میکروبلیدینگ چیست؟ مزایا، عوارض و مراقبت ها

به دنبال یک روش بدون دردسرو طبیعی به منظور پرکردن ابروهای کمرنگ و پراکنده خود هستید؟ ممکن است میکروبلیدینگ راه حلی که منتظر آن هستید باشد. ممکن است افرادی از نظر شما به دلیل داشتن استرس، سوختگی و یا با گذشت زمان دچار آسیب دیدگی ابرو شده باشند و مایل باشند که ابروی آنها کمی کامل تر و شفاف تربه نظر برسد. در هر صورت، به این نتیجه می رسید که می خواهید ابروهای زیبا و مرتب تری داشته باشید. اکنون تصور کنید هرگز نیازی به استفاده از آرایش ابروهایتان ندارید و هر روز صبح هنگام بیدار شدن˒ ابروهایتان یک شکل و مرتب باشد، این وعده ای است که میکروبلیدینگ به شما می دهد. در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره میکروبلیدینگ پرداخته و با آن آشنا می شویم.

میکروبلدینگ

میکروبلیدینگ چیست؟

میکرو بلدینگ ابرو وعده ماندگاری درطول سال های متناوب را به ارمغان می آورد. وییرا زک، یک متخصص میکرو رنگدانه در نیوجرسی می گوید: میکروبلیدینگ به عنوان اصلاح یا تقویت ابرو روشی بسیار دقیق که به ابرو ظاهر زیبا و کامل تری می بخشد، شناخته شده است. زک می گوید: هر موی فرد با استفاده از یک قلم مخصوص میکرو بلدینگ، که ساخته دست هست ایجاد می شود و خطوط طبیعی به وجود می آورد که با موهای واقعی فرد ترکیب می شوند.

با استفاده از یک تیغه خوب، رنگدانه زیر لایه بالایی پوست پوشیده شده و در نتیجه ابروهایی به دست می آید که نیازی به مراقبت و نگهداری در طول روز را ندارند.  میکروبلیدینگ بسیار شبیه یک خالکوبی(تتو) به نظر می رسد و اگرچه ممکن است کمی صریح باشد، حقیقت این است که آرایش دائمی در واقع یک روش بسیار امن و کنترل شده است. به ما اجازه دهید نگرانی تان را با ارائه روش ها ومطالب زیرکاهش دهیم.

آیا میکروبلیدینگ ابرو برای من مناسب است ؟

میکروبلیدینگ برای خانم هایی که مایل به کامل تر شدن ابرو و داشتن ابروهای پرپشت تری هستند، اما مهارت استفاده ازکشیدن مداد یا براش به داخل ابروهای خود را ندارند˒ بسیار مناسب است. با این حال، شرایط خاصی وجود دارد که می تواند شما را از انجام این روش منع کند.

اگر یکی از موارد زیر شامل حال شما می شود˒ ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید:

 • حاملگی یا شیردهی
 • مبتلا به دیابت، سرطان، صرع یا اختلال خود ایمنی
 • مصرف مرتب دارویی که باعث از بین رفتن خون می شود
 • بیماری پوستی که بر ناحیه مورد نظر تاثیر می گذارد
 • پیوند عضو
 • بیماری قلبی
 • اختلالات گردش خون یا بیماری خونی
 • سرماخوردگی یا آنفولانزا

آمادگی برای میکروبلیدینگ

اگرچه اغلب این اتفاق نمی افتد، اما عفونت مهم ترین عارضه برای افرادیست که میکروبلیدینگ انجام می دهند. این اتفاق به ویژه در مواردی است که استانداردهای ایمنی و استریل نادیده گرفته شوند. برای اقدام برای هر فعالیت بهبود زیبایی اطمینان حاصل کنید که مرکز زیبایی انتخابی شما حرفه ای و دارای مجوز است و فقط به بهترین قیمت اکتفا نکنید.

میکروبلیدینگ یک روش پزشکی نزدیک به آب درمانی است. تکنسین هایی که این کار را انجام می دهند نیاز به مجوز متخصصان تاتو آرایشی دارند. به عبارت دیگر، فردی که برروی موهای شما (ابروهایتان) کار می کند، ممکن است دانش مورد نیاز برای میکروبلیدینگ را نداشته باشد(بدون توجه به قول ها و حرف هایشان).


بیشتر بخوانید: راه های تقویت مو، ابرو، مژه، ریش و سبیل


اولین مشاور میکروبلیدینگ شما

هنگامی که ترمیم کننده خود را انتخاب کردید، فقط کافیست ابرو های خود را بشویید و به او یادآوری کنید که چه کاری می تواند برایتان انجام دهد.مشاوره بدون فشارو بدون انتساب˒ تعهدی است که در آن در مورد اینکه آیا شما گزینه ی خوبی برای میکرو بلدینگ هستید یانه صحبت می کنید و اگر چنین باشد، بهتر است که اقدام کنید.

تکنسین شما نگاهی دقیق به صورتتان می اندازد و می توانید باهم تغییراتی که می خواهید انجام دهید را تعیین کنید. نکته بسیار مهم این است که توجه داشته باشیم  میکرو بلدینگ یک فرآیند قابل تنظیم است و تجربه هرتکنسین در این زمینه یکسان نیست. تکنسین با شما همکاری می کند تا ابروهایی را  طراحی کنید که متناسب با ساختار چهره و اهداف زیبایی باشد.

با تکنسین یا مشاورخود درباره روند، قرار ملاقات های بعدی و قیمت گذاری صحبت کنید. درست است که هزینه قسمتی است که بیشترین اضطراب را ایجاد می کند و ممکن است پول زیادی را برای انجام میکروبلیدینگ خرج کنید اما در نظر بگیرید که چه مقدار پول (و زمان) قرار است در چند سال آینده صرف آرایش کردن کنید که وبا انجام میکروبلیدینگ متوقف می شود.

آماده شدن ومهیا کردن جهت اقدام

چند دستورالعمل مهم قبل از انجام میکروبلیدینگ:

 • در طی یک هفته ابروهایتان راتیغ نزنید واز(مداد، براش و…)استفاده نکنید. تکنسین نیاز به دیدن شکل و ظاهر طبیعی ابروها دارد.
 • از کرم پودر ها یا ضد افتاب استفاده نکنید. تکنسین نیاز به دانستن تن پوست طبیعیتان برای تطبیق با رنگ مناسب ابروها دارد.
 • از نوشیدن کافئین و الکل و یا کار کردن در عرض 24 ساعت اجتناب کنید.
 • قبل از انجام، آسپیرین یا ایبوپروفن مصرف نکنید. این داروها خون را رقیق می کند و ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شود.

بسیار مهم است که با ظاهر طبیعی و بدون آرایش به جلسه میکروبلیدینگ بروید. هدف اصلی از میکروبلیدینگ نگهداری و مراقبت از ابرو بدون هیچ زحمتی است. اگرابروهایتان را اصلاح کنید و وارد شوید تکنسینتان آن را به عنوان ابروی استاندارد برای ظاهر جدید شما تعریف می کند، پس بهتر است که، با اینکه نمی خواهید موهای در حال رشد ظاهر شما را نامرتب جلوه دهد، اصلاح ابرو انجام نداده و موها را حفظ کنید.

چه چیز هایی در طی مراحل انتظار می رود

زمان انجام فرا رسیده است، و شما بهترین و کمترین راه نگهداری ابرو که تا کنون داشته اید را می خواهید. این چیزیست که شما به صورت گام به گام انتظار دارید.

کشیدن روی ابروهایتان

قبل از اینکه تکنسین ابزار هارا جمع کند، یک مرحله آماده سازی کوچک لازم است تا اطمینان حاصل شود که جایگاه ابروهای جدید شما درست است. این فرایند گاهی اوقات می تواند طولانی تر از روش واقعی خود باشد و شامل اقدامات انجام شده و ابروهای جدید شما شده است تکنسین این کاررا به عنوان نقشه راه برای ظاهر جدید شما استفاده خواهد کرد.

میکروبلدینگ

این راه نیز آخرین شانس شما برای وعده هر ایده و تنظیم نیازهای شما است. از حرف زدن درباره آن نترسید  زیرا باید توجه داشت که میکروبلیدینگ یک روش تقریبا دائمی است. تغییراتی که درابروها ایجاد می کنید برای یک تا سه سال خواهد بود.

انتخاب رنگ مناسب

هنگامی که شما مورد بررسی قرار گرفتید، زمان انتخاب رنگی است که با پوست و رنگ موی طبیعی شما ترکیب می شود. ممکن است بخواهید ابروهای تیره داشته باشید، اما مهم است که به توصیه های تکنسین خود در این مورد توجه داشته باشید. ابروهای شما باید با پوشش دادن رشته های تتو بر روی آن به صورت طبیعی به نظر برسد.

کم کردن درد و ناراحتی

پس از اتمام آماده سازی در یک نگاه وزمانی که شما و تکنسین با رنگ ابرو ها موافقت کرده اید، وقت آن رسیده است تا فرایند میکروبلیدینگ را آغاز کنیم. تکنسین از یک کرم خفیف موضعی برای تسکین درد درناحیه مورد نظر استفاده می کند. پس از آن باید حدود 30 دقیقه منتظر بمانید تا به طور کامل تاثیر خود را بگذارد. استفاده از این کرم باعث اطمینان خاطر شما از دردناک نبودن میکروبلیدینگ می شود.

اجازه ی شروع بدهید

هنگامی که کرم تاثیر خود را گذاشت، کار اصلی شروع می شود. تکنسین از یک ابزار دستی استفاده می کند که اغلب یک چاقوی X-acto به سوزن های کوچک متصل شده است. این چاقو برای پوشاندن جوهر در پوست شما استفاده می شود، زیرا تکنسین سکته های کوچک مانند سکته مغزی درسراسر ابروی شما ایجاد می کند.

بر خلاف خالکوبی، در میکروبلیدینگ جوهر در زیر سطح پوست باقی می ماند، به همین دلیل است که نتایج میکروبلیدینگ در ظرف چند سال منحرف می شود. فرایند معمولا 1-2 ساعت بسته به میزان تغییرات طول می کشد. در صورتی که پوست به مقدار زیادی ملتهب شود و کیفیت نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهد˒ تکنسین ممکن است کار را برای مدتی یا به طور کامل متوقف کند.

میکروبلدینگ

مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ

دستورالعمل های مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ ممکن است بسته به تکنسین شما کمی متفاوت باشد. با این حال، به نظر می رسد اکثر مکان های زیبایی در مورد چند نکته ضروری برای سرعت بخشیدن به فرآیند بهبود، توافق دارند. به احتمال زیاد به شما آموزش داده خواهد شد که از یک پماد ضد باکتری به روی ابروهای خود برای حدود 24 ساعت استفاده کنید، سپس با وازلین برای یک هفته چرب نگه دارید. ضروری است که ناحیه مورد نظر را هیدراته نگه دارید اما مرطوب نکنید حتی زمانی که صورت خود را می شویید.

کارهایی که به مدت حداقل یک هفته بعد از میکروبلیدینگ باید از آن اجتناب کنید عبارت است از:

 • برنزه کردن یا قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید.
 • اصلاح کردن و چیدن آنها که باعث ریزش طبیعی خواهد شد.
 • ورزش کردن (هنگام عرق کردن منافذ پوست باز می شود و می تواند باعث محو شدن جوهر شود).
 • خوابیدن بر روی صورت.
 • شنا کردن یا دوش گرفتن طولانی.

ابروها ممکن است متورم و قرمز شود، این امر کاملا طبیعی است

ابروهای شما در ابتدا تیره تر می شوند اما سایه با گذشت زمان تغییر می کند و در نهایت در عرض چند هفته تثبیت خواهد شد. اکثر تکنسین ها 1-3 جلسه قرار ملاقات برای پیگیری با شما تنظیم می کنند. اولین مورد از این پیگیری ها زمانی است که ناحیه بهبود کامل یافته و رنگ حل شده است. تکنسین این جلسه را برای تنظیمات تشکیل می دهد. بسته به نیازهای شما ممکن است یک بار دیگر و تا سه ماه بعد از آن نیز پیگیری صورت گیرد.

میکروبلیدینگ به طور معمول با ترمیم ها بین 1 تا 3 سال ماندگاری دارد

طبیعی است که بعد از 3 سال به اندازه کافی مرغوب و استاندارد نمی ماند.

از سونا و جکوزی دوری کنید

در چنین دوره ای باید از استفاده این نوع استخر ها دوری کنید زیرا برای صورت تان کاملا خطرناک هستند و می توانند به ابروی تان آسیب وارد کنند. لیزر و لایه برداری را نباید در دوره بعد از میکروبلیدینگ انجام دهید. لایه برداری ها عموما به وسیله مواد شیمیایی صورت می گیرند و زمانی که این مواد شیمیایی به ابروی شما برخورد کند، ممکن است آلرژی یا حساسیت را در شما به وجود بیاورد که خطرناک است و ممکن است این حساسیت اثرات جبران ناپذیری را بر روی ابروی شما به جا گذارد.

از مصرف غذاهای تند دوری کنید.

مایعات و غذاهای شیرین وعده های بهتری برای شما هستند و آسیبی به میکروبلیدینگ شما وارد نمی کنند اما غذاهای تند می توانند سیستم عصبی شما را تغییر دهند. همچنین شما نباید از هیچگونه محصولات آرایشی در این ده روز استفاده کنید. البته می توانید در باقی صورت تان از لوازم آرایشی استفاده کنید اما در محل ابرو نباید این لوازم برخوردی داشته باشد زیرا برای ابرو بسیار مضر است.

سعی کنید با دست تان ابروی میکروبلیدینگ را لمس نکنید

گاهی پوسته زیر آن خشک می شود و بسیاری می خواهند با دست آن را جدا کنند که چنین کاری بسیار اشتباه است. باید شما زمان دهید که پوسته به طور طبیعی خود جدا شود و از بین برود و جدا کردن آن با دست می تواند به ابروهای میکروبلیدینگ شده هم آسیب وارد کند. همچنین شما نباید هوای ازاد زیادی را به ابروی تان برخورد دهید. چنین برخوردی زمانی رخ می دهد که شما با یک وسیله مانند موتور سیکلت یا دوچرخه در حال رفتن باشید که برای تان خطرناک است.

میکروبلدینگ


بیشتر بخوانید: با این روش ها صاحب ابرویی پرپشت شوید


عوارض میکروبلیدینگ

میکروبلیدینگ ابرو هم یک سری عوارضی دارد که هر شخصی آن را انجام می دهد باید با این عوارض آگاه باشد و بداند که چه چیزهایی ممکن است بعد از انجام میکروبلیدینگ برای وی رخ دهد.

شما در بند های زیر می توانید با این عوارض ها آشنا شوید و اطلاعات بیشتری درمورد میکروبلیدینگ کسب کنید:

آلرژی های احتمالی

رنگدانه های آلی، یکی از مهم ترین چیزهایی هستند که می توانند واکنش های آلرژیک و حساسیت را در بدن فرد ایجاد کنند. البته طبق تحقیقاتی که انجام شده است چنین چیزی در میکروبلیدینگ بسیار کم رخ می دهد اما احتمال آن صفر نیست و ممکن است شخصی دچار آن شود. به همین علت بهتر است که همیشه در مورد رنگدانه ای که قرار است به کار رود، سوالات متعددی پرسیده شود و میزان آلرژی آن را در بدن بررسی کرد.

عفونت پوستی

در جراحی میکروبلیدینگ ، پوست صورت قرار است پاره شود تا این عمل به خوبی صورت گیرد. حال همین پارگی پوست خود می تواند شروع بسیاری از عفونت ها در بدن باشد. برخی از این عفونت ها، عفونت HIV و عفونت های پوستی مختلف هستند. البته در بیشتر مواقع علت وقوع عفونت ها استفاده از وسایل پزشکی غیر استریل شده هستند.

وسایل پزشکی غیر استریل شده می تواند خطرناک ترین وسیله برای پوست باشد و پوست صورت هم حساسیت بسیار بالایی دارد. به همین علت قبل از انجام میکروبلیدینگ، وسایل پزشکی را به طور کامل بررسی کنید و نزد یک پزشک معتبر این جراحی را انجام دهید.

میکروبلیدینگ ناکامل

گاهی وقت ها میکروبلیدینگ به صورت ناکامل یا اشتباه بر روی ابروی فرد انجام می شود. این خود بسیار هزینه آور و همچنین خطرناک است. میکروبلیدینگ ناکامل را نمی توان مجددا اصلاح کرد و باید آن را به وسیله کارهای مختلف مدیریت کرد که هرکدام از آنها هزینه های زیادی را بر روی دوش فرد می گذارند. اگر قرار است میکروبلیدینگ را بر روی ابروی خود انجام دهید در ابتدا تمام مراحلی که پزشک قرار است برای شما طی کند را بررسی کنید و سپس از سوابق پوستی خود برای پزشک بگویید تا بداند که چه کارهایی را نباید در میکروبلیدینگ انجام دهد.

خطرات احتمالی مختلف

پوست صورت بخش بسیار مهمی است و ابرو هم بخشی از آن است. همیشه عوارض و خطراتی وجود دارد که به صورت مشخصی مطرح نیستند و ممکن است در فرد حضور پیدا کند. مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ مهم ترین چیزی است که شخص باید انجام دهد و همیشه باید از یک پزشک مناسب برای کارهای خود برخوردار باشد. پوست صورت را نمی توان به همین راحتی درمان مجدد کرد و به همین دلیل است که باید هر جراحی در صورت به طور کامل موفقیت آمیز باشد.

مزایای میکروبلیدینگ

مزایایی در میکروبلیدینگ وجود دارد که آن را نسبت به دیگر جراحی های ابرو برتر می کند و هر شخصی که می خواهد میکروبلیدینگ را انجام دهد باید با این مزایا آشنا شود. در بند های زیر این مزایا به طور کامل مطرح شده اند و می توانید با آنها آشنا شوید.

میکروبلیدینگ مانند یک ابروی طبیعی برای شما عمل خواهد کرد

پزشک در ابتدا سعی می کند که نحوه خواب ابروی شما و خطوط میان آنها را به طور کامل بررسی کند. سپس به وسیله تحقیقاتی که انجام داده یک میکروبلیدینگ طبیعی برای شما ایجاد می کند و بر روی ابروهای شما قرار خواهد گرفت. در چنین حالتی خطوط های میکروبلیدینگ بسیار ظریف خواهند بود و تفاوتی با ابروهای طبیعی نخواهند داشت. همین باعث می شود که تفاوت میان ابروی طبیعی و ابروی میکروبلیدینگ شده را به سختی فهمید.

درمان بسیار سریع پوست

در برخی از جراحی هایی که بر روی ابرو انجام می شود، خراش هایی ایجاد می شود که عمق بسیاری دارند و باعث می شوند که درمان فرد بسیار طولانی شود. همچنین این خراش ها می توانند آسیب زیادی به شخص ایجاد کنند. خراش هایی که در میکروبلیدینگ بر روی پوست ایجاد می شود کم عمق و سطحی هستند و آسیبی به پوست شما نمی رسانند. در نتیجه درمان پوست شما بسیار سریع تر انجام می شود و درد کمتری را حس خواهید کرد. البته با وجود خراش های کم عمق، عفونت های کمتری هم پوست شما را تهدید خواهد کرد.

کاهش زمان آماده شدن

میکروبلیدینگ به شما کمک می کند که زمان آماده شدن تان کاهش پیدا کند. مشکل بسیاری از زنان این است که نمی توانند به موقع حاضر شوند و تاخیر های زیادی در بیرون رفتن خود خواهند داشت. علت چنین تاخیری، طولانی بودن زمان آرایش و تمیز کردن ابرو ها است. زمانی که شما میکروبلیدینگ را بر روی ابروی خود انجام می دهید دیگر نیازی به آرایش کامل بر روی ابروی خود نخواهید داشت و انها همیشه حاضر خواهند بود. همین باعث می شود که زمان آماده شدن شما کاهش پیدا کند و سریع تر به مکان های مورد نظر خود برسید.

شادابی چهره

یک نقص در بدن می تواند ناراحتی و اندوه زیادی در چهره فرد ایجاد کند. ابرو هم اساسی ترین جزوی است که به چشم همه می آید و تقریبا در دید همگان است. به همین دلیل تا زمانی که شخص یک ابروی مناسب برای خود نداشته باشد، نمی تواند شاداب باشد و لبخند زیادی بزند. انجام میکروبلیدینگ باعث می شود که شخص چهره ای شاداب به خود بگیرد و لبخند های بیشتری بزند. همچنین ابروهای وی طبیعی تر می شود و دیگر نیازی ندارد که آرایش زیادی بر روی آنها انجام دهد.

میکروبلدینگ

موقتی بودن

یکی از مزایای دیگر میکروبلیدینگ، موقتی بودن آن است. کسانی که می خواهند میکروبلیدینگ را بر روی ابروی خود  انجام دهند، به خوبی می دانند که این روش موقتی است و نمی تواند به طور دائمی انجام شود. پس در نتیجه اگر از میکروبلیدینگ خود رضایت کامل نداشته باشند یا بخواهند آن را تغییر دهند، می توانند بعد از مدتی هاشور ها را از بین ببرند و فرم دیگری در ابروی خود ایجاد کنند. چنین کاری به دلیل کم عمق بودن شیار های پوستی قابل انجام است و پزشک تان می تواند بر روی ابروی شما انجام دهد.

بهداشت میکروبلیدینگ

برخی از افراد از این ترس دارند که به وسیله انجام میکروبلیدینگ، بیماری های مختلفی وارد بدن آنها شود. چنین افرادی فکر می کنند که وسیله های میکروبلیدینگ بر روی افراد دیگری هم قرار گرفته است و ممکن است یک ویروس واگیردار بر روی آن وجود داشته باشد. چنین تصوری اشتباه است. باید بدانید که تمامی وسایلی که در میکروبلیدینگ برای شما استفاده می شود یکبار مصرف هستند و دیگر شخصی از آنها استفاده نمی کند. به همین دلیل است که هیچگونه ویروسی در خطر شما نخواهد بود و دچار بیماری های واگیردار نخواهید شد.

درد کم

عده دیگری هم هستند که فکر می کنند میکروبلیدینگ دارای درد زیادی است و همین باعث می شود که نخواهند این روش را بر روی ابروی خود امتحان کنند. در روش میکروبلیدینگ از هیچگونه بیهوشی و بی حسی خطرناکی استفاده نمی شود. ابروی شما با یک پماد بی حس می شود و شما دیگر دردی را احساس نخواهید کرد. تنها بعد از انجام یک سوزش کمی در ابروی خود خواهید داشت که بخشی از عوارض است و سریعا از بین می رود. این تفکر که درد زیادی در میکروبلیدینگ وجود دارد، اشتباه است و نباید آن را باور کرد.

تفاوت میکروبلیدینگ با دیگر روش ها

روش های دیگری هم برای زیبایی و امور ابرو و اطراف آن وجود دارد که در کنار میکروبلیدینگ انجام می شود. هرکدام از این روش ها ویژگی ها و تفاوت های خاص خودشان را دارند.

در بند های زیر به تفاوت میکروبلیدینگ با آنها اشاره شده است و می توانید با این تفاوت ها آشنا شوید:

تفاوت های میکروپیگمنتیشن با میکروبلیدینگ

میکروپیگمنتیشن مانند میکروبلیدینگ برای زیبایی و ظرافت ابرو به کار می رود. هر دو یک روش موقت هستند و فرم خاصی به ابرو می دهند. تفاوت اصلی میکروپیگمنتیشن با میکروبلیدینگ در رنگدانه ها است. میزان عمقی که در میکروپیگمنتیشن ایجاد می شود بیشتر است. در این روش عمق بیشتری بر روی سطح پوست ایجاد می شود و رنگ دانه ها در آن عمق قرار خواهند گرفت.

به همین دلیل می توان گفت که عمر میکروپیگمنتیشن بیشتر از میکروبلیدینگ است و حدود دو الی پنج سال برای شخص دوام می آورد. البته میکروبلیدینگ کمی طبیعی تر است و زیبایی بیشتری را برای ابرو ایجاد می کند. تفاوت دیگر این دو روش در مدت زمان انجام شان است. امور میکروپیگمنتیشن طولانی تر از میکروبلیدینگ است و حدود دو ساعت زمان می برد تا به طور کامل بر روی ابروی فرد ایجاد شود.

به همین دلیل می توان گفت که در این روش شخص نیاز به مراقبت های بیشتری دارد و همچنین خطرهای بیشتری او را تهدید می کند. البته باید بدانید که میکروبلیدینگ برای زیبایی استفاده می شود و میکروپیگمنتیشن به دلیل ضخامت خود برای اصلاح عارضه ها صورت می گیرد. مثلا شخصی در ابروی خود زخمی دارد و می خواهد آن را در دید قرار ندهد. به همین دلیل از میکروپیگمنتیشن استفاده می کند.


بیشتر بخوانید: در حوزه زیبایی و پزشکی میکروپیگمنتیشن چه کاربردی دارد؟


تفاوت های میکروشیدینگ و میکروبلیدینگ

از میکروشیدینگ برای پر کردن مکان های خالی در ابرو استفاده می شود. همیشه فضاهای خالی میان ابرو ها وجود دارد که به چشم می آیند و شخص می خواهد آن فضا ها را پر کند. در چنین حالتی میکروشیدینگ کاربرد بیشتری دارد زیرا یک حالت سایه مانند ایجاد می کند و پودری است. این در حالی است که میکروبلیدینگ خطی ایجاد می شود و پودری در آن وجود ندارد. از میکروبلیدینگ برای طبیعی شدن ابرو ها استفاده می شود اما میکروشیدینگ در خط چشم و پلک هم استفاده می شود.

فرق اصلی میکروشیدینگ با دیگر روش ها این است که هیچگونه حساسیتی در آن وجود ندارد و افرادی که دچار آلرژی های زیادی در بدن خود هستند می توانند از این روش استفاده کنند. ظرافت میکروشیدینگ از میکروپیگمنتیشن بیشتر است و طول عمر آن به اندازه همان میکروبلیدینگ است. یعنی در حدود یک الی دو سال عمر می کند و سپس باید مجددا ترمیم شود.

میکروبلدینگ

تفاوت های میان میکروفیزرینگ و میکروبلیدینگ

میکروفیزرینگ نسبت به بقیه روش ها بسیار جدیدتر است و کمی تفاوت دارد. در این روش از یک قلم مخصوص استفاده می شود. رنگ به وسیله همین قلم وارد پوست می شود و در همانجا قرار می گیرد. یکی از تفاوت های این روش با دیگر روش ها این است که ظاهر ابرو ها طبیعی تر خواهد بود زیرا در میکروفیزرینگ رنگ همانند رنگ ابرو خواهد بود. چنین روشی برای فضاهای خالی میان ابرو ها استفاده می شود و به طور کل در دو جلسه انجام می شود. در اولین جلسه توسط خراش های کوچک پزشک رنگ را وارد فضاهای خالی می کند و جلسه تمام می شود.

حال شخص باید حدود شش هفته به خود استراحت دهد و سپس بعد از آن در جلسه دوم کار ابروی خود را تمام کند. تفاوت دیگر این روش با میکروبلیدینگ این است که رنگ در عمق کمتری قرار می گیرد. این باعث می شود که شخص درد کمتری را تحمل کند و همچنین التهاب در نواحی ابرو کمتر خواهد بود. از آنجا که رنگ در عمق بسیار کمی است، عمر میکروفیزرینگ کمتر از میکروبلیدینگ خواهد بود و نیاز به ترمیم های مجدد دارد. آخرین تفاوتش با میکروبلیدینگ این است که شخص می تواند در مراحل ترمیم، فرم ابرویش را تغییر دهد و آن را نازک تر یا پهن تر کند.

مقدار هزینه انجام میکروبلیدینگ

به هیچ عنوان نمی توان هزینه دقیقی برای میکروبلیدینگ مطرح کرد. اگر شما هم مانند بسیاری افراد نزد پزشک ها رفته باشید، متوجه می شوید که قیمت هر پزشک با پزشک دیگری متفاوت است. دلیل این تفاوت قیمت می تواند علت های زیادی باشد. اولین علت این است که هر پزشک از وسایل مخصوص خود استفاده می کند که می تواند جنس متفاوتی با پزشک دیگری داشته باشد. به همین دلیل است که قیمت ها بالا و پایین تر خواهند شد.

علت دیگر تجربه ای است که پزشک برای خود دارد. معمولا پزشک هایی که دارای تجربه یا مدرک بالا تری هستند، قیمت های بالا تری نسبت به باقی پزشک ها دارند و نوبت آنها طولانی تر خواهد بود. در کنار این ها علت های زیاد دیگری هم مانند زمان و نوع پوست فرد برای قیمت گذاری وجود دارد که نمی توان به تمام آنها اشاره کرد. در نتیجه همین عوامل باعث می شوند که پزشک یک نرخ برای خود تعیین کند و با توجه به همان نرخ میکروبلیدینگ را برای دیگران انجام دهد.

در نهایت سعی کنید از یک پزشک مناسب برای خود استفاده کنید. مهم ترین چیز صلاحیت پزشک برای انجام این کار است. پوست خود را در دست هر پزشکی ندهید و سعی کنید از پزشک خود اطمینان کامل داشته باشید زیرا پوست صورت یکی از مهم ترین بخش های بدن است و اگر عیبی در آن به وجود بیاید ترمیم آن بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

 

مدل کیک روز پدر | ۱۰۰ ایده تزیین کیک جدید برای روز پدر


دسته بندی : آموزش آشپزی,تزئینات و سفره آرایی

روز پدر نزدیک است و همه ما دوست داریم به هر وسیله ای که ممکن است پدران عزیزمان را خوشحال کنیم ، بعضی از کارهای مثل تزیین خانه ، خرید هدیه، ساخت کارت پستال های دست ساز و البته تهیه کیک های خوشگل و شیک برای تبریک روز پدر است . اینجا ما برای شما ۱۰۰ ایده و مدل کیک روز پدر آماده کرده ایم که شامل همه سلیقه ها و علایق مختلف و مناسب مشاغل مختلفی است که بابا ها مشغول آن هستند. با ما همراه باشید و از این مدل های شیک و جدید ایده بگیرید. خوشحال میشویم شما هم ایده های خوبتان را با ما در دلبرانه در میان بگذارید. پیشاپیش روز پدر مبارک  : )

 

۱۰۰ ایده تزیین کیک روز پدر

 

چطور پدرم را راضی و خوشحال کنم؟

قبل از این که به سراغ مدل های جدید تزیین کیک روز پدر برویم گفتیم بد نیست با هم در مورد کارهایی ساده ای صحبت کنیم که میتواند پدران مهربان و زحمت کشمان را خوشحال و شاد کند. اگر دوست دارید شما هم از این رمز و رازهای ساده برای رضایت پدران با خبر شوید میتوانیداین مطلب کوتاه را بخوانید بعد به سراغ عکس های تزیین کیک روز پدر بروید.

تا زمانی که زن ها پدر خود را به رسمیت نشاسند و رفتار درست را با او یاد نگیرند نمی توانند با هیچ جنس مخالفی به خوبی برخورد منطقی و درست و حسنه ای داشته باشند. یکی از کارهایی که زن ها باید از خانه پدری یاد بگیرند این است که پدر خود را شاد و راضی و خشنود کنند! راستش برای ما زن ها مخصوصا آن هایی که مادری هستند خیلی سخت است که با پدر ارتباط بگیریم! ولی این کار کاملا شدنی است. در ادامه شیوه هایی در این باره توضیح می دهم و تو هم می توانی تجربه ات را با من در میان بگذاری

 

۱- برای بودن با پدر وقت بگذار

وقت گذاشتن شامل چیزهای زیادی می شود. اگر پدر تو هنوز شاغل است یکی از کارهایی که به ندرت می توانی انجام دهی تنها شدن با او است. حتی صرف یک وعده غذایی در کنار پدر برای خیلی ها رویاست چرا که برای همین هم وقت ندارند. اما تو می توانی برای موارد زیر با پدرت وقت بگذاری

 • قدم زدن
 • خرید کردن
 • رفتن تا منزل مادر بزرگ
 • طبیعت گردی

بگذارید پدرتان بفهمد که چقدر به او تکیه دارید.

 

۲- از او نصیحت بخواهید

گاهی از پدرتان بخواهید در مورد زندگی به شما نصایحی داشته باشد. این نصیحت صرفا بیان عیب و مشکل شما نیست بلکه گاهی بیان تجربیات او است. از تجربیات پدر استفاده کنید تا با مرد آینده تان هم بتوانید بهتر رابطه برقرار کنید.

 

۳- از او بخواهید در مورد آرزوهایش بگوید

گاهی صحبت را با پدر انقدر طول دهید که گاهی جو چنان صمیمی شود که پدر از دوران جوانی اش برای تان بگوید. بگوید که چه رویاهایی داشته و حالا به چند تا از آن ها رسیده است. اگر پدرتان موفق است با رفتارهای خود به او موفقیتش را گوشزد کنید .

 

۴-پدرت را قضاوت نکن

خیلی ها با پدر خود تفاوت سن و سلیقه و علایق دارند. در چنین شرایطی بهترین کار این است که به او احترام بگذاری و حق به جانب نباشی و با جبهه نگرفتن علیه او، نشان دهی که برایش ارزش و احترام قائل هستی. آیا فکر می کنی فرزندان آینده تو نیز تو را صد در صد قبول دارند؟ یا رفتارت دقیقا چیزی است که آن ها می خواهند؟ با احترام گذاشتن به پدر و مادر خود در همین زمان احترام آینده خود را بخریم! این کار در حقیقت احترام به خودتان است.

 

۵- با صدای آهسته با پدر صحبت کن

این توصیه نشان از افتادگی و خضوع شما در مقابل مقام پدر دارد. صحبت کردن با پدر باید آهسته باشد و حاکی از مهربانی و عطوفت باشد. پدر دارای جایگاه خاصی است که اگر دل آزرده شود گاهی دودمان آدم بر باد می رود. با صدای گرم، با کلام محبت آمیز، با پدر خود صحبت کن و صدایت را از حد معمول کمی پایین تر بیاور.

 

۶- لیستی از امتیازهای مثبت پدر خود را بنویس

برای شکرگزاری از خدا و برای این که قدر پدر خودت را بیشتر بدانی لیستی از امتیازهای پدرت را بنویس. سعی کن طوری بنویسی که با هر جمله بیشتر احساس غرور داشته باشی. در نهایت می توانی این لیست را برای شکرگزاری نزد خودت نگه داری یا این که در خانه و در گوشه ای که پدرت می بیند و به چشم دیگران هم می آید، ان را نصب کنی.

 

۷- کارهای شخصی اش را انجام بده

از جمله کارهای شخصی پدر می تواند شامل:

 • شستن لباس
 • اتو کردن لباس
 • مرتب کردن وسایل او
 • واکس زدن کفش
 • و مواردی نظیر این باشد

با انجام این کارها به پدرت نشان بده که برایت مهم است و خاکسار او هستی.

 

۸- غذای مورد علاقه پدرت را به عشقش درست کن

گاهی از روزها وقتی که دور هم جمع هستید غذای مورد علاقه پدرت را درست کن و تاکید کن که بخاطر پدر این غذا را درست کرده ای. این کار را انجام بده تا نتیجه اش را ببینی.

 

۹- از پدرت بخواه برایت خرید کند

پدر جایگاه خاصی در زندگی دارد که دوست دارد تامین کننده زن و فرزندش باشد. گاهی برای خریدهایت از پدر خواهش کن یا این که از او بخواه به تو مقداری پول بدهد. این کار او را به شدت خوشحال می کند.

 

۱۰- از سلیقه و نظر او نظر خواهی کن

اگر قصد خرید یا انتخاب چیزی داری، همیشه نظر پدر را بپرس . به پدر بگو که چه رنگی یا چه مدلی را می پسندد. اگر گفت لباس برای تو است، تو باید بپوشی! بگو شما می خواهید من را ببینید! باید به سلیقه شما باشد.

 

۱۱- به پدر ” تو ” نگویید

هر چقدر هم که با پدر صمیمی هستی، بهتر است که هنگام خطاب کردن ایشان، به او ” تو ” نگویی و از واژه محبت آمیز و محترمانه ” شما ” استفاده کنی. این کارها حریم و محبت را حفظ می کند و برای تنظیم رابطه ات در آینده نیز مفید است.

 

۱۲- پایت را جلو پدر دراز نکن!

دراز کردن و کشیدن پا و حتی لم دادن جلوی پدر، هر چند این روزها معمول شده اما تو اگر ذاتا این کار را انجام ندهی، از درون احساس عزت نفس می کنی و به پدر نیز احترام گذاشته ای احترام به پدر جلوه های مختلفی دارد که این یکی از این موارد است اما مورد بعدی بیشتر به چشم می آید.

 

۱۳- هنگام ورود پدر جلویش برخیز

اگر در خانه هستی و پدرت وارد می شود، حتما جلویش برخیز و ادای احترام کن این کار کمک می کند که تو کم کم خضوع را تجربه کنی.

 

۱۴- پشت دست پدر را ببوس

گاهی اوقات گیر آوردن وقتی که پدر را ببوسی به ندرت می یابی اما بوسیدن دست پدر، می تواند حس خیلی خوبی به پدر القا کند.

 

۱۵- وقتی از در می آید با استقبالش برو

مخصوصا برای وقتی که پدر از درب حیاط وارد خانه می شود و حیات تاریک است، به استقبال برو و لامپ را روشن کن این گونه او از دیدار تو به شعف خواهد آمد.

