعیت سلامت کنونی کودکتان
 • شدت مشکل
 • توانایی کودکتان در زمینه تحمل کردن فرآیندهای پزشکی و مصرف داروهای تجویزی
 • اعتقاد و میل شما در زمینه درمان

درمان مشکل رشدی، وابسته به نوع اختلال رشدی موجود است. در صورتی که یک مشکل پزشکی باعث ایجاد مشکل رشدی شود، درمان این بیماری می تواند مشکل رشدی را کاهش دهد.

متابولیسم چیست؟

متابولیسم در واقع واکنشی شیمیایی، در سلول های بدن است که غذا را به انرژی تبدیل می کند. بدن ما به این انرژی، برای انجام کارهای روزمره (از حرکت کردن تا تفکر و رشد) نیاز دارد. پروتئین های خاص، در بدن، واکنش های شیمیایی متابولیسم را کنترل می کند. هزاران واکنش متابولیک به صورت همزمان اتفاق می افتد که همگی توسط بدن، تعدیل می شوند (هدف آن ها این است که سلول های ما را با کارآیی بالا و سلامت حفظ کنند)

متابولیسم چگونه کار می کند؟

پس از خوردن غذا، سیستم گوارشی از آنزیم ها برای انجام کارهای زیر استفاده می کند:

 • تجزیه پروتئین ها به آمینواسیدها
 • تبدیل چربی به اسیدهای چرب
 • تبدیل کربوهیدرات به قند ساده (برای مثال گلوکوز)

بدن می تواند از قند، آمینواسید و اسیدهای چرب، در صورت لزوم به عنوان منابع انرژی استفاده کند. این ترکیبات، در خون جذب می شود و در واقع خون، آن ها را به سلول ها حمل خواهد کرد پس از ورود به سلول ها، آنزیم های دیگری برای تسریع یا تعدیل واکنش های شیمیایی که در متابولیسم این مواد تاثیر دارند، عمل خواهند کرد. در طول این فرآیندها، انرژی حاصله از ترکیبات مذکور را می توان برای استفاده توسط بدن، آزادسازی کرد و یا در بافت های بدن ذخیر کرد (به خصوص در کبد، عضلات و چربی بدن).

متابولیسم

متابولیسم، یک اقدام برای برقراری تعادل است که دو نوع فعالیت را در برگرفته و این دو نوع به صورت همزمان انجام می شود:

 • ساختن بافت های بدن و ذخیره سازی انرژی (به نام آنالولیزم)
 • تجزیه بافت های بدن و ذخایر انرژی، برای دریافت سوخت، برای کارکردهای بدن (با نام کاتابولیزم)

آنابولیزم یا متابولیسم سازنده: کاملا مربوط به ساختن و ذخیره سازی است. از رشد سلول های جدید، حفظ و نگهداری از بافت های بدن و هم چنین ذخیره سازی انرژی، برای استفاده آتی پشتیبانی می کند. در آنابولیزم، مولکول های کوچک، تبدیل به مولکول های بزرگتر کربوهیدرات، پروتئین و چربی می شود.

کاتابولیزم یا متابولیسم مخرب: در واقع فرآیندی است که انرژی مورد نیاز، برای تمام فعالیت ها در سلول ها را تولید می کند. سلول ها، مولکول های بزرگ (اکثرا کربوهیدرات ها و چربی ها) را تجزیه می کنند تا انرژی آزاد کنند. این فرآیند، سوخت مورد نیاز برای آنابولیزم و گرمایش بدن را فراهم می آورد و به عضلات، توان برای انقباض و به بدن، توانایی حرکت کردن را می دهد با تجزیه شدن واحدهای شیمیایی پیچیده به مواد ساده تر، بدن، فرآورده های دفعی را از طریق پوست، کلیه،شش و روده ها آزاد می کند.

مشکلات متابولیسم کودکان

بیماری های متابولیک کودکان چیست؟

کلینیک متابولیک، متشکل از تیمی با چند رشته تحصیلی است که تخصص ارائه مراقبت، برای کودکانی را دارد که خطاهای مشخص ذاتی یا حالت مشکوک به خطای ذاتی، در متابولیسم را در خود نشان می دهند. کلینیک مذکور می تواند ارزیابی های تشخیصی را برای کودکانی که به نظر در آن ها اختلالات متابولیک وجود دارد، از هنگام تولد تا 18 سالگی ارائه دهد.

مدیریت درمانی، برای کودکانی که خطاهای ذاتی متابولیسمی دارند، از زمان تولد تا 21 سالگی ارائه می شود. ما رابطه ای نزدیک، با والدین و خانواده ها برقرار می کنیم تا بتوانیم به منظور بهبودبخشی نتایج کلینیکی، روش های درمانی و پشتیبانی ارائه کنیم دپارتمان سلامت ایالت تگزاس (TDSH)، به طور تقریبی 400هزار نوزاد را به طور سالیانه، برای تشخیص بیماری های متابولیک ذاتی و سایر بیماری ها غربال گری می کند.

کودکانی که غربال گری نوزاد غیرطبیعی دارند و بعدها تشخیص خطای ذاتی متابولیسم، در آن ها دیده می شود، مراقبت های بلندمدتی را در این کلینیک متابولیک دریافت خواهند کرد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه فرآیند تشخیص غربال گری نوزاد لطفا به غربال گری نوزاد مراجعه کنید. دکترهای این کلینیک متابولیسم، برای مشاوره درون بیمارستان و خارج از آن، با نگرانی های مدیریت و تشخیصی مرتبط با بیماری های متابولیک، در دسترس می باشند

روش تشخیص بیماری متابولیک کودکان چگونه است؟

کارمندان کلینیک متابولیک، بیمارانی که سابقه ای مرتبط با بیماری های متابولیک دارند را ارزیابی می کنند. این فرآیند ارزیابی شامل مرور یافته های آزمایشگاهی و کلینیکی، به اضافه اطلاعات سابقه خانواده می شود. توصیه هایی برای آزمایش بیشتر و ارزیابی نیز ارائه خواهد شد (تشخیص و مراقبت مداوم از بیماران که مبتلا به اختلالات ذخیره لیزوزومال هستند)

کلینیک متابولیک مذکور، تشخیص، مدیریت، درمان، مشاوره ژنتیک و تحصیل برای اختلالات ذخیره لیزوزومال را ارائه می کند. این پدیده شامل بیماری گَوچِر، بیماری فَبری و موکوپلی ساکاریدوزِز (اختلالات MPS) همانند سانفیلیپو و مورکی می شود. ما درمان های جایگزینی آنزیم های در دست، به صورت کلینیکی را برای این بیماری ها هماهنگ می کنیم. پرستاران کلینیک روندهای خاص سلامت کودکان، به صورت هفتگی با دو هفته یک بار، جایگزینی آنزیم را با نظارت دکترهای متابولیک ارائه می دهند.


بیشتر بخوانید: ناهنجاری های کرانیوفاسیال (صورت و جمجمه) و راه های درمان


مراقبت مداوم از بیماران، با خطاهای ذاتی متابولیسم

کلینیک متابولیسک مذکور، متشکل از تیمی از متخصصان است که وظیفه آن ها کارکردن با خانواده ها است تا بتوان توصیه مدیریت مداوم و پشتیبانی را برای درمان خطای ذاتی متابولیسم ارائه کرد. این تیم شامل دکترهای متابولیک، مشاورهای ژنتیک، متخصص تغذیه متابولیک و فعال اجتماعی متابولیک می شود.

متابولیسم

روش درمان بیماری متابولیک کودکان چگونه است؟

مدیریت رژیم غذایی

یک برنامه شخصی سازی شده، از درمان با استفاده از رژیم غذایی، برای هر بیماری که تشخیص مثبتی داشته است، اِعمال می شود که این برنامه توسط رژیم غذایی، مدیریت خواهد شد. این مورد شامل اختلالات متابولیسم کربوهیدارت، اسیدهای ارگانیک و آمینو اسیدها می شود. متخصص رژیم غذایی، وضعیت تغذیه کنونی بیمار را ارزیابی کرده، سابقه تغذیه را از بیمار و والدین دریافت می کند و یک برنامه درمان رژیم غذایی، با برقراری ارتباط میان سطح خونی و دریافت مواد مغذی هدف، طراحی خواهد کرد.

ما همچنین آموزش رژیم غذایی و منابعی را برای کمک به مدیریت رژیم غذایی خاص کودکتان ارائه می کنیم.

مشاوره ژنتیکی

کلینیک متابولیک می تواند مشاوره و تحصیلات ژنتیک، در زمینه خطاهای ذاتی متابولیسم را ارائه دهد. این پدیده شامل توضیح تشخیص بیمار، حالت وراثت، احتمال رخداد مجدد در کودکان یا نوه ها آتی و هم چنین اطلاعاتی در زمینه تشخیص والدین، در صورت اِعمال پذیر بودن می شود.

بیماری زونا؛ تشخیص،پیشگیری و درمان بیماری زونا

زونا، که به آن herpes zoster یا zoster نیز می گویند، وقتی رخ می دهد که یک ویروس در سلول های عصبی دوباره فعال می شود و باعث جوش می شود. این ویروس، ویروس واریسلا زوستر، که باعث زونا می شود، همان ویروسی است که باعث بروز آبله مرغان می شود. این ویروس عضوی از خانواده ویروس های تبخال است. بعد از آبله مرغان، ویروس واریسلا در بافت عصبی بدن باقی می ماند و تقریبا هیچوقت از بدن خارج نمی شود. این ویروس غیرفعال است اما می تواند بعد از مدتی فعال شود و باعث زونا شود. در ادامه این مقاله ار بخش بیماری های دکتر سلام به توضیج کامل درباره بیماری زونا پرداخته و با آن آشنا می شویم.

زونا چیست؟

پزشکان نظر قطعی درباره چگونگی و چرایی فعال شدن این ویروس ندارند اما معتقدند پاسخ سیستم ایمنی شما در برابر ویروس سال ها بعد از آبله مرغانِ کودکی، تضعیف می شود. وقتی ویروس دوباره فعال می شود، در میان اعصاب حرکت می کند و اغلب باعث احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در موضع می شود.دو یا سه روز بعد، وقتی ویروس به پوست می رسد، تاول های به هم پیوسته در سر تا سر عصب آسیب دیده، ظاهر می شوند. شاید پوست خیلی حساس باشد و درد شدید احساس کنید.

زونا

اگر آبله مرغان گرفته اید، در معرض خطر رشد زونا هستید. اما ویروس در هر کسی که آبله مرغان گرفته فعال نمی شود. این بیماری اغلب در افراد بالای 50 سال و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، ظاهر می شود. برای مثال، اگر شما تحت درمان سرطان هستید، بیشتر در معرض ابتلا به زونا هستید.

افرادی که ایدز دارند معمولا دچار این بیماری می شوند که یکی از اولین نشانه های وجود مشکل در سیستم ایمنی بدن است. با افزایش سن، احتمال ابتلا به زونا افزایش می یابد، اگرچه این بیماری در هر سنی می تواند بروز پیدا کند. وقتی کودکان به زونا مبتلا می شوند، که عادی نیست، معمولا بسیار خفیف است. در بیش از 20 درصد از مردم ایالات متحده بیماری زونا تا حدی گسترش پیدا می کند.

عوارض بالقوه زونا عبارت اند از:

درد عصب بعد از زونا

حدود 10 درصد بزرگسالان مبتلا به زونا، تا مدت ها در ناحیه پوست که جوش ها ایجاد شده بودند، درد دارند حتی بعد از اینکه جوش کاملا درمان شده است. این بیماری ممکن است تا ماه ها و گاهاً تا سالها دوام داشته باشد. درد شدید در بیماران مسن بیشتر است و اغلب با حساسیت شدید به گرما و سرما در ناحیه آسیب دیده پوست همراه است.

زونا چشم

این عارضه وقتی رخ می دهد که زونا به چشم سرایت می کند. زونا چشم می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی باعث کوری شود. به علاوه بسیار دردناک است.

زونا گوش

سندروم رامسی هانت یا زونا خمیده نیز نامیده می شود. زونا گوش وقتی رخ می دهد که این بیماری گوش ها را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند باعث کاهش شنوایی شود.

زونا

فلج بل

زونا می تواند باعث فلج بل شود که طی آن یک عصب صورت فلج می شود.


بیشتر بخوانید: فلج بل و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


علائم زونا

زونا اغلب با احساس سوزش، خارش خفیف یا سوزن سوزن شدن یا تیر کشیدن یک قسمت پوست، شروع می شود. موضع اغلب تنها روی یک سمت قفسه سینه، شکم یا صورت یا قسمتی از دست یا پا قرار دارد. پوست ممکن است به شدت حساس باشد، بنابراین نمی توانید لباس هایی بپوشید که روی عارضه کشیده می شوند یا آن را لمس می کنند.

بعد از پنج روز پوست قرمز می شود و کمی خارش دارد و جوش ظاهر می شود. تاول ها ممکن است گرد گرد یا به هم پیوسته باشند، که تقریبا مسیر عصب آسیب دیده را دنبال می کنند. تاول ها ممکن است درد داشته باشند یا بخارند و برخی ممکن است به اندازه کف دست باشند. تاول ها 2 تا 7 روز مدام ظاهر می شوند و در نهایت ترکیده و پوست می دهند و سپس التیام می یابند. همچنین این بیماری ممکن است باعث خستگی، تب کم و درد عضلانی خفیف شوند.

تشخیص زونا

تشخیص این بیماری قبل از بروز نشانه های آشکار بیماری، ممکن است سخت باشد. وقتی جوش یا تاول ظاهر می شود، شاید پزشک بر اساس علائم شما و ظاهر پوستتان تشخیص زونا دهد. گاها وقتی تشخیص قطعی نباشد، پزشک ممکن است بافت را نمونه برداری کرده، سلول ها را از پوست آسیب دیده بردارد و با میکروسکوپ های مخصوص تغییر سلولی به دلیل این بیماری ، مورد آزمایش قرار دهد. اگر پل بینی تان یا هر جایی نزدیک چشم جوش داشته باشید، پزشک شما را به یک چشم پزشک نیز معرفی می کند.

زونا

دوره نقاهت بیماری زونا

این بیماری معمولا 7 تا 10 هفته طول می کشد، اگرچه از بین رفتنِ کاملِ تاول ها ممکن است چندین هفته طول بکشد. ظاهر پوستتان به احتمال زیاد طی چهار هفته به حالت عادی بر می گردد. در برخی افراد در ناحیه جوش ها لکه های تیره باقی می ماند. مدت درد بسیار مختلف است. درد اکثر افراد طی 2 یا 3 ماه کاهش پیدا می کند. حدود 10 درصد افراد چندین ماه درد دارند و حدود 2 درصد افراد تا بیش از 1 سال درد دارند.

جلوگیری از بیماری زونا

یک واکسن به نام زوستاواکس برای افراد 60 ساله و بیشتر توصیه می شود تا از زونا جلوگیری کند و خطر درد عصب بعد از این بیماری را کاهش می دهد. این واکسن برای افرادی که 50 سال یا بیشتر دارند نیز تایید شده است. این واکسن تنها یک بار تزریق می شود. مواد تشکیل دهنده این واکسن همانند واکسن آبله مرغان برای کودکان است اما دز آن 14 برابر قوی تر است.

در یک مطالعه بزرگ، در بیمارانی که واکسن زوستاواکس زدند، خطر ابتلا به زونا 50 درصد کاهش یافته و از بین کسانی که مبتلا به زونا بودند، کسانی که به جای درمان این بیماری، واکسن زدند، خطر درد عصب بعد از زونا 39 درصد کاهش داشته است. واکسن زونا برای کسانی که مبتلا به زونا هستند یا کسانی که درد عصب بعد از زونا دارند، مفید نیست و نباید استعمال شود. واکسن استاندارد آبله مرغان برای کودکان تازه به بازار آمده و نمیتوان میزان کارآمدی آن در جلوگیری از زونا در آینده را سنجید.

درمان بیماری زونا

اگر بیماری شما طی 72 ساعت بعد از ظاهر شدن جوش تشخیص داده شود، پزشک ممکن است داروی ضد ویروس تجویز کند. بعضی داروهای ضد ویروس که برای درمان این بیماری مصرف میشوند عبارت اند از اسیکلوویر (زویراکس)، فامسیکلوویر (فامویر) و والاسیکلوویر (والترکس). داروهای ضد ویروس ممکن است خطر ابتلا به درد (طولانی مدت) مزمن زونا را کاهش دهند.جوش پوست و تاول باید یک یا دوبار در روز با آب خنک شسته شوند. پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند پماد آنتی بیوتیک روی موضع بمالید.

زونا

چون درد ناشی از زونا می تواند شدید باشد، شاید پزشک داروی مسکن نیز تجویز کند. برای درد عصب بعد از این بیماری، اغلب داروهای مختلفی تجویز می شوند تا درد ناشی از جوش های از بین رفته را کاهش دهند. این داروها، درک علائم درد را توسط سیستم عصبی مرکزی تغییر می دهند. این دارو شامل آمی تریپتیلین (الاویل)، دوکسپین (اداپین،سین کووان) و گاباپنتین (نورونتین) می شوند. وقتی این بیماری به چشم سرایت می کند، متخصص چشم (چشم پزشک) باید بلافاصله مشاوره دهد.

داروهای ضد ویروس

این داروها ممکن است پیشرفت جوش زونا را کُند کند بخصوص اگر طی 72 ساعت بعد از اولین علائم مصرف شوند. همچنین احتمال بروز عوارض را می تواند کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • اسیکلوویر (زویراکس)
 • فامسیکلوویر (فامویر)
 • والاسیکلوویر (والترکس)

با پزشک یا دارو ساز خود درباره اثرات جانبی این دارو صحبت کنید تا بدانید که آیا نسبت به شایط بیماری شما و داروهای دیگری که مصرف می کنید ایمن است یا خیر.

مسکن ها

این بیماری باعث التهاب و درد می شود. پزشک شما ممکن است برای کاهش ناراحتی های خفیف، برخی داروهای بدون نسخه را به شما پیشنهاد کند.

که شامل موارد زیر می شود:

همچنین این مسکن ها درد عصب بعد از زونا را نیز از بین می برند که در اصل مسکنی است که افراد بعد از از بین رفتن جوش ها زونا، آن را مصرف می کنند.

زونا

دیگر تجویز ها

اگر بعد از از بین رفتن جوش ها درد شدید داشتید، یا در دوران ابتلا به زونا دچار عفونت شوید، پزشکتان ممکن است تجویز کند:

کرم کپسایسین

مراقب باشید به داخل چشم نرود.

داروی بی حسی

ممکن است برای تسکین درد شما لیدوکائین تجویز شود. که اشکال مختلفی مانند کرم، لوسیون، چسب زخم، پودر و اسپری و غیره باشد.

آنتی بیوتیک

اگر باکتری، پوست و جوش را آلوده کند، به این دارو احتیاج خواهید داشت. ولی اگر باکتری نقشی نداشته باشد، دیگر آنتی بیوتیک بی ثمر خواهد بود.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

داروهای مشابه بسیاری برای تسکین درد پس از درمان پوست وجود دارد. مانند آمی تریپتیلین، دیزپارامین (نورپرمین) و نورتریپتیلین  (آونتیل، پاملور). اگر افسردگی دارید، این داروها افسردگی را نیز درمان می کند. پزشک شما می تواند به شما درباره مزایا و معایب موجود بگوید.


بیشتر بخوانید: مهمترین عاملی که باعث بیماریهای پوستی میشوند


درمان خانگی برای بیماری زونا

درمان های مختلفی برای این بیماری وجود دارد که خانگی هستند. البته هیچکدام از آنها به طور مستقیم این بیماری را برطرف نمی کنند اما باعث می شوند که درد کمتر شود و قدرت این بیماری کمتر شود. اگر دچار این بیماری هستید بهتر است که یک یا دو تا از راه های زیر را در خانه بر روی خود امتحان کنید.

در بند های زیر بهترین روش های خانگی به زبان ساده بیان شده اند:

استفاده از سیر

از سیر می توان برای درمان بیماری زونا استفاده کرد. روش اول این است که شما یک حبه سیر آماده کنید و آن را خرد کنید. به طوری نرم شود و بتوان آن را روی یک سطح قرار داد. سپس سیر را هر روز به مدت سی دقیقه بر روی مکان مورد نظر خود قرار دهید تا بیماری بهبود پیدا کند. راه دوم این است که شما سیر را با آب جوش ترکیب کنید. ابتدا کافی است آب جوش برای خود آماده کنید و سپس یک حبه سیر را به مدت پنج دقیقه درون آن قرار دهید. حاصلی که در دستان شما قرار دارد یک عصاره است که باید به مدت یک ساعت بر روی منطقه زونا قرار بگیرد.

استفاده از سیر و الکل

سیر می تواند با مایعات دیگری هم ترکیب شود که یکی از آنها الکل است. شما باید چند حبه سیر برای خود آماده کنید و مانند روش قبلی سیر را خرد کنید تا کاملا له شود. سپس آن را درون بیست میلی لیتر الکل قرار دهید و بگذارید که از این ترکیب دو روز بگذرد. بعد از گذشت دو روز می توانید از عصاره آن بر روی منطقه زونا استفاده کنید. اگر نمی خواهید هیچگونه مایعاتی را با سیر ترکیب کنید، کافی است سیر و پیاز را با هم رنده کنید و از حاصل آن روزانه برای درمان خود استفاده کنید و روی نقطه مورد نظر قرار دهید.

زونا

استفاده از روغن درخت چای

از روغن درخت چای می توان به سه روش برای درمان این بیماری استفاده کرد. راه اول بسیار ساده است. تنها کافی است که چند قاشق سوپ خوری روغن را با آب ترکیب کنید و از آن به مدت سه بار در روز برای منطقه زونا خود استفاده کنید. راه دوم این است که روغن درخت چای را با روغن زیتون ترکیب کنید.

این مخلوط را می توان برای رفع خارش در منطقه زونا استفاده کرد. بعد از آنکه این دو روغن را ترکیب کردید، آن را به روی منطقه زونا خود به آرامی ماساژ دهید تا تاثیر خود را بگذارد. در راه آخر شما می توانید روغن درخت چای را با روغنی به نام روغن اسطوخودوس ترکیب کنید. از این ترکیب می توان یک کمپرس سرد یا گرم ایجاد کرد که برای منطقه زونا بسیار مفید است.

استفاده از کمپرس سرد

به دو روش می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. راه اول استفاده از یخ است. شما می توانید یخ را بر روی منطقه این بیماری قرار دهید و این کار را چند بار در روز انجام دهید. راه دوم این است که با استفاده از آب سرد منطقه ای که در آن بیماری زونا وجود دارد را خیس کنید و بعد از دقایقی آن منطقه را به کمک حوله خشک کنید. کمپرس سرد به شما کمک می کند که درد کمتری را در آن منطقه احساس کنید و خارش بدن شما کمتر خواهد شد.

استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا هم مانند درمان های بالا راه و روش های مختلفی دارد که به شما ساده ترین راه ها گفته می شود. در ابتدا باید حدود دویست گرم آلوئه ورا برای خود پیدا کنید. سپس باید پوست آن را به خوبی جدا کنید و عصاره اش را در ظرفی قرار دهید. در نهایت باید به وسیله همان عصاره، منطقه زونا را بپوشانید و بگذارید که نیم ساعت بماند. راه بعدی این است که تمام مراحل روش قبلی را طی کنید و در نهایت به عصاره کمی عسل اضافه کنید و سپس آن را بر روی منطقه زونا قرار دهید. هر دو روش به خوبی عمل می کنند و می توانید یک روز در میان این کار را انجام دهید.

استفاده از عسل

عسل کاربرد های زیادی در درمان بیماری های مختلف دارد. از عسل می توان برای تسکین درد استفاده کرد. برای بیماری زونا هم عسل کاربرد های متعددی دارد. کافی است چند قاشق عسل را در کمی ظرف قرار دهید. سپس یک پنبه برای خود آماده کنید و آن را به وسیله عسل آغشته کنید و بر روی منطقه زونا قرار دهید.

عسل باید به مدت پانزده دقیقه بر روی آن منطقه قرار بگیرد. سپس برای شستشو از آب گرم استفاده کنید تا اثری از چسبناکی عسل بر روی بدن شما باقی نمانده باشد. همین کار را به مدت چند بار در روز باید اجرا کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه خودتان را دریافت کنید.

استفاده از شیر

افرادی که حوصله کاری را ندارند یا بسیاری از وسایل در دسترس آنها نیست و می خواهند از یک درمان ساده برای بیماری زونا خود استفاده کنند، می توانند به این روش رجوع کنند. در این روش شما تنها به یک لیوان شیر و پنبه نیاز دارید و روش کار بسیار ساده ای دارد. پنبه را کمی در شیر قرار دهید و سپس آن را بر روی منطقه زونا قرار دهید. به همین راحتی می توانید چندین بار این کار را در روز انجام دهید تا بیماری شما بهبود پیدا کند.

زونا

روش های دیگری هم در کنار این نوع درمان های خانگی وجود دارد که همگی می توانند تاثیر مفیدی بر روی بیماری زونا داشته باشند. روش های بالا خود برای درمان کافی هستند و نیازی به استفاده از وسایل زیاد نیست. تنها چیزی که مهم است استفاده مداوم از این روش های درمان است تا بتوانید نتیجه مطلوب خود را دریافت کنید و بیماری تان از بین رود.

پیش بینی بیماری زونا

درمان به موقع و سریع ممکن است از عوارض طولانی مدت جلوگیری کند، بنابراین اگر علائم زونا را داشتید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. اکثر افراد از مرحله حاد بدون درد بیرون می آیند و رنگ پوست به حالت عادی بر می گردد. بعد از ابتلا به این بیماری امکان بازگشت آن غیر عادی است.

این بیماری تنها در 2 درصد افراد قابل برگشت است اما زونا، در افراد مبتلا به ایدز تا 20 درصد افراد دوباره بیماری بر می گردد. عوارض طولانی مدت این بیماری مانند درد عصب بعد از زونا، ممکن است تا ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد. این بیماری همچنین ممکن است درجه های تغییر رنگ پوست متفاوتی داشته باشد و ابتدا پوست را تیره تر کند.

آیا زونا می تواند روی باسن شما بروز پیدا کند؟

بله، این بیماری می تواند روی باسن شما ظاهر شود. زونا اغلب بر روی بدن و باسن تشکیل می شود. همچنین ممکن است در دیگر قسمت های بدن، مانند پاها، بازوها، و یا صورت بوجود آید. زونا (هرپس زوستر) با خارش پوست  شناخته می شود. این خطر برای کسی است که آبله مرغان را تجربه کرده است. ویروس واریسلازوستر باعث زونا و آبله  مرغان می شود. طبق گزارش کنترل و پیشگیری بیماری ها، در ایالات متحده هر سال حدود 1 میلیون نفر زونا می گیرند.

علائم بیماری زونا

این بیماری که برای اولین بار روی تنه، باسن و یا مکان دیگری ظاهر می شود، معمولا بیماری پوستی است و اغلب با درد همراه است. در برخی افراد، درد  بسیارشدید است وگاهای غیرقابل تحمل می گردد . این بیماری معمولا در جایی از بدن ظاهر می شود که در آن جوش و  تاول، عرض یک تا پنج روز رشد خواهد کرد.

علائم این بیماری در ابتدا شامل موارد زیر است:

 • احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، خارش، سوزش،
 • حساسیت به لمس

علائم چند روز پس از این بیماری عبارتنداز:

 • جوش قرمز
 • تاول های قرمز پر از مایع  که باعث خشکی پوست می شود.
 • خارش

زونا

سایرعلائم ممکن است عبارتند از:

 • سردرد
 • تب و لرز
 • خستگی
 • حساسیت به نور
 • ناراحتی معده

علائم جانبی زونا اغلب فقط روی یک طرف بدن تاثیر می گذارند. به عبارت دیگر، زونا می تواند روی طرف چپ باسن شما ظاهر شود نه سمت راست. برخی افراد مبتلا به زونا تنها درد را بدون ایجاد جوش و تاول تجربه می کنند. دوره درمان زونا بین دوتا شش هفته طول می کشد.

زونا درمان ندارد؟

گرچه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، پیگیری سریع ممکن است باعث تسریع بهبودی شما و کاهش عوارض شود.

به احتمال زیاد پزشک داروهای ضدویروسی تجویز می کند، مانند:

 • (acyclovir (Zovirax
 • (famciclovir (Famvir
 •  (valacyclovir (Valtrex

اگر درتان شدید است،دکتر ممکن است این داروها را نیز تجویز کند:

 • ضد انعقادی، مانند گاباپنتین
 • ضددرد مانند کدئین
 • عوامل کاهش دهنده درد ، مانند لیدوکائین
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمیتریپتیلین

اکثر افرادی که به زونا مبتلا می شوند،  تنها یک باراین بیماری را تجربه می کنند.  با این وجود، ممکن است دوبار یا بیشتر درگیر این بیماری شوند.

مراحلی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید و ممکن است برخی از آنها خارش یا درد این بیماری را کاهش دهد، از جمله:

 • ضد درد، مانند استامینوفن (Tylenol)، اگر داروی ضد درد برایتان تجویز نشده است.
 • لوسیون کالامین
 • حمام آفتاب کلوئیدی
 • کمپرس یخ

چه کسی در معرض خطر ابتلا به زونا است؟

خطر ابتلا به زونا با افزایش سن زیاد می شود. افرادی که درمعرض بیشترین خطر قرار دارند عبارتند از:

 • افراد مبتلا به HIV، لنفوم یا لوسمی که سیستم ایمنی آن ها ضعیف است.
 •  افرادی که از داروهای ضدعفونی کننده استفاده می کنند، از جمله استروئیدها و داروهای مورد استفاده برای گیرنده های عضو پیوند.

اگرچه این بیماری در کودکان رایج نیست،اما یک کودک بیشتر در معرض خطر زونا قرار دارد اگر:

 • مادردر دوران بارداری این بیماری را داشته است.
 • کودک قبل از 1سالگی آبله  مرغان گرفته است.

زونا

واکسن زونا

در اواخر سال 2017، اداره غذا و دارو جایگزینی واکسن جدید زونا،بنام Shingrix را با واکسن قبلی Zostavax تایید کرد. به گفته موسسه ملی کهنسالی، Shingrix ایمن است و بیشتر از Zostavax توصیه می شود.

قبل از تزریق واکسن، با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً آنها توصیه می کنند که  از Shingrix استفاده کنید حتی اگر شما:

 • قبلا به این بیماری مبتلا شده اید.
 • قبلا zotavax دریافت کرده اید.
 • خاطرتان نیست که دچار آبله مرغان شده اید یا نه.
 • اگردارای سیستم ایمنی ضعیف، تب و یا بیماری دارید، Shingrix توصیه نمی شود.

زونا و زگیل ممکن است در هر جایی از بدن شما ظاهر شوند، از جمله یک یا دو طرف باسن.

راه های انتقال زونا و واگیردار بودن آن

راه انتقال این بیماری با آبله مرغان تفاوت بسیاری دارد. آبله مرغان را می توان از طریق تنفس هم انتقال داد اما بیماری زونا تنها یک راه انتقال دارد و آن هم لمس ترشحات تاول ها است. البته این روش انتقال تنها در صورتی رخ می دهد که شخصی که آنها را لمس می کند تا به حال آبله مرغان نگرفته باشد.

این بیماری دارای تاول های متعددی است که در بخشی از بدن جاری می شوند و ترشحاتی درون آن وجود دارد. حال اگر یک فردی که در گذشته آبله مرغان گرفته است آنها را لمس کند، اتفاقی برای او رخ نخواهد داد اما اگر شخصی که آبله مرغان نگرفته است این ترشحات را لمس کند، دچار آبله مرغان می شود.

به همین دلیل است که می گویند باید فردی که دچار بیماری زونا شده است را در محدودیت ارتباط های لمسی قرار داد. شخص باید مدام خود را شستشو کند و از مواد ضد عفونی برای منطقه زونا خود استفاده کند تا خطر کمتری دیگر اعضای خانواده را تهدید کند و همچنین میکروب ها رشد کمتری داشته باشند. حال برخی فکر می کنند که زونا یک بیماری واگیردار است و نباید نزدیک فردی که این بیماری را دارد، شوند. این تفکر کاملا درمورد بیماری زونا اشتباه است و به صورت بدی در جامعه جا افتاده است.

زونا از طریق بدن خود شخص ایجاد می شود. افرادی که در گذشته آبله مرغان گرفته اند، یک ویروس درون آنها همیشه می ماند که همان زونا است و ممکن است روزی خود را نمایان کند. چنین چیزی نشان دهنده این است که افراد ابتدا دچار ابله مرغان می شوند و بعد ممکن است بیماری زونا را دریافت کنند. یعنی کسی که آبله مرغان نگرفته است، نمی تواند این بیماری را داشته باشد. همچنین شما باید بدانید که برای زونا واکسن خاصی وجود ندارد.

علت نبود واکسن این است که این ویروس بعد از آبله مرغان به طور همیشگی در بدن حضور دارد و نمی توان زمان فعال شدن آن را فهمید. خود آبله مرغان اخیرا واکسن پیدا کرده است که در کشورهای غربی به عنوان یک واکسن عادی به کودک برای پیشگیری تزریق می کنند. البته همانطور که از اسمش پیداست تنها برای پیشگیری است و نمی تواند آن را برای همیشه غیرفعال کند. در ایران هنوز چنین واکسنی پیدا نشده است و فروش آن عادی نیست و به صورت بسیار محدودی پیدا می شود.

زونا


بیشتر بخوانید: آیا پیری پوست با وجود آکنه آهسته تر صورت می گیرد؟


ارتباط زونا و بارداری زنان

این بیماری و آبله مرغان در هنگام بارداری می تواند مانند یک فاجعه برای جنین و خود مادر باشد. البته درصد کمی از وجود این بیماری در هنگام بارداری وجود داشته است اما نمی توان به همین راحتی چنین بحثی را نادیده گرفت و باید توجه زیادی کرد. زمانی که شخص در هنگام بارداری دچار آبله مرغان شود، جنینی که در شکم آن وجود دارد می تواند دچار نقص مادرزادی شود و این خود خبر بسیار بدی برای مادر است. به همین دلیل اگر قصد باردار شدن دارید حتما قبل از آن واکسن های آبله مرغان را تزریق کنید تا از چنین خطری به دور باشید.

خارش یکی از علائم این بیماری و به طور کل یک مشکل دردناک در افراد باردار است که معمولا دچار شان می شوند. شما می توانید خارش خود را به وسیله آنتی هیستامین برطرف کنید و اگر دردی درون خود دارید، استامینوفن کمک زیادی به شما می کند. در کنار آن بهتر است که از داروهای ضد ویروس که برای درمان زونا ساخته شده اند، استفاده کنید. این حرکت مانند یک پیشگیری است و بهترین عامل دفاعی برای شما خواهد بود.

روغن هایی که می توانند به درمان بیماری زونا کمک کنند

با برخی از روغن های گیاهی در بخش درمان خانگی آشنا شدید و فهمیدید که برای درمان خود چه کارهایی را باید انجام دهید. حال در این بخش با برخی روغن های دیگر و فواید آن برای این بیماری آشنا می شوید و بعد از آشنایی بهتر است که از آنها برای درمان خود استفاده کنید.

در بند های زیر به روغن ها اشاره شده است:

روغن گل شمعدانی

بیشتر پزشک ها برای درمان درد شما که ناشی از این بیماری است، کپسایسین طبیعی تجویز می کنند. چنین چیزی می تواند درد شما را کم کند اما حداقل یک هفته طول می کشد تا درد تان بهبود پیدا کند. روغن گل شمعدانی می تواند در عرض چند دقیقه درد شما را کم کند و عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان داده است.

روغن پیازچه

روغن پیازچه مانند یک ضد ویروس قوی عمل می کند. شما می توانید از طریق این روغن خود را ضد عفونی کنید و ویروس هایی که در منطقه زونا شما وجود دارد را به طور کل از بین ببرید. البته نباید از این روغن بیش از حد استفاده کنید زیرا ممکن است به پوست شما آسیب وارد کند. همیشه به مقدار کمی از آن را بر روی پوست خود مالش دهید.

زونا

اگر دچار این بیماری هستید، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید. درمان اولیه می تواند به سرعت روند بهبود و کاهش خطر ابتلا به عوارض کمک کند. با پزشک خود درباره ی Shingrix، واکسن shingles صحبت کنید. اگر واکسن یک گزینه مناسب برای شما باشد، ممکن است هیچ وقت بیماری زونا را تجربه نکنید.

درمان بیماری‌ های خون و تومورهای سرطانی با شیمی درمانی

پزشکان شیمی درمانی را به عنوان درمانی برای سرطان معرفی کرده اند. این درمان از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند و از رشد آن ها پیشگیری می کند. بسیاری از داروهای شیمی درمانی اثراتی دارند که می توانند خیلی شدید باشند. پس اگر پزشک انجام شیمی درمانی را به کسی توصیه کرده، این به این معناست که مزایای آن برای آن شخص از معایبش بیشتر هستند. در ادامه این مقاله ار بخش پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره شیمی درمانی پرداخته و با آن آشنا می شویم.

شیمی درمانی چیست؟

یک بدن سالم از طریقه پروسه تقسیم و رشد، به طور مداوم سلول ها را جایگزین می کند. وقتی سرطان اتفاق می افتد، سلول ها به طرز ناهنجاری دوباره تولید می شوند. وقتی در یک قسمت بدن سلول های بیشتر و بیشتری تولید می شود، این سلول ها جای سلول های مفید را اشغال می کنند. شیمی درمانی به عنوان جزئی از یک برنامه درمانی بزرگ تر در نظر گرفته می شود. این برنامه درمانی می تواند شامل جراحی و درمان با امواج رادیویی باشد. این برنامه های درمانی در درمان بسیاری از سرطان ها مفیدند.

شیمی درمانی

اما به طور کلی تاثیر این داروها به مرحله ای که سرطان در آن قرار دارد و سایر عوامل بستگی دارد. پزشک انتظاراتی که می توانید از شیمی درمانی داشته باشید را برای شما بیان خواهد کرد.داروهای شیمی درمانی از تقسیم و تولید‌ سلول های سرطانی پیشگیری می کنند. یک دارو یا ترکیبی از چند دارو این کار را انجام می دهند.

درمان با شیمی درمانی می تواند:

 • به سلول های سرطانی درون بدن حمله کند.
 • قسمت ها و پروسه های خاصی را هدف قرار دهد.

شیمی درمانی چه کاری انجام می دهد؟

شیمی درمانی می تواند:

 • از تقسیم سلولی پیشگیری کند.
 • منبع تغذیه سلول های سرطانی را هدف قرار دهد (آنزیم ها و هورمون هایی که برای رشد به آن ها نیاز دارند)
 • سبب آپوپتوز یا خودکشی سلول های سرطانی شود.

برخی از انواع جدید درمان، رشد سلول های جدید که وظیفه تغذیه تومور دارند را متوقف می کنند، این کار سبب از بین رفتن تومور می شود. برخی از دانشمندان نگران هستند که گاهی شیمی درمانی باعث رشد و انتشار سرطان شود. اما به طور کلی شیمی درمانی به بسیاری از افراد کمک کرده.

چگونه از شیمی درمانی استفاده می کنند؟

گاهی شیمی درمانی به خودی خود سرطان را درمان می کند اما در برخی شرایط این روش را با روش های زیر ترکیب می کنند:

جراحی

پزشک بافت یا تومور سرطانی و گاهی اندامی که تحت تاثیر سلول های سرطانی بوده را بر می دارد.

امواج رادیویی

پزشک از امواج رادیواکتیو نامرئی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این کار توسط دستگاه های خاص انجام می شود که قسمت هایی از بدن را از بیرون تحت تاثیر قرار می دهند یا با قرار دادن مواد رادیواکتیو رو، نزدیک و حتی درون بدن صورت می گیرد.

درمان بیولوژیکی

از باکتری، واکسیناسیون و پادتن برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

شیمی درمانی

چرا از شیمی درمانی استفاده می کنند؟

پزشک شیمی درمانی را به این دلایل توصیه می کند:

 • برای انقباض تومور قبل از جراحی
 • برای از بین بردن بقایای سلول های سرطانی بعد از جراحی و پیشگیری از بازگشت سرطان
 • برای کاهش پیشرفت رشد بیماری و کاهش علائم در مراحل بعدی، حتی اگر احتمال درمان خیلی پایین باشد.

اهداف شیمی درمانی

پزشکان از انجام شیمی درمانی اهداف گوناگونی دارند. سه هدف اصلی برای انجام شیمی درمانی وجود دارد:

 • درمان
 • کنترل
 • تسکین

درمان

در برخی شرایط شیمی درمانی می تواند سرطان را درمان کند به این معنی که سرطان از بین برود. پزشکان لفظ درمان را به عنوان یک گزینه ممکن به کار می برند. هیچ تضمینی نیست که فرد حتما بعد از انجام شیمی درمانی کاملا درمان شود. پس درمان امکان پذیر است اما قطعی نیست. چندین سال طول می کشد تا ببینند که آیا سرطان واقعا درمان شده است یا نه.

کنترل

اگر درمان ممکن نباشد، هدف به کنترل بیماری تغییر می کند. از شیمی درمانی برای منقبض کردن تومور و توقف سرطان از رشد و انتشار استفاده می کنند. این کار به فردی که سرطان دارد کمک می کند که احساس بهتر و زندگی طولانی تری داشته باشد. در خیلی شرایط سرطان کاملا برطرف نمی شود بلکه به عنوان یک بیماری مزمن مثل بیماری قلبی و دیابت کنترل می شود. در برخی شرایط دیگر این گونه به نظر می رسد که سرطان از بین رفته اما دوباره باز می گردد. در این شرایط می توان دوباره از شیمی درمانی استفاده کرد.

تسکین

از شیمی درمانی می توان برای از بین بردن علائم سرطان استفاده کرد. به این نوع ، شیمی درمانی تسکینی گویند. وقتی سرطان در مراحل پیشرفته باشد، به این معنی که قابل کنترل نباشد و به سایر قسمت های بدن منتشر شده باشد، هدف ارتقاء کیفیت زندگی برای فرد و کمک به ایجاد حس خوب در اوست. برای مثال می توان از شیمی درمانی برای منقبض کردن توموری که سبب درد و فشار می شود استفاده کرد.

شیمی درمانی نوعی درمان تهاجمی است که می تواند هم در طول تراپی و هم بعد از آن تاثیرات منفی بگذارد چون هم سلول های سرطانی را تحت تاثیر قرار می دهد و هم سلول های سالم. اما تشخیص و درمان زود هنگام گاهی سبب درمان کامل می شود. شیمی درمانی می تواند روی خیلی از افراد عوارض جانبی بر جای بگذارد.


بیشتر بخوانید: تغذیه اهمیت تغذیه در حین شیمی درمانی


شیمی درمانی چقدر طول می کشد؟

پزشک برنامه درمانی که شامل زمان و تعداد جلسات درمانی است را در اختیار فرد قرار می دهد. درمان، بسته به مرحله ای که سرطان در آن قرار دارد، می تواند شامل مصرف دوز مشخصی دارو از یک روز تا چند هفته طول بکشد. افرادی که به بیشتر از یک دوره درمانی نیاز دارند باید استراحت کنند تا به بدن خود اجازه ریکاوری را بدهند.

ممکن است یک نفر درمان یک روزه داشته و به یک هفته استراحت نیاز داشته باشد و دیگری با همین میزان درمان به استراحت سه هفته ای نیاز داشته باشد. گاهی باید درمان را چندین بار انجام داد. بعضی از افراد به خاطر تاثیرات ذهنی و روحی که سرطان روی آن ها می گذارد به مشاور مراجعه می کنند.

آزمایش خون سطح سلامتی فرد را می سنجد و اطمینان حاصل می کند که فرد قادر به کنار آمدن با عوارض جانبی است.

سلامت کبد

کبد مواد شیمیایی حاصل از شیمی درمانی و سایر داروها را تجزیه می کند. زیاد پر کردن کبد می تواند مشکل ساز باشد. اگر در آزمایش خون که قبل از درمان گرفته می شود به مشکلی پی بردند، فرد باید درمان را تا زمان بهبود کامل به تعویق بیندازد.

شیمی درمانی

تعداد کم گلبول های سفید، قرمز و پلاکت ها

اگر میزان گلبول های سفید، قرمز و پلاکت ها قبل از درمان کم بود فرد باید صبر کند تا سطح آن ها به حد نرمال برسد و بعد شیمی درمانی را آغاز کند. در طول درمان باید به طور مرتب آزمایش خون دهید تا پزشک عملکرد کبد و خون و تاثیرات درمان را بررسی کند.

دوز شیمی درمانی چگونه تعیین می شود؟

بسیاری از افراد در محیط بالینی این درمان را دریافت می کنند اما گاهی فرد می تواند در خانه این درمان را دریافت کند.

راه های دریافت شیمی درمانی شامل این مواردند:

 • از راه دهانی با مصرف قرص، مایعات و کپسول
 • داروی درون وریدی به صورت تزریق یا اینفیوژن
 • از راه موضعی روی پوست

در برخی شرایط که فرد می تواند در خانه دارو دریافت کند باید به طور مرتب به پزشک و بیمارستان مراجعه کند تا سطح سلامتی و پاسخ به درمان در او بررسی شوند. باید به همان میزانی که پزشک تجویز کرده دارو دریافت کنید. اگر فراموش کردید که دوز تجویزی را در زمان مناسب مصرف کنید با پزشک تماس بگیرید. گاهی فرد به دوز مداوم نیاز دارد. این به این معناست که باید از یک پمپ استفاده کنند که دارو را چندین هفته یا چندین ماه منتقل کند.

دریافت درون وریدی دارو چگونه عمل می کند؟

سرنگ

دارو از طریق سرنگ نازک به دست و بازوی فرد تزریق می شود. پرستار سرنگ را به بیمار تزریق می کند و بعد از اتمام درمان آن را در می آورد. اگر در طول درمان احساس درد و سوزش داشتید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

کاتتر

کاتتر یک لوله نرم و باریک است. پزشک یک سر کاتتر را در عروق بزرگ و معمولا در قسمت قفسه سینه قرار می دهد. سمت دیگر کاتتر بیرون بدن می ماند و برای انتقال داروهای شیمی درمانی و سایر داروها از آن استفاده می شود. کاتتر تا زمان اتمام درمان در جایی که هست باقی می ماند. گاهی در اطراف قسمتی که کاتتر قرار داشته عفونت به وجود می آید.

پورت

پورت یک صفحه کوچک است که جراح آن را زیر پوست قرار می دهد. پورت به کاتتر که به رگ های بزرگ تر وصل است متصل می شود. گاهی پزشک یک سرنگ درون پورت قرار می دهد تا به بیمار داروی شیمی درمانی را منتقل کند. اگر علائم عفونت را در اطراف پورت مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید.

پمپ

پمپ معمولا به کاتتر و پورت متصل می شود و میزان داروی شیمی درمانی و سرعت رسیدن آن به بدن را کنترل می کند.

در طول شیمی درمانی چه احساسی خواهم داشت؟

نمی توان به طور قطع احساس فرد را بیان کرد چون به سلامت کل، نوع سرطان، مرحله آن و نوع دارو بستگی دارد. احساس بیماری و خستگی بعد از شیمی درمانی عادی است. بعد از انجام شیمی درمانی از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند. باید روز درمان و روز بعد از آن به خودتان استراحت بدهید. پزشک در کنترل عوارض جانبی شیمی درمانی به شما کمک خواهد کرد.

شیمی درمانی

آیا در طول دوره شیمی درمانی می توانم کار کنم‌؟

این به کاری که انجام می دهید و احساسی که دارید بستگی دارد. در روزهایی که حال خوبی ندارید ببینید که آیا می توانید ساعات کمتری را کار کنید یا در خانه کار را ادامه دهید.

تعیین داروی مناسب شیمی درمانی

در برخی شرایط بهترین انتخاب برای دوز و برنامه درمانی مشخص است و اکثر پزشکان درمان یکسانی را پیشنهاد می دهند. در برخی شرایط دیگر، نمی توان گفت که کدام روش درمانی مناسب است و پزشکان داروها و روش های درمانی متفاوتی را پیشنهاد می دهند.

عواملی که هنگام انتخاب دارو باید آن ها را در نظر بگیرید شامل این مواردند:

 • نوع سرطان
 • مرحله ای که سرطان در آن قرار دارد (تا چه حد پیشرفت کرده)
 • سن بیمار
 • سطح سلامت بیمار
 • سایر اختلالات سلامتی (از جمله بیماری قلبی، کبدی و کلیه)
 • انواع درمان های سرطان که قبلا انجام شدند

دوز مناسب دارو برای شیمی درمانی

از آن جایی که کودکان و بزرگسالان با هم متفاوتند، دوز مناسب دارو برای کودکان و بزرگسالان با هم فرق دارد. کودکان ممکن است که نسبت به داروها حساس باشند.

به همین علت دوز برخی داروها برای افرادی که این شرایط را دارند دوباره تنظیم می شود:

 • افراد مسن
 • وضعیت تغذیه ضعیفی دارند
 • چاقی مفرط
 • افرادی که در حال مصرف داروهای دیگری هستند
 • افرادی که اخیرا پرتو درمانی داشته اند
 • افرادی که تعداد گلبول های خون پایینی دارند
 • افرادی که بیماری کبد و کلیوی دارند

بیشتر بخوانید: سرطان دستگاه گوارش؛ انواع سرطان کبد و روش های درمان آن


عوارض جانبی شیمی درمانی

شیمی درمانی با توجه به نوع و میزان درمان، می تواند سبب بروز عوارض جانبی خفیف تا شدیدی شود. برخی از افراد عوارض جانبی جزئی یا شدیدی مشاهده می کنند و برخی دیگر هیچ عوارض جانبی مشاهده نمی کنند.

عوارض جانبی شیمی درمانی می توانند شامل این موارد باشند:

۱- حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ عوارض جانبی رایج هستند. گاهی پزشکان برای کاهش علائم، داروهای ضدتهوع را تجویز می کنند. با توجه به نتیجه یک تحقیق، استفاده از زنجبیل و مکمل های زنجبیل می تواند تاثیرات داروی ضد تهوع را بالا ببرد.

۲- پوست، مو، ناخن

برخی از افراد موهای خود را از دست می دهند یا موهای آن ها چند هفته بعد از شروع درمان نازک و شکننده می شود. بیماران می توانند از کلاه گیس استفاده کنند. اکثرا بعد از اتمام درمان موها شروع به رشد می کنند. ناخن ها هم شکننده و ضعیف می شوند. پوست نیز ممکن است که خشک شود و نسبت به نور آفتاب حساس شود.

شیمی درمانی

افراد باید این نکات را به خاطر بسپارند:

 • در برابر آفتاب ظهر قرار نگیرند.
 • از ضد آفتاب استفاده کنند.
 • لباس هایی بپوشند که از آن ها در برابر نور آفتاب محافظت کند.

۳-خستگی مفرط

بعضی از افراد دچار خستگی مفرط می شوند. آن ها همیشه یا بعد از انجام برخی فعالیت ها این احساس را خواهند داشت.

برای کاهش خستگی مفرط می توانید این موارد را امتحان کنید:

 • استراحت کنید.
 • از انجام فعالیت های خسته کننده بپرهیزید.

افرادی که دچار خستگی شدید می شوند باید با پزشک خود مشورت کنند چون این می تواند نشان دهنده کم خونی باشد.

۴- اختلالات مربوط به گوش

سموم موجود در برخی انواع شیمی درمانی می تواند روی سیستم عصبی تاثیر بگذارد و سبب این موارد شود:

 • تینیتوس یا شنیدن مداوم صدای وزوز گوش
 • از دست دادن موقت و دائم شنوایی
 • مشکلات تعادل

افراد باید هر گونه تغییر شنوایی را به پزشک گزارش دهند.

۵- عفونت

شیمی درمانی می تواند تعداد گلبول های سفید (که از بدن در برابر عفونت محافظت می کنند) را کاهش دهد. این امر سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی و بالا رفتن ریسک عفونت می شود.

برای دوری از عفونت این کارها را انجام دهید:

 • به طور مرتب دستان خود را بشویید.
 • زخم ها را تمیز نگه دارید.
 • از مواد غذایی مناسب استفاده کنید.
 • اگر به وجود عفونت شک کردید سریعا درمان شوید.

پزشک برای کاهش ریسک عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند.

۶-مشکلات خونریزی

شیمی درمانی می تواند میزان پلاکت های خون را کاهش دهد. این به این معناست که خون نمی تواند مثل قبل لخته شود.

شیمی درمانی

فرد ممکن است با مشکلاتی نظیر این موارد روبرو شود:

 • خون مردگی
 • خونریزی شدید از یک بریدگی ساده
 • خون دماغ شدن و خونریزی مداوم از لثه

اگه میزان پلاکت خیلی کم شود فرد به تزریق خون نیاز دارد. به علاوه این بیماران هنگام آشپزی، باغبانی و اصلاح کردن باید خیلی بیشتر توجه کنند تا خطر ایجاد زخم را پایین بیاورند.

۷-کم خونی

گلبول های قرمز اکسیژن را به تمام بافت های بدن منتقل می کنند. شیمی درمانی می تواند سبب کاهش گلبول های قرمز شود و این امر سبب کم خونی می شود.

علائم کم خونی شامل این مواردند:

 • خستگی
 • قطعی تنفس
 • تپش قلب

مصرف آهن به بدن کمک می کند که گلبول های قرمز بیشتری تولید کند. افراد می توانند از برنامه غذایی شان آهن دریافت کنند.

مواد غذایی که منبع آهن هستند شامل این مواردند:

 • سبزیجات برگدار سبز پررنگ
 • حبوبات
 • گوشت
 • مغزیجات
 • آلو بخارا، کشمش، زردآلو

اگر علائم کم خونی را مشاهده کردید فورا با پزشک تماس بگیرید.

۸- موکوزیت

موکوزیت یا التهاب غشای مخاطی ،از دهان گرفته تا مقعد، می تواند روی هر قسمت سیستم گوارشی تاثیر بگذارد. موکوزیت دهان معمولا ۷ تا ۱۰ روز بعد از شروع درمان دیده می شود. علائم آن که با توجه به دوز درمانی متفاوتند و می تواند سبب ایجاد مشکل برای خوردن و صحبت کردن شود. بعضی افراد احساس سوزش در لب های خود حس می کنند. اگر خونریزی اتفاق افتاده باشد، می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که فرد در معرض عفونت قرار دارد. علائم موکوزیت چند هفته بعد از درمان از بین می روند. پزشک برای درمان این اختلال دارو تجویز می کند.