 

ایده کیک روز پدر (۱)

کیک روز پدر

ایده کیک روز پدر (۲)

کیک روز پدر جدید

ایده کیک روز پدر (۳)
کیک روز پدر مبارک

ایده کیک روز پدر (۴)
کیک روز پدر شیک

ایده کیک روز پدر (۵)
کیک روز پدر و مرد

ایده کیک روز پدر (۶)
کیک روز پدر با فوندانت

ایده کیک روز پدر (۷)

تزیین کیک روز پدر در خانه

ایده کیک روز پدر (۸)
تزیین کیک روز پدر به شکل سبیل

ایده کیک روز پدر (۹)

کیک روز پدر ساده

ایده کیک روز پدر (۱۰)
کیک روز پدر و همسر

ایده کیک روز پدر (۱۱)
کیک روز پدر عکس

ایده کیک روز پدر (۱۲)
کیک روز پدر و مادر

ایده کیک روز پدر (۱۳)

تزیین کیک روز پدر

ایده کیک روز پدر (۱۴)

تزیین کیک روز پدر ساده

ایده کیک روز پدر (۱۵)

تزیین کیک روز پدر با خامه

ایده کیک روز پدر (۱۶)

مدل کیک روز پدر

ایده کیک روز پدر (۱۷)

مدل کیک روز پدر

ایده کیک روز پدر (۱۸)
مدل کیک روز پدر با خامه

ایده کیک روز پدر (۱۹)
مدل کیک روز پدر جدید

ایده کیک روز پدر (۲۰)
مدل کیک برای روز پدر

ایده کیک روز پدر (۲۱)
مدل کیک برای روز پدر

ایده کیک روز پدر (۲۲)

عکس کیک برای روز پدر

ایده کیک روز پدر (۲۳)

تزیین کیک روز پدر شیک

ایده کیک روز پدر (۲۴)
تزیین کیک روز پدر جدید

ایده کیک روز پدر (۲۵)

مدل کیک برای روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۱)
دانلود عکس کیک روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲)
مدل کیک برای روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۳)
مدل کیک روز پدر با خامه

تزیین کیک روز پدر (۴)

مدل های کیک روز پدر 

تزیین کیک روز پدر (۵)

کیک روز پدر شکل سبیل

تزیین کیک روز پدر (۶)
تزیین کیک روز پدر به شکل سبیل

تزیین کیک روز پدر (۷)
کیک شکلاتی روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۸)
تزیین کیک روز پدر با شکلات

تزیین کیک روز پدر (۹)
شکل کت و شلوار برای کیک روز پدر 

تزیین کیک روز پدر (۱۰)

تزیین کیک برای روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۱۱)

قشنگ ترین مدل کیک روز پدر 

تزیین کیک روز پدر (۱۲)

قشنگ ترین ایده کیک روز پدر 

تزیین کیک روز پدر (۱۳)

قشنگ ترین تزیین کیک روز پدر 

تزیین کیک روز پدر (۱۴)

کیک روز پدر را چطور تزیین کنیم؟

تزیین کیک روز پدر (۱۵)

چطوری کیک روز پدر رو تزیین کنیم 

تزیین کیک روز پدر (۱۶)

تزیین کیک روز پدر با شکلات

تزیین کیک روز پدر (۱۷)
تزیین کیک روز پدر با فوندانت

تزیین کیک روز پدر (۱۸)

مدل تزیین کیک برای روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۱۹)
مدل کیکهای روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲۰)
مدلهای کیک روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲۱)
مدل کیک برا روز پدر

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ایده تزیین کیک روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲۳)

ایده برای کیک روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲۴)
ایده های کیک روز پدر

تزیین کیک روز پدر (۲۵)

عکس کیک روز پدر

کیک روز پدر (۵۱)

طرح کیک روز پدر

کیک روز پدر (۵۲)
مدل کیک روز پدر

کیک روز پدر (۵۳)
عکس کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۵۴)
مدل کیک روز پدر

کیک روز پدر (۵۵)

تزیین کیک روز مرد و پدر 

کیک روز پدر (۵۶)

تزیین کیک روز مرد با خامه

کیک روز پدر (۵۷)
تزیین کیک روز مرد در خانه

کیک روز پدر (۵۸)
تزیین کیک روز مرد با فوندانت

کیک روز پدر (۵۹)

تزیین کیک روز مرد

کیک روز پدر (۶۰)

چطور کیک روز پدر رو تزیین کنیم 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

تزیین کیک برای روز مرد

کیک روز پدر (۶۲)
ایده تزیین کیک روز مرد

کیک روز پدر (۶۳)
تزیینات کیک روز مرد

کیک روز پدر (۶۴)
تزیین ساده کیک روز مرد

کیک روز پدر (۶۵)
اموزش تزیین کیک روز مرد

کیک روز پدر (۶۶)

ایده برای تزیین کردن کیک روز پدر 

کیک روز پدر (۶۷)

عکس کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۶۸)

مدلهای کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۶۹)

تزیین کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۷۰)

مدل کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۷۱)

ایده کیک روز پدر مبارک

کیک روز پدر (۷۲)

چه شکلی کیک روز پدر رو تزیین کنیم 

کیک روز پدر (۷۳)

عکس های تزیین روز پدر

کیک روز پدر (۷۴)
تزیین کیک روز پدر

مدل کیک روز پدر (۱)
تزیین میز روز پدر

مدل کیک روز پدر (۲)
تزیین کیک جشن روز پدر

مدل کیک روز پدر (۳)
تزیین سفره روز پدر

مدل کیک روز پدر (۴)
تزیین کیک روز پدر ساده

مدل کیک روز پدر (۵)
تزیین کیک برای روز پدر

مدل کیک روز پدر (۶)
تزیین کیک دو طبقه برای روز پدر

مدل کیک روز پدر (۷)
تزیین چیزکیک برای روز پدر

مدل کیک روز پدر (۸)

جدید ترین مدل های تزیین کیک روز پدر 

مدل کیک روز پدر (۹)

دیزاین کیک روز پدر ساده

مدل کیک روز پدر (۱۰)
دیزاین کیک روز پدر با خامه

مدل کیک روز پدر (۱۱)
دیزاین کیک روز پدر در خانه

مدل کیک روز پدر (۱۲)
دیزاین کیک روز پدر به شکل سبیل

مدل کیک روز پدر (۱۳)
دیزاین کیک روز پدر با شکلات

مدل کیک روز پدر (۱۴)
دیزاین کیک روز پدر با فوندانت

مدل کیک روز پدر (۱۵)
دیزاین کیک روز پدر شیک

مدل کیک روز پدر (۱۶)
دیزاین کیک روز پدر جدید

مدل کیک روز پدر (۱۷)
دیزاین کیک برای روز پدر

مدل کیک روز پدر (۱۸)

تزیین کیک روز پدر معلمی 

مدل کیک روز پدر (۱۹)

تزیین کیک روز پدر مهندس

مدل کیک روز پدر (۲۰)

تزیین کیک روز پدر دکتر پزشک 

مدل کیک روز پدر (۲۱)

تزیین کیک روز پدر ورزشکار 

مدل کیک روز پدر (۲۲)

تزیین کیک روز پدر راننده 

مدل کیک روز پدر (۲۳)

تزیین کیک روز پدر فوتبالی 

مدل کیک روز پدر (۲۴)

مدل های جدید و خوشگل کیک روز پدر 

مدل کیک روز پدر (۲۵)

عکس های تزیین کیک روز تولد پدر

مدل کیک روز پدر (۲۶)

 

بیشتر بخوانید : 

تزیین کیک روز مرد | ۱۲۰ مدل کیک روز مرد و پدر شیک و جدید

پروفایل روز پدر | ۵۰ عکس نوشته زیبای تبریک روز پدر برای پروفایل

عکس نوشته پدر | ۳۰ عکس نوشته با متن عاشقانه برای روز پدر

پروفایل پدر | ۴۴ عکس نوشته زیبا و عاشقانه پدرانه و روز پدر

خوشحال کردن پدر | چگونه با پدرمان رابطه دوستانه ای داشته باشیم ؟

نوشتن روی کیک | نحوه نوشتن پیام تبریک روی کیک (آموزش تصویری)

 

تزیین کیک روز مرد | ۱۲۰ مدل کیک روز مرد و پدر شیک و جدید


بزرگداشت روز مرد و روز پدر برای خیلی از ما مهم است پس بد نیست برای خوشحال کردن مردان خانواده ، ایده های خوبی برای تزیین خانه و تزیین کیک روز مرد را یاد بگیریم . ما در این نوشته که باتوجه به مشغال مختلف ، سلیقه ها و علایق مختلف آقایان و همچنین برای سنین کم و بالا ایده هایی را برای تزیین و کیک گردآوری کرده ایم امیدوارم برای شما هم مفید باشد و از آنها برای روز مرد استفاده کنید.

 

ایده تزیین کیک روز مرد شیک و جدید

 

کیک روز مرد 

در ادامه نظر شما عزیزان را ۱۲۰ مدل کیک مردانه برای مناسبت های مختلف مثل روز مرد روز تولد و روز پدر و تبریک مشاغلی مثل روز پزشک روز مهندس ف روز معمل و … جلب میکنم… با ما همراه شوید و با جدید ترین و شیک ترین ایده های مردانه تزیین کیک آشنا شوید.

کیک روز مرد با تصویر شیر و تاج

ایده کیک روز مرد (۱)

کیک روز مرد با شکل تیشرت

ایده کیک روز مرد (۳)

کیک روز مرد با چند پیراهن

ایده کیک روز مرد (۴)

کیک روز مرد شبیه لباس

ایده کیک روز مرد (۵)

کیک روز مرد مبارک

کیک روز مرد با شکل تیشرت مردونه

ایده کیک روز مرد (۶)

کیک روز مرد چند طبقه رنگارنگ

ایده کیک روز مرد (۷)

کیک روز مرد به شکل پولیور مردانه

ایده کیک روز مرد (۸)

کیک روز مرد شبیه لباس بافتنی

ایده کیک روز مرد (۹)

کیک روز مرد با خامه

کیک روز مرد برای داماد طرح کت و شلوار و ساعت شیک

ایده کیک روز مرد (۱۰)

کیک روز مرد شکل کت و شلوار

ایده کیک روز مرد (۱۱)

کیک روز مرد به شکل کت و پاپیون مشکی

ایده کیک روز مرد (۱۲)

کیک روز مرد دو طبقه شیک

ایده کیک روز مرد (۱۳)

کیک روز مرد و پدر

کیک روز مرد یک طبقه ساده و مردانه

ایده کیک روز مرد (۱۴)

کیک روز مرد به شکل کت و جلیقه مرونه

ایده کیک روز مرد (۱۵)

کیک روز مرد شبیه کت و کراوات شیک

ایده کیک روز مرد (۱۶)

کیک روز مرد به شکل کت و کلاه و پاپیون

ایده کیک روز مرد (۱۷)

کیک روز مرد با فوندانت

کیک مردونه با کت و پاپیون سفید مشکی

ایده کیک روز مرد (۱۸)

کیک روز مرد شبیه بلوز و پاپیون و گل رز

ایده کیک روز مرد (۱۹)

کیک روز مرد شکل بلوز و جلیقه شیک و لاکچری

ایده کیک روز مرد (۲۰)

کیک مناسب روز مرد طرح سیبیل

ایده کیک روز مرد (۲۱)

کیک روز مرد شیک 

کیک روز مرد پیرمردی

ایده کیک روز مرد (۲۲)

کیک روز مرد طرح لباس مردانه گل گلی

ایده کیک روز مرد (۲۳)

کیک روز مرد ساده و شیک

تزیین کیک روز مرد (۱)

کیک روز مرد با فوندانت سیبیل دار

تزیین کیک روز مرد (۲)

کیک روز مرد اینستاگرام

کیک روز مرد طرح شلوار کمر بندی و پاپیون

تزیین کیک روز مرد (۳)

کیک روز مرد شلوار بندی با پاپیون خوشگل

تزیین کیک روز مرد (۴)

کیک روز مرد به شکل ساعت

تزیین کیک روز مرد (۵)

کیک روز مرد به شکل پالت رنگ

تزیین کیک روز مرد (۶)

کیک روز مرد لاکچری

کیک روز مرد طرق ورق و پاسور

تزیین کیک روز مرد (۷)

کیک روز مرد طرح کهکشانی

تزیین کیک روز مرد (۸)

کیک روز مرد به شکل قلیون

تزیین کیک روز مرد (۹)

کیک روز مرد طرح قلیان

تزیین کیک روز مرد (۱۰)

 کیک روز مرد خامه ای

کیک روز مرد به شکل پیتزا

تزیین کیک روز مرد (۱۱)

کیک روز مرد به شکل لباس آشپز و رستوارن دار

تزیین کیک روز مرد (۱۲)

کیک روز مرد شبیه لباس سرآشپز

تزیین کیک روز مرد (۱۳)

کیک روز مرد به شکل همبرگر

تزیین کیک روز مرد (۱۴)

کیک روز مرد عکس

کیک روز مرد طرح ساعت رولکس

تزیین کیک روز مرد (۱۵)

کیک روز مرد شبیه جعبه ساعت طلا

تزیین کیک روز مرد (۱۶)

کیک روز مرد به شکل سرعت شمار ماشین

تزیین کیک روز مرد (۱۷)

کیک روز مرد شبیه سرعت شمار شیک

تزیین کیک روز مرد (۱۸)

کیک روز مرد باکلاس

کیک روز مرد با طرح لباس نظامی

تزیین کیک روز مرد (۱۹)

کیک روز مرد با شکل تانک نظامی

تزیین کیک روز مرد (۲۰)

کیک روز مرد شبیه لباس نظامی

تزیین کیک روز مرد (۲۱)

کیک روز مرد با طرح لباس نیروی انتظامی

تزیین کیک روز مرد (۲۲)

کیک روز مرد جدید

کیک روز مرد با طرح لباس نیروی هوایی ارتش

عکس کیک روز مرد (۱)

کیک روز مرد با طرح وسایل جنگی ( نارنجک و پلاک و گلوله و سیم خاردار )

عکس کیک روز مرد (۲)

کیک روز مرد برای سرباز نظام وظیفه

عکس کیک روز مرد (۳)

کیک روز مرد با طرح لباس نیروی دریایی ارتش

عکس کیک روز مرد (۴)

قشگترین کیک روز مرد 

کیک روز مرد با طرح اسلحه

عکس کیک روز مرد (۵)

کیک روز مرد طرح کلت نظامی

عکس کیک روز مرد (۶)

کیک روز مرد شبیه تفنگ و گلوله

عکس کیک روز مرد (۷)

کیک روز مرد با طرح قوطی رنگ و قلمو نقاشی

عکس کیک روز مرد (۸)

کیک روز مرد خوشگل 

کیک روز مرد برای رنگ کار ها

عکس کیک روز مرد (۹)

کیک روز مرد با طرح لوگو BMW

عکس کیک روز مرد (۱۰)

کیک روز مرد شبیه لوگو BMW

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

کیک روز مرد به شکل لاستیک ماشین

عکس کیک روز مرد (۱۲)

تزیین کیک روز مرد 

کیک روز مرد به شکل گیتار

عکس کیک روز مرد (۱۳)

کیک روز مرد به شکل پیانو و هدفون ( برای علاقمندان به موسیقی)

عکس کیک روز مرد (۱۴)

کیک روز مرد شبیه گیتار خوشگل

عکس کیک روز مرد (۱۵)

کیک روز مرد به شکل دوربین عکاسی

عکس کیک روز مرد (۱۶)

تزیین کیک روز مرد با خامه

کیک روز مرد با طرح نت های موسیقی

عکس کیک روز مرد (۱۷)

کیک روز مرد به شکل گیتار دو طبقه

عکس کیک روز مرد (۱۸)

کیک روز مرد شبیه ماشین آتش نشانی

عکس کیک روز مرد (۱۹)

کیک روز مرد به شکل ماشین آتش نشانی

عکس کیک روز مرد (۲۰)

تزیین کیک روز مرد در خانه

کیک روز مرد به شکل لباس شوالیه سوپر من

عکس کیک روز مرد (۲۱)

کیک روز مرد با تزیین سکه و پول

عکس کیک روز مرد (۲۲)

کیک روز مرد به شکل وسایل مهندسی

کیک روز مرد با خامه (۱)

کیک روز مرد طرح وسایل نجاری چکش و پیش گوشتی و میخ

کیک روز مرد با خامه (۲)

تزیین کیک روز مرد با فوندانت

کیک روز مرد طرح وسایل تعمیرگار پیچ و مهر و …

کیک روز مرد با خامه (۳)

کیک روز مرد مناسب معلم ها

کیک روز مرد با خامه (۴)

کیک روز مرد طرح وسایل مهندسی (کلاه ایمنی و خط کش و متر و … )

کیک روز مرد با خامه (۵)

کیک روز مرد طرح لباس پزشکی (گوشی و قرص و کپسول)

کیک روز مرد با خامه (۶)

تزیین کیک روز مرد ساده 

کیک روز مرد طرح لباس دکتری شیک و باکلاس

کیک روز مرد با خامه (۷)

کیک روز مرد طرح روپوش پزشکی

کیک روز مرد با خامه (۸)

کیک روز مرد با طرح زمین کشاورزی و ماشین آلات کشاورزی

کیک روز مرد با خامه (۹)

کیک روز مرد با طرح وسایل ساختمان سازی و بنایی ( متر و  آجر و کاردک)

کیک روز مرد با خامه (۱۰)

تزیین کیک برای روز مرد

کیک روز مرد به شکل زمین کشاوزی خاص و خوشگل

کیک روز مرد با خامه (۱۱)

کیک روز مرد طرح خازن و مدار و وسایل الکترونیکی

کیک روز مرد با خامه (۱۲)

کیک روز مرد با شکل وسایل و ابزار های مهندسی

کیک روز مرد با خامه (۱۳)

کیک روز مرد با شکل وسایل دندان پزشکی

کیک روز مرد با خامه (۱۴)

تزیینات کیک روز مرد راحت 

کیک روز مرد با شکل وسایل ساختمان سازی و بنایی

SONY DSC

کیک روز مرد با شکل وسایل مکانیکی و تعمیرکاری ( آپار پیچ گوشتی )

کیک روز مرد با خامه (۱۶)

کیک روز مرد با شکل وسایل عکاسی و فیلم برداری

کیک روز مرد با فوندانت (۱)

کیک روز مرد با شکل وسایل نقشه کشی و معماری

کیک روز مرد با فوندانت (۲)

تزیین ساده کیک روز مرد

کیک روز مرد با شکل لباس پزشک اتاق عمل

کیک روز مرد با فوندانت (۳)

کیک روز مرد با شکل وسایل برقکاری و کار در ارتفاع

کیک روز مرد با فوندانت (۴)

کیک روز مرد با شکل لپ تاپ و کامپیوتر

کیک روز مرد با فوندانت (۵)

کیک روز مرد شبیه تاکسی زرد

کیک روز مرد با فوندانت (۶)

تزیین کیک روز مرد شیک 

کیک روز مرد با شکل وسایل تعمیر و تعمیرکاری

کیک روز مرد با فوندانت (۷)

کیک روز مرد با شکل و طرح کتاب و دفتر برای معمان

کیک روز مرد با فوندانت (۸)

کیک روز مرد با شکل تنه درخت

کیک روز مرد با فوندانت (۹)

کیک روز مرد با شکل وسایل و ابزار های مهندسی

کیک روز مرد با فوندانت (۱۰)

ایده تزیین کیک روز مرد

کیک روز مرد با شکل وسایل کمپینگ و چادر و جنگل

کیک روز مرد با فوندانت (۱۱)

کیک روز مرد با شکل جدول سودوکو

کیک روز مرد با فوندانت (۱۲)

کیک روز مرد طرح گوشی و هدفون

کیک روز مرد با فوندانت (۱۳)

کیک روز مرد با طرح جعبه سیگار مالبرو

کیک روز مرد با فوندانت (۱۴)

مدل تزیین کیک روز مرد

کیک روز مرد با شکل سیگار برگ

کیک روز مرد با فوندانت (۱۵) کیک روز مرد با فوندانت (۱۶)

کیک روز مرد با طرح گاو صندوق و دلار

مدل کیک روز مرد (۱)

کیک روز مرد با شکل کیف سامسونت و اسکناس و دلار

مدل کیک روز مرد (۲)

عکس تزیین کیک روز مرد

کیک روز مرد با طرح ورق و ساعت و ماشین و پول و گوشی

مدل کیک روز مرد (۳)

کیک روز مرد با وسایل مارک و برند و لاکچری

مدل کیک روز مرد (۴)

کیک روز مرد با شکل کیسه سکه طلا

مدل کیک روز مرد (۵)

کیک روز مرد با شکل ماشین مسابقه

مدل کیک روز مرد (۶)

دیزاین کیک روز مرد 

کیک روز مرد با طرح موتور مسابقه

مدل کیک روز مرد (۷)

کیک روز مرد با طرح موتور

مدل کیک روز مرد (۸)

کیک روز مرد دو طبقه با شکل موتور مسابقه ای

مدل کیک روز مرد (۹)

کیک روز مرد با شکل های و اعداد ریاضی برای معلم ریاضی

مدل کیک روز مرد (۱۰)

کیک روز مرد خاص

کیک روز مرد با شکل وسایل نقاشه کشی و معماری

مدل کیک روز مرد (۱۱)

کیک روز مرد با شکل وسایل و روپوش پزشکی

مدل کیک روز مرد (۱۲)

کیک روز مرد با شکل وسایل و کاردک مهندسی

مدل کیک روز مرد (۱۳)

کیک روز مرد با شکل وسایل تقشه کشی ساختمان (پرگار، مداد ، پاک کن ، گونیا و نقاله )

مدل کیک روز مرد (۱۴)

کیک روز مرد یک طبقه

کیک روز مرد با طرح ماشین تایپ ( برای نویسنده ها و خبرنگران و روزنامه نگاران …)

مدل کیک روز مرد (۱۵)

کیک روز مرد با طرح وسایل نجاری

مدل کیک روز مرد (۱۶)

کیک روز مرد با شکل های هندسی و ریاضی

مدل کیک روز مرد (۱۷)

کیک روز مرد با طرح تاکسی زرد ( برای رانندگان تاکسی و اسنپ و …)

مدل کیک روز مرد (۱۸)

کیک روز مرد دو طبقه

کیک روز مرد با شکل لپتاپ (برای کارمندان و برنامه نویسان و وب مستر ها )

مدل کیک روز مرد (۱۹)

کیک روز مرد با شکل وسایل مهندسی ساختمان

مدل کیک روز مرد (۲۰)

کیک روز مرد با طرح لباس دندان پزشکی

مدل کیک روز مرد (۲۱)

تزیین کیک روز مرد

کیک روز مرد با شکل وسایل مهندسی و نقشه برداری

مدل کیک روز مرد (۲۲)

منبع تصاویر pinterest/ گرد آوری و بازنشر سایت delbaraneh

 

بیشتر بخوانید : 

کیک دو طبقه | ۳۰ مدل تزیین کیک نامزدی و عقد و عروسی و تولد دوطبقه

کیک عقد یک طبقه | ۴۴ مدل های جدید کیک عقد کوچک ، ساده و شیک

نوشتن روی کیک | نحوه نوشتن پیام تبریک روی کیک (آموزش تصویری)

گل فوندانت | آموزش تصویری ساخت گل شکری (فوندانت) روی کیک

تزیین کیک با میوه  | ۴۰ مدل تزیین کیک با گل طبیعی و میوه مدل جدید 

عکس سیاه برای پروفایل + ۱۱۸ عکس نوشته مشکی خاص


در این نوشته از بخش گالری عکس پرتال دلبرانه قصد داریم سری جدید عکس سیاه برای پروفایل را درج نماییم.

در این مجموعه سعی کرده ایم تعداد زیادی عکس نوشته مشکی برای پروفایل غمگین جمع آوری نماییم.

با توجه به اینکه گاهی دل برخی افراد میگیرد سعی میکند با عوض کردن عکس پروفایلش این مسئله را بروز دهد.

لذا در ادامه جدیدترین پروفایل مشکی خاص برای شما عزیزان جمع آوری شده است .

با ما همراه باشید

عکس سیاه برای پروفایل + ۱۱۸ عکس نوشته مشکی خاص

عکس سیاه برای پروفایل + 118 عکس نوشته مشکی خاص

💎
آدم ها بعد از مدتی واسه هم
تکراری میشن…
اگر هنوزم بتونن از کنار هم لذت ببرند
اونجاست که همدیگر دوست دارند

💎

عکس سیاه برای پروفایل (۲)

💎
چه خوب گفته ابن سینا:
هیچوقت بیش از حد عاشق نباش
بیش از حد اعتماد نکن
و بیش از حد محبت نکن
چون همین بیش از حد
به تو بیش از حد آسیب میرساند

💎

عکس سیاه برای پروفایل (۳)

بعضی ها گریه نمی کنند اما
از چشم هایشان معلوم است
که اشکی به بزرگی یک سکوت،
گوشه ی چشمشان به کمین نشسته

عکس سیاه برای پروفایل (۴)

آدمهای مهربون, هزار زخم را تحمل میکنن
ولی اگه دلشون بشکنه, دیگه نه ناز میکشن
نه انتظار میکشن,نه آه میکشن
نه درد میکشن,نه فریاد میکشن
فقط دست میکشن و میرن

عکس سیاه و سفید هنری

عکس سیاه و سفید هنری

یه سکوتی هم هست که مال بعد از شنیدن
یه سری از حرفاییه که نباید می‌شنیدی!
حس عجیبیه! بیرونش سکوته
ولی از درونت هی صدای شکستن میاد

عکس سیاه برای پروفایل (۶)

خط قرمز داشته باش؛
هم برای خودت، هم بقیه…
نه رد شو،
نه اجازه بده رد بشن

عکس سیاه برای پروفایل (۷)

هر چقدر میخوای ناراحتم کنی
چیزی نمیگم…
فقط یهو به خودت میای میبینی
پیشت نیستم

عکس سیاه برای پروفایل (۸)

گذشت میکنم تا آسایش داشته باشم
به فراموشی میسپارم تا لبخند بزنم
سکوت میکنم تا با کسی بحث وجدل نکنم
چشم پوشی میکنم
چون هیچ چیز ارزش ناراحت شدن ندارد
صبر میکنم چون بینهایت به خدا امیدوارم

عکس سیاه و سفید دختر

عکس سیاه و سفید دختر

آدم قوی که دنبال
انتقام نیست…
رد میشه و میره…
چون میدونه زمین گرده

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰)

💎
به قول حشمت فردوس:
بیبین!
من عادت دارم غصه ی هر
اتفاق بد رو،یه دفعه بخورم…
نه تمام عمر

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱)

این جمله چقدر خوبه
نگران فردا نباش
چون خدا زودتر از تو اینجاست

عکس سیاه برای پروفایل (۱۲)

دو چیز خیلی ترسناکن:
خشم کسی که مهربونه…
بی تفاوتی کسی که عاشقه

عکس سیاه برای پروفایل (۱۳)

حیف که یادمان می رود
بسیاری از آنچه امروز داریم،
همان دعاهایی بود که فکر میکردیم
خدا آن ها را نمی شنود

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

هر چه گشتیم در این شهر
نبود اهل دلی…
که بداند غ تنهایی و دلتنگی ما…
#معینی_کرمانشاهی

عکس سیاه برای پروفایل (۱۵)

یک وقتهایی بعضی شباهت ها
آدم را نصف جان میکنند..
مثلا صدایی که شبیه صدایش باشد!!
خنده ای که شبیه خنده هایش
و امان از چشم هایی که
شبیه چشم هایش باشند..!!
#رضا_کریم_پور

عکس سیاه و سفید عاشقانه

عکس سیاه و سفید عاشقانه

تا حالا شده تو چشمای
پدرتون نگاه کنین
و همون لحظه از خدا بخواین
که هیچوقت از دستش ندین

عکس سیاه برای پروفایل (۱۷)

تاریک باد…
حانه ی مردی که نمی جنگد برای
زنی که دوستش دارد…
#نیکی_فیروزکوهی

عکس سیاه برای پروفایل (۱۸)

شکسته های دلت را
به بازار خدا ببر…
خدا پناه شکسته دلان است

عکس سیاه برای پروفایل (۱۹)

شازده کوچولو گفت:
بعضی کارا
بعضی حرفا
بدجور دل آدمو آشوب میکنه
گل گفت مث چی؟
شازده کوچولو گفت:
مث وقتی که میدونی
دلم برات بی‌قراره
و کاری نمیکنی

عکس سیاه برای پروفایل (۲۰)

مدت هاست
نه به آمدن کسی دلخوشم
نه از رفتن کسی دلگیر…
بی کسی هم عالمی دارد

عکس سیاه سفید فانتزی

عکس سیاه سفید فانتزی

من خیلی چیزها را می فهمم
اما به روی خودم نمی آورم
نه این که برایم مهم نباشد
فقط حوصله ی جار و جنجال ندارم

عکس سیاه برای پروفایل (۲۲)
💎
وقتی خیس از باران به خانه رسیدم،
برادرم گفت: چرا چتری با خود نبردی؟
خواهرم گفت: چرا تا بند آمدن باران صبر نکردی؟
پدرم با عصبانیت گفت: تنها وقتی سرما خوردی متوجه خواهی شد!
اما، مادرم، در حالی که موهای
مراخشک می کرد گفت: امان از باران بی موقع…
#علی_شریعتی

💎

عکس سیاه برای پروفایل (۲۳)

روزها میگذرند
و من هر روز دنیا را بیشتر میشناسم
عاقل تر می شوم و محتاط تر…
دیگر کمتر رویا میبافم،
دیرتر آدمها را باور میکنم،
کمتر از زشتیها تعجب میکنم،
بیشتر احساساتم را نادیده میگیرم…
روزها میگذرند
ومن هرروز بیشتر از دنیای سادگیم
فاصله میگیرم…

عکس سیاه برای پروفایل با کیفیت بالا

عکس سیاه برای پروفایل با کیفیت بالا

متولدین پاییز

دلبستگی قشنگی به این فصل دارند…

به آنها که می رسید

بی دلیل عاشق پاییز خواهید شد

عکس سیاه برای پروفایل (۲۷)

کاش می شد زندگی تکرار داشت لااقل تکرار را یکبار داشت

ساعتم برعکس می چرخید و من بر تنم می شد گشاد این پیرهن آن دبستان

کودکی , سرمشق آب پای مادر هم برایم جای خواب خود برون می کردم از دلواپسی دل نمی دادم به دست هر کسی

#نیما_یوشیج

عکس سیاه برای پروفایل (۲۶)

دیگر نمیگویم گشتم نبود نگرد نیست؛

بگذار صادقانه بگویم گشتم اتفاقا بود فقط مال من نبود بگذار با دیگری باشد لابد مال اوست! . . . . . .

عکس سیاه برای پروفایل (۲۵)

ما که قسمت مون نشد ولی میگن خیلی حس قشنگیه به اونی که دوستش داری برسی

عکس سیاه برای پروفایل (۲۴)

امیدوارم درست لحظه ای که فکرشو نمیکنی خدا در ها رو به روت وا کنه…

عکس سیاه برای پروفایل (۲۹)

یادمه یه روز که ناراحت بودم واسه اینکه بقیه ناراحت نشن تظاهر کردم خوشحالم…

اون یه روز شد دو روز شد یه هفته یه ماه یه سال و عادت کردم.

عکس سیاه برای پروفایل (۳۰)

کاش میشد برای ساعتی مرد، آنوقت است که میفهمی چه کسی از نبودنت دق میکند و چه کسی ذوق…

دلم ساعتی مردن میخواهد…

#حسین_پناهی

عکس نوشته هنری سیاه و سفید

عکس نوشته هنری سیاه و سفید

علم روانشناسی میگه: وقتی یک نفر خیلی میخندد..

حتی برای چیزهای احمقانه و پیش پا افتاده بدانید او از درون عمیقا غمگین است!!

اگر یک نفر کم حرف میزند.. سریع حرفش را میگوید و دوباره سکوت میکند، بدانید رازی در سینه دارد…

اما..وقتی یک نفر به خاطر چیزهای کوچک عصبانی میشود یعنی درگیر دوست داشتن از ته قلب است

عکس سیاه برای پروفایل (۳۲)

تقاص یا تاوان اسمش را هر چه میخواهی بگذار من فقط این را میدانم که خدا از اشک های هیچ کسی ساده نمی گذرد…

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

ما مسئول رفتار آدم ها نیستیم…

خوبی اگر میکنیم باید برای دل خودمان باشد…

حالا یا قدر می دانند یا بی لیاقتی شان را ثابت می کنند…

عکس سیاه برای پروفایل (۳۸)

از آدمایی که وقتی باهاشون قهر میکنی، حتی نمیپرسن که دردت چی بوده که قهر کردی؛

دوری کنید معرفت واسه اینا تعریف نشده…

عکس پروفایل کلاسیک سیاه

عکس پروفایل کلاسیک سیاه

دختر دلتنگی اش را جار نمیزند ناراحتی اش را نشان نمیدهد دختر دلش که میشکند شاید سکوت کند،

اما از درون طوفانی میشود دختر به جای شکستن شیشه و فریاد زدن فقط بغض میکند…

عکس صفحه مشکی برای پروفایل

عکس صفحه مشکی برای پروفایل

دلخورم… از آدمی که برایش دویدم…

به زمین و زمان چنگ زدم از غرورم گذشتم…

و برای او زمین خوردم…

اما او برای من حتی قدمی هم جلو نگذاشت…

عکس سیاه برای پروفایل (۳۵)

نه کسی را می خواهم که عاشقم باشد ، نه نیازی به توجه و محبتِ کسی دارم …

این روزها ؛ فقط خلوتی دنج و بدونِ واسطه می خواهم ، به دور از نگاه ها ، به دور از قضاوت ها ، به دور از تمامِ بی انصافی ها …

جایی که نه صدایی باشد برایِ شنیدن ، نه حرفی برایِ گفتن ، و نه اشکی برایِ ریختن …

جایی که کمی نفس بکشم ، کمی فکر کنم ، کمی آرام بگیرم …

#نرگس_صرافیان_طوفان

عکس سیاه برای پروفایل (۳۴)

اینقدر به خودت اعتماد داشته باش که از کسانی که آزارت میدن به راحتی بتونی دل بکنی گاهی بعضیها کارشون فقط چیدن بال آرزوهای شماست…!

عکس سیاه برای پروفایل (۴۳)

هرگز نفرینت نمی کنم فقط می خواهم آنقدر سرو شوم که تو حتی نتوانی سایه مرا در آغوشت بگیری…

#نسرین_بهجتی

عکس کاملا سیاه برای پروفایل

عکس کاملا سیاه برای پروفایل

یاد بگیریم از یک جایی به بعد بی تفاوت بودن بد نیست…

یک وقت هایی زیاد که باشی کمرنگ میشوی…

برای کسانی که لایق احساس تو نیستند…

#امیر_وجود

عکس سیاه برای پروفایل (۴۱)

یادت باشد…

آدم عاشق هی شانس دوباره و دوباره به تو میدهد…

کوتاه می آید… کوتاه می آید…

ولی وقت رفتن بلند بلند می رود…

#امیر_وجود

عکس سیاه برای پروفایل (۴۰)

قدر مادر را فقط نوزادی می داند که اگر تنی عطر مادرش را ندهد آن را پس می زند

گمانم تنها اوست که می داند هیچکس جز مادر ارزش معشوق بودن را ندارد…

عکس سیاه برای پروفایل (۳۹)

حتی اگر ازت عصبانی باشد حتی اگر قهر باشد ،

اگر دوستت داشته باشد نمیتواند ازت بی خبر بماند …

اگر غیر از این باشد ، بعید میدانم دوست داشتنی در کار باشد

عکس سیاه برای پروفایل (۴۸)

امشب دلم می خواهد بی خیال ترین آدمِ رویِ زمین باشم …

یک آلزایمرِ شبانه بگیرم و به هیچ چیز و هیچ کسی فکر نکنم …

شب برایِ غصه خوردن نیست ! غصه ها بماند برایِ فردا …

می خواهم زیرِ این سقفِ ستاره اندود و خیالی ، دراز بکشم و با افکارِ شادِ کودکی ام بخوابم…

#نرگس_صرافیان_طوفان

عکس سیاه برای پروفایل (۴۷)

خیلی وقتا میتوان آدم ها را به خاطر بدی هایشان بخشید…

ولی به خاطر بی ارزش کردن خوبی هایمان هرگز…

تصاویر هنری سیاه و سفید

تصاویر هنری سیاه و سفید

خدایا حساب آه کشیدن هایم را داری؟

من به امید عدالت فردای تو امروز حرفی نمیزنم…

عکس سیاه برای پروفایل (۴۵)

بعضی وقت ها خدا نجاتمون میده ولی ما جدایی حسابش می کنیم…

همیشه جدایی بد نیست…

عکس سیاه برای پروفایل (۴۴)

ازش پرسیدم: پدر جان! آدم برای رفتن باید چقدر مطمئن باشه؟

گفت: مردها نمیزارن زنی رو که دوسش دارن؛ هوای رفتن به سرش بزنه!!