۹- از دست دادن اشتها

شیمی درمانی، سرطان یا هر دوی آن ها می توانند روی پروسه هضم غذا تاثیر بگذارند و سبب از دست دادن اشتها و کاهش وزن شوند. شدت این موضوع به نوع سرطان و شیمی درمانی بستگی دارد اما معمولا بعد از اتمام درمان فرد دوباره اشتهای خود را به دست می آورد. اشکال ندارد اگر کمتر غذا می خورید اما تعداد دفعات غذا خوردن را بیشتر کنید. از نوشیدنی هایی مثل اسموتی که سرشار از مواد مغذی هستند استفاده کنید تا به دریافت مایعات و مواد مورد نیاز بدن کمک کنید. افرادی که مشکلاتی برای غذا خوردن دارند گاهی به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند.

شیمی درمانی

۱۰- بارداری و باروری

افراد در طول شیمی درمانی میل خود به روابط جنسی را از دست می دهند اما این تمایل بعد از اتمام درمان بر می گردد.

باروری

بعضی از انواع شیمی درمانی می تواند باروری را در زنان و مردان کاهش دهد. این موضوع، اغلب ولی نه همیشه، بعد از اتمام درمان حل می شود. افرادی که می خواهند در آینده بچه دار شوند می توانند از فریز کردن اسپرم و تخمک استفاده کنند.

بارداری

هنوز مشخص نیست که انواع مختلف شیمی درمانی چه تاثیری روی جنین در حال رشد دارند. اگر زنی در طول بارداری به شیمی درمانی نیاز داشته باشد پزشک پیشنهاد می دهد که تا هفته ۱۲_۱۴ بارداری صبر کند چون در این زمان اندام های جنین در حال رشد هستند. اگر انجام شیمی درمانی ضروری باشد می تواند بعد از اولین سه ماه بارداری انجام شود.

زنان باردار می توانند آخرین مرحله شیمی درمانی را ۸ هفته قبل از وضع حمل دریافت کنند تا احتمال عفونت در مادر و فرزند پایین بیاید. از آن جایی که شیمی درمانی عوارض جانبی شدید دارد بهتر است که تا زمان اتمام طول دوره درمان باردار نشوید. پزشک روش های درست پیشگیری از بارداری را به شما خواهد گفت. اگر باردار هستید یا در طول دوره درمان باردار شده اید حتما پزشک را در جریان بگذارید.

۱۱-مشکلات روده

شیمی درمانی می تواند سبب اسهال یا یبوست شود چون بدن در حال دفع سلول های آسیب دیده است. این علائم معمولا چند روز بعد از درمان آغاز می شوند.

۱۲-مشکلات ذهنی و شناختی

حدود ۷۵% از افراد مشکلات توجه، تفکر و به مشکل خوردن حافظه کوتاه مدت در طول دوره شیمی درمانی را گزارش می کنند. در بیش از ۳۵% این افراد مشکلات شناختی می توانند تا ماه ها و سال ها بعد از درمان ادامه داشته باشند. شیمی درمانی می تواند سبب مشکلات استدلال، نظم دهی و انجام چند کار با هم شود. بعضی افراد تغییرات روحیه و افسردگی را تجربه می کنند. اضطراب فرد می تواند این علائم را بدتر کند.

شیمی درمانی

انواع شیمی درمانی

انواع شیمی درمانی شامل این موارد هستند:

عامل آلکیله کننده

این عامل روی DNA تاثیر می گذارد و سلول ها را در هر مرحله ای از چرخه زندگی سلولی که باشند، از بین می برد.

آنتی متابولیت

این ماده خود را به شکل پروتئینی که سلول ها برای رشد نیاز دارند در می آورد. وقتی سلول ها آن را مصرف کنند از بین می روند.

آلکالوئید گیاهی

این ماده از رشد و تقسیم سلولی جلوگیری می کند.

آنتی بیوتیک ضد تومور

این ماده از تولید مجدد سلول ها پیشگیری می کند. این ماده با آنتی بیوتیک هایی که افراد برای درمان عفونت استفاده می کنند متفاوت است.

پزشک دوز مناسب هر کدام از این داروها را با توجه به شرایط بیمار تعیین می کند. ممکن است که پزشکان ترکیب شیمی درمانی با سایر روش های درمانی مثل پرتو درمانی و جراحی را پیشنهاد دهند.

تاثیر شیمی درمانی

عواملی که روی نوع شیمی درمانی و نحوه عملکرد آن تاثیر می گذارند شامل این مواردند:

 • محل، نوع و مرحله سرطان
 • سن فرد، سطح سلامتی، هر گونه اختلالات سلامتی

نتیجه شیمی درمانی به نوع، محل و مرحله ای که سرطان در آن قرار دارد بستگی دارد. در برخی شرایط شیمی درمانی می تواند کاملا سرطان را از بین ببرد. اما به طور کلی شیمی درمانی عوارض جانبی هم دارد و فرد باید در طول دوره درمانی در نحوه زندگی و شغل خود تغییراتی را ایجاد کند. اما بعد از اتمام دوره درمان می توان به زندگی عادی بازگشت.

شیمی درمانی

قبل از شیمی درمانی، بیماران سوالات این چنینی از پزشک خود می پرسند:

 • چرا شیمی درمانی پیشنهاد می شود؟
 • آیا انتخاب های دیگری هم وجود دارند؟
 • چه انواعی از شیمی درمانی در دسترس هستند؟
 • هزینه آن چقدر است؟
 • باید انتظار چه عوارض جانبی ای را داشته باشم؟

به علاوه بیمار باید با مسئولین بیمه در خصوص پوشش دهی هزینه های شیمی درمانی صحبت کند. درباره مشکل خود و دوره درمانی و تاثیراتی که ممکن است شیمی درمانی روی شغلشان بگذرد با مدیر خود صحبت کنند. با افراد خانواده درباره این که باید چه انتظاراتی داشته باشند، صحبت کند. در برخی شرایط پزشک به بیمار پیشنهاد می دهد که در طول درمان به مشاور مراجعه کند.


بیشتر بخوانید: آیا سرطان در کودکان همانند بزرگسالان است؟


شیمی درمانی برای اختلالاتی به جز سرطان

برخی از داروهای شیمی درمانی در درمان بعضی اختلالات مثل این موارد سودمند بوده اند:

بیماری های مغز استخوان

بیماری هایی که روی مغز استخوان و سلول های خونی تاثیر می گذارند می توانند با پیوند مغز استخوان درمان شوند. شیمی درمانی برای آماده شدن فرد برای انجام پیوند مغز استخوان صورت می گیرد.

اختلالات سیستم ایمنی

دوز پایینی از داروهای شیمی درمانی می توانند به کنترل اختلالات سیستم ایمنی بیش از حد فعال در برخی بیماری ها مثل بیماری لوپوس و آرتریت روماتوئید کمک کنند.

چگونه برای شیمی درمانی آماده شوید

نحوه آماده شدن برای انجام شیمی درمانی به نوع دارو و نحوه استعمال آن بستگی دارد. پزشک درباره نحوه آماده شدن، فرد را مطلع خواهد کرد.

ممکن است نیاز باشد که:

قبل از شروع شیمی درمانی درون وریدی با جراحی یک دستگاه را جاسازی کنند

اگر قرار است فرد شیمی درمانی درون وریدی داشته باشد پزشک قرار دادن دستگاهی مثل کاتتر، پورت یا پمپ را پیشنهاد می دهد. کاتتر و سایر ابزار از طریق پروسه جراحی در عروق بزرگ و معمولا در قفسه سینه جاسازی می شوند. سپس داروهای شیمی درمانی از طریق دستگاه به فرد داده می شوند.

شیمی درمانی

انجام آزمایش های گوناگون قبل از انجام شیمی درمانی

گاهی بیمار باید یک سری آزمایش ها را انجام دهد که پزشک مطمئن شود بدن او برای دریافت درمان آماده است. تست خون برای بررسی کبد و کلیه ها انجام می شود و بررسی قلب می تواند به پزشک این امکان را بدهد تا ببینند آیا بدن فرد آماده است یا نه. اگر مشکلی در آزمایش ها دیده شد، پزشک درمان را به تعویق می اندازد یا دارو و دوز متفاوتی را انتخاب می کند.

مراجعه به دندانپزشک

ممکن است که پزشک از بیمار بخواهد که به دندانپزشک مراجعه کند تا وجود عفونت در او بررسی شود. درمان عفونت های موجود، ریسک عوارض جانبی شیمی درمانی را کاهش می دهد چون شیمی درمانی توانایی بدن در مقابله با عفونت را پایین می آورد.

برای عوارض جانبی برنامه ریزی کنید

از پزشک بپرسید که چه عوارض جانبی را می توان در طول درمان و یا بعد از آن انتظار داشت و خود را برای آن ها آماده کنید. برای مثال اگر شیمی درمانی سبب ناباروری شود باید تخمک یا اسپرم را برای آینده فریز کرد. اگر قرار است شیمی درمانی سبب ریزش موها شود برای استفاده از کلاه گیس برنامه ریزی کنید.

برای دریافت کمک در خانه و محیط کار برنامه ریزی کنید

بسیاری از خدمات شیمی درمانی در کلینیک ها و به صورت سرپایی انجام می شوند به این معنی که فرد می تواند در طول دوره شیمی درمانی فعالیت های همیشگی خود را انجام دهد. پزشک به شما خواهد گفت که شیمی درمانی تا چه حد روی فعالیت های روزانه شما تاثیر می گذارد. از پزشک بپرسید که آیا باید از سر کار مرخصی بگیرید یا بعد از درمان از کسی در انجام کارهای خانه کمک بگیرید یا نه. از پزشک درباره جزئیات شیمی درمانی سوال بپرسید تا برای کار، فرزندان و سایر موارد برنامه ریزی کنید.

اختلالات روانی؛ درمان دارویی و روان درمانی اختلالات بزرگسالان

اختلالات روانی چیست؟ آیا اختلالات روانی درمان دارند؟ شدت و دفعات حملات اختلال هراس در صورت درمان شدن، کاهش می یابد و عملکرد شما را در زندگی روزمره بهبود می بخشد. گزینه های اصلی برای درمان، روان درمانی و داروها است. بسته به اولویت شخصی، سابقه شما، شدت اختلال هراس و دسترسی شما به درمانگرانی که آموزش خاصی در درمان اختلالات اختلال هراس دیده اند، ممکن است هرکدام از دو نوع درمان اختلالات روانی برای شرایط خاص شما کارآمد باشند. در قسمت روانشناسی دکتر سلام به توضیح درمان دارویی و روان درمانی اختلالات روانی بزرگسالان می پردازیم.

اختلالات روانی

روان درمانی اختلالات روانی

روان درمانی، که گفتگو درمانی نیز نامیده می شود، اولین روش درمانی موثر برای حملات وحشت و اختلال هراس محسوب می شود. روان درمانی می تواند در درک حملات اختلال هراس و اختلال هراس و اختلالات روانی به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چگونه با آنها مقابله کنید. نوعی روان درمانی به نام شناخت درمانی رفتاری می تواند به شما کمک کند تا به بطور تجربی دریابید که علائم اختلال هراس خطرناک نیست. درمانگر به شما کمک می کند تا به تدریج علائم حمله وحشت را به روشی ایمن و طی چند جلسه کاهش دهید. هنگامی که حساسیت به محرک اختلال هراس آور برای فرد تهدید کننده نباشد، این حملات برطرف می شوند. درمان موفقیت آمیز همچنین می تواند در غلبه بر ترس از موقعیت هایی که به دلیل حملات وحشت از آنها دوری کرده اید، کمک کند. درمان موفق نیازمند زمان و تلاش است. ممکن است در طی چند هفته علائم حمله اختلال هراس کاهش یابد اما اغلب علائم پس از چند ماه بطور قابل توجهی کاهش می یابد یا از بین می رود. برای تثبیت بهبود علائم و یا اطمینان از تحت کنترل بودن حملات اختلال هراس، ادامه جلسات روان درمانی الزامی است.

داروهای اختلالات روانی

داروهای اختلالات روانی می توانند به کاهش علائم مرتبط با حملات اختلال هراس و همچنین افسردگی ناشی از این حملات کمک کنند. انواع مختلفی از داروها در مدیریت علائم حملات اختلال هراس مؤثر است، داروهایی از جمله:

مهارکننده های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین (SSRI) :

این داروها به طور کلی ایمن و عوارض جانبی جدی آن ها اندک است، داروهای ضد افسردگی SSRI به عنوان اولین انتخاب داروها برای درمان حملات اختلال هراس توصیه می شوند. داروهای SSRI مانند فلوکستین (Prozac)، پاروکستین (Paxil ، Pexeva) و سرترالین (Zoloft) مصوب سازمان غذا و دارو (FDA) هستند.

مهارکننده های بازگشت مجدد سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI):

این داروها نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند. ونلافاکسین (Effexor XR)دارویی ازین نوع است که برای درمان اختلال هراس استفاده می ‎شود و توسط سازمان دارو FDA تأیید شده است.

بنزودیازپین ها:

این آرام بخش ها باعث کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی می شوند. بنزودیازپین های مورد تأیید FDA برای درمان اختلال هراس عبارتند از: آلپرازولام (Xanax) و کلونازپام (کلونوپین). بنزودیازپین ها معمولاً فقط به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند زیرا می توانند باعث ایجاد عادت شوند و با وابستگی ذهنی یا جسمی همراه شوند. اگر در مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر مشکل دارید این داروها انتخاب خوبی نیستند. آنها همچنین می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند و باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناکی شوند.

اگر یکی از داروها برای شما مناسب نباشد، پزشک ممکن است برای تقویت اثربخشی در فرایند بهبود، توصیه به تغییر دارو و یا ترکیب برخی داروهای خاص کند. به خاطر داشته باشید علائم بهبود، ممکن است هفته ها پس از آغاز مصرف دارو ظهور کنند. همه داروها خطر عوارض جانبی دارند و بعضی از آنها ممکن است در برخی شرایط، مانند بارداری توصیه نشوند. در مورد عوارض و خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

اختلالات روانی

وسواس فکری و اختلالات روانی (OCD)

اختلالات روانی با وسواس فکری ممکن است درمان کامل نداشته باشد، اما می توان به کنترل علائم کمک کرد تا زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار ندهند. برخی از افراد تا آخر عمر به این درمان کنترلی نیاز دارند. دو درمان اصلی برای OCD نیز عبارتند از روان درمانی و داروها. اغلب، برای بهبود، به هردو درمان نیاز است.

روان درمانی برای اختلالات روانی وسواس فکری

درمان شناختی رفتاری، نوعی روان درمانی برای بسیاری از مبتلایان به OCD مؤثر است. قرار گرفتن در موقعیت وسواسی و جلوگیری از پاسخ (ERP) (نوعی از درمان CBT)، مستلزم قرار گرفتن تدریجی در موقعیت وسواسی مثلا در معرض یک شیء یا خاک قرار گرفتن و یادگیری راه های سالم برای مقابله با اضطراب است. هدف ERP یادگیری مدیریت وسواس و اجبارات اینچنین است تا از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوید. درمان ممکن است در جلسات فردی، خانوادگی یا گروهی انجام شود.

داروهای اختلالات روانی وسواس فکری

برخی داروهای روانپزشکی می توانند به کنترل وسواس فکری OCD کمک کنند. معمولاً ابتدا داروهای ضد افسردگی امتحان می شوند. داروهای ضد افسردگی مورد تأیید سازمان غذا و داروی (FDA) برای درمان OCD عبارتند از:

 •  کلومیپرامین (آنافرانیل) برای بزرگسالان و کودکان 10 سال و بالاتر
 •  فلوكستین (پروزاك) برای بزرگسالان و كودكان 7 ساله و بالاتر
 •  فلووکسامین برای بزرگسالان و کودکان 8 ساله و بالاتر
 •  پاروکستین (Paxil ، Pexeva) فقط برای بزرگسالان
 •  سرترالین (Zoloft) برای بزرگسالان و کودکان 6 ساله و بالاتر

با این حال، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی و داروهای روانپزشکی دیگری را نیز تجویز کند.

داروهای اختلالات روانی : چه چیزی را باید در نظر گرفت

در اینجا چند نکته برای گفتگو با پزشک در مورد داروهای OCD آورده شده است:

انتخاب دارو اختلالات روانی

به طور کلی، هدف این است که به طور موثر علائم را در کمترین مقدار ممکن کنترل کنیم. امتحان کردن چندین دارو قبل از پیدا کردن یکی از آن ها که به خوبی در بهبود تاثیر می گذارد، دور از تصور نیست. پزشک شما برای مدیریت مؤثر علائم تان ممکن است بیش از یک دارو را توصیه کند. این امر می تواند هفته ها تا ماه ها پس از شروع دارو طول بکشد تا منجر به بهبود علائم شود.

اثرات جانبی داروی اختلالات روانی

تمام داروهای روانپزشکی عوارض جانبی بالقوه ای دارند. در مورد عوارض جانبی احتمالی و هرگونه نظارت بر سلامتی مورد نیاز در هنگام مصرف داروهای روانپزشکی با پزشک خود صحبت کنید. و در صورت بروز عوارض جانبی نگران کننده به پزشک اطلاع دهید.

خطر خودکشی در اختلالات روانی

اکثر داروهای ضد افسردگی به طور کلی بی خطر هستند. در بعضی موارد، ممکن است در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان زیر 25 سال در هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی، به خصوص در چند هفته اول بعد از شروع یا با تغییر در میزان مصرف، افکار خودکشی ذهن آنهارا درگیر کند. اگر افکار خودکشی به سراغ شما آمد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا در موارد اضطراری کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که داروهای ضد افسردگی در طولانی مدت احتمالاً با بهبود خلق و خوی خطر خودکشی را کاهش می دهند.

اختلالات روانی

تداخل داروهای اختلالات روانی با سایر داروها

هنگام مصرف داروی ضد افسردگی، در مورد سایر نسخه های دارویی یا داروهای بدون نسخه، گیاهان دارویی یا سایر مکمل های مصرفی به پزشک خود بگویید. برخی از داروهای ضد افسردگی هنگام ترکیب با داروهای خاص یا مکمل های گیاهی می توانند واکنش های خطرناکی ایجاد کنند.

متوقف کردن مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلالات روانی

داروهای ضد افسردگی اعتیاد آور محسوب نمی شوند، اما گاهی اوقات ممکن است وابستگی جسمی (که با اعتیاد متفاوت است) رخ دهد. بنابراین متوقف کردن ناگهانی درمان یا از دست دادن چندین دوز می تواند باعث علائمی شبیه به ترک شود، که گاهی اوقات سندرم قطع نامیده می شود. مصرف دارو را حتی اگر احساس بهتری دارید، بدون مشورت با پزشک قطع نکنید، زیرا ممکن است عود علائم OCD را تجربه کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا به تدریج و با خیال راحت دوز خود را کاهش دهید. در مورد خطرات و فواید استفاده از داروهای خاص با پزشک خود مشورت کنید.

درمان های دیگر برای اختلالات روانی

گاهی اوقات، داروها و روان درمانی و اختلالات روانی به اندازه کافی برای کنترل علائم OCD مؤثر نیستند. تحقیقات در مورد اثربخشی بالقوه تحریک عمیق مغز (DBS) برای درمان OCD که به روش های درمانی سنتی پاسخ نمی دهند ادامه دارد. از آنجا که DBS برای استفاده در معالجه OCD کاملاً آزمایش نشده است، مطمئن شوید که تمام جوانب مثبت و منفی و خطرات احتمالی آن برای سلامتی را درک کرده اید.

رفتار پرخاشگرانه در اختلالات روانی

رفتار پرخاشگرانه معمولا بی دلیل نیست اما باید علل اصلی آن را مشخص کنید. صحبت کردن با دیگران در مورد تجربیاتی که باعث می شود احساس پرخاشگری کنید، می تواند مفید باشد. در برخی موارد، شما می توانید یاد بگیرید که چگونه با ایجاد تغییر در شیوه زندگی یا شغل خود، از موقعیت های ناامیدکننده دوری کنید. همچنین می توانید استراتژی هایی برای مقابله با موقعیت های ناامید کننده تهیه کنید. به عنوان مثال، می توانید بیاموزید که چگونه صریح و صادقانه و بدون اینکه پرخاشگر شوید، ارتباط برقرار کنید. پزشک ممکن است برای کمک به رفتارهای پرخاشگرانه روان درمانی را توصیه کند. به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند به شما در یادگیری نحوه کنترل رفتار کمک کند.

این موضوع می تواند به شما در توسعه مکانیسم های مقابله کمک کند. همچنین می تواند به داشتن درک مناسبی از عواقب اقدامات تان بیانجامد. گفتاردرمانی یکی دیگر از راه های درمان است. این روش می تواند به شما در درک دلایل پرخاشگری کمک کند. همچنین می تواند به شما در کار کردن از طریق احساسات منفی کمک کند. در بعضی موارد، پزشک ممکن است داروهایی برای درمان رفتار پرخاشگرانه شما تجویز کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است داروهای ضد صرع (AEDs) مانند فنیتوئین و کاربامازپین را تجویز کنند. اگر مبتلا به اسکیزوفرنی، آلزایمر یا اختلال دو قطبی هستید، ممکن است تثبیت کننده خلقی را برای شما تجویز کنند. پزشکان همچنین ممکن است شما را به مصرف مکمل های اسید چرب امگا 3 ترغیب کنند. بسته به دلایل اصلی رفتار پرخاشگرانه شما، برنامه درمانی شما متفاوت خواهد بود. با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد وضعیت و گزینه های درمانی خود بیشتر بدانید.


بیشتر بدانید؛ 24 درصد ایرانیان اختلالات روانی دارند!


اختلالات روانی

اختلال عملکرد جنسی در اختلالات روانی

اختلال عملکرد جنسی چگونه درمان می شود؟

بیشتر انواع اختلالات جنسی با درمان مشکلات اساسی جسمی یا روانی قابل اصلاح است. سایر راهکارهای درمانی شامل موارد زیر است:

دارو

هنگامی که یک دارو عامل اختلال عملکرد است، ممکن است تغییر در دارو به درمان اختلال کمک کند. زن و مرد مبتلا به کمبود هورمون ممکن است از نوشیدنی های هورمونی، قرص ها یا کرم ها بهره مند شوند. برای آقایان، داروهایی از جمله سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل، وردنافیل (لویتراش ، استاکسین) و آوانافیل ممکن است با افزایش خونرسانی به آلت به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند.

وسایل و تکنولوژی مکانیکی برای اختلالات روانی

وسایلی مانند دستگاه های خلاء و کاشت آلت تناسلی ممکن است به مردان مبتلا به اختلال نعوظ (عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ) کمک کند. دستگاه خلاء (اروس) نیز برای استفاده در خانم ها تأیید شده است، اما می تواند پر هزینه باشد. دستگاه گشادکننده نیز ممکن است به زنانی که انقباض شدید عضلات واژن را تجربه می کنند، کمک کند.

سکس تراپی در اختلالات روانی

متخصصین رابطه جنسی می توانند برای زوجینی که مشکلات جنسی را تجربه می کنند، و این مشکلات توسط پزشک اصلی آنها قابل حل نیست، بسیار مفید باشد. درمانگران غالباً مشاوران خوبی در زمینه ازدواج هستند. برای زوجینی که می خواهند از روابط جنسی خود لذت ببرند، خوب است که وقت و تلاش خود را صرف مشورت با یک درمانگر حرفه ای کنند.

درمان های رفتاری در اختلالات روانی

اینها شامل تکنیک های مختلفی از جمله بینش رفتارهای مضر در رابطه یا تکنیک هایی مانند خود تحریکی برای درمان مشکلات برانگیختگی و یا ارگاسم است.

روان درمانی و اختلالات روانی

درمان توسط یک مشاور آموزش دیده می تواند به فرد کمک کند تا آسیب های جنسی، احساس اضطراب، ترس یا گناه و تصویر بد بدن را که ممکن است در گذشته اتفاق افتاده باشند را برطرف کند. این عوامل ممکن است در عملکرد جنسی فعلی فرد تأثیر داشته باشد.

آموزش و ارتباطات در اختلالات روانی

آموزش دیدن در مورد رابطه جنسی و رفتارها و پاسخ های جنسی ممکن است به فرد در رفع مشکلات اضطرابی خود درباره عملکرد جنسی کمک کند. گفتگوی آزاد با شریک زندگی خود در مورد نیازها و نگرانی های تان نیز به غلبه بر موانع بسیاری در راستای داشتن یک زندگی سالم جنسی کمک می کند.

اختلالات روانی

آیا اختلال عملکرد جنسی در اختلالات روانی قابل درمان است؟

موفقیت درمان اختلال عملکرد جنسی بستگی به علت اصلی بروز این مشکل دارد. اختلال عملکرد خفیفی که مربوط به استرس، ترس و اضطراب است، اغلب با موفقیت با مشاوره، آموزش و بهبود ارتباط بین زوجین قابل درمان است.

سردرد و اختلالات روانی

درمان سردرد در اختلالات روانی

هنگامی که صحبت از درمان سردرد می شود، داروها می توانند درد شما را کاهش دهند، اما آنها تنها گزینه ی ممکن نیستند. برای کنترل استرس یا جلوگیری از محرک ها ممکن است تغییر سبک زندگی مفید باشد. این روش ها حتی ممکن است از بروز سردرد جلوگیری کنند. آنچه برای یک شخص مفید است ممکن است برای دیگری مفید نباشد، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین راه حل را برای شما پیدا کند.

داروهای سردرد در اختلالات روانی

انواع مختلف دارو، انواع مختلفی از سردردها را درمان می کنند. سردردهای ممتد: کاهش دهنده درد مانند استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن معمولاً کمک کننده هستند. اما مراقب باشید که مصرف بیش از حد بسیاری از این قرص ها می توانند باعث سردردهای برگشتی شوند. اگر لازم است این داروها را در مقادیر بالا مصرف کنید باید به پزشک خود مراجعه کنید. به هیچ شخص زیر ۱۹ سال آسپرین ندهید – این احتمال ابتلا به یک بیماری جدی به نام “سندرم رایه” را افزایش می دهد.

سردردهای میگرنی در اختلالات روانی

یک کلاس از داروها به نام تریپتانس اصلی ترین درمان سر درد های میگرنی است. آنها شامل التریپتان، ناراتریپتان، سوماتریپتان، زولمیتریپتان و سایر موارد هستند. شما می توانید آنها را به صورت قرص، تزریق یا اسپری بینی استفاده کنید. نوعی ارگوتامین به نام دی هیدروگروتامین نیز سردردهای میگرنی را درمان می کنند. شما می توانید آن را به شکل سرنگ یا اسپری بینی پیدا کنید. اسپرسین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز در صورت استفاده از آن ها در زمان بروز اولین نشانه حمله میگرن می توانند به شما کمک کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز شامل ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. اگر در هر ماه، ۴ روز یا بیشتر سردرد های شدید و طولانی میگرنی داشته باشید پزشک ممکن است استفاده از دارو را برای اجتناب از حملات میگرنی توصیه کند، این داروها عبارتند از :

 • داروهای فشار خون مانند پروپرانولول (ایندورال)، وراپامیل و سایر موارد
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد تشنج مانند توپیرامات
 • مهار کننده های مربوط به ژن کلسیتونین پپتید
 • شل کننده های عضلانی
 • تکنیک های آرام سازی و بیوفیدبک
 • اجتناب از غذاهایی که باعث میگرن شما می شوند.

دستگاه های پیشگیری از میگرن در اختلالات روانی

سِفالِی 

یک دستگاه هدبند مانند کوچک است که پالس های الکتریکی ای از طریق پیشانی ارسال می کنند که اعصاب در ارتباط با میگرن را تحریک می کند. اسپرینگ یا ای نئورا تی ام اس : این دستگاهی پالس هایی صادر می کند و به مغز می فرستد که بر مغز اثر می گذارد. در هنگام بروز اولین نشانه های سردرد این دستگاه را در پشت سر خود قرار دهید.

گاما کُر

این دستگاه کوچک به عنوان یک محرک اعصاب پاراسمپاتیک غیر قابل انعطاف نیز شناخته می شود. هنگامی که آن را نزدیک اعصاب پاراسمپاتیک در گردن قرار می دهید امواج خفیفی برای تسکین درد به الیاف عصبی ارسال می کند.

سردرد های خوشه ای

مسکن های ساده برای این سردردها جوابگو نیست، زیرا به سرعت عمل نمی کنند. اما پزشکان به این پی برده اند که تنفس اکسیژن با غلظت زیاد می تواند درد را تسکین دهد. مسکن هایی همچون لیدوکائین که از طریق بینی وارد می شود می تواند درد بعضی بیماران را کاهش دهد. تریپتان هایی از جمله ارگوتامین یا سوماتریپتان که به شکل سرنگ تزریق می شوند، می توانند به درمان سردرد کمک کنند. دارو های پیشگیری کننده ای همچون داروی فشار خون وراپامیل یا داروهای استروئیدی مثل پردنیزون اگر در اولین مرحله های بروز سر درد مصرف شوند ، می توانند به درمان سردرد خوشه ای کمک کنند.

اختلالات روانی

سردرد های سینوسی در اختلالات روانی

در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی، سرکوب کننده ها و آنتی بیوتیک ها به شما کمک می کنند.

از ایجاد سردرد در اختلالات روانی جلوگیری کنید

اگر مواردی را که باعث سردرد شما می شود می دانید – مانند برخی غذاها، کافئین، الکل یا سر و صدا – سعی کنید از آنها جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه در حملات شما ایجاد می شود، تاریخچه سردرد های خود را که شامل پاسخ این سؤالات است، نگه دارید:

 • چه موقع سردردهای شما شروع می شود؟
 • هر چند مدت یکبار سردرد می شوید؟
 •  آیا قبل از شروع سردرد علائمی دارید؟
 •  درد در چه مناطقی است؟
 •  درد چه مدت طول می کشد؟
 •  سردرد در چه ساعاتی از روز اتفاق می افتد؟
 •  آیا بعد از مصرف غذای خاصی سردرد می شوید؟
 •  در مورد زنان، در چه زمانی در چرخه ماهانه شما این اتفاق می افتد؟
 •  آیا سردردها از عوامل محیطی مانند بو، سر و صدا یا برخی از آب و هواها ایجاد می شوند؟

درمان های خانگی در اختلالات روانی

وقتی دچار سردرد می شوید این موارد ساده را امتحان کنید تا به خودتان کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشید:

 •  از بسته یخی روی پیشانی، پوست سر یا گردن خود استفاده کنید.
 •  از داروهای او تی سی مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.
 •  مقداری کافئین مصرف کنید.
 •  به یک اتاق تاریک و ساکت بروید.

روش های درمانی جایگزین در اختلالات روانی

سایر روش های درمانی می توانند درد را تسکین دهند یا حتی از حمله جلوگیری کنند. کایروپراکتیک و ماساژدرمانی: هنگامی که فشار عضلانی باعث سردردهای تنشی می شود، یک کایروپراکتور ممکن است بتواند آن را از طریق ستون فقرات یا گردن تسکین دهد. همچنین ماساژ درمانی نیز می تواند از تکنیک های ماساژ بر بافت نرم روی سر، گردن و قسمت فوقانی پشت استفاده کند. بیوفیدبک و تمدد اعصاب: بیوفیدبک به شما کمک می کند تا نحوه واکنش گروه های عضلانی نسبت به استرس را کنترل کنید. این ممکن است به جلوگیری یا تسکین سردردهای تنشی کمک کند.

 طب سوزنی:

م مطالعات نشان داده اند که قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاص بدن ممکن است به تسکین تنش و سردردهای میگرنی کمک کند.

 مراقبه های بدن-ذهنی:

هیپنوتیزم، تنفس عمیق، تجسم، مراقبه و یوگا ممکن است با کمک به شما در مقابله با استرس، درد را تسکین دهد. این کار ممکن است به ویژه برای سردردهای تنشی مفید باشد. هیپنوتیزم ممکن است میزان احساس شما به درد را کاهش دهد.

درمان شناختی رفتاری:

این شیوه، مدیتیشن و آرامش را با آموزش در انگیزه، رفتار و نحوه اداره عواطف، در می آمیزد. با کمک روان درمانی، می توانید یاد بگیرید که افکار و نگرش های منفی را تغییر دهید و نحوه پاسخ به استرس را تغییر دهید. این مهارت ها ممکن است در جلوگیری از سردردهای میگرنی و تنش به شما کمک کند.

 درمان با بوتاکس:

سازمان FDA ، بوتاکس را که درمانی برای چین و چروک نیز هست، برای جلوگیری از سردردهای مزمن میگرن در بزرگسالان تأیید کرده است. اگر ۱۵ روز یا بیشتر در ماه با میگرن درگیر هستید، می توانید هر ۳ ماه به سر و گردن خود بوتاکس تزریق کنید.

اختلالات روانی

اختلال روان تنی و اختلالات روانی

اصطلاح اختلال روانی تنی به معنای وضعیتی است كه در آن تصور می شود بیماری جسمی ناشی از استرس روانی است یا از طریق آن بدتر می شود. از آنجا که این اختلال با ذهن و بدن ارتباط دارد، درمان آن نیز شامل اقدامات درمانی متشکل از دو بخش پزشکی و روانشناختی است. قبل از ارائه درمان مناسب، ابتدا فرد مبتلا به بیماری روان تنی به منظور یافتن عوامل استرس زا بررسی می شود.


بیشتر بدانید؛ ابتلا به سرطان با اختلالات روانی


درمان اختلال روان تنی و اختلالات روانی

هر فرد به دلیل فشار روانی بیماری های مختلف پزشکی را تجربه می کند. بیماریهای جسمی ناشی از عوامل روانی را می توان از طریق دارو یا جراحی درمان کرد، اما درمان کامل این بیماری تنها در صورت مشخص شدن علت ایجاد فشارهای روانی حاصل می شود. بنابراین، جلسات روان درمانی برای کاهش این عوامل روانی مانند استرس، اضطراب، افسردگی و … برای بهبود بیماری جسمی ضروری است.

روان درمانی:

این روش تحت عنوان صحبت درمانی نیز شناخته می شود. در اینجا، پزشک و بیمار در مورد وضعیت روحی و اتفاقات و شیوه زندگی ای که بیمار تجربه می کند تعامل دارند. این تعامل به درمانگر کمک می کند تا بیماری ذهنی خاصی را که بیمار از آن رنج می برد، تجزیه و تحلیل کند تا بتواند درمان مناسبی را ارائه دهد.

روانکاوی :

این روش درمانی برای درمان افسردگی و اختلال اضطراب استفاده می شود. این یک پروسه طولانی است که شامل دو تا پنج جلسه در هفته و برای چند سال است. روانکاو یادداشت ها و آرزوهای کودکی بیمار را که در وضعیت روحی و روانی خاصی قرار دارد یادداشت می کند تا به مشکل بیمار پی ببرد و آن را مرتفع کند.

رفتار درمانی شناختی:

این روش درمانی معطوف به معاینه افکار و عقاید بیمار است که بر وضعیت روحی وی تأثیر می گذارد. این کار کمک می کند تا بر احساسات بیمار که منجر به تغییر در رفتار وی میشود، غلبه شود. این درمان بیمار را قادر می سازد تا بر موقعیت های منفی مانند افسردگی، عصبانیت، فوبیا، درد مزمن و غیره غلبه کند. جلسات بسته به شدت وضعیت بیمار می تواند متفاوت باشد.

روان درمانی گروهی:

این جلسات شامل ۵ تا ۱۵ جلسه تحت نظر روانپزشک دوره دیده است. برای رسیدن به یک نگرش متعادل به بیماران تمرین داده می شود. این روش درمانی برای بیمارانی است که مشکلات ارتباطی، بیماری های پزشکی و غیره دارند. افراد دارای مشکل هر هفته ۱ تا ۲ ساعت در یک مکان اختصاصی جمع می شوند.

درمان با شوک الکتریکی یا ای  سی  تی :

این درمان عمدتاً برای بیماران مبتلا به افسردگی شدید و سایر شرایط روانی ارائه میشود. این شیوه شامل انتقال جریان الکتریکی پایدار از طریق مغز و به منظور ایجاد فعالیت های مغز در جهت تسکین علائم بیماری روانی است. این دوره ها به مدت یک ماه با فواصل معین تجویز می شود و در مقایسه با درمان با دارو ایمن تر و مؤثرتر است.

اختلالات روانی

هیپنوتیزم:

هیپنوتیزم وضعیتی مانند خلسه را القا می کند که در آن کنترل آگاهانه ذهن سرکوب می شود و ذهن ناخودآگاه آشکار می شود، که از طریق آن هیپنوتیزم کننده می تواند وضعیت ذهن بیمار را درک کند. هیپنوتیزم درمانی برای اختلالات مرتبط با استرس مانند بی خوابی و سایر شرایط روانی ای که از طریق بیماری هایی همچون سندرم روده تحریک پذیر، پسوریازیس، اگزما و غیره بدتر می شود، استفاده شود.

تداعی آزاد :

این درمانی است که برای تسکین احساسات مرتبط با حوادث آسیب زا استفاده می شود. مدت زمان مورد نیاز برای این روش درمانی در مقایسه با سایر روش های درمانی طولانی تر است و مورد استفاده گسترده قرار نمی گیرد.

طب سوزنی:

اصل اساسی این روش درمانی تحریک نقاط بدن با استفاده از سوزن ها و اصلاح بی نظمی های جریان انرژی از طریق کانال هایی است که به عنوان نصف النهار شناخته می شوند. این روش بیشتر برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شود. جلسات این روش درمانی ممکن است بر اساس چگونگی رهایی بیمار از عوامل استرس زا متفاوت باشد. بسیاری از بیماران بعد از درمان طب سوزنی احساس آرامش عمیقی می کنند.

درمان های کمکی برای بیماری های روانی و اختلالات روانی

دارو درمانی در اختلالات روانی:

این یک درمان حمایتی است که به همراه روان درمانی و ای  سی  تی  ارائه می شود. و به ترتیب با تجویز داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. این روش درمانی فقط بعد از گذشت چند هفته باعث بهبود شرایط اختلالات روانی در بیمار می شود.

فیزیوتراپی روانی در اختلالات روانی :

این درمان با ایجاد تعادل عاطفی در ذهن بر دستیابی به سلامتی جسمانی بهتر در بیمار متمرکز است.

ورزش در اختلالات روانی:

فعالیت بدنی با رها کردن بیمار از شرایط سخت روانی و اجتماعی باعث بهبود سلامت جسمی و روانی در بیماران روانی می شود. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که ورزش ها می توانند تعامل اجتماعی، ادراک بدنی بدن و غیره را بهبود بخشند.

یوگا در اختلالات روانی :

در بیماران روانی، روش تنفس یا پرایایاما و مراقبه برای تسکین استرس کاملاً مؤثر است. هنگامی که نفس نگه داشته می شود، عضلات به طوری که استرس، ترس و سایر عوامل برای مدت معینی احساس نشوند، سفت می شوند. استفاده طولانی مدت از این دوره در افکار و احساسات بیماران روانی تأثیر دارد.

اختلالات روانی

ماساژ درمانی در اختلالات روانی :

این روش درمانی شامل فشار دست (ماساژ) برای کاهش استرس است. هدف این شیوه دستی درمان تأثیر مثبت بر سیستم عصبی، گردش خون و لنفاوی بدن است. این درمان به کاهش اضطراب و درد کمک می کند و فرصتی برای بهبودی بدن بیمار فراهم می کند.

تغییر شیوه زندگی در اختلالات روانی :

محدود کردن مصرف کافئین، داشتن یک رژیم متعادل، مصرف مکمل های ویتامین و پرهیز از الکل و سیگار کشیدن نیز می تواند تا حدودی اضطراب را تسکین دهد.

پیام تسلیت | ۲۰۰ پیام تسلیت رسمی/ دوستانه برای فوت عزیزان


دسته بندی : اس ام اس,اس ام اس مناسبتی

پیام تسلیت | ۲۰۰ پیام تسلیت رسمی و دوستانه

پیام تسلیت برای فوت پدر/ مادر/ همسر / خواهر/ برادر/ فرزند/ همکار/ رئیس / استاد و پدر بزرگ و مادر بزرگ

پیدا کردن کلمات مناسب برای همدردی با کسی که داغ دیده است، کار سختی است . هیچ کلمه در این موقعیت وجود ندارد که بتواند حس واقعی تاسف ما را نشان دهد یا کلمه ای نیست که بتواند درد و اندوه طرف مقابل را کاهش دهد. با این وجود حتی یک ابراز تاسف با کلمات ساده یا یک پیام تسلیت در شبکه های اجتماعی میتواند به دوست ، همکار ، همکلاسی ، اقوام ، یا همسایگان نشان دهد ناراحتی و غمشان برای ما مهم است و همین موضوع میتواند در این روزهای تلخ برای آنها تسکین دهنده باشد.

پیام تسلیت یا همدردی

پیام تسلیت یک پیام همراه با دلسوزی و صمیمیت است که شما در مواقع ناراحتی مخصوصاً در زمان فوت افراد ، آن را به اطرافیان و نزدیکانش ارسال می کنید.وقتی یک نفر کسی را که دوستش داشته از دست داده است، یکی از ضروری ترین راه ها ابراز همدردی میباشد. پیام تسلیت یکی از رایج ترین راه هایی است که می توان احساس همدردی را به فردی نشان داد. این پیام ها را می توانید به طور زبانی بیان کنید یا اینکه آنها را از طریق اس ام اس یا شبکه های اجتماعی برای فرد بفرستید تا او نیز متوجه احساس همدردی شما بشود.

پیام تسلیت فوت رسمی صمیمی

چیزهایی که نباید به فرد داغ دیده بگویید ؟

همان‌طور که نباید در چنین مواقعی حرف های خنده دار و شوخی های بی سر و ته داشته باشیم، کلمات دیگری نیز هستند که با آنها به فرد آسیب وارد خواهیم کرد. در این قسمت با شما در مورد عبارت هایی که هرگز نباید به فرد داغدیده بگویید یا کارهایی که نباید در این شرایط انجام دهیم:

 1. منتظر تشکر نباشید.
 2. استدلال منطقی نیاورید.
 3. نگویید که شاید که اینگونه بهتر باشد.
 4. نگویید که شما اولین کسی نیستید که کسی را از دست داده است.
 5. نگویید که خودت را جمع کن.
 6. نگویید که او به جای بهتری رفته است.
 7. به او قول های الکی ندهید.
 8. نگویید که شما کاملا حالش را درک میکنید.
 9. در ابراز غم و اندوه زیاده روی و اغراق نکنید.
 10. سعی نکنید در این شرایط او را نصیحت کنید.

اگر در همدردی کردن با دیگران استعداد ندارید بهتر است که لیستی از پیام های کوتاه و ساده زیر را بخوانید تا در این مواقع استفاده کنید.این کلمات ساده برای همدردی در چنین مواقعی مناسب می باشند. مخصوصاً زمان هایی که به فرد داغدیده دسترسی ندارید. مثلاً زمانی که دوست شما عشقش را از دست داده یا همکار شما داغ بهترین دوستش را دیده است.اگر کسی عمو، عمه، دوست، مادر شوهر یا پدربزرگ خود را از دست داده است و شما از آن خبر نداشته اید، می توانید کلمات کوتاه زیر را برای ابراز همدردی به او ارسال کنید.

ابراز همدردی و تسلیت با جملات کوتاه 

 1. تسلیت من را بپذیر.
 2. از شنیدن این خبر واقعا ناراحت شدم.
 3. برای این اتفاق بسیار متاسفم.
 4. با شنیدن این خبرغمگین، قلبم به درد آمد.
 5. بدان که همیشه در فکر و دعاهای من هستی.
 6. دعای من پشت سر تو و خانواده ات می باشد
 7. عزیزم میدانم خیلی غمگینی ، ما در کنار تو هستیم .
 8. تسلیت من را از صمیم قلب بپذیر.
 9. خدا به تو خانواده ات صبر عطا کند.
 10. این روز ها مدام در فکر تو هستم . میدانم خیلی سخت است .

 

پیام تسلیت فوت پدر

 

پیام های تسلیت برای فوت پدر

از دست دادن پدر غم بزرگی است. پیام شما در این مورد بستگی به رابطه شما با آن فرد دارد. اگر این فرد همکار یا دوست شماست که پدرش را از دست داده و سن این فرد هم پایین است، پیام شما باید حاوی همدردی همراه با ظرافت باشد. پیام های همدردی زیادی می توان برای کسی فرستاد که به تازگی پدرش را از دست داده است از جمله پیام تسلیت رسمی و غیر رسمی فوت پدر که ما گرد آوری کرده ایم و در ادامه خواهید دید:

>>> پیام تسلیت فوت پدر ( دوستانه و صمیمی )

 • بسیار از شنیدن این خبر متاسفم. در این لحظه تنها به تو و خانواده ات فکر می کنم.

متن تسلیت پدر 

 • پدرت مرد فوق العاده ای بود. همه از او به خوبی یاد می کنند. روحش قرین آرامش باشد.
تسلیت پدرم
 • همدردی من را در از دست دادن پدرت پذیرا باش. او همیشه در قلب ما خواهد بود.
تسلیت پدر همکار
 • تسلیت من را به خود و خانواده ات بپذیر. روح پدرت قرین رحمت.
تسلیت پدر دوست
 • تسلیت من را در از دست دادن پدرت پذیرا باش. این مرد در بسیاری از جهات در زندگی الگوی من بود.
تسلیت پدر به دوست
 • می دانم که نمی توانم درد عمیق تو را درک کنم. پدرت همیشه در فکر و دعاهای من است. تسلیت من را بپذیر.
تسلیت پدر رفیق
 • دید پدرت به زندگی تحسین برانگیز بود. او مایه افتخار همه ما بود. تسلیت من را بپذیر.
پیام تسلیت پدر
 • بسیار متاسف شدم که خبر فوت پدرت را شنیدم. امیدوارم که عشق تو به دیگر اعضای خانواده ات باعث تسکین این درد شود.
تسلیت پدر شوهر
 • تسلیت من را برای فوت پدرت بپذیر. از دست دادن پدر در هر سنی بسیار سخت است. دعای من همیشه پشت سر توست.
تسلیت پدر دوستم
 • تسلیت من را در این دوران بپذیر. پدر تو مرد فوق العاده ای بود. او همیشه بر اطرافیانش تاثیر داشت. تو همیشه در فکر و دعاهای من جا داری.

متن رسمی تسلیت برای فوت پدر 

>>> پیام تسلیت فوت پدر ( رسمی )

 • جناب آقای/خانم(…) فقدان پدر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.

بنر تسلیت پدر 

 • در کمال تأسف و شوکی بزرگ باخبر شدیم پدر بزرگوار حضرتعالی دار فانی را وداع گفت. از خداوند متعال برای ایشان طلب مغفرت کرده و برای خانواده بزرگوارشان صبر جمیل مسئلت می‌نماییم.
sms تسلیت درگذشت پدر
 • همکار گرامی(…) غم از دست دادن پدرتان اندوهی عظیم بر دلها افکند که در واژه‌ها نمی گنجد؛ تنها می‌توانیم از خداوند برایتان صبری عظیم طلب کنیم .امیدوارم وسعت صبرتان به اندازه دریای غمتان باشد. روحش شاد و یادش گرامی.
پیام تسلیت برای فوت پدر 
 • تحمل سوگ فقدان پدر صبری الهی و عظیم را میطلبد ما را در این غم سترگ و جانکاه شریک بدانید. از خداوند منان خواستاریم که به شما صبر عطا نماید.
تسلیت فوت پدر دوست
 • از شنیدن خبر فوت پدر حضرتعالی بسیار متاثر شدم. ضمن ابراز همدردی خواهش می‌کنم که مرا در غم عزیز از دست رفته‌تان شریک بدانید.
تسلیت فوت پدر همکار
 • ضایعه درگذشت پدر ارجمند و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می‌کنم. خداوند متعال روح پاکش را با مولایش علی (ع) محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
تسلیت فوت پدر به دوست
 • جناب آقای / سرکار خانم(…) فقدان پدر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.
تسلیت فوت پدر دوستم
 • فوت ناگهانی پدرتان مسأله‌ای است که باورش سخت است. این غم را به شما و خانواده محترمتان تسلیت می‌گوییم.
تسلیت فوت پدر رفیق
 • درگذشت پدر و این ماتم جانگداز را به شما و خانواده محترم تان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات طلب می‌کنم.
تسلیت فوت پدر به همکار
 • درگذشت پدر گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی صبر و سلامتی برایتان دارم. از خداوند منان خواستاریم که به شما صبرعطا نماید.
متن تسلیت فوت پدر
 • خبردار شدیم که پدر عزیزتان به رحمت خدا رفت. آرزو می‌کنیم که وسعت صبر خانواده این دوستان عزیز به اندازه دریای غمشان باشد.

متن تسلیت مرگ پدر

 • خبر درگذشت پدرتان ما را اندوهگین ساخت. از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی و برای حضرتعالی و دیگر سوگواران صبر و شکیبایی خواهانیم.
متن تسلیت درگدشت پدر

پیام تسلیت فوت مادر

 

پیام تسلیت برای فوت مادر

از دست دادن مادر غم بسیار سنگینی است ، انقدر که تا مدت ها باعث میشود روند زندگی یک خانوده به کل مختل شود . دلیل این غم و اندوه شادی به رابطه عاشقانه حقیقی بین و مادر و فرزند برگردد که حتی در جوانی و میان سالی هم قطع نمیشود. زیبا ترین ، مهربان ترین ، دوست داشتنی ترین موجودات عالم برای ما مادر ها هستند.  به همین دلایل پیدا کردن یک متن یا پیام تسلیت برای فوت مادر واقعا کار سختی است چون هیچ عبارتی برای چنین ضایعه بزرگی کافی نیست. اینجا ما چند پیام تسلیت رسمی و غیر رسمی برای شما گرد آوری کرده ایم که میتواند در این شرایط به شما کمک کند.

>>> پیام تسلیت فوت مادر ( دوستانه و صمیمی )

 • تسلیت من را در غم از دست دادن مادرت بپذیر، هر کمکی که در توانم باشد را از تو دریغ نخواهم کرد. خدایش رحمت کند.

متن تسلیت مادر دوست

 • تسلیت من را از صمیم قلب بپذیر. به این فکر کن که او مادر فوق العاده ای بود و هیچ گاه از یادها نخواهد رفت.
متن تسلیت مادر
 • دعاهای من در این لحظات سخت همراه پشت سر توست. روح مادرت قرین آرامش.
متن تسلیت مادر همکار
 • شنیدن این خبر بسیار غم انگیز بود. همدردی من را برای خود و خانواده ات بپذیر. دعاهای من همیشه پشت سر توست.
متن تسلیت مادر شوهر
 • عمیقا به خاطر غم از دست دادن مادرت ناراحت هستم. امیدوارم که تو و خانواده ات از پس این غم بربیایید.
متن تسلیت مادر زن
 • امیدوارم که خداوند بزرگ هرچه زودتر آرامش را به زندگی تو بیاورد. تسلیت من را پذیرا باش.
متن تسلیت مادر به دوست
 • از دست دادن مادر اصلا راحت نیست. اما باید در مورد لحظات خوبی که با او داشتی، خدا را شاکر باشی. مادرت بسیار مهربان بود و هرگز فراموش نخواهد شد.
متن تسلیت مادر شهید
 • غم و تسلیت من را پذیرا باش. دعای من همیشه پشت سر تو و خانواده ت است. آرامش را برایتان خواستارم.
تسلیت فوت مادر به دوست
 • با اینکه اشک هایت از گریه زیاد و ناراحتی خشک شده، بهتر است که به خاطرات خوب با مادرت فکر کنی. با فکر کردن به این خاطرات آرام تر خواهی شد.
تسلیت فوت مادر دوست
 • تسلیت من را بپذیر و بدان که هر وقت نیاز به کمک داشتی، در کنار تو خواهم بود.

متن رسمی تسلیت فوت مادر 

>>> پیام تسلیت فوت مادر ( رسمی )

 • (…) محترم، غم از دست دادن مادر، سخت است و بی شک با توسل به حضرت حق می‌توان آن را تحمل کرد، صبوری برای شما و غفران الهی برای آن عزیز مسئلت داریم.

تسلیت فوت مادر همکار

 • درگذشت مادر چنان سنگین و جانسوز هست که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست.این ماتم جانگداز را به شما و خانواده محترم تان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات طلب می‌کنم.
تسلیت فوت مادر
 • خبردار شدیم که مادر بزرگوارتان به رحمت خدا رفت. آرزو میکنیم که وسعت صبر خانواده این دوستان عزیز به اندازه دریای غمشان باشد. با هم دعا کنیم تا خداوند بزرگ روح عزیز از دست رفته را قرین رحمت کند و خوب از این میهمان جدید پذیرایی کند.
تسلیت فوت مادر شوهر
 • ضایعه درگذشت مادر مهربان و مومنتان سرکار خانم (…) را از صمیم قلب تسلیت عرض می‌کنم. خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
تسلیت فوت مادر به همکار
 • جناب آقای / سرکار خانم (…) عزیز. درگذشت مادر گرامیتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند منان آرزوی صبر و سلامتی برای شما و خانواده محترمتان دارم.
تسلیت فوت مادر زن
 • اندوه ما در غم از دست دادن مادر بزرگوار حضرتعالی در واژه‌ها نمیگنجد تنها میتوانیم از خداوند برایتان صبری عظیم و برای آن مرحوم روحی شاد و آرام طلب کنیم.
sms تسلیت فوت مادر
 • رحلت والده گرامی را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحومه مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت دارم.
تسلیت مرگ مادر دوست
 • مادرها هروقت فوت شوند، زود از دنیا رفته‌اند. از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت واسعه و برای جنابعالی و خانواده محترم صبوری و شکیبایی مسئلت می‌نمایم. خداوند قرین رحمتش فرماید.
تسلیت مرگ مادر
 • مشیت الهی بر این تعلق گرفته که بهار فرحناک زندگی را خزانی ماتم زده به انتظار بنشیند و این بارزترین تفسیر فلسفه آفرینش درفراخنای بی کران هستی و یگانه راز جاودانگی اوست. درگذشت مادر گرامیتان حاجیه خانم (…) را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده؛ برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.خداوند شما را اجر صابرین دهد که حضرتش فرمود: و بشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انا لله و انا الیه راجعون. عرض تسلیت حقیر را بپذیرید.
تسلیت درگذشت مادر همکار

پیام تسلیت فوت همسر زن

 

پیام های تسلیت برای فوت همسر (شوهر)

از دست دادن همسر از نظر احساسی ضربه سختی به فرد وارد می کند. زمانی که عاشق می شویم یکی از ترس هایمان تمام شدن رابطه و چیزهایی مثل مرگ است.. بهترین راه برای نشان دادن ابراز همدردی به کسی که شوهرش را از دست داده است این است که از او بخواهیم که از کمک خواستن دریغ نکن می‌توانید به او پیشنهاد دهید که بچه هایش را نزد خود می آورید یا اینکه آنها را به مادربزرگ شان می سپارید. خریدهای او را انجام دهید و برایش غذا درست کنید. پیامهای تسلیت زیر می‌توانند همدردی شما را با دوستی که شوهرش را تازه از دست داده نشان دهد:

>>> پیام تسلیت برای فوت شوهر ( دوستانه و صمیمی )

 • واقعا متاسفم. خداوند در این دوران تلخ و سخت به تو کمک کند. قوی بمان عزیزم. ما در کنار تو هستیم .