عکس سیاه برای پروفایل (۴۹)

روزها میگذرند و من هر روز دنیا را بیشتر میشناسم عاقل تر می شوم و محتاط تر دیگر کمتر رویا میبافم دیرتر آدمها را باور میکنم

کمتر از زشتیها تعجب میکنم بیشتر احساساتم را نادیده میگیرم روزها میگذرند ومن هرروز بیشتر از دنیای سادگیم فاصله میگیرم…

عکس نوشته عاشقانه زمینه مشکی

عکس نوشته عاشقانه زمینه مشکی

دیگر برای داشتن کسی سماجت نمی کنم پرنده ای که سهم من نباشد برایش قفس هم بسازم می رود…

عکس سیاه برای پروفایل (۵۱)

به قیمت سفید شدن موهایم تمام شد!

ولی آموختم که : ناله ام، سکوت باشد… گریه ام، لبخند…

و تنها همدمم، خدا…

عکس سیاه برای پروفایل (۵۲)

تکه ای از روحم خیلی درد می کند !

آنجایش که ؛ پر بود از شیطنت های دخترانه…

دلم برای خودم تنگ شده…

من خیلی وقت است بچگی نکرده ام…

#نرگس_صرافیان_طوفان

عکس سیاه برای پروفایل (۵۳)

حالم گرفته است، از این دنیایی که آدم هایش، همچون هوایش ناپایدارند…

گاه آنقدر پاک که باورت نمیشود گاه آنقدر بی معرفت که نفست می گیرد…

عکس سیاه برای پروفایل (۵۸)

موقع رفتن چشمانش را تقسیم کرد ؛

سیاهی اش به روزگارِ من رسید ، آرامشش به دیگری…

عکس سیاه برای پروفایل (۵۷)

آدم های خوب از یاد نمیرن…

از دل نمیدن از ذهن نمیرن…

ولی زود تر از اینکه فکرش رو بکنی از پیشت میرن…

عکس نوشته پس زمینه سیاه خاص

عکس نوشته پس زمینه سیاه خاص

هر سال یک بار از لحظه ی مرگم بی تفاوت گذشته ام بی آنکه بفهمم یک روز در چنین لحظه‌ای خواهم مرد..

#افشین_یداللهی

عکس سیاه برای پروفایل (۵۵)

بی تو ، مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم

همه تن چشم شدم خیره به دنبال تو گشتم

شوق دیدار تو لبریز شد از جام وجودم شدم

آن عاشق دیوانه که بودم!

در نهانخانه جانم گل یاد تو درخشید

باغ صد خاطره خندید…

عطر صد خاطره پیچید…

#فریدون_مشیری

عکس سیاه برای پروفایل (۵۴)

دقیقه به دقیقه قفل گوشی تلفن هایمان را باز و بسته می کنیم!

ولی به اطرافیانمان وانمود می کنیم داریم ساعت چک میکنیم منتظریم…

می فهمی؟! . . . . . .

عکس سیاه برای پروفایل (۵۹)

تو زندگی خیلیامون یکی هست که تا میتونه دلمونو شکونده…

اما اگه بگه دوست دارم میگی من بیشتر…!

عکس سیاه برای پروفایل (۶۰)

اشتباه نکنید؛ بعضی از آدم ها به شما وفادار نیستند…

در واقع آن ها درگیر نیازشان به شما شده اند…

روزی که دیگر به شما احساس نیازی نداشته باشند وفاداریشان نیز از بین می رود…

عکس پس زمینه مشکی برای پروفایل

عکس پس زمینه مشکی برای پروفایل

اگه دیدی کسی از تنهاییش لذت میبره؛

بدون راز قشنگی توی دلش داره…

و اگه تونستی حریم این تنهایی رو بشکنی بدون تو از رازشقشنگ تری…

#آل_پاچینو

عکس سیاه برای پروفایل (۶۲)

غمگین ترین درد مرگ نیست،

دلبستگی به کسی است که بدانی هست اما اجازه ی بودن در کنارش را نداری…

عکس سیاه برای پروفایل (۶۳)

تا خدا هست
کسی تنها نیست
من اگر گم شده ام
تو اگر خسته شدی
درپس پرده ی اشک من وتو
مأمن گرم خداست
او همین جاست
کنار من و تو

عکس سیاه برای پروفایل (۶۸)

امروز
فڪرڪن تازه به دنیـــــا آمدی…
مهربـــــان باش
شاید فـــــردایی نباشد…
شاید فـــــردایی باشد
امـــا
عزیـــــزی نباشد…

عکس های هنری سیاه و سفید

عکس های هنری سیاه و سفید

من قدرت حدس زدن احساسات را ندارم
اگر از من دلخوری
با من حرف بزن !
دوستی ها
با نگفتن ها به پایان می رسد.

عکس سیاه برای پروفایل (۶۶)

زندگی تکرار فرداهای ماست
میرسد روزی که فردا نیستیم
آنچه میماند فقط نقش نکوست
نقش ها می ماند و ما نیستیم …

عکس سیاه برای پروفایل (۶۵)

هرگز فورا بدبختی کسی را باور نکنید.
بپرسید که میتواند بخوابد یا نه؟
اگر جواب مثبت باشد،همه چیز روبراه است،
همین کافی ست!

عکس پروفایل سیاه سفید دخترونه

عکس پروفایل سیاه سفید دخترونه

همه مےخواهند
از زندگے لذت ببرند…
اما حاضر نیستند
یک سر سوزن
از خوشے هایشان را
با دیگران تقسیم کنند…

عکس سیاه برای پروفایل (۶۹)

هرگز فورا بدبختی کسی را باور نکنید.
بپرسید که میتواند بخوابد یا نه؟
اگر جواب مثبت باشد،همه چیز روبراه است،
همین کافی ست!

عکس سیاه برای پروفایل (۷۰)

هیچ چیز در جهان ماندگار نیست!
جوانی و آنچه که به آن می نازی
روزی به باد خواهد رفت…
توجه کن”خواهند رفت”
نشانه ها را از کفش های نو به نو
از لباس های کهنه
از چروک های گونه!
و خیلی چیزهای دیگر
می توانی بیابى ..
پس اندوه از چه روی داری؟

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

اگه دوسش داری ، وقتی ازش ناراحتی بزن بشکن داغون کن

حرصتو روی ظرفا و آینه خالی کن اما دلشو نشکن….

عکس پروفایل سیاه و غمگین

عکس پروفایل سیاه و غمگین

خدایا !
کسی غیر از تو با من نیست …
خیالت از زمین راحت ، که حتی روز روشن نیست …
کسی اینجا نمیبینه ، که دنیا زیر چشماته !
یه عمره یادمون رفته ، زمین دار مکافاته !
فراموشم شده گاهی ، که این پایین چه ها کردم !
که روزی باید از اینجا ، بازم پیش تو برگردم !
خدایا وقت برگشتن ، یه کم با من مدارا کن !
شنیدم گرمه آغوشت ، اگه میشه منم جا کن …

عکس سیاه برای پروفایل (۷۳)

ایـــن لحظه هــا
تنــــم یــه آغــوش گرم می خواهــــد با طـــعم عشــق نه هوس……. ..
… ایــن لحظـــه هــا
لبــانم رطوبــت لبــهایی را می خواهـــد با طعم محبت نه شهوت…
… این لحظــه ها
گیسوانـــم نوازش دستی را می خواهــد با طعم ناز نه نیـــاز…
این لحظـــه ها
تنی می خواهم که روحــــم را ارضـــا کند نه جســـمم را

عکس سیاه برای پروفایل (۷۸)

دلتنگی چه حس بدی است…

تنهایی چه حس بدی است

کاش…

پاره ای ابر میشدم

دلم مهربانی می بارید

کاش نگاهم شرار نور میشد

اشتی میدادش

و

که دوست داشتن چه کلام کاملی است

و

من…

چقدر دلم تنگ دوست داشتن است!

عکس سیاه برای پروفایل (۷۷)

این روزها فهمیدم که در هیچ قابی نمی گنجم

اما این تقصیر من نیست شاید هم…

اما ایستاده ام تا تمامی امروز را نگاه کنم

کسی چه می داند شاید فردا لحظه ای که هیچ کس انتظار ندارد پرواز کنم…

عکسهای زیبا برای پروفایل مشکی

عکسهای زیبا برای پروفایل مشکی

گـاهـی دلِـت مـیـخـواد هـمـه بـغـضـات

از تــو نـگـاهِـت خـونـده بـشـه

کـه جـسـارت گـفـتـن کـلـمـه هـا رو نـداری…

امـا یـه نـگـاه گُـنـگ تـحـویـل مـیـگـیـری

و یـه جـمـلـه مِـثـلـه: چـیـزی شـده ؟؟؟!

اونـجـاسـت کـه بـُغـضـتـو

بـا یـه لـیـوان سـکـوتـت سـر مـیـکـشـی

و بـا لـبـخـنـد مـیـگـی :

نــه هـیـچـیــ…..

عکس سیاه برای پروفایل (۷۵)

وبم …!

باور کنید …؛

اشک ها را ریخته ام …

غصه ها را خورده ام …؛

نبودن ها را شمرده ام …؛

این روزها که می گذرد …

خالی ام …؛

خالی ام از خشم، دلتنگی، نفرت …؛

و حتی از عشق …!

خالی ام از احساس …

عکس سیاه برای پروفایل (۷۴)

ﺧﺪﺍﯾﺎ ….

ﺗﻮ ﺩﻧــﯿﺎﯼ ﻣﺎ ﺁﺩﻣــﺎ …

ﯾﻪ ﺣﺎﻟﺘﯽ ﻫﺴﺖ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ” ﮐــﻢ ﺁﻭﺭﺩﻥ ” !…

ﺗﻮ ﮐﻪ ﺧــﺪﺍﯾﯽ ﻭ ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﯽ ﺗﺠﺮﺑﺶ ﮐﻨﯽ …

ﺧــﻮﺵ ﺑﻪ ﺣــﺎﻟﺖ … !!

پس مواظب ما باش تا ما هم دچارش نشیم

عکس سیاه برای پروفایل (۸۳)

چه فرقی می کند…

در سیرک یا در خانه ؟!

خنده ات که تلخ باشد،

دلت کــه خون باشد،

تو هم دلقکی..!

عکس سیاه برای پروفایل (۸۲)

روزهـــایــی کـــه مـی بینمت، نفســـــم مــی گیـــــــــرد…

و روزهــــایـــــی کـــــه نیستـــــی، دلـــــــــــــــــم…

اما

تـــــــــــــو بـــــاش…!

تصاویر سیاه و سفید زیبا

تصاویر سیاه و سفید زیبا

نــه نمـے دانــے…!
هیچــکس نمــے دانــَـد…!
پشت ِ ایــ ن چهــره ے آرامـ در دلـَـــ م چه میگــذرد…!
نمـے دانـے…!
کســے نمـے داند…..!
ایــ ن آرامش ِ ظاهــــــر و این دل ِ نـــــــا آرام…!
چقــدر خسته امـ میکنــد…!
افسوس که دیگه اون نیست…. !!

عکس سیاه برای پروفایل (۸۰)

از دل کوچه گذشتم از میون جاده ی خیس
این مسیر بدون برگشت که واسم هیچ آشنا نیست
میخوام آرامش بگیرم من که تو غصه اسیرم
حق من نیست مثل سایه توی تنهایی بمیرم

عکس سیاه برای پروفایل (۷۹)

خیلی سخته عاشــــــــــــق کسی باشی که روحشـــم خبر نداشته باشـــــــــــه !!!

اما خیلی شـیـریـنـه کـــــــه یواشکی عـــــــاشــــــقانــه

نگاهش کنــــــــــــــــــی و توی دلــــــــــــت بــگـــــی خیلــــــــــی

دوستـت دارم

عکس سیاه برای پروفایل (۸۸)

بوی گند خیانت تمام شهر را گرفته !

مردهای چشم چران

زن های خائن

دخترهای شــ ــهـ ـو تــ ــی

و پسرهای شــ ـهــ ـو تـــ ـی تر! …

پس چه شد … ؟

چیدن یک سیـبـــــــ ـ و اینهمه تقـــاص ؟

بیچاره آدمــــــــــ . . . بیچاره آدمیتــــــــ . . .

پروفایل سیاه سفید دخترونه

پروفایل سیاه سفید دخترونه

یک رنگ که باشی زود چشمشان را میزنی . . .

زود خسته میشوند از رنگ تکراریت

“این روزها دوره رنگین کمان هاست . . .”

عکس سیاه برای پروفایل (۸۷)

من باختــم به خـود بـاختــم

به تصویــر غلـط فرشتـه های آدمـ نمــا بـاختــم

حـال کـه حماقتــ هایــم را می شمــارمـ

آرامــ . . . آرامــ . . .

ایـن جمـله در ذهنــم طنیــن انـداز می شـود

سنـگـ بــاش

تــا سنـگســاز نشــوی …

عکس سیاه برای پروفایل (۹۲)

فــاصلــه هرگز مانع فراموش کردن بهتــرین هایمان

نمیشود٬مهم قلب هایمــان است که از پشــت

فــاصلــه ها برای بهتـــرین هایمان بتپــد…

عکس سیاه برای پروفایل (۸۶)

نمی دانم چرا آنقدر بزرگ نشده ام،که تو را تنها در مواقع سختی نخوانم؟

چرا وقتی همه چیز هست، کمتر تو را صدا می کنم؟

چرا وقتی سالم و شاداب هستم، کمتر تو را شکر می گویم؟

پروردگارا!  تنها درخواستم از تو روحی وسیع است،

آنقدر که فراموش نکنم،در خوشی ها باید بیشتر تو را صدا کرد!

عکس سیاه برای پروفایل (۹۱)

خسته ام

تکیه زده ام بر دیواری از سکوت ؛

گاه گاهی هق هق تنهایی هایم سکوتم را میخراشد

و نقشی از یادگاری میزند

یادگاری هایی که کسی سواد خواندنش را ندارد

هیچ کس جز خـــــدا !

عکس سیاه سفید هنری برای پروفایل

عکس سیاه سفید هنری برای پروفایل

هر شب قلم سرد زندگیم را برمی داشتم

و مشق فردای تنهایی را در دفتر تنهایی هایم می نوشتم .

هر سحرگاه دفتر تنهایی هایم خیس خیس بود

خیسی دفترم به خاطر اشکهایی بودکه از روی تنهایی ریخته بودم .

هر شب مشق تنهایی را با نام خدا اغاز می کردم و با سکوت پر درد به پایان می رساندم…..

همدم من چراغ بود وقلم دفتری کهنه بودیه دنیا غم .

همزبان من تنهایی بود و سکوت فقط سکوت.

مشق هر شبم را تنهایی می خواند و

به من نمره ای کمتر از صفر می داد ومرا نا امیدتر از گذشته می کرد…..

عکس سیاه برای پروفایل (۹۰)

نگاه به هر سو می اندازم

تنهاتر از خود نمیبینم

پسم میزنی به گناه دوست داشتنت

یا بهانه هایی که خود میدانی جز تنهایی هیچ نیست

به کدام گناه تیشه بر ریشه عشقمان میزنی

عکس سیاه برای پروفایل (۸۴)

گاهی دلــت نــمیخواهــد

دیــروز را به یاد بــیاوری

انگــیزه ای بــرای فــردا هـم نــداری . . .!!!

و حال هــم که

گاهی فــقــط دلــت میخواهــد

زانوهایــت را تــنگ در آغوش بــگیری

وگوشــه ای از گوشــه تــرین گوشه ای که می شــناسی

بـنـشینی و فـقـط نــگاه کـنی . . .!!!

گاهی دلگــیری

شایــد از خودت ….!!!

عکس سیاه برای پروفایل (۸۹)

پایانی برای قصه ها نیست،

نه بره ها گرگ میشوند نه گرگها سیر!

خسته ام از جنس قلابی آدمها…

دار میزنم خاطرات کسی را که مرا دور زده،

حالم خوب است…

اما گذشته ام درد میکند!!

عکس سیاه برای پروفایل (۹۸)

برای چشمانم

نماز باران بخوان

بغض کرده

ابریست

اما نمیبارد..

عکس سیاه سفید فانتزی

عکس سیاه سفید فانتزی

عاشق باش ، …

دلداده باش …

دلت را بده دست خودش ! …

خودش گفته : مصفا کردنش با “من” …

دلت را به آب بسپار ، زلال و روان …

تو قلبت را هوایی کن ، خدایی کردنش با من ! …

عکس سیاه برای پروفایل (۹۶)

کاش میدانستم چه کسی سرنوشت را برایم بافته ….

آنوقت به او میگفتم :

یقه را آنقدر تنگ بافته ای ؛ که بغض هایم را نمیتوانم فرو دهم … !!!

عکس سیاه برای پروفایل (۹۵)

تو مقصری اگر من دیگر ” من سابق ” نیستم !

من را به من نبودن محکوم نکن !

من همانم که درگیر عشقش بودی !

یادت نمی آید ؟!

من همانم !

حتی اگر این روز ها هر دویمان بوی بی تفاوتی بدهیم !

عکس سیاه برای پروفایل (۹۴)

دوسـت دارم یـڪ شبــﮧ، هفتــاد سـال پیـــر شـوم

در ڪنــار خیـابــانی بـایستـــم . . .

تـــو مـرا بـی آنڪــﮧ بـشنــاسی ، از ازدحـام تــلخ خـیـــابـان عبــور دهــے . . .

هفتـــاد ســال پیـــر شـدن یــک شبـــﮧ

بـه حـس گـــــرمــی دسـتـ های تـــو

هنــگامـی کـه مرا عبــور میـدهـی بــی آنـڪـﮧ بـشنــاســی،مــے ارزد

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۳)

همیشه هم قافیه بوده اند، “ســ ـ ـیب” و “فریـ ـ ـب”!

همانند سیبی که آدم و حوا را فریب داد و حالـــا هم میگوییم

“سیــــــــ ــب”

و دوربین های عکاسی را فریب میدهیمـــ

تا پنهان کنیم اندوهمان را پشت این لبخند مان

عکس سیاه سفید شیک

عکس سیاه سفید شیک

بـراے دُخـتـَـرم آرزوے خــوشــبـخـتـے مــے‌کــنــم،

مــادرم هــم بـــراے مـَـن آرزوے خــوشبـخـتے کــرده بود،

و مـــادرش هــم بـــرای ِ مــادرم…

نـــا امیــد نیـــستــم!

یــکــ روز عــاقـبتـــــ …

دُختـــرے از نـسـل ِ مـــا خـــوشبــخـتــــ خـــواهــد شُـــد…!!!

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۲)

 تو به افتادن من در خیابان خندیدی

و من تمام حواسم به چشمان مردم بود

که عاشق خنده ات نشوند

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

دگر درد دلم درمان ندارد…

مسیر عاشقی پایان ندارد..

مرا در چشم خود آواره کردی..

نگاهت دور برگردان ندارد…

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۱)

امروز خاطراتت را سوزاندم اما!

بوی خوش هیزمش بیقرارم کرد

اتفاق تازه ای نیست!!

دوباره دل تتگت شدم…

عکس سیاه و سفید غمگین

عکس سیاه و سفید غمگین

عیب نداره …

عیب ندآره که ” تـــنـــهـــایـــی “…

عیب نداره که شبآ بدون

” شــب بــخــیــر عــشــقــت ” می خوآبی …

عیب ندآره که جمله ی “دوســتــت دارم ” رو نمیشنوی …

عیب ندآره که دلش هیچوقت برآت ” تــنــگ ” نمیشه …

عیب ندآره ، ” خــدا بــزرگــه “

تو فقط طآقَت بیآر….

همین !

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۰)

خــوب ِ مــن ،

همین جا درون شعرهایم بمان

تا وسوسه یِ دوستت دارم هایِ دروغینِ آدمها مرا با خود نبرد

به سرزمین هایِ دورِ احساس ؛

من اینجا هر روز با تـو عاشقی می کنم بی انتها

شعرِ من بهانه ایست برای مـا شدن دستهایمان

تا تکرارِ غریبانه یِ جدایی را شکست دهیم

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۵)

عــطر ِ تَنت روی ِ پــیراهنـم مــانده ..
امــروز بـویــیدَمَش عمــیق ِ عمــیق ِ!
و با هـر نـفس بـغــضم را سـنگین تر کردم!
و به یــاد آوردم که دیـگر ، تـنـت سـهم ِ دیگری ست…
و غمــت سـهم ِ مــن!

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

صبر کن عشق تو تفسیر شود بعد برو

یا دل از ماندن تو سیر شود بعد برو

خواب دیدی که دل دست به دامان تو شد

تو بمان خواب تو تعبیر شود بعد برو

لحظه ای باد تو را خواند که با او بروی

و بمان تا به یقین دیر شود بعد برو

صبر کن عشق زمینگیر شود بعد برو

یا دل از دیدن تو سیر شود بعد برو

تو اگر کوچ کنی بغض خدا میشکند

صبر کن گریه به زنجیر شود بعد برو

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۴)

نـﮧ تـو نمیـבانــے

هـچڪـس نمـے בانـد پشت ایـטּ چهره ے آرام

בر בلـم چـه میـگذرב…

نمـے בانـے

ڪسـے نمـے בانـב

ایـن آرامش ظـآهـرے و ایـטּ בل نـآ آرام

چـقـבر פֿسـتـﮧ ام ڪرבه اسـت

پروفایل سیاه غمگین

پروفایل سیاه غمگین

بعضی آدمهــــــا یهـو میــان …

یهـو زندگیـتـــــو قشنگ میکنن …

یهـو میشن همــــــه ی دلخـوشیت ….

یهـو میشن دلیـل خنــــــده هات…

یهـو میشن دلیل نفس کشیــــدنت …

بـعــــد همینجـوری یهـو میــــــرن ….

یهـو گنـــــــــــد میـزنن بـه آرزوهــــات …

یهـو میشن دلیل همــــــــه ی غصــه هات و همـــــــه ی اشکات . .

یهـو میشن سبب بلا…

عکس سیاه برای پروفایل

عکس سیاه برای پروفایل

به جرم وسوسه

چه طعنه ها که نشنیدی حوا

پس از تو

همه تا توانستند آدم شدند !

… چه صادقانه حوا بودی …

و چه ریاکارانه آدمیم!

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۲)

میتــرســم…

کسـی بــوی ِ تنـت را بگیــرد

نغمــه ِ دلـت را بشنــود

و تو خــو بگیــری به مـــآنـدنـش!!!

چـه احســآس ِخـط خطــی و مبـهـمـ یسـت!

ایــن عــآشقــآنـه هــآی حســود مــن

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۷)

فاجعه یعنی

آنقدر در تـــــ♥ـــو غرق شده ام

که از تلاقی نگاهم با دیگری

احساس

خیانت می کنم!

عشق یعنی همین!!!

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۱)

شب را دوستـــ ــ ـ دارم …!

چرا که در تاریکـــ ـی ..

چهره ها مشخــــــ ـص نیست !!

و هر لحظــــــــ ـه ..

این امیـــــ ـد ..

در درونــــــ ــم ریشه می زند …

که آمده ای ..

ولی من ندیده ام!

پروفایل مشکی خاص

پروفایل مشکی خاص

عادت ندارم درد دلم را ، به هـمه کس بگویم . . . !

پس خاکش میکنم زیر چهره ی خندانم

تا همه فکر کنند نه دردی دارم و نه قلبی !

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۰)

عکس سیاه برای پروفایل

این آدم ها٬

این آدم ها٬

این آدم ها….

بهشان لطف می کنی و گره از کارشان باز می کنی٬

در نهایت می گویند :

بنده خدا خیلی ساده است٬ راحت سواری می ده.

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۵)

سرد است اما

سرما نمی خورم

تو نگران نباش

کلاهی که سرم گذاشتی

تا گردنم را پوشانده است

عکس سیاه برای پروفایل (۱۰۹)

مـی گـویـنـد بـاران کـه بـبـارد

بـوی ِ خـاک بـلـنـد مـی شـود . .

پـس چـرا ایـنـجـا

بـاران کـه مـی بـارد

عـطـر خـاطـ ـره هـا مـی پـیـچـد ؟

عکس سیاه برای پروفایل (۱۱۴)

منابع: اینستاگرام / pandezendegi

.:: بیشتر بخوانید ::.

جملات گریه دار کوتاه

عکس دلم گرفته برای پروفایل

عکس پروفایل دخترانه

کپشن خاص عاشقانه اینستاگرام

عکس پروفایل رفیق فابریک

عکس شاد برای پروفایل

عکس نوشته شب بخیر عاشقانه

انشا آلودگی هوا | ۱۰ انشا و تحقیق درمورد آلودگی هوا و هوای پاک


از آنجایی که مساله هوای آلوده یکی از مهم ترین و خطرناک ترین معضلات زیست محیطی ست باید از سنین کودکی و نوجوانی به آن پرداخته شود تا نسل آینده اهمیت بیشتری برای آن قائل شده و برای حفظ هوای پاک اطراف خود تلاش بیشتری کنند. در این نوشته از دلبرانه در ادامه مجموعه مطالب آموزشی برای دانش آموزان ، ۱۰ انشا و تحقیق با موضوع آلودگی هوا و اهمیت حفظ هوای پاک را برای شما گردآوری کرده ایم که در ادامه تقدیم حضور شما خواهیم کرد. با ما در دلبرانه همراه شوید.

در مورد آلودگی هوا انشا بنویسید . 

انشا در مورد آلودگی هوا (۱)

 

انشا در مورد آلودگی هوا (شماره ۱)

موضوع انشا : آلودگی هوا ( به زبان ساده کودکانه )

مقدمه : 

به نام خداوندی که آسمان ها و زمین را به زیباترین شکل آن آفرید و آن را به امانت به انسان سپرد انشای خود را آغاز میکنم.

انشا آلودگی هوا برای دبستان

متن انشا : 

وقتی پدر و ها و مادر ها از خاطرات قدیم صحبت میکنند از مهر و محبت و نزدیکی دل ها همه چیز مثل قصه ها میاند ، جادوییی و عجیب ، مهمانی های شلوغ ، عید نورروز پر رفت و آمد ، بازی و آبتنی در حوض آبی حیاط … اما چیز دیگری که شاید برای نسل ما افسانه شود از آن هم عجیب تر است ، آسمان آبی ، آسمان زلال با لکه های ابر سفید و خورشید تابان … این تصویر شاید برای نسل بعدی ما عجیب باشد.

نسلی که هر روز و هر روز آسمان را تیره تر و پر غبار تر میبیند . نسلی که تصویرش از ابر ، ابرهای خاکستری تیره است که جلو نورخورشید را گرفته است نه نه ابرهای سفید و انبوه زیبا . خشکسالی ، آلودگی و آسمان تیره هدیه ما و نسل های گذشته به آیندگان است.

آنها از ما خواهند پرسید چرا همه زیبایی های طبیعیت از سرسبزی جنگل ها ، آبی زلال رودخانه ها و آبی بی کران آسمان را با خودخواهی و زیاده طلبی خودمان از بین بردیم ؟؟ از ما سوال خواهند کرد که آیا هیچ راهی برای حفظ منابع طبیعی مثل دریا ها ، دشت ها و کوه ها وجود نداشت ؟؟

و آن روز پاسخ به این سوال دردناک سخت خواهد بود.

همه ما نسبت به طبیعتی که در آن پرورش یافته ایم مسولیم ، درست مثل دامن پر مهر مادری که ما رد خود پرورانده است. طبیعت مادر ماست ، طبیعت آرامش بخش و پناه ماست وقتی از شلوغی ها و گرفتاری ها و روزمرگی ها به ان پناه میبریم .

انشای آلودگی هوا

نتیجه گیری : 

آسمان آبی روشن حق همه انسان هاست …

و نباید به خاطر خودخواهی عده ای از آنها رنج و بیماری و سرفه های دمادم به همه مردم جهان تحمیل شود.

کاش همه ما بیاموزیم در حد توان خود در برابر حفظ « هوای پاک » و « منابع طبیعی » دیگر مسولیت داریم .

انشا آلودگی هوا


انشا در مورد آلودگی هوا (۲)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۲)

موضوع انشا : آلودگی هوا ( به زبان ادبی )

انشا درباره آلودگی هوا

سال ها بود خورشید در غروب و رفتنش خون می گریید برای روزی که رفت و لحطاتی که درهجوم اشک ها و لبخند ها گم شدند. برای انسانهایی که بی آن که بدانند ذره ذره لحظات عمرشان ساعت شنی روز را پر کرد.

اما این روز ها خورشید صبح ها هم خون می گرید و افق سرخ می شود.می گرید به حال مردمی که ذره ذره آسمان آبی را سیاه وسیاه تر می کنند به حال کودکی که به جای لبخند باسرفه هایش اشک می ریزد. به حال پیرمردی که از پیاده روی صبحگاهی اش محروم است زیرا نفسش طاقت این همه آلودگی و سیاهی را ندارد.

خورشید به حال ابر های همسایه می گرید که با بغضی که در گلو دارند بازهم نمی گریند و نمی توانند با اشکشان اشک شوق بر چشمان کودکی بنشانند که مدت هاست در آپارتمان بازی می کند آخر نمی تواند در این هوای سیاه نفس،نفسِ بودنش را نفس بکشَد.

موضوع انشا آلودگی هوا

چه می شد اگر کارخانه ها کم تر دود نثار آسمان می کردند؟

چه می شد اگر بیش تر از آن که ماشین و کارخانه بکاریم درخت می کاشتیم.

ای کاش کمی هم به فکر حیوانات قصه های کودکیمان بودیم.

این روز ها نفس کشیدن برای آن ها هم سخت شده !

نوشته نگار کبیریان

انشا درمورد الودگی هوا

Multiple Exposure Of Boy Wearing Pollution Mask Against Sky

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۳)

موضوع انشا : آلودگی هوا (به زبان ساده با مقدمه و نتیجه گیری )

مقدمه :

با نام خداوند ی که زیباست و زیبایی ها را دوست دارد انشای خود را در مورد آلودگی هوا و ضرر های آن آغاز میکنم .

انشا در مورد آلودگی هوا

متن انشا :

حدود بیست روز است که هوای شهر تهران بسیار آلوده است.پدرم می گوید آلودگی هوا خیلی بد است و انسانها را مریض می کند. سال گذشته دختر همسایه مان سرطان خون گرفت و آخرش هم مرد.همسایه ها می گفتند به خاط آلودگی هوا است.پسر خاله ام هم در سن ۳۲ سالگی سکته کرد و او هم مرد.باز هم همسایه ها می گفتند بلا به دور باشد آخر چرا یک جوان در این سن سکته می کند و می میرد.غلط نکنم او را هم آلودگی هوا کشت.

دیشب از شمال بر می گشتیم همش رادیو گوش می کردیم که خدا کند به خاطر آلودگی هوا مدرسه را تعطیل کنند.پدرم می گفت یادش بخیر این روزها هوای آلوده نقش برف زمانهای قدیم را بازی می کند!

من نمی دانم آنهایی که رییس آلودگی هوا هستند چکار می کنند که جای برف و آلودگی عوض شده است فقط می دانم اگر هر کس وظیفه خودش را درست انجام دهد  هوا پاک می شود.برف هم جای خودش می آید.ما هم هوای بهتری تنفس می کنیم.

مثلا کسی که قرار است ماشین بسازد ماشین های استاندارد بسازد ، کسی که بنزین تولید میکند بنزین استاندارد تولید کند ، کسی از روی خودخواهی به صورت تک سرنشین در شهر رفت و آمد نکند. شهرداری وضعیت مترو و اتوبوس و تاکسی را بهبود دهد و همه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. کارخانه ها از ماشین آلات سالم و جدید استفاده کنند تا این همه آلودگی درست نکنند و خلاصه هر کسی وظیفه اش را درست انجام دهد.

انشا درباره ی آلودگی هوا

نتبیجه گیری :

هوای پاک حق همه ما کودکان و کودکان آینده است . به امید روزی که دوباره مدارس به خاطر بارندگی برف تعطیل شود نه آلودگی هوا

انشا با موضوع آلودگی هوا

انشا در مورد آلودگی هوا (۴)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۴)

موضوع انشا : آلودگی هوا (کوتاه- ادبی)

انشا راجع به آلودگی هوا

ما آدم ها همگی به نوعی به هم متصل هستیم، بعضی از ما با هم آشنا هستیم، مثلا شاید همکلاسی هستیم و هر روز با هم به مدرسه می رویم یا پدر و مادرهای ما با هم همکار هستند و با بسیاری از آدم ها غریبه هستیم اما کنارشان در خیابان راه می رویم و نقطه اشتراک همه ما این است که آسمان ما یکسان است و همه از اکسیژن همین هوا استفاده می کنیم. آسمانی که با دود ماشین های ما یا با دود کارخانه ها و با بی احتیاطی و بی توجهی خود ما اینطور آلوده و بیماری زا شده است.

آخر چقدر باید بشنویم که “لطفا با ماشین های تک سرنشین بیرون نیایید” اما توجه نکنیم؟! چقدر باید بشنویم که “اتوبوس ها و وسایل نقلیه عمومی بهترین راه کنترل آلودگی شهرمان است” و اهمیت ندهیم؟! با این که همه ما کار می کنیم تا به خوشبختی و آرامش برسیم اما برعکس این تلاش ما دشمن سلامتی ما شده و یادمان رفته که شرط آرامش و خوشبختی در درجه اول سلامتی خانواده مان است. آلودگی هوا هزاران هزار مشکل برای زندگی ما ایجاده کرده، باعث شده کسانی که مشکلات قلبی و ریوی دارند مجبور شوند در خانه بمانند و برای این که بچه های کوچک دبستانی کمتر آسیب ببینند مدارس تعطیل شوند و …

مقاله آلودگی هوا 

چقدر دلم برای باران تنگ شده است …

اما انگار آسمان خاکستری هم با ما لج کرده است و می گوید خود کرده را تدبیر نیست!!!

ما آدم ها که به همه هشدارها بی توجهی کرده ایم

شاید حالا باید دست به دامن قورباغه درختی شویم که می گویند اگر آواز بخواند باران می بارد.

چشمانم را می بندم و در خیالم صدایش را می شنوم …

قورباغه ام تو را به خدا آواز بخوان!

مقاله آلودگی هوا 

انشا در مورد آلودگی هوا (۵)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۵)

موضوع انشا : آلودگی هوا (به زبان طنز )

مقاله درباره آلودگی هوا 

برهمگان واضح ومبرهن است که آلودگی هوا خیلی خوب است وتاثیر بسیاری در زندگی بشریت می گذارد . گرم شدن کره ی زمین یکی از دستاوردهای بزرگ افزایش گازهای گلخانه ای در جو زمین است.دیگر زمستان ها مثل سابق سرمای زننده را ندارد وکارتن خواب ها که روز به روز بر آمار آنها اضافه می شود از سرما یخ نمی زنند. هم چنین سرمای کمتر;یعنی مصرف کمترانرﮊی برای گرم شدن پس در مصرف انرﮊی هم صرفه جویی می شود. تابستان ها گرم تر و گرم تر خواهد وما هم به همین تناسب نیازمان به پوشییدن لباس کمتر می شود و این خودش نوعی صرفه جویی خواهد بود.

انشا درباره ی هوای پاک

صرفه جویی ها به اینجا ختم نخواهد شد چرا که درهوای آلوده دیگرنیازی به عینک دودی نیست وهوای آلوده عینک دودی را مرخص می کند.این ها همه گوشه ای از صرفه های اقتصادی آلودگی هواست.شاید مهم ترین هدیه ی هوای آلوده‚انواع تعطیلی هایی است که به ما هدیه می دهد .چون تقویم ما برگ های قرمزکم دارد‚آلودگی هوا باافزون تعطیلی به سبد خوش گذرانی های ما موجب رفع خستگی وصرفه جویی در مصرف انرﮊی می شود! هم چنین با کوتاه کردن عمرما کلی صرفه جویی های دیگر درپی دارد چرا که فرصت نمی کنیم خوردنی ها و پوشیدنی های بیشتری را در این دارفانی به بدن بزنیم. خلاصه هر جور به این موضوع نگاه کنیم فایده است .

انشا در مورد هوای پاک

برای همین باید برخودمان لازم بدانیم که از دست اندر کاران آلودگی هوا کمال سپاس وتشکر را بکنیم . بنده به نوبه ی خود از همین جا دست آن ها را به گرمی می فشارم وبه ایشان خشته نباشید می گویم . من از باد صبا ونا توانی دوستان زحمت کشم در عمیلات تثبیت شن های روان کشور دوست و همسایه -عراق- کمال تشکردارم که هرازچند گاهی این نسیم فرح بخش به جای پیغام یار‚برایمان به ارمغان می آورد. اجرزحمت کشان عرصه یخودروسازی نیز محفوظ است که با وجود تلاس های بی نتیجه شان در رعایت استانداردهای جهانی خودرو‚ سهم عظیمی در ایجاد آلودگی هوا دارند .

از تولید کنند گان و عرضه کنند گان بنزیت پر ازسرب ‚شهروندان تک سرنشین ‚سیستم های پیشرفته ی حمل ونقل شهری ‚برادران وخواهران خیابان گرد که به شغل شریف دور زدن مشغول هستند وخلاصه از تمام کسانی که در این زکینه زحمات بی شماری می کشند سپاس کذارم.

در پایان بر خود لازم می دانم از زحمات کشانی که در این جا از ایشان نامی نیامده است عذر خواهی کنم.

این بود انشای من….