تسلیت مرگ شوهر خواهر

 • تسلیت صمیمانه من را برای از دست دادن همسرت بپذیر. میدانم چقدر همدیگر را دوست داشتید ، خداوند به دلت صبر و شکیبایی بدهد.
تسلیت فوت شوهر خواهر
 • خدایش رحمت کند و تو و خانواده ات را در سپری کردن این دوران پر درد یاری کند. تسلیت خالصانه من را بپذیر.
تسلیت فوت شوهر خاله
 • تمام فکر و ذهنم پیش تو خانوادت می باشد. شما همیشه در ذهن و دعاهای من جا دارید. من همیشه در کنارت خواهم بود.
تسلیت فوت شوهر
 • واقعا متاسفم ، هیچ کلمه ای برای آرام کردنت پیدا نمیکنم. اما مطمئنم که این سختی ها به زودی پایان می یابد. خوشحال میشوم اگر بتوانم در این روزها کمکت کنم.
تسلیت مرگ همسر
 • نمی توانم تصور کنم که الان چه احساسی داری. اگر از کاری از دستم بر می آید تا درد تو را کاهش دهند لطفاً آن را از من دریغ نکن.
تسلیت درگذشت همسر
 • در مورد از دست دادن همسرت شنیدم. امیدوارم با فکر کردن به این که او در واقع بهترین دوستت بوده ، چقدر خوب و عالی با هم زندگی کرده بودید و حالا حتما جایش خوب است کمی آرام بگیری.
تسلیت فوت شوهر خال
 • عمیقا خدا را شکر می کنم که در زندگی ام با تو وهمسرت آشنا شده بودم. او یکی از بهترین آدم هایی بود که در زندگی ام دیدم . من هیچ گاه او را فراموش نخواهم کرد. تسلیت من را بپذیر.
تسلیت فوت شوهر عمه
 • از شنیدن خبر فوت همسر از به شدت شکه شدم. واقعا مرد فوق العاده ای بود. همدردی عمیق و خالصانه من را بپذیر.جایگاهش در بهشت .
تسلیت فوت شوهر خواهر
 • همدردی من را برای از دست دادن شوهرت بپذیر. می‌دانم که خیلی خوشبخت بودید و تو عاشقش بودی. من را در این غم تلخ با خودت شریک بدان .

متن رسمی تسلیت برای فوت شوهر 

>>> پیام تسلیت برای فوت شوهر ( رسمی )

 • خبردرگذشت همسرتان چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست. خداوند قرین رحمتش فرماید.

تسلیت مرگ شوهر

 • از شنیدن خبر فوت همسر محترمتان بسیار متاثر شدم بنده این واقعه دردناک رو خدمت شما وخانواده محترم تسلیت عرض می کنم،از درگاه خداوند متعال برای جنابعالی صبر مسالت دارم ما را هم در غم عزیز از دست رفته تان شریک بدونید.
پیام تسلیت فوت شوهر خواهر
 • کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام ضایعه درگذشت همسر مهربان و محترمتان جناب آقای (…) را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم. خداوند متعال روح پاکش را با مولایش علی (ع) محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
متن تسلیت شوهر خاله
 • فقدان جانگداز درگذشت همسر عزیزتان جناب آقای (…) را به خانواده محترمتان تسلیت عرض می نماییم .در غم از دست دادن عزیزان به سوگ نشستن صبری میخواهد عظیم ، برای شما و خانواده محترمتان صبر و شکیبایی و برای آن عزیز در گذشته غفران و رحمت واسعه الهی را خواستارم.
متن تسلیت شوهر خواهر
 • سرکار خانم(…) فقدان همسر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.
متن تسلیت شوهر دوست
 • همسفر در راه ماند، زندگی سخت است…لیک..در سفر باید بود… همراهتان از سفر ماند سیلی سهمگین باوری است .سختی راه را مینماید که بایستی تنها رفت صبری باید تا آرامشی زاید.
متن تسلیت شوهر

پیام تسلیت فوت همسر شوهر

 

پیام های تسلیت برای فوت همسر ( زن)

زمانی که مردی همسرش را از دست می دهد، زمان میبرد تا آن مرد به خودش بیاید. جدا از پیامهای تسلیت باید سعی کنید در کارهای منزل مثل غذا درست کردن یا نگهداری از بچه ها به او کمک کنید. پیام های زیر را می توانید به کسی که به تازگی زنش را از دست داده است، ارسال کنید.

>>> پیام تسلیت برای فوت همسر ( زن) – دوستانه و صمیمی

 • همدردی من را برای از دست دادن همسرت بپذیر. مرا در غم خود و خانوادت شریک بدان ، ما همگی در این روزهای تلخ کنارت هستیم.

متن تسلیت همسر دوست

 • واقعاً با شنیدن فوت همسر ناراحت شدم. واقعاً انسان بزرگواری بود. دعای من همواره پشت سر تو و خانواده ات می باشد.
متن تسلیت همسرم
 • انسانی که از زمین رخت می بندد، واقعاً ما را ترک نکرده است. خاطرات او در قلب ها همیشه زنده است و تا ابد در ذهن و قلب ما زندگی می کند. او هرگز فراموش نخواهد شد.
متن تسلیت همسر همکار
 • همدردی من را برای خود و خانواده ات در این دوران سخت بپذیر.فکر کردن به اینکه همسرت در آرامش است، می‌تواند قلب تو را نیز آرام کند.
متن تسلیت همسر دوستم
 • نمی توانم تصور کنم که این روزها چه حالی داری. اما از تو می خواهم که تسلیت من را بپذیری و بدانی که دعاهای من همواره پشت تو و خانواده است می باشد.
متن تسلیت همسر
 • تسلیت من را برای فوت همسرت بپذیر. بسیار خوشحالم که در طول زندگی ام با چنین فردی آشنا شدم. حقیقت تلخی است که که ما هم در کنار تو از آن غمگینیم . خداوند به قلب و روحت آرامش عطا کند.
متن تسلیت همسر و مادر
 • تسلیت صمیمانه و خالصانه منابع پذیر . همه ما انسان بسیار دوست داشتنی و مهربانی را از دست دادیم و در غم تو شریک هستیم.
متن تسلیت همسر شهید
 • خاطرات خوب به جا مانده از همسرت می‌تواند در زمانهای سختی تو را آرام کند. قلب من و دعاهای من همیشه روانه تو و خانواده ات می باشد.
متن تسلیت برای همسر
 • در این زمان های سخت از خداوند می خواهم که آرامش و تسکین را به زندگی تو هدیه دهد. همیشه در فکر من و دعا های من هستی.
متن تسلیت به همسر
 • همسرت زن فوق العاده ای بود. کلمه مناسبی برای بیان اندوهم بابت این اتفاق پیدا نمیکنم. فقط میگویم از صمیم قلب برای فوت همسرت به تو تسلیت میگویم.

متن رسمی تسلیت برای فوت همسر – زن 

>>> پیام تسلیت برای فوت همسر ( زن) – رسمی

 • کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام ، ضایعه درگذشت همسر مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم خداوند متعال روح پاکش را با سرورش فاطمه زهراء محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

تسلیت فوت همسر دوست

 • درگذشت همسر گرامی تان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و آرزوی صبر و سلامتی برای شما و بازماندگان آن عزیز از دست رفته دارم.
تسلیت فوت همسر همکار
 • مشیت الهی بـر ایـن تعلق گرفـته کـه بهار فرحناک زندگی را خـزانـی ماتم زده بـه انتظار بنشیند و این بارزترین تفسیر فلسفـه آفـرینش درفـراخـنای بـی کران هـستی و یـگانه راز جـاودانگی اوسـت . درگذشت همسر گرامیتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.
تسلیت فوت همسر
 • از درگاه خداوند متعال برای آن مرحومه رحمت و مغفرت واسعه و برای جنابعالی و خانواده محترم صبوری و شکیبایی مسئلت می نمایم. خداوند قرین رحمتش فرماید.
تسلیت درگذشت همسر
 • کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام.ضایعه درگذشت همسر مهربان و مومنه تان را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم. خداوند متعال روح پاکش را با زهرای مرضیه ( س ) محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.
تسلیت مرگ همسر
 • تسلیت قطره ایست در برابر غم دریا گونه ی شما .از خداوند صبری عظیم برای شما و خانواده محترمتان خواستارم. امیدوارم غم آخرتان باشد.
تسلیت برای مرگ همسر ، پیام تسلیت برای مرگ همسر

پیام تسلیت فوت برادر

پیام های تسلیت برای فوت برادر

معمولا افراد با برادرهایشان خاطرات زیادی کودکی دارند.  از دست دادن برادر غم سختی است و افراد تا مدت ها نمی توانند با آن کنار بیایند.  بهترین کار در این زمان ها همدردی با فرد داغ دیده است.  عباراتی مثل هیچ کاری از دست تو برنمی آید و این موضوع تقصیر تو نیست، عبارات خوبی برای همدردی می باشد. ما عبارات زیر را برای کسانی که به تازگی برادرشان را از دست داده اند جمع آوری کرده ایم .

>>> پیام تسلیت فوت برادر ( دوستانه و صمیمی)

 • تسلیت من را در غم از دست دادن برادرت بپذیر. دعای من پشت سر توست.

تسلیت مرگ برادر

 • تسلیت من را در این غم پذیرا باش. او واقعا مرد مهربانی بود. روحش قرین رحمت.
تسلیت مرگ برادر به دوست
 • دعای من در این لحظات سخت پشت سر تو و خانواده ات می باشد. همدردی من را بپذیر.
تسلیت مرگ برادر جوان
 • هیچ کلمه ای برای غمی که دارم وجود ندارد. به خاطرات خوبی که با او داشتی فکر کن. تسلیت من را بپذیر.
تسلیت مرگ برادرزاده
 • شاید جسم او از میان شما رفته باشد اما خاطرات او هنوز زنده هستند. قوی باش و برای آرامش روحش دعا کن.
تسلیت فوت برادر
 • شنیدن از دست دادن برادر بسیار دردناک است. همدردی عمیق من را پذیرا باش.
تسلیت فوت برادر دوست
 • به قلبت رجوع کن تا او را حس کنی. روحش قرین رحمت و آرامش.
تسلیت فوت برادر همکار
 • برادرت در قلب ها و ذهن ها زنده است. روحش قرین آرامش.
تسلیت فوت برادر به دوست
 • برادرت شجاع ترین و مهربان ترین بود. او در ذهن ما زنده است. آشنایی با او از نعمات زندگی بود. خدایش بیامرزد.
تسلیت مرگ برادر همکار
 • می دانم که هیچ کلمه ای برای گفتن در این لحظات وجود ندارد، اگر کاری از دست من بر می آید آن را از من دریغ نکن. تسلیت من را پذیرا باش.

متن رسمی تسلیت فوت برادر 

>>> پیام تسلیت فوت برادر ( رسمی )

 • جناب آقای…/ سرکارخانم(…) درگذشت برادر خوب و ارزشمند شما مرگی جانکاه و دردآور بود. صفات انسانی او هرگز از یاد دوستانش محو نخواهد شد. تسلیت ما تقدیم به شما.

متن تسلیت برادر دوست

 • خبر درگذشت زنده‌یاد برادرت، عمیقا مایه ناراحتی ما شد. این ضایعه را به شما و خانواده ایشان تسلیت گفته، از خدا برای شما صبر و شکیبایی و برای آن مرحوم مغفرت طلب می‌کنم.
متن تسلیت برادر همکار
 • دوست خوبم/ همکار گرامی(…) درگذشت برادرتان را تسلیت عرض می‌کنم امیدوارم که شما و خانواده محترم همواره در پناه ایزد منان دور از اندوه، شاد و سلامت، گذران عمر نمایید .خداوند به شما ، پدر و مادر تان و همسر گرامیشان صبر عطا کند.
متن تسلیت برادر زاده
 • مرگ جانگداز برادرتان را تسلیت عرض می‌کنم، خداوند روحشان را غرق در رحمت کند. ان شالله خدا به شما و پدر و مادرتان و خانواده ایشان صبر دو چندان عطا بفرماید.
متن تسلیت برادر جوان
 • از دست دادن برادر واقعه‌ای ناگوار دردناک است و تسلیت گفتن درگذشت برادر به یه دوست هم سخت و دردناک است . پیام عرض تسلیت برای فوت برادر را از من بپذیرید.
متن تسلیت برادر مرحوم
 • برادر پشتوانه زندگی است و فقدانش رنج‌آور و جانکاه است. این غم را به شما تسلیت می‌گویم. وامیدوام خداوند متعال در این روزهای سخت و تخل در کنار شما باشد و به روح و قلب تان آرامش عطا کند.
متن تسلیت برادر دوستم
 • دریغا که نخل بارآور زندگی برادر ارجمند و دلسوزتان از دار فانی تسلیم طوفان مرگ شد. تسلیت من در سوگ برادرت نثار تو باد.
متن تسلیت درگذشت برادر
 • درگذشت برادر گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت گفته و برای روح مرحوم آرامش ابدی از درگاه باری تعالی خواهانم.ما را در غم خود شریک بدانید .

 

 • درگذشت برادر گرامی‌تان جناب آقای (…) را تسلیت می‌گویم و برای شما و خانواده محترمتان از خداوند صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

 

 • درگذشت برادرتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند منان آرزوی صبر و سلامتی برای شما و خانواده محترمتان دارم.
متن برای درگذشت برادر

پیام تسلیت فوت خواهر

پیام تسلیت برای فوت خواهر

فوت خواهری چیزی شبیه از دست دادن مادر است . غم سنیگینی که یاداوری خاطرات کودکی علاوه بر محبت های بی دریغ  خواهرانه آن را تشدید میکند. در ادامه نمونه هایی از پیامهای تسلیت برای همکار یا دوست تان که به تازگی خواهرش را از دست داده است خواهید دید .

>>> پیام تسلیت فوت خواهر  ( دوستانه و صمیمی)

 • به تازگی خبر فوت خواهرت را شنیدم. تسلیت من را پذیرا باش.
 • از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدم. تسلیت من را بپذیر.
 • هر زمان که به کمک من نیاز داشتی ،من را خبر کن. روح خواهرت قرین آرامش.
 • بسیار در فوت خواهرت متاسفم. هر زمان که نیاز داشتی در کنار تو خواهم بود و با هم صحبت خواهیم کرد.
 • می دانم که کلمات در این شرایط کافی نیستند اما بهتر است که من را از خودت بی خبر نذاری.
 • خداوند خواهرت را رحمت کند و در این دوران سخت به تو کمک کند. لطفاً تسلیت من را بپذیر.
 • می دانم که دلت برای لبخند گرم خواهرت تنگ شده اما بهتر است که به خاطرات خوب فکر کنی. تسلیت من را پذیرا باش.
 • در این زمان غمگین تسلیت من را از صمیم قلب بپذیر و بدان که دعا می کنم این لحظات دردناک هرچه زودتر پایان یابد. او فرد مهمی در این دنیا بود و هرگز فراموش نخواهد شد.
 • از شنیدن خبر فوت خواهرت بسیار متاسف هستم. اما بدان که هر کس که او را می شناخت از او راضی بود. تسلیت من را پذیرا باش.
 • می دانم که لحظات سختی را سپری می کنی. هر زمان که خواستی در کنار تو خواهم بود. بسیار متاسفم.

>>> پیام تسلیت فوت خواهر  ( رسمی )

 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) خبر تأسف‌بار فقدان خواهر بزرگوار جنابعالی، ما را غمگین کرد. مصیبت وارده را به شما و خانواده محترم آن عزیز از دست رفته، صمیمانه تسلیت می‌گوییم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.
 • جناب آقای…/ سرکار خانم(…) خواهر بزرگوار شما را متصف به صفات اخلاقی و انسانی می‌شناختیم و اکنون خبر فوت ایشان ما را اندوهگین ساخته است. درگذشت برادر ارجمندتان را به شما، والدینتان، همسر و فرزندان ایشان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه و بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.
 • (…) گرامی. اینجانب ضایعه درگذشت خواهر عزیزتان را به جنابعالی و خانواده محترم ایشان تسلیت گفته، برای آن عزیز از دست‌رفته علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.
 • (…) محترم. با نهایت تأسف ضایعه غم بار درگذشت خواهر گرامیتان را خدمت شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای روح پاک آن مرحوم علو درجات و مغفرت الهی و برای خانواده محترم صبر جمیل آرزومندیم.
 • (…).. محترم. خبردرگذشت خواهر چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست خداوند قرین رحمتش فرماید.
 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) با قلبی آکنده از غم و اندوه در گذشت غم انگیز خواهر بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر طلب می‌کنیم.
 • برادر عزیز جناب آقای…/ خواهر گرامی سرکار خانم(…) مصیبت درگذشت خواهر ارجمند و بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده بقای عمر با عزت برای شما و رحمت واسعه برای آن مرحوم از خداوند متعال خواستاریم.

پیام تسلیت فوت فرزند

پیام های تسلیت برای فوت فرزند

مرگ فرزند غمگین ترین لحظات در زندگی فرد خواهد بود و می تواند قلب افراد را تکه تکه کند. در این دوران حساس بهتر است که کلمات ساده را برای تسلیت به کار ببریم. در زیر تعدادی از این کلمات برای غم از دست دادن فرزند آورده شده است.

>>> پیام تسلیت فوت فرزند ( دوستانه و صمیمی )

 • بسیار از شنیدن خبر از دست دادن فرزند گلت ناراحت هستم. فکر من هر لحظه پیش توست عزیزم.
 • در این لحظات غمگین هیچ کلمه ای نمی توان بیان کرد که خداوند روح فرزندش را قرین رحمت کند.
 • این خبر به شدت من را غمگین کرده است. امیدوارم که با قدرت از پس این غم بر بیایی.
 • در این لحظات غمگین خداوند به تو و خانوادت صبر بدهد.
 • تو و خانواده در این لحظات سخت در فکر من هستید. تسلیت من را بپذیر.
 • کوچولوی شیرین ، تو از خاطر من نخواهی رفت. یاد او همیشه در قلب من خواهد بود. خداوند او را بیامرزد.
 • تصویر شاداب و زیبای صورت او را از یاد نخواهم برد. خداوند او را به آغوش خودش برده و امیدوارم که روحش قرین رحمت باشد.
 • در این لحظات سخت برای تو آرزوی صبر و بردباری دارم. تسلیت عمیق من را بپذیر.
 • نمی توانم تصور کنم که اکنون چه احساسی داری اما هر زمان و هر کجا که حس کردی کاری از من ساخته است خوشحالم میکنی اگر با من تماس بگیری . تسلیت مرا پذیرا باش.

>>> پیام تسلیت فوت فرزند ( رسمی )

 • همکار عزیز(…) درگذشت فرزند دلبندتان موجب تأسف و تاثر شد. این مصیبت را به جنابعالی تسلیت می‌گویم .برای آن عزیز سفر کرده رحمت و مغفرت و برای شما و خانواده محترمتان صبر و شکیبایی از خداوند تبارک و تعالی مسئلت دارم.
 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) در غم از دست دادن عزیزان به سوگ نشستن صبری عظیم می‌خواهد. برای شما و خانواده محترمتان صبر و شکیبایی و برای آن عزیز درگذشته غفران و رحمت از خداوند خواستارم.
 • جناب آقای…/ سرکار خانم(…)درگذشت فرزند برومندتان(…) را به شما و خانواده محترم تسلیت گفته، برای آن مرحوم رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه خداوند مسئلت می‌کنیم.
 • جناب آقای…/ سرکارخانم(…) خبر درگذشت فرزند ارزشمندتان(…) این ایام را برای همه همکاران غم‌انگیز کرد و تأسف و تأثر بسیار زیاد ما را به همراه داشت. فقدان آن مرحوم را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال برای روح بلندش، غفران و رحمت واسعه و برای بازماندگان، صبر خواهانیم.
 • همکار عزیز جناب آقای…/ سرکارخانم(…) ضایعه اسفناک در گذشت فرزند بزرگوار حضرتعالی موجب اندوه فراوان شد. شرکت(…) این مصیبت بزرگ را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان، صبر و شکیبایی مسئلت دارد. از طرف کارکنان(…)
 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) خاموش شدن فرزندتان(…). این شمع نورانی و نهال نو رسته را خدمت جنابعالی و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌نماییم. از خداوند یکتا رفع درجات آن بزرگوار در بهشت أعلا و مزید فضل و رحمت پروردگار بی همتا برایشان و طول عمر بازمانگان آن مرحوم همراه با سلامتی و حسن عاقبت‌شان خواهانیم. با تقدیم احترام،از طرف(…)
 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) همدردی ما را در فقدان فرزند عزیزتان بپذیرید. امید که فرزند درگذشته جنابعالی در سایه رحمت الهی در آرامش و آسایش از رنج‌های دنیوی باشند.
 • همکار محترم؛ جناب آقای…./ سرکار خانم(…)مصیبت درگذشت فرزند بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده، برای جنابعالی و خانواده محترم صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه ایزد منان مسئلت می‌نماییم.
 • کلمات قادر نیستند میزان اندوه و دردمندی مرا از شنیدن خبر مرگ فرزندتان بیان کنند. مرا در اندوه خودتان شریک و سهیم بدانید.
 • درگذشت فرزندت که در عمر کوتاهش بجز نیک‌کرداری از او ندیدیم، مایه حزن و اندوهمان شد. این ضایعه جبران ناپذیر را به شما و خانواده‌تان تسلیت عرض می‌کنم.
 • تحمل سوگ فقدان فرزند صبری الهی را می‌طلبد. این ضایعه تلخ را به شما و همسر گرامی‌تان تسلیت گفته و از خدا می‌خواهم به شما صبر و بردباری عطا کند.
 • فراق فرزند دلبندت آنقدر ناباورانه بود که مرا در بهتی عظیم فرو برد. درگذشتش را تسلیت می‌گویم. امیدوارم در برابر این غم محکم و استوار باشید.
 • از شنیدن مصیبت بزرگ درگذشت فرزندتان که خانواده شما را سوگوار نموده، بسیار متأثر شدم. ان شاء الله که روح آن مرحوم قرین رحمت و آرامش الهی گردد.
 • از صمیم قلب درگذشت فرزند عزیزتان را تسلیت می‌گویم و از خداوند برایتان صبر و شکیبایی آرزومندم.
 • سوگ فرزند مصیبت بسیار بزرگی است و زبان از بیان هر حرفی در این باره ناتوان است. امیدوارم خدای بزرگ صبری بسیار بزرگ‌تر از غمتان به شما بدهد. برای تو و خانواده گرامی‌ات صبر ،صبر، صبر و آرامش قلبی در برابر این غم آرزو می‌کنم.
 • خبردرگذشت فرزند چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست خداوند قرین رحمتش فرماید. ما را هم در غم عزیز از دست رفته‌تان شریک بدانید.
 • غم از دست دادن فرزند سخت است و بی شک با توسل به حضرت حق، صبوری برای شما و غفران الهی برای آن عزیز خواهانیم.
 • می‌دانم آتشی که بر جان پدر و مادر از درگذشتن فرزند می‌افتد، به این زودی‌ها خاموشی نمی‌پذیرد. با این حال تسلیت مرا به عنوان قطره‌ای آب بر دریای آتش غمت بپذیر؛ باشد که با یاری خدا و صبر و شکیبایی شما این آتش اندک اندک سرد شود.

پیام تسلیت فوت همکار رئیس استاد معلم

پیام های تسلیت فوت همکار / رئیس/ مربی / معلم / استاد

پیامهای تسلیتی هستند که میتوانید به کسی بفرستید که به تازگی مربی معلم رئیس یا همکار خود را از دست داده است. اگر خاطره خوبی از این فرد دارید آن را با دوستتان شریک شوید تا درد او را بکاهید، یادآوری داستان ها یا خاطرات خوب می تواند فرد را آرام کند.  این پیام های تسلیت را می‌توانید برای کسی بفرستید که به تازگی معلم یا مربی یا همکار خود را از دست داده است:

>>> پیام تسلیت فوت مربی / معلم / استاد / رئیس / همکار (دوستانه و صمیمی)

 • عمیقا از شنیدن این خبر احساس ناراحتی می‌کنم. همدردی من را برای خود و خانواده است بپذیر.
 • دعا می کنم که خداوند در این لحظات تلخ به تو و خانوادت کمک کند.
 • امیدوارم جایگاه او در بهشت باشد . تسلیت من را پذیرا باش
 • مرگ، افراد خوب را از ما دور نخواهد کرد. عشق به آنها همیشه در قلب ما باقی خواهد ماند. او بهترین معلم و بهترین پدر در زمانهای سخت زندگی بود.
 • در این لحظات فکرم سمت تو و خانواده ات است. دعای من پشت سر شماست. هیچ وقت تاثیرپذیری این فرد را در زندگی فراموش نخواهم کرد. تسلیت من را پذیرا باش…
 • راهنمایی های او در زندگی همیشه به من کمک می‌کرد او را همیشه در قلب و ذهن خود نگه میدارم تسلیت من را بپذیر.
 • تسلیت من را پذیرا باش. این فرد مهربان و دوست داشتنی از یادها نخواهد رفت. این فرد مهربان و دوست داشتنی از یاد نخواهد رفت.
 • از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدم. دعای من برای صبر کردن این لحظات سخت پشت سر توست. تسلیت من را بپذیر.
 • تسلیت من را پذیرا باش. چهره زیبا و نورانی او هیچ گاه از یادم نخواهد رفت.

>>> پیام تسلیت فوت مربی / معلم / استاد/ رئیس / همکار (رسمی )

 • فقدان جانگداز درگذشت (…) را به بازماندگان و خانواده محترمشان تسلیت عرض می‌نماییم.
 • خبردرگذشت همکارمان (…) عزیز چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست خداوند قرین رحمتش فرماید.
 • همکارمان (…) از این دنیا رخت اقامت بربستند. خاموش شدن این شمع نورانی خدمت خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم؛ از خداوند یکتا رفع درجات آن بزرگوار در بهشت أعلا و مزید فضل و رحمت پروردگار بی همتا برایشان و طول عمر بازمانگان آن مرحوم همراه با سلامتی و حسن عاقبت شان خواهانیم.
 • همکارمان (…) در راه ماند و ما را تنها گذاشت. زندگی سخت است لیک باید راه زندگی را پیمود. با عرض تسلیت فقدان آن عزیز سفر کرده، برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت داریم.
 • خبر فوت (…) بسیار تأثر برانگیز بود. این واقعه دردناک را خدمت شما و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای جنابعالی صبر مسئلت دارم.
 • در اینجا لازم است فوت ناگهانی (…) و این مصیبت دردناک را خدمت خانواده آن عزیز و دیگر بستگان تسلیت گفته و آرزوی مغفرت و آمرزش برای مرحوم و صبر جزیل برای بستگان وی از درگاه خداوند متعال مسئلت نماییم. روحش شاد و یادش گرامی باد.