انشا درباره هوای پاک


تحقیق در مورد آلودگی هوا (۶)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۶)

موضوع انشا : آلودگی هوا (انشا به زبان ادبی – از زبان یک بیمار ریوی )

انشا هوای پاک کودکانه

قدیم ترها وقتی پنجره اتاقت را باز می کردی، چشمانت را می بستی و با تمام وجود هوا را به ریه هایت می کشاندی همه بدنت از هوای پاک صبحگاهی تازه و پرانرژی می شد و بعد که چشمانت را باز می کردی از دیدن طراوت و تازگی صبح تازه لذت می بردی … می دانم این قصه ای است که این روزها باورکردنش محال است، انگار هیچ وقت چنین قدیم ترهایی نبوده، سال هاست که فراموش کرده ایم هوای تازه و پاک به معنای واقعی چیست و نفس کشیدن در آن چه صفایی دارد.

سال هاست که در بیشتر روزهای سال، حتی هنگام صبح نیز از باز کردن پنجره اتاقم می ترسم و از پشت پنجره بسته با دیدن هوای گرفته و آلوده حسرت می خورم. سال هاست که وقتی برای بیرون رفتن از منزل آماده می شوم صدای مادرم در گوشم نواخته می شود که :ماسکت یادت نره! سال هاست که پیاده روی در خیابان های شهر به جای جا آوردن حال من، سرفه های بی امانم را بدتر کرده و با تعطیلی مدارس ابتدایی من نیز خانه نشین شده ام …

 

من یک بیمار ریوی هستم!

من یک بیمار ریوی هستم و به لطف همشهری ها و هم محله ای های عزیزم! بیماری ام در طول این سال ها بسیار وخیم شده و به توصیه پزشکان مجبورم بیشتر اوقاتم را در خانه سپری کنم. آلودگی هوا برای من و امثال من که از بیماری های ریوی یا قلبی رنج می برند و همچنین سالمندان و زنان باردار پیامدهای بسیار بدی به همراه داشته است و من هر روز با خودم فکر می کنم که چرا سهم من هوای آلوده است در حالی که همیشه هم خودم و هم خانواده ام با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کرده ایم، به درختکاری و حفظ طبیعت اهمیت داده ایم و به توصیه های مرتبط توجه کرده ایم؟!

و این سوال همیشه یک پاسخ دارد:

“چون دیگرانی هستند که نه تنها به فکر مردم دیگر نیستند بلکه به خانواده و کودکان خود نیز رحم نمی کنند! اما به چه قیمتی؟!”

انشا درباره ی هوای پاک


تحقیق در مورد آلودگی هوا (۷)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۷)

موضوع تحقیق : آلودگی هوا چیست ؟ و کودکان و بزرگسالان چگونه میتوانند به هوای پاک کمک کنند؟

 

در این انشا در مورد آلودگی هوا قصد داریم به دو پرسش پاسخ دهیم که چرا هوا آلوده شده است و از دست ما کودکان و مردم چه بر می آید. برای این کار باید بدانیم که آلودگی هوا چیست و برای همین کتاب را با همین پرسش شروع کرده ایم. من تلاش کرده ام که در این کتاب از تصاویر نیز استفاده کنم تا برای خواننده ها جالب شود.

ما فقط یک کره زمین داریم و همه ما انسان ها روی همین یک کره زندگی می کنیم. این کره خانه ماست و اگر قرار باشد که آلوده شود، زندگی انسان ها مورد تهدید قرار می گیرد. برای همین حفظ محیط زیست یعنی حفظ زندگی. شهر ما خانه ماست. کسی خانه اش را کثیف نمی کند. اما ما شهرمان را کثیف کرده ایم یعنی این که خانه مان را کثیف کرده ایم. هنوز دیر نشده است و می توانیم آن را بار دیگر تمیز کنیم.حالا به سراغ اصل مطلب در مورد آلودگی هوا میرویم ، این که اصلا آلودگی هوا چیست ؟ چطور به وجود می آید و هر یک از ما برای کاهش آلودگی هوا و کمک به داشتن هوای پاک چه کاری از دستمان ساخته است ؟

انشا روز هوای پاک

از آلودگی هوا چه می دانیم ؟

آلودگی هوا به وجود هر ماده ای در هوا که می تواند برای انسان یا محیط او مضر باشد گفته می شود. وقتی یک ماده ای هوا را آلوده می کند، به آن آلاینده می گوییم. آلاینده ها ممکن است طبیعی یا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند. تعداد آلاینده ها بسیار زیاد است.

برای مثال وقتی همه خانواده ها در شهر های بزرگ یک ماشین دارند و هر روز با آن بیرون می روند، ماشین ها تولید گازهای آلوده می کنند و باعث آلودگی شهر ما می شوند. مثال دیگر، سوختی است که برای گرم کردن خانه هایمان استفاده می شود. برخی از اتوبوس ها و کامیون ها هم که گازوئیل مصرف می کنند، بسیار آلوده کننده هستند. البته در نزدیکی شهرهای صنعتی نیز کارخانه های بسیاری وجود دارند که آلودگی هوا را بیشتر می کنند. از برخی از این کارخانه ها دودهایی ببرون می آید که باعث آلودگی هوا می شود.

موضوع انشا هوای پاک

مواد آلوده کننده چیستند؟

 • مونوکسید کربن (CO):

گاز سمی مونوکسید کربن به طور عمده مربوط به ماشین هایی است که مصرف سوخت آنها بنزین است.
این ماشین ها مقدار زیادی گاز CO را از طریق لوله اگزوز وارد هوا می‌کنند.

 • دی اکسید گوگرد :

عمدتا مربوط به نفت کوره (نفت سیاه) است .

در بعضی کارخانه ها و تاسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • اکسیدهای نیتروژن دار:

به طور عمده مربوط به نفت کوره ، گازوئیل و مقدار کمتری مربوط به مصرف بنزین و نفت سفید است.

مثلاً اوتوبوس ها و کامیون ها باعث تولید این گاز می شود .

 • هیدروکربن‌های سوخته نشده :

عمدتا مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرف می‌کنند.

نفت کوره و گازوئیل در این مورد سهم کمتری دارند.

 • ذرات ریز معلق :

به طور عمده از سوختن نفت کوره حاصل می‌شود.

در نتیجه مصرف بنزین در موتور اتومبیل‌ها حاصل می‌شود.

 • سایر ترکیبات سربی :

بنزین خودروها اغلب دارای ماده‌ای به نام تترا اتیل سرب است، که به منظور روان کردن کار سوپاپ‌ها و بهسوزی بنزین به آن اضافه می‌شود.این ماده هنگام سوختن بنزین باعث پراکنده شدن ذره‌های جامد و معلق ترکیبات سرب در هوا می‌شود که هم سمی‌اند و هم به صورت رسوب‌های جامد وارد دستگاه تنفسی می‌شوند.

انشا در مورد هوای پاک

چرا هوای شهرهای بزرگ آلوده شده است ؟

هوای شهرهای بزرگ مثل تهران آلوده شده است چون این شهر ها مثل تهران شهرهای بزرگی هستند و در آن ماشین های بسیاری وجود دارند. و دود این ماشین ها در آسمان جمع می شود. البته دود خانه ها و گرد و غبار خیابان ها و نیز دود ناشی از کارخانه ها و دود اتوبوس ها و کامیون ها هم در هوا جمع شده است. یک علت دیگر آلودگی هوای شهرهای بزرگ، وارونگی هوا است. وارونگی یعنی اینکه هوا در نزدیک زمین باید گرم تر و هر چه ارتفاع بیشتر می شود باید سردتر شود. ولی وقتی که هوای پایین تر سرد و هوای بالاتر گرم می شود، وارونگی به وجود می آید. وارونگی هوا علت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است.

انشا درباره هوای پاک

از دست کودکان چه کاری برای کاهش آلودگی هوا سخته است ؟

ما کودکان می توانیم مانند نگهبانان محیط زیست در خانه و کوچه خود باشیم. درست مانند همیار پلیس.

یعنی کودکان می توانند همیار محیط زیست باشند.مثلا اگر بابا می خواهد برود و نان بخرد و از ماشین استفاده می کند، به او می گوییم: بابا جان، با ماشین نرو، هوا آلوده می شود. می توانی پیاده بروی یا با دوچرخه. یا اگر مامان می خواهد صبح ما را به مدرسه برساند، بگوییم: پیاده می رویم. تازه مامان در راه هم با هم حرف می زنیم و پیاده روی می کنیم. اگر پدر می خواهد سیگار بکشد، نگذاریم و بگوییم که اگر سیگار بکشد، هم ریه های خودش خراب می شود و هم دود وارد محیط می شود. و این دود برای ما کودکان هم ضرر دارد. البته در روزهای خیلی آلوده نباید از خانه بیرون رویم و اگر مامان و بابا می خواهند برنامه میهمانی بگذارند، به آنها می گوییم که چند روز صبر کنند تا آلودگی برطرف شود.

انشا هوای پاکیزه

از دست بزرگ تر ها چه کاری برای کاهش آلودگی هوا بر می آید؟

پدر و مادر ما مسئولیت مهمی نسبت به محیط زیست و شهر ما دارند. گاهی اوقات یادشان می رود که باید مراقب آلودگی هوا باشند. آنها می توانند کارهای زیادی برای شهر تهران انجام دهند. وقتی یک روز ماشین خود را بیرون نمی برند، به پاکیزگی هوا کمک می کنند. همچنین وقتی در محل کار هستند باید مراقب باشند که کار آنها چه اثری بر هوا دارد. و اگر هوا را آلوده می کنند، سعی کنند که کمتر شود. برای اینکه پدر و مادر ما بیشتر از محیط زیست حفاظت کنند، باید زیاد کتاب بخوانند. وقتی آنها در باره آلودگی هوا بیشتر بدانند، بهتر می توانند برای زندگی خود تصمیم بگیرند. پدر و مادر باید کتابهای زیادی در باره محیط زیست بخوانند. خوب است که از پدر و مادرهمایمان بخواهیم که در انجمن های محیط زیست عضو شوند.

انشا هوای پاک


تحقیق در مورد آلودگی هوا (۸)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۸)

موضوع تحقیق : آلودگی هوا ( تحقیق و مقاله در مورد علت ها و مضرات آلودگی هوا برای انسان )

 

عوامل اصلی آلودگی هوا

آلودگی هوای بحرانی پدیده ای نگران کننده است که سلامت انسانها را به خطر می اندازد.

به همین علت جامعه جهانی در تلاش برای مبارزه با این پدیده از طریق اجرای راهکارهای بلندمدت است. این روزها شهر تهران همچون سال های گذشته با افزایش سطح آلودگی هوا مواجه شده است. این پدیده بحرانی در سال های اخیر در اوج تابستان و بسیاری از روزهای پاییز و زمستان پایتخت ایران را درگیر می کند. آلودگی هوا یا آلودگی جوی اصطلاحی است که تمام عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیستی را در بر می گیرد که ویژگیهای طبیعی جو (اتمسفر) را تغییر می دهند.

مقاله درباره آلودگی هوا و راه حل آن 

مهمترین آلاینده های جوی:

 • منوکسید کربن (CO)
 • اکسید نیتروژن (Nox)
 • اکسید گوگرد (SOx)
 • هیدروکربورها (CxHy)
 • ذرات معلق (PTS)
 • ازون (PTS)

برای تمام این مواد به استثنای هیدروکربورها یکسری مقرراتی وجود دارند که این مقررات محدودیتهایی را برای استانداردسازی “کیفیت هوا” ارائه می کنند. این محدودیتها با شرایط سلامت انطباق دارند و در صورتی که شاخصهای این مواد از سطح این استانداردها فراتر رود این آلاینده ها می توانند به شدت سلامت عمومی را در معرض خطر قرار دهند.

مقاله در مورد عوامل آلودگی هوا

منابع انتشار آلاینده ها

 1. خدمات حمل و نقل عمومی
 2. نیروگاه های ترموالکتریک
 3. صنایع
 4. مصارف خانگی
 5. کشاورزی و شیلات

کشاورزی و شیلات مهمترین منابع انتشار منوکسیدکربن، هیدروکربورها، اکسید نیتروژن و ذرات معلق هستند درحالی که صنایع و نیروگاههای ترموالکتریک مسئولان اصلی انتشار دی اکسید گوگرد به شمار می روند. زمانی که این مواد در اتمسفر منتشر می شوند مواد سمی با جریان هوا به مناطق دورتر حداکثر تا فاصله هزار کیلومتر منتقل می شوند.

مقاله آلودگی هوا

فلزات سنگین

فلزات سنگین نیز از دیگر مواد سمی هستند که می توانند به شدت منجر به آلوده شدن هوا شوند. این فلزات عبارتند از:

 • کادمیم (Cd)
 • سرب (Pb)
 • جیوه (Hg)
تحقیق آلودگی هوا برای سوم دبستان

آلودگی هوا در مراکز شهری

بی شک ترافیک وسایل نقلیه موتوری و سیستمهای گرمایشی خانگی بزرگترین عوامل آلودگی هوا در شهرها به شمار می روند. به خصوص، وسایل نقلیه به سبب سطح بالای انتشار مواد آلاینده آنها در محیطهای با ترافیک سنگین نقش مرکزی در وضعیت نامناسب هوای شهرهای بزرگ ایفا می کنند. به ویژه در دوره زمستان اغلب به دلیل پدیده های وارونگی گرمایی که موجب می شود هوای سرد در سطوح پایین انباشته شده و مانع رقیق شدن گازهای سمی شود ترافیک سنگین می تواند کیفیت هوا را به شدت در معرض خطر قرار دهد.

سطح آلودگی هوا در مراکز شهری می تواند هم با نوسانات فصلی و هم با نوسانات روزانه مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال (اس او ۲ )با گرمای ساختمانها ارتباط دارد. از آنجا که حداکثر پیک سیستمهای گرمایشی در دوره زمستان است بنابراین سطح این گاز در اتمسفر در دوره فصلی زمستان افزایش می یابد. درحالی که اوزن با “مه دود فتوشیمیایی” ارتباط دارد و بنابراین تمرکز این گاز در فصل تابستان و در ساعات میانی روز به حداکثر میزان خود می رسد. این درحالی است که گازهای منوکسید کربن و منوکسید نیتروژن با پیک فصلی ارتباطی ندارند بلکه به تغییرات روزانه وابسته اند که یکی از مهمترین دلایل این تغییرات روزانه، سطح ترافیک وسایل نقلیه در ساعات مختلف روز است.

تحقیق آلودگی هوا به زبان ساده

اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت شهروندان

نتایج نامطلوب آلودگی هوا بر روی سلامت شهروندان پس از چند موردی که در نیمه اول قرن گذشته به ثبت رسیدند به شدت مورد ملاحظه قرار گرفتند. از این موارد می تواند به آلودگی بسیار وخیم سال ۱۹۵۲ لندن اشاره کرد که در ادامه آن بیش از چهار هزار مورد مرگ و بیش از دو هزار مورد بستری در بیمارستان به دلیل بیماریهای دستگاه تنفسی به ثبت رسید. در این آلودگی بزرگ، ذرات گرد و غبار و اکسید گوگرد مهمترین مواد آلاینده بودند اما امروز تمرکز این مواد در جو بسیار پایین آماده است. اما این مواد همچنان می توانند برای سلامت جمعیت نگران کننده باشند.

در دو فصل تابستان و زمستان گازهایی که از اگزوز خودروها منتشر می شوند (منوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، سرب، بنزن، ذرات گرد و غباری که از خودروها روی آسفالت را می پوشانند) همراه با آلاینده هایی که از رسوبات صنعتی تولید می شوند به شدت سلامت عمومی را به خطر می اندازند. کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، بیماران تنفسی و زنان باردار در مقولات با فاکتورهای خطر می گیرند و بنابراین در روزهایی که سطح مواد آلاینده جوی از استاندارد بالاتر می رود باید از تردد در مراکز شهری خودداری کنند.

تحقیق آلودگی هوا برای کلاس دوم

راه کار های کاهش آلودگی هوا در شهرها

مشکل آلودگی باید و می تواند از طریق سیاستهای درست حمل و نقل حل شود. برای مثال، با سرمایه گذاریهای صحیح در بخش حمل و نقل عمومی می توان به طور کامل از تردد خودروهای شخصی در طول روز برای رفتن به محل کار جلوگیری کرد. از دیگر راهکارهایی که می توانند از آلودگی هوا در روزهای بحرانی بکاهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اجتناب از سفرهای غیرضروری در طول روزها و ساعات پر ترافیک
 2. انتخاب مسیرهای با حداقل سطح ترافیک به طوری که حرکت در مسیر مورد نظر روان باشد
 3. انتخاب مسیرهایی که از میان پارکها و باغهای عمومی عبور می کند و رسیدن به مقصد به صورت پیاده و یا سوار بر دوچرخه
 4. اجتناب از فعالیتهای ورزشی (برای مثال دویدن) در مناطق با ترافیک سنگین
 5. اجتناب از بردن کودکان کم سن، به ویژه پیاده یا با کالسکه در خیابانهایی که ترافیک سنگین است
 6. خاموش کردن موتور خودرو و بالاکشیدن شیشه پنجره ها در زمانی که خیابان در اثر ترافیک سنگین مسدود شده است
 7. اجتناب از خروج از منزل در ساعات بحرانی (۱۲ تا ۱۷) به ویژه برای افراد دارای فاکتورهای خطر
تحقیق آلودگی هوا برای دوم دبستان

رژیم غذایی

 1. در روزهایی که سطح آلودگی هوا به مرحله بحرانی می رسد خوردن میوه و سبزیجات تازه که محتوی ویتامینهای مختلف هستند توصیه می شود. ویتامینها با رادیکالهای آزاد مقابله می کنند. مواد آلاینده قادرند سطح رادیکالهای آزاد را افزایش دهند.
 2. محدود کردن مصرف نمک
 3. عادت دادن کودکان به خوردن سیر، پیاز و تره فرنگی. هرچند ممکن است بوی این مواد آزاردهنده باشد اما این سبزیجات محتوی میزان زیادی گوگرد هستند و بنابراین می توانند از موکوس (مخاط) دستگاه تنفسی محافظت کنند.
 4. نوشیدن زیاد آب که به کلیه ها کمک می کند املاح اضافی از بدن خارج شوند.
 5. اجتناب از خرید میوه و سبزیجات تازه از وانتهایی که در کنار خیابانها محصولات خود را به فروش می رسانند و یا مغازه هایی که سبزیجات خود را در بیرون از مغازه و در مسیر عبور خودروها می گذارند.
تحقیق آلودگی هوا برای پنجم دبستان

علائم جسمی ناشی از آلودگی هوا هستند

آلودگی جوی می تواند موجب مشکلات زیادی در سلامت روحی و جسمی افراد شود.

از علائم شایع در زمان افزایش سطح آلودگی هوا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوزش چشمها
 • سوزش گلو
 • سوزش ریه ها
 • قرمز شدن چشمها
 • سرفه
 • احساس تنگی قفسه سینه
تحقیق آلودگی هوای تهران

آلودگی جوی

آلودگی جوی یکی از خطرناکترین موضوعات هم برای محیط زیست و سلامت انسان بشمار می رود.

در این راستا، آژانس فضایی اروپا (اسا) بر روی ماهواره اینویست یک حسگر کنترل شاخص گازهای آلاینده به نام سیاماچی را نصب کرد. اطلاعات جمع آوری شده توسط این حسگر نشان می دهد که بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ سطح دی اکسید کربن در اتمسفر حدود دو قسمت در میلیون (پی پی ام) افزایش داشته است. محققان دانشگاه برمن آلمان با استفاده از این اطلاعات موفق شدند نقشه ای از جزئیات آلودگی جوی زمین و توزیع گازهای گلخانه ای در سطح جهانی را ارائه کنند. همچنین نتایج یک تحقیق جدید در دانمارک نشان می دهد که آلودگی جوی حاصل از اگزوز خودروها می تواند منجر به بروز سکته مغزی و بیماریهای ریوی چون برونشیت و آسم شود.

تحقیق آلودگی هوا دوم ابتدایی

۵ راهکار ضروری برای کاهش آلودگی هوا

انجمن ریه آمریکا در گزارشی نشان داد که با ایجاد ۵ تغییر اساسی در سیاستگذاریهای دولتها می توان هوایی را که در آن تنفس می کنیم پاک تر و سالم تر کرد. این ۵ راهکار عبارتند از:

 1. تمیز کردن نیروگاههای ترموالکتریک از کربن
 2. تقویت مقررات کنترل اوزن هوا
 3. تمیز کردن کشتیها. کشتیها و ناوهای باری و تمام وسایط موتوری که در آبهای دریاهای دنیا در ترددند میزان بسیار زیادی مه دود منتشر می کنند. این مه دودها از اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید کربن و فلزات سنگین و ذرات معلق تشکیل شده اند.
 4. بهبود شبکه کنترل آلودگی هوا
 5. به کارگیری مقرارت مناسب موجود که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. در حقیقت در اجرای بسیاری از این مقررات، تصمیم گیریهای سیاسی و اقتصادی جای تصمیم گیریهای علمی را گرفته اند و بنابراین به مقرراتی که برپایه دستاوردهای علمی برای مقابله با آلودگی هوا تنظیم شده اند احترام گذاشته نمی شود.
تحقیق آلودگی هوا برای دبستان

بسته آب و هوایی ۲۰-۲۰-۲۰ چیست ؟

اروپا به منظور مقابله با گرمای جهانی اصطلاح “بسته آب و هوایی ۲۰-۲۰-۲۰” را ارائه کرد. این بسته برای تمام کشورهای اروپایی افزایش ۲۰ درصدی میزان اثربخشی انرژی، کاهش ۲۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش ۲۰ درصدی میزان انرژیهای تجدیدپذیر زیستی را تا سال ۲۰۲۰ پیش بینی می کند. در راستای اجرایی شدن این پروژه، توسعه انرژیهای تجدیدپذیر زیستی و توسعه خودروهای الکترونیکی نه تنها منجر به کاهش گرمای جهانی می شوند بلکه می توانند شهرهایی با هوای پاک را به ارمغان آورند.

منبع : خبرگزاری مهر

تحقیق آلودگی هوا 


مقاله در مورد آلودگی هوا (۱۰)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۹)

موضوع تحقیق : آلودگی هوا ( تحقیق کامل عوامل آلودگی هوا ، بیماری های ناشی از آن و راه حل ها )

 

مقدمه تحقیق:

خداوند، آفرینش انسان را به گونه‏ای قرار داده که برای زیستن، به تمامی آفریده‏های او نیاز دارد.

از جمله‌ی این آفریده‏ها، آب و هوای پاک و نیاز انسان به آن‌ها است تا بدین‌وسیله به حیات خود ادامه دهد. خداوند با حکمت و تدبیر خود، شرایط محیط‏زیست انسان را به گونه‏ای آفریده که تمامی نعمت‌ها دست به دست هم دهند و شرایط زیست سالم را برای او به وجود آورند. حرارت خورشید و تابش آن بر دریاها، بخارشدن آب دریاها، وزش بادها، ریزش باران و وجود گیاهان و جنگل‏ها در زمین، همه برای این است که انسان از آن‌ها به خوبی استفاده کند و به پرستش خدای تعالی بپردازد. البته زیاده‏خواهی‏های انسان همیشه برای او دردسرساز بوده و سبب شده تا نه تنها از این نعمت‏ها استفاده درستی نکند، بلکه با دست خود به آلوده‌کردن محیط زیست و از بین بردن این منابع طبیعی بپردازد.

تحقیق دربارهی هوای پاک

متن تحقیق در مورد آلودگی هوا :

ابتدا به بحث آب و سپس به فایده‌های هوای پاک می‌پردازم.

آب که مهم‌ترین مایه‌ی حیات است همواره به مقدار فراوان به لطف پروردگار از آسمان نازل می‌شود. و می‌دانیم تمام نهرهاو چشمه‌ها و قنات‌ها و چاه‌های آب ذخائر آبی خود را از باران می‌گیرند و مایه‌ی اصلی همه‌ی ‌آن‌ها بارن است که

«اگر باران به کوهستان نبارد به سالی دجله گردد خشک رودی»

دانشمندان امروز معتقدند که نخستین جوانه‌ی حیات در اعماق دریاها پیدا شده است. به همین دلیل آغاز حیات و زندگی را از آب می‌دانند. این موضوع نیز قابل توجه است که طبق تحقیقات دانشمندان قسمت عمده‌ی بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد.(در حدود هفتاد درصد!). جالب این‌که اهمیت آب و نقش آن در زندگی بشر نه تنها با گذشت زمان و پیشرفت صنایع و علم و دانش انسان کم نمی‌شود، بلکه برعکس، انسان صنعتی نیاز بیشتری به آب دارد. لذا بسیاری از مؤسسات عظیم صنعتی فقط در کنار رودخانه‌های عظیم قدرت فعالیت دارند.

تحقیقات هوای پاک

فواید داشتن هوای پاک

هنگامی که چندی از شهر دور می‏شویم و قدم در طبیعت پاک و باصفای روستا می‏گذاریم، دلمان می‏خواهد همه‌ی سلول‏های بدنمان سلول‏های تنفسی شوند تا از هوای پاک روستا بهره ببریم. درختان بلندی که شاخه‏هایشان را به دنبال وزش آرام نسیم به این سو و آن سو می‏فرستند، آسمان آبی، صدای خوش جویبارها و رقص گندمزارها در باد، همه نشان از وجود خدایی دارند که تمامی آفرینش را مسخّر انسان کرده است. اما آیا از خود پرسیده‏ایم اگر آفرینش این همه دقیق نبود و هوای پاک برای تنفس موجودات آفریده نمی‏شد، چه پیش می‏آمد؟ پس چرا با دستان خود هوای پاک را آلوده کنیم و از نعمت خداوند استفاده‌ی بهینه نکنیم.

هوا، لازمه حیات است و نیاز به آن بیش از آب و غذاست. استفاده از هوای پاک و سالم، از جمله حقوق طبیعی انسان‏هاست. امام علی(ع)می‏فرماید: «خداوند پاک حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشت. پس هر که حقوق بندگان خدا را رعایت کند، حقوق خدا را رعایت کرده است». آلوده نکردن هوا، یعنی رعایت این حق از حقوق طبیعی مردم که رضایت خدا و رعایت حقوق او را در پی دارد.

مقاله هوای پاکیزه

آب و هوا به عنوان نشانه‌های قدرت خدا هستند.

خداوند در آیات بسیاری، سخن از نشانه‏هایی به میان می‏آورد که برای اندیشیدن بندگان خود فرستاده است. امام صادق(ع)نیز برترین عبادت را، اندیشیدن درباره‌ی خدا و قدرتش می‏داند و قرآن کریم، آسمان‏ها، ستارگان و کهکشان‏ها را آیات خدا برمی‏شمارد. یکی از راه‏های اندیشیدن درباره‌ی قدرت خدا، تماشای آسمان و ستاره‏هاست. در روستاها و شهرهای کوچک که از آلودگی هوا خبری نیست، می‏توان ستاره‏ها را از ابتدای شب به راحتی مشاهده کرد، ولی در شهرهای بزرگ به علت آلودگی هوا، کمتر می‏توان این ستاره‏های درخشان را دید و عظمت خدا را به تماشا نشست. خداوند آب و هوای پاک را به عنوان دو نشان از قدرت خود آفرید تا انسان و دیگر موجودات از آن بهره برند و شکرش را به جای آورند.

تحقیق راجع به هوای پاک

عوامل آلوده کننده‌ی هوا

خدا همه چیز خود را با نظم خاصی به وجود آورده است و بدون دخالت انسان، این نظم پایدار خواهد ماند. اما انسان با دخالت خود، این نظم را به هم می‏زند. طبیعت خود به خود تا حدی می‏تواند آلودگی هوا را تصفیه کند، ولی اگر آلودگی زیاد شد، مشکل‏زا می‏شود. در حال حاضر، انسان با دخالت‏های خود در نظم طبیعت، قدرت رفع آلودگی را از آن گرفته است؛ به طوری که نمی‏تواند در مقابل این همه آلودگی‏هایی که در خاک، آب و هوا پیش می‏آید، مقاومت کند و روز به روز منابع بیشتری آلوده می‏شود یا از بین می‏رود.

۱- آلودگی هوا با منشا طبیعی :

مواد آلوده‌کننده‌ی هوا ممکن است منشأ طبیعی داشته باشد، مثل دود حاصل از آتشفشان‏ها یا آتش‏سوزی‏های جنگل‏ها و علف‌زارها، ولی بیشتر مواد آلوده‌کننده‌ی خطرناک، از فعالیت‏های انسان سرچشمه می‏گیرد.

۲- آلودگی هوا با منشا فعالیت های بشری :

آلودگی هوا حدّی نمی‏شناسد و همراه باد به سراسر دنیا کشیده شده، باعث ریزش باران‏های اسیدی می‏شود و باران‏های اسیدی نیز جنگل‏ها را نابود می‏کند. ضایعاتی که در جوّ زمین و بر اثر انباشته‌شدن گازهای حاصل از جنگ‏های شیمیایی، دودکش کارخانه‏ها و به ویژه خودروها به وجود می‏آید، جبران‏ناپذیر است. پیداشدن حفره‏ای در لایه‌ی محافظ زمین یا افزایش حالت گلخانه‏ای بیش از حد روی سیاره‌ی زمین، زیاد است.

تحقیق راجب هوای پاک

زیان‌های آلودگی هوا

امروزه با پیشرفت صنعت، هوای بعضی مناطق به قدری آلوده شده که آسمان آبی، به آسمان قهوه ‏ای تبدیل گردیده است. هوای آلوده نه تنها برای انسان‏ها و حیوانات، بلکه برای درختان و گیاهان هم زیان‏ آور است و حتی در برخی موارد، به محصولات کشاورزی که غذای ما را تشکیل می‏دهند نیز آسیب می‏رساند. زندگی انسان و انواع حیوانات روی زمین به طور مستقیم و غیرمستقیم به گیاهان وابسته است و آن‌ها غذای خود را از گیاهان می‏گیرند. اکسیژنِ اتمسفر زمین، حاصل فعالیت گیاهان است و گیاهان، از تولیدکنندگان اکسیژن روی زمین هستند و تصفیه‌کنندگان هوا به شمار می‏روند. حال اگر خود آن‌ها مورد تهدید آلودگی از سوی انسان قرار گیرند، چه باید کرد؟ اگر روزی گیاهان در اثر آلودگی از بین بروند، آیا حیاتی وجود خواهد داشت؟

تحقیق درمورد هوای پاک

بیماری های ناشی از آلودگی هوا :

ساکنان شهرهایی که دچار آلودگی هوا هستندبه خصوص شهر های بزرگ اغلب به ناراحتی‏های جسمی دجار می شوند که میتوان شایع ترین موارد را به صورت زیر دسته بندی کرد.

 • اغلب شهروندان به ناراحتی دستگاه تنفسی، قلبی، چشمی، آلرژی یا آسم مبتلا هستند.
 • هوای این شهرهای بزرگ و آلوده، موجب سوزش ریه ‏ها می‏شود.
 • عفونت قسمت‏های فوقانی دستگاه تنفس، برونشیت و التهاب ریوی، بدلیل ذرات معلق در هواست.
 • آلودگی هوا احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‏دهد .
 • آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را پایین می‏آورد.
 • سردرد، ضعف، سرگیجه، تهوّع، اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‏های بدن ناشی از آلودگی هواست .
 • ضربان شدید قلب، سکته‌ی قلبی و کاهش ظرفیت ششی، از دیگر اثرات آلودگی هوا ست.
 • مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، چهار برابر مرگ و میر ناشی از ایدز است.
 • بیماری‏های ناشی از آلودگی هوا، چهارمین رتبه‌ی مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.
تحقیق درباره هوای پاک

راه‌های جلوگیری از آلودگی هوا

بر اساس ماده‌ی ۱۹ قانون جلوگیری از آلودگی هوا، کلیه‌ی قطب‌ها، شهرک‌ها ، مجتمع‌ها ، نیروگاه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی مکلف است حداقل ۱۰% از فضای تخصیص‌داده‌شده به واحد صنعتی را به ایجاد فضای سبز و مشجر و کاشت درختان مناسب منطقه اختصاص دهند.

یکی دیگر از راه‌های ایجاد هوای پاک استفاده از فناوری نانو است:

«افزایش مشکل دی‌اکسیدکربن در هوا یکی از مشکلات اساسی در سطح جهان است. امید می‌رود که با استفاده از کشف منابع جدید روزی برسد که از مصرف سوخت های فسیلی بی نیاز شویم و در هوایی عاری از دی اکسید کربن و انواع آلودگی ها تنفس کنیم. فناوری نانو از جمله فناوری‌هایی است که به کمک حل این مسئله آمده است و این امکان را به وجود آورده است تا به سوی ساخت انرژیی ارزان‌تر و پاکیزه‌تر از سوخت های فسیلی نزدیک شویم.»

مقاله هوای پاک برای کودکان


مقاله در مورد آلودگی هوا (۱۲)

 

انشا و تحقیق در مورد آلودگی هوا (شماره ۱۰)

موضوع تحقیق : مردم برای کاهش آلودگی هوا چه کارهایی میتوانند انجام دهند؟

همه ما دیگر میدانیم که آلودگی هوا، یکی از خطرات و مشکلات مهمی است که زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. اما برای حل این مشکل چه باید کرد. شاید بگویید این مشکل فقط به آلودگی ناشی از دود ماشین ها و کارخانه ها مربوط است امام واقعیت این است که  است که می‌توان آن را به دست خود انسان‌ها برطرف کرد.واقعیت این است که برای جلوگیری شدید تر شدن مساله هوای آلوده همه شهروندان باید دست به دست هم بدهند و در کنار هم فکری برای این مشکل خطرناک بکنند. این ۲۰ مورد ایده هایی است که از دست هر کسی برای کمک به محیط اطرافش ساخته است . در این تحقیق به این سوال پاسخ میدهیم :

« برای کاهش آلودگی هوا چه کاری از دست مردم عادی ساخته است ؟»

شما چه ایده هایی برای کاهش آلودگی هوا دارید که مردم عادی بتوانند انجام دهند؟

مقاله هوای پاک

۱-استفاده از حمل و نقل عمومی

استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود را به حداقل برسانید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و پیاده طی کردن مسیرهای کوتاه و خودداری از اضافه کردن حتی یک ماشین به جمع خودروهای ترددکننده در شهر اگر به عنوان یک فرهنگ جا بیافتد، سهمی به سزا درکاهش آلودگی هوا دارد.

۲-رانندگی کردن هوشمندانه

رانندگی هوشمند به این معناست که مطمئن شوید مصرف بنزین خودرو را به حداقل رسانده اید. رانندگی کردن در محدوده مجاز سرعت برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت و جلوگیری از سنگین شدن بیش از حد خودرو با خارج کردن وسایل اضافی از ماشین، از مصادیق رانندگی هوشمندانه هستند.

۳-بررسی خودرو به طور منظم

یکی از مسائل مهم، این است که خودرو را به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید که سوخت اضافی مصرف نمی کند. این نه تنها موجب صرفه جویی در هزینه سوخت شما می شود، بلکه موجب طولانی تر شدن عمر خودرو نیز خواهد شد.

۴-تنظیم باد لاستیک اتومبیل

زمانی که باد لاستیک خودرو کم یا زیاد باشد، مصرف سوخت خودرو بیشتر خواهد شد. به همین سادگی، تنظیم مناسب باد لاستیک خودرو موجب تاثیرگذاری شما بر کاهش آلودگی محیط زیست می شود.

۵-خرید وسایل نقلیه کم مصرف و کارآمد

امروزه وسایل نقلیه ای وجود دارند که به آلودگی کمتر محیط زیست کمک می‌کنند. گزینه‌های بسیاری نیز در این زمینه وجود دارند. به عنوان مثال، می توانید از خودروهای هیبریدی و برقی استفاده کنید. حتی اگر چنین خودروهایی در کشور و شهر شما یافت نمی شود، برای خرید یک ماشین جدید، به دنبال خودروهایی با بهره‌وری انرژی بیشتر باشید.

۶-برنامه‌ریزی منظم سفرهای شهری

سعی کنید به جای بیرون رفتن چند باره با خودروی خود، با برنامه‌ریزی دقیق یک سفر داخل شهری، همه کارهایتان را یکباره انجام دهید. به این ترتیب، شما کمتر به خارج از خانه می روید، ضمن این که در وقت خود نیز صرفه جویی کرده اید.

۷-انجام برخی کارها به صورت دورکاری

امروزه با وجود امکانات بسیار صوتی و تصویری و ارتباطی مثل ویدئو کنفرانس، می توان برخی کارها را به صورت دورکاری و بدون انجام سفرهای غیرضروری شهری انجام داد. ضمن این که امروزه بسیاری از پروژه ها به صورت برون سپاری انجام می شوند و این روش به دلیل عدم اشغال فضا و دفترکار مورد توجه و رضایت مشتری و کارفرما قرار گرفته است. این امر نه تنها موجب کاهش هزینه های حمل و نقل و صرفه جویی در زمان شما می شود، بلکه به کاهش آلودگی هوا نیز کمک می‌کند.

۸-ایجاد یک باغچه

درست کردن یک باغچه هرچند کوچک در خانه می تواند هوا را از آلودگی پاک کند. بسیاری از گیاهان، قابلیت جذب آلاینده های موجود در اتمسفر را دارند. می توانید با یک تحقیق ساده، از این گیاهان و نحوه کاشت و نگهداری از آنها مطلع شوید.

۹-استفاده از رنگ‌های ساخته شده از آب

به جای استفاده از رنگ‌هایی که در ترکیب آنها از نفت استفاده شده، از رنگ‌هایی استفاده کنید که در ساختار آنها از آب استفاده شده است. این به معنای استفاده کمتر از مشتقات نفت و کاهش آلودگی‌های محیطی است.

۱۰-عدم استفاده و یا استفاده کمتر از مواد شیمیایی خطرناک

بسیاری از مواد شیمیایی (شوینده و …) دارای بوهای تند و شدید هستند که به شدت فضای خانه را آلوده و خطرناک می کنند. سعی کنید استفاده از آنها را در خانه محدود کنید.

۱۱-خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل الکتریکی در مواقع غیر ضروری

انرژی را هدر ندهید. برای کاهش مصرف برق، می توانید از لامپ‌های کم‌مصرف یا لامپ‌های فوق کم‌مصرف LED استفاده کنید. چراغ یا سایر دستگاه‌های الکتریکی را همیشه روشن نگذارید. استفاده بیشتر از انرژی به معنای هدر رفتن بیشتر سوخت‌های فسیلی و آلودگی بیشتر زیست محیطی است.

۱۲-استفاده از محافظ الکتریکی

استفاده از محافظ الکتریکی برای لوازم مختلف ضمن محافظت از وسایل خانه، این مزیت را دارد که خاموش کردن محافظ در هنگام خروج از خانه موجب صرفه‌جویی در انرژی وسایلی می‌شود که به برق متصل هستند.

۱۳-خرید باتری های قابل شارژ

هر سال میلیاردها باتری به فروش می‌رسد و پس از استفاده دور انداخته می‌شوند. خرید یک شارژر و باتری‌های قابل شارژ، موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش آلودگی محیط زیست می‌شود.

۱۴-استفاده از عایق

استفاده از عایق کاری در در داخل و اطراف خانه (موتورخانه، لوله‌ها، پنجره‌ها و …) و همچنین پنجره‌های دوجداره، موجب جلوگیری از مصرف بی‌رویه انرژی به منظور گرم کردن خانه می‌شود و در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

۱۵-استفاده از پتو و لباس گرم در زمستان

در فصل های پاییز و زمستان که هوا سرد می‌شود، به جای افزایش دمای بخاری یا شوفاژ در خانه‌ها، از پتو یا لباس گرم برای گرم کردن خود استفاده کنید تا انرژی کمتری به هدر رود و اتلاف گرما به حداقل برسد. درجه حرارت ایده‌آل برای خانه در فصول سرد سال، حدود ۱۸ الی ۲۱ درجه سانتیگراد است.

۱۶-استفاده از انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی به عنوان انرژی سبز شناخته شده است. می توانید از لامپ ها و وسایلی مانند آبگرمکن خورشیدی استفاده کنید که قابلیت جذب انرژی خورشید را دارند و به این وسیله هزینه قبض برق خود را کاهش دهید.

۱۷-استفاده از گاز طبیعی به جای ذغال سنگ

به جای ذغال چوب و ذغال سنگ، از پروپان یا گاز طبیعی استفاده کنید. سوخت‌های فسیلی به شدت هوا را آلوده می‌کنند.

۱۸-خشک کردن لباس‌ها به طور طبیعی

به جای خشک کردن لباس‌های خود در دستگاه خشک کن، آنها را روی بند رخت خشک کنید. به همین راحتی می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

۱۹-استفاده از محصولات قابل بازیافت

اگر می‌توانید همیشه از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید. این محصولات موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آلودگی کمتر محیط زیست می‌شوند.

۲۰-ترک سیگار

سیگار را ترک کنید و اطرافیان خود را نیز به این امر تشویق کنید. دود وحشتناک سیگار هم برای شما و برای کیفیت هوا در اطراف شما بسیار مضر است.

روش‌هایی که در مقاله بالا به آنها اشاره شد، تنها روش‌های متوقف کردن آلودگی محیط زیست و وبه ویژه هوا نیستند. اما کاهش آلودگی هوا و محیط زیست نیازمند مشارکت گسترده شهروندان و دولت‌هاست. مسلما دولت‌ها بدون مشارکت و همکاری مردمانشان نمی‌توانند در کاهش آلودگی هوا موفق باشند و این نیازمند فرهنگ‌ سازی از طریق آموزش روش‌هایی نظیر روش‌های فوق است.

تحقیق هوای پاک

تحقیق در مورد آلودگی هوا (۹)

 

بیشتر بخوانید : 

۷۰ نقاشی و رنگ آمیزی در مورد آلودگی هوا و هوای پاک

انشا در مورد شب یلدا |۱۲ تحقیق و انشا درباره شب چله

انشا شب یلدا | ۱۰ انشا شب یلدایی (فارسی/ انگلیسی)

انشا در مورد زمستان | ۱۲ انشا با موضوع فصل زمستان

انشا یک روز برفی | ۵ انشا درمورد توصیف یک روز برفی

انشا در مورد روز بارانی | ۵ انشا ی زیبا توصیف روز بارانی

انشا درباره درخت | ۷ انشا با موضوع درخت و درخت کاری

تاندونیت آشیل چیست؟ + علل، علایم و مراحل درمان

تاندونیت آشیل آسیبی است که به علت استفاده زیاد از حد از تاندون آشیل اتفاق می افتد. بیشتر موارد تاندونیت آشیل با مراقبت های ساده یا مراقبت در خانه تحت نظارت پزشک قابل درمان هستند. معمولا برای پیشگیری از بازگشت مجدد تاندونیت آشیل، استفاده از روش های خود مراقبتی ضروری است. موارد جدی تر تاندونیت آشیل می تواند به پارگی تاندون منجر شود که ممکن است به ترمیم با جراحی نیاز داشته باشد. در ادامه این مقاله ار بخش بیماری های دکتر سلام به توضیح کامل درباره تاندونیت آشیل پرداخته و با آنها آشنا می شویم.

تاندونیت آشیل

انواع تاندونیت آشیل

این تاندون نواری از بافت است که ماهیچه های ساق پا (در پشت و قسمت پایین پا) را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. تاندونیت آشیل اغلب برای دونده هایی اتفاق می افتد که به طور ناگهانی شدت و مدت دویدن خود را افزایش می دهند. این اختلال در بین افراد میانسالی که تنها در آخر هفته ها ورزش هایی همچون تنیس و بسکتبال را انجام می دهند نیز رایج است.

دو نوع تاندونیت آشیل وجود دارد:

تاندونیت در محل غیر از اتصال

در این نوع تاندونیت، فیبرهای موجود در بخش میانی تاندون دچار پارگی های کوچکی می شوند‌، ورم می کنند و ضخیم می شوند. این نوع تاندونیت معمولا افراد جوان تر و فعال را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاندونیت در محل اتصال

این نوع تاندونیت قسمت پایینی پاشنه پا را تحت تاثیر قرار می دهد، جایی که تاندون به استخوان پاشنه پا متصل می شود. در هر دو نوع تاندونیت، فیبرهای تاندون آسیب دیده نیز سخت می شوند. گاهی همراه با تاندونیت در محل اتصال، اسپور (رشد استخوان اضافی) نیز اتفاق می افتد. تاندونیتی که محل اتصال تاندون را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند در هر زمانی (حتی در بیمارانی که فعال نیستند) اتفاق بیفتد. اما اغلب این نوع تاندونیت به علت استفاده زیاد از حد طی سال ها (خصوصا در دونده هایی که مسافت های طولانی را می دوند) اتفاق می افتد.

علائم تاندونیت آشیل

درد مربوط به تاندونیت آشیل، درد خفیفی در پشت پا یا بالای پاشنه پا است که پس از دویدن یا سایر فعالیت های ورزشی احساس می شود. ممکن است که پس از دویدن طولانی، بالا رفتن از پله یا مسابقه دو سرعت، دوره های شدیدتر درد را تجربه کنید. علاوه بر این موارد ممکن است که احساس سفتی در پا (خصوصا در صبح) را تجربه کنید که معمولا بعد از انجام فعالیت های خفیف این حالت بهتر می شود.

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر اطراف تاندون آشیل درد مداومی را تجربه می کنید، فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر احساس درد یا ناتوانی شدید است، فورا به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است که دچار پارگی تاندون آشیل شده باشید.

دلایل تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل به علت کشیدگی مکرر یا شدید تاندون آشیل اتفاق می افتد. همان طور که گفته شد تاندون آشیل نوعی نوار بافتی است که ماهیچه های ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. هنگامی که راه می روید، می دوید، می پرید یا روی انگشتان پا می ایستید، از این تاندون استفاده می شود. ساختار تاندون آشیل با بالا رفتن سن ضعیف می شود و باعث می شود که این تاندون بیشتر در معرض آسیب قرار داشته باشد (خصوصا در افرادی که تنها آخر هفته ورزش می کنند یا در افرادی که به طور ناگهانی شدت برنامه دویدن خود را افزایش می دهند).


بیشتر بخوانید: ارتباط میان بیماری آرتریت پسوریاتیک و درد آشیل پا


عوامل مخاطره آمیز تاندونیت آشیل

یک سری عوامل خطر بروز تاندونیت آشیل را افزایش می دهند که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

جنسیت

احتمال وقوع تاندونیت آشیل در بین مردان بیشتر است.

سن

احتمال بروز تاندونیت آشیل با بالا رفتن سن افزایش میابد.

مشکلات جسمی و تاندونیت آشیل

صاف بودن طبیعی کف پا می تواند باعث کشیدگی بیشتر تاندون آشیل شود. چاقی و سفت بودن عضلات پاشنه پا سبب افزایش کشیدگی این تاندون می شوند.

تمرین

دویدن با کفش های نامناسب سبب افزایش خطر بروز تاندونیت آشیل می شود. درد تاندون در هوای سرد بیش از هوای گرم اتفاق می افتد. به علاوه دویدن روی سطوح برآمده و سربالایی ها شما را در معرض تاندونیت آشیل قرار می دهد.

اختلالات پزشکی و تاندونیت آشیل

افرادی که دچار پسوریازیس یا فشار خون بالا هستند بیشتر در معرض تاندونیت آشیل قرار دارند.

داروها

برخی از انواع آنتی بیوتیک ها به نام فلوروکینولون با افزایش خطر بروز تاندونیت آشیل در ارتباط هستند.

تاندونیت آشیل

عوارض جانبی تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل می تواند تاندون آشیل را بیشتر در معرض پارگی قرار دهد. پارگی آسیب دردناکی است که معمولا به ترمیم با جراحی نیاز دارد.

پیشگیری از تاندونیت آشیل

با این که پیشگیری از تاندونیت آشیل اغلب ممکن نیست اما می توانید اقداماتی را انجام دهید که کمتر در خطر قرار داشته باشید.

این اقدامات عبارتند از:

سطح فعالیت خود را به آرامی افزایش دهید

اگر به تازگی تمرین و ورزش را شروع کرده اید، بهتر است که به آرامی این تمرینات را آغاز کنید و مدت و شدت تمرینات را به تدریج افزایش دهید.

برای پیشگیری از تاندونیت آشیل سخت نگیرید

از انجام فعالیت هایی (همچون دویدن روی سطوح برآمده و سربالایی ها) که فشار اضافی به تاندون ها وارد می کنند بپرهیزید. اگر در فعالیت های شدید شرکت دارید، در ابتدا با سرعت کمتری تمرینات گرم کردن را انجام دهید. اگر در طول ورزش خاصی احساس درد داشتید، فورا آن را متوقف کنید و استراحت کنید.

به دقت کفش انتخاب کنید

کفش هایی که هنگام ورزش می پوشید باید زیرسازی مناسبی برای پاشنه پا فراهم کنند و کفی مناسبی داشته باشند تا به کاهش کشیدگی تاندون آشیل کمک کنند. از کفش های نامناسب استفاده نکنید. اگر کفش هایتان مناسب و راحت هستند اما کفی نامناسبی دارند می توانید کفی مناسبی برای کفش هایتان تهیه کنید.

به طور روزانه تمرینات کششی را انجام دهید

صبح ها زمانی را به انجام تمرینات کششی مخصوص عضلات ساق پا و تاندون آشیل اختصاص دهید تا بتوانید انعطاف پذیری این قسمت ها را حفظ کنید. این تمرینات برای پیشگیری از وقوع دوباره تاندونیت آشیل اهمیت دارند.

برای پیشگیری از تاندونیت آشیل عضلات ساق پا را تقویت کنید

اگر عضلات ساق پا قوی باشند، تاندون آشیل و ماهیچه های ساق پا بهتر می توانند با فشار ناشی از فعالیت و ورزش روبرو شوند.

در صورت لزوم ورزش را تغییر دهید

به جای فعالیت های پرفشار (همچون دویدن و پریدن)، ورزش های کم فشارتر (همچون دوچرخه سواری و شنا) را امتحان کنید.

بررسی تاندونیت آشیل توسط پزشک

بعد از این که علائم تان را شرح دادید و درباره نگرانی هایتان با پزشک صحبت کردید؛ پزشک، پا و قوزک را معاینه می کند.

پزشک به بررسی وجود این علائم می پردازد:

 • ورم در راستای تاندون آشیل یا در پشت پاشنه پا
 • ضخیم شدن یا بزرگ شدن تاندون آشیل
 • اسپور استخوان در قسمت پایین تاندون و قسمت عقب پاشنه پا (تاندونیت در محل اتصال)
 • درد در قسمت میانی تاندون (تاندونیت در غیر از محل اتصال)
 • درد در قسمت عقب پاشنه پا و پایین تاندون (تاندونیت در محل اتصال)
 • حرکات محدود در قسمت قوزک پا (خصوصا کاهش توانایی برای خم کردن پا)

تشخیص تاندونیت آشیل

ممکن است که پزشک انجام آزمایش های تصویر برداری را پیشنهاد دهد تا اطمینان حاصل کند که علائم تان به علت تاندونیت آشیل ایجاد شده اند.

تاندونیت آشیل

اشعه ایکس

آزمایش اشعه ایکس تصویر واضحی از استخوان ها ایجاد می کند. به علاوه نشان می دهد که آیا قسمت پایین تاندون آشیل سفت شده است یا نه. اگر این قسمت سفت شده باشد نشان دهنده وجود تاندونیت آشیل در محل اتصال است. در مواردی که تاندونیت آشیل در غیر از محل اتصال وجود داشته باشد، سفت شدن در قسمت میانی تاندون اتفاق می افتد.

MRI

اگر چه MRI برای تشخیص تاندونیت آشیل ضروری نیست اما برای برنامه ریزی جهت انجام جراحی نیاز است. اسکن MRI نشان می دهد که آسیب به تاندون تا چه حد شدید است. اگر جراحی نیاز باشد بسته به میزان آسیب تاندون، پزشک پروسه جراحی را انتخاب می کند.

درمان تاندونیت آشیل

گزینه های غیر جراحی

در بیشتر موارد گزینه های غیر جراحی سبب رهایی از درد می شوند؛ اگر چه ممکن است که چند ماه طول بکشد تا علائم تان به طور کامل برطرف شوند. حتی با درمان زود هنگام، درد می تواند بیش از ۳ ماه دوام داشته باشد. اگر چندین ماه قبل از درمان درد داشتید، ممکن است ۶ ماه طول بکشد تا درمان تاثیر خود را بگذارد.

استراحت کنید

اولین قدم برای کاهش درد، کم کردن یا متوقف کردن فعالیت هایی است که درد را تشدید می کنند. اگر به طور مرتب فعالیت های سنگین را انجام می دهید (همچون دویدن)، بهتر است که فعالیت های سبک تر را جایگزین آن کنید تا فشار کمتری روی تاندون آشیل وارد شود. فعالیت هایی همچون دوچرخه سواری و شنا فعالیت های سبکی هستند که به شما کمک می کنند که فعال بمانید.

یخ

قرار دادن یخ روی قسمت هایی از تاندون آشیل که درد می کنند می تواند مفید باشد و می تواند در طول روز به میزان مورد نیاز تکرار شود. می توانید یخ را برای ۲۰ دقیقه روی قسمت آسیب دیده قرار دهید و قبل از این که پوست بیحس شود، باید آن را بردارید.

تاندونیت آشیل

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهایی نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن به کاهش درد و ورم کمک می کنند. اما به کاهش ضخیم شدن تاندون آسیب دیده کمک نمی کنند. مصرف دارو باید با هماهنگی با پزشک صورت بگیرد.

ورزش

ورزش زیر به قوی کردن عضلات ساق پا و کاهش فشار روی تاندون آشیل کمک می کند:

1- حرکت کششی ساق پا

به یک دیوار تکیه بزنید در حالی که یک زانویتان صاف است و پاشنه پا روی زمین است. پای دیگر را در حالی جلو قرار دهید که زانو به حالت خمیده قرار داشته باشد. برای کشش عضلات ساق پا، ران های خود را در یک حرکت کنترل شده به سمت جلوی دیوار حرکت دهید. این موقعیت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را ۲۰ بار برای هر پا امتحان کنید. در طول این حرکت، باید یک کشش قوی در ساق پا احساس کنید.

فیزیکال تراپی (فیزیوتراپی):

فیزیوتراپی در درمان تاندونیت آشیل مفید است. اثبات شده که فیزیوتراپی در درمان تاندونیت در غیر از محل اتصال، بیش از تاندونیت در محل اتصال موثر است.

حرکات مقاومتی اکسنتریک:

حرکات اکسنتریک شامل انقباض (سفت شدن) عضلات هستند. اگر تمرینات اکسنتریک به درستی انجام نشوند، می توانند سبب آسیب به تاندون آشیل شوند. در ابتدا این تمرینات باید تحت نظارت متخصص فیزیوتراپ انجام شوند. وقتی به این تمرین ها تسلط پیدا کردید می توانید آن ها را در خانه انجام دهید. ممکن است حین انجام این تمرینات کمی اذیت شوید اما این احساس غیر قابل تحمل نیست.

2- رها کردن دو جانبه پاشنه پا

روی لبه یک پله یا یک سکوی برآمده که ثابت است بایستید، در حالی که فقط نیمه جلویی پا روی پله قرار داشته باشد. این حرکت به پاشنه پا این امکان را می دهد که به جلو و عقب حرکت کند بدون این که به پله برخورد کند. برای اطمینان از حفظ تعادل و پیشگیری از افتادن و آسیب دیدن، باید خیلی مراقب باشید. برای حفظ تعادل از نرده ها کمک بگیرید.

3- بالا بردن پاشنه پا

به آرامی پاشنه پا را از زمین بردارید و سپس آن را تا پایین ترین نقطه پایین بیاورید. این حرکت را ۲۰ بار تکرار کنید. این حرکت باید به نحو کنترل شده و به آرامی انجام شود. حرکات سریع می توانند سبب به خطر انداختن تاندون شوند. بعد از بهبود درد، می توانید سطح دشواری این تمرین را افزایش دهید و در هر دست تان یک وزنه کوچک نگه دارید.

4- پایین آوردن یک پاشنه پا

این حرکت شبیه حرکت رها کردن دو جانبه پاشنه پا انجام می شود با این تفاوت که در این حرکت تمام وزن تان روی یک پا متمرکز است. تنها هنگامی که به حرکت رها کردن دو جانبه پاشنه پا مسلط شدید، می توانید این حرکت را انجام دهید.

تزریق کورتیکواستروئید

کورتیزون (نوعی استروئید)، یک داروی ضد التهابی قوی است. تزریق کورتیزون به تاندون آشیل به ندرت پیشنهاد می شود چون می تواند سبب پارگی تاندون شود.

کفش و کفی های مناسب

درد ناشی از تاندونیت آشیل در محل اتصال معمولا بعد از استفاده از کفش ها و کفی های مناسب بهبود میابد. برای مثال کفش هایی که در قسمت عقب پاشنه پا نرم تر هستند، به کاهش سوزش تاندون کمک می کنند. به علاوه بالا رفتن پاشنه پا با کفی های مناسب به کاهش فشاری که به تاندون وارد است کمک می کند. بالا بردن پاشنه پا برای بیمارانی که از تاندونیت آشیل در محل اتصال رنج می برند مفید است چون می توانند پاشنه پا را از عقب کفش حرکت دهند.

به علاوه با این کار فشار از روی تاندون برداشته می شود. اگر دردی که احساس می کنید خیلی شدید است ممکن است پزشک استفاده از کفش مخصوص پیاده روی را برای مدت کوتاهی پیشنهاد دهد. این کار به تاندون این امکان را می دهد که قبل از شروع هر نوع درمان، استراحت کند. اما استفاده بیش از حد از این کفش ها پیشنهاد نمی شود چون می توانند عضلات ساق پا را ضعیف کنند.

امواج شوک دهنده بیرون از بدن (ESWT)

در طول این پروسه امواج با انرژی بالا، پروسه بهبود در بافت تاندون آسیب دیده را تحریک می کنند. ESWT نتایج سازگاری را نشان نمی دهد به همین علت است که استفاده از آن خیلی رایج نیست. ESWT غیر تهاجمی است و به برش جراحی نیازی ندارد. به علت خطرات جزئی که ممکن است این پروسه به همراه داشته باشد، معمولا قبل از انجام جراحی آن را انجام می دهند.


بیشتر بخوانید: برخي از آنتي بيوتيك‌ به تاندونها آسيب مي‌رسانند


درمان با جراحی

اگر به مدت ۶ ماه از درمان هایی به جز جراحی برای درمان تاندونیت آشیل استفاده کردید اما نتیجه ای دریافت نکردید و دردتان بهبود نیافت، ممکن است که به انجام جراحی نیاز باشد. نوع جراحی به محل تاندونیت و میزان آسیب وارده به تاندون بستگی دارد.

عقب رفتن گاستروکنمیوس (عضله دوقلو)

این جراحی شامل افزایش طول عضله ساق پا (گاستروکنمیوس) است. از آن جایی که سفت بودن عضله ساق پا فشار زیادی به تاندون آشیل وارد می کند، این پروسه برای بیمارانی که با وجود کشش مداوم، برای خم کردن پا مشکل دارند مناسب است. در این جراحی، طول یکی از دو عضله که ساق پا را ایجاد کرده اند، افزایش میابد تا امکان افزایش حرکت مچ پا وجود داشته باشد.

تاندونیت آشیل

این پروسه می تواند با روش قدیمی برش باز انجام شود یا از یک برش کوچک تر و اندوسکوپ استفاده شود (اندوسکوپ ابزاری است که یک دوربین کوچک دارد). پزشک از روشی استفاده می کند که مناسب شرایط تان باشد. احتمال بروز عوارض جانبی بعد از پروسه عقب رفتن گاستروکنمیوس پایین است اما عوارض جانبی آن شامل آسیب عصبی است. عقب رفتن گاستروکنمیوس می تواند همراه یا بدون دبریدمان (Debridement) انجام شود که شامل برداشتن بافت آسیب دیده است.

دبریدمان و ترمیم

این پروسه در صورتی انجام می شود که آسیب وارده به تاندون کمتر از ۵۰% باشد. هدف این جراحی برداشتن قسمت آسیب دیده تاندون آشیل است. وقتی که قسمت آسیب دیده تاندون برداشته شد، تاندون باقیمانده با بخیه ترمیم می شود تا پروسه ترمیم تکمیل شود. برای درمان تاندونیت در محل اتصال، اسپور استخوان نیز برداشته می شود.

ممکن است برای ترمیم تاندون در این روش به یک تکیه گاه فلزی یا پلاستیکی نیاز باشد که تاندون آشیل را به استخوان پاشنه پا محکم نگه دارد. بعد از انجام پروسه دبریدمان و ترمیم، بیشتر بیماران می توانند با کفش های مخصوص، پیاده روی کنند و زمان بهبود به میزان آسیب وارده به تاندون بستگی دارد.

دبریدمان همراه با انتقال تاندون

این پروسه در صورتی انجام می شود که آسیب وارده به تاندون بیش از ۵۰% باشد. در مواردی که بیش از ۵۰% از تاندون آشیل سالم نیست و به برداشتن نیاز دارد، قسمت باقیمانده تاندون به اندازه کافی قوی نیست تا بتواند به تنهایی عمل کند. برای پیشگیری از پارگی قسمت باقیمانده، انتقال تاندون آشیل اتفاق می افتد. تاندونی که به انگشت بزرگ پا کمک می کند که به سمت پایین باشد به استخوان پاشنه پا منتقل می شود تا به تاندون آسیب دیده استحکام ببخشد.

اگر چه ممکن است این پروسه سخت در نظر گرفته شود اما انگشت بزرگ پا هنوز هم قادر به حرکت است و بیشتر بیماران هیچ تفاوتی در نحوه راه رفتن و دویدن خود احساس نمی کنند. بسته به میزان آسیب وارده به تاندون، ممکن است برخی از بیماران نتوانند دوباره در ورزش های رقابتی یا دو شرکت کنند.

ریکاوری بعد از جراحی تاندونیت آشیل

بیشتر بیماران بعد از جراحی نتایج مفیدی دریافت می کنند. ریکاوری بعد از جراحی به آسیب وارده به تاندون بستگی دارد. هر چه قسمت بیشتری از تاندون آسیب دیده باشد، به ریکاوری طولانی مدت تری نیاز است و احتمال این که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی برگردد کمتر است. فیزیوتراپی قسمت مهمی از پروسه ریکاوری است. بسیاری از بیماران به ۱۲ ماه توانبخشی با فیزیوتراپی نیاز دارند تا بتوانند به طور کامل از درد رهایی پیدا کنند.

عوارض جانبی

۲۰ تا ۳۰ درصد از بیماران بعد از جراحی، درد متوسط تا شدید را تجربه می کنند و رایج ترین عوارض جانبی این جراحی درد است. به علاوه احتمال عفونت زخم هم وجود دارد و ممکن است که درمان عفونت خیلی دشوار باشد.

درمان طبیعی برای تاندونیت آشیل

تاندونیت شامل التهاب تاندون است. تاندون نواری از بافت الیافی (رشته ای) است که عضلات را به استخوان متصل می کند. این اختلال سبب بروز درد نزدیک مفصل آسیب دیده می شود، که این درد با حرکت آن مفصل بدتر می شود. تاندونیت اغلب در اطراف آرنج، شانه و زانو اتفاق می افتد اما می تواند روی مچ دست، ران و پاشنه پا هم تاثیر بگذارد.

اگر علائم تاندونیت را تجربه می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک مشکل را تشخیص دهد. اگر چه برخی از درمان های طبیعی نیز می توانند تا حدی موثر واقع شوند، اما تاکنون هیچ منبع علمی ای وجود نداشته که نشان دهد هر نوع دارویی می تواند به طور قطعی تاندونیت را درمان کند.

در این جا به برخی از این درمان ها اشاره می کنیم:

طب سوزنی

طب سوزنی یکی از درمان هایی است که روی آن مطالعه شده و برای بهبود درد (همچون درد تاندونیت) استفاده می شود. برای مثال ۶ مطالعه که برای بررسی بیماری آرنج تنیس بازان انجام شدند نشان دادند که طب سوزنی برای رهایی کوتاه مدت از درد ناشی از این بیماری موثر بوده است. با توجه به طب سنتی چینی درد به علت انسداد انرژی در راه های انرژی بدن که نامرئی هستند، اتفاق می افتد و بعد از این که سوزن های طب سوزنی روی پوست زده می شوند، این راه ها باز می شوند.

طب سوزنی مواد طبیعی ای را رها می کند که به رهایی از درد کمک می کنند، پیام هایی می فرستند که سبب آرام کردن سیستم عصبی می شوند، یا سبب تحریک ترشح مواد شیمیایی مغز (پیام ‌رسان ‌های عصبی) و هورمون ها می شود. حتما قبل از این که طب سوزنی را امتحان کنید با پزشک تان مشورت کنید.

عوارض جانبی طب سوزنی می توانند شامل درد، کبودی یا خونریزی در محلی باشد که سوزن ها قرار گرفته بودند. طب سوزنی می تواند سبب خستگی موقت نیز شود. اگر چه به ندرت، اما گاهی سوزن ها می توانند به اندام یا ساختارهای داخلی آسیب بزنند. اگر اختلالات مربوط به خونریزی دارید یا داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید، طب سوزنی می تواند برای شما خطرناک باشد.

ماساژ سایشی عرضی (Transverse Friction Massage)

این تکنیک یکی از روش های ماساژ است که گاهی برای درمان تاندونیت استفاده می شود. اعتقاد بر این است که این تکنیک به کاهش درد، افزایش جریان خون به قسمت های اطراف، پیشگیری از شکل گیری بافت زخم و ممانعت از چسبندگی بافت همبند کمک می کند. حرکات ماساژ در این روش به طور مستقیم روی قسمت آسیب دیده اعمال می شوند.

معمولا انجام ماساژ درمانی توسط یک متخصص ماهر، خطری به همراه ندارد. اطمینان حاصل کنید که سابقه سلامتی تان را به طور کامل در اختیار متخصص ماساژ قرار می دهید. افرادی که سرطان دارند، اخیرا دچار شکستگی استخوان شده اند یا شکستگی بهبود نیافته دارند، افرادی با پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید، ترومبوز عمیق وریدی، حمله اخیر قلبی، سوختگی یا زخم باز، یا افرادی که باردار هستند قبل از ماساژ درمانی باید با پزشک خود مشورت کنند.

به علاوه ماساژ سایشی (اصطکاکی) نباید روی پوست عفونی، پاره شده، تاول زده یا پوستی که زخم دارد انجام شود. این روش نباید برای این موارد استفاده شود: تاندونیت روماتوئید، بورسیت، اختلالات عصب ها، هماتوم یا برای قسمت هایی که فشار عمیق به آن ها می تواند خطرناک باشد.

تاندونیت آشیل

عوارض جانبی ماساژ می تواند شامل درد و احساس خستگی موقت باشد. به ندرت ماساژ می تواند سبب خونریزی داخلی، فلج موقت و آسیب به عصب ها شود (معمولا علت این موارد انجام ماساژ توسط فردی است که به اندازه کافی در زمینه ماساژ مهارت ندارد).


بیشتر بخوانید: بررسی فواید ماساژ درمانی و آموزش نحو ماساژ دادن


درمان های دیگر

 • یخ، به خصوص درست پس از آسیب دیدن
 • استراحت کردن
 • ماساژ
 • بی حرکت نگه داشتن قسمت آسیب دیده
 • تمرینات مربوط به انعطاف پذیری و تمرینات مقاومتی پس از برطرف شدن التهاب
 • فیزیکال تراپی، همچون تمرینات حرکتی
 • اولتراسونوگرافی که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرما دادن و افزایش گردش خون استفاده می کند
 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) که از الکتریسیته برای رهایی از درد استفاده می شود.

مواد مغذی و مکمل ها

بروملین

بروملین آنزیمی است که از آناناس گرفته می شود و به کاهش التهاب کمک می کند. بروملین می تواند سبب افزایش خطر خونریزی شود، در نتیجه افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون (داروهای رقیق کننده خون) همچون وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) و آسپرین استفاده می کنند، نباید بدون صحبت با پزشک مصرف بروملین را آغاز کنند.

افرادی که زخم معده دارند باید از مصرف بروملین بپرهیزند. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید، بروملین می تواند سطح آنتی بیوتیک در بدن را افزایش دهد که این موضوع می تواند خطرناک باشد. گاهی زردچوبه با بروملین ترکیب می شود چون تاثیر بروملین را افزایش می دهد.

ویتامین C

برای کمک به بهبود، افزایش عملکرد سیستم ایمنی و کاهش التهاب می توان از ویتامین C استفاده کرد. مکمل ویتامین C می تواند با برخی داروها (همچون داروهای شیمی درمانی، استروژن، وارفارین و سایر دارو) تداخل پیدا کند.

کلسیم و منیزیم

از کلسیم و منیزیم برای کمک به بهبود بافت همبند و عضلات استفاده می کنند. اگر هر گونه اختلالی دارید (خصوصا اختلالات مربوط به قلب، فشار خون بالا یا پایین، COPD یا سایر اختلالات) نباید بدون تایید پزشک مکمل کلسیم یا منیزیم دریافت کنید.

ویتامین A

از ویتامین A برای افزایش عملکرد سیستم ایمنی و بهبود استفاده می شود. اگر باردارید از ویتامین A استفاده نکنید. ویتامین A می تواند با برخی از داروها تداخل پیدا کند (همچون داروهای بدون تجویز). تداخل دارویی در برخی موارد می تواند خطرناک باشد. قبل از مصرف ویتامین A با پزشک مشورت کنید.

ویتامین E

ویتامین E و اسیدهای چرب ضروری (همچون روغن ماهی و روغن گل مغربی) برای کاهش التهاب استفاده می شوند. ویتامین E می تواند با برخی داروها تداخل پیدا کند. ویتامین E، روغن ماهی، و روغن گل مغربی خطر خونریزی را افزایش می دهند. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، قبل از مصرف هر یک از این مکمل ها از پزشک تان سوال بپرسید.

تاندونیت آشیل

گیاهان

برخی گیاهان به تقویت سیستم های بدن کمک می کنند. درست مثل هر نوع درمان دیگری، قبل از شروع این نوع درمان هم باید با پزشک تان مشورت کنید. گیاهان به صورت عصاره خشک شده (کپسول، پودر، چای)، گلیسیریت (عصاره گلیسیرین) و تنتور (عصاره الکل) در دسترس هستند.

چای را با ۱ قاشق چای خوری (۵ گرم) از این گیاهان در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید. برگ یا گل ها را ۵ تا ۱۰ دقیقه و ریشه ها را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب بخیسانید. روزانه ۲ تا ۴ فنجان از این ترکیب را بنوشید. می توانید تنتور را به تنهایی یا در ترکیب با موارد بالا استفاده کنید. اگر باردارید یا تحت مراقبت پزشکی هستید، قبل از مصرف هر یک از محصولات گیاهی با پزشک تان مشورت کنید.

زردچوبه

زردچوبه برای بهبود درد و التهاب استفاده می شود. زردچوبه گاهی با بروملین ترکیب می شود چون زردچوبه تاثیر بروملین را افزایش می دهد. زردچوبه خطر خونریزی را افزایش می دهد پس افرادی که داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون) همچون وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا آسپرین مصرف می کنند نباید بدون مشورت با پزشک از زردچوبه استفاده کنند.

پوست درخت بید

از پوست درخت بید برای رهایی از درد استفاده می کنند. این ماده همچون آسپرین عمل می کند. اگر از آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، از بید سفید استفاده نکنید. اگر به آسپرین یا سالیسیلات آلرژی دارید، از محصولات پوست بید استفاده نکنید. بید نباید به افراد زیر ۱۸ سال داده شود.

شیرین بیان

از شیرین بیان برای کاهش التهاب استفاده می کنند. اگر فشار خون بالا، ورم، نارسایی قلبی، سرطان های حساس به هورمون ها (همچون سرطان سینه، پروستات، تخمدان یا رحم)، دیابت، بیماری کلیوی و بیماری کبدی دارید یا اگر داروهای کورتیکواستروئید دریافت می کنید، از شیرین بیان استفاده نکنید. شیرین بیان می تواند با برخی داروها تداخل پیدا می کند. برای رعایت احتیاط اگر از هر داروی دیگری استفاده می کنید، قبل از مصرف شیرین بیان با پزشک تان مشورت کنید.

گیاهان زیر نیز به کاهش التهاب کمک می کنند اگر چه برای درمان تاندونیت مورد آزمایش قرار نگرفته اند:

گیاه پنجه گربه

از این گیاه برای رهایی از درد استفاده می کنند. اگر برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، گیاه پنجه گربه مصرف نکنید. گیاه پنجه گربه به تحریک سیستم ایمنی کمک می کند و می تواند با داروهایی که برای سرکوب سیستم ایمنی استفاده می شوند تداخل پیدا کند.

به علاوه ممکن است که برای افرادی که اختلالات خودایمنی دارند مناسب نباشد. گیاه پنجه گربه ممکن است سبب کاهش فشار خون شود پس اگر داروهای فشار خون بالا مصرف می کنید، ممکن است در خطر افت فشار قرار داشته باشید.

گیاه پنجه شیطان

این گیاه برای رهایی از درد استفاده می شود. گیاه پنجه شیطان خطر خونریزی را افزایش می دهد، خصوصا اگر از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین (کومادین) استفاده می کنید. این گیاه می تواند با داروهای دیابت و سایر داروها تداخل پیدا کند. به علاوه می تواند روی افرادی با مشکلات قلبی، فشار خون بالا یا پایین هم تاثیر منفی بگذارد. اگر سنگ صفرا دارید از گیاه پنجه شیطان استفاده نکنید. قبل از استفاده از این گیاه با پزشک مشورت کنید.

کندر

کندر خطر خونریزی را افزایش می دهد پس اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید قبل از مصرف کندر با پزشک تان مشورت کنید.

هومئوپاتی

درمان هومئوپاتی برای تاندونیت شامل مصرف کرم و ژل است. کرم آرنیکا به تنهایی یا در ترکیب با کالاندولا افیسینالیس، هاماملیس انجیلی، اقونیطون و بلادون استفاده می شود، روزی ۳ تا ۶ بار استعمال می شود، که سبب تسریع بهبود و کاهش اذیت شدن می شود. برای آسیب های حاد (و ناگهانی) همیشه با آرنیکا آغاز کنید.

تاندونیت آشیل

بریونیا (فاشرا)

این گیاه برای دردهایی که با حرکات ضعیف بدتر می شوند استفاده می شود. به علاوه برای دردهایی که با سرما بدتر می شوند و با گرما بهتر می شوند نیز استفاده می شود.

فیتولاکا (سرخ بر)

فیتولاکا برای تاندونیتی که درد آن در محل اتصال تاندون ها متمرکز است و با گرما تشدید می شود استفاده می شود.