پیام تسلیت فوت پدربزرگ و مادر بزرگ

پیام های تسلیت فوت پدربزرگ و مادر بزرگ

پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها انگار کلید سفر به خاطرات شیرین کودکی هستند و بودن در کنارشان حس خوب کودکانه را در ما بیدار میکند. همه عاشق خانه های ساده و بی ریای مادر بزرگ و پدربزرگیم و از دست دادنشان برایمان فقدان بزرگی محسوب میشود. اینجا ما مجموعه ای از پیام های تسلیت رسمی و غیر رسمی تسلیت فوت پدر بزرگ و مادر بزرگ را جمع آوری کرده ایم که تقدیم خواهیم کرد.

>>> پیام تسلیت پدربزرگ و مادر بزرگ ( صمیمی و دوستانه )

 • دوست عزیزم، درگذشت پدربزرگت/ مادر بزرگت را تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند منان خواستارم تا سایه پدر و مادرت همواره بالای سرتان نگه دارد.
 • درگذشت پدربزرگت / مادر بزرگت مرا اندوهگین کرد. خدا ایشان را بیامرزد و پدر و مادرت را برایت نگه دارد. همیشه استوار و برقرار باشید.
 • درگذشت پدر گرانقدرت/ مادر بزرگت را تسلیت گفته و برای روح آن مرحوم آرامش و برای شما و خانواده گرامی آرزوی صبر دارم. مرا در غم خود شریک بدانید.
 • درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ بزرگوارت را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض می‌کنم .برای اشان از درگاه خداوند متعال مغفرت، برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل خواهانم.
 • درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند منان رحمت واسعه برای ایشان و صبر و سلامتی برای شما و خانواده بسیار گرامی، مسئلت می‌نمایم.
 • (…) جان، خداوند پدربزرگت / مادر بزرگت را رحمت و به شما و خانواده محترمتان، مخصوصا پدر/مادر داغ دیده شما صبر عطا فرماید.
 • درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ گرامی را به شما، خانواده محترم و پدر/مادر عزیزتان تسلیت می‌گویم. امید که روح مرحوم مشمول رحمت بی منتهای الهی قرار گیرد.
 • غم از دست دادن پدربزرگت / مادر بزرگت را به تو و خانواده‌ات تسلیت می‌گویم. برای روح آن بزرگوار آمرزش و برای تو و پدر و مادرت آرامش و شکیبایی از خدا می‌خواهم.
 • شنیدم پدربزرگ / مادر بزرگ عزیزت از دنیا رفته، خیلی ناراحت شدم. فوت پدربزرگت را تسلیت عرض می‌کنم و برای او آرامش ابدی از خداوند خواستارم. عرض تسلیت مرا به پدرت/مادرت برسان.
 • گاهی غصه‌ها ما را می‌گدازند تا مثل طلا خالص شویم. غم و اندوه درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ عزیزت از آن غصه‌هاست. صبور و شکیبا باش و در این غصه پدرت/مادرت را همراه و غمخوار باش. تسلیت می‌گویم.

>>> پیام تسلیت پدربزرگ و مادر بزرگ ( رسمی )

 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ گرانقدر جنابعالی را که سراسر عمر پر برکتش را در راه نیک‌کرداری و اخلاق انسانی سپری کرد، تسلیت می‌گوییم و از خداوند تعالی برای آن مرحوم علو درجات و برای بیت مکرم‌شان صبر و اجر مسئلت می‌کنم.با تقدیم احترام، از طرف…
 • همکار ارجمند، جناب آقای… / سرکار خانم(…) ارتحال پدربزرگ گرامی جنابعالی و بزرگ خاندان… (نام خانوادگی پدربزرگ) را به جنابعالی و فرزندان آن مرحوم تسلیت می‌گوییم. از درگاه خداوند متعال برای ایشان علوّ درجات و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی مسئلت می‌نماییم.
 • همکار محترم، جناب آقای…/ سرکار خانم(…) با نهایت تأسف و تأثر درگذشت پدربزرگ جنابعالی …. (نام متوفی) پیرغلام اهل بیت (ع) را به شما و کلیه بازماندگان تسلیت عرض می‌کنیم.
 • جناب آقای… / سرکار خانم(…) مصیبت درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ گرامی‌تان را تسلیت عرض نموده و بقای عمر با عزت برای شما و همچنین رحمت واسعه برای آن مرحوم/ مرحومه از خداوند متعال خواستاریم.
 • جناب آقای …/ سرکار خانم(…) فقدان پدربزرگ/ مادر بزرگ عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان تسلیت عرض می‌نماییم.
 • جناب آقای …عزیز/ سرکار خانم(…) بزرگوار ، درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ محترم را خدمت شما و پدر/مادر عزیزتان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان رحمت واسعه برای ایشان و صبر برای عالیجنابان مسئلت می‌نمایم.
 • جناب آقای …/ سرکار خانم(…) درگذشت پدربزرگ / مادر بزرگ گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی صبر و سلامتی برایتان دارم. از خداوند منان خواستاریم که به شما صبرعطا نماید.
 • همکار گرامی(…) ضایعه در گذشت پدربزرگ / مادر بزرگ گرامی‌تان را خدمت شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده برای آن عزیر علوّ درجات الهی را مسئلت می‌داریم.

منابع prisonerofclass / setare / ترجمه ، گردآوری و بازنشر از سایت دلبرانه 

مشاوره تغذیه کودکان؛ کلینیک تغذیه و رژیم درمانی کودکان

آیا در تلاشید راهکار هایی برای تغذیه مناسب برای خانواده و رژیم درمانی بیابید؟ آیا می خواهید به فرزندتان کمک کنید تا رابطه سالمی با غذا داشته باشد؟ آیا بد غذا هستید یا به این فکر می کنید که نیاز های غذایی فرزندتان برآورده می شود یا خیر؟ مشاوره تغذیه چه کمکی برای رژیم درمانی می کند؟ مشاوره تغذیه و رژیم درمانی خانواده و کودکان، که مشاوره تغذیه پزشکی نیز شناخته می شوند، بخش مهم درمان بیماری های مزمن و شرایط پزشکی فرزندان و خانواده های ایشان، است. در این قسمت از تغذیه دکتر سلام به توضیح کامل رژیم درمانی و مشاوره تغذیه خانواده و کودکان می پردازیم.

هدف از رژیم درمانی چیست؟

هدف از رژیم درمانی و مشاوره تغذیه کمک به بیماران برای بهبود و بازگشت به حالت عادی، الگوها و رفتارهای تغذیه موثر می باشد. رژیم درمانی و مشاوره تغذیه چیزی فراتر از تنها «آموزش غذا خوردن به کودک» است. درمانگران برای تشخیص منشأ مشکلات کودک و ایجاد روش های خیلی خاص رابطه نزدیک با بیماران و خانواده آن ها برقرار می کنند تا فرآیند کامل خوردن را راحت تر و لذت بخش تر کنند. بسیاری از برنامه های بیمه درمانی، مشاوره تغذیه توسط یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی ثبت شده را تحت پوشش قرار می دهند. ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد. هر برنامه بیمه، پوشش های خاص خود را دارد. سؤالات در مورد تغذیه و سلامتی اغلب منجر به قواعد گیج کننده و پیچیده در مورد غذا، محدودیت غذایی و تداخل زمان وعده های غذایی می شود.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه چیست؟

مراکز سلامتی مشاوره تغذیه و رژیم درمانی شخصی را به کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و خانواده هایی که مایل به بهبود سلامت کلی و ارتباط با غذا هستند، ارائه می دهد. وقتی صحبت از رژیم و ورزش می شود، معیار کلی و اندازه برای همه افراد یکسان نیست. افرادی که مشاوره تغذیه ای دریافت می کنند برای ایجاد یک استراتژی منحصر به فرد در زمینه تغذیه با پزشک متخصص تغذیه همکاری می کنند و این فرد را قادر به ایجاد الگوهای غذایی سالم و حفظ تغییرات مثبت در شیوه زندگی می کند.

رژیم درمانی برای چه کسی موثر است؟

هنگامی که یک فرد نسبت به ارزش و کیفیت رژیم غذایی خود احساس ناراحتی می کند، اغلب توصیه می شود که یک ارزیابی جامع غذایی دریافت کند. مراکز سلامتی کودک و خانواده ، خدمات ارزیابی غذایی را ارائه می دهد که شامل ارزیابی میزان مصرف مواد غذایی و مواد مغذی فرد ، دانش و عقاید پیرامون غذا ، فعالیت بدنی و کیفیت غذایی زندگی شخص است. مصاحبه بالینی با بیمار و خانواده ، معاینه بدنی با محوریت تغذیه ای که توسط متخصص تغذیه ثبت شده انجام می شود، انجام آزمایش های استاندارد شده به عنوان مثال (EAT-26)، تکمیل پرسشنامه فرکانس مواد غذایی و تجزیه و تحلیل ژورنال غذایی از اجزای رایج یک ارزیابی غذایی هستند.

چرا مشاوره تغذیه موثر است؟

غذا توانایی منحصر به فرد برای آسیب رساندن یا تقویت سلامت جسمی و روحی فرد را دارد. بدن انسان برای عملکرد و رشد بهتر نیاز به تعادل کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی دارد. تغذیه مناسب با تعادل ، تنوع ، کفایت و انعطاف پذیری شروع می شود. هنگامی که هر یک از این مؤلفه ها وجود نداشته باشد، همه چیز رو به خرابی می رود. تغذیه ضعیف با مشکلات مختلفی از جمله رشد ناکافی، نقص ایمنی، اختلالات روانی، پریشانی روانی، اختلال دستگاه گوارش، خستگی، تمایل به غذا و نوسانات وزن و موارد دیگر همراه است.

علاوه بر مشاوره تغذیه و رژیم درمانی برای اشخاص، ما مشاوره تغذیه و رژیم درمانی را نیز برای خانواده هایی توصیه می کنیم که می خواهند علی رغم برنامه شلوغ و زمان های پراکنده وعده های غذایی، عادات غذایی سالم داشته باشند. بسیاری از خانواده ها درباره اینکه فرزندان خود چه غذا و چه میزان از هر غذایی را بخورند، در کشمکش هستند و هنوز نتوانسته اند تعادل سالمی برقرار کنند. مشاوره های تغذیه خانواده به خانواده ها آموزش می دهد که سلامتی، تعادل و سرگرمی در تغذیه خانواده را با هم ترکیب کنند.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

5 مزیت مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

همچنین یادگیری و تمرین مناسب تغذیه می تواند به بهبود شرایطی مانند خستگی، نوسانات خلقی، مشکلات مربوط به وزن کمک کند . مشاوره تغذیه و رژیم درمانی نوعی ارزیابی یا مشاوره است که نیازهای مختلف سلامتی را در رابطه با رژیم و ورزش مورد بررسی قرار می دهد. یک مشاور تغذیه می تواند به شما در تعیین اهداف سلامت قابل دستیابی کمک کند و روش های مختلفی برای حفظ این اهداف در طول زندگی شما را آموزش دهد. چنین ارزیابی برای طیف گسترده ای از مردم مفید است و می تواند به افراد مبتلا به اختلالات بیشمار کمک کند. در طی این ارزیابی ، مشاور براساس وضعیت فعلی شخص ، اطلاعاتی را ارائه می دهد و به بهبود سلامت کلی وی کمک می کند. مشاوره تغذیه و رژیم درمانی مزایای بسیاری دارد و در این جا پنج مزیت برتر را آورده ایم:

سبک زندگی سالم تر با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

تغذیه بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. بدون تغذیه مناسب ، شما انرژی کافی برای مصرف در طول روز ندارید. همچنین ، سلامتی شما می تواند بدون تغذیه مناسب به خطر بیفتد، و این امر شما را مستعد ابتلا به بیماری های متعدد می کند. این یک واقعیت شناخته شده است که امروزه بسیاری از بیماری ها در اثر رژیم غذایی ناسالم ایجاد می شوند. چه به خاطر مقدار چربی و کالری که منجر به چاقی می شود، باشد، یا کمبود مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن سیستم ایمنی سالم و قوی، یا مقدار مواد شیمیایی و چربی های ترانس موجود در غذاهای فرآوری شده، تغذیه ناسالم می تواند منجر به مشکلات مهم سلامتی شود. مشاوره غذایی معمولاً در کلینیک های درمان اختلال تغذیه ارائه می شود ، اما بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی نیز این خدمات ارزشمند را ارائه می دهند.

با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی سریع تر به تناسب اندام برسید

بسیاری از مشاورین تغذیه برنامه های تناسب اندام و مکمل های غذایی را توصیه می کنند. به جای جستجو و امتحان کردن محصولات مختلف و برنامه های تناسب اندام متعدد، با مراجعه به یک مشاوره تغذیه، در زمان خود صرفه جویی کنید. از طریق مشاوره تغذیه ای ، نیازهای اساسی سلامتی برآورده می شود و اطلاعات تخصصی و متناسب با سبک زندگی فردی و شخصی شما ارائه می شود. اگر به یادگیری در مورد تغذیه به کمک نیاز دارید ، خدمات منطقه هانتینگتون می تواند در شروع کار به شما کمک کند!

غذاهای مغذی و خوشمزه با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی به معنای خوردن کاهو و پنیر کاتیج تا آخر عمر نیست! ماهی سالمون، سینه مرغ، کره بادام زمینی طبیعی، تخم مرغ، پاستای غلات سبوس دار، برنج سبوس دار و البته انواع میوه و سبزیجات – اینها همه منابع شگفت انگیز مواد مغذی عالی هستند و همه فوق العاده خوشمزه هستند!

مشاوره تغذیه و رژیم درمانی گسترده می شود

هدف از مشاوره تغذیه صرفا رسیدن به عامل اصلی مشکلات سلامتی است و نه تنها برطرف کردن علائم. هنگامی که همه این موارد را با کمک یک مشاور دریابید، بهتر به نظر می رسید و احساس بهتری خواهید داشت، سطح انرژی شما افزایش می یابد، شما قادر خواهید بود وزن خود را کنترل کنید و دیگر نیازی به امتحان کردن جدیدترین سبک رژیم غذایی را نخواهید داشت. علاوه بر این ، به دلیل افزایش سطح انرژی ، روحیه شما بالا می رود ، و تمرکز و حافظه خود را بهبود خواهید بخشید. یک چیز دیگر – خواهید فهمید که کم تر سرما می خورید و عفونت کمتری دارید!

مزایای بیشتر درباره مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

یادگیری و تمرین مناسب تغذیه همچنین می تواند به بهبود شرایطی مانند خستگی، نوسانات خلقی، مشکلات وزن، شرایط پوستی، مشکلات هضم، آرتروز، یائسگی، فشار خون بالا و میگرن و سردرد کمک کند.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه و رژیم درمانی برای کودکان

به کودکان کمک کنید تا با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی شروع خوبی داشته باشند. تغذیه سالم چگونه است؟ در این مقاله توضیح می دهیم که چگونه کودکی رشد مغز، متابولیسم و سلامت کلی را شکل می دهد. و این که چگونه به فرزندانمان کمک کنیم تا یک شروع عالی داشته باشند. الگوهای غذایی ساخته شده در دوران کودکی به عنوان پایه و اساس زندگی است. آنچه ما در کودکی می خوریم رشد مغز، متابولیسم و سلامت کلی بدن را تشکیل می دهد. و در حال حاضر، سه منبع برتر کالری برای افراد 2-3 ساله در ایالات متحده عبارتند:

 • شیر
 • آبمیوه
 • پاستا

این یک پایه ضعیف است. ولی یک خبر خوب داریم. برای بهبود مشخصات تغذیه ای فرزندتان و اطمینان از داشتن یک تغذیه سالم و لذت بخش در تمام عمر، فقط لازم است چند تغییر کوچک ایجاد کنید. علاوه بر این، تغذیه بر همه جوانب رشد، پیشرفت و سلامتی کودک تأثیر می گذارد که عبارت است از:

 • حفظ وزن سالم
 • اجتناب از مشکلات سلامتی مرتبط با چربی اضافی بدن
 • سلامت روده؛ و
 • پیشرفت و رفتار مغز

بیایید این عوامل را کمی بیشتر توضیح دهیم:

 • عامل اول: اضافه وزن
 • در سال 1980 تنها 7% از کودکان 6 تا 11 ساله آمریکایی چاق بودند.
 • در سال 2010 این آمار به 18% رسید – تقریبا یک پنجم.
 • حالا حدود یک سوم (33%) آمریکایی ها اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

ایجاد مشکلات بدون مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

مشکلات سلامتی و افزایش وزن بدون مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

داشتن چربی اضافی بدن سالم نیست، و منجر به مشکلات هم در دوران کودکی هم بزرگسالی می شود.

برای مثال:

 • 70 درصد از نوجوانان چاق در حال حاضر علائم بیماری های قلبی عروقی – یک مشکل سلامتی که در حالت عادی تا چند دهه بعد بروز نمی کند – دارند.
 • بافت چربی، هورمون ها و سیگنال های شیمیایی ترشح می کند. چربی بیش از حد به معنی التهاب است. در کودکان این امر منجر به مشکلاتی مانند آسم می شود.
 • چربی می تواند در کبد جمع شود. بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) عامل اصلی بیماری کبد در کودکان در سراسر جهان است. كودكان مبتلا به كبد چرب دو برابر خطر تجمع پلاك شرياني را دارند.
 • کودکان با چربی زیاد دارای اختلال در حساسیت به انسولین ، دفع گلوکز و پیش دیابت هستند.
 • کودکان با چربی زیاد خطر طولانی مدت و بالای بیماری های مزمن مانند سکته، سرطان سینه، روده بزرگ و کلیه، اختلالات اسکبتی عضلانی و بیماری های رحم را دارند.
 • رشد طبیعی و رشد هورمونی می تواند مختل شود. این می تواند بر رشد آنها در دوران بلوغ و سلامت تولید مثل آنها تأثیر بگذارد. ممکن است دختران خیلی زود به بلوغ برسند. پسران ممکن است ژنیکوماستی (رشد پستان) را تجربه کنند.

هنگامی که بدن در یک دوره رشد حساس دچار اضافه وزن می شود ، تغییر آن بسیار سخت است. عادتهای سلامتی و فعالیتهای بدنی که در کودکی ایجاد شده اند تا دهه های بعدی زندگی آن ها تأثیر خواهند گذاشت.


بیشتر بدانید؛ درمان بیماری های قلبی عروقی با تغذیه مناسب


تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

مشکلات اجتماعی و اضافه وزن بدون مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

چربی اضافی بدن نیز یک فشار روانی اجتماعی است. بچه چاقِ زمینِ بازی بودن، در دورانِ کودکی چندان خوشایند نیست. کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن و چاق با تمسخر و طرد شدن اجتماعی روبرو هستند.

نقش مواد مغذی در وزن بالا با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

چه کودکانی بیشتر در معرض وزن بالا یا چاقی هستند؟ کسانی که اغلب غذاهای پر کالری مصرف می کنند. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، سلامت و وزن کودکان حاصل از ترکیبی از عوامل است – که اکثر آن ها را می توانیم کنترل کنیم.

عامل دوم: سلامت رودهبا مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

بچه ها دقیقاً مانند بزرگسالان به هضم خوبشان بستگی دارند. اما از آنجا که آنها جوان و آسیب پذیر هستند ، اغلب مستعد ابتلا به ویروس ها و عفونت های باکتریایی هستند. نتیجه آن، گاه اسهال است که غالباً نشانگر عفونت روده است. اما همه اسهال ها ناشی از بیماری نیست. یک عامل مهم قابل پیشگیری، آب میوه است. آب میوه حاوی فروکتوز و سوربیتول است که در صورت مصرف مقادیر زیاد به اسهال می انجامد. اگر اسهال شایع است، برعکس آن، یبوست، خیلی کم تر است – به کودکان غذاهای گیاهی کافی درست کنید تا بخورند. اما صرف نظر از رژیم، وقتی کودک احتیاج به راه رفتن یا سر پا ایستادن دارد، باعث مشکلات بیشتری می شود.

کودکانی که قبل از پنج سالگی با یبوست سر و کله می زنند، به نظر می رسد پس از بلوغ نیز به مبارزه با آن ادامه دهند. پی نوشت: اگر شما دانشجو یا محقق متخصص اطفال هستید، مطالعات با کیفیت زیادی درباره یبوست کودکان وجود ندارد پس با خیال راحت، مطالعات خود را تنظیم کنید. در نهایت، کیفیت پایین رژیم غذایی با اختلالات دستگاه گوارش مرتبط است. و دقیقاً مانند بزرگسالان ، تعادل باکتری در روده کودکان می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل پروبیوتیک ها می توانند به بهبود سلامت روده ، رفع اسهال پس از مصرف آنتی بیوتیک و کنترل التهاب حتی در کودکان کمک کنند. در واقع، میزبان پروبیوتیک های کودک پسند در دسترس هستند.

عامل سوم: مغز و رفتار با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

مغزهای در حال رشد، نیاز به مواد مغذی با کیفیت دارند. تغذیه ضعیف (خواه به چربی اضافی بدن مرتبط باشد یا خیر) همچنین ابتلا به روحیه کودک و مشکلات رفتاری مانند افسردگی و اختلال کم توجهی، حتی پرخاشگری و خشونت را بیشتر می کند. این همچنین شامل کافئین است. یک مطالعه نشان داد که کودکان 8 تا 12 ساله به طور متوسط 109 میلی گرم کافئین – معادل یک فنجان قهوه در روز مصرف می کنند. از آنجا که یک نوشابه حاوی حدود 30-35 میلی گرم کافئین است، این بدان معنی است که یک کودک متوسط روزانه 3 عدد نوشابه می نوشد.

نکته مهم در مورد وضعیت اقتصادی اجتماعی درباره مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

تغذیه ضعیف در کودکی یک مشکل اجتماعی پیچیده است و با جغرافیا و اقتصاد مرتبط است. به عنوان مثال ، در کشورهای صنعتی مانند ایالات متحده یا انگلیس، بچه هایی که غذاهای کم کیفیت و پر انرژی مصرف می کنند، ضعیف هستند؛ زیرا این غذاها ارزان تر و به راحتی در دسترس هستند. برعکس ، در کشورهای در حال توسعه که بچه های فقیر هنوز رژیم های غذایی سنتی و مواد کشاورزی محلی دارند، بچه های ثروتمندی هستند که خانواده های آنها قادر به خرید بهترین غذاهای پر انرژی هستند. این بدان معنی است که حداقل در کشورهای صنعتی، تغذیه ضعیف در کودکان اغلب با فقر در ارتباط است.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

تغذیه بچه ها با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

مشکل تغذیه کودک می تواند بسیار بزرگ به نظر برسد، به خصوص اگر والدینی هستید که می خواهید انتخاب های سالم تری را برای خود و خانواده خود انجام دهید. از کجا شروع کنیم؟

با چند مبانی ساده شروع کنید.

 • غذاهای کامل و با حداقل فرآوری را انتخاب کنید. از غذاهای فرآوری شده ای که مخصوص بچه ها عرضه می شوند، اجتناب کنید.
 • سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی روزانه کودکان قرار دهید.
 • در صورت لزوم مکمل های دارای ویتامین ها و مواد معدنی را بخرید، اما سعی کنید ابتدا از رژیم های غذایی متنوع و کامل، مواد مغذی را دریافت کنید.
 • به بچه ها کمک کنید تا اشتها و نشانه های گرسنگی خود را با غذاهای کامل و خوردن آگاهانه، تنظیم کنند.
 • بر خوراک آن ها نظارت کنید. شما والدین او هستید.
 • برای خودتان عادت های سالم اتخاذ کنید، تا الگوی رفتاری کودک خود باشید.

بیایید کمی بیشتر به بررسی این استراتژی ها بپردازیم. استراتژی شماره 1: غذاهای کامل و با حداقل فرآوری را انتخاب کنید بچه ها یک هدف اصلی برای فروش مواد غذایی فرآوری شده هستند. متأسفانه این غذاها معمولاً پر از آشغال هستند.

قند را حذف کنید.

بسیاری از والدین و معلمان می توانند بگویند که بچه ها چه زمانی قند خورده اند. فرشتگان کوچک سابق به طور ناگهانی تبدیل به شیاطینی می شوند که فریاد می زنند، اشیاء پرتاب می کنند و از دیوار بالا می روند. قند اضافه، همچنین برنامه اشتهای طبیعی بچه ها را مختل می کند و به چربی اضافی بدن ، بیماری قلبی عروقی و مقاومت به انسولین کمک می کند. «اما رایان، بچه های من دسرهای شیرین نمی خورند و تقریباً هرگز نوشابه نمی نوشند، بنابراین مشکلی ندارند.»

عالیه! فقط بخاطر داشته باشید که برای هر اونس، بسیاری از غلات صبحانه حاوی قند بیشتری نسبت به نوشابه هستند. همین امر در مورد مارک های «کودک پسند» مانند Go-Gurt نیز صحت دارد. بعضی اوقات حتی میوه های یخ زده حاوی مقدار زیادی قند هستند.

برچسب ها را بخوانید

چه ماست باشد چه آب میوه، بطری گرانولا یا آجیل، چه دارای برچسب “سلامت” باشد و چه لپرکان روی بسته وجود داشت، برچسب را بخوانید. به قندهای پنهان و دیگر مواد تشکیل دهنده ناخواسته باشید. هر چه بیشتر توجه کنید، بیشتر شگفت زده خواهید شد. موارد مناسب را بدست آورید. خبر خوب این است که بچه هایی که رژیم غذایی متنوعی از غذاهای کامل را می خورند، به اندازه کافی کربوهیدرات سالم، پروتئین بدون چربی و چربی های خوب دریافت می کنند. صحبت از چربی های خوب شد…

چربی های رژیمی

چربی های رژیمی به بچه ها در جذب ویتامین ها کمک می کنند. همچنین به آنها کمک می کند بعد از غذا احساس سیری و احساس رضایت کنند. و آنها برای تولید هورمون لازم هستند. بچه ها به رژیم های غذایی سالم نیاز دارند – بدون این چربی ها، بچه ها دچار کمبودهایی می شوند که می تواند بر رشد، چشم، ترکیب بدن، چربی خون و مشکلات مغزی تاثیر گذار باشد. چربی های رژیم غذایی حتی برای بچه ها نسبت به بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در مقایسه با کالری مصرفی، درصد چربی بیشتری مصرف می کنند.

یک نوع چربی رژیم غذایی – چربی امگا 3 – حتی برای رشد شناختی و جلوگیری از بسیاری از بیماریهای مزمن مفید است.

 • EPA / DHA (یک نوع چربی امگا سه است) در ماهی روغنی وجود دارد، اما از آنجا که بیشتر بچه ها اصلا علاقه ای به این ها ندارند، سعی کنید یک قاشق روغن ماهی را درون یک اسموتی میوه یا مکملبریزید.
 • اسید آلفا لینولنیک (ALA) ، نوع دیگری از چربی امگا 3 است که می تواند از آجیل و دانه هایی مانند کتان، گردو، دانه کدو تنبل یا چیا به دست آید. بنابراین آجیل خام را به عنوان میان وعده در دسترس قرار دهید و سعی کنید تخم کتان یا دانه چیا را درون غلات یا اسموتی های کودکان بگذارید.