گیاه Rhus toxicodendron

این گیاه برای تاندونیتی استفاده می شود که در صبح تشدید می شود.

رودودندرون (خرزه هندی)

این گیاه برای تاندونیتی استفاده می شود که با تغییر در فشار هوا تشدید می شود. بسیاری از پزشکان از داروهای هومئوپاتی قابل تزریق (همچون Traumeel) استفاده می کنند که در برخی مطالعات نشان داده شده که در کاهش التهاب موثرند.

درمان ترک های پوستی ناشی از بارداری و چاقی

ترک های پوستی رگه هایی باریک، بلند و راه راه هستند که بروی سطح پوست وجود دارند. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که پوست به صورت ناگهانی کشیده شود و بسیار شایع است. ترک پوستی می تواند در هر فرد اتفاق بیفتد اما بیشتر در زنان و مردان مشاهده شده است. ترک های پوستی معمولا در نقاط خاصی از بدن ایجاد می شوند از جمله شکم، ران ها، باسن، سینه ها، بالای بازو و پایین کمر. این نوع از اسکار زمانی اتفاق می افتد که پوست بعد از کشیده شدن در یک دوره زمانی دیگر نتواند به حالت اولیه خود باز گردد از جمله بارداری، افزایش وزن، کاهش وزن یا بلوغ. بیش از 50 درصد از زنان ترک پوست را در دوران بارداری تجربه می کنند. در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره درمان ترک های پوستی ناشی از بارداری و چاقی پرداخته و با آن آشنا می شویم.

بازسازی صورت

حقایقی در مورد ترک های پوستی

 • ترک های پوستی بلند، باریک یا راه راه هستند و زمانی ایجاد می شود که پوست بسیار کشیده شود.
 • بارداری، بلوغ و افزایش وزن سریع موجب می شود ایجاد ترک پوستی می گردند.
 • شواهد پزشکی کمی در تایید درمان ترک های پوست به صورت موثر ثبت شده است.
 • ترک های پوستی معمولا با گذر زمان بدون نیاز به درمان خاصی از بین خواهد رفت و نیاز به درمان های زیاد و طولانی مدت نخواهد داشت.

ترک های پوستی چگونه اند؟

ترک های پوستی اسکار یا زخم های بد شکل پوستی هستند که به نام های استریا، استریا دیستنس، استریا اتروفیسنس و استریا گراویداروم شناخته می شود.

بیشترین نواحی از بدن که تحت تاثیر ترک پوستی قرار دارند عبارتند از:

 • شکم
 • سینه ها
 • باسن
 • ران ها
 • پهلو

ترک پوستی به خطرناک نیست اما می تواند موجب اختلالات اضطرابی گردد. برای برخی از افراد ترک پوستی یک نگرانی زیبایی بسیار مهم است که می تواند زندگی هر روزه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل ایجاد کننده ترک های پوستی

ترک های پوستی نتیجه کشیده شدن پوست و افزایش کورتیزون در بدن شما است. کورتیزون هورمونی است که به صورت طبیعی توسط غده آدرنال در بدن ترشح می شود. با این وجود، بالا بودن سطح این هورمون در بدن موجب می شود که پوست خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد.

ایجاد ترک های پوستی در شرایط زیر متداول خواهد بود:

حین دوران بارداری

اکثر خانم ها ترک های پوستی را حین دوران بارداری تجربه خواهند کرد. با بزرگ شدن شکم و نیاز به محیط برای رشد جنین پوست شکم کشیده خواهد شد و با تکرار شدن این روند در طول نه ماه بارداری پوست دچار ترک می شود.

افزایش و کاهش وزن سریع

ترک های پوستی گاهی به دلیل افزایش و کاهش وزن سریع ایجاد می شوند. جوانان ممکن است ترک های پوستی را بعد از رشد ناگهانی دوران بلوغ بر روی پوست خود مشاهده کنند.

کرم ها، لوسیون ها و قرص های کورتیکواستروئید

با کاهش قابلیت کشیدگی پوست می توانند موجب ترک پوستی شوند.

سندروم کوشینگ، سندروم مارفان، سندروم اهلرز و دیگر بیماری های غدد

با افزایش سطح هورمون کورتیزون می توانند موجب کشیدگی و ایجاد ترک پوست گردند.

چه افرادی بیشتر مستعد ترک های پوستی هستند؟

افرادی که در زیر به آن ها اشاره می شود بیشتر در معرض کشیدگی پوست قرار می گیرند:

 • زنان
 • افراد سفید پوست
 • داشتن سابقه خانوادگی ترک پوستی
 • باردار بودن
 • سابقه بارداری دو قلو یا بچه های درشت
 • افزایش وزن
 • کاهش یا افزایش وزن شدید
 • استفاده از داروهای کورتیکواستروئید

ترک های پوستی


بیشتر بخوانید: عوارض جانبی و خطر داروهای کورتیکواستروئیدی


آیا ترک های پوستی بارداری متفاوت است؟

ترک های پوستی، خطوطی است که بر روی شکم ایجاد می شود همانند دیگر نقاط بدن و یک نگرانی پوستی در دوران بارداری محسوب می شود. در حالی که این ترک های پوستی برای مادر و جنین هیچ خطری ندارند، اما اگر مادر شروع به خاراندن ترک ها کند علاوه بر مشکل زیبایی که ایجاد می کند می تواند باعث ایجاد پرشانی و ناراحتی او شود.

مراحل ایجاد ترک های پوستی در بارداری

مرحله اول

ترک  های پوستی اولیه به رنگ صورتی ظاهر خواهند شد و ممکن است که فرد احساس خارش کند. پوست نزدیک به ترک ها به صورت ناگهانی ممکن است نازک و صاف به نظر برسند.

مرحله دوم

به تدریج ترک های پوستی شروع به بلندتر و عریض تر شدن می کنند و به رنگ قرمز یا بنفش در خواهند آمد.

مرحله سوم

زمانی که ترک های پوستی بزرگ شدند رنگ قرمز یا صورتی خود را از دست خواهند داد. در ماه های بعد از بارداری این ترک ها شروع به محو شدن می کنند و بی رنگ یا نقره ای خواهند شد. ترک ها ممکن است به شکل های نامنظم و با طول و عرض های مختلفی ایجاد شوند.

بعد از تولد نوزاد موارد بسیار تغییر خواهد کرد. برنامه زندگی، زمان خواب، احساس آزادی و همه چیز جدید خواهد شد. همزمان با تغییر برنامه زندگی، تغییرات فیزیکی زیادی در خود مشاهده خواهید کرد. یکی از آن ها ایجاد ترک های پوستی است. برای بسیاری از زنان، ترک های پوستی به همان اندازه مراقبت از نوزاد و پوشک عوض کردن سخت می باشد.

یک خانم 38 ساله اهل سن فراسیسکو می گوید” در دوران بارداری بر روی شکم من ترک های پوستی زیادی ایجاد شد که بسیار خارش داشتند و من به آن ها بیشتر از بزرگ شدن جنین توجه می کردم. آن ها حتی در سه ماهه دوم بارداری شدید تر شدند.”

ساختمان ترک های پوستی چگونه است؟

ترک پوستی زمانی ایجاد می شود که جنین سریع تر از حد نرمال شروع به رشد کند و شکم نتواند خود به سرعت آن تغییر دهد. این اتفاق موجب می شود که فیبروز های زیر سطح پوست شکسته شوند، در نتیجه ترک پوستی ایجاد خواهد شد. طبق گفته متخصص زنان و باداری، یک خانم باردار 30 پوند در 9 ماه بارداری وزن اضافه خواهد کرد.

این رشد بسیار شدید ایجاد ترک خواهد کرد به ویژه در ناحیه شکم و سینه ها. دو ناحیه ای که بسیار در دوران بارداری رشد خواهند کرد. ترک های پوستی معمولا در ران ها، باسن، بالای بازوها ایجاد خواهند شد. این ترک های پوستی معمولا موجب ایجاد رنگ قرمز یا بنفش بر روی پوست می کنند. اما بعد از باداری رنگ  آن ها به سفید یا خاکستری تبدیل خواهد شد.

متخصصان بیان می کنند که زنانی که دارای وزن متناسبی هستند باید در دوران بارداری بین 25 تا 35 پوند وزن اضافه کنند. این ایده بدی نیست که سعی کنید در این بازه وزنی خود را نگه دارید اما باید این افزایش وزن به صورت آهسته و پیوسته اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر، وقتی ترک های پوستی ایجاد می شود، سرعت افزایش وزن به همان اندازه که میزان اضافه وزن مورد توجه است مهم می باشد.

چه کسی دچار ترک های پوستی خواهد شد؟

اگر بر روی پوست شما نیز ترک پوستی ایجاد شده است، تنها نیستید. طبق آمار آکادمی پوست امریکا، نزدیک به 90 درصد از زنان ممکن است که این ترک های پوستی را بعد از 6 یا 7 ماهگی بارداری تجربه کنند. اگر مادر شما در دوران بارداری ترک پوستی داشته است، از آن جایی که ژنتیک نقش مهمی را بازی می کند، شانس ایجاد ترک پوستی در شما نیز زیاد خواهد بود. اگر دارای چهره ای روشن هستید، ترک های پوستی شما به رنگ صورتی خواهد بود. زنانی که دارای پوست تیره تری هستند ترک های پوستی آن ها به رنگ روشن تری نسبت به پوستشان خواهد بود.

آیا جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی امکان پذیر است؟

متاسفانه، هیچ  راهی برای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی وجود ندارد. هیچ کرمی، لوسیونی یا مامی برای جلوگیری از ایجاد ترک وجود ندارد. اگر محصولی با نوشتن جمله ای بر روی برچسب آن این ادعا را کرده باشد دروغی بیش نیست. یک پیشنهاد خوب این است که پوست خود را با کرم یا لوسیون هیدارته نگه دارید. به ویژه اگر این کار باعث می شود که احساس بهتری در پوست خود داشته باشید، نرم تر و لطیف تر به نظر برسد و به از بین رفتن خارش که با بزرگ تر شدن شکم افزایش می یابد کمک می کند. برای کمک به هیدراته ماندن بدن آب زیادی بنوشید.

ترک های پوستی

 بر روی رفع ترک پوستی تمرکز کنید

در حالی که برخی از ترک های پوستی محو می شوند یا به رنگ نقره ای در می آیند دیگر ترک ها تیره باقی خواهند ماند و بیشتر به چشم خواهند آمد. بهترین زمان برای درمان ترک ها، زمانی است که به رنگ قرمز هستند. ژل های تهیه شده از ترکیب عصاره پیاز و هیالورونیک اسید ممکن است کمک کننده باشد. در یک مطالعه، افرادی که از ژل استفاده کرده بودند گزارش دادند که ترک های آن2ها بعد از 12 هفته استفاده روزانه از ژل از بین رفته است.

دیگر گزینه استفاده از ریتنوئید می باشد که متخصص پوست می تواند برای شما تجویز کند. استفاده از ریتنوئید می تواند به گردش سریع سلول ها و رشد آن ها کمک کند همچنین با پوسته پوسته کردن پوست، آن را سالم تر خواهد کرد. البته اگر باردار یا شیرده هستید نباید از رتینوئید استفاده کنید. دیگر راه های درمانی که در مطب های پزشکی و زیبایی استفاده می شوند شامل لیزر می باشند که با گرما دادن به پوست ترک آن را برطرف می سازند.

این کار موجب بهبود رشد کلاژن و گشاد شدن رگ های خونی رقیق شده می شود. ممکن است به چند جلسه لیزر درمانی برای دیدن نتایج مورد نظر نیاز باشد. فرایند های ملایم تر از جمله درمابراژن می توانند به بهبود و بازسازی پوست کمک کنند. اما تغییر زیادی ایجاد نخواهند کرد. برخی از زنان با به دنیا آمدن نوزاد سعی می کنند پوست جدید خود بپذیرند. مطمئن باشید که هیچ روش جادویی برای جلوگیری از این اتفاق وجود ندارد، برخی از مادران تصمیم گرفته اند که این ترک های پوستی خود را به عنوان جزئی از مادر بودن بپذیرند.

ترک های پوستی

درمان های خانگی ترک های پوستی

ویتامین ای

ویتامین ای به عنوان یک رتینوئید محسوب می شود. رتینوئید موجب نرم تر و جوان تر شدن پوست خواهد شد. از این ماده در بسیاری از لوازم آرایشی استفاده می شود. استفاده موضعی از ویتامین ای یا ویتامین های خوراکی آن می تواند به سلامت پوست و ظاهر فرد کمک کند. رژیم غذایی غنی از مواد اصلی مانند هویج، سیب زمینی شیرین ممکن است به شما در افزایش سطح ویتامین ای بدن نیز کمک کنند. در مطالعه ای دیگر که در سال 1996 انجام شد محققان دریافتند که رتینوئیدها می تواند به ترک های پوستی کمک کنند. تحقیقات بیشتری هنوز نیاز است تاثیر آن بر ترک های پوستی را آشکار کنند.

شکر

برخی از افراد از شکر به عنوان یک روش خانگی میکرودرم ابریوژن استفاده می کنند. میکرودرم ابریوژن یک روشی است که توسط متخصص پوست انجام می شود و تاثیر اندکی در از بین بردن ترک های پوستی دارد. بنابراین این روش خانگی به نظر خوب خواهد بود.استفاده از اسکراب های حاوی شکر بر روی پوست می تواند آن ناحیه را بهبود ببخشد.

برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک فنجان شکر را با یک چهارم نرم کننده مانند روغن بادام یا روغن نارگیل ترکیب کنید.
 • قبل از مخلوط کردن می توانید کمی شن مرطوب ساحل را به آن اضافه کنید.
 • مقداری آب لیمو به آن بیافزایید.
 • این اسکراب را بر روی ناحیه ای از بدن که ترک پوستی ایجاد شده است بمالید.
 • این کار را چند بار در هفته زمانی که در حمام هستید انجام دهید.
 • مطمئن شوید که اسکراب بین 8 تا 10 دقیقه بر روی پوستتان مانده است.

آلوورا

در حالی که شواهد پزشکی کمی در مورد تاثیر آلوورا بر روی رفع ترک های پوستی گزارش شده است، اما یک روش طبیعی برای نرم کردن پوست است. این ویژگی آن را به یک ماده خانگی برای درمان ترک های پوستی تبدیل کرده است. می توایند آلوورا را بر روی نواحی که ترک ایجاد شده است به صورت روزانه بمالید این کار را بعد از حمام انجام دهید.


بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل درباره معجزه گیاه آلوورا


هیالورونیک اسید

کلاژن نوعی پروتئین موجود در پوست می باشد که به آن اجازه می دهد دارای شکل و ظاهر سالمی باشد. با افزایش سن، کلاژن موجود در صورت و بدن کاهش می یابد. هیالورونیک اسید یک منبع خوب تولید کلاژن می باشد. هیالورونیک اسید را می توان با مصرف کپسول یا عصاره آن تامین کرد.

روغن نارگیل

زمانی که ترک های پوستی بر روی پوست ایجاد می شوند، روغن نارگیل ممکن است به درمان سریع آن ها کمک کند. محققان خواص درمانی روغن نارگیل را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند که تاثیر زیادی بر درمان زخم ها و مشکلات پوستی دارد. از روغن نارگیل خالص برای از بین بردن ترک های پوستی به صورت روزانه استفاده کنید. روغن نارگیل قرمزی ترک های پوستی را از بین می برد. اگر نسبت به این روغن آلرژی نداشته باشید، استفاده از آن بی خطر است.

دیگر درمان ها

لیزر درمانی، نیدلینگ و میکرودرما آبریژن سه روش درمانی کیلنیکی برای از بین بردن ترک های پوستی می باشد. میکرودرما آبریژن به روشی پوست را تحت درمان قرار می دهد که روش های خانگی قادر به انجام آن نیستند. تحقیقات نشان داده اند که میکرودرما آبریژن ظاهر ترک های پوستی را بهبود می بخشد.

نیدلینگ یک روش جدید درمانی است که کلاژن را به لایه بالایی پوست بیمار تزریق می کنند. ممکن است که این روش موثر باشد. بیشتر این روش های درمانی شامل بیمه نمی شوند و ممکن است که گران باشند. تنها یک متخصص پوست می تواند به بگوید که می توانید این روش ها را انجام دهید یا نه.

ترک های پوستی

7 توصیه برای جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی

وزن خود را کنترل کنید

یکی از بهترین روش هایی که می تواند از ایجاد ترک پوستی جلوگیری کند کنترل وزن می باشد، چه باردار باشید چه نه. وزن خود را در حد نرمال و استاندارد نگه دارید. ترک پوستی زمانی اتفاق می افتد که پوست به دلیل افزایش وزن به سرعت کشیده می شود. شما ممکن است که ترک های پوستی را بعد از کاهش وزن سریع نیز بر روی پوست خود مشاهده کنید. برخی از افراد ترک پوستی را حین رشد سریع و ناگهانی تجربه می کنند مانند دوران بلوغ.

دسته ای دیگر از افراد مانند کسانی که بر روی پرورش اندام کار می کنند این ترک های پوستی را بعد از اضافه  وزن و تمرین کردن در باشگاه و مصرف مکمل های استروئیدی مشاهده می کنند. کار بر روی این که وزن خود را به خوبی کنترل و از تغییرات ناگهانی جلوگیری کنید یک گزینه عالی برای جلوگیری از ایجاد ترک می باشد. غذاهای سالم را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا وزن خود را بهتر مدیریت کنید. اگر به طور سریع وزن کم یا زیاد می کنید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

هیدراته بمانید

نوشیدن آب به میزان کافی به هیدراته و نرم ماندن پوست کمک خواهد کرد. پوست های نرم نسبت به پوست های خشک کمتر دچار ترک پوستی خواهند شد. موسسه دارو پیشنهاد کرده است که مردان به صورت روزانه 104 اونس و زنان 72 اونس آب بنوشند. نوشیدنی های کافئین دار، مانند قهوه ممکن است که شانس ایجاد ترک پوستی را افزایش دهد. اگر قهوه می نوشید مطمئن شوید که تعادل را در نوشیدن رعایت می کنید و میزان کافی از دیگر نوشیدنی ها مانند آب، چای گیاهی و دیگر نوشیدنی های بدون کافئین نیز مصرف می کنید.

رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشید

درصورتی که کمبود مواد مغذی وجود داشته باشد در ناحیه خاصی از بدن ترک های پوستی ایجاد خواهد شد. خوردن غذایی که به سلامت پوست کمک می کند بسیار قابل توجه است.

مطمئن شوید که رژیم غذایی شما سرشار از مواد زیر است:

یک راه برای این که مطمئن شوید تمام مواد مغذی را دریافت می کنید این است که از غذاهای غیر فرآوری شده با رنگ های مختلف استفاده نکنید. به عنوان مثال برای صبحانه تخم مرغ، نان تست با گندم کامل، از توت ها برای رنگ دادن به غذای خود استفاده کنید.

ویتامین سی را در رژیم غذایی خود قرار دهید

کلاژن نقش مهمی در قوی و کشسان نگه داشتن پوست بازی می کند. کلاژن به کاهش خطوط چهره کمک می کند اما ممکن است که برای جلوگیری از ترک پوستی مهم باشد. ویتامین سی یک ماده مغذی مهم برای توسعه کلاژن می باشد. ویتامین سی را می توان در انواع میوه و سبزی جات پیدا کرد. مرکبات، از جمله پرتقال و لیمو نیز منابع خوبی برای تامین ویتامین سی مورد نیاز می باشند.

مصرف مقداری ویتامین دی

یک تحقیق متوجه ارتباط کم بین ویتامین دی ایجاد ترک پوستی شد. تحقیقات بیشتری نیاز است اما نتیاج پیشنهاد می کنند که نگه داشتن سطح ویتامین دی در سطح نرمال ممکن است به کاهش ریسک ایجاد ترک پوستی کمک کند. بهترین راه تامین ویتامین دی قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. این ویتامین به صورت رایج در نان، سریال، محصولات لبنی مانند ماست یا شیر وجود دارد.

غذاهای غنی از زینک مصرف کنید

زینک یک ماده مغذی برای سلامت پوست است. به کاهش التهاب کمک می کند و نقش مهمی در فرایند بهبود زخم ها بازی می کند. نتایج بسیار کمی درمورد ارتباط بین زینک و کاهش ترک پوستی وجود دارد، اما مصرف غذاهای غنی از زینک در رژیم غذایی از جمله ماهی، آجیل می توانند به سلامت پوست کمک کنند.

ترک های پوستی

به محض آشکار شدن ترک های پوستی آن را درمان کنید

اگر نمی توانید به طور کامل از ایجاد ترک پوستی جلوگیری کنید، می توانید بر روی کمتر دیده شدن آن ها تمرکز کنید بنابراین زیاد به چشم نخواهند آمد. یک قرار ملاقات با پزشک خود یا یک متخصص پوست تدارک ببینید و در مورد درمان ترک های پوستی تازه با او مشورت کنید. پزشک متوجه خواهد شد که عامل ایجاد کننده ترک پوستی چیست و ممکن است که راه درمانی را پیشنهاد کنند که بر روی شما تاثیر گذار باشد.

عامل های ایجاد کننده ترک های پوستی

برخی از افراد بسیار در معرض ترک پوستی هستند.

عوامل خطرزا عبارتند از:

 • زنان
 • افرادی که دارای سابقه خانوادگی در ایجاد ترک پوستی هستند.
 • اضافه وزن داشتن
 • باردار بودن
 • افزایش یا کاهش وزن سریع
 • استفاده از کورتیکواستروئیدها
 • بزرگ کردن سینه ها
 • داشتن برخی از اختلالات ژنتیکی مانند سندروم کوشینگ، یا سندروم مارفان

ترک های پوستی در بارداری

بارداری یکی از متداول ترین زمان هاست که خانم ها ترک های پوستی را تجربه می کنند. در حقیقت، تخمین زده شده است که بین 50 تا 90 درصد زنان باردار شاهد ترک های پوستی قبل از زایمان در خود خواهند بود. بنابراین، آیا ترک پوستی دوران بارداری متفاوت از دیگر ترک های پوستی است؟ شاید.

برخی از متخصصان بر این باورند که هورمون های دوران بارداری ممکن است که فرد را مستعد ایجاد ترک های پوستی کند. هورمون هایی که آب زیادی زیر پوست جمع می کنند و این کار ایجاد ترک  پوستی را راحت تر خواهد کرد. این نظر ناشی از چند بحث بین متخصصان به وجود آمد. صرف نظر از این که تعداد زیادی از خانم ها ترک های پوستی را در ماه های 6 یا 7 بارداری خود تجربه می کنند.

در تحقیقات اخیری که در موسسه بارداری و تولد نوزاد ثبت شده است، 78 درصد از افراد از محصولاتی برای جلوگیری از ترک پوستی استفاده می کنند. یک سوم از این زنان، می گویند که از دو یا سه محصول حاوی روغن طبیعی به صورت مداوم استفاده کرده اند. اما 58.5 درصد از زنانی که از این روغن ها استفاده کردند باز هم دچار ترک پوستی شدند.

آن ها می گویند بهترین راه برای زنان باردار که از ایجاد ترک پوستی جلوگیری کنند این است که وزن خود را آهسته و پیوسته افزایش دهند. می توانید با متخصص خود صحبت کنید تا رژیم غذایی و ورزش مناسب برای شما برنامه ریزی کند تا از اضافه وزن زیاد جلوگیری شود در حالی که مواد غذایی مغذی برای رشد شما و جنین به بدن برسد. اگر در حین بارداری ترک پوستی ایجاد شد، باید خوشحال باشید که این ترک های پوستی از بین خواهند رفت. با گذر زمان این ترک های قرمز و صورتی بی رنگ یا به رمگ نقره ای در خواهند آمد.

درمان ترک های پوستی

جلوگیری از ایجاد ترک پوستی ممکن است که سخت باشد اما درمان های زیادی برای کاهش دیده شدن آن ها وجود دارد.

کرم های رتینوئید

کرم های رتینوئید نوعی از داروهای موضعی حاوی ویتامین ای می باشد. ظاهر پوست شما ممکن است بعد از استفاده از این کرم ها بهتر به نظر بیاید به ویژه اگر ترک های شما تازه هستند و این کرم ها به تولید دوباره کلاژن در پوست کمک خواهد کرد. اگر باردار یا شیرده هستید ابتدا با پزشک خود در مورد درمان ها صحبت کنید زیرا بسیاری از متخصصان بر این باورند که استفاده از رتینوئیدها برای زنان باردار یا شیرده مناسب نمی باشد زیرا نرخ مفید بودن آن ها قابل پرسش است.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یک روش دیگر برای کاهش ترک های پوستی می باشد. لیزر می تواند به تولید کلاژن یا خاصیت کشسانی در پوست برای رشد آن کمک کند. لیزر درمانی دارای انواع مختلفی می باشد و پزشک تان می تواند به شما در انتخاب نوع آن کمک کند.

گلیکولیک اسید

کرم های گلیکولیک اسید و قرص های شیمیایی دیگر روش های درمانی برای ترک پوستی به شمار می روند. بسیاری از این درمان ها بسیار گران هستند و ممکن است که بیمه به آن ها تعلق نگیرد. آ ن ها کمک می کنند که ترک های پوستی کمتر دیده شوند اما از ایجاد ترک های جدید نمی توانند جلوگیری کنند.

ترک های پوستی؛ امکان پذیر اما غیر قابل پیش گیری

ترک های پوستی با گذر زمان کم کم محو می شوند و کمتر به چشم می آیند. جلوگیری از آن ها سخت می باشد و هیچ روش معجزه آوری برای جلوگیری از آن وجود ندارد. بسیاری از کرم ها، روغن ها و دیگر مراقبت های شخصی اظهار کرده اند که می تواند از ایجاد ترک پوستی جلوگیری کنند اما این ها همه ادعایی بیش نیست. این روش ها کمک کننده نخواهند بود اما ضرری به فرد نخواهند رساند.

ترک های پوستی

وزن خود را چک کنید، هیدراته بمانید و در رژیم غذایی خود از غذاهای سالم استفاده کنید و به محض ظاهر شدن ترک های پوستی به درمان آن ها بپردازید. اگر ترک پوستی ایجاد شد و در حال گسترش در سطح وسیعی از پوستتان شد حتما با پزشک خود تماس برقرار کنید. پزشک ممکن است در تشخیص عامل ایجاد کننده آن به شما کمک کند و روش درمانی مناسب به شما پیشنهاد دهد.

ترک پوستی در اثر افزایش وزن و تغییرات هورمونی ایجاد می شود. بارداری یکی از زمان های ایجاد ترک پوستی می باشد. شکم، باسن، ران ها و سینه متداول ترین نقاطی هستند که ترک پوستی در آن ها اتفاق می افتد. علی رغم این که پوست ما دارای خاصیت کشسانی است وقتی که افزایش وزن سریع رخ دهد، فیبرهای کشسان و کلاژن زیر پوست می شکنند.

این اتفاق در نه ماه بارداری به دلیل وجود هورمون های خاصی رخ خواهد داد ( کورتیزول و استروژن تاثیرگذاری فیبروالاسیک را کاهش می دهند. فیبرو الاستیک سلول هایی هستند که کلاژن و الاستین تولید می کنند و در تقویت و حمایت از پوست بسیار مهم هستند). به صورت خلاصه، اگر مراقب نباشید ممکن است که ببینید ترک های ایجاد شده است که ابتدا صورتی و کمی متورم هستند  در انتها به رنگ سفید در آمده اند. اما این کار اجتناب تاپذیر نخواهد بود.

درست ترین راه برای جلوگیری از ترک های پوستی

درمان زود هنگام و متداوم

درمان زود هنگام و متداوم دو کلمه کلیدی برای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی می باشد. رهایی از این ترک ها به صورت کامل کار مشکلی است. بنابراین، بدون این که خود را درگیر کامل این ترک های پوستی کنید، تنها از خوراکی هایی که باعث افزایش وزن ناگهانی شما می شوند دوری کنید و از همان ماه اول هر روز زمانی را به مراقبت از پوست خود اختصاص دهید.

هیدراتاسیون لایه برداری

حالت کشسانی پوست خود را افزایش دهید. بنابراین، بعد از حمام، بسیار مهم است که تمام پوست خود را با مرطوب کننده چرب کنید. این کار به بهبود سلامت پوست کمک خواهد کرد. یک بار در هفته از لایه برداری که مناسب پوست های حساس می باشد استفاده کنید. عناصر فعال لایه بردار با از بین بردن سلول های مرده پوست به بهبود پوست کمک خواهد و نوزادی با پوست مرطوب متولد خواهید کرد.

ماساژ

برای مقابله با ظاهر شدن ترک های پوستی، بسیار مهم است خاصیت احیاکنندگی آن را تحریک کنیم. این کار با استفاده از کرم های مخصوص بارداری امکان پذیر است. دارای عناصر 100 درصد طبیعی است که به صورت فوری به حمایت از فیبر های پوستی خواهند پرداخت. به جای ماساژ های تند و با سرعت کمی وقت بگذارید و پوست خود را به آرامی با استفاده از حرکت های چرخشی ماساژ دهید.

ترک های پوستی


بیشتر بخوانید: ویتامین های معجزه کننده برای زیبایی پوست


مراحل زیر را دنبال کنید

بعد از بارداری ترک های پوستی ممکن است که باز هم ایجاد شوند، همانند دیگر اسکارهای بارداری ممکن است که محو شوند اما راهکارهایی برای این که مطمئن شوید تمام آن ها از بین خواهند رفت وجود دارد: درمان فوق العاده هدفمند با کمک مواد طبیعی مانند ویتامین ها و عناصر کمیاب باید صورت بگیرد. این مواد حاوی تمام مواد ضروری است که شما به آن نیاز دارید تا ترک های پوستی خود را از بین ببرید. از این مواد مغذی دو بار در هفته استفاده کنید و ترجیحا از ماساژ با حرکت چرخشی استفاده کنید.

در صورت لزوم از روشی استفاده کنید که تمام ترک ها را به یک باره از بین ببرد از جمله درمان هایی که می توانید استفاده کنید میکرودرما آبروژن (یک لایه جدید پوستی ایجاد خواهد کرد) یا لیزر درمانی ( کاهش اسکار). این روش ها بسیار خوب هستند اما به ندرت تمام ترک های پوستی را از بین خواهند برد.

 

راه های از بین بردن چروک، تیرگی و پف دور چشم

پوست اطراف چشم ها یکی از قسمت هایی است که بیشتر علائم پیری را نشان می دهد چون قسمت دور چشم نوعی پوست نازک با رگ های خونی است. چروک، تیرگی و پف دور چشم از نشانه های عادی بالا رفتن سن است. اگر این چروک، تیرگی و پف دور چشم خیلی مشخص بودند می توانید با راهکارهای پزشکی یا درمان های خانگی آن ها را برطرف کنید.در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره درمان چروک، تیرگی و پف دور چشم پرداخته و با آن آشنا می شویم.

تیرگی و پف دور چشم

درمان چروک، تیرگی و پف دور چشم؛ خطوط زیر چشم

با بالا رفتن سن، پوست تان خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عوامل محیطی همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل ژنتیکی نقشی اساسی در ظهور زود هنگام چین و چروک و خطوط ریز روی صورت فرد ایجاد می کنند.

دلیل بروز خطوط و چین و چروک زیر چشم ها

اصلی ترین دلیل ظهور خطوط ریز و چین و چروک اطراف چشم ها بالا رفتن سن است.

اما یک سری دلایل دیگر برای این خطوط و چین و چروک ها وجود دارد که دوری از آن ها امکان پذیر است:

اشعه UV

اشعه مضر فرابنفش (UV) کلاژن موجود در پوست را تجزیه می کند. کلاژن مهم ترین پروتئین بافت پوست است و برای نگه داشتن ساختار صورت در گذر زمان اهمیت دارد. اشعه UV می تواند از طریق قرار گرفتن محافظت نشده در برابر نور خورشید و حمام آفتاب روی فرد اثر بگذارد. با توجه به سازمان غذا و دارو (FDA)، در معرض اشعه UV بودن می تواند سبب بروز زود هنگام چین و چروک روی صورت شود.

سیگار کشیدن

با توجه به تحقیقات علاوه بر سن، سیگار کشیدن هم یکی از عوامل اساسی بروز چین و چروک روی صورت مردان و زنان است. سیگار کشیدن پوست را در معرض استرس اکسیداتیو قرار می دهد و به کلاژن و الاستین پوست آسیب می زند. سیگار کشیدن می تواند سبب انقباض رگ های خونی صورت، انسداد گردش خون و نرسیدن ویتامین A به پوست شود.

حرکات و حالات تکراری صورت

حرکات صورت (همچون خنده، اخم، چروک کردن پیشانی) می توانند سبب بروز خطوط ریز روی صورت شوند. حتی عادات خوابیدن هم می توانند سبب ظهور چین و چروک روی صورت شوند (برای مثال اگر هر شب هنگام خواب، ماهیچه های صورت روی بالش فشار داده شوند). با بالا رفتن سن، پوست توانایی برگشتن به حالت اول خود را از دست می دهد. تحقیقات نشان داده اند که خوابیدن در حالی که صورت روی بالش قرار دارد می تواند سبب بروز خطوط ریز زیر چشم شود.


بیشتر بخوانید: زایده اخم بین دو ابرو و علت ان


چگونه در خانه از خطوط و چین و چروک زیر چشم خلاص شوید

برخی از انواع درمان های خانگی و محصولات مراقبت از پوست می توانند خطوط زیر چشم را کاهش دهند.

ورزش صورت برای سفت کردن پوست

برخی از انواع ورزش های صورت در سفت کردن پوست زیر چشم ها موثرند.

درمان آلرژی

آلرژی می تواند سبب التهاب اطراف چشم ها شود. به علاوه باعث آبریزش بیشتر چشم هم می شود. مالیدن چشم ها به علت علائم آلرژی می تواند سبب قرمزی چشم ها شود و پوست را خشک تر کند. درمان علائم آلرژی می تواند به صورت تان ظاهر آرام تری دهد و در دراز مدت از پوست زیر چشم ها محافظت کند.

به آرامی پوسته پوسته کردن

می توانید به آرامی پوست خشکی که زیر چشم هایتان شکل گرفته را پوسته پوسته کنید تا رشد سلول های جدید را تقویت کنید. از محصولاتی استفاده کنید که منحصرا برای پوسته پوسته کردن و ماساژ زیر چشم ها طراحی شده اند.

از چشمان تان محافظت کنید

چشم ها به مواد شیمیایی خیلی حساسند. پس با استفاده از محصولاتی که مخصوص استفاده برای چشم نیستند‌ به دید و پوست اطراف چشم هایتان آسیب نزنید.

با یک کرم مخصوص چشم قسمت های مربوطه را مرطوب کنید

عدم رطوبت سبب افزایش ظهور چین و چروک اطراف چشم ها می شود. دنبال مرطوب کننده هایی بگردید که سرشار از محصولاتی هستند که سبب تقویت گردش خون و رشد سلولی می شوند. رتینول (یکی از مشتقات ویتامین A)، پپتیدها و هیالورونیک اسید توسط تحقیقات و متخصصان زیبایی تایید شده اند. محصولات زیر چشم در قالب ژل و سرم می توانند بهترین گزینه برای مقابله با خطوط ریز باشند.

لوسیون چشم، صورت و بدن

به یاد داشته باشید که استفاده از مرطوب کننده صورت، برای زیر چشم می تواند سبب سوزش چشم شود. کرم هایی که برای بقیه بدن استفاده می شوند از نظر انسجام خیلی غلیظ هستند و پوست زیر چشم (که مستعد سوزش است) نمی تواند آن ها را جذب کند.

تیرگی و پف دور چشم

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید

از کرم ضد آفتاب و کلاه استفاده کنید. با محافظت از پوست تان در برابر اشعه UV می توانید از شکل گیری خطوط ریز پیشگیری کنید. هنگامی که قصد بیرون رفتن دارید از کرم ضد آفتابی که SPF آن ۳۰ به بالا باشد استفاده کنید، حتی اگر هوا خیلی هم آفتابی نباشد.

وقتی قرار است چندین ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرید، از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید. کلاه لبه دار بهتر می تواند از چشمان تان محافظت کند چون می تواند از نگاه با چشم نیمه باز پیشگیری کند (در صورت تکرار نگاه با چشم نیمه باز، احتمال بروز چین و چروک وجود دارد).

برنامه غذایی سالمی داشته باشید

ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E به طور مکرر در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شوند. با افزودن مواد غذایی سرشار از این ویتامین ها به برنامه غذایی تان، به پوست (و بقیه بدن) کمک می کنید که سلول های سالم جدید تولید کند. بسیاری از محققان بر این باورند که بین برنامه غذایی سالم و پوست سالم و جوان ارتباطی قوی وجود دارد. از مرکبات، هویج و کدو تنبل استفاده کنید تا این ویتامین ها را به برنامه غذایی خود بیفزایید.

چگونه خطوط زیر چشم را کاهش دهید

با انجام درمان ها و پروسه های زیبایی می توان خطوط زیر چشم ها را درمان کرد.

این اقدامات باید توسط متخصص پوست و زیبایی ماهر انجام شوند:

لایه برداری شیمیایی

می توان از لایه بردارهای شیمیایی روی صورت استفاده کرد تا سلول های مرده پوست را حذف کرد و رشد سلول های جدید را تقویت کرد. لایه برداری شیمیایی نمی تواند چین و چروک عمیق و افتادگی پوست را درمان کند اما می تواند خطوط ریز اطراف چشم ها را کاهش دهد.

فیلر

فیلرها به پوست زیرین یا پوست اطراف چشم ها تزریق می شوند تا ظاهر صورت را تقویت کنند. تاثیر فیلرها موقتی است و بیشتر محصولات نتیجه ای را در اختیارتان قرار می دهند که ۶ ماه الی ۲ سال دوام دارد. دو درمان مشهور در این زمینه شامل “رستیلان” و “ژوویدرم” است.

میکرودرمابراسیون

میکرودرمابراسیون یک پروسه مشهور و کم تهاجمی است که برای لایه برداری پوست استفاده می شود. در این نوع درمان از یک ابزار دستی برای قسمت های حساس پوست (همچون چشم ها) استفاده می کنند. میکرودرمابراسیون سلول های مرده پوست را پاکسازی می کند و گردش خون به قسمتی از پوست که روی آن فشار استعمال شده را افزایش می دهد.

لیزر

از لیزر به عنوان درمانی برای چین و چروک و خطوط زیر چشم ها استفاده می شود. چندین نوع درمان لیزر برای این هدف در دسترس هستند. لیزر فراکشنال یکی از گزینه هایی است که توسط ایجاد حفره های میکروسکوپی روی پوست عمل می کند و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ نوعی درمان مشهور است که خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهد. در طول این پروسه از سوزن های کوچک برای ایجاد حفره روی پوست استفاده می کنند و بعد از آن می توان از کرم پوست یا سرم استفاده کرد. در حین بهبود، کلاژن تحریک می شود و سبب بهبود خطوط ریز و بافت پوست می شود.


بیشتر بخوانید: آنچه که باید از میکرونیدلینگ بدانید


بوتاکس

مقدار کمی بوتاکس درون ماهیچه های مورد نظر زیر چشم تزریق می شود و با آرام کردن قسمت مربوطه سبب کاهش چین و چروک می شود. با توجه به تحقیقات، بسیاری از افراد تنها در ۳ الی ۷ روز نتایج بوتاکس را مشاهده می کنند و بعد از ۳ الی ۴ ماه کاهش چشمگیری در ظاهر چین و چروک صورت را تجربه می کنند.

مواد ضد چروکی برای درمان چین و چروک و خطوط زیر چشم

اگر نمی خواهید پروسه های جراحی را انجام دهید و دنبال راه حل دیگری هستید؛ در قسمت پایین به شما خواهیم گفت که چه مواد ضد چروکی برای درمان چین و چروک زیر چشم موثرند.

کرم های ضد چروک چشم حاوی ویتامین A یا رتینول

درمان طلایی ضد چین و چروک رتینول است و هنگامی که برای درمان چین و چروک چشم استفاده می شود نیز به همان اندازه موثر است. رتینول با ضخیم کردن لایه های عمیق تر پوست، جایی که چین و چروک شکل می گیرند‌، عمل می کند. آنتی اکسیدان ویتامین A با حفظ کلاژن (که به سفت شدن پوست کمک می کند) و افزایش جایگزینی سلول های قدیمی با سلول های جدید سبب ایجاد پوست جوان تر با بافت صاف تری خواهد شد.

تیرگی و پف دور چشم

اگر نگران چین و چروک اطراف چشم هایتان هستید، ‌درمانی را به برنامه خود بیفزایید که بر اساس رتینول باشد. رتینوئیدها سبب خشکی و حساسیت می شوند و کرم های چشم با دقت ساخته شده اند تا سبب این تاثیر رتینول نشوند، اما بهتر است که قبل از استعمال این کرم های دور چشم آن ها را روی قسمت دیگری از بدن امتحان کنید. اگر استفاده از آن هیچ مشکلی ایجاد نکرد در ابتدا با یک دوز پایین شروع کنید و با گذر زمان (اگر هیچ واکنشی نشان ندادید) دوز را افزایش دهید.

کرم های ضد چین و چروک چشم حاوی پپتید

از زمان معرفی پپتیدها حدود ۱۰ سال می گذرد و شهرت آن ها در حال افزایش است. پپتیدها با تحریک پوست برای ساخت پروتئینی به نام کلاژن عمل می کنند. کلاژن یکی از عوامل اساسی در داشتن پوستی سفت و جوان است. تولید کلاژن با بالا رفتن سن کاهش میابد که این امر یکی از دلایل اصلی ایجاد چین و چروک است. با استفاده از کرم های مخصوص چشم که حاوی پپتید هستند، تولید کلاژن در پوست را تحریک کنید.

کرم های ضد چین و چروک چشم حاوی هیالورونیک اسید

کرم های حاوی رتینول و پپتید تاثیر متراکمی دارند و مشاهده تاثیرات آن ها چندین ماه زمان می برد. اما گاهی دنبال کاهش فوری (و البته موقت) در چین و چروک چشم هستید. برای این منظور ما کرم های حاوی هیالورونیک اسید را پیشنهاد می دهیم.

هیالورونیک اسید می تواند ۱۰۰۰ برابر وزن خودش آب نگه دارد. هنگامی که هیالورونیک اسید توسط پوست جذب شود و سبب جذب آب در قسمت مربوطه شود، می تواند به طور واضح چین و چروک را کاهش دهد. برای این که به نتیجه بهتری برسید پیشنهاد می دهیم که هیالورونیک اسید (که تاثیر موقت و فوری دارد) را با سایر انواع درمان همچون پپتید و رتینول که تاثیر دائمی دارند ترکیب کنید.

تیرگی و پف دور چشم

کرم های دور چشم چه کاری انجام می دهند؟

تقریبا برای هر قسمت بدن کرم جداگانه ای وجود دارد. ممکن است از استفاده از کرم های دور چشم غافل شوید اما این گونه از مزایای مواد موجود در آن ها محروم می مانید. کرم بدن، صورت، دست، پا، گردن، چشم و خیلی کرم های دیگر امروزه در دسترس هستند.

با وجود این کرم های متفاوت ممکن است از خودتان بپرسید که تفاوت آن ها در چیست؟ معمولا بیشتر افراد درباره تاثیر کرم چشم سوال می پرسند. به شما حق می دهیم که از نحوه عملکرد این کرم ها تعجب کنید. اگر چه کرم های چشم تا حدی شبیه مرطوب کننده های صورت هستند، اما مورد پیشین از برخی جهات متفاوت است.

کرم چشم:

 • مشکلات مخصوص زیر چشم را هدف قرار می دهد (همچون سیاهی و پف چشم).
 • برای پوست های حساس بدون خطر است.
 • وزن کمی دارد، جذب سریعی دارد که استعمال آن را تسهیل بخشیده است.

درست همچون کرم های پا که برای هدف قرار دادن پوستی که ضخیم و سفت شده طراحی شده اند، کرم های چشم نیز برای حل مشکلات زیر چشم طراحی شده اند.

درمان حلقه های تیره زیر چشم

حلقه های تیره زیر پلک پایین چشم ها در مردان و زنان رایج هستند. این تیرگی ها معمولا با پف چشم همراه هستند و می توانند باعث شوند که سن تان بیشتر از آن چیزی که هست به نظر برسد. دشوارترین قسمت این موضوع این است که خلاص شدن از این تیرگی ها سخت است.

اگر چه سیاهی زیر چشم می تواند روی هر کسی تاثیر بگذارد، اما بیشتر در میان این افراد رایج است:

 • افراد مسن
 • افرادی که زمینه ژنتیکی در این اختلال دارند (هیپرپیگمانتاسیون پری اوربیتال).
 • افرادی که از گروه های قومی غیر سفید پوست هستند.
 • پوست های تیره بیشتر در معرض هیپرپیگمانتاسیون اطراف چشم قرار دارند.

اگر چه ممکن است که خستگی منطقی ترین دلیل این اختلال به نظر برسد، اما یک سری عوامل وجود دارند که می توانند سبب بروز سیاهی زیر چشم شوند. در بیشتر موارد، دلیلی وجود ندارد که خودتان را خیلی نگران آن ها کنید و برای برطرف کردن آن ها به توجه پزشکی نیازی نیست.

چه چیزی سبب تیرگی زیر چشم می شود؟

برخی از عوامل سبب تیرگی زیر چشم می شوند.

برخی از این عوامل عبارتند از:

خستگی

خواب زیاد از حد، خستگی مفرط، یا خوابیدن دیرتر از موقعی که همیشه به رختخواب می رفتید، می توانند سبب شکل گیری حلقه های سیاه در زیر چشم هایتان شوند. کمبود خواب می تواند باعث تیرگی و رنگ پریدگی پوست شود و در این شرایط بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست بیش از پیش نمایان می شوند.

کمبود خواب می تواند سبب تشکیل مایعات در زیر چشم ها شود و باعث شود که چشم ها پف به نظر برسند. در نتیجه، تیرگی زیر چشم ها که می بینید ممکن است سایه ایجاد شده توسط پلک های پف کرده باشد.

سن

پروسه طبیعی بالا رفتن سن یکی دیگر از دلایل رایج شکل گیری حلقه های تیره زیر چشمان است. با بالا رفتن سن، پوست تان نازک تر می شود. به علاوه ممکن است چربی و کلاژن که برای حفظ خاصیت انعطاف پذیری پوست نیاز هستند را از دست بدهید. هنگامی که این اتفاق می افتد رگ های خونی تیره زیر پوست مشهودتر می شوند و سبب می شود که قسمت زیر چشم ها تیره شود.

فشار به چشم

خیره شدن به صفحه تلویزیون و یا مانیتور کامپیوتر می تواند سبب وارد شدن فشار قابل توجهی روی چشم ها شود. این فشار می تواند باعث شود که رگ های خونی اطراف چشم هایتان متورم شوند. در نتیجه این اتفاق، پوست اطراف چشم ها می تواند تیره شود.

آلرژی

عکس العمل آلرژیک و خشکی چشم می توانند سبب ایجاد حلقه های تیره اطراف چشم شوند. وقتی واکنش آلرژیک اتفاق می افتد، بدن برای پاسخ به باکتری های مضر هیستامین ترشح می کند. هیستامین علاوه بر ایجاد علائم ناخوشایند (همچون خارش، قرمزی و پف چشم ها)، می تواند سبب اتساع رگ های خونی و مشهود شدن آن ها هم شود.

آلرژی می تواند باعث شود که تمایل فرد به خاراندن پوست اطراف چشم ها (که دچار خارش شده) نیز بیشتر شود. این امر می تواند سبب تشدید علائم، التهاب، تورم و پارگی رگ های خونی نیز شود. این مسئله می تواند سبب شکل گیری سایه های تیره در زیر چشم ها شود.

دهیدراته شدن یا خشکی پوست اطراف چشم ها

خشکی پوست یکی از دلایل رایج شکل گیری حلقه های تیره در زیر چشم ها است. وقتی بدن به میزان کافی آب دریافت نمی کند، پوست زیر چشم ها شروع به تیره شدن می کند و چشم ها گود و فرورفته به نظر می رسند. این موضوع به علت نزدیک شدن پوست چشم ها به استخوان زیرین اتفاق می افتد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند باعث شود که بدن ملانین اضافی تولید کند. ملانین نوعی رنگدانه است که برای پوست رنگ فراهم می کند. زیاد از حد در معرض نور خورشید بودن (خصوصا چشم ها) می تواند سبب تیرگی رنگدانه های پوست اطراف چشم ها شود.

ژنتیک

سابقه خانوادگی نیز نقش مهمی در شکل گیری حلقه های تیره در زیر چشم ها ایفا می کند. تیرگی زیر چشم ها می تواند یک خصوصیت ارثی باشد که در کودکی دیده می شود و با بالا رفتن سن یا تشدید می شود یا به آرامی ناپدید می شود. زمینه داشتن بیماری هایی همچون تیروئید، می تواند سبب تیرگی زیر چشم ها شود.

درمان حلقه های تیره زیر چشم در خانه

درمان تیرگی زیر چشم به علت بروز آن بستگی دارد. اما یک سری درمان های خانگی وجود دارند که می توانند به درمان و کنترل این اختلال کمک کنند.

برخی از این روش ها عبارتند از:

از کمپرس آب سرد استفاده کنید

کمپرس آب سرد سبب کاهش ورم می شود و به انقباض رگ های متسع شده کمک می کند. کمپرس آب سرد به کاهش پف و حذف تیرگی زیر چشم هم کمک می کند. مقداری یخ قالبی را در پارچه تمیزی قرار دهید و روی چشمان تان بگذارید. به علاوه می توانید یک پارچه تمیز را با آب سرد مرطوب کنید و برای ۲۰ دقیقه روی پوست زیر چشم ها قرار دهید. اگر پارچه گرم شد یا یخ ها آب شدند، از اول این پروسه را تکرار کنید.

خواب کافی داشته باشید

خواب کافی می تواند به کاهش حلقه های تیره زیر چشم کمک کند. کمبود خواب باعث می شود که پوست رنگ پریده به نظر برسد و تیرگی زیر چشم ها واضح تر دیده شود. روزانه ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا از نمایان شدن تیرگی زیر چشم جلوگیری کنید.

بالا بردن سر

در حالی که کم خوابی می تواند در ایجاد پف های تیره زیر چشم نقش داشته باشد، اما گاهی اوقات این پف های تیره رنگ به علت نحوه خوابیدن ایجاد می شوند. سعی کنید که سرتان را با چند بالش بالا ببرید تا از تجمع مایعات در زیر چشم ها پیشگیری کنید. تجمع مایعات در زیر چشم ها می تواند باعث شود که چشم ها پف کرده و متورم به نظر برسند.

از چای کیسه ای استفاده کنید

استفاده از چای کیسه ای سرد شده روی چشم ها می تواند سبب تقویت ظاهر چشم ها شود. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان ها است که می تواند به تحریک گردش خون کمک کند، رگ های خونی را منقبض کند و تجمع مایعات زیر پوست را کاهش دهد.

دو چای کیسه ای سیاه یا سبز را به مدت ۵ دقیقه در آب داغ خیس کنید. سپس آن ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا سرد شوند. زمانی که سرد شدند، چشمان تان را ببندید و چای کیسه ای را برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. بعد از برداشتن چای کیسه ای، چشمان خود را با آب سرد بشویید.

با آرایش، تیرگی زیر چشم را مخفی کنید

با این که آرایش کردن و محصولات زیبایی، تیرگی زیر چشم را درمان نمی کنند؛ اما می توانند به مخفی کردن آن کمک کنند. کانسیلر می تواند به پوشاندن قسمت های تیره و هماهنگی قسمت های مربوطه با رنگ عادی پوست کمک کند. با این حال همچون هر نوع درمان موضعی یا محصولات آرایشی باید با احتیاط از این مورد استفاده کنید.

تیرگی و پف دور چشم

گاهی برخی از محصولات سبب تشدید علائم و تحریک واکنش آلرژیک می شوند. اگر بعد از درمان های موضعی علائم غیر عادی را تجربه کردید، فورا مصرف آن را قطع کنید و قرار ملاقاتی با پزشک تعیین کنید.

پزشک برای برطرف کردن تیرگی زیر چشم چه درمان هایی را پیشنهاد می دهد

ممکن است پزشک تشخیص دهد که به درمان پزشکی نیاز است که این به دلیل ظهور این تیرگی ها بستگی دارد.

توصیه های پزشک ممکن است شامل موارد زیر باشند:

کرم های روشن کننده پوست

برای روشن کردن هیپرپیگمانتاسیون، ممکن است که پزشک کرم روشن کننده پوستی را پیشنهاد دهد که حاوی آزلاییک اسید، کوژیک اسید، گلیکولیک اسید یا هیدروکینون است. برخی از انواع کرم که به صورت بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترسند حاوی درصد کمتری از مواد فعال هستند.

لیزر درمانی

لیزر از انرژی حرارتی برای تبخیر سلول های آسیب دیده استفاده می کند. رنگدانه های تیره زیر چشم می توانند مورد هدف لیزر قرار داده شوند. لیزر درمانی علاوه بر روشن کردن پوست می تواند به تحریک ساخت کلاژن هم کمک کند.

لایه برداری شیمیایی

ممکن است که متخصص پوست استفاده از لایه بردار را برای روشن کردن رنگدانه های تیره زیر چشم پیشنهاد دهد. این لایه بردارها شامل گلیکولیک اسید، رتینوئیک اسید و هیدروکینون هستند. ممکن است که پزشک استفاده از لایه بردار جسنر (Jessner) را پیشنهاد دهد که شامل ترکیبی از سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید و رزورسینول است.

بلفاروپلاستی

چربی می تواند طی پروسه جراحی توسط جراح پلاستیک، متخصص اكولوپلاستی یا جراح زیبایی از روی پلک پایین برداشته شود. این پروسه به کاهش سایه ای که توسط پلک چشم ایجاد شده کمک می کند و سبب کاهش ظاهر تیرگی زیر چشم ها می شود.

فیلر

فیلرهایی که بر پایه هیالورونیک اسید هستند (همچون رستیلان یا ژوویدرم) می توانند توسط متخصصان زیبایی به بافت زیر چشم تزریق شوند. فیلرها به پر کردن حجم از دست رفته زیر چشم (که می تواند دلیل ظهور تیرگی باشد) کمک می کنند.

چشم انداز درمان حلقه های تیره زیر چشم

برای بسیاری از افراد، تیرگی زیر چشم موقتی است و نشان دهنده بالا رفتن سن یا کم خوابی است. به همین علت درمان های خانگی و پزشکی زیادی ایجاد شدند تا ظاهر چشم ها را تقویت کنند. اگر تغییر رنگ یا ورم با گذر زمان تشدید شدند، قرار ملاقاتی با پزشک یا متخصص پوست تعیین کنید تا اطمینان حاصل کنید که مشکل را به درستی تشخیص داده اید و بهترین درمان را دریافت می کنید.

تیرگی و پف دور چشم

درمان چروک، تیرگی و پف دور چشم؛ پف چشم

برای رهایی از پف چشم چه کارهایی می توانید انجام دهید

راه های زیادی برای کاهش تیرگی و پف دور چشم وجود دارد. برخی از درمان ها ساده هستند (همچون نوشیدن آب بیشتر) و برخی دیگر کمی پیچیده هستند (همچون جراحی زیبایی). در این جا به یک سری نکات و ترفندها برای رهایی از تیرگی و پف دور چشم اشاره می کنیم.

به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی در شب به کاهش تیرگی و پف دور چشم کمک می کند. بزرگسالان به ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب نیاز دارند. برای اطمینان از این که به اندازه کافی خوابیده اید، یک برنامه برای خواب در نظر بگیرید و آن را انجام دهید.

متخصصان اظهار کرده اند که برای داشتن خواب خوب شبانه می توانید این اقدامات را انجام دهید:

 • یک برنامه خواب داشته باشید.
 • حداقل ۶ تا ۱۲ ساعت قبل از خواب، از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین بپرهیزید.
 • از مصرف الکل بپرهیزید.
 • حداقل ۲ ساعت قبل از خواب شام بخورید.
 • تا چند ساعت قبل از خواب ورزش نکنید.
 • ۱ ساعت قبل از خواب، لوازم الکترونیکی را خاموش کنید.

سر خود را بالا نگه دارید

قبل از خواب چندین بالش زیر سرتان قرار دهید تا از تجمع مایعات اطراف چشم ها پیشگیری کنید. اگر نمی توانید چندین بالش زیر سرتان قرار دهید، بالش خود را کمی بالا ببرید تا تاثیر یکسانی را مشاهده کنید. برای این کار چندین کتاب یا سایر موارد را زیر رختخواب و در قسمتی که سرتان را می گذارید، قرار دهید.

اگر آلرژی دارید با پزشک تان مشورت کنید

اگر آلرژی فصلی دارید با پزشک تان در این خصوص صحبت کنید. آلرژی می تواند سبب قرمزی، ورم و تیرگی و پف دور چشم شود و باعث می شود که بیشتر چشمان تان را بمالید، و دچار تیرگی و پف دور چشم شوید. پزشک می تواند برای کاهش علائم تان یک برنامه درمانی در نظر بگیرد. این برنامه درمانی شامل قطره چشم، داروهای تجویزی و داروهای بدون نیاز به تجویز است.

به میزان کافی آب بنوشید

تیرگی و پف دور چشم می تواند در نتیجه کم آبی بدن اتفاق افتاده باشد. اطمینان حاصل کنید که هر روز به میزان کافی آب می نوشید تا پوست تان را سالم نگه دارید. قانون کلی، نوشیدن ۸ لیوان هشت اونسی آب به صورت روزانه است. برای این که به این میزان آب دریافت کنید، ساعت گوشی خود را به گونه ای تنظیم کنید که در زمان مقرر زنگ بخورد.

از مصرف الکل بپرهیزید

از مصرف الکل و سایر نوشیدنی هایی که سبب دهیدراته شدن بدن می شوند بپرهیزید. دهیدراته بودن (کم بودن آب بدن) می تواند منجر به پف کردن چشم ها شود. پس به جای نوشیدن این قبیل نوشیدنی ها یک لیوان آب بنوشید. اگر از نوشیدن آب خسته شده اید، می توانید برای هیدراته ماندن میوه های تازه و دلخواه تان را به آب بیفزایید.

مصرف نمک را کاهش دهید

مصرف زیاد نمک می تواند سبب جمع شدن مایعات اضافه در بدن شود. مصرف زیاد نمک می تواند سبب بروز سایر اختلالات (همچون مشکلات قلبی و سکته) نیز شود. میزان مجاز مصرف سدیم به صورت روزانه ۲,۴۰۰ میلی گرم در روز است. اما انجمن قلب آمریکا پیشنهاد داده که میزان سدیم را به ۱,۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهید.

برای کاهش دریافت نمک، از مصرف گوشت نمک سود شده، پنیر، ترشی و سایر مواد غذایی فرآوری شده بپرهیزید. مواد غذایی ای همچون سوپ های آماده نیز معمولا سدیم بالایی دارند. بررسی جدول غذایی به تشخیص نمک اضافی کمک می کند. به جای این موارد، از مواد غذایی ای همچون میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.

پتاسیم بیشتری استفاده کنید

پتاسیم به کاهش مایعات اضافی در بدن کمک می کند پس بهتر است که مصرف پتاسیم را افزایش دهید. می توانید این کار را با افزودن موز، حبوبات، ماست و سبزیجات برگ دار به برنامه غذایی تان انجام دهید. اگر در حال حاضر برنامه غذایی سرشار از پتاسیم دارید، با پزشک مشورت کنید تا ببینید که آیا سطح پتاسیم بدن تان کافی است یا این که می توانید مکمل پتاسیم را به برنامه روزانه تان بیفزایید.

تیرگی و پف دور چشم

از کمپرس آب سرد استفاده کنید

کمپرس آب سرد را برای ۱۰ دقیقه روی چشم هایتان قرار دهید، این کار سبب کاهش تیرگی و پف دور چشم می شود. این کار به خشک کردن مایعات اضافی جمع شده زیر چشم ها کمک می کند. کمپرس چای کیسه ای سبز یا سیاه هم می تواند تاثیر یکسانی داشته باشد. چای حاوی آنتی اکسیدان ها است که به انقباض رگ های خونی و کاهش پف چشم کمک می کنند.

کرم دور چشم را امتحان کنید

کرم های دور چشم زیادی در بازار موجود هستند که به کاهش تیرگی و پف دور چشم کمک می کنند. برخی از موادی که می توانید در کرم های دور چشم دنبال آن ها بگردید بابونه، خیار و آرنیکا هستند. این مواد خصوصیاتی دارند که به کاهش التهاب و سفت کردن پوست کمک می کنند. کافئین موجود در کرم های دور چشم نیز به کاهش تیرگی و پف دور چشم کمک می کند.

درباره جراحی زیبایی با پزشک تان مشورت کنید

اگر تیرگی و پف دور چشم هایتان شدید است، یا اگر تغییر در سبک زندگی و سایر انواع درمان موثر نبوده، می توانید به جراحی زیبایی فکر کنید. یک نوع جراحی زیبایی بلفاروپلاستی (جراحی پلک چشم) است. این پروسه شامل برداشتن یا جابجایی چربی اضافه، عضله و پوست پلک چشم است. ممکن است که پزشک تان توصیه هایی در خصوص لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی، یا داروهای تجویزی ارائه دهد تا به کاهش تیرگی و پف دور چشم کمک کند.

چه چیزی سبب پف چشم می شود

یکی از دلایل اصلی تیرگی و پف دور چشم بالا رفتن سن است. پوست زیر چشم ها خیلی نازک است. با گذر زمان، بافت پلک های چشم ضعیف می شود. این امر باعث می شود که چربی پلک بالایی بیفتد. علاوه بر این، با بالا رفتن سن، مایعات در پلک پایین جمع می شوند.

تجمع مایعات سبب ورم یا (edema) می شود. پوست نازک اطراف پلک چشم می تواند سبب برجسته تر نشان دادن تجمع مایعات ، تیرگی و پف دور چشم شود. ممکن است صبح که از خواب بیدار می شوید متوجه افزایش پف چشم ها شوید که این نشانه ورم (edema) است. اما وقتی بیدار شدید و پلک زدن را آغاز کردید، پف چشم هایتان کمتر می شود.

علاوه بر بالا رفتن سن، دلایل دیگری هم برای تیرگی و پف دور چشم وجود دارد از جمله:

 • ژنتیک
 • تجمع مایعات
 • آلرژی
 • نور زیاد خورشید
 • نداشتن خواب کافی
 • برنامه غذایی ناسالم
 • گریه
 • سایر اختلالات سلامتی

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

تیرگی و پف دور چشم معمولا نشان دهنده اختلالات جدی سلامتی نیست.

اما در صورت بروز شرایط زیر با پزشک تان تماس بگیرید:

 • اگر تیرگی و پف دور چشم هایتان مدت زیادی است که دوام دارد.
 • اگر درد، سوزش و ورم شدید در چشم یا اطراف چشم ها را تجربه می کنید.
 • اگر علائمی در قسمت های دیگر بدن دارید.

اگر این علائم را تجربه می کنید، تیرگی و پف دور چشم می تواند یکی از علائم اختلالات جدی سلامتی همچون این موارد باشد.

 • التهاب ملتحمه چشم یا صورتی شدن چشم ها
 • بلفاریت (التهاب پلک چشم)
 • پتوزیس (افتادگی پلک چشم)
 • سلولیت
 • درماتیت
 • بیماری تیروئید چشمی

تیرگی و پف دور چشم

کلام آخر

این که زیر چشم هایتان خطوط و چین و چروک های ریز وجود داشته باشد مشکل بزرگی نیست. اگر چه محصولات مراقبت از پوست، محافظت در برابر اشعه UV و سبک سالم زندگی به پیشگیری از خطوط ریز و کاهش آن ها کمک می کند، اما امکان پیشگیری کامل از ظهور چین و چروک وجود ندارد. اگر فکر می کنید که این خطوط ریز برایتان مشکل ساز شده اند، با پزشک تان قرار ملاقاتی تعیین کنید.

ممکن است که به علت بالا رفتن سن یا به دلایل موقت (همچون کم خوابی، برنامه غذایی نامناسب یا حساسیت فصلی) دچار تیرگی و پف دور چشم شوید. داشتن سبک زندگی سالم، در مدت کوتاهی به بهبود تیرگی و پف دور چشم کمک می کند.

اگر با تیرگی و پف دور چشم مزمن دست و پنجه نرم می کنید، درباره گزینه های درمانی همچون جراحی پلاستیک با پزشک تان مشورت کنید. در برخی موارد، تیرگی و پف دور چشم می تواند یکی از علائم اختلالات جدی تر باشد. اگر حس می کنید که تیرگی و پف دور چشم هایتان یکی از علائم اختلالات دیگری است با پزشک تان مشورت کنید.

 

لمینت سرامیکی بدون تراش و تفاوت آن با لمینت کامپوزیتی دندان

به اشتباه در میان جامعه رایج شده است که لمینت دندان می تواند به دندان های اصلی آسیب های زیادی وارد کند. این تفکر اشتباه است و سرچشمه آن از پزشک هایی است که تجربه کافی در انجام این کار نداشته اند. لمینت دندان دو نوع خاص دارد. لمینت سرامیکی دندان و لمینت کامپوزیتی دندان از انواع این دو نوع هستند که بیمار ها استفاده می کنند. لمینت سرامیکی دندان طرفدار بیشتری دارد اما لمینت کامپوزیتی دندان نیز هزینه کمتری دارد. در ادامه این مقاله ار بخش دندانپزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان پرداخته و با آنها آشنا می شویم.

لمینت سرامیکی

خصوصیات لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

لمینت سرامیکی دندان

پرسلن چینی نوعی سرامیک است که خاصیت بالایی از خود نشان می دهد و برای ساخت لمینت سرامیکی دندان استفاده می شود. در حقیقت زمانی که نام لمینت سرامیکی دندان می آید منظور همان پوسته ای است که به اندازه دو میلی متر از پرسلن چینی جدا شده و بر روی دندان انسان قرار می گیرد.

این پرسلن چینی در آزمایشگاه ها وجود دارد و همیشه افراد مشغول تراشکاری بر روی آن برای ساخت لمینت سرامیکی مختلف هستند. لمینت سرامیکی دندان هزینه نسبتا بالایی دارد و مقاومت بسیار بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دندان دارد. همچنین زیبایی و طراحی بهتری بر روی دندان از خود نشان می دهد.

لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت کامپوزیتی دندان نیازی به ساخته شدن در آزمایشگاه ها ندارد و دیگر زمانی در نزد پزشک قرار نیست به هدر برود. لمینت کامپوزیتی دندان خود مانند یک لایه آماده است و به وسیله اشعه بر روی دندان های اصلی قرار می گیرد. معمولا افرادی از لمینت کامپوزیتی دندان استفاده می کنند که دندان های شان دچار شکستگی و خراش های جزئی شده است. این لایه می تواند مانند یک محافط برای این دندان ها عمل کند و همچنین زیبایی خود را به وجود می آورد.

لمینت کامپوزیتی دندان از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر است و با سرعت بیشتری بر روی دندان نصب می شود. البته لمینت کامپوزیتی دندان هم مانند همان لمینت سرامیکی دندان در شاخه زیبایی قرار می گیرد و زیبایی و سفیدی مناسبی را بر روی دندان ها ایجاد می کند. عده ای فکر می کنند که لمینت کامپوزیتی دندان تنها جنبه درمان دارد و نمی تواند دندان ها را زیبا کند که این تفکر اشتباه است.

آسیب لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان به دندان ها

مهم ترین چیز در انجام لمینت دندان این است که شما از دندانپزشک خود آگاهی کامل داشته باشید و بدانید که او به خوبی می تواند لمینت دندان را بر روی دندان های شما انجام دهد. هر پزشکی در ابتدا سعی می کند که عکس های کاملی از وضعیت فعلی دندان ها و فک شما داشته باشد.

پزشک به وسیله این عکس ها می تواند ایراد های فعلی دندان های طبیعی تان را متوجه شود و قبل از انجام لمینت دندان آنها را ترمیم کند. گاهی وقت پزشک به شما می گوید که نباید لمینت دندان را انجام دهد. در این شرایط پزشک به خوبی می داند که لمینت دندان ممکن است به دندان های اصلی شما آسیب وارد کند و در چنین شرایطی شما می توانید روش های دیگری مانند ارتودنسی را بر روی دندان های خود انجام دهید.


بیشتر بخوانید: درباره سفیدی دندان با پوست موز چقدر اطلاعات دارید؟


فواید لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

مانند تمامی جراحی های زیبایی دیگر، لمینت دندان هم دارای فواید زیادی است که شما می توانید به خوبی آنها را بر روی دندان خود احساس کنید. بزرگ ترین مزیت لمینت دندان این است که مردم نمی توانند فرق پوسته لمینت و دندان های اصلی شما را متوجه شوند. دلیلش این است که پزشک لمینت دندان را دقیقا مطابق دندان های فعلی شما آماده می کند و تشخیص رنگ و برآمدگی آنها کاملا سخت خواهد بود.

مشکل دندان های طبیعی این است که با مصرف زیاد سیگار، قهوه و چنین مواردی می توانند تغییر رنگ دهند یا ضعیف تر شوند که لمینت دندان چنین مشکلی را ندارد. لمینت دندان با مواد بسیار محکمی ساخته می شود که در برابر چنین مواردی کاملا مقاوم هستند و هیچگونه تغییر رنگی از خود نشان نمی دهند.

لمینت دندان کاربرد زیادی برای دندان های سیاه دارد. برخی از دندان هایی که در طول زمان سیاه شده اند را نمی توان با هیچ راهی سفید کرد اما لمینت دندان به دلیل اینکه یک پوسته بر روی دندان قرار می دهد، دیگر آن سیاهی دیده نمی شود و فرد می تواند حس تازه ای در خود داشته باشد.

در اصل لمینت دندان برای افرادی که به دنبال زیبایی هستند ایجاد شده است اما فواید پزشکی زیادی هم دارد. شخصی که می خواهد لمینت دندان را بر روی خود انجام دهد در ابتدا باید دندان های سالمی داشته باشد. به همین علت پزشک دندان های او را بررسی می کند و اگر مشکلی در آنها وجود داشته باشد، برطرف می کند و پس از آن لمینت دندان را بر روی شخص انجام می دهد. به همین دلیل دندان ها دوباره سالم می شوند.

اعتماد به نفس بخش مهمی است که لمینت دندان به شما می دهد. لبخند نازیبا می تواند اعتماد به نفس زیادی را از شما بگیرد و باعث می شود که کمتر در جامعه از لبخند خود استفاده کنید اما لمینت دندان می تواند لبخند زیبایی را برای شما ایجاد کند که باعث می شود اعتماد به نفس تان رشد زیادی کند.

لمینت سرامیکی

ضرر های لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

حال که از فواید انجام لمینت دندان گفته شد، وقت آن است که با برخی از معایب این درمان هم آشنا شوید و بدانید که چه مشکلاتی را ممکن است برای شما ایجاد کند. پزشک بعد از آنکه دندان های شما را بررسی کرد، نیاز به ساخت پوسته ها برای انجام لمینت دندان دارد که خود نمی تواند در مطب چنین کاری را انجام دهد. این پوسته ها در آزمایشگاه های مخصوصی انجام می شوند و همین باعث می شود که تاخیر زیادی در روند درمان شما ایجاد شود. اگر بخواهید از لمینت سرامیکی استفاده کنید حداقل یک هفته طول می کشد که پوسته های شما ساخته شود.

درست است که در جمله های بالا تر بیان شد که لمینت دندان مقاومت زیادی دارد اما باز هم شخص باید مراقب دندان های خود باشد. فشار زیاد بر روی لمینت می تواند پوسته را از دندان جدا کند یا آن را بشکند که نیاز به ترمیم مجدد و انجام پروسه های تکراری دارد. لمینت دندان می تواند خرج های زیادی داشته باشد. گاهی دندان های شخص نیاز به درمان و بازسازی های زیادی قبل از انجام لمینت دندان دارد که هرکدام از آنها قیمت های مشخص شده ای دارند و با هزینه خود لمینت دندان هم می توانند مبلغ قابل توجه ای را برای شخص ایجاد کنند.

لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان به چه صورت بکار می روند؟

لمینت دندان در چندین مرحله انجام می شود. اگر لمینت سرامیکی آماده باشد و خود فرد همکاری لازم را با پزشک انجام دهد می توان لمینت دندان در یک روز تمام کرد اما به طور کل لمینت دندان بیش از دو روز طول نمی کشد و پزشک سعی می کند در زمان سریعی کار را انجام دهد. در مرحله اول پزشک دندان را به طور کامل بررسی می کند. تمام ایراد های دندان ها را برطرف می کند و به طول چند دهم میلی متر سعی می کند تراشکاری های خاص خود را انجام دهد.

در مرحله دوم پزشک نیاز به قالب گیری دندان ها دارد. همانطور که گفته شد در افرادی که لمینت سرامیکی شان آماده است تمام کار ها در یک روز انجام می شود اما در افرادی که این پوسته آماده نیست میان جلسات یک هفته فاصله دارد. پزشک بعد از انجام قالب گیری جلسه بعد را یک هفته دیر تر انجام می دهد تا بتواند در آن یک هفته پوسته مورد نظر را در آزمایشگاه تولید کند.

کوره های خاصی در آزمایشگاه ها یا همان لابراتوار های پزشکی وجود دارد که لمینت سرامیکی در آن پخته می شود. بعد از آن از طریق بلوک های سرامیکی سعی می کنند که پوسته را مانند دندان های شخص طراحی کنند تا ایرادی در این میان وجود نداشته باشد و شباهت کاملی میان دندان های طبیعی و لمینت سرامیکی وجود داشته باشد.

در جلسه ای که یک هفته بعد انجام می شود پوسته آماده چسبانده شدن به دندان است. لمینت سرامیکی به وسیله یک چسب بسیار قوی بر روی سطح دندان قرار می گیرد و تقریبا لمینت دندان به طور کامل انجام می شود. میان دندان و لمینت یک هماهنگی کامل به وجود می آید و شخص می تواند حتی از نخ دندان هم برای تمیز کردن لمینت و دندان های خود استفاده کند.