اگر بچه ها مشکلی با تخم مرغ ندارند (بعضی از آنها آلرژی دارند)، حتما از تخم مرغ کامل استفاده کنید، زیرا زردی تخم مرغ، کولین و چربی مهم را تأمین می کند، و سفیدی آن، از مواد مغذی ضروری برای رشد مغز است. در صورت امکان لبنیات پرچرب را انتخاب کنید. و نارگیل منبع عالی چربیهای سالم است. یک نارگیل تازه را با هم باز کنید – این کار برای بچه ها جذاب و لذت بخش است. یا از شیر نارگیل یا پوست نارگیل شیرین نشده در غذاها و از آرد نارگیل در پخت و پز استفاده کنید.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

چاشنی های کوچک نیز می توانند اضافه شوند

به سادگی با جا به جایی به مواد کم فرآوری شده و غذاهای کامل تر می توانید تغییرات بزرگی ایجاد کنید. به منوی روزانه بچه های خود نگاه کنید و ببینید که در کجا می توانید جایگزین های سالم تری برای غذاهای فرآوری شده قرار دهید. یک ترفند کلاسیک برای والدین: رقیق کردن آب میوه با آب؛ مخلوط کردن ماست طعم دار با ماست ساده؛ یا حذف شیر شکلاتی با شیر معمولی.

هفته ای دو کیلو وزن کم کنید !

تا کنون بیش از 3000 نفر با این رژیم غذایی وزن خود را کاهش داده اند. این رژیم برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و شرایط بدنی شخصی می شود و می تواند یک بار برای همیشه مسئله لاغری و کاهش وزن را برای شما حل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ زیر بزنید
کلیک کنید .

استراتژی شماره 2: میوه و سبزیجات را ترکیب کنید

افزودن میوه و سبزیجات یکی دیگر از راههای عالی و ساده برای شروع بهبود تغذیه بچه هاست. میوه ها و سبزیجات در بسته های مفید خود قرار می گیرند، تهیه آن آسان است و پر از مواد مغذی مهمی است که بدن در حال رشد به آن ها نیاز دارد. البته همه کودکان، همه میوه ها و سبزیجات را به یک اندازه دوست ندارند. در اینجا چند نکته برای رفع مشکلات رایج آورده شده است.

مشکل: بچه ها مزه سبزیجات را دوست ندارند.

راه حل: سبزیجات را به طور متفاوتی حاضر کنید. سرخ کنید، در سوپ بریزید، داخل شیک میوه ای یواشکی کمی سبزی بریزید، یا آن ها را خام میل کنید. و به یاد داشته باشید  که ممکن است فرزندتان ممکن است آن نوع سرو سبزیجات را ده بار یا بیشتر بخورد تا به آن علاقمند شود. پس وقت بگذارید. گزینه های جدید را امتحان کنید. و به دنبال راه هایی برای ترکیب سبزیجات در وعده های غذایی باشید.

مشکل: حاضر کردن، برایتان سخت یا ناخوشایند به نظر می آید.

راه حل: سبزیجات آماده مانند سبزیجات کودک شسته شده را در دسترس قرار دهید. کودکان را در آماده سازی سبزیجات و میوه ها به کار گیرید – حتی کودکان خردسال نیز می توانند کارهایی از قبیل پاک کردن لوبیای سبز، آووکادو در هم برهم و یا پاک کردن کاهو برای سالاد را انجام دهند. هرچه کودکان درگیر تر باشند ، احتمالاً غذاهای جدید را امتحان می کنند.

مشکل: عدم دسترسی

راه حل: سبزیجات را در خانه و مدرسه نگه داری کنید. یخچال را طوری تنظیم کنید که سبزیجات آماده در دسترس باشند و جایگزین هایی که کمتر سالمند را کم تر در دسترس قرار دهید.

مشکل: میوه ها و سبزیجات مناسب نیستند زیرا خیلی در بازار رونق ندارند.

راه حل: برای انتخاب مواد غذایی به تبلیغات اعتماد نکنید. به بچه ها بیاموزید که در برابر رسانه زرنگ باشند. به آنها کمک کنید تا درک کنند که تبلیغات برای فروش کالاها طراحی شده است – و لزوماً نشانگر خوب بودن و کیفیت بالای آن محصولات نیستند. و آنها را با خود به خرید ببرید. بگذارید بخش تولید را اکتشاف کرده و مواردی را که دوست دارند امتحان کنند، انتخاب کنند.

مشکل: فشار هم کلاسی ها و هم سالان در خوردن غذاهای غیر مغذی

راه حل: هر اتفاقی که بین دوستان و هم سالان می افتد، در همان جا باقی می ماند، تمرکز خود را بر روی خوراک بهتر در منزل بگذارید.

مشکل: پدر و مادر سبزیجات نمی خورند.

راه حل: می دانید که جواب ما چیست؟ والدین عزیز لطفا شما هم سبزیجات بخورید.

این را هم به خاطر داشته باشید که سبزیجات سرد می توانند برای فرزندان کوچک تان خطرناک باشند زیرا می توانند خطر خفگی را به دنبال داشته باشند. (و همچنین، آب نبات های جامد، آجیل، کره آجیل، هات داگ و پاپ کورن نیز این خطرات را به دنبال دارند.)

 

رژیم گیاهخواری

استراتژی شماره 3: ویتامین ها و مواد معدنی با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

فلش نیوز: غذاهای غیر مغذی که به جای غذاهای غنی از مواد مغذی مصرف می شوند می توانند منجر به کمبود مواد مغذی شوند. اگر کودک به اندازه کافی مواد مغذی را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کند، مکمل ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است برای شناخت و سلامتی رفتاری مفید باشند. این مکمل ها ممکن است برای بچه های با وضعیت اقتصادی اجتماعی ضعیف، کودکانی که علائم بیماری کمبود فشار خون دارند و کودکانی که دارای ناتوانی در یادگیری هستند نیز موثر باشند. در زیر مواد مغذی ای که اغلب در رژیم غذایی کودکان کم تر است، به همراه برخی منابع خوب این مواد مغذی برای غذاهای کامل آورده شده اند:

 • کلسیم – لوبیا ، سبزیجات ، آجیل ، دانه ها
 • آهن – لوبیا ، گوشت ، غلات کامل ، سبزیجات
 • روی – لوبیا ، گوشت ، غلات کامل ، ماهی
 • ویتامین A – میوه ها ، سبزیجات
 • ویتامین C – میوه ها ، سبزیجات (ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شود)
 • اسید فولیک – غلات کامل ، لوبیا ، میوه ، سبزیجات
 • ویتامین B6 – غلات کامل ، لوبیا ، میوه ، سبزیجات ، گوشت
 • ویتامین D – ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات ، قارچ و غذاهای غنی شده
 • ویتامین B12 – غذاهای حیوانی (کودکانی که رژیم غذایی وگان دارند، به مکمل ویتامین B12 نیاز دارند)
 • ید – نمک یددار ، سبزیجات دریایی ، لبنیات ، ماهی. (چرا لبنیات؟ ضد عفونی کننده های مورد استفاده در عملیات لبنیاتی اثری از ید در محصولات لبنی را به جای می گذارند.)

بچه ها را اغلب برای بازی در آفتاب بفرستید تا به آنها در دریافت ویتامین D کافی کمک کند، که برای رشد عضلات و استخوان ها بسیار مهم است. در حال حاضر، بیشتر بچه ها روزانه بیش از 300 واحد بین المللی ویتامین D دریافت نمی کنند، این میزان بسیار کمتر از هدف رژیم غذایی 600 واحد بین المللی در روز است.

آب رسانی

آب و چایهای شیرین نشده بهترین رفع کننده عطش موجود هستند. آن ها آب رسانی را بهتر و بیشتر می کنند. و هنگامی که کودکان به عطر و طعم عادت می کنند ، اینها را به نوشیدنی های شیرین ترجیح می دهند. متاسفانه، از قرار معلوم، بیش از 30 درصد فروکتوز مصرفی کودکان، ناشی از نوشیدنی های شیرین هستند. و در حالی که شیر گاو جزء اصلی رژیمهای غذایی اکثر کودکان است، اجباری نیست. استفاده از شیر گاو به عنوان «جایگزین غذا» می تواند منجر به کم خونی شود. به خاطر داشته باشید که آب میوه ها را حذف کنید و در عوض میوه های کامل بخورید و برخی جایگزین ها را به جای شیر گاو امتحان کنید. سپس در وهله اول آب و چای تلخ را به عنوان نوشیدنی به کودکان خود بدهید.

رژیم غذایی ضد التهاب

حساسیت های غذایی کودکان با رژیم درمانی

اگر فرزند شما به یک غذای خاص حساسیت دارد و نیاز دارد آن را از رژیم غذاییش حذف کنید، مشکلی نیست. فقط مشخص کنید که آن غذا، چه مواد مغذی را فراهم می کرده و غذاهای دیگری را به جای آن ها برای تامین آن مواد مغذی جایگزین کنید ( یا مکمل مصرف کنید). اگر فکر می کنید، فرزند شما حساسیت جدی دارد، او را به آزمایش ببرید. حساسیت قابل اندازه گیری است. تا حدود 5 درصد کودکان به شیر پروتئین دار گاو حساسیت دارند. اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، از یک نوشیدنی غیر حساسیت زا به جای آن استفاده کنید.

غذاهایی که اغلب باعث حساسیت می شوند:

 • تخم مرغ
 • شیر گاو
 • سویا
 • گندم
 • بادام زمینی
 • آجیل
 • حلزون صدف دار

بچه ها و سموم

همه ما در معرض سموم مختلف هستیم. برای کاهش بار سموم در کودکان ، به نظر می رسد موارد زیر مفید است:

 • از بیسفنول اِی اجتناب کنید. بیسفنول ای به بیشتر چربی های بدن و مشکلات سلامتی در بچه ها مرتبط است.
 • ماهی های شکاری را کمتر به خورد بچه ها دهید. آنها معمولاً حاوی مقادیر بیشتری از سموم هستند.
 • غذاهای ارگانیک بخورید. غذاهای ارگانیک سموم کمتری دارند.
 • محصولات مراقبت از بدن را بررسی کنید. حتی لوسیون های رایج ، شامپو و خمیر دندان می توانند فرزند شما را در معرض خطرات اجتناب پذیر قرار دهند.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

استراتژی شماره 4: به بچه ها تا با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی کمک کنید به مقدار مناسب بخورند

در شرایط مناسب، بچه ها تمایل به خوردن حسی دارند. علائم بدنشان به آنها می گوید که چه مقدار نیاز دارند. بعضی روزها بیشتر می خورند ، بعضی روزها کمتر. بدن آنها به طور طبیعی میزان مصرف آنها را در طولانی مدت تنظیم می کند. بنابراین تلاش برای شمارش کالری برای بچه های سالم، یک تلاش بی ثمر است. توانایی های شگفت انگیز کودکان در تنظیم خود می تواند توسط موارد زیر درهم ریخته شود:

 • اندازه نامناسب لقمه ها
 • غذاهای فرآوری شده
 • محدودیت غذایی
 • «بد» نامیدن برخی غذاها
 • با عجله، با هواس پرتی یا سر راه غذا خوردن

استراتژی هایی که با مشاوره تغذیه و رژیم درمانی کارآمد نیستند

شما به عنوان والدین بی شک می خواهید مطمئن شوید که فرزندتان شاد و سالم است. پس ممکن است:

 • وقتی ناراحت هستند به آن ها غذاهایی به عنوان هدیه بدهید.
 • نسبت به غذاهایی «خوب» و «بد» سخت گیر باشید.
 • آن ها را مجبور به اتمام غذایشان کنید.
 • سعی کنید برای آن ها تشویق در نظر بگیرید ( مثلا بگویید اگر اسفناج خود را کامل بخورید، بستنی برایشان می خرید.)

متأسفانه ، استراتژی های فوق فقط شرایط را بدتر می کند. به علاوه ، این کار زیادی برای شماست!

در عوض این استراتژی ها را امتحان کنید

پس در عوض این استراتژی ها را امتحان کنید. برای این که مطمئن شوید فرزندتان تغذیه مستقیم و طبیعی دارند:

 • انواع غذاهای کامل و غیر فرآوری شده را سرو کنید.
 • غذا را به اندازه مناسب سرو کنید.
 • به آن ها حق انتخاب دهید تا نوع و اندازه وعده شان را خودشان تعیین کنند. ( برای مثال بگویید: تو می توانی یک سبزی که دوست داری امشب بخوری را برداری.)
 • اجازه دهید وقتی بچه ها دیگر گرسنه نیستند، غذا نخورند (به جای اینکه اصرار کنید غذای خود را کامل تمام کنند.)
 • از «قوانین سخت غذایی» یا اشاره به وزن کودکان خودداری کنید.
 • گزینه های ناسالم را در خانه نگه ندارید. گزینه های سالم را به وفور در دسترس قرار دهید. این را به یک اتفاق بزرگ تبدیل نکنید. تنها لازم است گزینه های کم تر مغذی را یواشکی و به سادگی دور از دسترس قرار دهید.
 • بچه ها را در خرید ، برنامه ریزی منو و آشپزی درگیر کنید.
 • آرام باشید.
 • تا حد ممکن تمام خانواده با هم غذا بخورید. زمان غذای دور هم را تعیین و اعلام کنید.

بیشتر بداتید؛ مشاوره تغذیه و تغذیه درمانی برای تناسب اندام


تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

استراتژی شماره 5: مشاوره تغذیه و تغذیه درمانی رهبری کنید

والدین: این وظیفه شماست که رهبری کنید. شما مسئول هستید. این کار شماست که غذا را تهیه کنید اما این انتخاب کودک است که آیا آن را بخورد. وقتی بچه ها گرسنه باشند، می خورند. برای خوردن سالم، الگوی خوبی برای فرزند خود باشید. درنهایت ، کودکان بیشتر از این که به آن چه والدینشان می گویند، توجه کنند، به آنچه والدینشان انجام می دهند ، توجه می کنند. پس یک الگوی عالی بسازید و به احتمال زیاد، فرزندانتان از شما پیروی می کنند.

پس بچه های بدغذا چه طور؟

شاید بگویید این خیلی خوب است ولی فرزند من سبزیجات نمی خورد، فرقی ندارد چه سبزیجاتی باشد! چه طور می تواند مواد مغذی کافی را دریافت کند؟ مشکلی نیست. فقط او باید حتما این ها را بخورد:

 • زردآلو
 • طالبی
 • انبه
 • هلو و آلو
 • لوبیا
 • آجیل
 • آووکادو
 • تخم مرغ
 • مرکبات
 • انواع توت ها

بچه هایی که غذای لبنی را دوست ندارند یا نمی توانند تحمل کنند ، چه طور؟ چگونه می توانند کلسیم کافی دریافت کنند؟ اطمینان حاصل کنید که آنها مقدار زیادی از این غذا می خورند:

 • کلم بروکلی
 • سبزیجات سبز (در صورت لزوم، آن ها را داخل اسموتی های میوه ای خود بریزید)
 • لوبیا / حبوبات
 • ماهی با استخوان
 • شیرهای غیر لبنی غنی از کلسیم

کسانی که شیر دوست ندارند، چه طور؟ چگونه می توانند پروتئین کافی دریافت کنند؟ مطمئن باشید که مقدار زیادی از مواد زیر را بخورند:

 • لوبیا
 • نخود فرنگی (اکثر بچه ها ادامامه بخار پز با پوست را دوست دارند).
 • آجیل
 • دانه ها

به عبارت دیگر، برای هر مشکل احتمالی، یک راه حل وجود دارد.

تغذیه درمانی و مشاوره تغذیه

دستور العمل های عمومی با تغذیه درمانی

اگر چه به نظر می رسد تمرکز بر غذاها و تعداد غذاهای روزانه راحت تر باشد، اما وجود امکان انعطاف پذیری هوشمندانه تر است. برگردید و به آن تصویر بزرگ فکر کنید. چند روز بدون 3 – 4 وعده سبزیجات مشکلی ندارد. در کل اهداف خود را بر موارد زیر قرار دهید:

 • سبزیجات – 3 – 5 وعده در روز (اندازه هر وعده = یک مشت)
 • میوه – 2 – 3 وعده در روز (اندازه هر وعده = یک مشت)
 • لوبیا / حبوبات / گوشت / تخم مرغ – 2 – 3 وعده در روز (اندازه هر وعده = یک وجب)
 • آجیل / دانه / زیتون / آووکادو / نارگیل – 2 – 3 وعده در روز (اندازه هر وعده = به اندازه یک انگشت شست)

خلاصه و توصیه ها درباره تغذیه درمانی

بچه ها چه قدر باید بخورند؟ آن ها باید تا حدی بخورند که دیگر احساس گرسنگی نکنند. بچه ها چی باید بخورند؟ ترکیبی از غذاهای کامل و حداقل فرآوری شده. بچه ها چه چیزی باید بنوشند؟ اغلب آب و چای تلخ. چه طور مطمئن شویم که حرکات روده سالم هستند؟ مایعات کافی، فعالیت بدنی و غذاهای گیاهی کامل (سبزیجات ، میوه ، لوبیا ، غلات کامل ، آجیل ، دانه.) اولین کاری که می توانید انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید چیست؟ خودتان عادات سالم داشته باشید.

بهتر بخورید، حرکت کنید و زندگی کنید.

بله، ما می دانیم که جهان سلامتی و تناسب اندام می تواند گاهی سر در گم کننده باشد، ولی این قطعی نیست. بگذارید ما در این گزارش ویژه رایگان، ما به شما کمک کنیم تا همه را حل کنید. در آن بهترین استراتژی های غذایی، ورزش و شیوه زندگی – بی نظیر و شخصی – برای خود را یاد می گیرید.

ارتودنسی چیست؟ + انواع، علل، کاربرد و سوالات متداول

گاهی افراد با مشکلاتی در دندان های خود یا فرزندشان روبرو می شوند که برای اصلاح آن ها مجبور به انجام ارتودنسی می شوند. از جمله شرایطی که انجام ارتودنسی را ضروری می کنند شامل این موارد هستند: روی هم بودن دندان ها، فاصله دندان ها، کراس بایت و سایر مشکلاتی که ظاهر ناخوشایندی به دندان های فرد می دهند. هدف پزشکان برطرف کردن این مشکلات و ایجاد لبخندی زیبا برای فرد است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی ، مشکلات و درمان ارتودنسی ادامه این مقاله از دندانپزشکی دکتر سلام را مطالعه نمایید.

ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یکی از انواع روش های استفاده شده در علم دندانپزشکی است که انجام آن به تخصص خاصی نیاز دارد. این روش توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. این روش انواع خاصی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. از روش های ارتودنسی برای اصلاح بدشکلی دندان ها، روی هم بودن دندان ها و سایر اختلالات در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده می شود. از ارتودنسی برای تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندان ها و فک استفاده می کنند. علاوه بر این از ارتودنسی در درمان مشکلات آرواره و استخوان ها که سبب بروز مشکل برای فرد می شوند هم استفاده می کنند.

متخصص ارتودنسی چه کسی است؟

متخصصان ارتودنسی در ابتدا تحصیلات دندانپزشکی خود را به اتمام می رسانند و سپس بعد از ۲ یا ۳ سال تحصیل بیشتر و کسب تجربه به انجام خدمات ارتودنسی می پردازند. با این که بیشتر دندانپزشکان خدمات اساسی مثل بریس ارائه می دهند اما تنها متخصصان ارتودنسی در زمینه صاف کردن دندان ها، برطرف کردن مشکلات آرواره و بهبود لبخند فرد تخصص دارند.

مشکلات ارتودنسی

برخی از مشکلات هستند که برای اصلاح آن ها ارتودنسی انجام می شود:

کراس بایت:

کراس بایت هنگامی اتفاق می افتد که دندان ها در فک پایین و فک بالا هم تراز نباشند و یک یا چند دندان در وضعیت نادرستی قرار گرفته باشند. کراس بایت می تواند سبب ساییدگی دندان ها با هم و شکستن یا لب پر شدن آن ها شود. علاوه بر این موارد، کراس بایت روی زیبایی دندان ها هم تاثیر می گذارد. کراس بایتی که در عقب دهان رخ دهد را کراس بایت خلفی گویند و می تواند سبب دندان قروچه، مشکلات آرواره و ناهنجاری های دیگر شود.

کراودینگ:

کراودینگ به نامرتب بودن دندان ها و روی هم قرار گرفتن آن ها می گویند. کراودینگ اصلی ترین دلیلی است که افراد به علت آن به درمان ارتودنسی رو می آورند. این اختلال هنگامی اتفاق می افتد که فضای کافی در دهان وجود ندارد که تمام دندان ها را در خود جا دهد. به سختی می توان دندان هایی که این مشکل را دارند را نخ دندان کشید و تمیز کرد. کراودینگ اگر درمان نشود می تواند سبب بروز پوسیدگی دندان شود. بهتر است از هنگامی که دندان های دائمی در حال رشد هستند فرد تحت نظر پزشک باشد تا پزشک مطمئن شود که تمام دندان ها به درستی رشد می کنند بدون این که هیچ مشکل خاصی داشته باشند.

ارتودنسی

اسپیسینگ (فضا نگهدار بین دندان ها):

اگر فاصله بین دندان هایتان به طرز غیر طبیعی است، دچار اسپیسینگ هستید. وجود فضای زیادی بین دندان ها می تواند به اندازه کراودینگ مشکل ساز باشد. رایج ترین جایی که اسپیسینگ اتفاق می افتد بین دو دندان جلو است. البته می تواند هر جای دیگری هم اتفاق بیفتد. فضای اضافی بین دندان ها می تواند سبب بروز آماس و التهاب لثه و پوسیدگی دندان ها شود. چون در این صورت قسمت بیشتری از لثه در معرض باکتری ها قرار دارد.

مشکلات بایت:

منظور از بایت وضعیت دندان ها در هنگام بسته بودن فک ها است. مشکلات بایت شرایطی هستند که در آن دندان های دو فک به خوبی بر یکدیگر قرار نمی گیرند. به مشکلات بایت مال اکلوژن هم می گویند. مشکلات بایت روی ظاهر صورت و دندان هایتان تاثیر منفی می گذارد. انواع مختلفی از مال اکلوژن وجود دارند. اپن بایت هنگامی اتفاق می افتد که وقتی دندان های بالا و پایین را روی هم قرار می دهید، بین دندان های فک بالا و فک پایین فاصله وجود داشته باشد. آندربایت هم به شرایطی گفته می شود که دندان های بالا خیلی عقب و دندان های پایین خیلی جلو هستند. دیپ بایت که به آن اوربایت هم می گویند هنگامی است که دندان های بالا خیلی جلوتر از دندان های پایین هستند. بسیاری از افرادی که مشکلات بایت دارند دندان هایشان دچار ساییدگی زودهنگام می شوند و هنگامی که سنشان بالاتر می رود به اقدامات اصلاحی بیشتری نیاز دارند.

بیرون آمدن نامناسب دندان ها:

با افتادن دندان های شیری، دندان های دائمی رشد می کنند. بیرون آمدن نامناسب دندان ها هنگامی اتفاق می افتند که تنها قسمتی از دندان بیرون می آید یا دندان به طرز ناهنجاری رشد می کند. در این شرایط، متخصصان استفاده از بریس، الاینر و گاهی کشیدن دندان را پیشنهاد می کنند. در این شرایط امکان این که دندان گیر کند و حالتی به اسم ایمپکشن به وجود بیاید زیاد است. بهتر است که از حدود ۸ سالگی تحت نظر باشید چون در این سن است که ایمپکشن قابل تشخیص است و می تواند به موقع از آن پیشگیری شود.

گیر کردن دندان:

گاهی اوقات یک دندان نمی تواند به درستی رشد کند و بیرون بیاید چون در آرواره فضای کافی برای رشد وجود ندارد. معمولا این مشکل برای دندان های عقل پیش می آید و سبب بروز درد می شود. هنگامی که دندان ها روی هم باشند ممکن است که دندان های نیش هم گیر کنند. اکسپنشن زود هنگام دندان می تواند مانع از بروز این مشکلات شود. کشیدن به موقع دندان نیز می تواند مانع از بروز مشکلاتی شود که ممکن است بعدا پیش بیایند.

ارتودنسی

درمان ارتودنسی

ارتودنسی می تواند در کمک به این موارد سودمند باشد:

 • بستن فواصل زیاد بین دندان ها
 • در یک ردیف قرار دادن دندان ها
 • صاف کردن دندان های بدشکل
 • تقویت توانایی گفتار و جویدن
 • پیشگیری از آسیب طولانی مدت به دندان
 • اصلاح ناهنجاری هایی که هنگام قرار گرفتن دندان ها روی هم دیده می شوند
 • اصلاح ظاهر دندان ها
 • پیشگیری از پوسیدگی دندان ها در آینده

انواع مختلف درمان ارتودنسی

ارتودنسی نه تنها ظاهر دهان و دندان ها را بهتر می کند بلکه روی ظاهر کلی هم تاثیر می گذارد. علاوه بر زیبایی ای که این روش ها برای بیمار فراهم می کنند، مزایای زیادی هم برای سلامتی دهان و دندان فرد دارد. در حالی که دارید برای درمان آماده می شوید بهتر است بدانید که انواع مختلفی از درمان ارتودنسی وجود دارد و هر کدام از آن ها برای نوع خاصی از مشکلات دندان طراحی شده اند. متخصص ارتودنسی کسی است که بعد از معاینه بیمار درباره نوع درمان مناسب او تصمیم می گیرد. در این جا به برخی از انواع درمان های ارتودنسی و دلیل انجام آن ها اشاره می کنیم:

بریس:

بریس ها انواع گوناگونی دارند و شامل بریس فلزی، شفاف و خود بازشونده هستند. بریس ها برای درمان توسط ارتودنسی تهیه شده اند و برخلاف گذشته امروزه انواع خاصی از آن ها در دسترس هستند که در دهان شخص خیلی مشخص نیستند. علاوه بر این بریس ها می توانند ثابت یا متحرک باشند. بریس های ثابت برای اصلاح و هدایت دندان ها به جای درست استفاده می شوند. انواع بریس شامل این موارد هستند:

بریس فلزی:

بریس های فلزی را معمولا به خاطر قیمتی که دارند انتخاب می کنند. این بریس ها یک براکت فلزی دارند که روی دندان ها قرار می گیرد و یک سیم فلزی که به براکت متصل است و به دندان ها فشار وارد می کند تا سرانجام آن ها را حرکت دهد.

بریس لینگوال:

این بریس ها تا زمانی که فرد دهانش را باز نکند مشخص نیستند. اگر مشکلی که دارید شدید است این بریس ها نمی توانند گزینه مناسبی برای درمان باشند.

بریس های خود بازشونده:

در این نوع بریس، تا حد زیادی تنظیم سیستم براکت و سیم به خود شخص بستگی دارد. امروزه از این بریس ها به طور گسترده استفاده می شود. به علاوه این بریس ها به اندازه سایر انواع بریس دردناک نیستند.

ارتودنسی

اینویزیلاین:

اینویزیلاین بیشتر از سایر انواع ابزار ارتودنسی استفاده می شود و کاربردی تر است. اینویزیلاین مزایای زیادی دارد، از جمله این که قابل تشخیص نیست و امکان برداشتن و گذاشتن دوباره آن وجود دارد. اما نسبتا گران است.