البته باید بدانید که مهم ترین چیزی که باعث می شود لمینت دندان مقاومت بالایی داشته باشد، جنسی است که از آن ساخته می شود. در آزمایشگاه باید پوسته با بهترین مواد ها ساخته شوند تا پوسته برای همیشه به طور مناسب بر روی دندان باقی بماند و ایرادی بر روی آن نداشته باشد. بعد از نصب لمینت دندان دیگر کار تمام می شود و شخص باید یک استراحت کوتاه مدت به دندان های خود بدهد و همچنین مراقبت های لازمی که پزشک مطرح می کند را انجام دهد تا آسیبی به لمینت دندان نرسد.

عوامل وابسته به مقاومت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

بسیاری از افرادی که لمینت دندان را بر روی دندان های اصلی خود انجام می دهند می خواهند بدانند که چه عواملی باعث می شود لمینت دندان آنها آسیب نبیند. عوامل زیادی وجود دارد که استحکام لمینت دندان شما را افزایش می دهد. دکتر باید یک بررسی دقیق از دندان های شما داشته باشد تا بتواند نحوه آرایش آنها را تحلیل کند و همچنین ارزیابی مربوطه اش را به آزمایشگاه ارسال کند.

لمینت سرامیکی

به همان میزان که فک شما باز و بسته می شود استحکام لمینت دندان هم تغییر می کند. هرچه فک ها با فشار کمتری بسته شوند استحکام لمینت دندان بالا تر خواهد بود. پزشک باید اندازه دندان ها را به دست آورد. اندازه ای که لمینت دندان دارد نباید تفاوتی با دندان های اصلی داشته باشد تا به خوبی نصب شوند. در چنین حالتی لمینت دندان استحکام مناسبی از خود نشان می دهد.

موادی که لمینت دندان از آن ساخته می شود بسیار مهم است. برای استحکام بالاتر باید از موادی همچون نانو ذرات استفاده شود که استحکام زیادی را وارد لمینت دندان می کنند. برخی از پزشک ها تنها از یک مدل لمینت دندان برای تمامی بیمار های خود استفاده می کنند که این روند اشتباه است. هر بیماری نیاز به یک نوع خاصی از لمینت دندان دارد زیرا دندان های هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و چیدمان خاص خود را دارد.

فردی که لمینت دندان را بر روی خود انجام داده است باید همیشه سعی کند بهداشت دندان های خود را رعایت کند. مثلا باید از مسواک و نخ دندان استفاده کند تا چیزی باعث کم شدن استحکام لمینت دندان نشود. هر دندان نیاز به یک نوع تراش مشخصی دارد. مثلا یک دندان باید تراش های عمیقی در خود داشته باشد اما یک دندان دیگر اصلا نیاز به تراشی ندارد. این تراش ها بستگی به خود پزشک دارد که چقدر به دندان ها آگاهی دارد. هر چه تراش ها دقیق تر باشند استحکام لمینت دندان بیشتر خواهد بود.


بیشتر بخوانید: آیا پوسیدگی دندان به مسواک زدن ارتباط دارد؟


عوارض لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

ضرر ها چیزهایی هستند که در هر کاری همیشه برای افراد وجود دارند اما عوارض را نمی توان تضمین کرد که به وجود می آید یا خیر و تنها می توان از آنها اطلاع داشت. لمینت دندان هم مانند هر نوع درمان دیگری برای خود عوارضی دارد که برخی دچار آن می شوند و برخی دیگر در امان خواهند بود. در بخش زیر شما با برخی از این عوارض آشنا خواهید شد.

لمینت سرامیکی

حساسیت های به وجود آمده در دهان

در همان ابتدای انجام لمینت دندان که بر روی خود انجام می دهید، دچار یک حساسیت می شوید. این حساسیت کاملا فرایندی طبیعی است و در تمام درمان ها ممکن است به نوع خاص خود وجود داشته باشد. حساسیت شما این است که به هوای سرد یا گرم دندان های تان واکنش نشان می دهد و دچار درد درون دهان خواهید شد. البته چنین حساسیتی بستگی به خود فرد دارد. گاهی به شدت کمی به وجود می آید و سریع از بین می رود و گاهی ماندگار است و دیر از بین می رود.

شکسته شدن پوسته روی دندان

نمی توان تضمین کرد که لمینت دندان برای همیشه بر روی دندان ماندگار است و آسیبی نمی بیند. گاهی ممکن است پوسته روی یکی از دندان ها شکسته شود و نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد. عوامل زیادی برای این شکسته شدن وجود دارند که مهم ترین آنها مصرف غذاهای سفت و فشار زیاد بر روی دندان است. اگر لمینت دندان شکسته شود مجددا می توان آن را ترمیم کرد اما ممکن است دیگر مانند حالت قبل نشود و دردسر های زیادی را برای شخص داشته باشد. به همین دلیل این بخش را هم می توان جزو عوارض لمینت دندان دانست.

عدم تغییر و برگشت

شاید مهم ترین عوارضی که همه با آن آشنا هستند این است که نمی توان دیگر دندان ها را به حالت قبلی برگرداند. به همین دلیل است که همیشه پزشک هشدار های جدی را به شخصی که می خواهد لمینت دندان انجام بدهد، مطرح می کند. دندان ها موقع نصب لمینت دندان تراش های کوچک و بزرگی می بینند که هیچکدام از آنها قابل بازگشت نیستند. به همین دلیل لمینت دندان باید همیشه بر روی دندان بماند و نمی توان آن را جدا کرد و مجددا با دندان های عادی زندگی کرد زیرا هم ضعیف هستند و هم چهره نامناسبی را از خود نشان می دهند.

امکان رفتن رنگ

در بخش فواید گفته شد که لمینت دندان نمی تواند تغییر رنگ زیادی در برابر موادی همچون سیگار داشته باشد. این مطلب درست است اما اگر استفاده بیش از حدی از چنین مواد هایی شود لمینت دندان هم می تواند تغییر رنگ دهد. سیگار، نوشابه و تمام این مواد ها می توانند یک حاصل شیمیایی در لمینت دندان ایجاد کنند که موجب تغییر رنگ می شود و تغییر رنگ نیاز به ترمیم مجدد دارد که کار بسیار سختی است. به همین دلیل باید مراقبت کاملی در چنین موردی از دندان های خود داشته باشید.

میزان عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

یکی از دغدغه های کسانی که می خواهند لمینت دندان را انجام دهند این است که از میزان عمر دقیق لمینت دندان خبری ندارند. در حقیقت باید گفت که لمینت دندان به نوعی طراحی شده است که هیچوقت از دندان جدا نشود. در حقیقت شعار لمینت دندان هم همین است و همیشه بر روی دندان قرار خواهد داشت. این اصل زمانی تحقق پیدا می کند که پزشک شما به خوبی روند نصب لمینت دندان را بر روی شما انجام داده باشد و در کنار ان شما هم مراقبت های کافی و لازم را از دندان خود داشته باشید تا بتوانید همیشه از آنها استفاده کنید.

عوامل زیادی هستند که می توانند عمر لمینت دندان شما را کم کنند. یکی از این عامل ها هوای سرد یا گرم است. زمانی که دندان های شما در هوای سرد و گرم قرار داشته باشند ممکن است که باعث آسیب دیدگی شوند و همین می تواند عمر لمینت دندان را کم کند. همچنین در کنار آنها مواد سفتی مانند ته دیگ و میوه های سخت می تواند عمر دندان ها را کم کند. فرد برای اینکه لمینت دندان های مقاومی داشته باشد باید از چنین مواردی دوری کند و آنها را دور از دندان های خود نگه دارد.

برخی فکر می کنند که دندان هایی که بر روی آنها لمینت دندان صورت گرفته است دیگر نیازی به بهداشت و مراقبت ندارند. این تفکر اشتباه است زیرا دندان های زیر لمینت هم می توانند به اندازه همان دندان های اصلی دچار آسیب های فراوانی شوند یا بپوسند. شما باید برای کم نشدن عمر لمینت دندان های خود به میزان مناسبی از دندان های تان مراقبت کنید و این مراقبت شامل مسواک، نخ دندان و شوینده های دهان می شوند.

لمینت دندان تنها پوسته هایی است که بر روی دندان شما قرار می گیرد و نمی تواند عملیات مفیدی در بخش بهداشت دندان شما داشته باشد. حتی اگر نتوانید به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند پلاک های میکروبی در دندان ایجاد کند که علاوه بر کم کردن عمر لمینت دندان، نیاز به ترمیم هم دارد و این ترمیم باید از پشت لمینت دندان صورت بگیرد. همه این موارد تاثیرات زیادی بر روی عمر لمینت دندان دارند و گاهی می توانند عمر آن را بسیار کم کنند. به همین علت باید به خوبی مراقب لمینت دندان های خود باشید.

افرادی که واجد شرایط انجام لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان نیستند

در کنار بسیاری از افرادی که لمینت دندان انجام می دهند، افراد دیگری هم هستند که نمی توانند از مزایای لمینت دندان بهره مند شوند و باید کارهای دیگری را مانند ارتودنسی و … انجام دهند. عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود یک شخص نتواند لمینت دندان انجام بدهد. هنگامی که شخص عادت های خاص دهانی مانند لمس زیاد دندان با زبان داشته باشد نیز نمی تواند لمینت دندان انجام دهد زیرا باعث پوسیدگی آن می شود. حال برخی افراد هم هستند که پوسیدگی های بسیار زیادی بر روی دندان های خود دارند.

اگر این افراد بخواهند بر روی همین دندان لمینت انجام دهند دچار مشکل می شوند زیرا این پوسیدگی عفونت ایجاد می کند و این عفونت اگر پشت لمینت دندان باشد وارد لثه می شود که خطرات زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل کسانی که پوسیدگی های شدید دارند، نباید لمینت دندان را انجام دهند. همچنین دلایل دیگری هم مبنا بر انجام ندادن لمینت دندان وجود دارد. مثلا در برخی افراد مینای کمی در میان دندان های شان وجود دارد یا بافت دندان هایشان ضعیف هست. در چنین افرادی بسیار بهتر است که لمینت دندان صورت نگیرد.


بیشتر بخوانید: هر آنچه درمورد عوارض نوشابه باید بدانید


هزینه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

هزینه دقیقی برای لمینت دندان مشخص نیست. دو فاکتور مهم در هزینه وجود دارد و آن این است که هزینه لمینت دندان و لمینت سرامیکی نسبت به پوسته های کامپوزیتی گران تر است. نمی توان قیمت دقیقی را برای لمینت دندان مشخص کرد زیرا به عوامل زیادی بستگی دارد. گاهی هزینه های زیادی در کنار خود هزینه لمینت دندان وجود دارد. مثلا فرد ممکن است مشکلات زیادی را در دندان ها و لثه های خود داشته باشد که ابتدا باید آنها را برطرف کند و تمام این کارها هزینه های خاص خود را دارند.

لمینت سرامیکی

همچنین پزشک ها بر اساس تجربه های خود قیمت های خود را تغییر می دهند. پزشکی که تجربه بیشتری در انجام لمینت دندان داشته باشد، هزینه بالاتری خواهد داشت و شما باید مبلغ بیشتری را برای آن پرداخت کنید. جنس و نوع دندان شما و همچنین مواد اولیه خود لمینت دندان بسیار مهم است.

مواد اولیه مرغوب هزینه های بیشتری دارند و نوع دندان شما تعیین کننده میزان هزینه است. اگر دندان شما نیاز به تراشکاری زیادی داشته باشد قطعا قیمت بیشتر خواهد بود. سرامیک ها و کامپوزیت ها از جنس های متفاوتی ساخته شده اند. گاهی همین نوع جنس می تواند قیمت را چندین برابر تغییر دهد.

عوامل موثر بر روی هزینه لمینت دندان

در بخش بالاتر به طور کلی در مورد هزینه های لمینت دندان بحث شد. حال در این بخش به طور تخصصی بر روی عواملی که قیمت لمینت دندان را کاهش یا افزایش می دهند بحث می شود و شما با آنها آشنا خواهید شد.

حداقل تراشی که بر روی دندان ها انجام می شود تعیین کننده هزینه اولیه لمینت دندان است.

میزان تراشی که پزشک باید بر روی دندان های شما انجام بدهد هرچقدر که کمتر باشد هزینه درمان هم نیز پایین تر می آید.

زمان بخش مهمی از قیمت است.

هرچقدر که زمان بیشتری بر روی درمان شما لحاظ شود، قیمت هم افزایش پیدا می کند. فرم هر دندان متفاوت است و تراشکاری های آن زمان خاص خود را دارد. مثلا دندان ها کانین زمان بیشتری را برای تراشکاری لازم دارند در صورتی که دندان های جلویی زمان کمتری را می خواهند.

دقت هم در کنار زمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین پزشک برای دقت بیشتر خود ممکن است از وسیله هایی استفاده کند که هرکدام از آنها هزینه های خاص خود را دارند. به همین دلیل پزشک بنا بر دقت کافی خود، هزینه را تغییر می دهد.

پزشک نیاز دارد که دندان ها را دقیقا قرینه همدیگر قرار دهد.

البته این قرینه شدن بعد از تراشکاری ایجاد می شود که برای انجام چنین کاری نیاز به وقت کافی دارد که خود بخشی از هزینه لمینت دندان را در بر می گیرد.

نوع تراش هایی که برای هر فرد انجام می شود متفاوت است.

تراش های طولانی مدت و سخت نیز هزینه های زیادی دارند و تراش هایی که در زمان کمی انجام شوند هزینه خاصی را برای بیمار ایجاد می کنند. البته گاهی هم تراش ها بر اساس نوع پوسته ها صورت می گیرد.

یک ماده قالب گیری برای شما استفاده می شود که هزینه متفاوتی دارد.

اگر بخواهید از یک ماده مناسب استفاده کنید که تغییر ابعادی در دندان های شما ایجاد نکند، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. معمولا تغییر ابعاد می تواند مشکلات زیادی را در نصب پوسته ها ایجاد کند.

لمینت سرامیکی

شفافیت و رنگ هایی که شما از آن استفاده می کنید متفاوت است.

هرچقدر به دنبال شفافیت بیشتر و رنگ سفید تر برای خود باشید، هزینه انجام لمینت دندان هم بالاتر می رود. به همین دلیل باید انتخاب عاقلانه ای در این بخش بر اساس دندان های خود داشته باشید. تمامی این موارد می توانند تاثیرات زیادی بر روی قیمت لمینت دندان داشته باشند و تعیین کننده قیمت نهایی هستند.

اگر به دنبال یک حدود قیمت برای حداقل و حداکثر قیمت ها باشید می توان گفت که قیمت هر دندان برای لمینت بین هفتصد هزار تومان تا یک میلیون و ششصد هزار تومان خواهد بود. حال شما می توانید با بررسی دندان های خود و پوسته هایی که نیاز دارید، حساب کنید که چه مبلغی را باید به دندانپزشک خود پرداخت کنید. البته اگر دندان شما بعد ها نیاز به ترمیم داشته باشد این هزینه ها افزایش پیدا می کند و باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید.

لیزر موهای زائد؛ مزایا، معایب، خطرات و عوارض لیزر موهای زائد

اگر از اصلاح، موچین یا اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد خود راضی نیستید، لیزر موهای زائد را می توانید به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشید. لیزر موهای زائد یکی از رایج ترین روش های آرایشی در ایالات متحده است. با استفاده از این روش نور بسیار متمرکزی در فولیکول های مو فرستاده می شود. رنگدانه موجود در فولیکول ها نور را جذب کرده و ریشه موها را از بین می برد. در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره روش لیزر موهای زائد پرداخته و با آن آشنا می شویم.

لیزر موهای زائد

مزایای استفاده از روش لیزر موهای زائد

لیزر برای از بین بردن موهای ناخواسته صورت، پا، چانه، پشت، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و مناطق دیگر مفید است.

مزایای استفاده از روش لیزر موهای زائد شامل موارد زیر است:

دقت

لیزر می تواند موهای تیره و ضخیم را به طور انتخابی مورد هدف قرار دهد در حالی که پوست اطراف آن آسیب نبیند.

سرعت روش لیزر موهای زائد

هر پالس لیزر تنها کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند موهای زیادی را همزمان تحت تاثیر قرار دهد. مناطق کوچک مانند بالای لب فوقانی در کمتر از یک دقیقه قابل درمان هستند و مناطق بزرگ مانند پشت یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

پیش بینی

بیشتر بیماران بطور متوسط بعد از  ​​سه تا هفت جلسه موهایشان بصورت دائم از بین می رود.


بیشتر بخوانید: ایجاد توده های سرطانی در بدن عوارض از بین بردن موهای زائد


آمادگی های قبل از استفاده از روش لیزر موهای زائد

اگر علاقه مند به لیزر موهای زائد هستید، پزشکانی را انتخاب کنید که دارای مجوز در یک تخصص مانند پوست یا جراحی زیبایی باشد و در زمینه لیزر موهای زائد نیز تجربه داشته باشند. اگر یک دستیار پزشک یا پرستار دارای مجوز این عمل را انجام می دهد، مطمئن شوید که پزشک نظارت می کند و در طول درمان در دسترس است. در مورد سالن ها یا سایر مکان هایی که افرادی به صورت غیرمجاز لیزر موهای زائد را انجام دهند، محتاط باشید. قبل از لیزر موهای زائد، با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این گزینه درمانی مناسب برای شما می باشد یا خیر.

پزشک به احتمال زیاد موارد زیر را انجام می دهد:

 • بررسی تاریخچه پزشکی خود از جمله استفاده از دارو، تاریخچه اختلالات پوستی یا زخم و روش های قبلی از بین بردن موهای زائد.
 • درمورد خطرات، مزایا و انتظارات، از جمله آنچه لیزر موهای زائد می تواند و نمی تواند برای شما انجام دهد با شما بحث می کند.
 • از مراحل لیزر عکس می گیرد تا برای ارزیابی های قبل و بعد و بررسی های طولانی مدت استفاده شود.

بصورت مشاوره، درباره یک برنامه درمانی و هزینه های مربوط به آن صحبت کنید. لیزر موهای زائد معمولاً هزینه های زیادی دارد.

دستورالعمل استفاده از روش لیزر موهای زائد

پزشک همچنین برای انجام لیزر موهای زائد دستورالعمل خاصی را ارائه می دهد.

این دستورالعمل ها شامل موارد زیر است:

دور ماندن از آفتاب

توصیه های پزشک خود را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب، معمولاً تا شش هفته قبل از درمان، دنبال کنید و روزانه از یک ضد آفتاب با حفاظت بالا استفاده کنید.

روش لیزر موهای زائد پوست شما را حساس تر می کند

از مصرف هرگونه کرم های ضد آفتاب که پوست شما را تیره می کند، خودداری کنید. پزشک ممکن است در صورت داشتن لکه های براق یا تیره پوست، کرم سفید کننده پوست را تجویز کند.

اجتناب از سایر روش های از بین بردن مو

شستن، اپیلاسیون و الکترولیز می تواند فولیکول مو را مختل کند و باید حداقل چهار هفته قبل از درمان از انجام آن خودداری کرد.

جلوگیری از استفاده از داروهای رقیق کننده خون

قبل از عمل با پزشک خود درباره استفاده از داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضد التهاب صحبت کنید.

اصلاح منطقه تحت درمان

تراشیدن و اصلاح محل درمان روز قبل از لیزر توصیه می شود. این کار موهای بالای پوست را که می تواند باعث صدمه سطح پوست شود را از بین می برد، اما ساقه مو را که در زیر سطح پوست سالم نگه می دارد.

در هنگام لیزر موهای زائد چه انتظاری دارید

درست قبل از عمل، موهایی که تحت لیزر قرار می گیرند، تا چند میلی متر از سطح پوست بریده می شوند. معمولاً داروی بی حسی موضعی 20 تا 30 دقیقه قبل از عمل لیزر مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و محل از بین بردن موها و همچنین پوست تنظیم می شود. شما و درمانگر نیاز به استفاده از محافظ مناسب چشم دارید. همچنین برای محافظت از لایه های بیرونی پوست استفاده از ژل سرد یا دستگاه خنک کننده مخصوص لازم خواهد بود. این کار به نور لیزر کمک می کند تا به پوست نفوذ کند.

لیزر موهای زائد

در مرحله بعد، تکنسین یک پالس نوری به منطقه درمان می دهد و چندین دقیقه آن منطقه را تماشا می کند تا مطمئن شود از بهترین تنظیمات استفاده شده است. پس از اتمام لیزر، برای رفع هرگونه ناراحتی ممکن است به شما بسته های یخی، کرم های ضد التهابی یا لوسیون های مخصوص داده شود. شما ممکن است درمان بعدی خود را چهار تا شش هفته بعد انجام دهید. تا زمانی که رشد مو متوقف نشود، به درمان ادامه باید داد.

عوارض لیزر موهای زائد

به مدت یک یا دو روز پس از انجام لیزر، ناحیه تحت درمان حالت آفتاب سوخته به نظر می رسد. کمپرس و مرطوب کننده های خنک ممکن است در این شرایط کمک کننده باشند. اگر صورت شما تحت درمان قرار گرفته، می توانید روز بعد آرایش کنید مگر اینکه پوست تاول زده باشد. طی یک ماه آینده، موهای لیزر شده از بین می روند.

برای کمک به جلوگیری از تغییرات موقتی در رنگ پوست لیزر شده، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. احتمال تاول زدن نادر هست و بیشتر در افراد دارای پوست تیره اتفاق می افتد. عوارض جانبی احتمالی دیگر تورم، قرمزی و زخم است. احتمال زخم یا تغییر رنگ دائمی پوست نادر است.

هزینه های لیزر موهای زائد

بسته به عواملی مختلفی که در زیر به ان اشاره شده هزینه ها بسیار متفاوت است:

 • اندازه ناحیه تحت درمان و زمان مورد نیاز برای درمان
 • تعداد درمان های مورد نیاز
 • اینکه پزشک یا شخص دیگری روش را انجام دهد
 • کشوری که در آن این عمل را انجام می دهید

لیزر موهای زائد در خانه

در سال های اخیر، لیزرهایی که می توانند در خانه برای از بین بردن مو استفاده شوند، در دسترس قرار گرفتند. این دستگاه ها ممکن است بطور متوسط باعث کاهش مو ​​شوند. اما هیچ مطالعه بزرگی در رابطه با میزان مقایسه این دستگاه ها با لیزر موهای زائد که در مطب پزشک انجام می شود، انجام نشده است.

علاوه بر این، سازمان غذا و دارو این دستگاه های لیزر موهای زائد خانگی را لوازم آرایشی و بهداشتی می داند. در حال حاضر، مطالعات زیادی در مورد میزان ایمن و مؤثر بودن دستگاه های لیزر خانگی انجام نشده است. اگر تصمیم به استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد خانگی دارید، دستورالعمل های موجود در مورد دستگاه را دنبال کنید تا در کاهش خطر صدمات به خصوص آسیب دیدگی چشم کمک کند.

خطرات لیزر موهای زائد

خطرات و عوارض جانبی با توجه به نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمانی و پیروی از مراقبت های پیش از درمان و پس از درمان متفاوت است.

رایج ترین عوارض لیزر موهای زائد شامل موارد زیر است:

تحریک پوست

امکان ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد. علائم و نشانه ها به طور معمول طی چند ساعت از بین می روند.

تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است معمولاً به طور موقت پوست آسیب دیده را تاریک یا روشن کند. این مشکل در درجه اول متوجه کسانی است که از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری نمی کنند.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای درمان شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان، بیشتر در پوستهای تیره اتفاق می افتد. به دلیل احتمال آسیب دیدگی چشم، لیزر موهای زائد برای پلک ها، ابروها یا مناطق اطراف آن توصیه نمی شود.

جوانب مثبت استفاده از روش لیزر موهای زائد چیست؟

اگرچه لیزر موهای زائد باعث نمی شود برای همیشه از شر مو خلاص شوید (فقط الکترولیز FDA برای رفع دائمی مو تأیید شده است)، اما رشد مو را به میزان چشمگیری کاهش می دهد تا جایی که دیگر نیازی به اصلاح موها ندارید. می توانید این کار را در هر جای بدن انجام دهید و دستگاه می تواند لیزر مکان های بزرگ را به سرعت انجام دهد.

ساق پا، پشت، زیر بغل، خط بیکینی، شکم، صورت و… می تواند هایی تحت عمل لیزر موهای زائد قرار گرفته و هیچ محدودیتی وجود ندارد. هنگامی که حین عمل درد احساس کنید، تکنسین ها از یخ برای کمک به بی حس کردن آن منطقه قبل و بعد از لیزر استفاده می کنند. با ادامه درمان، به تدریج درد کمتری احساس می کنید.

جوانب منفی استفاده از روش لیزر موهای زائد چیست؟

این روش یک روند طولانی است. یک جلسه لیزر موهای زائد در زیر بغل کمتر از یک دقیقه طول می کشد. با این وجود، دیدن نتایج واقعی چندین جلسه طول می کشد، و به طور کلی باید بین درمان ها شش هفته صبر کنید. استفاده از این روش در مقایسه با سایر روش های از بین بردن موهای زائد گران تر است.

از آنجا که تضاد بین رنگ پوست و رنگ پیگمنت موجود در فولیکول مو چیزی است که به لیزر اجازه می دهد تا به راحتی مواردی را که مورد هدف قرار می گیرد انتخاب کند، لیزر موهای زائد بر روی پوست تیره کمتر تخت تاثیر این مسئله قرار می گیرد. این بدان معنی نیست که برای پوست های تیره امکان پذیر نیست، بلکه در این صورت باید از امکانات اطمینان حاصل کنید. استفاده از بعضی از لیزرها برای پوست های تیره بهتر است.

اگر لیزر موهای زائد توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام نشود، باعث سوختگی یا زخم روی پوست می شوند. متأسفانه مراحل صدور مجوز در هر مکان متفاوت است و بعضی اوقات اصلاً الزاماتی وجود ندارد. بنابراین مراقب باشید و حتماً از این سؤال را مطرح کنید که تکنسین لیزر برای انجام این مراحل چه گواهی قابل تاییدی دارد. حتی پزشکانی که می خواهند لیزر موهای زائد را ارائه دهند، به آموزش بیشتری نیاز دارند.

آیا از بین رفتن موهای زائد با استفاده از روش لیزر موهای زائد واقعاً دائمی است؟

بطور خلاصه، نه، دائمی نیست. لیزر موهای زائد با گرم کردن فولیکول های مو باعث توقف رشد موهای جدید می شود. این فولیکول ها مو را برای مدت طولانی در حالت خواب قرار می دهند(خیلی طولانی تر از اصلاح و اپیلاسیون). هنگامی که موها رشد می کنند، سبک تر، نازک تر و با تعداد کمتری خواهند بود.

لیزر موهای زائد

اگرچه این روش اغلب به عنوان نوعی از روش های از بین بردن دائمی موها مورد استفاده قرار می گیرد، اما لیزر درمانی فقط تعداد موهای ناخواسته را در یک منطقه خاص کاهش می دهد. اما بطور کلی دائمی و کلی از شر آنها خلاص نمی شوید. طبق تحقیقات انجام شده  این گزینه برای رفع مو در افرادی که رنگ پوست و موهای تیره دارند بهتر عمل کند. همچنین، برای بهترین نتیجه، توصیه می شود که یک متخصص پوست و مو این عمل را انجام دهد.

مکانیزم عمل لیزر موهای زائد به چه صورت است

لیزر درمانی از پرتوهای لیزر با گرمای بالا به عنوان نوع خفیفی از تابش استفاده می کند. در طی این فرایند، این پرتوهای لیزر داغ شده به فولیکول های مو آسیب می رسانند. فولیکول های مو درست در زیر پوست قرار دارد. آن ها مسئول تولید رشته های جدید مو هستند. اگر فولیکول ها از بین بروند، تولید مو به طور موقت غیرفعال می شود. در عوض تراشیدن و اپیلاسیون موها را بصورت سطحی برطرف می کنند. این روش ها فولیکول های تولید کننده مو را هدف قرار نمی دهند.

طبق تحقیقات مناطق زیر برای لیزر موهای زائد مناسب است:

 • سینه
 • دست ها
 • شانه ها
 • گردن
 • بیکینی
 • صورت (به جز ناحیه چشم)

لیزر موهای زائد معمولا روی افرادی با موهای تیره تر معمولا بهتر جواب می دهد. دلیل این است که لیزرها ملانین (رنگ) مو را مورد هدف قرار می دهند. حتی اگر بعضی از موها برداشته نشوند، روشن شدن رنگ آن ها می تواند ظاهر موهای روی پوست را کاهش دهد. برخی از موها نیز ممکن است در طی گذشت چند روز از اولین جلسه درمانی ریخته شود. به طور کلی، لیزر موهای زائد یک روند نسبتاً سریع است. مناطق کوچک تر مانند پشت لب فوقانی فقط چند دقیقه طول می کشد. مناطق بزرگ تر مانند پشت یا سینه ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

لیزر موهای زائد

اگر متخصص پوست ابتدا ژل ضد درد (بی حس کننده) موضعی را اعمال کند، انتظار می رود حدود یک ساعت در مطب باشید. با وجود موفقیت زیاد لیزر موهای زائد، در نهایت فولیکول های مو بهبود می یابد. این منجر به تولید موهای جدید می شود. برای اطمینان از بهترین نتایج ممکن، شما باید چندین جلسه درمانی را پشت سر بگذارید.


بیشتر بخوانید: جوان نگه داشتن پوست بدون نیاز به لیزر


چرا باید جلسات زیادی درمان لیزر را ادامه دهیم

برای به دست آوردن حداکثر نتیجه از لیزر موهای زائد، اقدامات درمانی لازم است. تعداد دقیق جلسات درمانی لیزر در افراد مختلف، متفاوت است. بیشتر افراد بین چهار تا شش جلسه لیزر درمانی نیاز دارند. همچنین باید فاصله بین هر جلسه درمان با لیزر حدود شش هفته باشد. این بدان معنی است که چرخه کامل درمان تا نه ماه ممکن است طول بکشد.

بعد از هر جلسه، به احتمال زیاد متوجه موهای کمتری خواهید شد. هر مویی که باقی بماند یا احیا شود، هم از نظر بافت و هم از نظر رنگ، سبک تر خواهد بود. بر اساس تحقیقات تخمین زده می شود که تعداد موها بعد از جلسه اولیه 10 تا 25 درصد کاهش می یابد. میزان کاهش از آن پس نیز متفاوت خواهد بود.

علاوه بر این، برای بهترین نتیجه، به احتمال زیاد به جلسات گاه به گاه نیاز خواهید داشت. این تمدید ها کمک می کند تا فولیکول های مو دوباره تولید نشود. بسته به نیازهای فردی، ممکن است یک یا دو بار در سال بعد از دور اول کامل لیزر، نیاز به انجام مجدد لیزر داشته باشید. جدول زمانی هر جلسه همانند لیزر درمانی اولیه است.

به طور کلی، زمان بندی بستگی به منطقه درمان دارد. اگرچه لیزر موهای زائد دقیقاً دائمی نیست، اما هنوز هم یکی از بهترین گزینه ها برای کند کردن رشد مو در مدت زمان طولانی است. سایر گزینه های بلند مدت از بین بردن موهای زائد که می توانید با متخصص پوست درباره آن ها صحبت کنید، شامل الکترولیز و اپیلاتورهای سوزنی است. اگر نمی خواهید برای این کار هزینه های زیادی بپردازید روش های خانگی نیز وجود دارد. روش هایی از درمان های لیزر مو برای استفاده در منزل در بازار موجود است، اما ایمنی و کارآیی آنها مشخص نیست.

چگونه لیزر موهای زائد می تواند به ورزشکاران کمک کند؟

بدنسازان، دوچرخه سواران، شناگرها و بسیاری درگر از ورزشکاران برای انجام عمل لیزر برای رفع موهای بدنشان اقدام می کنند. لیزر موهای زائد در ورزشکاران باعث می شود ورزشکار برای نظافت خود مجبور به صرف زمان زیادی نباشد و نیازی به تراشیدن و آماده کردن بدن قبل از مسابقه نیست.

لیزر موهای زائد

چرا مردان از روش لیزر موهای زائد استفاده می کنند؟

زیبایی

لیزر موهای زائد برای مردانی که از داشتن موهای زائد در پشت، سینه، شکم یا تمام نقاطشان ناراحت هستند، جذاب است. این کمک می کند تا مردان احساس اطمینان بیشتری نسبت به پوست خود داشته باشند.

بهداشت

داشتن موهای زیاد در بدن به این معنی نیست که شما بهداشت کمتری دارید. برخی ممکن است این کار را برای کاهش شلوغی و هرگونه خارش که در ماه های تابستان با مو تقویت می شود انجام دهند.

مواردی که باید در مورد روش لیزر موهای زائد بدانیم

تراشیدن

باید قبل از لیزر، مناطقی را که تحت لیزر قرار می گیرند اصلاح کرد. اگر این کار را نکنید، تکنسین یا متخصص پوست، منطقه را برای شما اصلاح می کند.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید

دلیل این که مردم اغلب در زمستان لیزر موهای زائد را انجام می دهند این است که نمی خواهند تا سه هفته قبل از انجام عمل لیزر در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

در مورد تعیین لیزر مناسب برای موهای خود با پزشک صحبت کنید

برخی لیزرها برای پوست های روشن و برخی دیگر برای پوست های تیره مناسب تر هستند. بهترین نتیجه را افرادی می گیرند که پوست نرم و فولیکول های موی تیره داشته باشد. افرادی که موهای قرمز، خیلی بلوند و سفید دارند، نتیجه ای از لیزر موهای زائد نمی بینند و تحت درمان قرار نمی گیرند.

انجام لیزر موهای زائد بسیار سریع است

انجام لیزر در قفسه سینه 15 تا 20 دقیقه طول خواهد کشید، در حالی که کمر حدود 30 دقیقه طول می کشد. تکنسین شما برای اطمینان از درمان کل منطقه، را مشخص می کند، سپس برای کاهش قرمزی و التهاب، از کرم آرامبخش یا آلوئه استفاده می کند.

از چه عوارض جانبی باید آگاه باشم؟

برای جلوگیری از آسیب دیدگی به شما توصیه می شود در طول درمان از عینک استفاده کنید. شما همچنین در طول درمان، به خصوص چند جلسه اول، درد کمی را تجربه خواهید کرد. این امر عمدتاً ناشی از عدم از بین بردن تمام موهای ناحیه است که باید قبل از عمل درمان شوند. موها هنگام تراشیدن از بین می روند انرژی لیزر را جذب می کنند و سطح پوست را گرم می کنند.

بعد از درمان با لیزر، پوست شما 15 تا 30 دقیقه احساس گرما خواهد کرد. تا 24 ساعت ممکن است قرمزی و تورم وجود داشته باشد. عوارض جانبی جدی تر شامل تاول ها، رنگدانه های پوستی بیش از حد یا خیلی کم یا زخم های دائمی است. این موارد معمولاً در افرادی که قبل از لیزر در معرض نور آفتاب بوده اند اتفاق می افتد. از طرف دیگر، این عوارض جانبی ممکن است هنگامی ایجاد شود که بیماران از داروهایی استفاده کنند که بر واکنش پوست آنها به نور خورشید تأثیر بگذارد.

آیا نوع لیزر مهم است؟

نوع لیزر نه تنها بر چگونگی عملکرد آن، بلکه بر احتمال بروز عوارض جانبی نیز تأثیر می گذارد. لیزرهای مناسب برای برداشتن مو شامل: لیزرهای یاقوتی با پالس طولانی، لیزرهای الکساندریت پالس طولانی، لیزرهای دیود پالس طولانی و لیزر Nd: YAG با پالس بلند است. دستگاه های نور پالس شدید (IPL) دستگاه لیزر نیستند بلکه لام پهای فلش داری هستند که بطور همزمان چندین موج از نور را ساطع می کنند. آن ها کمتر شبیه لیزرها عمل می کنند اما با این وجود موها را به طور دائمی از بین می برند.

لیزر موهای زائد

برای به حداقل رساندن خطر آسیب به سلول های تولیدکننده ملانین در سطح پوست، انتخاب لیزر و نحوه استفاده از آن با نوع پوست شما باید مطابقت داشته باشد. افراد دارای پوست طبیعی و دارای موهای تیره می توانند از یک دستگاه IPL، یک لیزر الکساندریت یا یک لیزر دیود استفاده کنند. افرادی که پوست تیره دارند و موهای تیره دارند می توانند از لیزر Nd: YAG یا دیود استفاده کنند.

افرادی که موهای بلوند یا قرمز دارند می توانند از لیزر دیود استفاده کنند. برای کنترل انتشار گرما و آسیب بافت های ناخواسته، از پالس های لیزر کوتاه استفاده می شود. انرژی لیزر نیز تنظیم شده است: باید به اندازه کافی زیاد باشد تا به سلول های هدف آسیب برساند اما آنقدر زیاد نباشد که باعث ناراحتی یا سوختگی شود.


بیشتر بخوانید: هیرسوتیسم به چه نوع بیماری گفته میشود؟


چه زمانی پزشک معالج خود را ملاقات کنید

همه موهای زاید باعث نگرانی نیست. اما هیرسوتیسم شدید (رشد بیش از حد موهای تیره و درشت بر قسمت هایی از بدن که معمولاً در آن رشد نمی کند) یا هایپرتریکوز (رشد بیش از حد مو برای سن، جنس یا نژاد) می تواند سرنخ بیماری باشد. هیرسوتیسم، به ویژه هنگامی که با علائمی از جمله دوره های نامنظم یا آکنه همراه باشد، می تواند ناشی از هورمون های اضافی آندروژن باشد. پزشک عمومی می تواند این موارد را بررسی کند.