هدگیر:

این درمان برای برطرف کردن مشکلات دندان های عقبی در نظر گرفته می شود. به علاوه در حین این پروسه دندان های جلویی هم درمان می شوند. هدگیر را باید تنها در شب و گاهی عصر استفاده کرد چون بعد از پوشیدن آن در انجام خیلی از کارها محدودیت پیدا می کنید. هدگیر توسط متخصص ارتودنسی برای فرد قرار داده می شود و در نتیجه استفاده از آن‌، دندان های جلو هم اصلاح می شوند.

ریتینر:

ریتینر یکی دیگر از انواع درمان ارتودنسی است و معمولا در آخرین مراحل درمانی بیمار از آن استفاده می شود. ریتینر می تواند ثابت باشد یا متحرک. ریتینر، دندان ها را نگه می دارد در حالی که لثه و استخوان ها به نقطه جدیدی هدایت می شوند. اگر به طور مداوم از ریتینر استفاده کنید می توانید به طور دائم دندان های خود را اصلاح کنید.

جراحی ارتوگناتیک:

این جراحی با هدف اصلاح یک آرواره یا هر دوی آن ها انجام می شود. وقتی موقعیت آرواره ها نامناسب باشد از این جراحی استفاده می کنند.

مینی ایمپلنت ارتودنسی:

این روش جدید است و در قرن ۲۱ معرفی شده است. در مینی ایمپلنت از انکوریج یا لنگر موقتی (نقطه تکیه گاه ثابت) استفاده می شود. از این روش برای کنترل حرکات دندان ها در طول جراحی ارتوگناتیک استفاده می کنند. مینی ایمپلنت معمولا بین ریشه دندان ها قرار می گیرد.

ارتودنسی انتخابی برای تمام سنین

اگر چه وقتی صحبت از ارتودنسی می شود همه یاد ارتودنسی برای کودکان و نوجوانان می افتند اما باید بدانید که ارتودنسی در حقیقت می تواند برای تمام سنین استفاده شود. در حقیقت انجمن ارتودنسی آمریکا، توصیه کرده که کودکان قبل از ۷ سالگی اولین معاینه ارتودنسی خود را داشته باشند. هم اکنون ۲۵% از بیمارانی که خدمات ارتودنسی دریافت می کنند بزرگسالان هستند و همین موضوع نشان دهنده این امر است که برای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان هایتان هیچ محدودیت سنی ای وجود ندارد. در این قسمت به بحث درباره ارتودنسی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می پردازیم:

ارتودنسی

ارتودنسی برای کودکان

همان طور که در قسمت بالا هم ذکر شد با این که هیچ سن خاصی برای شروع ارتودنسی در کودکان وجود ندارد، اما انجمن ارتودنسی آمریکا توصیه می کند که بهتر است کودکان قبل از ۷ سالگی توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوند. در این سن کودکان هم دندان های دائمی دارند و هم دندان های شیری که همین امر تشخیص و اصلاح زود هنگام مشکلات کودکان را برای پزشکان امکان پذیر می کند. مراجعه زود هنگام به متخصص ارتودنسی احتمال شدیدتر شدن مشکل و نیاز به درمان جدی تر را کم می کند. درمان زود هنگام به متخصصان این امکان را می دهد که:

 • رشد آرواره کودک را کنترل و اصلاح کنند تا دندان های دائمی بتوانند صاف رشد کنند.
 • بتوانند عرض قوس فک بالا و فک پایین را تنظیم کنند.
 • فضای بیشتر برای دندان هایی که سر هم قرار دارند فراهم کنند.
 • به پرهیز از کشیدن دندان های دائم در آینده کمک کنند
 • به تنظیم عادت های بد مثل مکیدن انگشت شست یا سایر انگشت ها کمک کنند.
 • به اصلاح مشکلات جزئی گفتار کمک کنند.

نمی توان با نگاه کردن ساده، با اطمینان گفت که آیا کودک به درمان ارتودنسی نیاز دارد یا نه. ظاهر چیزی که می بینیم می تواند فریب دهنده باشد چون بسیاری از مشکلات دندان در سطح دندان ها نیستند. در طی معاینه اولیه کودک، پزشک مشکلاتی که نیاز به درمان دارند را بررسی خواهد کرد. این مشکلات شامل این مواردند:

 • از دست دادن دندان های شیری خیلی زودتر یا دیرتر از حد عادی
 • مشکلات جویدن یا گاز زدن
 • مشکلاتی مثل تنفس از دهان
 • مکیدن انگشت ها
 • دندان های روی هم قرار گرفته و بدشکل
 • هنگامی که آرواره ها هنگام باز و بسته شدن صدا تولید می کنند.
 • دندان هایی که به طرز ناهنجار روی هم قرار می گیرند یا اصلا روی هم قرار نمی گیرند.
 • آرواره و دندان هایی که با سایر دندان ها تناسب ندارند.
 • دندان های روی هم قرار گرفته از حدود هفت تا هشت سالگی

برای این که فرزندتان در آینده لبخند زیبایی داشته باشد در زمان توصیه شده او را نزد متخصص ارتودنسی ببرید و از او مشاوره بگیرید.

ارتودنسی برای نوجوانان

اگر حس می کنید فرزند نوجوان تان به ارتودنسی نیاز دارد، ممکن است که با نگرانی ها و سوالات زیادی روبرو شوید. گاهی نوجوان از استفاده از بریس خجالت می کند و امتناع می کند و شما هم از این قضیه نگران می شوید. این برخورد نوجوانان عادی است اما متقاعد کردن او را به پزشک بسپارید. در این صورت نوجوان می تواند از بین مدل ها، مواد و رنگ های مختلف، طرحی که دوست دارد را انتخاب کند. با توجه به نیاز فرد، او می تواند از ارتودنسی ثابت یا قابل حرکت استفاده کند. انواع ارتودنسی که می توانند برای نوجوانان مناسب باشند شامل این مواردند:

 • بریس فلزی
 • بریس سرامیک
 • اینویزیلاین

سوالی که اغلب از نوجوانان می شنویم این است که “تا چه زمانی باید این بریس ها در دهانم باشند؟” که هیچ جواب قطعی ای برای این سوال وجود ندارد. چون درمان به شدت مشکل، هدف درمان و خود بیمار بستگی دارد. اما پزشک می تواند زمان تقریبی ای که کودک می تواند لبخندش را اصلاح کند را تخمین بزند. زمان تقریبی درمان به یک سری عوامل بستگی دارد:

تشخیص زود هنگام:

همان طور که در قسمت بالا گفته شد تشخیص زود هنگام به پزشکان کمک می کند که رشد آرواره را بررسی کنند و با توجه به آن در صورت نیاز، نوع درمان را مشخص و شروع کنند. با تشخیص زود هنگام مشکل، می توان کل زمانی که نیاز است تا بریس استفاده شود را کمتر کرد که زمان قابل توجهی است.

چیزی که نیاز به اصلاح دارد:

بیماران به طور متفاوتی به درمان پاسخ می دهند. درمانی که ممکن است در یک بیمار ۱۲ ماه طول بکشد، در یک بیمار دیگر ۲۴ ماه و در برخی بیماران تا ۳۶ ماه طول می کشد. میزان درمانی که برای اصلاح مشکل نیاز است نشان می دهد که پروسه درمان چقدر طول می کشد. با توجه به نحوه عکس العمل بدن نوجوان به درمان، زمان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ارتودنسی

بیمار (نوجوان):

خود نوجوانان نقشی اساسی در طول دوره درمان خود و سرعت آن ایفا می کنند. با مراقبت از ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان می توانند مدت زمان درمان خود را به حداقل برسانند.

ارتودنسی برای بزرگسالان

هر روزه بزرگسالان زیادی درمان ارتودنسی را دریافت می کنند. شاید دلیلش این باشد که هر چه سنمان بالاتر می رود بیشتر به اهمیت سلامت دهان و دندان ها پی می بریم و می خواهیم با درمان ارتودنسی ظاهری زیباتر داشته باشیم. انگیزه تان از دریافت ارتودنسی هر چه که باشد، باید بدانید که بزرگسالان می توانند از درمان های ارتودنسی مدرن بهره بسیار زیادی ببرند و به طور موثر مشکلات دندان خود را اصلاح کنند. برای مثال می توانند از بریس یا الاینرهای شفاف مثل اینویزیلاین استفاده کنند. برخی از مشکلات که سبب می شوند بزرگسالان درمان ارتودنسی دریافت کنند شامل این مواردند:

 • بد روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین
 • روی هم بودن دندان ها یا وجود فاصله بین دندان ها
 • هر گونه درد ناهنجار در آرواره یا فشاری که توسط دندان های بدشکل اعمال می شود.
 • تمایل برای داشتن دندان های سالم، دندان های صاف و لبخندی زیبا!

تفاوت بین ارتودنسی بر اساس سن

بزرگ ترین تفاوت درمان ارتودنسی در بزرگسالان در مقایسه با کودکان و نوجوانان این است که در بیماران کم سن تر، استخوان آرواره هنوز در حال رشد است و همین سبب می شود که درمان موفقیت آمیزتر باشد. اما در بزرگسالان، رشد استخوان های آرواره متوقف شده و گاهی برای اصلاح آن به جراحی ارتوگناتیک نیاز است. سایر مواردی که در خصوص ارتودنسی باید آن ها را در نظر بگیرید شامل این موارد هستند:

بیماری های لثوی و از دست دادن استخوان (بیماری پریودنتال):

بزرگسالان بیشتر از کودکان در معرض عقب رفتن لثه یا از دست دادن استخوان به علت بیماری پریودنتال و آماس و التهاب لثه هستند. افرادی که دندان های صاف و تقریبا مرتب دارند کمتر در معرض روبرو شدن با بیماری های لثوی هستند.

ارتودنسی

پوسیدگی دندان و دندان های افتاده:

در طول زمان، دندان ها می توانند دچار پوسیدگی شوند و به جاهای متفاوت حرکت کنند و تنها باید با روش های ارتودنسی این اختلالات را درمان کرد. از دست دادن یک دندان می تواند روی سایر دندان ها هم تاثیر بگذارد و سبب حرکت و کج شدن آن ها و به مشکل خوردن آرواره شود که در نتیجه احتمال بروز بیماری های لثوی را بالا می برد.

درمان ناقص ارتودنسی در نوجوانی:

بسیاری از بیمارانی که در سنین کودکی و نوجوانی درمان ارتودنسی دریافت کرده بودند، هیچ وقت این پروسه را کامل نکردند و برای اتمام درمان از ریتینر و سایر ابزار استفاده نکردند. به علاوه، دندان هایی که صاف بوده اند می توانند با گذر زمان کج و بدشکل شوند. به همین خاطر گاهی این افراد هنگامی که به سن بزرگسالی می رسند تصمیم می گیرند که این درمان را دوباره از سر بگیرند تا به لبخندی که همیشه می خواستند برسند.

چرا برای خودم یا فرزندم درمان ارتودنسی را انجام دهم؟

دندان های صاف دندان های سالمی هستند:

تمیز کردن دندان های صاف با مسواک و نخ دندان به مراتب آسان تر است. همین که این دندان ها درست تمیز می شوند مانع بسیاری از مشکلات در آینده می شود.

دندان های سالم و صاف می توانند اعتماد به نفس فرد را بالا ببرند:

درمان های ارتودنسی اعتماد به نفس افراد را بالا می برند و سبب بهبود کیفیت زندگی در آن ها می شود.

مشکلات درمان نشده می توانند بدتر شوند:

اگر مشکلات خود را هنگامی که جزئی هستند برطرف نکنید احتمال دارد که پیشرفت کنند و تبدیل به مشکل بزرگ تری شوند که برای درمان به هزینه بیشتری نیاز دارد.

سوالات متداول درباره ارتودنسی

ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

اولین چیزی که وجود دارد این که متخصص، فرد را به طور کامل معاینه می کند. این معاینه شامل بررسی دندان ها و گاهی تصویر برداری با استفاده از اشعه ایکس از دندان هاست. پس از بررسی کامل پزشک درباره درمان های ممکن با شما صحبت می کند. تا زمانی که به اندازه کافی دندان های دائمی داشته باشید می توانید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید.

آیا برای ایجاد فضای کافی جهت انجام ارتودنسی به کشیدن دندان ها نیازی هست؟

ممکن است که جای کافی برای تمام دندان های دائمی تان نداشته باشید. در این شرایط باید برخی از دندان های دائمی تان را بکشید تا فضای کافی ایجاد کنید. دندانپزشک به شما خواهد گفت که آیا انجام این کار ضروری است یا نه.

درمان چگونه صورت می گیرد؟

درمان با کمک انواع خاصی از ابزار ارتودنسی از جمله بریس، الاینر، اینویزیلاین و سایر موارد انجام می شود.

ارتودنسی

بهترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی چه سنی است؟

انجمن ارتودنسی آمریکا پیشنهاد کرده که بهتر است اولین مراجعه کودکان به متخصص ارتودنسی در حدود ۷ سالگی باشد. اما هر کسی با دیگری فرق دارد و اگر متوجه مشکلاتی در دهان و دندان کودک شدید او را زودتر نزد متخصص ارتودنسی ببرید. همان طور که گفته شد ارتودنسی فقط برای کودکان و نوجوانان نیست. حدود ۲۰% از بیماران ارتودنسی ۲۱ سال به بالا هستند. متخصص ارتودنسی به شما در تعیین این که زمان مناسب برای قرار دادن ارتودنسی چه هنگامی است کمک می کند.

چه چیزی سبب بروز مشکلاتی می شود که برای اصلاح به ارتودنسی نیاز دارند؟

در بیشتر موارد، مال اکلوژن ژنتیکی است به این معنی که بیمار این مشکل را از پدر یا مادر خود به ارث برده است. روی هم بودن دندان ها، داشتن دندان های اضافی و مشکلات فک بیشتر تحت تاثیر ژنتیک هستند. در برخی مواقع نحوه زندگی و بیماری می توانند سبب بروز مشکلات ارتودنسی شوند. مکیدن انگشت شست یک عادت بد است که می تواند سبب بروز مال اکلوژن شود. به علاوه برخی از بیماری های خاص می توانند سبب بروز مشکلات مربوط به دندان شوند. مشکلات فک و دندان ها گاهی به خاطر تصادف، صدمه ناگهانی و سایر آسیب ها به دهان و آرواره اتفاق می افتند.

چرا درمان دندان ها خیلی مهم است؟

به این که چقدر از دندان هایتان استفاده می کنید فکر کنید. ارتودنسی هدفی بالاتر از زیبایی دارد. بدون درمان در آینده با مشکلات جدی تری روبرو خواهید شد، از جمله:

 • درد در فک
 • از بین رفتن مینای دندان
 • بیماری های لثوی
 • مشکلات جویدن و صحبت کردن
 • از دست دادن استخوان

داشتن لبخندی زیبا به فرد اعتماد به نفس می دهد و چیزی است که توجه همه را به خود جلب می کند. علاوه بر زیبایی، ارتودنسی به سلامت دهان و دندان فرد هم کمک می کند.


بیشتر بدانید؛  ارتودنسی clear correct بهتر است یا ارتودنسی نامرئی


آیا گزینه مناسبی برای انجام ارتودنسی هستم؟

متخصص باتجربه ارتودنسی می تواند بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنید به شما کمک کند. مشکل هر کسی با دیگری فرق دارد و بدون مراجعه به متخصص ارتودنسی نمی توانید بفهمید که کدام ارتودنسی برای مشکل شما گزینه مناسبی است. قرار ملاقاتی با متخصص ارتودنسی تنظیم کنید تا او به شما بگوید که آیا مناسب انجام درمان ارتودنسی هستید یا نه.

آیا اگر دندان افتاده داشته باشم، می توانم از بریس و سایر ابزار ارتودنسی استفاده کنم؟

اگر دندان افتاده دارید و می خواهید از بریس یا الاینر استفاده کنید، استفاده از آن ها مشکل خاصی ندارد. نوع درمان به هدف شما از درمان و مشکل تان بستگی دارد. اگر می خواهید جای دندانی که افتاده دندان قرار دهید، متخصص ارتودنسی می تواند فضا را برای ایمپلنت خالی نگه دارد. به خصوص اگر به تازگی دندان تان را از دست داده باشید، درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند. گاهی نیز نمی خواهید جای دندان را پر کنید، در این صورت متخصص فضا را پر می کند و ارتودنسی را انجام می دهد.

من مشکل لثوی داشته ام و اخیرا درمان شده ام، آیا هنوز هم می توانم درمان ارتودنسی را انجام دهم؟

در طی زمانی که درمان ارتودنسی دریافت می کنید، ممکن است که دندان هایتان حرکت کنند و به لثه فشار وارد کنند. در این شرایط متخصص ارتودنسی با متخصص پریودنتیست شما مشورت می کند تا وضعیت سلامت لثه ها را بسنجد و ببیند که آیا آماده انجام ارتودنسی هستید یا نه. اگر متخصص پریودنتیست تشخیص داد که وضعیت لثه شما برای انجام ارتودنسی مناسب است باید پس از انجام ارتودنسی تحت نظر پریودنتیست باشید تا بررسی کند که همه چیز خوب پیش می رود یا نه. گاهی حتی اصلاح مال اکلوژن یکی از راه های سالم نگه داشتن لثه است.

آیا درمان ارتودنسی برای بزرگسالان مناسب است؟

تا زمانی که دندان های سالم دارید برای انجام ارتودنسی دیر نشده است. وقتی صحبت از کارآمد بودن ارتودنسی می شود، سن خیلی مطرح نیست. بسیاری از بزرگسالان برای برطرف کردن مشکلاتی مثل مال اکلوژن و کاهش احتمال خطرات آینده، از بریس استفاده می کنند. اگر نگران این هستید که با وجود بریس چگونه به نظر می رسید، انتخاب های دیگری هم وجود دارند که می تواند آن ها را انتخاب کنید.

آیا ابزار ارتودنسی دیگری وجود دارد که خیلی در دهان مشخص نباشد؟

برای نوجوانان و بزرگسالانی که می خواهند بریس یا ارتودنسی آن ها پیدا نباشد، گزینه های زیادی وجود دارند که می توانند از بین آن ها انتخاب کنند. هر ابزاری برای همه موقعیت ها مناسب نیست و باید ابزاری را پیدا کنید که مناسب شرایط شما باشد.

آیا درمان ارتودنسی با نحوه زندگی من هماهنگ است؟

چه بزرگسال باشید و چه نوجوان، انتخاب های مدرن زیادی وجود دارند که با شیوه زندگی شما هماهنگ هستند. درمان ارتودنسی شما را از انجام کارهایی که دوست دارید (از جمله استفاده از آلات موسیقی و ورزش) منع نمی کند. به علاوه هنوز هم می توانید در عکس هایتان زیبا به نظر برسید! در طی دوره درمان تنظیم های جزئی روی ارتودنسی انجام می شود. برای مدتی باید از مصرف برخی مواد غذایی بپرهیزید تا دندان هایتان را تمیز نگه دارید. بسیاری از افراد خیلی زود خودشان را با درمان وفق می دهند و اصلا آن را اذیت کننده نمی دانند.

ارتودنسی

آیا میتوان دندان ارتودنسی شده را سفید کرد؟

در ادامه به بررسی دو موضوع می پردازیم. سفید کردن دندان ها در طول ارتودنسی و سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی. گزینه مناسب تر را با توجه به موارد زیر انتخاب کنید.

 سفید کردن دندان ها وقتی سیم ها هنوز روی دندان هاست امکان پذیر است؟

ارتودنسی کردن باعث صاف شدن دندان ها می شود. اما بهداشت دهان و دندان می تواند مانع این قضیه گردد، گاهی پروسه ارتودنسی، دندان ها را زرد و لکه دار می کند. به هر حال بهداشت مناسب دهان و دندان، استفاده از نخ دندان و فلوراید و مراجعه مکرر به دندانپزشک در طول ارتودنسی، می تواند به کم شدن لکه ها کمک کند. استفاده از خمیر دندان سفید کننده و خودداری کردن از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که دندان ها را لکه دار می کند نیز کمک کننده است. اگر متوجه شدید که لکه ها بعد از چسباندن بریس های ارتودنسی ظاهر شدند، پیشنهاد می شود تا بعد از درمان ارتودنسی صبر کنید و بعد از آن سفید کردن دندان های خود را آغاز کنید.

داشتن ارتودنسی می تواند دندان های شما را به خاطر حرکت دندان ها حساس کند و یکی از عوارض سفید کردن دندان ها افزایش حساسیت آن هاست. پس ترکیب این دو مورد می تواند دردناک باشد. اگر شما ارتودنسی ثابت دارید، حتما قادر نیستید در طول درمان ارتودنسی خود دندان های خود را سفید کنید. چون سیم ها مانع رسیدن ژله سفید کننده به همه قسمت های دندان می شوند و در نتیجه فقط بخشی از قسمت های دندان ها تمیز و سفید می شوند.

شما باید برای انجام سفید کردن دندان هایتان، تا بعد از برداشتن بریس ها و سیم های ارتودنسی، صبر کنید. اگر شما ارتودنسی بدون تماس و اتصال به دندان ها گذاشته اید، ممکن است بتوانید بعد از پایان درمان به وسیله قرار دادن ژله سفید کننده داخل سیم ها دندان هایتان را تمیز کنید. اما قبل از انجام آن شما همیشه باید با دندانپزشک خود مشورت کرده، توصیه او را گوش دهید و ببینید آیا پیشنهاد می شود یا خیر.

 چرا باید درمان ارتودنسی را در نظر گرفت؟

بهبود وضعیت بهداشت و نگهداری دندان ها:

دندان های صاف سالم تر هستند، دندان هایی که به درستی ردیف شده اند نگهداری و مراقبت آسان تری هنگام نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دارند و ممکن است از مشکلات سلامتی به وجود آمده دیگر جلوگیری کنند.

افزایش و ارتقا اعتماد به نفس:

خنده زیبا و سالم باعث افزایش و ارتقا اعتماد به نفس فرد می شود. درمان ارتودنسی می تواند کمک کند اعتماد به نفس شما زیاد شود، کیفیت بهتری به زندگی شما بدهد و بتوانید بدون هیچ محدودیتی بخندید.

سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی

اگر درمانتان کامل شد و ارتودنسی خود را خارج کرده اید، پزشک شما بهترین شخص برای مشورت درباره سفید کردن دندان هاست. در بیشتر موارد پیشنهاد ما انتخاب سفید کردن حرفه ای به جای خرید محصولات آنلاین یا از داروخانه ها می باشد. پس با دندانپزشک خود در این باره صحبت کنید.

ارتودنسی

دلایل رایج در نظر گرفتن درمان ارتودنسی برای بزرگسالان

 • ناتوانی در جویدن و نامتناسب بودن دندان ها
 •  دندان ها فشرده هستند یا از هم فاصله دارند که باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه می شود.
 •  درد غیرطبیعی لثه یا فشاری که به وسیله دندان کج به وجود می آید.
 •  علاقه برای داشتن های دندان های منظم تر و لبخند زیباتر

گزینه های درمانی بزرگسالان

برای بسیاری از بزرگسالان، داشتن سیم های فلزی کافی است که آن ها را از درمان کردن منصرف کند. به هر حال گزینه های ارتودنسی امروزه شامل سیم ها و وسایل ارتودنسی که زیباتر هستند، این تصمیم را راحت تر کرده اند و می توانند احتیاجات افراد را برآورده کنند.

 انواع سیم ارتودنسی

 • سیم های روشن و واضح
 • سیم های سرامیکی
 • سیم های دهانی (پشت دندان)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری خواننده ایرانی + بیوگرافی


عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (6)

شهاب مظفری در هفتمین روزِ ماهِ بهشتیِ اردیبهشت ۱۳۶۳ در تهران متولد شد.

پس از اتمامِ تحصیلات ابندایی و متوسطه ، در رشته ی کامپیوتر واردِ داشنگاه شد.

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (4)

به خاطرِ علاقمندی به موسیقی به صورت همزمان فعالیت خود را در این زمینه نیز علاوه بر ادامه ی تحصیلاتِ عالیه ادامه داد.

اولین آهنگِ خود را با ترانه و آهنگسازیِ خود در سال ۱۳۸۷ به نام “از وقتی رفتی…!” منتشر کرد .

که ورژن پیانوی این کار ، بسیار پُرطرفدار ظاهر شد.

تا کنون بیش از دهها تِرَک وآهنگ از این خواننده منتشر شده است.

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (5)

که تمامی آنها به خاطر جنسِ صدای خاصِ او ، بسیار متفاوت و تاثیر گذار است و سبکِ خاصی که در تمامی کارهایش دنبال می کند ، باعث شده همواره ، تمامی آنها امضایی نامرئی ، داشته باشد.

ساز حرفه ای او پیانو ست که از کودکی یادگیریِ آن را آغاز کرد.

و مضاف بر آن ، گیتار کلاسیک نیز، از سازهای دیگری ست که مسلط است.

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (21)

شهاب مظفری خواننده جوان موسیقی پاپ که با انتشار تک قطعاتش به محبوبیت میان مخاطبان موسیقی رسیده، در بیمارستان بستری شد. مظفری هفته گذشته در بیمارستان بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفته که پس از آن حال عمومی وی رو به بهبود عنوان شده است. علی پوررجب مدیر رسانه‌ای او با اعلام این خبر گفت: شهاب مظفری چند روزی است به علت مشکلی تحت عمل جراحی قرار گرفته است و از همه می‌خواهم در این شب‌های عزیز برای سلامتی شهاب مظفری دعا کنید. شهاب مظفری پیش از این قطعاتی همچون آی، لعنتی‌ترین حوالی، تو بخند و … را منتشر کرده که با استقبال مخاطبان موسیقی پاپ روبرو شده است.

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (1)

بیوگرافی شهاب مظفریعکس های اینستاگرام شهاب مظفری (2)

ماجرای سکته قلبی شهاب مظفری

وی در روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ دچار سکته قلبی شد و در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت.

بعد از دو روز، او در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با انتشار ویدئویی کوتاه از بهبود حال خود خبر داده؛

و علت سکته قلبی را استرس و فشار کاری دانست.

و بعد از چند روز، وی از بیمارستان مرخص شد.

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (3)

دانلود آهنگ های شهاب مظفری

شهاب مظفری – آی

شهاب مظفری – لعنتی ترین حوالی

شهاب مظفری – تو بخند

شهاب مظفری – میگن که عوض شدی

شهاب مظفری – بگذریم

شهاب مظفری – میمیرم

شهاب مظفری – حالم بده

شهاب مظفری – حس عمیق

شهاب مظفری – ادعا

شهاب مظفری – عکس قدیمی

شهاب مظفری – منو ترکم نکن

شهاب مظفری – جدایی

شهاب مظفری – دلبریتو کمش کن

شهاب مظفری – معذرت

شهاب مظفری – قسم

شهاب مظفری – جدایی

شهاب مظفری – مگه دیونه حالیته

شهاب مظفری – نمیخوام تو رو

شهاب مظفری – زیر آوار

شهاب مظفری – روزای بدون تو

شهاب مظفری – از وقتی رفتی

شهاب مظفری – عذابم نده

شهاب مظفری – تمام  شد

شهاب مظفری – دلگیرم

شهاب مظفری – به خودت بیا

شهاب مظفری – تنهایی

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (4)

عکس های شخضی شهاب مظفری

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (5)

عکس شهاب مظفری و امید عالیشاه

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (6)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (7)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (8)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (9)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (10)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (11)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (12)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (13)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (14)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (15)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (16)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (17)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (18)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (19)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (20)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (21)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (22)

عکس های اینستاگرام شهاب مظفری (23)